Buitenland Binnenland Uitgave FIRMA L. J. VEERMAN - HEUSDEN. No. 6289 Woensdag 19 Augustus 1942 VERD VIST EREN: ^0 VAM Dit blad verschijnt WOENSDAGMORGEN en V R IJ D A G M 1 D D A G. Abonnementsprijs: per 3 maanden franco per post beschikt f 1.30. Bij onze agenten 11 cent per week - Afzonderlijke nummers 6 cent. Int. Telefoon no. 19. Postrekening no, 61525. AdvertentiSn24 m.M. f 1.29. Elke m.M. meer 57s cent Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdagmiddag 1 uur ea Vrijdagmorgen 9 uur ingewacht. 19 SCHEPEN IN DEN GROND GEB O OR I). De Don is op alle punten bereikt. Hoofdkwartier van den Fünrer, 17 Aug. (D.N.B.) Het opperbevel tier weermacht deelt Inede: Duitsche duik booten hebben in de Noordelijke IJ.szee, indé kustwateren van Noord- en Midden-Amerika, SWést-Afrika en midden op den At- lantischen Oceaan 19 schepen, in be veiligde convooien en afzonderlijk va rende, met in totaal 105.772 brt., en 2 transportzeilschepen tot zinken ge bracht. Nog 3 schepen werden door torpedotreffers zwaar beschadigd. Het zinken dezer .schepen kondoor Iden terstond aanvangenden krachti- gen afweer niet waargenomen wor den. Succesvolle aanvallen in den Kaukasus. Ten zuiden van den Beneden-Koe-' ban én in het noordwestelijk deel van het Kaukasisehe gebergte drin gen onze troepen in succesvollen aan: val verder op. ONTMOETING CHURCIÏILL- f STALEN. Omtrent het verblijf van Churchiill tie Moskou publiceert het Finsche blad Kauppalehti een bericht van zijn cor respondent te Stockholm, waarin o.fn. gezegd wordt, dat volgens berichten uit Londen, de reactie der Sovjetre- geering op de jongste rapporten van iMaïsky en Litwinof zoo dreigend ge weest is, dat het besluit van Chur chill fbith per vliegtuijgi naar Moskou tie vertrekken, in Britsche regeerings- kringen vrij openlijk beschouwd Wordt als een laatste poging om de stemming te Moskou te verbeteren. Aan de beide Sovjet-ambassadeurs iMjaisky eni Litwinof zijn de beweeg- Sreaenen voor 'Churchills reis naar iMpskou uitvoerig uiteengezet. Over het algemeen gelooft men, dat de reis van Churchill naar de Sovjetunie valt toe te schrijven aan de omstan digheid, dat Mioskou spoedige, hulp maatregelen voor de Sovjetunie g|e- leascht heeft. OPLICHTING. VERDRONKEN. Uit het water aan d.e Pottebakkers- rijge te Groningen is opgehaald het lijk van den pianostemmer W. E. Beukema, wonende aan den Wester Binnensingel aldaar, dte sinds Don derdagavond werd vermist en waar schijnlijk tengevolge van de duisternis te water is geraakt en verdronken. VERVOER VAN GROENTEN. IIET VRAAGSTUK DER COLLECTEN. 8.57 FANTASTISCHE PRIJZEN VOOR CARBOLINEUM. JONGEN VERDRONK ZIJN SPEEL MAKKERTJE. De kinderpolitie te Rotterdam heeft naar we in liet Vaderland lezen dezer dagen een afschuwelijk misdrijf opgehelderd, gepleegd door een 14- jarigen jongen. Deze heeft op Zater dag 1 Aug. v zijn speelmakkertje den 9-jarigen C. Touw, in de rivier ter hoogte van de Nassaukade verdron ken. Toen de 9-jarige jongen op 1 dezer werd vermist, werd hiervan aangifte gedaan bij de politie. Eenige dagen later werd het lijkje door de rivier politie uit de Maas opgehaald, waar bij sporen werden gevonden, die er op wezen, dat de jongen wellicht niet op normale wijze te water was geraakt. Een onderzoek werd inge steld, waarbij de moeder zich her innerde, dat zij een paar dagen na de vermissing van haar zoontje op straat een jongen was tegengekomen, die haar had gevraagd of zij haar zoontje miste en zonder antwoord af te wachten, hard was weggeloopen. Aanvankelijk had zij aan het gebeur de geejj aandacht geschonken, maar toen de politie op de mogelijkheid van misdrijf wees, herinnerde zij het zich, waarna de politie besloot deze knaap op te sporen, hetgeen spoedig succes had. De jongen, de 14-jarige S., zeïde de politie, dat hij getuige was geweest van het verdrinken van. den 9-jarigen C. Touw. Zijn verhaal kwam hierop neer, dat hij met twee andere jongens en Touw hij den waterkant aan de Nassaukade had gespeeld en dat een van de jongens hem een duw had gegeven, waardoor hij tegen Touw aanbotste, die toen te water raakte. Met zijn drieën hadden zij, zoó ver telde hij verder, getracht den dren keling te redden, hetgeen mislukte. Uit angst hadden zij over het gebeur de niemand iets gezegd. Al gauw bleek, dat dit verhaal van S. niet op waarheid berustte. De twee jongens, wier namen hij noemde, die van het verdrinken ge tuige zouden zijn geweest, hadden namelijk op den bewusten dag bij hun bazen gewerkt en iiiet op de Nassaukade gespeeld. De politie heeft S. daarop nog eens verhoord en dit had de volgende bekentenis tot resul taat: S. eri de 9-jarige Touw speelden langs den waterkant, waarbij Touw een steen ^egen het hoofd van S. wierp. Deze werd kwaad en dreigde dat bij T. indien hij dit nog eens zou doen, zou verdrinken. En deze be dreiging maakte hij waar, toen hem opnieuw een steen tegen het hoofd werd geworpen. Hij duwde den 9- jarige in het water en toen deze zich aan de schoeiing probeerde vast te houden, maakte hij diens handen los, zoodat de knaap in de diepte ver dween. Na de bekentenis is de 14-jarige S. naar het huis van bewaring ge bracht en voor den officier van ju stitie geleid. Hij was, wegens een ander feit, al eerder ter beschikking Van de regeering gesteld. DOODELIJKJB VAL. Te Oss is de 57-jarige gehuwde arbeider Van Hinthem van een vier meter hoogen houtstapel gevallen. Het slachtoffer werd naar het St. Anna-ziékenhuis overgebracht, waar hij ia an het bekomen letsel is over leden. De mpn was vader van een groot gezin. Enkele weken geleden is ook de moeder van dit gezin ge storven. BEKENDMAKING. Aangezien ondanks de uiterst dringende uitnoodiging van den Wehrmachtshefehlshaber Ge neral der Flieger Christiansen de daders van den springstofaan slag te Rotterdam te laf zijn ge weest om zich aan te melden, zijn de volgende gijzelaars aange pakt en hedenmorgen doodge schoten 1. Ruys, Willem, directeur-gene raal, Rotterdam; 2. Graaf E. O. G. van Limburg Stirum, Arnhem; 3. Mr. Baelde, Robert, Rotterdam; 4. Bennekers, Christoffel, vroeger hoofdinspecteur van politie, Rotterdam 5. Baron Alexander Schimmel pen - nink van der Oye, Noord- gouwe, Zeeland. Den Haag, 15 Aug. 1942. De Ilöhere SS und Polizei- fiihrer Nord-West, get. RAUTER. SS-Gruppenführer en Generalïeutnan t d.p. VULCANISEERINRICIITINGEN. "Het vulcaniseeren van banden is niet ieders werk en er bestaat helaas nog veel beunhazerij op dit gebied1. Vooral wat betreft de reparatie ratt rijwielbanden hebben zich denlaatstert tijd vele rijwielherstellers als vuLcamV seerder opgeworpen, die niet de min ste vakmanschap als zoodanig! bezit ten en die derhalve den naam van vul caniseerd er niet zouden mogen dragen. Dat door het slgdhte werkj van deze gel egienheid svulcaniseu r s het! publiek de dupe wordt, spreekt van zelf. i Daarom' is het toe te juichen, dat thans stappen worden ondernomen, öffl te geraken tot deregistratie en de organisatie van de te 'goeder naam| bekend staande vulcaniseerinrichtin" gen hier /te lande. Slechts aan dej ingeschreven en erkende inrichtingen zal' het dan in de toekoimlst toegestaan! zijn rijwielbanden te vulcaniseeren. Tevens zal' men dan Moor een betere voorlichting en zoo noodig door cur sussen trachten het ambacht van vut- caniseur tot een zoo hoog mógelijk) peil op te voeren. UITKEERING BIJ BEVALLING. f De Centrale persdienst van het N.A.F. meldt: Op verzoek van. den dienst werk verruiming van het Ned. Arbeidsfront heeft de rijksdienst voor de werk verruiming het volgende bepaald: Do werkgeversverklaring, welke noodig is voor de ten uitvoerlegging van artikel 37 lid 8 der Ziektewet (uitkeering f55 bij bevalling), zal voor de in de werkverruiming tewerk ge- stelden worden afgegeven door die gemeentelijke instantie, welke de ea- ken van de werkverruiming behan delt in de gemeente, waar de tewerk gestelde zijn domicilie heeft. Door dat deze instantie verder zorg zal dra gen voor verdere doorzending, is een aanmerkelijke bespoediging van de uitkeering bij bevalling in deze ge vallen verkregen. KLACHTEN OVER DE GROEN TEVOORZIENING. voor het Land van Hensden en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard - Algemeen Redacteur: J. H. ROZA, Heusden Een portier van een café te Airf\- sterdam werd dezer dagen daar een 23-jarigen jonlgeman voor f 132.50 op gelicht. pe oplicht er vertelde den por tier, dat hii ad junct-insp ecteu r van een bewakin gsd ienst was en heap dus wel aan een mooi baantje kon hel pen. De portier vond bet .prachtig -en zag reeds een mOode toekomst, die de in specteur hem zóó rooskleurig voor stelde, dat de portier enkele oogen- blikken later, toen zijn weldoener hem een vriendendienst vroeg, direct daar op inging. De oplichter beweerde n.l. in moei lijkheden te zitten. Hij moest voor een zaak, die hij verloren had, f 132.50 proceskosten bêtalen. En dat drong nogalhet .moest vandaag betaald zijn. De portier was zoo onverstandig', den oplichter tg gelooven en gaf hem 'het gevraagde ^bedrag. Den volgen den morgen kreeg hij slechts f 20 te rug. Toen de rest van het geleende geld uitbleef, deed de portier pan>- igifte bij de politie, waarna de avon turier spoedig kon worden gearres teerd. Bij zijn arrestatie bleek de pseudo-adjunct-inspecteur in bet be at te zijn ran pen spaarbankboekje met f 500, dat bij uit zijn pension ten nadeele van een verpleegster had 'gestolen. De Ned-. Staatscourant bevat een besluit 'V an de Xed. Groenten- en Greenten- en Fruitcentrale, waarbij ontheffing wordt verleend van het verbod tot vervoer van gropnten en fruit aan vólkstuinders, wier tuinen geleigen zijn buiten tie grenzen van ile gemeente van inwoning, voor zoo ver betreft door hen rechtmatigge teelde warmoezerij gewassen en fruit van de tuinen naar de woningen. Zij moeten echter in het bezit zijn van een inschrijving als volkstuinhouder bij pen .gewestelijke landbouwcrisis- organisatie. Te bevoegdèr. plaatse heeft het A. N.P. inlichtingen gevraagd over den stand van zaken met betrekking tot de vraag of voor particuliere vereenb gingen, welke een algemeen nuttig doe! nastreven geleg|enbe,id bestaat, openbare collecten et houden. Tie dien' aanzien werd verwezen naar artikel 28 der verordening 138 van 1941, welk artikel tot uitdrukking brengt, dat openbare inzamelingen niet zonder meer verboden zijn, doch wel een voorafgaande gbecl keu ring behoeven. De proicureurs-generaal beschikken op eigen verantwoordelijkheid met in achtneming van de door de Duitsche instanties vastgestelde richt Lijnen pp de tot hen gerichte verzoeken, voor zoover hun ressorten betreft. Voor een collecte, welke zich niet beperkt tot het ressort van één procureur- generaal, dient men aanvrage te doen bij den secretaris-generaal yan het departement van justitie. Bij het beoordee'.en van deze1 aan vragen staat op den voorgrond, dat het uitsluitend aan het Nederlandsche volk dienstige werk van Winterhulp Nederland en Nederlandsche Voil'ks- dienst van de .collectevergunning geen nadeel mag bnd er vinden. Waar door een overmatig collectee- ren de goedgeefschheid ongunstig wordt beïnvloed, Worden dus in be ginsel aanvragen van instellingen, welke zich bewegen op het terrein van Winterhulp of Volksdienst of aanvra gen voor belangen, welke uitsluitend een voorwerp van overheidszorg' uit maken, afgewezen, al kan in bepaalde gevallen een vergunning toch worden verleend, waarbij kan worden be paald, dat een zéker joercentagie der opbrengst of het bedrag boven een vastgesteld maximum; moet worden afgedragen aan Winterhulp of.Vólks- dienst. Voorts wórdt aait sommige vereenigingen of stichtingen, die een algéméen belang van betoékenis be hartigen, dat niet valt onder het tér- rein van Winterhulp of Nederland sche Volksdienst gelegenheid gegeven tot oollecteeren of het houden ran een verloting. Bijv. vereenigingen tot steun aan blinden of doofstornjmen, kun stenaa rsve ree ai gingen als Pulchri- Studio, Arti ét Amécitiae, maatschap pij Rembrandt, Sint Lucas, 'HaagSojje Kunstkring en ambachtsscholen. Ook tegen van ouds gebruikelijke inzame lingen ter gelegenheid van het Sint Nicolaas- en Kerstfeest wordt in het algemeen geen bezwaar gemaakt. Ook wordt wel toestemming ver leend voor kleine inzamelingen ten bate van huldigingen van personen, die Zich jegens de gemeenschap bij zonder verdienstelijk hebben gemaakt. Woensdag 19 Aug. Donderdag 20 Aug. Vrijdag 21 Aug. s morgens tot 6.29 6.31 6.32 's avonds vanaf 8.55 8.53 De toestemming wordt dan echter^iet verleend aan willekeurige-particulie ren, doch bijv. aan een comité, dat óf van overheidswege is ingesteld óf waarin het gemeentebestuur vertegen woordigd is. Inzameling van eerrg kerkelijk ka rakter, voor zoover zij in de kerken worden gehouden, behoeven gleen toestemming. Kettinghandel opgespoord. De heerschende schaarschte aan motorbrandstof heeft odk de reeders der zieevisscherii naar een vervan- ging'sproduct doen zoeken om in staat te zijn aan de visscherii deel te nemen. Het is gebleken, dat ondanks het reeds sinds Juni 1940 bestaande verbod, groote hoeveelheden carbo lineum zijn gebruikt als brandstof voor de motoren van visschersvaartui gen. Carbol in sum, dat als regel wordt gebruikt voor het prepareeren van bout, het tanen van netten en derger lijke doeleinden, is allesbehalve ge schikt om- als motorbrandstof te die nen. Het product verwoest, o.a. door sterke roetafzetting, op den duur de motoren. D;eze omstandigheid heeft de reeders evenwel niet 'kunnen weer houden carbolineum als vervangings- brandstiof te 'gebruiken. Alleen de hcogie prijzen, die tegenwoordig voor zeevisch worden opgebracht, kunnen een verklaring geven van "het feit, dat de reeders bereid zijn geweest fantastisch hooge prijzen .voor de ver van gingsbrandstof te betalen en dan nog in staat bleken te zijn het bedijjf loonend te voeren. De kettinghandel heeft van deze factoren een dankbaar gebruik ge maakt en heeft met de carbolineum griepte zaken gedaan, waaraan thans echter een einde is gekomen. De cen trale crisis controledienst heeft na melijk op verzoek van de sectie teer van het Rijksbureau voor chemische producten een onderzoek ingesteld naar het gebruik van carbolineum als motorbrandstof en hpeft daarbij een omvangrijken kettinghandel opge spoord. Veertig 'handelaren, vier groothandelaren en zeventien reeders zijn geverbaliseerd en onjgjeveer 11.000 K.G. carbolineum werd in beslag'ge nomen. Voorraden carbolineum, die als brandstof voor motoren waren bestemd, zijn geblokkeerd en een de finitief verbruiksveébod is in bewer king. De omvang van 'den levehdigen handel in carbdhneum tegen zeer hoo ge prijzen kan pan de volgende ge gevens worden getoetst, IHet centrale punt van een groote combinatie, waarbij achttien handelaren waren be trokken, die ongeveer '29.000 K.G. had den omgezet, lag bij een zekeren van W. te Alpben. De winstmarge was zoo groot, 'dat met dez-e parttf rond f 19.000 verdiend was,'bij een gemid delden verkoopprijs van if 80 per 100 K.G. Arbeid in Duitschland. In toenemende mate komen jonge Fransche vrouwen en meisjes zich op dfe plaatselijke bureaux meiden voor arbeid in Duitschland. Een kijkje in een aanmeldingsbureau te Parijs Scherl-Fellinga Pax Holland m Behalve deze handel, kon nog een elftal kleinere combinaties achter haald worden, waarbij een en twin tig handelaren betrokken waren, die 31.000 K.G. hadden omgezet met een bruto verdienste van rond f21.000. De C.C.C.D die een paar honderd verhoorén aan deze affaire heeft moe ten bestelden, heeft dezer dagen de omvangrijke zaak kunnen afsluiten. Klachten over prijzen. Voor klachten, die verband hou den met de prijsvoorschriften (dus ook bij vermeend achterhouden vani greenten door den glroentenhanden laar met het qogmerk ze tegen een hoogeren prijs dan vastgesteld is, te yerkoopenwende men zich tot de instantie van de prijsbeheersching, die voor Noordbrabant en Gelderland ge vestigd is Gelderland, Prov. Commissie van de prijsbeheersching, Bouriciusstraat 16, Arnhem, tel'. .25782. Noordbrabant, Prov. Commissie van cte prijsbeheersching, Ververstraat 25 's Hertogenbosch, tel. 2246. Deze instanties zullen de bij hpat binnenkomende klachten desgewenscht vertrouwelijk behandelen.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1942 | | pagina 1