Buitenland Buitenlandsch Overzicht Distributie- mededeelingen. Uitgave FIRMA L. J. VEERMAN - HEÜSDEN. Binnenlandsch Overzicht No. 6290 Vrijdag 21 Augustus 1942 VERD 1STEREN: Officiëele Landbouwmededeelingen UNO VAN ALT&fc Dit blad verschijnt WOENSDAQMORQEN es VRIJDAQMIDDAQ. Abonnementsprijs: per 3 maanden franco per post beschikt f 1.30. Bij onze agenten 11 cent per week - Afzonderlijke nummers 6 cent. Int. Telefoon no. 19. Postrekening no, 61525. AdvertentiSn24 m.M. f 1.29. Elke m.M. meer 5l/s cent Qroote letters naar plaatsruimte. AdvertentiSn worden tot Dinsdagmiddag 1 uur ea Vrijdagmorgen 9 uur ingewacht. DE BRITSCHE LANDING BIJ DIEPPE. Uit het hoofdkwartier van den Führer, 19 Aug. (D.N.B.) Het op perbevel der weermacht maakt be kend Een grootsch opgezette landing van Engelsche, Amerikaansehe, Cana- deesche en Gaullistische troepen ter sterkte van ongeveer een divisie als eerste golf, die in de ochtenduren van Woensdag aan de.Fransche ka- naalkust bij Dieppe, onder bescher ming van sterke zee- en luchtstrijd krachten en met gebruikmaking van aan 'landgezette pantserwagens werd uitgevoerd, is door de voor*dekust- bescherming gebruikte Duitsche strijdkrachten met groote, bloedige verliezen voor den vijand ineenge stort. Sedert 19 uur ]>evindt zich geen gewapende vijand meer op het vasteland. Dit greote succes werd be reikt zonder dat gebruik behoefde te worden gemaakt van de reserves der hoogere leiding. Naar uit de berichten van de troe pen en verhooren van gevangenen blijkt hebben de landingsoperaties zich als volgt afgespeeld: De eerste golf der landingstroepen werd Woensdagochtend op open zee van 'transportschepen door 300 tot 400 landingsschepen overgenomen en bereikte om vijf minuten over zes de kust, beschermd door 13 tot 15 krui sers, torpedojagers en sterke jacht- strijdkrachten. Daarachter stond een drijvende re serve van zes transportschepen en drie vrachtschepen en verder noor delijk een groep van 26 transport:, vaartuigen als operatieve reserve, waarschijnlijk het gros der landings strijdkrachten. Deze zouden in den strijd worden gebracht zoodra het de .perste landingsgolf gelukt was een bruggehoofcf rond de haven van Dieppe te vormen. Het is daartoe niet gekomen. De gelande vijand werd in gevech ten van man tegen man overal ver nietigd en in zee gedreven. Er zijn tot nu toe 28 pantserwagens geteld, die aan land wierden gebracht en la ter vernietigd. Alle steunpunten wer den door de dappere kustbezetting gehandhaafd, meer dan 1500 gevan genen bevinden zich in Duitsche hand. Onder hen bevinden zich zestig Canadeesche officieren. De bloedige verliezen van den vijand zijn zeer hoog. Door artillerievuur werden 3 torpedojagers, 2 torpedobooten en2 transportschepen tot zinken gebracht. De luchtmacht schoot 83 vijandelij ke vliegtuigen neer, bracht 2 speciale trotepentransportschepen tot zinken ew een motortorpedoboot en bescha digde 5 kruisers of groote torpedo- jagers, benevens 2 landingsvaartuigen met zware bommen. De vijand heeft bij deze landingspoging, die slechts politieke oogmerken diende, maar met elk militair inzicht spotte, een vernietigende nederlaag geleden. De Duitsche macht in het westen heeft deze dilettantische onderneming naar behooren afgestraft. Overi gens ziet zij alle pogingen van dezen tegenstander tegemoet met de rust en de kracht van een weermacht, die in honderden slagen de overwinnings- lauweren aan haar vaandels heeft gehecht. Het Duitsche offensief in den zui delijken sector van het Oostfront maakte gestadig voortgang naar den Kaukasus e"n de Wolga, In het zware bergterrein aan de noordzijde van Üen Kaukasus werd de opmarsch naar belangrijke Zwarte-Zeehavens als Noworossisk en Toeapse voortge zet. Langs de pijpleiding, die ten noorden van het gebergte loopt en 'o.m. het reeds bezette oliecentrum Maikop met de boorterreinen bij Grosny en de oliehaven Machatsj Ka- la aan. de Kaspische Zee verbindt, werd na Pjatigorsk thans Georg- Vewsk, halverwege tusscben Zwarte en Kaspische Zee gelegen, bezet. In de Kalmukkénsteppe ten Zuiden van den benedenloop van de Wolga viel Elista in handen der Duitsche troe pen, die ook hier naar de Kaspische Zee oprukken en zich ongetwijfeld de haven Astrakan aan de monding van de Wolga ten doel stellen. Ook de bedreiging van Stalingrad aan de Wolga nam toe. De Sovjet troepen in de groote bocht van de Don gaan thans hun definitieve on dergang tegemoet. Tusschen Don en Wolga ligt slechts een smalle band strook van ruim 75 km breedte. Reeds wordt het scheepvaartver keer op de Wolga, een der belang rijkste verkeersaders der Sovjet-Unie herhaaldelijk door luchtaanvallen ge teisterd. Omtrent Churchill's reis naar Mos kou is thans bekend geworden, dat de Êngelsehc premier 13 Augustus via Cdïro en Teheran aldaar is aan gekomen. Hij wil zich zoowel per soonlijk op de hoogte stellen van de weerstandskracht der Sovjet-Unie in haar hachelijken toestand als zijn voelhorens uitsteken naar de krach ten, die bij een binnenlandsche cri sis het verzet tegen Duitschland zou den willen voortzetten. Terwijl deze week reeds eenige malen extra-berichten van het tot zinken brengen van meer dan 100.000 ton geallieerde scheepsruimte heb ben medegedeeld, heeft een Engelsch convooi in de Middelland,sche Zee een vernietigende nederlaag geleden. Onder dekking van vele oorlogssche pen w.o. eenige viiegkampscnvpen en kruisers trachten 21 vrachtvaar ders en tankschepen vanuit Gibral tar naar Malta door te breken. Slechts enkele schepen bereikten hun doel. 15 vrachtschepen, w.o. al le tankschepen met rond 180.000 brt. werden tot zinken gebnacht. Verder gingen 'het vliegtuigmoederschip Eagle, en twee kruisers ten onder. Twee andere vliegtuigmoedersche pen, evenals eenige kruisers, liepen zwaar beschadig# Gibraltar binnen. De poging om Malla en misschien ook het front in Egypte door de Middelland,sche Zee van materiaaf te voorzien, is dus mislukt. Voorloo- pig zal wederom de lange zeeweg om Afrika dienst moeten doen om het van twee zijden omsingelde Na bije Oosten op den grooten strijd voor te bereiden. Op het historische station te Com- piègne Jcruiste® elkaar onlangs twee treinen. Duizend uit Duitschland ter ruggekeerde Fransche krijgsgevange nen reden langs een dei- groepen Fransche arbeiders, die vrijwillig in Duitschland gaan werken. In een toespraak verklaarde Laval, dat de Führer voor 150.000 geschoolde ar beiders, die Duitschland uit Frank rijk verwacht, geleidelijk 50.000 Fran sche krijgsgevangenen zal doen terug - keeren. Laval zei voorts, dat de te- rugkeerende krijgsgevangenen beter dan anderen den zin van een politiek gouden begrijpen, die uitsluitend be paald wordt, door de zorg voor het belang van Frankrijk. De onlusten in Britsch-Indië, ge volg van de Engelsche actie tegen vooraanstaande leiders der Congres- partij, duren nog voort, hoewel be trouwbare berichten omtrent hun omvang en in het bijzonder het hier uit voortspruitende nadeel voor de oorlogsindustrie nauwelijks beschik baar zijn. De MosJimliga houdt zich nog afzijdig en tracht thans van de situatie gebruik te maken om haar doelstelling van autonomie der Mo hammedanen na den oorlog te pro- pageeren. Zij kan zich derhalve niet neerleggen bij een inwilliging der eischen van de Congrespartij door Engeland, hetgeen trouwens uiterst onwaarschijnlijk is. Indiërs uit alle deelen van Europa hebben te Berlijn een betooging ge houden, waar een standpunt werd bepaald ten aanzien van de gebeurte- nissen in hun vaderland. In een re solutie werd stelling genomen tegen ,,de brutale terreur, die de Britsche regeering jegens millioepen van ons ongewapende volk heeft ontketend." De eerste phase van den slag om de Salomonseilanden is thans beëin digd. Amerikaansehe troepen zijn op verschillende punten, o.m, bij de vlootbasis Toelagi aan land gegaan, maar dit ging gepaard met zware verliezen aan oorlogsr en transport schepen. Volgens een mededeeling van het keizerlijke Japansche hoofd kwartier zijn 35 geallieerde schepen tot zinken gebracht, w.a. enkele zwa re Amerikaansehe en Britsche krui sers en 10 transportschepen. Intusschen vinden tusschen Noord- Australië en de Japansche posities op Nieuw-Guinea en Timor hevige wederzijdsche luchtaanvallen plaats, die eveneens een teeken zijn van de toenemende activiteit in het Z. W. van den Stillen Oceaan. Er is dezer dagen hard en snel opgetreden togen knoeiers met groen ten- en fruitprijzen. Een groot aan tal van de in Gelderland en Overijsel gecontroleerde groenten- en fruilbe- drijven, zoowel grossiers als detail listen, bleken in overtreding te zijn van de prijsvoorschriften. Zij werden onmiddellijk voor den Inspecteur voor de prijsbeheehsching te Arnhem geleid, en hoorden zware straffen tegen zich uitspreken. Er werden boeten opgelegd tot 7500 gul den en verscheidene zaken werden gesloten. Ook de koopers van te dure groenten en fruit werden beboet, zoo werd eein tandarts uit Yenlo, die een kwartje te veel had l>etaald voor een pond pruimen, beboet met f500. In en rondom de groote steden wordt eveneens met kracht opgetreden. De Haagscbe inspecteur berechtte meer Man 20 in Rotterdam en Den Haag wonende overtreders, allen detaillis ten. In verschillende gevallen werd sluiting van de zaak gedurende een bepaalden tijd gelast, in andere ge vallen werd volstaan met een geld boete. 'In het dierenpark te Wassenaar heeft een ontsnapte bruine "beer een paniek onder de vredige vacantiegan- gers veroorzaakt. De beer, die tij dens een voorstelling in de kooi een temmer had aangevallen en in de daarop ontstane verwarring had we ten te ontvluchten heeft o.m. een 24- jarig meisje aangevallen en een hap uit haar linkerbeen genomen. Ten slotte klom de beer in een boom. Toegeschoten personeel wist er in te slagen het dier weer veilig op te bergen. Drie personen moesten naar het ziekenhuis worden overgebracht. In Loosdrecht kan men zijn distri- butiezorgen vergeten. Het bekende watersportcentrum bleek een broei nest van zwarte handel te zijn. Op de levensmiddelenbons was niets te krijgen, daarentegen verkocht men letterlijk alles zonder bon, natuurlijk tegen gepeperde prijzen. Een dubbele uitsmijter kostte er 6 en een halve gulden, gebak f 1 per portie, cake 80 cent het ons en zoo meer. Opsporingsambtenaren hielden er groote schoonmaak en namen o. m. 4000 eieren in beslag. Talrijke pro- cessen-verbaal werden opgemaakt en later bleek, dat er letterlijk geen over treding van de distributiebepalingen kon bestaan of de Loosdrechtenaars hadden zich er aan bezondigd,, Aan dezefi onduldbaren toestand is thans een definitief einde gemaakt. In Loosdrecht zijn de normale ver houdingen weergekeerd. ap- :/43 voor de Proviacie Noord-Brabant Arbeidskrachten tekort. Het komt vooral' in den laatsten tijd yeel voor dat boeren gebrek1 hebben ^an arbeidskrachten. Perso neel dat vrpeger bij hen werkte igfaat naar andere die loonen geven bo ven de toegestane normen. Verschillende boeren hebben zich bij het nijpend gebrek aan personeel al reeds gewend tot een Arbeidsbe middelingsbureau. De directie van den Landbouw heeft thans ook de plaatselijke bureauhou ders ingeschakeld bij arbeidsbemid deling voor boeren. Boeren die personeel noodig heb ben en nog geen aanvrage hebben ingediend bij een arbeidsbemidde lingsbureau kunnen zich van nu af hiervoor rechtstreeks wenden tot hun plaatselijk bureauhouder. Kunstmest. Vervaldata kunstmest- zegels. Denk er aan, dat van de kunst- mestzegels op 26 Augustus 1942 de volgende zegels vervallen voor stikstof de zegels met opdruk no. 1 en 2; voor kali de zegels met opdruk no. 1, 2 en 3. Indien U nog van bovengenoemde zegels in Uw bezit hebt, levert deze dan ten spoedigste in bij Uw' kunst- mesthandelaar, doch uiterlijk 26 Au gustus 1942. |i i I ill Stikstof voor teelt van koolzaad ea raapzaad. Zee- en rivierkleigrond; van 60 kg. zuivere stikstof per ha. Aankoopvergunningen stroo. De heffing van f0.30 voor een aan- koopvergiunninig of toewijzing van strooi is vervallen. Aanhodpvergunnin gen. of toewijzingen van stnoo worden' dus gratis verstrekt. i Scheuren van grasland en koolzaad teelt. Lees vooral goed de ontvangen bro chure over koolzaad- en raapzaad- fee It. I De Provinciaal VoeJclseJoommfer saris voor Noordbrabajrt. 1 GEMEENTE EETHEN. Schoenenbonnen. Op 24 en 25 Aug. a.s. bestaat er in zeer beperkte mate gelegenheid! tot het afhalen van aanvraagformu lieren ter verkrijging van schoenen bonnen voor hen, wier namen begin nen met de letters S tot en met Z. Bij de aanvrage dient de stamkaart te worden medegebracht en moet worden opgegeven wat voor schoe nen verlangd worden. Petroleum voor verlichting. Hoofden van gezinnen die voori verlichting uitsluitend zijn aangewe zen op petroleum en die nog geen aanvraag hebben ingediend, kunnen' dit alsnog doen op Maandag 24 Aug. a.s. van 1012 uur vm. Na genoem den datum bestaat hj^rvoor geen ge legenheid meer. GEMEENTE SPRANG-CAPELLE. Aardappelformulieren. Formulieren tot het doen van Üe verklaring, dat op den dag1 der uitrei king van de nieuwe aardappelkaartett over minder dan 25 kg- aardappelen voor het Land van Hensden en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard Algemeen Redacteur: J. H. ROZA, Heusden 's morgens tot 's avonds vanaf Zaterdag 22 Aug. 6.33 8.51 Zondag 23 Aug. 6 35 8.48 Maandag 24 Aug. 6.37 8 46 Dinsdag 25 Aug. 6.39 8.44 y^oensdag 26 <*ug 6 40 8 42 De opperbevelhebber der Duitsche marine, Grossadmiral Raeder, bracht dezer dagen een bezoek de Kanaaikust en heeft zich overtuigd van de strijd vaardigheid der marine-eenheden en de kustverdediging. Tijdens de bezichtiging van een flottielje mijnenvegers in een haven Scherl-Fellinga-PK Rademacher-Pax Holland m Eerstens zij er op gewezen dat dit laatste volstrekt niet mag. Voor de teelt van koolzaad en raat zaad zal in het bemestingsjaar 1 de volgende hoeveelheid stikstof (N) per ha. kunnen worden toegewezen. 1. Z#er vruchtbare zeeklei grond; (jonge polders) 20 kg. zuivere stik stof per ha. i 2. Zee- en rivierkleigrond 40 kg. zuivere stikstof per ha. 3. Andere grondsoorten 40 kg. zui vere stikstof per ha. Bovendien zal voor koolzaad en! raapzaad, nadat in het voorjaar 1943 gebleken is dat het gewas goed door, den winter is gekomen, een toeslag worden verstrekt en wel voor het gewas opj Zeer vruchtbare zeekleigrond (jon ge polders) van 60 kg. zuivere stikstof! per ha. I Andere grondsoorten 80 kg. zuivere! stikstof per ha. Voor de teelt van blauwtrrtaanzaad' zal in het voorjaar 1943 eenzelfde toewijzing kunnen worden verstrekt als voor koolzaad en raapzaad werd! aangegeven. Het is-bekend dat er dit jaar weer een aanmerkelijke oppervlakte gras land gescheurd moet worden, waar voor aan de 'gras! andgebrui'kers scheurplicht wordt opgelegd. Men is -ook in de gelegenheid oimt vóór 23 Augustus a.s. biji den plaatse lijk bureauhouder vrijwillige opglavei voor het scheuren van grasland tel doen. Vrijwillige opgave is vooral van be lang voor hen die op het gescheurde grasland extra dus boven de gewoijnlQ verplichting', wintel-koolzaad of win- terraapzagd willen teeln, daar zir an- anders niet voor de'verhoogde scheur- premie van f 300.per ha. in aanmer king kunnen komen. O ver gen s be draagt de schieturpremie hoogstens f 200.per ha. De verplichte koolzaadteélf be draagt voor de zandbeeïrijven met méér dan 5 ha. bouwland 5 procent! van het bouwland en voor de kleibe- dtijveti met méér dan 1 ha. bouwland! 8 procent van het bouwland. Wordt hieraan niet voldaan dam geldt de verplichting oml in het voor jaar U/g maal zooveel ziomeroliezaaid, els blauwmaanzaad e.d. te verbouwen.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1942 | | pagina 1