Buitenland Binnenland Uitgave FIRMA L. J. VEERMAN - HEUSDEN. No. 6291 Woensdag 26 Augustus 1942 V ER D UISTER EN: Nederland's Ambulance aan het Oostfront. Bekendmaking VAN ALTEHt Dit blad verschijnt WOENSDAGMORGEN en V R IJ D A G M I D D A G. Abonnementsprijs: per 3 maanden franco per post beschikt f 1.30. Bij onze agenten 11 cent per week - Afzonderlijke nummers 6 cent. Int. Telefoon no. 19. Postrekening no. 61525. AdvertentiSn 24 m.M. f 1.29 Elke m.M. meer 57j cent Groote letters naar plaatsruimte. Adrertentifin worden tot Dinsdagmiddag 1 uur ea Vrijdagmorgen 9 uur ingewacht. BRAZILIè IN OORLOG. Van Duitsche zijde wordt medege deeld: Brazilië had onder Amerikaan sche pressie reeds in Januari van dit jaar de Betrekkingen met de asmogend heden verbroken. Gevolg gevend aan een nieu we Amerikaansche afpersing heeft de JBraziliaansche regeering thans aan 'Duitschland en Italië tormeel den oor log verklaard. Brazilië had 'zich reeds zoo zonder beperking ter beschikking van de Ame rikaansche oorlogvoering gesteld, aat de otficieeie deelneming aan den oor log zonder heteekenis is. SCHEPEN IN DEN GROND geboord. Duitsche troepen bij; Stalin- 1 grad over den Don. jgjetrokken. Hoofdkwartier van den Führer, 24 Aug. (D.N.B.). Het opperbevel van de weermacht maakt bekend Diuitsche duikbooten heibben in het Posten en Westen van den Atlanti- schen Oceaan en op de Garaibische Zee zeventien schepen met een in houd van 107.000 brt. en twee trans- portzeiLschepen in den grond ge boord. Daarvan werden 11 schepen met 64.000 brt. uit convooien vernie tigd. Nog twee schepen werden ge torpedeerd. Door het begin van af weer kon niet waargenomen wor den, of zij ondergingen. Hoofdkwartier van den Führer, 24 [Aug. (D.N.B.). Het opperbevel van de weermacht maakt bekend: „In het gebied van den Kaukasus gaat de aanval van de Duitsche en verbonden troepen in hevige gevech ten in het gebergte voort. Ten Noord westen van Stalingrad zijn Duitsche infanteriedivisies en snelle troepen, schitterend gesteund door de lucht macht, over den Don getrokken en in een aanval naar het Oosten door zwaar versterkte vijandelijke verde- Idigingisstellingen heengebroken. Aan het overige front aan den Don mislukten plaatselijke aanvallen van den vijand door den tegenstand van Italiaansche troepen. Spoorweg installaties en transportbewegingen in het achterwaartsche gebied van den vijand alsmede scheepvaartver keer op de Wol ga werden door de luchtmacht doeltreffend bestookt. Ten Zuidwesten van Kaluga, ten Noordwesten van Medyn en bij Rzef werden vijandelijke aanvallen afge slagen of in nauwe samenwerking met de luchtmacht reeds in de kiem gesmoord. Ten Zuidoosten van het Ilmenmeer en voor Deningrad werden plaatse lijke terreinwinsten behaald en vijan delijke tegenaanvallen afgeslagen. Aan het front van de Noordelijke IJszee vielen duikbommenwerpers troepenkampen op het visschers- sohiereiland aan. De Sovjet-luchtmacht verloor Zon- lliag in luchtgevechten 157 vliegtui gen. Negen andere werden door de luchtdoel artillerie neergeschoten of op den grond vernield. Acht eigen vliegtuigen werden vermist. „Langs één der hoofdwegen, die naar het front voeren, rijden dag en nacht de militaire kolonnes in bijna onafgebroken stroom oostwaarts. Duitsche gemotoriseerde eenheden van allerlei aard, maar ook troepen van alle medestrijdende naties trekken naar de plaats, -waar zij ingezet zul len worden. Daar waar de weg. door de hoofd stad van deze streek loopt, juist waar de eerste huizenblokken beginnen, voert een zijweg den heuvel op tus- schen het Poesjkin-park ,en den die rentuin. Dieren behoeft .tJ échter in den dierentuin niet meer te zoeken de beren, antilopen, .herten, vogels en alle andere diersoorten, ten deele uit verre landen .afkomJstig!, moesten in plaats van ten laste der voedsel voorziening te leven, hun bijdrage daartoe leveren. En .in het park is het niet aan te bevelen buiten de paden te wandelen, niet omdat misschien een politieagent U bekeuren zou, maar omdat wellicht bij het opruimen der landmijnen een enkele nvèr het hoofd gezien kan zijn. Blijven we dus liever op het asphalt van dezen zijweg, dan komen we na een paar honderd meter, juist buiten het rumoer en lawaai van den hoofd verkeersweg, aan. een complex gebou wen. Dat aan. ,een hoogen mast de Duitsche vlag wappert, zal U nier verwonderen, maar een kleine schok zal toch plotseling .door ,U heengaan als U daarnaast aan een niet minder hoogen mast, even fier, en voor .ons gevoel nolg 'mooier van kleur, het oranje-blanje-bleu ziet waaien. De beide schildwachten, die stram in de houding de poort bewaken, kunt U gerust ,in het Hollandsch aan spreken, ongetwijfeld zult U dan ook geen moeite hebben om Binnen te Too rnen. Want hier treft ge op duizenden kilometers van het moederland een stukje Nederland aan, dat gezien mag worden. Hier zijn .belangstellende al tijd welkotn. Roode-Kruis-auto's rijden 'af en aan. Aan alles kunt U merken, dat er hard gewerkt wordt. .Wanneer U 'ge zien had, hoe het er hier enkele maanden geleden uitzag, 'dan zou D het nu nauwelijks herkennen. Dé tuin staat ook al vol bloemen, voor zoo ver hij niet beplant is met aardappe len, tomaten, sla of andere groente. In de gebouwen overal een leven dige en toch .ordelijke bedrijvigheid. Helder licht is het in de zalen en Kraakzindelijk. Rjj aan rij staan de bedden met goede matrafesen, zui vere lakens en dekens. "Hier 'komen'de gewonden en zieken, direct uit de zwaarste gevechten van dezen hard- sten oorlog, dien dè wereld ooit be leefd heeft, plotseling in een sfeer van behaaglijke rust en zorgvolle toe wijding. Een overgang, 'die hen wer kelijk sprookjesachtig aandoet. "Per ziekenauto, trein of vliegtuig worden zij hierheen gebracht, nadat ze in een hoofdverbandplaats de eer ste hulp ontvangen hebben of in een lazaret de eerste bood zakelijke ope raties hebben ondergaan. Ver genoög liggen 'we hier achter het front om de patiënten ongestoord enkele weken te kunnen behande- len en verplegen, zoodat "ze daarna oi hersteld naar hun troep terug kun- j nen gaan óf tenminste zoo ver op weg van herstel' zijn, dat ze zonder bezwaar de verre reis naar een zie kenhuis .of herstellingsoord in het I vaderland kunnen afleggen. Dit ziekenhuis met ongeveer 350 6.40 6.42 6.43 patiënten wordt verzorgd door 15 artsen, specialisten, tandartsen ën apo thekers, 20 zusters, 25 verplegers, 135 man personeel, onder wie chauffeurs, koks, administrateurs, laboranten, tim merlui, loodgietersj electriciëns, tele- fohisten, kappers, waschbazen, enz., terwijl er bovendien nog een aantal inheems che dienstmeisjes' en Russi sche krijgsgevangenen werken. Dat bij zoo'n bedrijf hier heel'wat meer komt kijken dan in een even groot ziekenhuis in Holland, spreekt vanzelf. Ook het aantal ppnamen en ontslagen is on,eveftredig hoog. Wan neer in één dag op de chirurgische afdeeling 60 Avaar-gewonden wor den binnengebracht, of wanneer zoo als ook is voorgekomen, ineens in de oogheelkundige afdeeling 20 ern stige oogverwondingen pér v^legtui^ worden aangevoerd, dan begrijpt men. dat er soms dag en nacht door gewerkt meet worden. "En dat kan gelukkig, ornaat we hier bijna altijd water en ëlecfriciteit tof onze beschik king hebben. Werkelijk de ernstigste verwondin gen zi.en we hier, granaatscherven .in den schedel, schotwonden door het rugjgiemerg, verbrijzelde ledematen, de grootste wonden, dikwijls zoo ver ontreinigd, dat zich tijdens'het ver voer reeds de, vliegenmaden erin ont wikkeld hebPen. Alle operaties kunnen dan ook hier gedaan worden en men staat 'dikwijls versteld hoeveel er ruogj terecht kan komen b.v. van Verbrijzelde armen en b.eenen. Zot» gelukte het onlangs door middel van .een, moeilijke vast hecht! ng toch pog een been te behou den, dat anders zéker verloren zou zijn geweest. Ook op de andere afdee'ingen liggen heei ernstige patiënten, maar over het geheei is het aantal sterfgevallen in Pp duizenden kilometers van het moederland treft men een stukje Nederland aan. Eind 1941 is de Nederlandsche am bulance naar het Oostfront vertrok ken om zich In te zetten, op haar wijze, bij den strijd tegen het bolsje wisme. Eén der ,,Waag"-bestuurders, Dr. C. Winkler-Prins, de bekende oogarts uit Haarlem, had zich uit ideeele overwegingen voor deze am bulance beschikbaar gesteld -niet al leen, hij was mede een der initiatief nemers, die den stoot tot uitzending dezer ambulance hebben gegeven. Het eerste verslag-van Dr. Winkr Ier-Prins over zijn arbeid in het Oos ten is ip het Weekblad „De Waag" verschenen. ons ziekenhuis buitengewoon gering. Vanzelfsprekend zijn we daar tpotsch op en zijn wij blij met het mooie re sultaat van ons werk. En we vergeten daarbij "niet dat juist onze goede uit rusting ons daartoe m staat 'stelt. Wij zijn trouwens van de niet direct oorlogvoerende landen het eenige, dat een dergelijk volledig uitgerust en zelf standig werkend ziekenhuis'hier'inhet veld heeft. Daarmee herpen we "den naam van ons fanct "hoog houden en persoonlijk zijn wij "blij op deze wijze onzen plicht als arts te kunnen doen, nl. onze hulp te kunnen verleenen daar waar deze het dringendst noodig is. Waardeering voor het werk. Dat er in het vaderland1 vélen zijn, die er anders over denken, laat ons koud. Zoolang zij "zelf niet ergens tn een granaatïrechter liggen te bloeden, kunnen ze gemakkelijk zoo praten. Ons is het om hun waardeering heusch niet te doen, wet 'om die van onze patiën ten, en daarvan zijn we zeker. loch is het hier altijd 'even druk hier. Er zijn ook! dagen, waarop we het werkelijk rustig hebben. Dan is het een groote vreugde wanneer een mili taire kapei komt spelen of Kraft üurch Freude'' een voorstelling vóór de pa tiënten geeft. Dan ontbreekt 'het nooit aan grappen en ongetwijfeld: hebben oeze uren menigeen geholfien een som bere but te overwinnen. Vooral de laatste dagen nif het front rich meer oostwaarts verplaatst heeft, waardoor we wat ver achter zijn ko men fe liggen, is het stiller geworden. ■We rekenen er dan ook op de vol gende maand meur naar voren te wor den verplaatst, waar we allicht in staat zullen zijn nog meer levensreddend werk te doen. Dit ziekenhuis zat dan waar schijnlijk voor lichtgewonden en her stellenden in bedrijf bjjven met enkele artsen en eenig verplegend personeel. Maar de groote troep zal dan weer zijn 6oeltje pakken en in de auto's laden. Dan zal er weer een colonne oostwaarts over clten breeden weg rol len, zooals er zoovele gaan. Maar toch zullen de andere troepen langs den weg dan even opkijken als ze de vroo- hjke Hoïlancfsche liederen uit de wagens hoor en opklinken. MEISJE BEKNELD TUSSCHEN AUTO EN MUUR. "Ie Aarle-Rixtel heelt een ernstig on geluk plaats gehad. Bij de familie Fles- 'kens wasteen meisje, de 8jange N. van Santen uit Rotterdam opgenomen, da. hier ter versterking haar vacantie door bracht. Het meisje had zich naar het tricotagefabriekje Litrota begeven om daar werkende meisjes van het gezin Fles'kens op te wachten. Voor den in gang stond een zware vrachtauto. Ver moedelijk heeft het meisje zich tusschen auto en muur willen 'begeven, doch op hetzelfde moment zette de chauffeur zijn wagen achteruit, waardoor het kind met "het hoofd tusschen auto en muur bekneld raakte en wel zoo ernstig, dat liet 'slachtoffer' in levensgevaarlijken toestand naar het St. Antoniusgasthuls te Helmond moest worden overgebracht. Te Eindhoven wilde de 10-jarige G. Langen huysen, düe op den Broeksche- weg aan het spelen was, achter op een passeerende melkauto klauteren. Het 'knaapje kwam te vallen en kreeg een der achterwielen over het lichaam, waar door hij zeer ernstig werd gewond. In zorgwekkenden toestand Is de jongen naar het ziekenhuis overgebracht. VERDRONKEN. Zondagavond is de 19-jarige J. v. Bilden te Born bij het baden in het kanaal Maastricht-Maasbracht ver dronken. DOBBELEN EN KAARTEN. Het dobbelen en kaarten om grof geld op den openbaren weg schijnt den laatsten tijd in Groningen een rage te zijn geworden. Zaterdagmid dag is een 30-tal personen verrast en per overvalwagen naar het po litiebureau overgebracht. Ongeveer de helft waren toeschouwers; legen de overigen is proces-verbaal opge maakt. Het ^bureau van den Bevelhebber dej Weermacht in Nederland deelt medej Ondanks de gegeven waarschuwing en het ter plaatse aangeslagen verbod^ hebben den 21 sten Augustus wederom jeugdige Neder;andsche personen het afgesloten kustgebied betreden. Zij zijn daarbij met een mijn In aanraking ge komen en door de ontploffing werd een jongen gedood tn een zwaar ge wond. 1 Er wordt nogmaals gewaarschuwd te gen het t n weerwil van het verbod be treden van het afgesloten kustgebied Den overtreder bedreigt met alleen een zware bestraffing, doch ook levensge vaar. Nederlanders, denkt daaraan en waar schuwt uw kinderen. DOODGEDRUKT. Bij het uitvoeren van een repara tie aan een baggermolen te Laak- sum werd de machine te vroeg weer in werking gesteld, waardoor de ar beider J., die> nog niet gereed was, bekneld geraakte. Hij was op slag dood. Het slachtoffer was gehuwd en vader van zes kinderen. KNOEIERIJ MET SIGARETTEN. Dat het toegeven aan de verleiding om sigaretten en ander [roakmateriaal buiten den bon om. te koopen en dus tegen veel hoogtenen prijs dan de banderolle vermeldt, zeer hache lijke gevolgen voor de betreffende personen kan hebben, is onlangs weer gebleken, toen J. v. d. H. uit Boxtel door den Inspecteur van de Prijsbeheersching te 's-Boseh werd veroordeeld tot een boete van f 250. Deze v. d. H. betaalde voor diverse pakjes sigaretten, die 75 en 90 cents mochten kosten, den prijs van f 1.10 per pakje. Deze strafbaarheid vloeit voort uit het feit, dat men het door het koo pen tegen te hoogen prijs mogelijk maakt, dat de verkooper eveneens de prijsbepalingen overtreedt. De verkoopers waren in dit gevul de caféhouder H. C. en zijn gade A. C. Eerstgenoemde kreeg een boe te van f350, zijn echtgenoote een van f500. Het feit, dat A. G., zoowel als H. G. zich blijkens hun eigen bekente nissen meerdere malen aan overtre ding der prijsbesluiten hehben schul dig gemaakt, heeft bij de vaststelling van de boete een belangrijk gewicht in de schaal gelegd. ZOON STUURDE ZIJN VADER EEN DREIGBRIEF. Een aannemer in Hilversum'wacht te, toen. hij eenige dagten geleden van vacantie terugkfeerdé, thuis tèen weinig aangenaaide verrassing, n.l. een dreigbrief, waarin hij gesommeerd werd, f 2500 te. betalen daar het an ders slecht met hem zou afloopen. De brief was intusschten al' achter haald, dpor een tweede schrijven waarbij het geëischte bedrag tot f 4000 moest worden verhoogdDe ze som moest hij Zaterdag j.l. om 15 uur op het Frederiksplein te Am sterdam aan twee mannen overhan digen. Op dat uur kwam de aan nemer ter plaatse met een envelop, welke echter geen geld_, maar waar deloos papier bevatte en zioodra de twee mannen haar hadden aangepakt, voelden zij ieder de hand van een rechercheur op hun schouder. Het bleken een 21-jarige bankwerker en een 20-jarige tegenhouder te zijn en spoedig kwam aan het licht, dat het plan was uitgegaan van een zoon van den aannemer, die te Amsterdam in een café werkfeaam is. Het drietal is thans naar Hilversum gebracht en daar achter slot en gren- del gezet. OVERREDEN EN GEDOOD. Te Utrecht is de elfjarige G. V. in de Radiumstraat bij. het spelen on der een vrachtauto geraakt en op slag gedood. voor het Land van Hensden en Altena, de Lansstraat en de Bommelerwaari Algemeen Redacteur: J. H. ROZA, Heusden Woensdag 26 Aug. Donderdag 27 Aug. Vrijdag 28 Aug. s morgens tot 's avonds vanaf 8.42 8.40 8.38 Ook bloedtransfusies worden vaak ge geven. Zoo was bij een jongen soldaat een voet afgeschoten, terwijl zijn ande re been ook' zwaar gewond was, maar "misschien toch behouden zou kunnen tvord'en. ten flinke bloeding uit den mono: bracht hem -echter iln gevaar. Maar daar weten we hier wei raad op. De bloeding was spoedig tot staan gebracht. Zijn bloedgroep die bij 'alle soldaten in den inker oksel getatou- eerd staat, was de weinig voorkomende AB. Ook dat is geen bezwaar. Van alle am bul an oei eden is de bloedgroep bekend, zoodat direct een AB-er ge roepen kaïn worden, deze keer toeval lig een der doctoren. Ter controle wordt nog vlug een kruising van hun beider bloed verricht en dan wordt volgens de directe methode door een paar buisjes 600 £c. uit de ader van oen een in den ander overgepompt. De jongen, die er eerst vrat stil »n bleek lag, klatart ziencferoogen op en krijgt Werkelijk ineens een betere kleur. Mij voelt de warmte i]n zijn lichaam stroomen en is wat trots op zijn ot- bciersbloeü, zegt hij. En de gever is blij met de flesch wijn en de extra eieren, dié hij ontvangt, zoogenaamd om de verloren krachten bij te spijkeren, maar in werkelijkheid merict hij niets van eenigé verzwakking. De strijd in het Koebangebied en om Malkop. Bergjagers op kameelen doorkruisen een .maisveid na de Koeban overschreden te hebben Atlantic-Hol!and-PK Leher-Pax Holland m GEVAARLIJK SPEL. V

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1942 | | pagina 1