voor het Land van Hensden en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaari Uitgave FIRMA L. J. VEERMAN - HEUSDEN. Süitenland Officiëele Berichten No. 6293 Woensdag 2 September - 1942 VERD VIST ER EN: ^<0 YAH AlJEH^ Dit blad verschijnt WOENSDAQMORQEN •a VRIJDAQM1DDAQ. Abonnementsprijs: per 3 maanden franco per post beschikt f 1.30. Bij onze agenten 11 cent per week_ - Afzonderlijke nnmmers 6 cent. Int. Telefoon no. 19. Postrekening no, 61525. Advertentiën24 m.M. f 1.29. Elke m.M. meer 51/, cent Qroote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdagmiddag 1 uur M Vrij dagmorgen 9 uur ingewacht. OP 25 K.M. VAN STALINGRAD. Het opperbevel van de weermacht maakte Maandag bekend: „Ten Zuiden van den beneienloop van den Koeban wierpen Duitsche en Roemeensche troepen bij den suc cesvol verloopenden aanval den vij and in de richting van de Zwarte Zeekust terug. Luchtdoelartillerie bracht 'n bol sjewistische kanonneerboot tot zin ken. Ten Zuiden van Stalingrad bra ken Duitsche troepen door de vij andelijke stellingen heen, versloegen sterke bolsjewistische strijdkrachten en staan 25 km ten Zuiden van de stad. Nachtelijke aanvallen van de lucht macht veroorzaakten in Stalingrad uitgestrekte branden. Bovendien wer den spoorwegdoelen en vliegvelden van den vijand ten Oosten van de IWolga met goedé uitwerking be stookt. Bij Rzjef zette de vijand op ver scheidene plaatsen zijn aanvallen met vrij sterke infanterie- en pantser-* strijdkrachten voort. Irf hevige ge vechten werden daarbij 48 tanks ver nietigd, waarvan 38 alleen door een lafdeeling stormgeschut. ENGELAND 3 JAAR IN OORLOG. Op morgen September is het drie jaar geleden, dat Engeland en Frankrijk aan Duitschland den oor log verklaarden. 60 JAAR ELECTRISCH LICHT. Aren lezen. Door den Prov. Yoedselcommis- saris voor Noordbrabant wordt hier mede bepaald, dat het aren lezen, zoolang de oogst nog geheel of ge deeltelijk te velde staat verboden is. Wanneer de oogst van het veld is gehaald, kan het aren lezen alleen toegestaan worden aan hen, dié in het bezit zijn van een schriftelijke vergunning van den landbouwer, op wiens velden aren gelezen worden. Het vervoer van deze granen (en peulvruchten) is slechts toegestaan indien het geschiedt op een vergun ning, uitgereikt door den plaatselijk bureauhouder van het district, waar in het bedrijf gelegen is van den'land- bouwer pp wiens velden aren gele zen zijn. De betrokken plaatselijk bureauhouder zal slechts in die ge vallen waarin toestemming tot aren lezen is verleend, een vergunning tot vervoer van deze granen (en peul vruchten) uitreiken. Het vervoer zonder vergunning is ten strengste verboden. Aan- en verkoop van paarden. De Prov. Voedselcommissaris voor Noordbrabant maakt bekend, dat de aan- en vérkoop van paarden door het Vee- en Vleeschaankoopbureau in de maand September zal plaats vinden op de navolgende plaatsen en Üe daarachter vermelde dagen: Zevenbergen op Woensdag 2 Sept. Oss op Donderdag 3 September Breda op Maandag 7 September, 's-Bosch op Donderdag 10 Sept. Eersel op Maandag 14 Sept. Tilburg op Maandag 21 Sept. Helmond op Vrijdag 25 Sept. Bergen op Zoom op Dinsdag 29 September. De via de aangestelde agenten aan te bieden paarden moeten op bo vengenoemde plaatsen 's ihorgens tus- sehen 9 en 10 uur worden voorgeleid en voorzien zijn van een behoorlijk halster met touw. De afdeeling tuinbouw van de Di rectie van den landbouw. - De serie radiolezingen over „De boer, de productie en de Directie van den Landbouw" is Dinsdag avond 25 Aug. 1942 voortgezet met een vraaggesprek, waarin Ir. A. W. v. d. Plassche, Inspecteur van den Tuinbouw, het een en .ander verteld heeft over den arbeid van de Afd. Tuinbouw van de Directie van den Landbouw. Deze arbeid, zoo zeide de Inspecteur van, den Tuinbouw, ligt op het gebied van het tuinbouw- onderwijs, de tuinbouwvoorlichting en het tuinbouwonderzoek. Met be hulp daarvan tracht zij den tuin bouwer behulpzaam te zijn bij de uitoefening Van zijn bedrijf. Wil de Nederlandsche tuinbouw zich in de toekomst ontplooien tot wat hij zijn kan, dan moeten de bedrijven in handen zijn van mensehen, die een goede opleiding hebben genoten en nog voortdurend bezig zijn om zich verder in hun vak te bekwamen. Daarom is het onderwijs zeer be langrijk. Vroeger begon men luk raak 'met een tuinbouwbedrijf, doch in de toekomst is een goede vakop leiding de basis. Men behoeft niet te vreezen, dat daardoor te hooge eischen worden gesteld en de praktijk in het gedrang komt. De Afd. Tuinbouw van de Directie van den Landbouw heeft juist daarom speciale vakscholen opgericht, die onder leiding staan van rijkstuinbouwconsulentén en waar een groot deel van den tijd besteed wordt aan de praktijk. Teneinde de voorlichting zoogoed mogelijk te doen zijn, is in de gebie den, waar de tuinbouw van be tee kenis is, eèn consulent aangesteld met een eigen bureau. Hij beschikt over assistenten en kan aldus dage lijks practisehe' voorlichting geven. Deze assistenten zijn ervaren practi ci, die een opleiding hebben geno ten tot tuinbouwvakonderwijzer. Op het bureau van Ir. Van de Plassche, het hoofd van deze consulenten, is men dagelijksch bezig dit alles zoo zoo goect mogelijk te doen functi- onneeren. Er zijn 17 rijkstuinbouw consulentén in een ambtsgebied werk zaam; bovendien 5 consulenten in al- gemeenen dienst, die bijzondere on derwerpen behandelen, zooals vere deling van tuinbouwgewassen, het be waren van tuinbouwproducten, de bijenteelt, enz. De consulenten verrichten ook zelf onderzoekingen. Dit geschiedt o. a-, in de rijksproeftuinen. In die tui nen vindt men verder de vakscho len, zoodat de leerlingen gemakke lijk practisch kunnen werken. Inde laatste jaren zijn deze tuinen belang rijk beter toegerust en zijn laborato ria gesticht. ECONOMISCHE AFDEELING. Behalve het vorengenoemde werk vgn den buitendienst, houdt het bu reau van den Inspecteur van den Tuinbouw zich bezig met het ver zamelen van gegevens, het bestudee- ren van de mogelijkheden om den tuinbouw verder te ontplooien, het verleenen van adviezen aan de ver schillende departementen, de steun- verleening van kleine tuinbouwbe drijven, enz. Hier interesseert men zich tevens voor het eindresultaat. Men helpt den tuinbouwer en zijn organisaties bij de uitoefening van zijn bedrijf, waartoe men niet alleen technische adviezen geeft, maar ook bedrijfseconomisch onderzoek ver richt. Er bestaat voor dat doel een afzonderlijke economische afdeeling met enkele Wageningsche Ingenieurs die tal van gegevens 'van goede be- bedrijvën verzamelen om vervolgens na onderzoek daarvan, de resultaten aan de consulenten mede te deelen. Wij stellen ons er veel van voor, aldus zeide Ir. Van de Plassche, om op bedrijfseconomisch gebied den tuinbouwer meer ontwikkeling en in zicht bij te brengen, omdat dit voor de toekomst van veel belang is. Ook wordt speciaal onderwijs op dit ge bied gegeven van oud-leerlingen der scholen. DE KWALITEIT DER PRODUCTEN. Met de kwaliteit van de produc ten heeft de Inspecteur van den Tuinbouw eveneens bemoeienis, o.m. als voorzitter van het Uitvoercontro- lebureau voor Groenten en Fruit, van den Ned. Alg. Keuringsdienst voor Groentenzaden en van den Ned. Alg. Keuringsdienst voor Boomkwee- kerijproducten. Voorts behoort de uitwerking van de Kweekerswet voor de tuinbouwgewassen tot de werk zaamheden van de Afd. Tuinbouw. TEELTREGELINGEN. De zorg voor de productie, dus de verschillende teeltregelingen, is mede één der belangrijkste werk zaamheden van genoemde afdeeling. Deze heeft daarvan de leiding, in nauwe samenwerking met het Rijks bureau voor de Voedselvoorziening in Oorlogstijd. Het is voor de voed selvoorziening van de grootste be- teekenis, dat er zooveel mogelijk groenten en fruit worden geteeld. Wij zijn, zoo eindigde de Inspec teur van den Tuinbouw zijn mede- deelingen, begonnen om alles weer voor het volgende teeltjaar voor te bereiden. Van hoeveel belang het ook i,s om hetgeen er is, in stand te hou den en voor de toekomst uit te bouwen, wij moeten'nu vooral di recte resultaten hebben. Daartoe zijn mijn bureau en de consulenten da gelijks druk bezig met de voorbe reiding. Bepaling in verband niet «Ie dis- 'tributie van kaas. Mislukking teelt stoppelknollen e.d. geeft verplichting tot telen zomeroliegewas. De bestrijding van kruisbestuiving. Het dorschen en repelen van vlas. Zomcrrogge oogst 1942 voor zaai-* doeleinden. Het ligt in de bedoeling aan' te lers, die 'zoTnerrogtge inleveren, bo ven d en richtprijs een nog nader vast t-e stellen premie toe te kennen. Mocht evenwel blijken, dat partijen winter rogge tep onrechte als zomerrogge werden aangeboden, dan zal' aan den desbetrpff enden teler tot dekking1 van de kostenvoor onderzoek en admi nistratie een nog nader vast te stel len bedrag op den c'assificatieprijs voor winterrogge in mindering woe den gebracht. Dertiende Noord-Brabantsche Schapenfokdag, gehouden te 's Hertogenbosch, op Woensdag 26 Augustus 1942. De Derde Fokdag met Markt voor Geregistreerd Fokmateriaal, tijdens de bezetting mag in alle opzich ten als best geslaagd worden' aangemerkt. Gelukkig trof men schit terend zomepweer, want, waar twee van de drie hallen waren gevorderd door de Duitsche Weermacht en Fokdag en Markt steeds gehouden ivorden, gelijk met de bekende druk ke Bossche Veemarkt, werden Fok dag en Markt ditmaal buiten gehou den, te weten de Schapenfokdag op het Voorplein van de Bossche Vee markthallen. Door de traditioneele medewerking van het Gemeentebe stuur van Den Bosch, de Vereen- tot bevordering van de belangen der Veemarkt te 's-Bosch en niet het minst van den nieuwen directeur van de Veemarkt, den WelEd.Gestr. Heer M. den TIartog, waren de hokken tijdig in overzichtelijke volgorde ge plaatst. Wel moest, onder deze om standigheden een g-root aantal van de benoodigde hokken worden ge huurd van de Varkensfokvereeniging te Re use 1 (N.Br.) doch deze volde den voor het gestelde doel uitne mend. Over de belangstelling valt niet te klagen. Er was een drukke opkomst van direct geïnteresseerden, ook van buiten de provincie en er was een levendige handel tegen zeer hooge prijzen. (Leveringsplicht en bonnen stelsel zullen aan deze opvallend hoo ge prijzen wel niet vreemd zijn gé- wees t. NIEUWSBLAD Algemeen Redacteur: J. H. ROZA, Heusden Op 4 September kreeg New-York 60 jaar geleden als eerste stad ter wereld electrisch gloeilicht. 's morgens tot 's avonds vanaf Woensdag 2 Sept. 6.52 Donderdag 3 Sept. 6.53 Vrjjdag 4 Sept. 6.55 8.27 8.25 8.23 Het bed rijfss chap voor Zuivel ves tigt de aandacht van winkeliers, ven ters en de overige bij den kaashan del betrokkenen, die kaas bij gedeel ten en/of gesneden verkoopen, op het bepaalde in artikel 13 der Zuivel ver ordening 1942, Kaas. Volgens1 dit ar tikel moet n.l. bij! het verkoopen en afleveren van gesneden kaas! of ge deelten van kazen, de leverancier het laatst -verkoopen en afleveren de stuk ken, welke voorzien zijn van het rijks- kaasmerk dan wel: van het door het Bedrijfschap voor Zuivel te 's Gra- venhage voorgeschreven, kaasmerk. Hierbijl wordt opgemerkt, dat de productie van kaas zonder merk niet is toegestaan, terwijl voorts het voor handen hebben, verhandelen, vervoe ren en afleveren dezer ongemlerktie kaas krachtens dezelfde verordening verboden is. In verband daarmede is het derhalve van het grootste be lang te achten, dat te allen Tijde bij de betrokken detaillisten kan worden vastgesteld, of ten verkoop aangebo den kaas al' of niet is voorzien van het bovenbedoelde kaasmerk. Belang hebbenden worden er daarom met nadruk op gewezen, dat het laatst verkocht móet worden dat gedeelte der kaas, dat is voorzien van het ver- eischte merk. Voorts wordt er de aan dacht op gevestigd, dat het niet na leven van dit voorschrift strafbaar is. De Regeringscommissaris voor de Bodemproductie maakt aan de telers die stoppelknollen, koolrapen en mergstamkool voor zaadwinning ver bouwen het volgende bekend. Indien gedurende de winter een deel van hwgt gewas- stoppelknollen, koolrapen of mergstamkool dat voor zaadwinning wordt geteeld en waar over ontheffing van koolzaad teelt is verleend, verloren gaat,, is de teler verplicht in het voorjaar 1943 een overeenkomstige oppervlakte met een zomeroliegewas te bebouwen. 'Zoo- dcende zal dus op het bedrijf de ge zamenlijke oppen*!akte van de gewas sen stoppelknallen, koolrapen *o*f mergstamkool voor zaadwinning!, win- terkoolzaad, wi n ter raapzaad en zo meroliegewas in het voorjaar 1943 ten minste zoo groot moeten zijn als de opperylakte, die men verplicht is met koolzaad te bet eten. Weïke gewassen in den zin van de ze bepaling als zomeroliegewas zullen worden aangemerkt, zal' nog nader bekend worden gemaakt. Tn de Ned. Staatscourant van 24 Augustsu j.l. zijn verschenen de Ro- demproductiebeschikking 1942 Kruis bestuiving van den Secretaris-Gene raal: van het Departement van Land bouw en Visscherij en* de krachtens deze beschikking door den Regee ringscommissaris voor de Bodempro ductie uitgevaardigde regeling tot be strijding van Kruisbestuiving (West- Friesland I). Hiermede heeft de bestrijding van de kruisbestuiving een wettelijke basis gekreg!en, "in aansluiting op de reeds* eenige jaren bestaande vrijwillige re gelingen en plaatselijke' verordenin gen en is Ueze bestrijding' een voor werp van staatszorg geworden. De thans uitgevaardigde regelen treden in de plaats van de op dit punr bestaande verordeningen en re gelingen, voorzoover Betreft de in de regeling! van den Regeeringscommis saris voornoemd in artikel 1 aange wezen in Noord-Hol/and gelegen ge bieden en de in artikel! 2 aangewe^n voorrangsgéwassen De L.C.O. voor Noordbrab. maakt den telers van vlas het volgende be kend Met betrekking tot het repelen van vlas wordt medegedeeld, «dat dit al leen kan geschieden door degenen die dit voorheen steeds hebben ge daan. Indien er thans telers zijjn die voor ds eerste maal' wenschen te repelen, dienen zij; een aanvra^ daar Uitgaande van de Vereeniging tot Bevordering van de Bijenteelt worden thans aan imkers practisehe lessen gegeven, waarbij vooral op een goede verzorging van het bijenvolk in den winter wordt gewezen. De heer J. A. Joustra, alg. secr. van genoemde vereeniging, trad tijdens een dezer lessen, welke te Bilthoven werd gegeven, als leeraar op VNP-De Keijzer-Pax Holland m toe in te dienen bij! het Bedrijfschap) voor 'Vlas en .Hennep, Zwarteweg 75 te Den ..Haag, doch uiterlijk 1! September a.s. Degenen die voornemens rijn voor oogst 1942 vlas ,te rep-e'en, moeten! hiervan minstens 3 dagen van te vo ren kennis geven ,aan den P.Bh. van: het betr.. district. Een doirschvergunninlg zal' .door den, P.Bh. na het .repelen slechts verstrekt! worden voor zoo-ver üporheen 'door de telers een riorschvergunninlg Bij! den P.Bh. werd aangevraagd- Wan neer zich telers .bij den P.Bh. vervoe gen om een d'orschvergunning, terwijl zij voorheen geen dorschvergunning hebben opt van gen, dan zullen deze telers worden verwezen naar het Be drijfschap voor Vlas en Hennep. Dp Je Iers die gerechtigd rijn toe het repelen van vlas, moeten vóór 1' Maart 1943 hlun vlas gerepeld hebben. Indien rij' hieraan rikt kunnen vol doen, moeten rij dit vlas ongerepeld! verkoopen Nogtnaals wordt uitdrukkelijk be kend gemaakt, dat h*et dorschen van! ongerepeld stroovtes en van! vlasbol- len, waaronder mede is te verstaan! het booken en kn-Qpbreken, verboden; is. Dit verbod geldt' niet yoor Idel telers, vlassers, stroovlashandplaren, loondorschers die zelf dorschen eni in het bezit Zijn van een 'dorschver gunning, afgegeven door den P.Bh. Het dorschen zonder vergunning is absoluut verboden. Het Bedrijfschap vx>or Zaaizaad en Pootgoed .maakt bekend, dat mede in verband met de mogelijkheid, dat een gedeelte van de rogge in den komenden winter zal uitvriezen, het pood'zakelijk is de geheele opbrengst van zcimerrogge -oogst' 1942 voor zaaidicel einden te reserveeren. Den te lers wordt op de noodzakelijkheid ge wezen zoowel bij1 dors dhing als bij in levering d-e partijen zomerrogge gioéd afzonderlijk te houden.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1942 | | pagina 1