Officieels Berichten Uitgave FIRMA L. J. VEERMAN - HEÜSDEN. Dit blad verschijnt WOENSDAGMORGEN •nVR IJ DAGMIDDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden franco per post beschikt f 1.30. Bij onze agenten 11 cent per week - Afzonderlijke nummers 6 cent. Int. Telefoon no. 19. Postrekening no, 61525. No 6295 Woensdag 9 September 1942 Advertentiën24 m.M. f 1.29. Elke m.M. meer 51/, cent Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdagmiddag 1 uur ea Vrijdagmorgen 9 uur ingewacht. Aankoopvergunningen hooi. i Hooilevering 1942. Na ontvangst van de lev erings op dracht (grijsblauwe kaarten) is men gebonden om gloed gezond m droog hooi te leveren op de voorgeschreh ven datum en leveringsplaats. Zaaizaadregeling 19421943. f Door den N.AiK. te velde en f op partij goedgekeurde zaaigra- I nen, zaaipeulvruchten en fijne j zaaizaden. In principe zal ook dit jaar slechts Üe handel in door den N.A.K. te vel de en op partij goedgekeurde zaai granen, zaai peul vruchten en fijne zaaizaden zijn toegestaan. Deze zaai zaden kunnen onder de bekende ver- voersvoorschriften door den handel bij de telers worden aangekocht te gen de door het Bedrijfschap voor Zaaizaad en Pootgbed vast te' stel len prijzen. Niet te velde door den N.A.K, gekeurde zaaigranen, zaaipeul- vrucihten en fijne zaaizaden. Overeenkomsten. Quoteering. Afleveringen zaai peulvruchten aan Volkstuinders. Zaaizaadregeling lijnzaad. Handel van boer tot boer. VERD VIST EREN: 8.11 8.08 8.06 Ook sdit jaar inzameling van Rijks wege van eikels, beukenootjes en kaslanjes. Verwarming poterbewaarplaalsen. De Prov. Inkoopcentrale van Ak kerbouwproducten voor Noordbra bant te Tilburg deelt aan belangheb benden mede, dat thans reeds aan vragen moeten worden ingediend voor de aanschaffing van poterkiem- bakken, welke eerst in 1943 noodig zijn. Te dien einde kunnen belangheb bende telers en handelaren een aan vraagformulier bij hun plaatselijke hureauhouder aanvragen, welke for mulieren duidelijk ingevuld binnen 2 dagen na ontvangst weer bij den plaatselijk bureauhouder moeten zijn ingeleverd. ^ND van voor het Land van Hensden en Altena, de Langstraat en de Bonunelerwaard Algemeen Redacteur: J. H. ROZA, Heusden De Prov. Voedsel commissaris maakt bekend, dat door de Nederlandsche Inkoop Centrale van Akkerbouwpro ducten te Den Haag een hoeveelheid hooi beschikbaar is gesteld aan den handel ten behoeve van particuliere irdenhoiuders,, dus niet van voe rders. Belanghebbenden, die ineen en voor een toewijzing van hooi jn aanmer king, te mogen komen, kunnen zich wenden tot den plaatselijk bureau- houder van hun district, alwaar aan- vraagformu'ieren verkrijgbaar zijn. Deze tormuliren behaoren duide lijk en zeer nauwkeurig ingievuld we derom bij tien plaatselijk bureauhou der, te worden ingeleverd. Onvolledig en niet goed ingevulde aanvraagformulieren zuilen zonder toeer ter zijde worden .ge leigid. Ten overvloede zij nog medege deeld, "dat a1 leen van eijkénidie hande laren hooi mag worden betrokken en dat het koopen van hooi 'zonder, aan- kioopvergunniiig verboden is. Men wordt verzocht met het bo venstaande r'ekening te houden. Eien lijst met de namen vair" 'de erkende hooihandelaren ligt bij) den plaatse lijk bureaiüftouder 'ter Inzage. De Prov. Voedselcommissaris maakt bekend, dat binnenkort een aanvang zal worden gemaaJkt met de hooi-in- mame van oogst 1942. Uitstel van leverjng om een of an dere reden zal' niet worden verleend, Zoodat men verplicht is op den vast gesteld en dag het kwantum hooi, waarvoor men is aangeslagen, te le véren. Met het oog iop een vlotte inname Zial' van deze (regeling niet worden jaf ge weken. De telers worden gr aan herinnerd, dat zelf persen niet is toegestaan en dat het hooi in ongiepersten toestand iop de leveringsplaatsen behoort te worden aangevoerd. Door de P.I/C.A. zullen de volgen de prijzen worden uitbetaald Weidehooi le kwal. f 53.502e kwal. f 49.45 3e kwal', f 45,45. Lucerne- en kfhverhooi le kwal. f58.55; 2e jkwal. f54.50; 3e-kwal. f 50.50. .Alles per ton franco persplaats. Voor vervoer verder dan 10 km. zal' een extra vergoeding worden toen- gekend \ian f 0.30 per ton en per km. boven den afstand van 10 km. Voor het geleverde 'kwantum ont vangt iedere teler een leveriniglsbewijs. Uitbetaling van het ver,schuldijgd be drag geschiedt door de P.I/C.A. bin nen 14 dagien na levering. Wie op den vastgestelden tijd en datum niet aan zij'n leveringsplicht kan of wil voldoen, wordt beboet met een heffing van f 0.40. per kg- te weinig injgleleverd hooi, terwijl hem daarnaast nog de inlevering vna een nader vast te stellen hoeveelheid zal worden opgelegd. Het Bedrijfschap voor Zaaizaad en Pootgoed maakt bekend, dat voor het seizoen 19421943 de hiervol- gende zaaizaadregeling zal gelden: Wanneer verwacht wordt, dat een tekort aan door den N.A.K. te velde en op partij goedgekeurde zaaizaden zal optreden, zal tijdig worden over gegaan tot het vrijgeven van niét te velde goedgekeurde partijen. Deze partijen zullen echter eerst in den handel mogen worden gebrachtna- dat ze door den N.A.K. op partij gekeurd en na goedkeuring geplom- beerd zijn. Om te voorkomen, dat het te velde en op partij door den N.A.K. goedgekeurde zaaizaad con currentie ondervindt van het alleen op partij gekeurde zaad, zal op dit laatste een 'heffing worden gelegd,, waardoor de prijs van dit'zaad, on geveer op hetzelfde prijsniveau komt, als dat van de goedgekeurde 2de en oudere nabouwzaden. Deze heffing, welke voor elk product nog nader zal worden vastgesteld, moet betaald zijn, alvorens tot plombeering wordt overgegaan. In afwijking van de re geling van het vorige jaar zat het den handel dit jaar niet toegestaan zijn, behoudens in door het Bedrijf schap voor Zaaizaad en Pootgoed nader aan te wijzen gevallen, niet door den N.A.K. te velde goedge keurde granen, peulvruchten en fij ne zaden van de telers te koopen. Dit laatste geldt niet voor koolzaad, waarvoor reeds com eenigszins af wijkende regeling werd bekend ge maakt. Door de Provinciale afdeeling van het Aan- en Verkoopbureau voor Akkerbouwproducten (P.I.C.A.) zal echter een voldoende reserve van voor uitzaai geschikte partijen on gekeurde granen, peulvruchten en zaden worden aangelegd, uit welke reserve de handel zoo noodig zal kunnen putten. Bovendien kan de handel aan de Provinciale afdeelingen van het Aan- en Verkoopbureau (P.I.C.A.'s) ver zoeken, van hem bekende telers par tijen, waarvan hij weel dat ze voor zaaizaad geschikt zijn, voor hem te re,serveeren. In afwachting van de nieuwe re geling, welke het bedrijfschap voor Zaaizaad en Pootgoed hiervoor zal effen, zal voorloopig de handel in zaaigranen, zaaipeulvruchtèn en fijne zaaizaden zijn toegestaan aan die han delaren die een overeenkomst resp. voor zaaigranen, zaaipeulvruchtèn en zaailijnzaad met de Nederlandsche Akkerbouw Centrale hebben afge sloten. De handel in zaaigranen zal niet worden gequoteerd. Echter is in de zaaizaadverordening 1942, waarvan de publicatie binnenkort is te verwach ten een bepaling opgenomen, die het liet Bedrijfschap voor Zaaizaad en Pootgoed mogelijk maakt een ieder te verplichten zijn voorraden zaai zaden geheel of gedeeltelijk in te le veren. Zulks zal b.v. kunnen geschie den, wanneer naar het oordeel van het Bedrijfsschap een handelaardoor zijn handelingen een goede zaaizaad- voorziening in gevaar* brengt. De handel- in zaaipeulvruchtèn zal wor den gequoteerd volgens nader aan den betrokken haijdel mede te deelen richtlijnen. Binnenkort zal aan eiken handelaar in peulvruchten, die een overeenkomst zaaipeulvruchtèn met de N.A.C. heeft afgesloten, worden medegedeeld welk quantum door hem qin het a.s. seizoen mog worden, verhandeld. Aflevering van zaaipeulvruchtèn aan volkstuinders is tot nader order verboden. Eveneens zijn voorloopig verboden afleveringen aan detaillis ten en zaad winkels, die deze peul vruchten afleveren aan volks tuinders Een regeling van dezen handel zal nog nader worden bekend gemaakt. Deze zal nog nader worden be kend gemaakt. De handel van boer tot boer blijft toegestaan. Er mag slechts zaaizaad van eigen oogst worden verhandeld. Te velde goedgekeurde granen, peul vruchten en zadén mogen slechts, na- m s morgens tot 's avonds vanaf Woensdag 9 Sept. 7.03 Donderdag 10 Sëpt. 7.05 Vrijdag 11 Sept. 7.06 dat ze definitief geplombeerd zijn, worden afgeleverd. Niet te velde goedgekeurde- granen, zaden en peul vruchten mogen eerst worden af geleverd, wanneer deze handel door het Bedrijfschap voor Zaaizaad en Pootgoed is vrijgegeven.. Deze niet te velde goedgekeurde partijen moe- I ten eveneens door den N.A.K. op partij zijn goedgekeurd en geplom- j beerd. Het plombeeren geschiedt éérst, nadat de verschuldigde hef- fing is betaald. Mergkool geeft een goede opbrengst aan prima veevoeder. Eerst wordt een ploegvore gemaakt, waarbij de planten op regelmatige afstanden worden uitgelegd. Vervolgens worden bij het doorploegen de wortels met aarde bedekt. Na eenigen Mid richten de planten zich dan op VNP-Landstand-Warburg-Pax Holland m Vervoerverbtkl rundvee. Het Bedrijfschap voor Vee en Vleesch maakt hekenddat met in gang .van 7 Sept. 1942 een vervoer- verbod voor rundvee zal worden af gekondigd. Het vervoer van rundvee zal dan slechts geoorloofd zijn, in dien voor de desbetreffende runde ren geleidebiljetten zijn afgegeven. Het verbod geldt niet: a. voor nuchtere kalveren; b. in dien het vervoer loopend plaats vindt voor eigen bedrijf ovêr een wegafstand van ten hoogste 5 km. Het vervoer van rundvee naar een markt en binnen de bebouwde kom van een marktplaats op den dag van de markt en den dag daarvoor moet steeds door een geleidebiljet gedekt zijn. Bij verkoop van een rund of inscharing op een ander bedrijf dient voor het vervoer van liet des betreffende rund steeds een geleide- biljet te worden aangevraagd, ook al i|S de wegafstand, waarover het rund vervoerd wordt, minder dan 5 km. Voor het vervoer van een bedrijf naar een markt of van een veehou der naar een veehouder' zijn geleide- biljetten te verkrijgen bij de plaat selijke bureauhouders; voor het vervoer van een markt bij het daar voor aangewezen personeel op deze markt. Bij nechIstreekschen verkoop van veehouder naar veehouder, dient de kooper bij zijn P.B.H. eerst een machtiging aankoop vergunning aan te vragen. Deze aankoopvergunning dient door den verkoopier onder over legging van zijn veeboekje bij zijn P.B.H. ingeleverd te worden die hier op een geleidebiljet uitreikt. Aan handelaren kan tegen inzage van het handelaarszakboekje en het veeboek je van den verkooper-veehouder, een geleidebiljet worden afgegeven zon der dat een aankoopvergunning over gelegd wordt. De geleidebiljetten moeten bij den P.B.H. worden aangevraagd tenmin ste drie -dagen voordat het vervoer plaats vindt; latere aanvragen wor den niet in behandeling genomen. Bij het aanvragen van een geleide biljet voor het vervoer van rund vee van een markt af dient of-het handelaarszakboekje of het veeboek je van den veehouder, waarheen het betreffende rund vervoerd wordt, ter inzage worden gegeven; een aankoop vergunning is hierbij niet benoodigd. De geleidebiljetten, uitgereikt voor het vervoer van runderen naar een bedrijf, dienen door den geadres seerde bij zijn P.B.H. te worden ingeleverd uiterlijk binnen 2 maal 21 uur nadat de desbetreffende run deren op zijn bedrijf zijn aangeko men, onder overlegging van zijn vee boekje of handelaarszakboekje. Wederom nadert een oorlogszomer het einde; weer zullen binnen enkele weken de eiken, beuken en jcastanjes hun vruchten afwerpen. En wederom heeft de overheid gemeend deze vruchten, die in normale tijden reeds, een gewild artikel vormden, niet ver loren moeten laten gaan. Evenals het vorig, jaar is ook' nu weer de inzameling' van eikels, beu- kenootjes en kastanjes van Rijkswege geregeld. Vele ijVerigie rapers, hebben den vorigèn nazomer een aardig dag geld je verdiend en de Overheid heeft de beschikking gekregen over een aanmerkelijke hoeveelheid dezer bosch vruchten. Thans staat de oogst van deze vruchten er, naar men ver wacht, heel wat beter voor dan toen, zoódat die nieuwe inzamelcampag|ne aanmerkelijke bijdrage kan zijn voor tie voedsel vovorziening van ons volk. Imimers de beukennootjes zullen behoudens een klein gedeelte, dat voor zaaid-celeinden zal worden ge bruikt olie kunnen opleveren, die voor de vetvoorziening van ons volk in den kiemenden winter van groot belang kan zijn. Daar de vetpositie thans moeilijker is dan het vorige jaar, klemt de noodzaak om a'le bron nen volledig uit te buiten, nu te meer, zoodat zij, die gaan rapen en hun oogst bij de agenten inleveren, ervan overtuigd kunnen zijn een wezenlijke bijdrage aan de voedselvoorziening van ons volk te leveren. De eikels zullen hoofdzakelijk voor zaaidceleinden worden gebezigd; ook herbebossching is van groot zij het indirect belang voor onze yoed- selvoorziening. De kastanjes tenslotte zul'en worden verwerkt tot veevoeder, evenals de resten van de beukenoot- jes, nadat de olie eraan is onttrokken. Het is duidelijk, dat dergelijke waardevolle voortbrengselen van on ze bosschen en lanen met mogen ver gaan en niet te hooi en te gras door par'icu'ieren mogen worden verwerkt. Alleen wanneer "de verwerking goed geregeld is en oordeelkundig ge- schiedt, kan daaruit het hoogste ren dement voor ons volk worden verkre gen daarom heeft het Aan- en Ver- koopbureau - van Akkerbouwprodueten (A.V.B.A.), Bezuidenhoutscbeweg 15, 's Gravenhage, de leiding van de inza mel ings campagne. Het land is voor de inzameling verdeeld in tien districten, aan "het hoofd van elk waarvan een hoofd agent staat. Als zoodanig zijn aanget- wezen deskundigen op het gebied van boschbouw, boomlkvOeekerij en zaadr teelt. - De hoofdagenten hebben in het al- gemeen tot taak, maatregelen te tref fen voor de inzameling in bun werk gebied en voor het vervoer naar de verwerkers. Onder goedkeuring van het A.V.B.A. zullen de hoofdagenten een voldoend aantal agenten aanstel len, waarbij 'zij uit den aard der zaak aan die streken, waar zich vele ei-, ken, beuken en kastanjeboomen be vinden, speciale aandacht zullen wijl den. Als agent kunnen fungeeren perso nen, die in zekere mate van de des betreffende producten, op de hoogte zijn en over een voldoende opslag^ ruirmte beschikken. Hebben zij zich' ook reeds vroeger met deze soort arbeid beziggehouden, dan is dit nar tuurlijk een aanbeveling. Wie agent wil worden, moet zich niet met Tiet A.V.B.A., maar met den hoofdagent van de streek, waar hij woont, in ver binding stellen. 'Een ieder,, die dit wil', kan rapen. Men heeft hier,voor geen veiglunning noodig en zal een nader vast te stel len prijs van de agenten ontvangen bij inlevering. Natuurlijk zullen de vruchten moe ten voldoen aan de eiscben, die die agenten zullen stellen. Zij zullen in het .algemeen zoo droog mogelijk mceten zijn, zoodat geen schimmel' of broeiing kan ontstaan >en zijl zul len vrjj moeten zijn van doppen -of bolsters, zand, steenen en ander vuil.. Voor het vervoeren, doen vervoe ren, afleveren, doen qfleveren, be werken of verwerken van eikels, beu- kenootjes en kastanjes zal een ver gunning noodig zijn, doch de rapers behoeven deze vergunning niet, wan neer zij' hoeveelheden, kleiner dan 50 kilogram, naar den agent ver voeren of aan hem afleveren. De bezitters van afgesloten, parti culiere terreinen zijn verplicht om, zoodra de hoofdagent dit eischt, de vruchten aan den plaatse1 lijken agent at te leveren. "Wensohen de grondbe zitters ze niet ze'ven te latein ver zamelen, dan moeten zij' toestaan, dat rapers, die de agent zal aanwijzen, de vruchten zul1 en Verzamelen. Hier bij1 zal tegen beschadiging Van par-; ken, enz. worden gewaakt. Uit het bovenstaande is bet wel1' duidelijk geworden, vhn welk een groot belang-jde inzameling van ei kels, beukenootjes en kastanjes wordt geacht. Daarom worden alle landgte- nooten, die daartoe in de gelegenheid zijn, opgewekt om, wanneer, het tijd stip is aangebroken, hun medewer king te verleenen en aan de inzaimle^ ling hun beste krachten 'te wijden. Voor, de inzameling Is tot hoofd agent voor Noordbrabant aangesteld, de. firma Wed. de Bie-van Aalst te Zünder.t. De Prov. Inkoopcentrale van Ak kerbouwproducten voor Noordbra bant te Tilburg deelt aan belangheb benden mede, dat in verband met het verwarmen van poterbewaar plaatsen al deze bewaarplaatsen big genoemde P.I.C.A. zullen moeten worden geregistreerd. Hiertoe zullen alle eigenaren van poterbewaarplaatsen een registratie formulier ontvangen, hetwelk zij di rect na ontvangst moeten invullen en terugzenden aan de P.I.C.A. voor Noordbrabant, Spoorlaan 50, Tilburg. Eigenaren van poterbewaarplaat sen, die op 16 September nog geen registratieformulier ter invulling heb ben ontvangen, dienen dit onmiddel lijk aan bovengenoemde P.I.C.A. tel berichten. Polerkiem bakken.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1942 | | pagina 1