Distributiebonnen KRINGKEURINO GEITEN Hulp van de schooljeugd bij het rooien. f Na 24 September worden door hen geen formulieren meer in ontvangst genomen. Met den meesten nadruk wordt er <op gewezen, dat in 1943 geen poter- kiembakken zullen kunnen worden verstrekt, zoodat bij de invulling van het aanvraagformulier hiermede re kening behoort te worden gehouden. Indien aan de ingediende aanvra gen geheel of gedeeltelijk wordt vol daan, zullen de geleverde poterkiem- bakken nog dit najaar door belang hebbenden moeten worden afgeno men en contant betaald. 1 Bonaanwijzing Kunstmest. 1 ;Het R.V.O. Kunstmest Distributie Bureau maakt bekend, dat met In" •gang van 3 September 1942 wordt [geldig vepklaard Stikstof, bonnense- jrie voorzien van opdruk No. 3. De Stikstofzegels met opdruk No. 3 blij ven geldig tot 30 September, 1942. De Verbruikers dienen "deze bonnen uiter- 3ijk 26 September bij' bun leveran ciers in te leveren, opdat dezie voor .tijdige inzending der zegels aan het [R.V.O. Kunstmest Distributie Bureau kunnen zorg dragen. Bonnen, welke ma den vervaldatum binnenkomen, kunnen door het R.V.O. Kunstmest Distributie Bureau onder géén voor- Waarde worden geaccepteerd. f 1 Zij is alleen als reserve te J beschouwen. Betreffende het verzoek van den (secretaris-generaal van het departe ment van Opvoeding, Wetenschap en Kuituurbescherming aan de scholen •om in het uiterste geval hun mede werking te verleenen bij het rooien van aardappelen wordt het volgende 'bericht: Zoo als in de eerste mede deeling laangaande de oogisthulp reeds werd bekend gemaakt, zal de hulp van Ide schoolklassen, die zich daarvoor hebben opgegeven, alleen worden in geroepen in die streken, waar het miet mogelijk zou blijken de aardap pelen voor den aanstaanden winter tijdig te oogsten. Hiervoor zal dan gebruik worden gemaakt van de schooljeugd uit den omtrek. Indien (eens een afstand per tram of trein zou moeten worden afgelegd-, zal dit steeds zóó geregeld worden, dat de schooljongens, die gedurende denge- heelen dag onder leiding van een leeraar of onderwijzer blijven, niet ite vroeg van huis behoeven en om streeks etenstijd weer thuis kunnen Zijn. Dit befceekent, dat er geen ver- tre reizen met de klassen onderno men zullen worden eri dat de jon gens ook niet bij boeren zullen over nachten, doch gewoon thuis zullen slapen. De kosten voor eventueele vervoermiddelen zullen uiteraard idoor de overheid gedragen worden. De geheele organisatorische rege ling hiervan berust Dij de Nederl Heidemaatschappij, die er zorg voor zal dragen, dat de schoolklassen op (de plaats van aankomst zullen wor den opgewacht door één harer ver tegenwoordigers, die de klassen naar Ide oogstvelden zal brengen en aldaar pp de werkzaamheden toezicht kan uitoefenen en technische aanwijzin gen zal geven. De klassen blijven echter onder leiding van den lee raar of onderwijzer. Uiteraard behoeft er geen vrees te bestaan, dat de jongens als vol wassenen zullen worden beschouwd en dat zij dienovereenkomstig lang- Üurigen en zwaren arbeid zullen moeten verrichten. De overheid is zich in dezen haar groote verant woordelijkheid bewust, welke ver- Santwoordelijkheid zij alleen aan vaardt in de wetenschap, dat op de ze wijze de geheele qog.st veilig kan worden binnengebracht en dat daar mede de aardap p e 1 voorziening voor •ons volk voor dezen winter is ver zekerd. Er wordt voorts nog de aandacht pp gevestigd, dat, indién door de overheid pen beroep op deze school klassen zal worden gedaan, dit ge schiedt buiten het kader van het hier en daar gebruikelijke landbouw- verlof om. Verzoeken om landbouw- verlof of oogstvacantie voor leerlin gen, die op eigen bedrijf of in den omtrek de noodzakelijke landbouw- werkzaamheden kunnen verrichten, behooren dan ook niet bij het bu oneau oogsfhulp van het Departement van Opvoeding, Wetenschap en Cul tuurbescherming te worden inge diend, doch moeten nog steeds ge richt worden tot dezelfde instantie .als in voorgaande jaren. De aan' meldingen van leerkrachten en leer lingen bij' het bureau oogsthulp wor den uitsluitend beschouwd als de laatste reserve, waarop de overheid in uiterste noodgevallen een beroep zal kunnen doen. Ten behoeve van het werk op den akker worden voor deze jongens ve le klompen beschikbaar gehouden, die na afloop der werkzaamheden hun eigendom blijven. Ook krijgtie- derê jongen, die in dit verband heeft geoogst, aan het einde der week 10 kg aardappelen mee naar huis. TE BREDA, OP 5 SEPTEMBER '12 Het was te verwachten, dat voor deze keuring flinke belangstelling zou bestaan. Het was ook inderdaad zoo en toch hadden we méér burgers verwacht, waar de geit tegenwoordig in het middelpunt van de belangstel ling staat. Bij schitterend nazomer weer werd in de namiddag deze keu ring gehouden op een terrein (dat er ongeschikt voor bleek te zijn), achter het bekende café Goos, aan de Teteringsche Dijk. Als Juryleden traden op Ir. A. Th. Ariëns, Rijksvee teeltconsulent, Ir. 'Joh. F. B. Tromp, daaraan toege voegd en de Ass. R. V. C. H. Q. Gooskens uit Hoogeloon. Als belangstellenden waren o.m. aanwezig de voorzitter van de Di ocesane Bond, de heer P. v., Dijk uit Erp, de Rykszuivelconsulent E. Tohkes Struyf, de landhk. Student K. P. Stapel uit Hoogkarspel en verschillende fokkers uit het Land van Heusden en Altena in gezelschap van Burgemeester D. A. v. d. Schans uit Dr ongel en. u Aan deze keuring was mede ver bonden het uitzetten van de zgn. Premiebokjes vanwege de Bond „de Baronie van Breda". Hiervoor wer den een 10-tal bokjes aangewezen, waarvan vooral de beide eerstge- plaatsten opvielen, te weten: Kees 480 geb. 15 April door René 442 uit Bertha 317. Gewicht op 5 Sept. 35 kg. Fokker Nic. Buysters te Beek. Een grof en diep bokje, waarvan de Moeder als 4-j. gaf 961 kg melk met 3,'53 pCt. vet in 251 d. Op de tweede plaats kwam Gerrit 486 geb. 6 April. Door Bras 426 uit Corry 385. Gewicht 34 kg. Fokker B. v. Houten te Bavel. Eveneens een grof en diep type, met nog iets min der ribwelving. Hiervan-gaf de Moe der als 1-j.. 516 kg met 3,72 pGt. vet in 2915 dagen en als 2-j. 893 kg, met 3,78 pCt. in 389 dagen. De an dere bokjes lieten het in ontwikke ling en stand op de achterbeenen, alsmede in grof te nogal wat zitten. Jammer daf de Voederpositie voor deze jonge dieren niet wat gunstiger is. Dit toch werden de Dekbokken voor de toekomst. Zij waren ditmaal niet op het bekende Fokstation te Dorst, maar bij de Fokkers opge kweekt. Ook voor de oudere Bok ken wordt de voedselvoorziening steeds nijpender. Een fokdier kan het toch moeilijk zonder krachtvoer stellen. De keuring van het vrouwelijk fokmateriaal ving aan met het voor brengen van een 21-tal géiten met melklijsten, de z.gn. bokmoeders- Beste geiten, waarvan de hoogge el aats ten diep, best beenwerk, ruim van kruis met beste uiers. Wat kan Brabant straks mooi voor den dag komen, als men eens goed selecteert en de administratie gedeeltelijk be rust bij het Bijksveeteeltconsulent- schap. De plannen zijn n.l. om z'oodra de verkeersmogelijkheden be ter zijn, alleen de lammerencontrole plaatselijk te doen geschieden. We zullen dan trachten beter uit te ko men, dan in 1938 te Utrecht. Van de individueele keuringen maakten we alleen mede, die van de 1-jarige en die van de 3-jarige geiten. Onder de 7 eerste prijzen bij de 1-jarigen dan stond aan de kop 603 van W. Qurijns te Meeuwen. Ook no. 3 en wél 602 was van den zelfden inzender. Een mooi succes voor dit jonge district. Als tweede kwam 627 van M. Langen te Beek- Vierde 600 van P. Verstraten te Oud- Gastel; vijfde 607 van S. M. Kramer te Drongelenzesde voor 629 van v. d. Beemt te Beek en zevende voor M. W. Treffers te Meeuwen. "Beste geiten, waarbij het Land Heusden en Altena, als jongste spruit van den Bond „de Baronie" een aar dig figuur sloeg naast de reeds méér bekende afdeelingen. Bij de 3barigen tenslotte 6 eerste prijzen toegekend. Hiervan warende 4 eersten van best type met prima kruis en uier, te weten: Nellie 533 van P. Busio te Ginneken, Jetje .425 van C. Machielsen te Beek, Mina 489 van Graumans te Gilze en Corry 385 van v. Houten te Bavel. Naan 403 van P. Broos te Oud-Gastel en Jo 481 van G. Schouten té Andel, beide beste geiten, maar kwamen ons wat groot voor. In deze goede klasse werden o.m. 2 hveede prijzen gegeven voor: Leentje 386 van Hendriks te Gilze en Jenny 553 van B. A. Versteeg te Genderen. De derde prijzen wa ren nog goed, maar de vierde prij zen waren in verschillende opzich ten afwijkend. Tot slot van deze drukke keuring volgde het kampioenschap 1942. Tot kampioene werd aangewezen de beste,, oudere geit van G. Timmer mans te Gilze, waarvan de Afdee- ling Eethen een bok bezit. Tot reservekampioene 42 werd aan gewezen de in goede conditie zijnde, best getoiletteerde geit van A. Grau mans, eveneens te Gilze. Als sluitsteen volgde eindelijk het plaatsen van de geiten, welke in aanmerking kwamen voor de toekenning van de zgn. aanhoudings premie 1942. Een collectie, welke een lust voor de oogen van de ken ners vormde. De regeling was verder zóó af, dat de prijsbekroonde eige naren met de geteekende diploma's voldaan konden huiswaarts keeren. Een woord van lof voor de verst- komenden, waar we uit ondervinding weten, met welke moeilijkheden dit onder de huidige omstandigheden gepaard gaat. Alle lof voor de or ganisatoren, met name Voorzitter Kus Iers uit Gilze, Secretaris Bink, uit Dongen-Vastrt, Frans Carton, uit Dorst, en Wildhagen uit Beek. HEUSDEN. Zaterdagmiddag vond in de lo- caliteit der teekenschool de tentoon stelling plaats van het werk, dat de leerlingen van de Nutsavondteeken school in den afgeloopen winter had den vervaardigd. Er was vrij veel belangstelling en er was weer keurig werk te zien, vooral de afdeeling reclame teeke- ningen trok bijzondere belangstelling; de vervaardigers en ook de leera- HET RAAM VAN MIJN KAMER f door Guus Betlem Jr. Het is maar heel kleintj es, jhet raam van mijn kamer, Er zijn er royaler er zijn er voornamer, Ik weet het met ruiten van spiegelend glas. Die uitzien op parken, plantsoenen en pleinen, Waar vólop de zon door naar binnen kan schijnen, Die kijken op tuinen en statige huizen. Waar auto's en trams langs de voordeuren suizen... Op fraaie gazons- van het weligste gras, Het iis maar heel kleintjes, het raam van mijn kamer, Er zijn er royaler er zijn er voornamer, Maar zelden daar hoog onder 't hellende dak... Ik zie er maar nauw'lijks de toppen der hoornen, Maar 't voorjaar en 't najaar dié zie ik er komen Met zwellende knoppen en vallende blaren, Waarnaar ik dan stil, in gedachten kan staren, Om 't wonder, dat leeft aan zoo'n enkelen tak. Ik zie er de wolken in 'tblauw van den hemel, Ik zie er het dansend insectengewemel... En suizelend stuift er de wind me voorbij. Die donzige scheepjes antstuimig doet jagen, Die giert en die buldert, in najaarsche vlagen, Die huilt en die briescht! én de boomen doet trillen, Die al' in zijn machtigen greep doet verstillen... En naakt staan de stammen,"in triestige rij... Doch zie! als een troost, spreidt de winter zijn deken, Waarnaar ik jaar in en jaar uit heb gekeken Met oogen van 'tkind, dat in alles nog leeft... Geboeid en verrukt, en in aandacht gebannen, Daar hoog voor m'n venstertje, onder de pannen, Dat vrijuit de zon met haar licht kan omzoomen En waar 'k... na dien winter weer 'tvoorjaar zie komen, En kijk, hoe het leven zijn draden daar weeft... BROOD. 46 A 400 gr. brood of 4 rants, gebak. 46 B 50 gr. brood of V2 rants, gebak J Van 612 September. BESCHUIT. 46 75 gram beschuit, of 1 rant soen brood- of gebak. Van 612 September. BOTER. 44 Boterkaart. 125 gr. boter 44 Vetkaart. -125 gr. boter. Van 112 September. Reserve 2-35, 2 36, 3-35, 3-36 en 4-36, 125 gr. boter per bon. Van 15 Juli12 September. VLEESCH EN VLEESCHWAREN. 46 A 1 rants, vleesch of vleeschw. 46 B V2 ran^s. vleesch of vleeschw. Van 612 September. MELK. 46 l3/4 liter melk. 1-49 en 2-49 Bonkaart Reserve l3/4 1. taptemelk of karnemelk, enz. Van 612 September. AARDAPPELEN. 46 A IV2 kg aardappelen. 46 B 1 kg aardappelen. Van 612 September. TABAKSWAREN. 46 Tabakskaart, 20 sigaretten, 5 sigaren, 10 cigarillos of 25 gram tabak, per bon. 46 Sigarettenkaart. 20 Sigaretten. Van 612 September. VERSNAPERINGEN. 46,47 100 gr. chocolade p. bon. 48,49 100 gram suikerwerk p. bon. Van 6 Sept.3 October. VASTE BRANDSTOFFEN. 01, 02, 03 KF. voor kookdoeleinden 1 éénheid vaste brandstoffen per bon, mpt uitzondering van anthraciet. Geldig tot 30 April 1943. 01, 02, 03, ^4 en 05 van de brandstoffenkaart B.V., één eenheid vaste1 brandstoffen. Geldig van 11 Mei31' Dec. 1942. Bonnen één eenheid le, 2e, 3e en 4e periode: 1 eenheid vaste brand stoffen. Van 15 Aug.30 April 1943. PETROLEUM. 02 2 1. petroleum (Bonk. EA). Van 23 Aug.31 October. Bonkaart Algemeen SUIKER. 382 1" kilogram suiker. Van 6 Sept.3 October. KOFF1ESURROG AAT 390 250 gram koffiesurrogaat. Van 6 Sept.3 October. PEULVRUCHTEN. 384 250 gram peulvruchten Van 6 Sept.3 October. GORT. 385 250 gram gort, gortmout of 250 grain gemengd meel. Van 6 Sept.3 October. VERMICELLI, ENZ, 386 100 gram vermicelli, enz. Van 6 Sept.3 October. JAM, STROOP, ENZ, 383 500 gram, jam, marmelade, gelei, stroop-, honing, enz. Van 6 Sept.3 October. ZEEP 370 en „M eentieidszeep" 1 rantsoen eenheidszeep. 371 en „M wasctipoödter" 250 gram waschpoeder. „M Toiletzeep" 75 gram Toiletzeep. Van 16 Aug.30 Sept. 335, 336, L. Zeep" en „L Toiletzeep*1 verlengd tot 30 September. BLOEM, GEBAK OF BROOD. 392, 393, 394, 395, 70 gram meel of bloem of 1 rantsoen brood of gebak per bon. Van 6 Sept;3 October. KAAS. 387, 388 en 389, 100 "gram kaais of smeerkaas per bon.- Van 6 Sept.3 October. Bonkaart Reserve RIJST. 4 49 en 4-50, .250 gram rijst. Van '6 Sept.3 October. SCHEERZEEP. Ban M van de Textielkaart DA', 45 gram scheerzeep. Van 1 Sept.—31 Dec. KAARSEN. 24 Petroleumkaarten S cn T. 300 gram kaarsen. Van 1 Aug.30 Sept. ÉÉN RANTSOEN ren komt daarvoor allen lof toe. Uit de werkstukken bleek zeer dui delijk, dat de leerlingen hun lesuren nuttig hebben gebruikt, iets waar van zij in hun later leven zeker de profij ten zullen trekken. Toen Zondagavond de Bossche boot, op zijn terugreis uit Rotter dam, aan het steiger alhier vast- meerde, kreeg één der passagiers van elders ee» toeval en kwam zoo danig over de tros te vallen, dat hij een bloedende wonde aan zijn hoofd oplieji en de hulp van een dokter moest worden ingeroepen. Deze werd door dokter Havelaar verleend. Na een kort oponthoud en nadat de pa tiënt naar een rustiger plaats was overgebracht, kon de boot zijn reis vervolgen. Men is reeds druk bezig met het opbouwen van de vermakelijkhe den, die op de kermis, die alhier op 12, 13 en 14 September zal wor den gehouden, eén staanplaats zul len vinden. Vischmarkt en Botermarkt zullen weder geheel vol komen te staan, zoodat er ruimschoots gelegenheid zal zijn, zich op gepaste wijze te vermaken. Maandag j.l. zijn de clubkam pioenschappen van biljarten begon-, nen voor het district „De Lang straat", seizoen 19421943, uitge schreven door den Nederlandschen Bilj artbond. Twee viertallen van de biljartclub „K.O.T." gevestigd in café „Modeën" alhier nemen hieraan deel, nl. le viertal in de 2e klas en het 2e vier tal in de vijfde klas. Maandag speelde in café „Mo dern" het le van K.O.T. tegen hef „Bandspel" van Waalwijk. De uitslag was als volgt: K.O.T. G. Slaats 100 H. Thaus 100 A. Nooten 100 A. de Moor 78 „BANDSPEL". van Oudheusden 33 A. Rombouts '57 P. van Hilst - 74 T. v. d. Wiel 100 Hoogste serie A. Nooten: 28. ALMKERK. Brood: 100 gram brood. Gebak: 75 gram beschuit, wafels, bieouits, koekjes, of 100 gram speculaas, of 140 gram koek, of 800 gram cake,, of 400 gram gevuld klein korstgebak, of 500 gram gevuld groot korstgebak of 500 gram taartgebakjes. Bloom 70 gram tarwebloem, -meel, rogge bloem, -meel, zelfrijzend bakmeel. Bijst: 250 gram rjjst, rgstemeel, -bloem, -gries, kindermeel. Havermout250 gram havermout, vlokken, -bloem, -gort, gemengd meel. Gort: 260 gram gort, gortmout, gortbloem, grutten (alle soorten), gemengd meel, rijstgries, aardappel-tapiooa,aardappelmeelvlokken of 4 liter gortpap. "Vermicelli: 100 gram vermicelli, ma caroni, spaghetti en vermioelli-, kippen- of pouletsoep. Jum600 gram jam, stroop, honing, enz. Vleesch100 gram vleesch, gewicht van been inbegrepen, of 150 gram paardenvleesoh, gewicht van been inbegrepen. Vleesohwaren75 gram gerookt of gekookt vleesch, gebraden gehakt, oornedbeaf, of 75 gram gerookte worstsoorten, of 100 gram gekookte worstsoorten, of 126 gram leverartikelen, tongeworst, nierkaas, of 150 gram bloedworst, zure zult. JSenheidszeep76 gram eenheids» toiletzeep 21 pot., of 28 gram luchtgevulde een heids toiletzeep 67 pet., of 45 gram huishoudzeep, ot 60 gram zachte zeep (samenstelling na 81 Aug. 1941), of het doen wassohen van 8 kg. droge vuile waseh Waechpoeder: 250 gram waschpoeder of 260 gram zeeppoeder (oude of nieuwe samen stelling) of het doen wassehen van 12 K.G. droge vuile wasch. Brandstoffen1 H.L. (maximaal 76 K.G.) anthraciet, steenkolen, industriebriketten, eierbriketten, of 2 H.L. cokes, gascokea, of 110 KG. bruinkoolbriketten of 75 K.G. petroleum cokes of 150 K.G. ookesbries, cokesgruis, of 800 stuks persturf, of 460 stuks baggerturf, ol 276 K.G. turf uit de Peel, of 200 K.G. andere soorten turf. Aangezien gebleken is, dat ve le ingezetenen dëzier, gemeente nog steeds onvoldoende verduisteren, wordt er thans met nadruk op gewe zen, dat een scherpe controle zal wor den gehouden. Bij pver,treding zal1 proces-verbaal worden opgemaakt, hetgeen een strafoplegging van T 150 boete of 4 weken hechtenis tengevol ge kan hebben. Oiok zal onmiddellijk worden overgegaan .tot het afsnijden van het electrische licht, voor een tijdvak van 3 dagen. Op Maandag 14 Sept. als., des: nam. 3.30 uur,, zal alhier op het erf van den heer, G. G. van Dijk de na jaar, sstierenkeuring worden gehouden. De Keuringsdienst maakt de houder,s van vee er op .attent, dat de aangifte van gestoryen dieren moet geschieden a. indien het plaats heeft tusschen 3 en 16 uur, binnen 6 uur na het sterven of de geboorte; b. hééft het plaats tusschen, 16 en, 3 uur, dan des voormiddags voor 10 uur De aangifte inoet vervolgens bevat ten, naam en adres e» diersoort.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1942 | | pagina 2