voor het Land van Hensden en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard Uitgave FIRMA L. J. VEERMAN - HEUSDEN. Officiëele Berichten Buitenlandsch Overzicht Vrijdag 9 October No. 6304 1942 V ER D U 1ST EREN: Officiëele Landbouwmededeelingen VAN Dit blad verschijnt WOENSDAGMORGEN •a VRIJDAGMIDDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden franco per post beschikt f 1.30. Bij onze agenten 11 cent per week - Afzonderlijke nummers 6 cent. Int. Telefoon no. 19. Postrekening no. 61525. AdvertentiSn24 m.M. f 1.29. Elke m.M. meer 5L/i cent. Groote letters naar plaatsruimte. AdvertentiSn worden tot Dinsdagmiddag 1 uur ea Vrijdagmorgen 9 uur ingewacht. Teelt van tuinbouwgewassen in 1943. A. Voedingsgewassen. B. Siergewassen. NEDERLANDSCHE VOLKSDIE NST Vergadering „Liefdadigheid of Welvaart" 13 Oct. om half 8 -te Veen in café Vos. Spreker: de heer Van Dorst. 13 Oct. om half 9 te Rijswijk in het Vereenigingsgebouw. Spreker: de heer Ramaker. Toegang vrij. Ieder is welkom. tale glasopstand, losse ramen uitge zonderd, minder bedraagt dan 250 vierk. meter. Van den werkelijk tot het bedrijf behoorende open grond moet in 1943 ten minste 50 pCt. van de oppervlakte met groentengewas sen worden beteeld. De onder 20 bedoelde verplichting geldt niet voor bedrijven van hoveniers en stads- bloemisten, wier voor de teelt van siergewassen gebezigde oppervlakte met inbegrip van glasopstanid van ten hoogste 250 vierk. meter bedraagt dan 1000 vierk. nieter. De vrijstel lingen van de verplichte inkrimping van de teelt van bloemis terij gewas sen en de ontheffingen van de ver plichting tot het telen van groenten gewassen in 1942 zijn vanaf 15 Dec. 1942 vervallen. Op het telen van groentengewassen in bloemisterij be drijven zijn de voorschriften van de teeltregeling 1943 voor groenten van toepassing. Het door kunstmatige warmte uit den rusttoestand in groei óf bloei brengen (trekken of forcee- ren) van de daarvoor in aanmerking komende bol- en knolgewassen, hees ters, vaste planten en potplanten is gedurende het trekseizoen verboden tot het tijdstip, waarop met het trek ken moet worden begonnen om het product van 1 Maart 1943 af te kun nen verkoopen. Het voorhanden heb ben en/of ter veiling of op andere wijze verkoopen van in groei of bloei getrokken producten, als- in de vorige zin vermeld,, vóór 1 Maart '43 is verboden. B o om en eri heesters. Op de in de teeltvergunning 1942 aangegeven oppervlakten mogen in 1943 groentengewassen worden ge teeld. De teler is verplicht om den in zijn bedrijf vrijkomenden grond met daarvoor in aanmerking ko mende land- en tuinbouwgewassen te betelen en waar mógelijk onder- of tusschenteelt toe te passen, zulks naar het oordeel van den Rijkstuin bouwconsulent. Voor zoover de teler geen vergunning heeft van de Ne derlandsche Groenten- en Fruitcen trale moet als in de twee vorige zinnen vermeld, de met de groen ten beteelde oppervlakte worden op gegeven aan genoemde Centrale. Voor het verwarmen van een be drijf moet de teler in het bezit zijn van een vergunning, af te geven door den Rijkstuinbouwconsulent, binnen wiens ambtsgebied het bedrijf is ge legen. De teeltregeling voor boom- kweekerijgewassen blijft gelijk aan die van 1942. Rloembollen. Op de in de teeltvergunning 1942 aangegeven oppervlakten mogen in 1943 groentengewassen worden ge teeld. Voorzoover de teler geen ver gunning heeft van de Nederlandsche Groenten- en Fruitcentrale moet de met groenten bezette oppervlakte an de Ned. Groenten- en Fruitcentrale worden opgegeven. Voor verwarming geldt hetzelfde als bij boomen en heesters. De met tulpen en hyacinten te betelen oppervlakte in het teeltjaar 1942-'43 bedraagt 100 pCt. van die van het teeltjaar 1941-'42, behou dens wijzigingen door overschrijving van teeltvergunning. De met narcis sen te betelen oppervlakte in het teeltjaar 1942-'43 bedraagt 93 pCt. van die van het teeltj aar 1941-'42, met de verplichting om breede pa den open te laten en behoudens wij zigingen door overschrijving van teeltver gunning. Verplichte levering van kooiwilcL Het Bedrijfschap voor Pluimvee en gieren heeft door uitvaardiging voor de Provincie Noord-Brabant Scheuren grasland voor oogst 1943 en de scheurpremie. Zooals reeds werd gepubliceerd geldt ten aanzien van de scheur premie voor oogst 1943 de navol gende* regeling: Wordt gescheurd vóór 1'5 Dec. '42 dan kan de betrokken georganiseer de voor de volle premie in aanmer king komen, ri.l. f200 per ha. Scheurt men tusschen 15 Dec. '42 en 15 Febr. 1943, dan kan men slechts voor de halve premie n.l. f100 pen ha Tn aanmerking komen. Heeft de scheuring plaats tusschen 15 Febr. 1943 en 15 Maart 1943, dan wordt geen premie betaald. Wanneer op 15 Maart 1943 niet is gescheurd, is de scheurplichtige straf baar en wórdt deswege vervolgd. Alleen zij, die daartoe een lastge ving krijgen zijn tot het scheuren: van grasland verplicht. Verder is het scheuren vrij. Degenen, die tijdig vrijwillig gras land voor scheuren hebben opge geven bij den plaatselijk bureauhou der en daarop extra winterkoolzaad of winterraapzaad, dus boven ge wone verplichting, verbouwen en oogsten, krijgen daarvoor een extra] scheurpremie van f 100 per ha. In zoo'n geval bedraagt dan dej scheurpremie f 300 per ha. In verband met bovenstaande re geling worden de betrokkenen in hun eigen belang aangeraden om 't gras land waarvoor zij scheurplicht heb ben zoo spoedig mogelijk, liefst vóór; 15 Dec. a.s. te scheuren, daar zij an ders niet voor de volle scheurpremié in aanmerking kunnen komen. Volledig adres op brieven. Het komt nogal eens voor, dat, georganiseerden brieven schrijven naar den Voedselcommissaris of! naar %een der afdeelingen van het Bureau van den Voetlse 1 commissarisi zonder dat zij in den biref hun adres) vermelden. Vanwege het groote aantal brieven worden de enveloppen niet bewaard. Vanzelfsprekend kan dan ook geen antwoord meer terug gezonden wor den. Daarom wordt langs dezen weg uitdrukkelijk verzocht onder aan den brief steeds Uw volledig adres té vermelden. Indienen van V.A.L. formulieren. De Voedselcommissaris v. Noord brabant vraagt nogmaals de speci ale aandacht van belanghebbenden voor het indienen van de V.A.L.- formulieren ter verkrijging van smeeroliën en vetten. ZooaLs destijds is bekend gemaakt moeten deze formulieren worden in gediend bij den plaatselijken bureau houder in wiens ambtsgebied de be langhebbende woont. Ondank deze publicatie ontvangen wij* nog regelmatig aanvragen van telers en andere gebruikers van smeerolie en vet die rechtstreeks aan ons Bureau worden ingezonden. Wij maken er de betrokken perso nen op attent, dat de behandeling der formulieren zeer veel vertraging ondervindt, wanneer zij rechtstreeks! bij ons worden ingediend. De Voedselcomm. voon Noordbrabant. van de verordening Kooi wild 1942, eendenkooihouders de verplichting gelegd hun vangst te verkoopen en af te leveren aan door het Bedrijf schap aan te wijzen handelaren in wild en gevogelte. Alleen voor eigen gebruik mag een deel van de vangst worden behouden. Benzine voor het scheuren van grasland. De Rijkslandbouwconsulenf vóon Oost-Brabant beschikt voor dej maand October over een bepaaldej hoeveelheid benzine voor het scheu ren van grasland. Algemeen Redacteur J. H. ROZA, Heusden De afgeloopen week bracht naast de militaire en politieke berichten uit het buitenland twee belangrijke rede voeringen van den Führer en Rijks maarschalk Hermann Göring, die bei de optimistisch gestemd waren ten opzichte van den afloop van den oor lóg! en tot uitdrukking brachten dat thans de tijd in het voordeel van de 3pilmogendheden werkt. Ift zijn indrukwekkende rede, uitge sproken in het Sportpalast te Berlijn ter gelegenheid van die oorlogswinter- hulpactie 1942/43 reikende de Führer op striemende wijze af met de anglo- amerikaansche propaganda^ waarinde verovering van de belangrijkste Sov jet-Russische gebieden als een baga tel' wordt voorgesteld en het volle dige fiasco van Dieppe tot een ecla tante overwinning wordt verklaard. Over de Engelsche terneur-aanval- len op de burgerbevolking sprekende, gaf Hitier de verantwoordelijke En- gélsche "autoriteiten te verstaan, dat zij niet moeten klagen "indien Duitsch- Iarid, evenals in 1940, op grondige wijze represaillemaatregelen gaat ne men. Na vervolgens de aandacht geves tigd te hebben op het feit, dat het Duitsche volk en het Dui tsche leger één onverbrekelijk giéheèl vormen, dat door den oorlog hechter 'dan ooit aaneengesmeed wordt en erop gewe zen te hebben, 'dat er in de toekomst geen plaats meer is voor een burger lijke, liberaal-patlemehtaire staat be sloot Hitler met de mededeeling'/'dat Duifschland alles zal doen om zijn vijanden te verslaan. Het Duitsche en de verbonden vol keren behoeven geen nederlaag te vreezen, rij zulten met een roemrijke "overwinning uit dezen oorlog te voor schijn komen. In rijn rede ter gelegenheid van den dankdag voor dein oogst wees (Rijksmaarschalk Görinjgi erop, dat on danks den afgeloopen kouden winter de moeilijkheden met de voedselvoor ziening overwonnen zijn en niet meer zullen ïerugkaeren. Over de bezette gebieden sprekende zeide hij, dat de bevolking zich daar in hoofdzaak via dein zwarten handel voorziet en het geen op dé distributiebonnen ver strekt wordt, slechts als een extra'tje beschouwd kan worden. Van bevoeg de Duitsche zijde hier te lande werd inmiddels opgemerkt, dat deze pas sage niet slaat op dien toesltand in Nederland, doch op andere bezette gebieden. De gunstige positie ,in Duitsdhland is in .hoofdzaak te danken aan de jgir'oridige organiseering van de be zette (gebieden in het Oosten en. de geweldige prestaties, die daar verricht worden. Slachtoffer van de iBritscbe terreur- aanvallen uit de lucht zullen op alle mogelijke wijze geholpen worden, ■waarvoor reeds afdoende maatrege len Zijn, getroffen. De strijd aan het Oostfront concen treert rich, op het oogenbli'k voorna melijk bij Stalingrad en de Kauka- sus. Het doel van den aanyal op Stalingrad, het afsnijden -van het goe derenverkeer op de Wollgla is reeds bereikt. De strijdwoedt thans voor namelijk in de. N. stadswijken, waar de bolsjewisten enkele fabriekscom plexen m ware vestingen, veranderd hebben. Intusschen is de stad reeds geheel ingesloten en de Duitsche troepen vorderen glestadig. Ondanks de verwoede tegenstand van de bolsjewisten ien het moeilijk begaanbare terrein rukt de Duitsche legermacht in de JCaukasus steeds ver der op. Ten Zuiden van de Terek werden twee plaatsen ingenomen. De wanhopige Russische afleïdingsaan- vallen werden met succes afgeslagen, waarbij de bolsjewisten hoogle bloe- digie verliezen leden. Van het front in N.-Afrika wordt -activiteit van hét luchtwapen gemeld. Rommel, de populaire veldheer ver toeft thans te Berlijn en heeft de- tische woestijn. Willkie hield te Moskou ieen rede, waarbij hij de geallieerden op de noodzakelijkheid van de vorming van een tweede front wees. Dit lokte he vige critiek van Amerikaansche zij de uit, men verklaarde dat Amerika niet in den oorlog gegaan was om Rusland te Jielpen. De positie van den Sovjetambas sadeur te Londen, Maisky, zou ver zwakt rijn, dat Engeland nog steeds weigert een tweede front te vormen. In dit verbarid trekt de verklaring van Churchill de aandacht, waarbij hij moest toegeven, dat de Britsche verliezen bij Dieppe zeer zwaar rijn geweest. De Regeeringscommissaris voorde Bodemproductie maakt bekend, dat voor het telen ,van tuinibouwgewassen in 1943 de .volgende bijzondere voor schriften zullen gelden Groenten en fruit onder glas. Alle teeltvergunningen, welke In 1942 geldig waren, blijven in 1943 van kracht. Voor het verwarmen van een tuinbouwbedrijf moet de teler in het bezit zijn ,van een. .vergunning, af te geven door den Rij'kstumbouwoon- siulent, binnen w'iens ambtsgebied het bedrijf is gelegen. ,In alle kassen en warenhuizen, .uitgezonderd speciale komkommerkassen, moet v'óóf het hoofdgewas een voorteelt van daar voor in aanmerking komende groen tengewassen worden geteelt. ,Het te len van aardappelen onder glas is verboden, tenzij in .bepaalde gevallen in verband met .cultuurtechnische om standigheden de Inspecteur yan den Tuinbouw en het .Tuinbouwonderwijs op voorstel' van den Rijkstuinbouw- oonsulent vergunning voor deze teelt heeft verleend. Van de: verplichting tot het drijven .van een .voorteelt wordt in het algemeen geen ontheffing ver leend, behalve voor .kassen en/of wa renhuizen, waarvan het grond op per- ylak g'eheel met een meerderjarig ge was is bezet. Het telen van plantma- teriaal onder glas .wordt met een voorteelt gelijk gesteld. .Meit het uit printen van tomaten putter glas mag niet worden begonnen vóór 15 Maart. 1943. Met het .zaaien van komkommers mag niet worden begonnen Vóór 30 Januari 1943. Groenten in- den vollen grond en vroege aardappelen. Alle vergunningen voor het telen van groenten en/,of .vroege aardap pelen, welke in ,1942 geldig waryn, blijven in 1943 yan kracht. Aangeslo tenen bij de Nederlandsche Groen ten en Fruit centrale ;en bij de Neder landsche Sierteeltcentrale, alsmede Landbouwers, aangesloten bij de Landbouw- Cr i sis-O rganisati e, ku nn en bij' de afdg'eeling Tuinbouw van de L.C.O. een. aanvrage indienen om een teeltvergunning voor a. .groentenge wassen in den .vollen grond; b*. vroe ge aardappelen diet oif zonder nateelt van groenten. Bovendien kunnen landbouwers, aangesloten bij de L. C.O., bij de .afdeeling Tuinbouw van die organisatie een aanvrage indie- nenom een vergunning ,voor het te len van groentengewassen, als nateelt na een landbouwgewas, ,dat vroeg tijdig wordt geoogst pf is mislukt. Groen tenzaden. De door den ,Neder 1 andschen Al g e meen en Keuringsdienst voor Groen- tenzaden erkende telers yan groen- tenzaden kunnen voor eigen rekening deze zaden, telen, .mits de beteelde op- 's morgens 's avonds tot vanaf Zaterdag 40 Oct. 7.54 6.59 Zondag 11 Oct. 7.56 6.57 Maandag 12 Oct. 7.58 6.55 Dinsdag 13 Oct. 7.59 6.53 Woensdag. 14 Oct. 8.02 6 50 pervlakte zoo spoedig mogelijk wordt opgegeven aan de Nederlandsche Groenten- en Fruitcentrale. Bij' den N.A.Z.G. aangesloten zaadhandelaren mogen, met land- en tuinbouwers over eenkomsten voor het telen vangroen- tenzaden afsluiten. De zaad handelaar is verplicht deze V|oereenkom!sten bij de Nederlandsche Groenten- en Fruit centrale te doen registreeren en wordt als de teler aangemerkt. Fruit in den vollen grond. Op de oppervlakte, welke rechtma tig wordt gebruikt voor het telen van fruit in den vollen grond, mogen in 1943, voorzoover zulks mogelijk is, groentengewassen worden, geteeld. De met groenten geteelde oppervlakte moet zoo spoedig mogelijk aan de Nederlandsche Groenten- en Fruit centrale worden medegedeeld. Het voor 1942 uitgevaardigde verbod van het inzaaien van gronden in boom gaarden met gras blijft voor 1943 van kracht. De teler is verplicht op op de gronden in boomgaarden, voor zoover zulks naar het oordeel van den Rijkstuinbouwconsulent mógelijk is, land- of tuinbouwgewassen te telen. Ook van deze met groenten beteelde lijk een opgave aan de Nederlandsche oppervlakte moet zoo spoedig miqge- Groenten- en Fruit centrale worden ingezonden. Bloemen en planten. Op de in de teelt vergunning voor 1942 aangegeven oppervlakten rn®gen in 1943 groentengewassen. worden ge teeld. Voor zoover de teler hiervoor geen vergunning heeft van de Neder landsche Groenten- en Fruitcentrale moet de met groenten beiteékle op pervlakte zoo. spoedig mógelijk aan die Centrale worden opgegeven. Voor het verwarmen van rijn bedrijf moet de teler in. het bezit zijn van een ver- gunning, af te geven door den Rijks tuinbouwconsulent, binnen wiens ambtsgebied het bedrijf is gelegen. Van de tot het bedrijf behoorende 'kassen, warenhuizen en bakken moe't in 1943 ten minste 50 pet. van: de op pervlakte met groentengewassen wor den beteeld met dien verstandje, .dat nimmer meer blcymisjjerijgcwassen (waaronder te verstaan alle ^gewas sen, onverschillig of deze voor den handel', voor zaadwinning, als grond stof voor het eigen bedrijf of anders- rins wonden geteeld) mogen worden geteeld dan de teeltvergunning 1942 aangeeft. De voor de teelt van groentenge wassen bestemde glasoptand, welke op 15 December 1942 van siergewas sen moet zijn ontruimd, wordt door den Rijkstuinbouwconsulent aangewe zen. De in de vorige alinea genoemde verplichting geldt nieta. voor de op de teeltvergunning vermelde lossie ra men. indien deze werkelijk als losse ramen worden jgebruiikt en niet als kas of ramenhok b. voor bedrijven, waarvan de to- ln de zaal van den Haagschen Dierentuin werd Zondagmiddag door de N.S.D.A.P. en de Nationaal Socialistische Beweging der Nederlanden een groot Oogstdankfeest gehouden, dat door talrijke Duitsche- en Nederlandsche autoriteiten werd bijgewoond. Een overzicht van de zaal tijdens de feestelijkheid. Stapf-Borrius-Pax Holland m

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1942 | | pagina 1