voor het Land van Hensden en Altena, de Langstraat en de Bonunelerwaard Uitgave FIRMA L. J. VEERMAN - HEUSDEN. Buitenland Officiëele Berichten Distributie- mededeelingen. No6307 Woensdag 21 October VERD VIST ER EN: ^DVAN ALtEltë Dit blad verschijnt WOENSDAGMORGEN •n VRIJDAGMIDDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden franco per post beschikt f 1.30. Bij onze agenten 11 cent per week - Afzonderlijke nummers 6 cent. Int. Telefoon no. 19. Postrekening no, 61525. 1942 Advertentiën24 m.M. f 1.29. Elke m.M. meer 5YS cent. Groote letters naar plaatsruimte. Adrertentiën worden tot Dinsdagmiddag 1 uur ea Vrijdagmorgen 9 uur ingewacht. BEKENDMAKING. Bannink, Dirk, geb. 22-11-1914 uit Deventer. Gerritsen, Albert Jan, geb. 9-3-1890 uit Deventer. Endeveld, Jan Cornells, geb. 14-12-1914 uit Apeldoorn. Ewijk, Wilhelmus, geb. 28-4-1900 uit Deventer. Van der Meuten, Daniel, geb. 4-2-1096 uit Deventer. Van Heijningen, Pieter Adrianus, geb. 18-7-1903 uit Amsterdam. Ftoebers, Johannes Hendrikus, geb. 7-9-1886 uit Deventer. Van Veen, Jacobus., geb. 26-9-1900 uit Enschede. Kors, Jacobus, geb. 21-5-1909 uit Amsterdam. Oijevaar, Evert, geb. 19-5-1897 uit Amsterdam. 1 Van der Kerkhoff, Jacobus, geb. 10-10-1098 uit Zwolle. Haantjes, Jan, geb. 1-9-1886 uit Enschede. Vrind, Hednrich Wilhelm, geb. 2-6-1913 uit Almelo. IJmkers, Aaldert Jacob, geb. 31-7-1898 uit Den Haag. Van Dam, Hendrik, geb. 26-9-1889 uit Wageningen. De höhere SS. en Polizeiführer Nrd-West, S S - Grappen führer en luitenant-generaal der politie» (Get.) RAUTER. DUITSCH WEERMACHTBERICHT. 'Hoofdkwartier van den F ührer, 19 Oct. (D.N.B.). Het opperbevel tier weermacht maakt bekend: In het Westen van den Kaukasus maakt de aanval vorderingen. In fanterie heeft nieuwe hoogten stor menderhand genomen en heeft, steil steigende, een met zes kazematten st^rk gefortifieerden en voor de ver dere gevechtsleiding 'belangrijken berg genomen. In Stalingrad is het tijdens de laat ste gevechten veroverde stedelijke en industrieele terrein gezuiverd van uiteengedreven elementen. Het luclit- wapen heelt doelen in en om Stalin grad en transportbewegingen en spoorweginstallaties der bolsjewieken ten Oosten van de Wolga aangevallen. Elf transporttreinen, o.m. twee olie- treinen werden vernietigd. In 'den eentralen sector hebben formaties gevechtsvliegers en duik bommenwerpers wederom vijandelij ke spoorlij nbewegingen met zicht baar succes aangevallen. Een groot ravitai 1 leeringskamp der bolsjewie ken werd in een geconcentreerden luchtaanval zwaar getroffen. Malta is door Duitsclie en Itali aanse he gevechtsvliegtuigen overdag en des nachts aangevallen. DE TOESTAND OP BORNEO. Naar Domei uit Balikpapan op Borneo meldt, is «thans het geheele (eiland Borneo volkomen van vijande lijke strijdkrachten gezuiverd. Een restant van 66 manschappen en of ficieren der Engelsche en Amerikaan- sche strijdkrachten hadden zich te ruggetrokken op de Lognawan hoog vlakte, 650 km ten Noorden van Ba likpapan. Het is thans door een Ja- pansche marine-afdeeling, die het in het binnenland had gevolgd, na een kort gevecht overweldigd. De bestrijding van paratubereulose bij het rundvee. Op 25 Aug. 1942 is. door den Di recteur van den Veeartsenij kundigen Dienst de p aratu berculosecommissie geïnstalleerd, beslaande uit de hee- ren: Dr. B. J. C. te Hennepe, Direc teur v. d- Veeartsenijkundigen Dienst; P. J. 't Hooft, Insp. V. d. Veeartsenij - kundigen Dienst in algem. Dienst, Dr. M. J. J. Houthuis, Dir. Opehb. Slachthuis te Rotterdam; Dr. C. J. de Gier, Dir. der Rijksserum inrichting te Rotterdam; Dr. A. J. Winkel, Bac terioloog, RijkSi^pruminrichting te Rotterdam; Dr. J. J. -Siebenga, Bacte rioloog-practicus Rijksseruminrich- ting te Rotterdam; P. Sjollema, Dir. v. d. Gezondheidsdienst voor Vee in de provincie Friesland. De commissie stelt zich ten doel, de paratubereulose bij het rundvee te bestudeeren en de bestrijding er van zoo spoedig mogelijk, op grond van de huidige gegevens der weten schap, op uitgebreide schaal te doen organiseeren. Paratubereulose is een besmettelij ke, zeer slepend verloopend e ziekte van bet rund, die een hoogst enkele maal ook bij schapen en geiten wordt waargenomen. In een verder gevor derd stadium kenmerkt de ziekte zich door diarhee en sterke vermagering. De besmetting vindt veelal plaats in de prille jeugd en het duurt wel heel lang voordat de eerste zichtbare verschijnselen optreden, meestal pas na de geboorte van het eerste kalf. Intusschen wordt de smetstof regel matig met de ontlasting uitgeschei den, waardoor weer andere jonge dieren besmet kunnen worden. Het is dan wel een verradelijke ziekte. Besmette dieren, die nog geen ziekte verschijnselen vertoonen, worden her- en derwaarts verplaatst endra gen er zoo toe bij om de ziekte te verspreiden. Aangezien het lijden on geneeslijk is, hoewel soms gedurende eenigen tijd oogenschijnlijk beter schap kan intreden, gaan de patiën ten onherroepelijk te gronde aan to tale uitputting; men begrijpt, dat bij de vermagerde dieren het productie vermogen sterk gestoord is, zoodat de schade, door het lijden veroor zaakt, groot is. Er "dient dan ook paal en perk gesteld te worden aan de verdere uit breiding; dat na te streven is het doel van bovengenoemde commissie. De praktiseerende dierenarts zal bij dit streven ingeschakeld worden; hij kan met bepaalde hulpmiddelen (waarnaar de commissie ook een'ver- der onderzoek zal instellen) evenals bij de gewone tuberculose, de be smetting aantoonen; de besmette die ren zullen niet meer mogen worden verhandeld, ze dienen bestemd te worden voor de slachtbank. De be drijven, waaruit ze worden verwij derd, dienen te worden ontsmet en hef jongvee dient hierin smetstofvrij 8.16 te worden opgefokt, dit alles volgens aanwijzingen van den praktiseeren- den dierenarts. Het spreekt vanzelf, d^t bij de toepassing dezer maatregelen de me dewerking van den veehouder niet kan worden gemist. Bij voorbaat doet de commissie hierop reeds een be roep. In het kort geformuleerd, komen de maatregelen ten aanzien van be smette en van van besmetting ver dachte bedrijven neer op het vol gende 1. regelmatig onderzoek door den dierenarts ter opsporing van besmet te dieren; 2. afmaken der besmette dieren; Men ziet, een bestrijdingswijze in den trant der tuberculosebestrijding Om resultaat te bereiken, is het van belang, dat zoo mogelijk de eige naren van besmette en van verdachte bedrijven zich aaneensluiten om ge organiseerd deze schadelijke veeziek te te bestrijden. Zelfverzorging Melk. De Voedseleommissaris v. Noord brabant maakt bekend, dat melk veehouders, inwonend en niet-inwo- nend vast personeel en bun gezin nen in aanmerking komen voor zelf verzorging melk, welke regeling 1 Nov. a.s. in werking treedt. Melkveehouder is hij, die een of meer melkkoeien of, minstens vier geiten houdt. Onder personeel wordt uitdrukke lijk verstaan, zij die hun hoofdinko men hebben uit het bedrijf van den mei k veeli o ud er. De melkveehouder moet zich met alle stamkaarten van degenen, die voor zelfverzorging melk in aanmer king komen, melden op het Distri butiekantoor, om op de stamkaarten te laten aanteekenen, dat zij zelf- verzorger melk zijn. De melkveehou der moet daarbij een schriftelijke verklaring overleggen, waarin ver meld staat, dat de door hem opge geven personen inderdaad behooren tot het gezin van het bij hem werk zaam zijnde personeel. (Als bewijs stuk kan, de belastingkaart dienen). De arbeiders, in dienst van de melkveehouders, kunnen slechts voor deze regeling in aanmerking komen, nadat de plaatselijk bureauhouder zijn toestemming gegeven heeft. Deze lijst dient derhalve eerst door den Pbh. voor accoord te zijn geteekend. Mochten aan deze personen reeds melkkaarten zijn uitgereikt, dan dient de melkveehouder deze melkkaarten op het distributiekantoor in te le veren. - De normen zijn als volgt vastge steld Melk veehouders-zelfverzorgers, als mede hun gezinsleden (volwassenen en kinderen) en inwonend personeel ten hoogste 1 liter per persoon per dag. Niet-inwonend personeel vanmelk- veehouders-zelfverzorgers, alsmede hun gezinsleden (volwassenen en kin deren) ten hoogste een halve liter per persoon per dag. Aankoopvergunning natte pulp. Aan belanghebbenden wordt me degedeeld, dat de georganiseerden, die in het bezit zijn gekomen van aankoop vergunningen voor natte pulp deze zoo spoedig mogelijk bij hun agent of suikerfabriek moeten in leveren. Ongekeurde Carslen's Dikkop V tarwe. Kennisgeving beëindiging rooien van aardappelen. Ilël Aan- en Verkoopbureau voor Akkerbouwproducten, afd. Nrd.-Bra bant, deelt aan telers van aardap; pelen nogmaals mede, dat, zoodra op hun bedrijf geteelde aardappelen ge rooid zijn, hiervan kennis moet wori den gegeven aan den plaatselijk bu reauhouder, waaronder zij ressortee ren. Overschrijving te veel geleverde ki logrammen vleesch op 'den vleese'haanslag 1943. Het bedrijfschap voor vee en vleesch maakt hekend, dat, zooals reeds eerder werd meegedeeld, de kilogrammen, welke voor 1 Septem ber 1942 te veel zijn geleverd op den vleesch aanslag 1942, in minde ring van den aanslag 1943 zullen worden gebracht. Veehouders, die nog een gering aantal kilogrammen op den aanslag 1942, in voorkomende gevallen ver- NEDERLANDSCHE YOLKSDIENST Vergadering „Liefdadigheid of Welvaart" 22 Oct. om 8 uur te Raamsdoriks- veer in Huis „Den Deyl. Spreker: de heer v. d. Bijl, Toegang vrij. Ieder is' welkom. meerderd met den extra aanslag, moeten leveren, kunnen thans aaii! het restant van den aanslag voldoen door het leveren van een rund, des kilogrammen, welke dit rund meed weegt dan het nog te leveren aantal, zullen op den aanslag 1943 in min dering worden gébracht Ook kunnen meerdere veehouders, die nog een gering aantal kilogram men moeten leveren, ter voldoening aan hun aanslag gezamenlijk een: rund leveren. Van 1 November '421 af zal het mogelijk zijn runderen] te leveren op den aanslag 1943. 7 Verhooging Bédrijfsmaximum. Het bedrijfschap voor vee enj vleesch maakt bekend, dat veehou ders, die een verhooging van het bé drijfsmaximum f aangevraagd heb ben, zich er rekenschap van dienen] te geven, dat dergelijke verzoeken] alleen kunnen worden ingewilligd, in dien 'de voederpositie het mogelijk maakt om meer vee aan te houden', in de a.s. wintermaanden. Inmiddels is gebleken, dat vele veehouders een] verhooging van het bédrijfsmaximum] aanvragen, om op deze wijze ont heffing van den extra aanslag te ver krijger, terwijl men in grensgeval len dikwijls een verhooging aan vraagt b.v. van 12 tot 13 stuks, om dat men b.v. een pink meer 'zal kunnen aanhouden. Het spreekt vanzelf, dat dergelijke verzoeken in het algemeen 'zullen! worden afgewezen, met uitzondering; van de gemengde- en de akkerbouw- bedrijven moet men er in het alge meen dan ook niet op rekenen, dat de verzoeken om verhooging van het bédrijfsmaximum zullen worden in gewilligd. Men-dient er rekening mee te houden, dat, indien verzoeken om' verhooging van het bédrijfsmaximum] worden afgewezen, dit tot gevolg heeft, dat de extra aanslag gehand haafd blijft en deze dieren geleverd! zullen moeten worden. GEMEENTE SPRANG-CAPELLE. Op bon 53 boter of runüvet Gedurende het tijdvak van 19 tof en met 30 October 1942 geeft eikei der met „boter 53" gemerkte bon nen van de bonkaart voor voedings middelen recht op het koopen van] 125 gram boter. Zij, die gedurende het tijdvak van] 7 tot en met 10 Oct. j.l. de bonned „boter 53". bij den slager hebbed ingeleverd, ontvangen gedurende bo vengenoemd tijdvak per bon 100 gr, rundvet. NIEUWE KOLENBONNEN. Gedurende het tijdvak van 16 Oc tober 1942 tot en met 28 Februari 1943 geeft elk der bonnen 06 BV, 071 BV en 08 BV van de voor het stook- seizoen 1942-'43 uitgereikte brand- stoffenkaart recht op het koopen vaü één eenheid vaste brandstoffen. Algemeen Redacteur: J. H. ROZA, Heusden De strijd om Stalingrad. Berlijn, 19 Oct. De A.N.P.-corres- pondent meldt De nog overgebleven verdedigers van Stalingrad zijn op een klein ge bied van ten hoogste eenige vierkan te kilometers oppervlakte samenge drongen >en met de troepen op den .Oostelijken oever van de Woliga heb ben zij .geenerlei verbinding meer, doordat de Duitschers deze rivier op alle punten in het stadsgebied bereikt hebben. De herfstregens, die den grond thans overal aan het front in een dik ke modderbrij veranderen, waarmade de bolsjewisten altijd .nog beter over weg! kunnen dan de Duitschers en hun bondgenooten, zullen, naar men in militaire kringen verklaart, d,en defi" nitieven val van Stalingrad geen half uur kunnen vertragen. De Wolga kunnen de bolsjewisten alleen nog des nachts als scheep vaartweg gebruiken en ook dan nog ïs het een toeval, als - een schip de Duitsche bewakingsposten weet te passeeren. Woensdag 21 Oct. Donderdag 22 Oct. Vrijdag 23 Oct. 's morgens tot 8.14 8.17 's avonds vanaf 6.35 6.33 6.31 3. «ontsmetlingsmaatregielen; 4. smetstofvrije opfok der jonge dieren. Het A.V.A. afd. Noordbrabant maakt aan belanghebbenden, het vol gende bekend1: Door het Bedrijfschap voor zaaizaad en poot|gioed is vanaf heden de han del in ongekeurde Garsten's' Dikkop V toeg'estaan. "Dit houdt in, dat de handel bij het A.V.A. het benpodigde kwantum! kan aankoopen..- De maximum verbruik er sprijs g e schoond en geplombeerd bedraagt f 19.50 per 100 kjgL 1 Het is aan den handel; aLleen toe- glestaan het benoodigde k'wantumJ aan te koopen bij' het A.V.A. dus niet rechtstreeks van telers. Door den handel mag uitsluitend door tie N.A.K. op .partij: gekeurd en geplombeerd zaad worden afge leverd. De leveringsvoorwaarden zijn ge lijkluidend als de leveririgsviaorwaar- den voor N.AJC. zaad. In de onderaardsche gangen van den St. Pietersberg, waar in den zomer en in den winter een temperatuur heerscht van 9 a 10 graden Celcius, heeft men een ideale gelegenheid gevonden voor het kweeken van champignons. Bij het licht van een carbidlantaarn wordt gewerkt aan de regelmatig geplaatste bedden, waarvan het inwendige bestaat uit paardenmest, overdekt met een laagje kalkmergel VNP-Zeijlemaker-Pax Holland m De Uitreiking» van de levensmidde lenkaarten voor de volgende periode zal plaats hebben in het gebouw voor Chr. Belangen aan het Bruggetje in] 4e periode van 23 tot en met 30 .Qo tober a.s. Op de levensmiddelenkaarten vani de loopende periode staat aangegeven iop welken datum ieder zijn nieuwe kaarten moet halen. 1 i

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1942 | | pagina 1