Uitgave FIRMA L. J. VEERMAN - HEUSDEN. Buitenland umcieeie .Benemen Woensdag 28 October 1942 No. 6309 1 VERD VIST ER EN: Weest zuinig met gas en electriciteit. ^OVAN AltÜ® Dit blad verschijnt WOENSDAGMORGEN •a VRIJDAGMIDDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden franco per post beschikt f 1.30. Bij onze agenten 11 cent per week - Afzonderlijke nummers 6 cent. Int. Telefoon no. 19. Postrekening no, 61525. Advertentiên24 m.M. f 1.29. Elke m.M. meer 51/, cent Groote letters naar plaatsruimte. AdvertentiSn worden tot Dinsdagmiddag 1 uur ea Vrijdagmorgen 9 uur ingewacht. DE 20STE VERJAARDAG VAX DEN MARSCH NAAR ROME. Rome, 26 Oct. (D.N.B.) De bla den wijzen er naar aanleiding van den 20s'.en verjaardag vandenmarsch naar Rome op, dat de Duce toen de ze aan de macht was gekomen reeds in 1923 begon met den organischen opbouw van de Raliaansche vloot binnen het kader van de bepalingen van Washington. Bij het uitbreken van den oorlog waren de volgende Bchepen aanwezig: 8 slagschepen van tezamen meer dan 234.000 ton, 8 zwa re kruisers van tezamen meer dan 79.000 ton, 26 lichte kruisers (totaal ruim 113.000 ton), 160 torpedojagers en torpedobooten (totaal meer dan 163.000 ton), 133 duikbooten (totaal 110.800 ton dus 335 schepen van to taal meer dan 707.000 ton, ongere kend de kleine hulpkruisers, motor- torpedobooten en andere kleine spe ciale vaartuigen, waartoe ook de stormbooten behooren. Tegelijkertijd .waren aan Italiaansche kusten van de Middellandsche Zeedevloot- bases drie tot viermaal zoo groot gemaakt en talrijke nieuwe steunpun ten .aangelegd. De koopvaardijvloot werd van 2,8' millioen brt., in 1922 tot 3.5 millioen brt. in Juli 1939 uitgebreid. Naar uit de officieele Italiaansche statistiek blijkt worden de verliezen der Raliaansche vloot ruimschoots gecompenseerd door aanbouw van schepen, doch ook worden vuur- en gevechtskracht door moderne techni sche installaties nog in belangrijke mate verhoogd. 2DE BOMAANVAL OP HONGKONG Tokio, 26 Oct. (D.N.B.). Een tweede bomaanval op Hong kong is ondernomen om 1 uur 30 des nachts. Vier vliegtuigen wierpen ee- nige bommen neer, doch werden ver dreven door het vuuir van de Ja- pansche afweer. BESLUIT VAN DEN BOEREN LEIDER, Iloofd van den Neder- landschcn Landstand, lot aanvul ling van de Commissies van Ad vies bij de plaatselijke Bureauhou- iders, als bedoeld in art. 2 van de beschikking van den Secretaris-Ge neraal van het Dept. v. Landbouw en Visscherij van 27 April 1942 No. 12440, Rijksbureau voor de Voedselvoorziening in Oorlogstijd, Afd. Algemeene Zaken. De Boerenleider, hoofd van den Nederlandsehen Landstand Op grond van de artikelen 2 en 3 van de beschikking van den Secre taris-Generaal van het Departement van Landbouw en Visscherij van 27 'April 1942, 'No. 12440, Rijksbureau voor de Voedselvoorziening in Oor logstijd, Afdeeling Algemeene Zaken; BESLUIT: De Commissies van Advies in de provincie Noordbrabant, als bedoeld in artikel 2 van de in den aanhef van dit besluit genoemde beschik king, worden aangevuld met de in de hierbij gevoegde bijlage genoemde nieuwe leden. 's-Hage, 25 Sept. 1942. De Boerenleider voornoemd, ROSKAM voor eensluidend afschrift DE BOERENLEIDER, Hoofd v. d. Nederl. Landstand, Namens dezen De Hoofdstaf leider, w.g. O. DAMAVE. Voor deze omgeving zijn aange wezen voor: District 40: J. C. Willegers, Groo testraat 290, Nieuwkuyk, Vlijmen. G. B. Haqff, B 53, Bokhoven, En gelen. J. E. v. Helvoirt Gzn., Achterstr. B 42, Vlijmen. District 43: J. P. Brink, Moleneind- schestraat 31, Loon op Zand. W. v. d. Wiel, Kapelstraat 31, Dru- nen, post Elshout. G. M. Baaijens, Engstraat W 117 Heusden. District 44. K. J. v. Wijk, Hooge Maasdijk A 32, Wijk c.a. L. L. Colijn, D 4, Doeveren. Eethen, post Heusden. G. Schreuders Dzn., Grootestraal 165,. Veen. District 45: W. W. v. Leeuwen, Hodenpijlswaard D 87, Almkerk. J. K. Achterberg, C 4, Hank, Dus- sen. G. M. Schut, Kille 141, De Wer ken, post Nieuwendijk. District 46: C. v. d. Hoeven, Nieu we Vaart D 254, Sprang-Capelle. P. J. v. Strien, Stadsweg A 85, R aamsdonk. C. A. Paulussen, Tilburgscheweg 220, Ooslerhout. Ongekeurde Winterrogge. De Voedselcommissaris v. Nood- brabant, afd. Zaaizaden, maakt aan belanghebbenden 'het volgende be kend Door het Bedrijfschap voor Zaai zaad en Pootgoed is vanaf 24 Octo ber de handel in ongekeurde petkiiser winterrogge toegestaan. Dit houdt in, dat de handel bij het A.V.A. het be- noodigde kwantum kan aankoopen. De maximum verbruikersprijs ge schoond en geplombeerd bedraagt f 18,70 per 100 kg. In dezen prijs is f 0.50 per 100 kg begrepen als bij drage in het kweekersfonds. Het is aan den handel alleen toe gestaan het benoodigde kwantum aan te koopen bij het A.V.A.dus niet rechtstreeks van telers. Door den handel mag uitsluitend door de N.A.K. op partij gekeurd en geplombeerd zaad worden afgele verd. De leveringsvoorwaarden zijn ge lijkluidend aan de leveringsvoor schriften voor N.A.K. zaad. Belangrijke mededeeling inzake huisslacliling. De Voedselcommissaris v. Noord brabant brengt het volgende ter ken nis van de varkenshouders. Ingevolge een gegeven voorschrift zullen alle voor huisslachting bestem de varkens voor en na de slach ting gekeurd moeten worden. De hiertoe bevoegde Hoofden van Keu ringsdiensten hebben wegens perso neelsgebrek moeten besluiten, dat de huisslachtingen slechts gecentrali seerd, dus in daartoe aan te wijzen centrale slachthuizen en/of slagers- werkplaatsen dienen te geschieden. Hieraan zijn noodwendig kosten en bezwaren verbonden. Er is ech ter getracht deze bezwaren zooveel mogelijk te ondervangen. De* huisslachters (varkenshouders) dienen met het volgende rekening te houden. Het verrichten van een huis slach ting dient minstens tien dagen van te voren bij den plaatselijk bureau- houder te worden aangevraagd op een daartoe ter beschikking te stel len aanvraagformulier. Het doen van een huisslachting moet tevens worden aangegeven ten gemeentehuize of bij het slacht huis naar gelang dit van gemeen tewege is voorgeschreven. De hier aan verbonden kosten - moeten bij de aangifte worden voldaan. Het bewijs van deze aangifte moet bij het aanvraagformulier worden overgelegd. De slachtplaats, waar de huisslachting zal moeten geschie den, wordt door den plaatselijk bu- reauhouder vastgesteld, waarbij zoo veel mogelijk rekening zal worden gehouden met de wenschen van den aanvrager, inzake een bepaalde sla gerij, mits deze slagerij door het Hoofd van den Keuringsdienst is in geschakeld. De slachtkosten moeten bij de in levering van het varken betaald wor den, terwijl de inlevering! beslist moet plaats hebben voor het daartoe vastgestelde uur. Komt men na den vastgestelden tijd, dan moet het var ken absoluut geweigerd worden en zal een nieuwe machtiging met de daaraan verbonden kosten moeten worden aangevraagd. De aanvoer van het levend varken, zoowel als het afhalen van het ge slachte varken dient door of namens den varkenshouder plaats te hebben. De kosten komen voor rekening van den varkenshouder. - Bij de inlevering van het te slach ten varken moeten twee sclioone em mers of teilen woi"L dt opgevangen en de schoörie darmen en afvallen worden bewaard. Bloed, darmen en afvallen worden bij het afhalen van het geslachte varken ter beschikking van den varkenshouder gesteld. Het uur, waarop het geslachte var ken wederom ter beschikking van den varkenshouder kan worden ge steld, wordt door den slachtcontro- leur bij tie inlevering van het te slachten varken medegedeeld. Er zijn afdoende maatregelen ge nomen om te zorgen, dat elke var kenshouder het door hem ingelever de varken, met de daarbij behooren- de darmen, afvallen en liet bloed weer terug ontvangt. De varkenshouders dienen van hun kant hun volle medewerking te verleenen om een vlot verloop der huisslachtingen te verkrijgen. Aanvrage huisslaehtings-vergiinning voor 1 November 1942. De varkenshouders, die één of meer huisslachtingen mogen ver richten, dienen voor alle daartoebe- stemde varkens ook al wegen de ze momenteel nog geen 40 kg. een vergunning aan te vragen, deze var kens voor huisslachting aan te hou den. Zonder deze vergunning kan geen machtiging worden uitgereikt. Men dient deze vergunning dus nog deze week aan te vragen bij den plaatse lijk bureauhouder. Prijzen voor biggen. De L.C.O. v. Noordbrabant maakt bekend, dat de prijzen voor biggen als volgt zijn vastgesteld: biggen tot 8 kg 40 cent per kg levend gewicht voor rekening van leverancier.; biggen van 810 kg f4 p. stuk; biggen 10 kg en zwaarder 69 et per kg geslacht gewicht. PLUIMVEEREGELING 1942—'43. Het Rijksbureau voor de voedsel voorziening in oorlogstijd maakt be kend, dat voor pluimveehouders, die niet geheel aan de hun opgelegde verplichting tot het leveren van ei eren hebben voldaan, de volgende regeling werd getroffen: le. Niet bij een landbouw-crisis- organisatie georganiseerde pluimvee houders mogen geen pluimvee meer houden. 2e. Georganiseerden, die minder dan 40 pCt. van het verplicht* te leveren aantal eieren leverden, mo gen geen pluimvee meer houden. 3e. Gerorganiseerden, die meer dan 40 pGt. van het verplicht te le veren aantal leverden, doch niet vol ledig aan den leveringsplicht volde den, zullen niet meer kippen mogen houden dan een vijfde deel van het kalkoenen dan in Januari 1942 bij de registratie en rechtmatig werden gehouden. De pluimveehouders, die wel aan den leveringsplicht voldeden, mogen, tenzij een bijzondere vergunning is verleend, 10 stuks pluimvee houden, indien de bij het bedrijf behoorende oppervlakte cultuurgrond de 10 ha. niet overschrijdt en, indien dit wel liet geval is, niet meer dan 15 stuks. Dit is tevens het algemeen geldend maximum. De hooikist in de huishouding. De kolenpositie in ons land blijft zorgwekkend en zal den geheelen duur van den oorlog wel critiek blij ven. Daarom is het zaak er bij voort during op te wijzen, dat door allen de uiterste zuinigheid met gas en electriciteit moet worden betracht, en dat allen er naar moeten streven om zoo dit eenigszins mogelijk is zelfs onder de toegestane rant soenen te blijven. NEDERLANDSCHE j VOLKSDIE NST Vergadering „Liefdadigheid of Welvaart" 29 Oct. om 7 uur te Sprang-Capelld in café v. Dijk. Spreker: de heer v. Dorst. 29 Oct. om 7 uur te "Waspik op het Gemeentehuis. Spreker: de heer Ramaker. Toegang vrij. Ieder is welkom* In dit verband is het van belang er op te wijzen, dat, mochten de om-, standigheden nieuwe beperkingen en! verdere rantsoeneerings maatregelen! noodzakelijk maken, deze over des geheele linie en op een voor alle ver bruikers gelijke wijze zullen worden! doorgevoerd. Het is dan ook volko men doelloos en ten zeerste af tel keuren, dat men uit vrees, dat bij] nieuwe bezuinigingen het huidige ver bruik als maatstaf zal worden geno men, met alle geweld zijn geheele rantsoen wil verbruiken. Vast staat nu reeds, dat zoo het ooit tot een verscherping der rantsoeneering zon moeten komen deze niet zal wor den doorgevoerd op den grondslag van he{ huidige verbruik, doch op dien van het basisrantsoen, n.l. het verbruik in 1940. Ofschoon ongetwijfeld in breedei kringen een ernstig streven naar zui nigheid bestaat, valt anderzijds niet te loochenen, dat ook in het huisge zin en dit geldt in minstens evep- sterke mate voor winkels, kantoren, magazijnen, werkplaatsen, café's, res taurants en hotels nog veel ener gie kan worden bespaard, als nauw lettend op de „kleinigheidjes" wordt worden uitgeschakeld, zoodra dezet niet meer worden benut; als de ra dio wordt afgezet, indien niet méén aandachtig wordt geluisterd; als allei electrische apparaten niet méér wor den gebruikt dan strikt noodzakelijk! is. Ook niet gas. Echter niet alleen met eleclrisiteit, ook met gas kan doelmatiger en dus zuiniger worden omgesprongen. Zoo! kan zeker het warmteverbruik voor koken, wasschen en baden op lager peil worden gebracht; aardappelen! en groenten kan men met een mini mum aan water opzetten (zoo wordf bovendien voorkomen, dat veel kost bare voedingswaarden verloren gaan)j bij het koken moet men steeds de deksels op de pannen houden, en zoodra damp uit pan of ketel komt, kan men gerust de gasbrander klein stellen; met minder gas bereikt men' dan hetzelfde effect. Men late voorts geen kleine gasvlammetjes doorloo pend onder keuken- of badgeyser branden; men zette geen ketels voï water op, als men een kopje koffie of thee wil zetten. Ook is het zeer duur twee- of driemaal daags heet water voor het vaatwerk te maken. De hooikist. Een objec^ dat tot veel bezuini ging van gas en electriciteit voor kookdoeleinden kan leiden, is de hooikist, een goede bekende uit den vorigen oorlog reeds, die ook in vre destijd door velen niet werd verge ten, doch nu zeker wederom aller- wege warme sympathie geniet De hooikist, welke ieder met betrekke lijk eenvoudige middelen zelf kap maken, wordt voor vele doeleinden gebruikt. Vooral voor het langdurig aftrekken van soep en het doorkoken van pap en boonen kan de hooikist; uitstekende diensten bewijzen. Ook wanneer men water, dat op de kachel of haard reeds op tempera tuur is gekomen, voor de wasch of het vaatwerk warm wil houden, ia de hooikist tegenwoordig een huis houdelijk voorwerp van onschatbare waarde het aangewezen middel. Zoo kan zeker nog wel op gas en electriciteit worden bezuinigd; zoo kan in elk geval worden voorkomen, dat het toegestane rantsoen wordt! overschreden; zoo kunt U Uzelf del ellende van boete en afsnijding van den toevoer besparen. voor het Land van Hensden en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard Algemeen Redacteur: J. H. ROZA, Heusden 's morgens 's avonds tot vanaf Woensdag 28 Oct. 8.26 6.21 Donderdag 29 Oct. 8.28 6.19 Vrydag 30 Oct. 8.30 6.17 SSpW'AïmI. .o o.rj.tnl Avonar» o n 1 T on De door de Ned. Heide Mij. voor menschelijke consumptie afgekeurde aardappelen behoeven niet vernietigd te worden, doch vormen in gestoomden toestand een aardevol krachtvoer voor het vee. Een stoommachine met een capaciteit van 90 K.G. per dag, i? in bedrijf gesteld voor het koken der aardappelen op ~te schaal VNP-Zeijlemaker-Pax Holland m A1 14„A„

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1942 | | pagina 1