Distributiebonnen Distributie- mededeelingen. Bekendmaking Plaatselijk Nieuws Vroegere Kasteelen in het Land van Heusden en Altena. DISTRIBUTIEKRIXGKANTÓOR A L M K E R K. De Leider v. d. Distributiedienst E31 te Almkerk maakt bekend, dat ten behoeve van arbeiders, die tij dens hun werkzaamheden met gif tige stoffen omgaan, rantsoenbonnen voor melk zullen worden uitgereikt voor het tijdvak van 1 tot en met 28 November. De formulieren voor liet aanvra gen van deze rantsoenen zijn ver krijgbaar op de plaatselijke distribu tiekantoren. De uitreiking zal plaats hebben op de zittingsuren van de reizend ambte naren. GEMEENTE DUSSEN. iToeslagkaarten voor zwaren en zeer zwaren arbeid. De uitreiking van toeslagkaarten ivoor zwaren arbeid vindt te Dus- een plaats op Maandag 2 November van 912 u. en te Haiik op Dins- Idag 3 November van 24 uur. De volgende personen komen niet meer in aanmerking voor extra kaarten voor zwaren arbeid Zij the zelfverzorger zijn voor brood en-of vleesch. Zij die een telerspremie ontvan gen hebben voor graan en tevens zelfverzorger zijn voor aardappelen (Dit zijn zij die meer dan 5 Are aard- jappelen verbouwd hebben). Zij die meer dan voor een artikel zelfverzorger zijn. Landarbeiders die een telerspremie voor graan ontvangen hebben en geen zelfverzorger zijn voor aardap pelen of melk ontvangen per 4 weken ieen rantsoen boter. De personen die volgens boven staande gegevens in aanmerking ko men voor een toeslagkaart of een lextra rantsoen boter moeten een nieuwe aanvraag indienen. Zij moe ien vanaf Dirtsdag 27 Oct. tot en met Vrijdag 30 Oct. een formulier [afhalen welke met inkt ingevuld en door den werkgever mede* ondertee kend, ingeleverd worden tijdens de [uitreiking op 2 of 3 November. On volledig ingevulde formulieren wor- Jden niet in behandeling genomen. HEUSDEN. Vorige week heb ik U beloofd een jen ander te vertellen over ons caril lon, wat ik thans doe. In 1590 werd de toren van het Stadhuis verrijkt met een klokken spel. Van de 21 klokken zijn er 8 gegoten in 1388, 1589 en 1590 door Thomas Both en een-in 1695 door iClaudy F re my, de overigen in 1879 door Petit en Fritsen. De klokken be vatten geert randschriften, slechts or namenten met de jaartallen. Een merkwaardigheid, die be zienswaardig is, zijn de ruiters met lansknechten, die bij het half en heel Uur naar buiten treden en een tour- nooispel leveren, zooals die in de middeleeuwen gebruikelijk waren. Verder zij nog vermeld, dat in den toren van Iderpt (XIIIXVI eeuw) van de voormalige R.K. Kerk (H. fTrudo) een oude klok hangt, die in 1587 is gegoten. Deze toren is stads- ieigendom en zal binnenkort gerestau reerd worden. Vermeldenswaard is tenslotte nog üe toren van de voormalige R. K. Kerk (H. Lambertus) te Hedikhuizen, idie voor enkele jaren gerestaureerd is. Hierin hangt een klok, gegoten in 1612 door Hendrik Wegewart te Kempen. Deze kerk werd bediend jdoor de Abdijheeren van Berne. Deze toren is eveneens stadseigendöm. Een volgende maal vertel ik iets van de monumentale gevels van Heus den, die voor restauratie in aan merking komen. De Burgemeester van Heusden, A. THOMAES. Heusden, 25 Oct. 1942.' De Burgemeester van HEUSDEN wenscht de aandacht der burgers te vestigen op twee belangrijke pun ten; Ten eerste: Ik zou allen beleefd willen verzoeken streng de hand er 'aan te willen houden, dat de spreek uren uitsluitend zijn Dinsdags en Donderdags van 10—12 uur. Het ver dient aanbeveling zooveel mogelijk alles zakelijk af te handelen en ei- jgenlijk niet te komen buurten of praatjes over zijn evenmenschen ko men vertellen. Men moet niet, zoo als in den biechtstoel vaak gebeurt, de zonden van andere komen vertel len en zijn eigene verzwijgen, want wij hebben allen ieder voor zich genoeg aan ons eigen vrachtje. Wie wil komen buurten, kan dat gerust bij mij- aan huis komen doen, doch op de secretarie moet het personeel en ik ook werken, zoodat wij liefst zoo weinig mogelijk afgeleid wor den, daar onze werkzaamheden daar onder ten zeerste lijden. Ten tweede: Dientengevolge is be sloten, dat de secretarie des middags voor het publiek gesloten blijft. Ieder kome dus in de morgen uren. De Burgemeester van Heusden, A. THOMAES. Heusden, 22 Oct. 1942. HEUSDEN. Stand selectie-groep Morgen Donderdag, zal in de Herv. Kerk des namiddags om half drie ft.t.5 een Huweliiksinzeffeniru? Monster uit Amersfoort hoopt voor te gaan. ANDEL. ALMKERK. BOMMELERWAARD. GENDEREN. WIJK. BROOD. 54 A 400 gr. brood of 4 rants, gebak. 54 B 50gr. brood of grants, gebak. Van 2531 October. BESCHUIT. 54 75 gram beschuit, of 1 rant soen brood of gebak. Van 2531 October. BOTER. 53 Boterkaart. 125 gr. boter Van 1930 October. 2 61, 2-62, 3-61, 3-62 en 4-61 Bonkaart Reserve 125 gram boter. Van 13 Sept.11 Nov. VLEESCH EN VLEESCHWAREN. 54 A 1 rants, vleesch of vleeschw. 54 B V2 rants, vleesch of vleeschw. Van 2531 October. MELK. 54 ls/4 liter melk. 1-60 en 2-60 Bonkaart Reserve 13/4 1. taptemelk of karnemelk, enz. Van 2531 October. 54 A 54 B 54 AARDAPPELEN. 2 kg aardappelen. 1 kg aardappelen. Van 2531 October. TABAKSWAREN. Tabakskaart, 20 sigaretten, 5 sigaren, 10 cigarillos of 25 gram tabak, per bon. Van 2531 October. VERSNAPERINGEN. 51, 52 100 gr. chocolade p. bon. 53,54 100 gram suikerwerk p. bon. Van 431 October. VASTE BRANDSTOFFEN. 01, 02, 03, 01KF v. kook doeleinden 1 éénheid vaste brandstoffen per bon, met uitzondering van anthraciet. Geldig tot 30 April 1943. 01, 02, 03, 01 en 05 van de brandstoffenkaart B.V., één eenheid vaste brandstoffen. Geldig van 11 Mei31 Dec. 1942. 06, 07 en 08 van de brandstoffen- kaart BV, één eenheid vaste brandstoffen. Geldig van 16 Oct.2S Febr. 1913. Bonnen één eenheid le tot en met 8e periode; 1 eenheid vastte brand stoffen. Geldig tot 30 April 1913. SCHEERZEEP. Bon M van de Textielkaart DA, 45 gram scheerzeep. Van 1 Sept.31 Dec. Bonkaart Algemeen SUIKER. 402 1 kilogram suiker. Van 431 October. KOFFIESURROGAAT. 400 25p gram koffiesurrogaat. Van 4 Oct.2S November. JAM, STROOP, ENZ. 403 500 gram jam, siroop, honing, enz. of 300 gr. gestampte muis jes of vruchtenhagelslag. Van 431 October. PEULVRUCHTEN. 404 125 gram peulvruchten. Van 431 October. HAVERMOUT. 1 405 125 gram havermout. Van 431 October. GORT. 406 250 gram gort, gortmout of 250 gram gemengd meel. Van 431 October. VERMICELLI, ENZ. 407 100 gr. vermicelli of maizenat. Van A31 October. KAAS. - j 397, 398 en 399, 100 gram ka- of smeerkaas per bon. Van 431 October. BLOEM, GEBAK OF BROOD* 408, 409, 4i0, 411, 70 gram meel of bloem of 1 rantsoen brood gebak per bon. Van 431 October. ZEEP 412 en „N eensheidszeep", 1 stukjes luchtgevulde- of toiletzeep. „N toiletzeep" 75 gr. toiletzeep 80 pCf. 413 en „N Waschpoeder", 1 rantsoen Wascbpoeder. Van 131 October. 370, 371, - „M eenheids zeep, „M waschpoeder" en „M toilet zeep" verlengd tot 31 Oct. Bonkaart Reserve RIJST. 4-57 en 4-58, 250 gram rijst. Van 431 October. PETROLEUM. 02 2 1. petroleum (Bonk. EA). Van 23 Aug.31 October. 01, 02, 03, 25 „Verlichting", 2 liter petroleum .per bon. Van 11 Oct.21 November. EL. fc_ i\l t J=>Ol=. I\J BONNEN BETEEKENEN VOEDSEL MITS ER GELD IS ZORGT VOOR GELD STEUNT WINTERHULPGIRO 5553 WERKENDAM. Aan Gebr. Visser Jansz. al hier, is door den Rijkswaterstaat bij overeenkomst opgedragen liet maken van ij.sschade ten behoeve van per ceel 4, Neder-Rijn en Lek voor f 13.000. Ds.' C. v. Wieringen, die 5V2 jaar te Urk als predikant werkte, nam aldaar afscheid met 1 Joh. 2 vers 28. Hij werd toegesproken door Burgemeester Keizer en de Ouder lingen Baarda en A. Ras. De Christen vrouwenbond al hier, hield op 19 Oct. haar gewone vergadering. Spreekster was Mevr. Knoppens met het onderwerp „Opti misme des geloofs". Spreekster stond stil waar de bond uit geboren was, haar doel en grondslag. Het was met elkander een goede, avond. 1 VII. - Tengevolge van diens kinderloos overlijden in 1451 werd hij in het bezit dezer heerlijkheid opgevolgd door zijn broeder Adam van der Duyn, die ze naliet aan diens zoon Cornells van der Duyn, wiens zoon Adam van der' Duyn ze in 1512 ver kocht aan Pieter de Chanu, ridder en kastelein van Loevestein, die Haar omstreeks 1550 nog bezat. Diens dochter Anna de Chanu bracht de heerlijkheid Werkendam ten huwe lijk aan haren man Laurentius van Bronckhorst, ridder. Hun dochter Ida van Bronckhorst Ju-acht ze ten huwelijk, eerst aan haren eersten man Otto van~Arckel, daarna aan haren tweeden man Henrick van Eyck (Eek?), die met groote kos ten het kasteel van Werkendamegre- giam in formam weder opbouwde. Daarna kwamen de heerlijkheid en het kasteel van Werkendamaan de. edelen Oem van Wijngaerden. Omstreeks 1620 waren zij het ei gendom van Jan Oem van Wij ngaer- den, voorzitter van het Hof van Hol land, die ze na het aan zijn zoon Daniel Oem van Wyngaerden, heer van Ruysbroeck, BenÜiuysen, Zoe- V-Qor bedrijven van meer dan vijf iarbeiders moet de aanvraag door den .werkgever of bedrijfsleider worden gedaan. De heer Joh. de Mol Jr. slaag de dezer dagen voor het examen Manufacturenbrevet. De geslaagde is pas 18 jaar en behaalde voor de ver schillende groepen mooie cijfers, dus een mooie prestatie. Maandag werd bij de damclub de onderlinge oefenwedstrijd voortge zet. In de selectiegroep werden de partijen KlerksSchaap, Jonker :Klaren en NieuwkoopTimmermans remise, terwijl de Graag van Bax won. Bij de reserver wonnen Fitters en v. Beijnen resp. van Nooten en Sluijmers. gesp. gew. rem. verl. p. C. Schaap 5 3 117 A. Nieuwk. 5 3 117 B. Klerks 5 2 2 1 6 A. de Graag 4 2 1 1 5 C. Bax 5 2 1 2 5 J. Klaren 3 1113 G. Jonker 4 1 1-2 3 J. Timimerm. 3 0 1 2 1 F. v. d. Bertg 4 0 13 1 Stand reserve-lgroep Wv. Driel 3 3 0 0 6 W. v. Beijnen 4 2 1 1 5 L. Sluijmers 3 10 2/2 A. Fitters 4 10 3 2 A. C. Nooten 2 0 1 12 Maandag voortzetting om 7 uur mek de partijen Selectie-groepde GraagNieuw koop, TimmermansKlerks, Bax Jonker, v. d. BergKlaren. Schaap vrij. Reserveg'roep v. DrielNooten. AALBURG. Aan den heer 'M. van Rijswijk is met ingang van 1 Nov. a.s. eervol ontslag verleend als agent van de distributie. De wed. Bonis alhier had het ongeluk zoodanig met de fiets te val len, dat zij een arm brak. De Burgemeester heeft die prijs van den electrischen stroom ver laagd van 25 op 22 cent per K.W.U. Vastrecht van 6 op 5 cent per K.W.U. De heer D. Millenaar heeft ontslag genomen wegens vertrek, als opzichter bij de P.I.C.A. 1 Tengevolge van een besluit van den Secretaris-Generaal zullen de a,s. huisslachtinjgen van varkens, scha pen en igbiten in goedgekeurde slachtplaatsen moeten geschieden. De keu rin-gskring Almkerk omvat de gemeenten Almkerk, Andel, Dus- sen, Giessen, Rijswijk en Wioudri- chem. Op de onderstaande dagen zal uitsluitend mogen worden geslacht t.W. v. Op MaandaJg in de slagerij te Dus- sen-Hank én Andel. - Op Woensdag in de slagerij fe Almkerk .(met uitzondering van den Nieuwendij'k). Op Donderdag in de slagerij te Almkerk, Nieuwendijk en Woudri- chem. Op Vrijdag in de slagerij te Dussen. De keuring van bedoelde dieren zal zoowel voor als na het slachten in de slachtplaatsen geschieden, "de aangifte voor slachten moet zoowel bij den plaatselijk bureauhouder als op het gemeentehuis plaats vinden. Ten nadeele van den landbou wer J. R. alhier werd een schaap ontvreemd en op zijn weiland ge slacht. De politie stelt een onderzoek in. De laatste veldvruchten, de suikerbieten worden geregeld naar de losplaatsen aangevoerd. Over het ge heel genomen zullen ze niet tegenval len. Aardappelen ziijn er veel van het land gekomen en zijn zonder uitzon dering1 uitstekend van kwaliteit. De tuinderij is eveneens zeer bevre digend. De aardbeienoogst, een van de vroegste gewassen hebben veel op gebracht. Nu heerscht er groote druk te in de late vruchten, daar eveneens de uitkomst rijk is, andijvie, winter wortelen en meer giroenten geven een overvloedig beschot. Appelen en pe ren waren er buitengewoon veel en gaan tegen hooge prijzen van de hand, ondanks den grooten voorraad. En niet te vergeten de kersen, in geen jaren zijn er zooveel geweest als dit jaar en hebben, daar de prijs, hoog was, een aardig sommetje in het laadje gebracht. De tuinboonen waren bevredigend, pronkboonen zijn niet alle tot rijpheid gekomen, dus vanzelf mindere op brengst. Met het hooiland valt niet teroe men. het gewas was op sommige stukken land middelmatig, enkele-uit gezonderd goed, van handel hoort men'weinig, aan de pers geringe om zet. Gras voor het vee "heeft den laat- sten tijd vanwege het natte weer veel geleden en is er vanzelf niet veel. De veestapel verkeerd in uitstekende con ditie. In geen jaren heeft men zich zoo op de konijnenfokkerij toegelegd als dit jaar, de Voorraad is groot en varieert bij verschillende houders vanaf vier of vijf tot veertig of vijf tig stuks. De meesten zijn voor een smakelijk Kerstboutje bestemd. Blijkens de advertentie in dit blad, zal vanwege de stichting tot Huishoudelijke voorlichting ten Plat- telande, op Maandag 2 Nov. a.s. de tweede kookcursus, onder leiding: van mej- P. v. d. Hoeven uit Vrijhoeve- Capelle, aanvangen. YVaar de eerste cursus, die spe ciaal over de zomervoeding handel de, zoo'n groot succes is geweest, twijfelen we er niet aan of ook deze vervolg'cursus, waarin mej. v. d. Hoe ven de wintervoeJing zal behandelen, zal wederom door een groot aantal dames worden bezocht. Niet alleen zij, die de eerste cursus hebben gevolgd, kunnen hieraan deel nemen, doch oolk nieuwe cursisten worden in grooten getale verwacht. Het is wel overbodig om in de zen tijd het groote praotische nut van een derjgtelijken cursus naar voren te brengdn. Elke huismoeder weet maar tie gloed wat een groote zorg het thans is om vooral het middagpotje klaar te krij gen. Deze zorg wordt verlicht wanneer men hierbij practisch te werk Igaat en de nnodige voorlichting hierover heeft genoten. Daarom bezoeke men dezen cursus die uit 6 lessen van 21/? uur bestaat. - Na een vacature van 5 maan den, had onze gemeente j.l. Zondag het voorrecht weer een eigen herder en leeraar "in haar midden te hebben. Als bevestiger trad .op Ds. Vermaas van Huizen. De dienst werd begonnen met het zingen van Ps. 89 vers 1 en 7, waarna de Heilige wet en Schriftlezing uit Als tekst voor dit bijzondere mor genuur had Ds. Vermaas gekozen Joh. 3 29 en daarvan het middengedeelte. Na het zingen van Ps. 40 5 en 8 ver tolkte spr. zijn tekstwoord aan de gemeente, waarin hij den nieuwen herder en leeraar voorstelde als vriend van den Hem els dien Bruide gom, die de Bruid voor hem moet verwerven, dat 'is zijn gemeente uit alle natiën en tongen der wereld. De middenzang was van Ps. 2 6. Aan het einde van de predikatie Iging Ds. Vermaas over tot het lezen van het "formulier oin den dienaar /des Woords in zijn ambt te Bevestigen, waarop Ds. Hark erna op plechtige wijze antwoordde: „Ja "ik, van gan- scher harte". De bevestiger verzocht de giemeente dien bevestigden Herder en leeraar staande toe te zingen Ps. 119 9, waarna hij hem nog een en kel persoonlijk woord toesprak. Na dankgebed en het zingen van Ps. 145 4 werd dezen dienst beëindigd. Des namiddags "deed Ds. Harkema zijn intrede. '-Na het zingen van Ps. 95 vers 1 en 4, voorlezing van de Apos tolische ^geloofsbelijdenis en schrift lezing uit Joh. 3 1 tot 21, ging Ds. Harkema over tot verklaring van zijn tekstwoorden, welke hij ook voor de ze dienst genomen had uit Joh. 3:16. Vooraf zong de gemeente nog Ps. 68 10 en 17. Spr. memoreerde in het bijzonder het amlbt waartoe hij ge roepen was en de zware plicht welke op rijn schouders rustte, alsmede de verantwoordelijkheid der giemeente, welke zeer zeker niet licht te noemen >alt. Maar bovenal, dat het werk van nem en de gemeente zal moeten strek ken tot de eere Gods, „Halleluja!". Na de predikatie,' welke door de talrijke aanwezigen met aandacht werd gevolgd, werd gezongen Ps. 89 8, waarna Ds. Harkema zich in rijn toespraak riphtte tot Ds. Ver maas. zijn bevestiger, en hem dank bracht, dat hij zoo bereidwillig was geweest om hem is zijn ambt in de gemeente Wijk "te> willen bevestigen, vervolgens tot den consulent Ds. Trouwborst, voor het vele dat hij in de gemeente heeft verricht in den tijd welke zij vacant "is geweest, ver der tot Kerkvoogden, Notabelen, Voor lezer, Organist, Koster, Burgemees ter Landweer, onderwijzend personeel der beide scholen, Kerkeraad en ge meente en daarna in dankgebed voor ging- Ds. Harkema werd nog toe gespro-, ken door 'Ds. Trouwborst als consu-' rent en vriend, Ds. Hoeufft van Vel- zen, namens den Ring Heusden, Dr. Tjalma als vriend, Ouderling! de Kok namens de gemeente, welke zich te vens in het bijzonder richtte tot den heer Rengerse, die zooveel in het Brood100 gram brood. Gebak: 75 gram beschuit, wafels, biscuits, koekjes, of 100 gram speculaas, of 140 gram koek, of 300 gram cake, of 400 gram gevuld klein korstgebak, of 500 gram gevuld groot kerstgebak of 500 gram taartgebakjes. Uloem 70 gram tarwebloem, -meel, rogge bloem, -meel, zelfrjjzeud bakmeel. 3E£ij&*t250 gram rijst, rijstemeel, -bloem, -gries, kindermeel. I lavei'inout250 gram havermout, -vlokken, -bloem, -gort, gemengd meel. Gort260 gram gort, gortmout, gortbloem, grutten (alle soorten), gemengd meel, rijstgries, aardappel-tapioca,aardappelmeelTlokken of 4 liter gortpap. Vermicelli: 100 gram vermicelli, ma caroni, spaghetti en vermicelli-, kippen- of pouletsoep. Jam600 gram jam, stroop, honing, enz. - iivoBuhj gewlolil van been inbegrepen, of 150 gram paardenvleesoh, gewicht van been inbegrepen. Vleesohwaren75 gram gerookt of gekookt vleesch, gebraden gehakt, oornedbeaf, of 75 gram gerookte worstsoorten, of 100 gram gekookte worstsoorten, of. 125 gram leverartikelen, tongeworst, nierkaas, of 150 gram bloedworst, zure zult. Keiilialdwzeep75 gram eenheids» toiletzeep 21 pet., of 28 gram luchtgevulde een heids toiletzeep 57 pet., of 45 gram huishoudzeep, ot 50 gram zachte zeep (samenstelling na 31 Aug. 1941), of het doen wassohen van 8 kg. droge vuile wasch Waschpoeder250 gram waschpoeder of 250 gram zeeppoeder (oude of nieuwe samen stelling) of het doen wassohen van 12 K.G. droge vuile wasch. ilriindsitoff© 11 1 H.L. (maximaal 75 K.Gh) anthraciet, steenkolen, industriebriketten, eierbriketten, of 2 H.L. cokes, gascokes, of 110 K Q. bruinkoolbriketten of 75 K.Q-. petroleum cokes of 150 K.Gh cokesbries, cokesgruis, of 800 stuks persturf, of 450 stuks baggerturf, of 275 K.Gh turf uit de Peel, of 200 K.Gh andere soorten turf. belang van de gemeente heeft ge daan, om in den tijd - welke de ge meente vacant was, steeds de lees- diensten waar te nemen, tot Ds. Trouwborst als consulent, voor het vele werk dat hij beeft mogen ver richten en tot de gemeente. Spr. ver zocht den nieuwen herder en leeraar toe te zingen Ps. 20 1. Ouderling v. Kapel sprak pamens de Zondags schoolen ook Burgemeester Land weer voerde nog1 het woord. Na het zingen van Ps. 123 :1 be hoorde deze dienst weer tot het ver leden. Zoowel des voormiddags als des namiddags was het kerkgebouw stampvol.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1942 | | pagina 2