Uitgave FIRMA L. J. VEERMAN - HEÜSDEN. Buitenlandsch Overzicht Binnenlandsch Overzicht Officiëele Berichten No. 6310 Vrijdag 30 October 1942 V ERD 1STEREN Officiëele Landbouwmededeelingen ^0 VAN Dit blad verschijnt WOENSDAGMORGEN •a VRIJDAGMIDDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden franco per post beschikt f 1.30. Bij onze agenten 11 cent per week - Afzonderlijke nummers 6 cent. Int. Telefoon no. 19. Postrekening no, 61525. AdvertentiSn24 m.M. f 1.29. Elke m.M. meer 57s cent. Groote letters naar plaatsruimte. AdvertentiSn worden tot Dinsdagmiddag 1 uur en Vrijdagmorgen 9 uur ingewacht. voor de Provincie Noord-Brabant r 1 T- ■m voor het Land van Hensden en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard Algemeen Redacteur: J. H. ROZA, Heusden In. Staling-rad werd thans ook het fabrieksgebouw „Roode October1', dat zich nog in bolsjewistische handen bevond, vrijwel geheel veroverd. Ook stellingen en huizenblokken in de noordelijke voorstad Spartakowka •werden ingenomen evenals afzonder lijke haarden van verzet, die in de reeds bezette gedeelten dier stad wa ren overgebleven. Naar aanleiding van berichten omtrent groote ver liezen der Duitsche troepen werd van tnilitaire zijde medegedeeld, dat een vergelijking met den strijd om Verdun onjuist is. Toen ging het om eein liitputtingsstrijd tegen een overweldi gende meerderheid, terwïjL bij: Stalin- gtrad de Duitsche weermacht door be tere opleiding! en wapens haar ver liezen tot een minimum kan beperken. Wederom mislukten alle tegenaanval len der bolsjewisten op de grendel- stelling ten noorden van Stalingrad. In den Kaukasus werden vooral in de richting van de Zwarte Zeehaven Toeapse vorderingen gemaakt. Een heden van de Sotvjetvltoot in de Zwar te Zee, die behalve bij Sebastopol nauwelijks een werkzaam aandeel in den strijd heeft genomen, liepen de haven van Toeapse binnen. Waar schijnlijk moeten zij bij de verdedi ging van de stad assisteeren of reeds troepen en materiaal wegvoeren. Aan den Terek, waar de olievelden de inzet van de gevechten vormen, bleef de strijd tot plaatselijke schermutse lingen beperirt. In een kliniek te Gent is Staf de .Clercq, leider van het Vlaamsche Na tionaal Verbond, aan de gevojgen van een hartaandoeninjg overleden. De overledene is reeds voor den eer sten wereldoorlog zijn strijd voor de cultureele en politieke vrijmaking van Vlaanderen begonnen. "In 1933 richtte hij het V.N.V. op autoritairen. g'rond- slaig op. Tijdens de woelige Meida- glen van 1940 wist de Clercq aan rijn vervolgers te ontkomen, zoodat het V.N.V. vervolgens onder zijn leiding zich tot een machtige organisatie in het Vlaamsche volksleven, kon ont-* •wikkelen. De leiding van het V.N.V. wordt thans waargenomen door Dr. Elias, burgemeester van Gent. •Mevrouw Roosevelt is per vliegtuig in Engeland aangekomen voor een verblijf van eenige weken. Zij zal zich persoonlijk op de hoogte stellen van de repstaties der Britsche vrouwen en verder de in Engeland gelegerde Amerikaanscbe troepen bezoeken. Volgens geruchten zou in de per soonlijke boodschappen voor den Ko ning en Churchill, die zij namens haar man. moet overhandigen, ook een bezoek aan Roosevelt is aange kondigd. De geallieerden zijn in Noord-Afri- ka tot het grootscheepsche offensief overgegaan., dat o.m. op grond van uitlatingen in de pers. en vooral van 3muts te Londen, reeds verwacht werd. Hoewel nog geen bijzonderhe den .omtrent het verloop van den strijd bekend rijn, staat het vast, dat het hier om een offensief van wijde Strekking gaat. Het doel zal niets (minder dan een terugwinnen van de heerschappij in de Middel land sche-Zee zijn, omdat naar de meening van de geallieerde strategen eerst de bedrei ging van Europa op twee flanken, vanuit Engeland en Noord-Afrika, de de voorwaarde schept tot een succes- vollen strijd op Europeesch gebied. De bebeersching der "wateren tusschen Europa en Afrika en slechts mogelijk, indien de kust van Nooid-Afrika jn handen der geallieerden is. Waar schijnlijk zullen ditmaal ook operaties vanuit Engelsche en "Gaullistische steunpunten in de 'Sahara als de oase Noefra, bet Tibestigebergte en Fort L'amy bij het Tsaadmeer een, rol spe- len. Terwijl de Engelsche berichtgeving in. tegenstelling tot vorige malen, een zekere terughoudendheid bewaart, konden het Duitsche en Italiaansche legerbericht reeds successen 'bij den afweer der aanvallen melden. Vele vliegtuigen werden neergeschoten en .104 tanks vernietigd. Een jx>ging van Britsche motortorpedobooten om in den rug der Duitsche en Italiaansche troepen bij Mersa Matroeh detache menten te ontschepen, mislukten ge heel. G 'si i - «iiL i Met den strijd in Noord-Afrika han gen gebeurtenissen in Fransch West- Afrika jen Noord-Italië indirect sa men. De oorlogshaven van Dakar aan de Westkust van Afrika, een bedreig de voorpost van het Fransche impe rium, bereidt zich voor op een even- tueelen aanval der Ver. Staten en Engeland, die geheeL Afrika in hun activiteit willen betrekken. Admiraal Darlan bracht een bezoek aan Dakar, en inspecteerde de verdedigingswer ken. Enkele steden in Noord-Italië, waar oorlogsindustrie gevestigd is, waren het doelwit van Britsche bommenwer pers, die met schending der Zwitser se he neutraliteit over dit land en Frankrijk hun weg zochten. In Genua, Savona, Milaan en Turijn vielen vele slachtoffers en werd schade aan ge bouwen aangericht. De geallieerde propaganda maakt den laatsten tijd veel ophef van mili taire voorbereidingen aan de grens tusschen Britsch-Indië en Birma. Wel licht geschiedt dit slechts om Japan- sche strijdkrachten, van het oorlogs- tooneel "ten noorden van Australië weg te lokken, maar het is pok mo gelijk, dat men een veroverixjg van Birma beoogt om (len Birma weg weer voor materiaalvervoer naar Tsjoeng- king-China open te stellen. In elk ge val bracht GeneraaL Wavell een de monstratief bezoek pan de grens. Over de vloot in de Golf van Ben-' 's morgens 's avonds tot vanaf Zaterdag 31 Oct. 8 31 6.15 Zondag 1 Nov. 8.33 6.13 Maandag 2 Nov. 7.35 5.12 Dinsdag 3 Nov. 7.37 5.10 Woensdag 4 Nov. 7.39 5 08 galen, die ongetwijfeld 'landingsopera ties zou moeten uitvoeren, werd mee gedeeld, dat deze thans uit drie oude sla'gtechepen en kleinere eenheden be staat. Uit verschillende berichten uit To kio blijkt, dat Ned. Indië door de Ja- pansche bezettingsautori teiten in be- stuursrechterlijk opricht anders dan vToeger is ingedeeld. Sumatra vormt met ivialakka één gewest met Sjo- narikd, zooals Singapore thans heet, als hoofdstad, waar generaal Yama- sjita resideert. Evenals Sumatra 'is ook Java in districten onder Japan- sche gouverneurs verdeeldin enkele groote steden werden inlandsche bur gemeesters benoemd, terwijl in Bata via een Japanner deze functie uitoe fent. Java, West-Borneo en omlig gende eilanden staan onder Generaal larmoera, den veroveraar van eerst genoemd eiland. Oost-Borneo, Cele bes en de Molukken rijn onder 'de Japansche marine g'ékcxmen. Te Nijmegen is Zondag een vormingsdag voor functionarissen der N.S.D.A.P. en de Nationaal Socialistische Beweging der Nederlanden gehouden, waarop o a. Hauptdienstleiter Schmidt, prof. dr. Van Genechten en de plv. Schulungsleiter der N.S.D.A.P., Kullmann, het woord voerden. De opmarsch der verschillende formaties Arbeitsbereich der N.S.D.A.P.-Stapf-Pax Holland m Het leidende kader van de N.S.D.A.P. en de N.S.B. heeft te Nijmegen een ge zamenlijke vormingsdag gehouden, waaro.a. het woord gevoerd werd door den leider van het Arbeitsbereich der N.S.D.A.P. in Nederland, Schmidt, door den plaatsver vangend leider der N.S.B., van Geelker ken en door den vormingsleider der N.S.B. van Genechten. Het algemene motto van dezen dag was: „Koers Oost!" !Van Genechten betoogde, dat het zwaar tepunt van Europa, dat door de ontdek king van de Nieuwe Wereld in de Weste lijke randgebieden was gekomen, thans wordt verplaatst naar Midden-Europa. Met dit feit moeten wij rekening hou den en ons niet overgeven aan illusies. On ze voorvaderen hebben ook niet gewacht tot de 80-jarige oorlog ten einde was, om orde op de zaken te stellen in eigen land. Wij moeten beseffen, dat in dezen tijd van de opkomst der groote continen ten Europa zich alleen als een school zal kunnen handhaven. De leider van het Arbeitsbereich deed in zijn redevoering eenige zeer belangrijke mededeelingen. Als „General-bevollmach- tigte für den Arbeitsdinsatz" liet hij er geen twijfel over bestaan, dat alle beschik bare arbeidskrachten in Nederland gemo biliseerd zullen worden. „Het spreekt van zelf, dat ik er voor zorgen zal, dat ook de jeugd, die nog nooit een schop in handen heeft gehad, aan het werk komt." Op 1 Jan. 1943 zal reeds een vierde deel van een volledige lichting der Neder- landsche jeugd tot den arbeidsdienst aan treden. Hoezeer de arbeid van ons volk thans in het middelpunt der belangstelling staat, blijkt o.m. ook uit het feit, dat een aantal Nederlandsche en Duitsche mijnarbeiders door de tusschenkomst van den leider van het Arbeitsbereich der N.S.D.A.P. in Ne derland en van het N.A.F. en het D.A.F. een extra-vacantie zullen krijgen, welke zij gratis zullen kunnen doorbrengen in rusthuizen in de prachtige omgeving van Arnhem, Velp en Ootmarsum. De Rijkscommissaris Rijksminister Dr. Seyss Inquart is benoemd tot Eerelid van de Weensche academie. Nog steeds hebben zich tal van' veehou ders en landbouwers voor de tuchtrech ters te verantwoorden, daar zij zich niet gestoord hebben aan hun door de Over heid opgelegde verplichtingen. Door deze overtredingen brengen zij aanmerkelijke schade aan onze voedselvoorziening toe. Dat dit niet kan worden toegestaan, komt tot uiting in de hooge boeten, welke den overtreders worden opgelegd. Een van de ernstigste euvelen, die bij controle blijken te bestaan, is wel, dat dje; veehouders niet alle op hun bedrijf gewon nen en daarvoor in aanmerking komende melk aan een melkverwerkend of standaar- disatiebedrijf leveren. De achtergehouden melk wordt dan veelal tegen te hoo- gen prijs rechtstreeks aan consumenten verkocht, natuurlijk zonder bonnen e.d. in ontvangst te nemen, ofwel er wordt boter of kaas van bereid. Ook gebeurt het niet zelden, dat de dieren met deze melk worden gevoederd. Een landbouwer te Epe, die niet al zijh melk had ingeleverd en bovendien zon der vergunning ^een maal- of menginrich- ting voorhanden had, werd tot f 1000 boete veroordeeld. Eenzelfde boete zagen zich een land bouwer te Nijkerk en een fouragehande- laar te Haastrecht opgelegddeze„ hadden o.m. zonder vergunning een karnwerktuig voorhanden gehad en clandestien boter bereid van de achtergehouden melk. Een veehouder te Amsterdam en een te Sloten werden! ieder tot f1000 boetje veroordeeld. f 1200 boete kregen een landbouwer uit Vlissingen, een veehouder uit Nieuwer- kerk aan den IJssel en een melkveehoud ster te Lochem. Een landbouwer te St. Oe- denrode had een deel van de op zijn be drijf gewonnen melk aangewend tot voe dering van zijn biggen, zonder daartoe ver gunning te hebben. Hij kreeg voor die overtreding een boete van f 1250. Een boe te van f1500 werd ojrgelegd aan een vee houder te Otterspoorbroek (gem. Breuke- len-Nijenrode), die zijn dieren eveneens met melk had gevoederd, en aan een vee houder te Kethel. Twee andere veehouders te Kethel werden veroordeeld tot boeten van resp. f 1750 en f 1800. Een landbouwer te Son (N.Br.) kreeg f 2000 boete wegens clandestiene bereiding van kaas uit melk, welke hij tot dit doel had achtergehouden. Een veehandelaar te Veeningen, had eenigen tijd geleden te Zwolle een rund gekocht en dit te Zuidwolde verkocht en afgeleverd, zonder dit te bevestigen in de veeboekjes. Van het feit, dat het rund frauduleus geslacht werd, was hij op de hoogte; hij heeft zelfs na de slachting nog eenige deelen van dit rund gekocht. Hij werd gestraft met sluiting van zijn bedrijf als veehandelaar voor den tijd van een jaar. Een commissionnair te Ooltgensplaat,, die uien buiten de veiling om heeft gekocht, zulks bij meer dan één gelegenheid, is veroordeeld tot een boete van f 2000. Tuinbouw op het kleine boeren bedrijf. Vele boeren in Brabant zitten met de handen in het haar, hoe rij uit hun sterk gedaalde bedrijfsinkomsten aan hypotheeklasten, pacht enz. zullen vol doen. Hun inkomsten uit pluimvee- en varkenshouderij, waarmede ze vroeger hun lasten bestreden, zijn ze nu immers grootendeels kwijt. Inden akkerbouw en veeteelt zijn doorgaans geen middelen te vinden om dit ver lies op te vangen. In den tuinbouw echter ligt een kans voor deze boeren. De prijzen den tuinbouwproducten rijn loonend. Algemeen is men daarom de mee- ningi toegedaan, dat de kleinere boe ren nu de gelegenheid moeten aan grijpen om met eenige tuinbouwteelt hun inkomsten op peil te houden. O Pk op het bureau van den Voed selcommissaris heeft men dat begre pen en men "heeft daar nu plannen in elkaar gezet om de kleinere land bouwers hierbij zooveel mogelijk be hulpzaam te zijn. Natuurlijk kan iedere landbouwer zoo maar niet meteen alle tuinbouw- gewassen gaan telen, dat vergt te veel vakkennis. Maar toch meenen wij, dat •onze boeren in staat zijn om met suc ces grovere tuinbouwproducten te te len zooals b.v. pronkboonen en an dere boonen, wortelen, landbouwpluk- erwten, boerenkool, spruitkool, knol raap, kool en vooral ook vroege_aard appelen met nateelt van groenten. In dit verband zal ook door eenige vakkundigen .in ieder district een voordracht worden gehouden, waar bij de teeltmogelijkheden vocxr iede re streek eens nader worden bekeken en toegelicht. Op deze bijeenkomsten zijn alle belanghebbenden welkom. Maar krijgen de boeren daarvoor dan voldoende kunstmest? De 'kali en stikstoftoewijzingen voor tuinbouwteelten rijn ruim voldoende en bedragen veelal méér dan het dubbele van de toewijzingen voor landbouwproducten. De voorziening van zaaizaad en pootgoed wordt ook onder oogen ge zien. Mogelijk willen de veilingen hierbij hun bemiddeling verleen en. "Zij, die thans reeds 'm "de gelegen heid rijn zaaigloed te bemachtigen ra den wij aan, dit te koopen. Alen ei- sche echter goede kwaliteit, liefst goedgekeurd door de N.A.K. Ook de' vervoerskwestie wordt bekeken. Welke verplichtingen neemt meiÉ op rich? Ieder, die van deze uitbreiding ge bruik maakt, is gehouden dit jaar de aangevraagde teelten ook te verbau wen en de producten op de veiling aan te voeren. Het contracteeren met Conservenfabriek enr zooa'ls dat vroe ger wel gebeurde is niet meer geoor loofd. Verder zijn de vergunningent alleen maar voor 1943 geldig, zoodat men zich maar voor één teeltseizoen! verbindt. Alle kleinere boeren, die hun inko men willen verbeteren, mogen wijl aansporen gebruik te maken van dezal kans, die hen 'geboden wordt. Reedsl nu kunnen rij zich in verbinding stel len met hun plaatselijk bureaühou'der) en hun naam opgeven, opdat wij eexï overzicht kunnen krijgen van het aan-i tal glegadigden, zoodat wij van onzen! kant tijdig maatregelen vtoor een' vlotte gang van zaken kunnen nemen. We raden hen ook aan de verdere! toelichtingen, die hieromtrent zullen! volgen in pers en bij den plaatselijk bureauhouder, met aandacht te vol gen. i Wijziging bijzondere Tuinbouw teeltvergunning. Een ieder die in 1942 een bijzondere tuinbouwteeltvergunning heeft ont vangen is ook voor het komende jaarj gerechtigd tot het verbouwen van dal daarop toegestane teelten. Dit geldti zoowel voor tuinders als voor boeren. Zij, die in 1943 andere tuinbouwpro ducten wenschen te telen dan hun' vergunning vermeld t, kunnen deze op zenden aan de Afdeeling' Tuinbouw! ter wijziging. De gewenschte veran deringen dienen echter duidelijk te worden omschreven. j Toewijzing: van 'Jaarlingen. Vele paai denhouders in ons g'ewesf hebben de gewoonte om' in den win ter een paard van de hand te doem! om daarvoor in de plaats een'jaarlinjg) aan te schaffen. Waar echter een paard het bedrijf verlaat, zonder dat daarvoor dan tij dig een ander aanwezig is, kunnen' moeilijkheden, ontstaan, voor wat het paardenwerk aangaat. Zij vreezen ee- nig'szins hun volwaardig paard aan! te bieden, omdat zij denken misschienl geen aankoopvergunriing voor eeif jaarling te krijgen. Daarom mogen landbouwers, did een volwaardig werkpaard aan het Vee- en .Vleeschaankoopbureau viai een. agent willen .aanbieden en die van de provinciale commissie voor! den paardenhandel een aankoopver- gunning voor een 'jaarling hebben' ontvangen, het werkpaard op hun be drijf houden, tot zij den jaarling! iü hun bezit hebben. Binnen drie weken daarna moet het volwaardig paard aan het Vee- en Vleeschaankoopbureau, middels: een agent, zijn aangeboden. f 'Om een aankoop ver gunning voor, jaarlingen te verkrijgen, moet eerst bij 'den plaatselijk bureauhouder een aanvraagformulier worden ingevuld. De Voedselcommissaris voor Noordbrabant. ZELFVERZORGING MELK. De Voedselcommissaris v. Noordbrabant deelt in aansluiting op de laatste publi catie over de „zelfverzorging melk" me de, dat de daarin genoemde normen in middels zijn komen te vervallen. Bij de regeling, welke per 1 November a.s. in werking treedt, bedraagt het rant soen voor zelfverzorgers-melk V2 liter per persoon per dag. Voor kinderen beneden 4 jaar geldt een rantsoen van 3/4 liter! per dag. De gezinnen van het niet-inwonend vastj personeel van de melkveehouders kunnen alleen dan in aanmerking kometn voor zeif4 verzorging melk, wanneejr de arbeider hoofd van het gezin ol kostwinner is en de plaatselijk bureauhouder toestem'- ming verleenf- tot opname in de regeling1. SNELLE AFDORSCHING VAN ROGG0 EN TARWE NOODZAKELIJK. In vele gevallen blijken telers niet te begrijpen waarom van overheidswege wordt aangedrongen op een snelle afdorschingj van den oogst 1942 en in het bijzonder! op snelle afdorsching van rogge en tarwe.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1942 | | pagina 1