UITGAVE FIRMA L. J. VEERMAN - HEÜSDEN. uflö van 6311 Woensdag 4 November 1942 VERD ÜISTEREN Officiëele Berichten Bekendmaking Plaatselijk Nieuws Binnenland Dit blad rerschijnt WOENSDAQMORQEN •o VRIJDAQMIDDAQ. Abonnementsprijs: per 3 maanden franco per post beschikt 1.30. Bjj onze agentes 11 cent per week - Afzonderlijke nummers 6 cent. Int. Telefoon no. 19. Postrekening no, 61525. AdrertentiSn24 m.M. f 1.29. Elke m.M. meer 5ys ceat. Qroote letters naar plaatsruimte. AdrertentiSn worden tot Dinsdagmiddag 1 uur es Vrijdagmorgen 9 uur ingewacht. Buitenland De aanva.-ien, diiie de bolsjewisten nog van tijd: tot tijd1 ter ontlasting van Sta'iingrad ondernemen, hebben volkomen hun kracht verloren. Aan de pogingen dte de bolsjewisten heb ben ondernomen, om door het over zetten van de troepen over de Wolga, aan de nog overgebleven verdedigers van Stallingrad verlichting te bren gen, 'hecht men in militaire kringen alhier niet de geringste beteekenis. Hoogstens kunnen op deze wijze ee-. nige bataljons naar den Westelijken oever van de Wolga worden over gebracht, doch deze kunnen, op den strijd in het gebied Van Stalingrad geen noemenswaardligen invloed' meer uitoefenen. Wees zuinig met gas en electriciteit. noodigden, waaronder wij opmerk ten de heeren Korteweg en M een horst van de "tfijks Inspectie voor het brandwezen en de Onder-com mandant der Bredasche brandweer, die Burgemeesters v. d. Schans van Eet hen, de Bruyne van Werkendam, de Werken en Sleeuwijk, Jac- v. <f. Lely van Woudlrichem, Landweer van die gemeenten Veen, Wijk' en Aal burg, Secretarissen en wethouders Merkwaardige gevels te Heusden. De Burgemeester van HEUSDEN maakt bekend; dat voor kinderen van 3 maandfen tot 3 jaar en voor zwangere moedlers vitamine D-tablet- ten kunnen worden afgehaald' op el- ken 1 sten Dinsdag van» d'e maand, des middags van 3—4 uur op het Gemeentehuis (Raadzaal). Voor d'e maand November zal de uitreiking geschieden op den 1 sterf kerksche Vrijwilige Brandweer. Donderdag der maand. De Burgemeester voornoemd; A. THOMAES. Heusden, 27 October 1942. van verschi. lende gemeenten met al e brandweeren uilt net gebied Na zijn welkom wees Burgemees ter Blok op die goede samenwerking die op verschillend terrein, tusschen delgemeenten in ihet Land van Heus den en Altena bestaat en olp de groote verbetering, dte de laatste jaren In het brandvveerwezen in dege streek1 tot stand i9 gekomen, dank zij waterleiding en de aanschaffing van motorspuiten ïu zoowat alle ge meenten. Op aandrang van den Secretaris- Generaal lis de gemeente Almkerk er toe overgegaan, naast haar motor- spuit, ook| nog een autospuit aan te schatten. Hij dankte de Rijks- Inspectie voor de voorilichting en hulp, diie bij een en ander werd Ver leend). Met. den heer v. Loenen als commandant en den hieer v. Berghem uit Werkendam als onder-comman dant is een systeem voor onderlinge hulp ontworpen, welk systeem zijn doelmatigheid reeds heeft bewezen, toen de Burgemeester van Wijk' laatst de hulp Inriep. Met een halt uur na dien oproep was de hulp ter plaatse, niettegenstaande Wijk de verst .afgelegen gemeente van den <ring i;s Vervolgens spraik de heer Korte- weg, Rijks-Inspecteur van het brand wezen en tijdelijk belast met d'e waarneming voor bet district IV i Nbord'brabant en Limburg). Spreker dankte voor d'e ontvangen uiitnoodi gi'ng en bracht hulde vdor de voort varende wijze, waarop hier is ge wenkt. Hij stelde vervolgens den ieer Meenhorst voor, die zeer waar schijnlijk zaf worden aangewezen als Inspecteur voor Noordlbrabant en Limburg. Als feipr. zich' niet vergist, is deze demonstratie de eerste; die in ons land door en voor een be haalden kring wordt gegeven. Hij loemde het een groot geluk', dat de heer v. Ldenen bereid werd gevon den, het commandantschap op zich te nemen, want vroeger meende men wel, dat om een brand te öfusschen alleen maar wat water noodig Is, doch thans weet men wel 'beter en wordt er heel wat kennis op tech nisch gebied vereischt, om bij het brandwezen leiding fe geven. Vooral de tegenwoordige tijd vraagt samenwerking op dit gebied en Ihiet ligt dan öOk in de bedoeling, daarvoor verschillende kringen te g.aan vormen fin ons land. Het Land Van Heusden en Altena zal er een van zijn en de gemeente Almkerk zal daarvan de kerngemeente wor den Hierna begat men zich naar bui ten om getuige te zijn van de afwer king van het navolgende program ma der demonstratie van de Alm- HEUSDEN. Maandag 2 November werd in het café van den heer v. Helvaart te Waalwijk, de wedstrijden om het clubkampioenschap biljarten 2e klas voortgezet met een wedstrijd tus schen Bandspel, Waalwijk en K.O.T. te Heusden. De uitslag was als volgt Bandspel K.O.T. v. OudheusdenG. Slaats 44100 RomboutsH. Thaus 51—100 VerhiilstA. Nooten 86100 v. d. WiielA. de Molor 79100 Hoogste 9erie H. Thaus 24. De stand na 5 wedstrijden is: K.O.T., Heusden, 26 punten. B.V.T., Waalwijk, 22 punten. Ons Genoegen, Waalwijk, 20 punten. Bandspel, Waalwijk; 12 punten. Iedere club moet nog één wed strijd spelen. ALMKERK. Zaterdagmiddag vond alhier een demonstratie plaats, die werd gegeven door de Almkerksche Vrij willige Brandweer, voor welk doel de Voorsteeg voor het verkeer gedeel- tel;ij(k door de politie was afgezet. Te ruim haft drie ontving Burge meester Blok in de raadzaal van het gemeentehuis d?e verschillende ge- Als eerst enummer meldde zich de A.V.B. met 'zijn volledig materiaal voor het gemeentehuis, de brand weerlieden gestoken ïni keurige um form en. Een en ander werd door Burgemeester Blok en de Rijks-In specteurs geïnspecteerd. Hierna volgde door het personeel van de hulpploeg Nieuwen dijk het uit- en inrollen van de dubbel op gerolde slangen. Vervolgens kwam aan de beurt het af- en uitleggen van zes stralen van de autospuit door Kernploeg B, ten 4de gebruik van eenvoudige brandbluschmiddelenbrandemmers, tuinslag, emmerpuifen, annihilaters, door de depotploeg Almkerk en hulpploegen Uitwijk en Waardhuizen 5. Schoorsteenbrand; brandweer- greep, brandladder en schoorsteen- ladder door Kernploeg B. 6. Alarm: Brand fin het Raadhuis. Na aankomst Autospuit (Kernploeg A) atleggen op open witter. Nader bericht: Assistentie noodig voor te genoverstaand perceel. Na aankomst motorspuit (Kernploeg B) afleggen op Open water. Het redden van be- wustelooze personen uit het gebouw. 7. Atleggen standpijp op waterlei ding en uitleggen twee stralen (Hulp ploeg Uppelschendïjk) 8. Rroeven betreffende brandge vaarlijkheid van bioscoop-film 9. Afleggen Autospuit (Kernploeg A) en Motorspuit (Kernploeg B) resp. op open water en op waterlei ding. Uitleggen van diverse stralen en watergeven met beide spuiten. Alles werd keurig afgewerkt en had de volle aandacht en belang stelling van alfe aanwezigen. De Almkerksche brandweer heeft bewe zen over uitstekend materiaal te be schikken, reeds behoorlijk geoefend te zijn en aardig wat te kunnen pres toeren. ANDEL. Als een bijzonderheid mag ze ker wel worden vermeld, dat bij den heer M. Groenenberg alhier, een paar Sayoije kooien gegroeid zijn, die de respectabele gewichten bereikten van 16 en 20 pond'. Als men iemand zoo'n kool stooft CAPELLE. Gedurende de maand October werd: op het hulppostkantoor alhier in de Rijkspostspaarbank ingelegd t 5751.26, terugbetaald 14062.58. Het aantal inlagen bedroeg 35, dat der terugbetalingen 28. De uitreiking ddr vitamine D- ta'bletten ten behoeve van kinderen in den leeftijd van drie maanden tot drie jaar en aanstaande moeders gedurende de laatste drie maanden van haar zwangerschap Zal' voor de gemeente Sprang-Cape lie plaals heb ben in het wijkgebouw van het Groe ne Kruis in de Nieuwstraat op den eersten Vrijdag van elke maand des namiddags van drie tot vijt uur. Met het bog op het voorko men van die gevaarlijke kinderziekte Diphtherne zal i n de gemeenle Sprang- GapeTe gelegenheid wórden gegeven kinderen vain 1 tot en met 14 jaar een drietal fii nentingen tegen deze ziekte te doen ondergaan, welke in entingen kosteloos zuilen geschieden. De eerste inenting zal plaats heb ben Vrijdag 6 Nov. a.s., dies nam. tusschen 2 uur en halt vier in het gymnastieklokaal der O.L. school in de Kom en In het gebouw van den Ghr. Volksbond te Sprang en op Vrij dag 13 Nov. d.a.v. van 2 uur tot halt vlier In de Bijzondere school in de Nieuwstraat en in het wijkgebouw van het Groene Kruis in de Nieuw straat. De tweede Inenting zal geschieden op Vrijdag 27 Nov. en Vrijdag 4 Dec. en de derde Inenting olp Vrijdag 11 Dec. en Vrijdag 18 Dec. In de zelfde gebouwen en op d'ezelfde uren. GENPEREN. Gistermorgen had bij den land trouwer |E'. v. d. Beek' een ongeluk plaats. Een draad "van het electrisch net naar zijn woning was tengevolge van omstandigheden 'gebroken en lag door niemand gezien op het erf. Een knecht kwam met e(en met 2 paarden bespannen wagen het ert oprijden, waarbij' de paarden den draad' raakten en terstond dood neer vielen. De knecht \vferd van d'en wagen geslingerd en bracht het er wonder boven wonder zonder letsel at. Het verlies van 2 paarden is voor den eigenaar een groote schadepost, maar men mag van geluk spreken, d'at het ongeval' nog zoo: is afgeloo pen. - Heden, Woensdagavond, 6.30 uur, zal in dte Gertef. Kerk' een dank stond voor het gewas, worden ge houden door candidaat Dijk van Heusden. - Bij de gehouden jaarvergade ring van de muziekvereeniging Ex celsior^ zijn tot bestuursleden her kozen A. Vos en H. Kramer, terwijl tot Secretaris is gekozen A. Wajra- vten. DUIZENDEN VRAGEN U KUNT NOG GEVEN GEEFT DUS AAN WINTERHULP Giro 5553 MEEUWEN. A.s. Donderdag 5 Nov., des nam. 2.30 en des avonds 7 uur hoopt voor de Ger. Gemeente op te treden, Ds. van dten Berg van Krabbendijke. Alsdan zal dankstond voor het gewas worden gehouden. WASPIK. De Kerkeraad der Ned. Herv. gemeente alhier heeft een toezegging van beroep uitgebracht op den Eerw Heer A. J. van der Smit, candidaat tot den Heiligen Dienst te Veenen- daal. WOUDRICHEM. WIJK EN AALBURG. Het PI. Buurtschapscomité W: H.N. alhjer, maakt bekend: De derde collecte ten bate van Winterhulp Ne derland, die dd. 31 Oct. 1942 in on ze gemeente gehouden is, heetf wat de opbrengst aangaat, beide voor gaande collectes overtroffen. Er werd n.l. gecollecteerd een bedrag van ruim f141.De opbrengst der bei de voorgaande collectes was resp. tl22.en f115.In totaal heb ben de drie collectes, die geduren de dit seizoen zijn gehouden, opge bracht rond) f377.De dienover eenkomstige collectes in het vorige seizoen 19411942, brachten op een bedrag van rond' tl55.De een voudige vergelijking van 1155.over 1941 en f377.over 1942 doet zien, dat er thans bijna 2Vi maal zooveel ten bate van Winterhulp wordt ge offerd dan vorig jaar. Hartelijk dank aan allen, 'die düor hun gaven en arbeid' aan dit mooie resultaat heb ben medegewerkt. Onzerzijds zal den arbeid in het belang van Winterhulp onvermoeid worden voortgezet. Laat uwerzijds inwoners van onze Gemeente Uw giften en gaven steeds rijkelijk toevloeien aan de stichting^ Winter hulp Nederland. „Voor het Volk door het Volk" is het parool waaronder W.H.N. haar arbeid verricht. Wij kunnen hieraan toevoegen: Helpt mede elkanders lasten te dragen. In de tegenwoordige omstandighe den is het lteven vaak' bezwaarlijk en zijn voor velen de moeilijkheden groot, maar toch, als we gezamenlijk deze moeilijkheden onder het oog zien en aanpakken is er nög veel te bereiken. Laten we allen dius het Winterhulpwerlk' Tn steeds stijgende mate blijven steunen en laat vooral de financieel gegoeden die tot heden nog zoo'n klein aandeel in het bedrag der collectes hebben ge had! zich bezinnen, dat het ook hun plicht is van hun overvloed een gedieelte te besteden ten be hoeve van minder gefortuneerde me deburgers. Belanghebbtendten worden er aan h'erinnerd, dat de kostelooze ver strekking van vitamine-D-tabletten, ten behoeve van kinderen van 3 maanden tot 3 jaar en zwangere vrouwen, zal plaats hebben op Don derdag, 5 November a.s., tusschen 2 en 4 uur en wel in het Groene Kruisgebouw aan die Bergstraat. Men gelieve daarbij de distributie- stamkaart over te leggen. Tot leider van het subkantoor Woudrichem van het Distributiekan toor te Almkerk, welk subkantoor omvat dte gemeenten Woudrichem, Rijswijk, Giessen en Ande!, is be noemd' de heer L. van Toornenb er- gen te Rijswijk. De landdbouwers in deze ge meente zijn druk in de weer met het rooien van suikerbieten. De uitkom sten vallen over het algemeen niet tegen. f WIJK. Onze dorpsgenoot W. F. Ro- za, slaagde dezer dagen voor het examen manutacturenbrevet en ver- wiert daarbij 2 aanteekenmgen. Als men weet dat slechts 50 procent van die candidaten slaagde, mag dit een mooie prestatie worden genoemd'. voor het Land van Hensden en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard Algemeen Redacteur; J. H. ROZA, Heusden DE STRIJD IN EGYPTE EN AAN HET OOSTELIJK FRONT. Berlijn, 2 Nov. (A.N.P.) De A.N.P. correspondent meldt: Met de hervatting na. een dag van betrekkelijke rust" van het Engelsche offensief, is de tweede phase van den strijd om de stelling van El Alamein be gonnen. De eerste ronde is op een voor de Engelschen weinig bemoedigende wij ze geëindigd. De taktiek der aanvallers is dezelfde als in de eerste phaze van den strijd. Wederom is het een aanstormen op de Duitsch-Italiaansche stellingen, waar van er vele indertijd door de Engelschen zelf zijn aangelegd en die daarna door de strijdkrachten van den spil*nog ver der zijn versterkt. Tot een pantserslag zooals die bij vorige offensieven aan het Noord-Afrikaansche front is gele verd. is het nog niet gekomen. Trou wens, het is aan te nemen, dat Rommel er voorloopig mee zal volstaan, de aam vallen, die den Engelschen op zulk hooge verliezen komen te staan, af te weren en niet de veilige .beschutting Zijner verdedigingsstellingen zal verla.- ten om het op een pantserslag te laten aankomen. Tot dit laatste bestaat voor alsnog geen aanleiding, daar de thans door Rommel gevolgde tactiek de* En gelschen dwingt tot een strijdwijze, die veel van hun krachten vergt. Van de gevechten aan het Oostelijke front trekken die ten Westen van de Terek de aandacht, welke thans geleid hebben tot de inneming van Alagir. Hoe wel het verkeerd zou- zijn, van een nieuw offensief te spreken, zijn de aanvallen der Duitsche en verbonden troepen in dezen sector onmiskenbaar in hevigheid toegenomen. De Osslctische heirweg, die thans voor de bolsjewis ten versperd is, vormt een der twee voor wagens berijdbare wegen, die over het Kaukasus-gebergte naar het Zuiden voeren en loopt in Zuidwestelijke rich ting naar Koetais. De andere, de Groe sinische he rweg loopt van Ordjonikidze naar Tiflis. ,Deze wegen leiden langs diepe afgronden en steile bergwanden en ziif.i gemakkelijk te versperren, zoo dat het strategisch belang ervatu niet overschat mag worden. getrokken kunnen worden uit het ver loop van de levering in het afgeloopen jaar van het rundvee boven 1 jaar, can hierbij vermeld worden, dat deze verhoogingen niet t^an dien aard zijn. dat daarvan de melkveestapel een na- deeligen invloed zal ondervinden. Aangezien er echter veehouders kun nen zijn, die een lager bedrijfsmaximum zoudefl hebben opgegeven "bij den Pro- incialen Voedselcommissarls, indien zij van deze verhoogingen tijdig op de hoogte waren gesteld, wordt hun tot 9. Oudheusdensch eind. Fragment met twe« tooglijsten op kraagateenen. Ankers. Eenvoudiger trapgevels. 10. Breestraat. Kleine trapgevel (plus minus 1600) met geschonden friezen, waarin vullingen van mozaïek, evenals oorspronkelijk in de hoogvelden der (gewijzigde) vensters. 11. Nieuwstraat, hoek Vischmarkt. Aan de marktzijde een trapgevel (1603) blijkens ankers in den zijgevel. Boven in een kraagsteen met Ieeuwekop. In den zijgevel drie ontlastingsbogen. en met 7 November 1942 nog de moge-lKrulankers. lijkheid gelaten, een verlaging van hun 12. Breestraat (naast no. 10). Frag- bédrijfsmaximum bij den P.V.C. op te ment van een trapgevel, waarin een ge geven. |velsteen met cartouche: 1604. Krulan- kers. 13. Hoogstraat. Zijgevels met trap pen. In den voorgevel langs de straat itien ankers met uitstekende drakekop- jes (plus minus 1600). Iedere Nederlander heeft de plicht! 14. Vischmarkt. Trapgevel van gele de uiterste zuinigheid te betrachten bijlen roode baksteen. Korfbogen boven de het gebruik van gas en electricïteüt.lvensters. Twee stoeppalen met ketting De kolenpositie is tengevolge van del 15. Wijkschestraat, hoek Vischmarkt bijzondere omstandigheden waarin wijlTrapgevel van gele, ontlastingsbogen leven, zorgwekkend, doch wanneer ie-|van roode steen. der zijn krachten er aan geeft om nochl 16. Oudheusdensch eind. Trapgevel Woensdag 4 Nor. Donderdag 5 Nov. Vrydag 6 Nov. s morgens tot 7.39 7.41 7.42 's avonds vanaf 5.08 5.06 5.04 HANDEL VAN BOER TOT BOER TN NIET TE VELDE GEKEURDE ZAAIGRANEN. De Voedselcommissaris voor Noord brabant maakt aan belanghebbenden het volgende bekend. Nu de handel in niet te velde gekeur de Petkuser winterrogge en Carsten wintertarwe is vrijgegeven, is ook dc handel van boer tot boer voor deze rassen toegestaan. Deze handel mag echter alleen plaats vinden onder de gewone voorwaarden, n.l. wanneer het graan door de N.A.K! op partij gekeurd en geplombeerd is. Ook moet hiervan aan "den plaatselijk bureauhouder de verschuldigde heffing worden voldaan, welke gelijk is aan die voor N.A.K.-zaad *(f 0,75 per 100 kg.). De prijzen, waarvoor deze granen mogen worden verkocht aan de telers, zijn voor rogge f 17.50 en voor tarwe f 18,25 per 100 kg. inclusief heffing. gas noch electriciteit te verspillen, zul len de moeilijkheden zeker niet onover komelijk blijken. Het is dus niet noo dig, dat men zijn volle rantsoen ver bruikt. Wij weten wel„Gezelligheid kent geen tijd' maar die gezelligheid zal er waarlijk niets minder om zijn wanneer u des avonds in de huiskamer een lamp minder laat branden. Het elee triciteits- en gasverbruik is gerantsoe neerd op 75 pCt. en daarmede dient men niet alleen bij de uitqeiening vhn zijn beroep, doch ook in zijn vrijen tijd rekening te houden Het gemak dient den mensch. Maar weet u wel, dat juist nu dat gemak tot verwaarlqpzing van uw plicht kan leiden, indien U onnoodig gas en electri- teit verbruikt? Laat vooral niet onnodig licht branden 'in gangen en portalen Zet uw radiotoestel af, indien u toch niet luistert. Het warmwaterverbruik voor koken, wasschen en baden kan worden beperkt door de aansteekvlam metjes onder keuken- ot badgeyser niet voortdurend te laten branden. Voor het zetten van thee of koffie gebruike men niet meer water dan noodig is. Indien men éénmaal per dag het vaatwerk atwascht in plaats van drie keer, be spaart u 2J3 op het verbruik van elec triciteit ot gas, dat U anders voor de verwarming van liet water noodig heeft. Vooral op het gasverbruik in de keu ken zie de huisvrouw toe. Het mag nu zoo langzamerhand wel bekend genoeg zijn. dat men voor het bereiden van den maaltijd sterk op het warmwaiter- verbruik (dus op gas en electriciteit) kan bezuinigen, door de groenten en aardappels met zoo weinig mogelijk water op te zetten en bij het koken de deksels steeds op de pannen te hou den. Zoodra damp uit de pan of ke tel komt, kan de gasbrander op „klein' worden gezet, of indien men electrisch kookt, de knop op 0 gedraaid. Wanneer U deze richtlijnen in acht neemt, verricht U niet alleen n dienst aan de gemeenschap, maar bevordert U ook uw 'eigen belang, want over schrijding van het rantsoen bezorgt U een boete en wellicht ook afsnijding van den toevoer. DE VERPLICHTE RUNDVEE- LEVERING 1943. Vijf krulankers. 17. Drietrompetterstraat. T rapgevel met ontlastingsbogen. Toppilasters op kraagsteen. Zes Ielieankers. 18. Vischmarkt. Geverfde pilasterge vel (oorspronkelijk met trappen). Drie cartouches, op een waarvan: 1638. Twee stoeppalen. Latere gevels 19. Pelschestraat. Ingezwenkte hals gevel met liggende leeuwtjes op de aanzetsteenen 20. Wijkschestraat. Gevel met rechte kroonlijst op gesneden consoles. Ver sierde deurtravee met alliantiewapen Deuromlijsting. Deze prachtvolle gevels moeten ge restaureerd worden en eigenlijk dienen alle huizen ontdaan te worden van ce ment en verflagen, zoodat hun oorspron kelijke gevels, zooals de meesten waren tijdens het Twaalfjarig Bestand weer in volle glorie te voorschijn komen. De geheele stadmoet teruggebracht worden in den toestand, zooals die was tijdens de 16e en 17e eeuw. Ik ben op het oogenblik doende in het oude poir tersboek na te snuffelen, hoe de huizen heetten in dien tijd. De meeste hadden namen. Van 136 ben ik de namen reeds te weten gekomen en nu moeten in aï- zienbaren tijd die namen hetzij op den hoofdingang, hetzij op een gevelsteen weer komen prijken. De meeste bewo ners dier huizen uit dien tijd zijn met name genoemd en er zijn vele vooraan staande Nederlanders bij, die met eere vermeld worden in onze vaderlandsche geschiedenis. Karakteristiek voor onze stad wa ren in dien tijd de smeedijzeren uit hangborden der zakenlieden, die boven den ingang hunner zaken, met heil symbool van hun beroep, waren aan gebracht. Laat ons wederom hiermede begin nen. Het verhoogt het stadschoon en geeft mede het middeleeuwsch cachet aan onze stad terug. Iedereen moet dus belang stellen in de historie van onze stad. \Nescite, quae ante nos fuerint, id est semper pue rum esse. Als wij niet Wéten, wat vóór ons is geschied, dan blijven wij eeuwi|g kinderen. De Burgemeester van Heusden. A. THOMAES. Heusden, 29 Oct. 1942. In verband met de wenschelijkheid dat de veehouders reeds vroegtijdig op de hoogte zouden zijn van den omvang der verplichte rundveelevering 1943, werden reeds in Juli 1942 de normen bekend gemaakt, volgens welke het rund vee in 1943 zou worden aangeslagen. Hierbij werd uitgegaan van de toen gewetttigde veronderstelling, dat eener- zijds tengevolge van den op 'dat tijdstip nog resteereniden leveringsplicht 1942 de rundveestapel int December 1942 een omvang zou bezitten, welke als doelmatig kon wyrden beschouwd in verband met de veevoederpositie terwijl anderzijds hierdoor de vleeschvoorzie- ning voor het jaar 1943, zij het ook in zeer bescheiden mate, gewaarborgd zou zijn. De thans ter beschikking staande ge gevens hebben echter tot de conclusie geleid, dat het noodzakelijk is in de vastgestelde hoeveelheden kilogrammen die j>er vrouwelijk rund boven 1 jaar moeten worden opgebracht voor' den leveringsplicht 1943 eenige wijzigingen aan te brengen, welke hieronder ,zijn aangegeven Het aantal kg voor leveringsplicht 1943, welke thans als norm moet wor den aangenomen, bedraagt bij een be drijfsmaximum per rund van 1 rund boven 1 jaar 0 kg; 2 runde ren boven 1 jaar 20 kg; 3 runderen Vandaag vertel ik een en ander over Je njerkwaardigste gevels van Heus den. Particuliere gebouwen. 1. Hoogstraat. Gevel plm. 1500) van drie traveeën met nissen waarin ven sters met accolade-bogen. Gevels van het Zuid-Hollandsch (Dordtsch") type: boven den begane grond het baksteenen gevelvlak uitge metseld op geprofileerde bogen, inde halfrond of korfbogig getoogde ven- stertympans een even uitgemetselde drie pas op colonnetjes of versierde kraag steenen. 2. Putterstraat 0 71. Hoekhuis (1521, top verdwenen)? Elk der (vroeger) twee verdiepingen vooruitgemetseld, de eer ste op gekoppelde zuiltjes en horizon taal aansluitend bij de waterlijst, de tweede op kraagsteenen. Gevelsteen: 1521. 3. Oudheusdensch eind W 8. Gevel fragment (top verdwenen). Uitgemet selde verdieping op gebeeldhouwde kop jes. Leliepunten in de driepasversiering der hoogvelden. Waterlijst van streks gemetselde baksteenen. Gevelsteen: 1619 en bijl. Vier krulankers. Topgevels met uitgemetselde booglijs ten boven de halfronde of korfbogige ontlastingsbogen, waarin veel metsel mozaïek: (Op een zolderbalk staat ge schreven Contentement passé richesse) 4. Ridderstraat. Gepleisterde en ge schonden geveL Korfbogen met tooglijs ten op leeuwehopjes boven de vensters. Waterlijsten. Gevelsteen (cartouche) 1605. Acht krulankers. 5. Ridderstraat (naast no. 4). Derge gelijk gevelfragment met metselmozaïek in de hoogvelden. Vier krulankers. 6. Ridderstraat (oude nummers W 111 en 112). Dergelijke gevelfragmenten met ankers. 7. Wijkschestraat. Trapgevel van gele en roode steen en wet waterlijsten even eens van baksteen. In den top een houten kruiskozijn en een foppilaster. 8. Hoogstraat O 112. Gevel van roo de en gele baksteen, met door uitge- zwenkte rollagen, afgewisseld met lood rechte pilasters, begrepsden top, de onderste uitzwenking uitloopend in een binnqayvaartschen voluut. Korfbogige - qmy boven 1 jaar 50 kg; 4 funderen boven (hoogvelden, gzdekt door geprofileerde 1 jaar 100 kg en 5 of meer runderen tooglijsten en gevuld met metselmozaïek boven 1 jaar circa 120 kg. Bergsteenen waterlijsten. Dertien krul- Gp grond van de conclusieswelkelankers. ZONDERLINGE TRANSACTIE MET BITTERE GEVOLGEN. De eigenaar van een fonkelnieuw) heerenrijwiel, zekere W. v. E. 'uit Bla-. del beleefde een merkwaardig avon tuur op den dag, dat hij1 in Tilburg met zij'n fiets een café binnenstapte, want hierdoor trok hij de aandacht van den lompenkoopman F. C. uit Tilburg, die terstond onderhandelingen aanknoop te en mompelend 375 voor het rij wiel bood. Ofschoon v. E. met tegenzin van zijn fiets afstand^ deed, vond hij dit een mooie prijs, zoödat een „rondje' uit de tapkast de zakelijke helft van deze transactie bekroonde. Deze zakelijkheid nam spoedig echter vreemdsoortige wendingen aan, want toen iets later ten huize van L. C. h^t) groot oogenblik van de klinkende munt was aangebroken, ontving de verkooper slechts f 75. De lompenkoopman licht te dit toe met de woorden: „We heb ben toch gezegd f75 en een rondje''. Weer werden onderhandelingen gedaan, zij het in een krassere terminologie dan de eerste. Zij eindigden met een vol strekte capitulatie van den Bladelschen rijwielbezitter, die erin toestemde, be halve de ontvangen f75 nog f150 extra te betalen om den koop ongedaan te maken en weer in het bezit van zijn rijwiel te komen. Ook hierin werd v. E. teleurgesteld, want toen hij het geld op tafel had gelegd, werd hem onder luide bedrei gingen de voordeur gewezen, zoodat hij zonder fiets, met achterlating van f 150 en zijn laatste weerstandskracht den tocht naar het politiebureau onder nam. waar hij van "het ondervondene ver slag uitbracht. )e Inspecteur voor de Prijsbeheer- sching te 's-BosCh, die deze aangele genheid berechtte, achtte termen aan wezig om den Tilburgscheji lompen koopman een zware boete op te leggen, daar uit alle gegevens was komen vast te staan, dat hij, ondanks zijn intrigee- rende wijze van optreden, mondeling was overeengekomen, om de fiets voor f 375 te koopen. De boete, die de Insj>ecteur voor de Prijsbeheersching hem oplegde, be draagt f 500. v. E., die weer in het be zit van zijn rijwiel is gesteld, werd veroordeeld tot f 45 boete wegens het ingaan op een te hoog aanbod. P 1794/1 Verantwoordelijk voor den ge- heelen inhoud: J. H. Roza te Heusden; Uitgever en Drukker: Fa. L. J. Veerman, Botermarkt te Heusden. K 1448.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1942 | | pagina 1