Uitgave FIRMA L. J. VEERMAN - HEUSDEN. 9e Hooikïst is Uw spaarpot BABV. No. 6313 Woensdag 11 November 1942 Officiëele Berichten VERB JJI8TEREN Land- en Tuinbouw Distributie mededeelingen FEUILLETON Dit blad verschijnt WOENSDAGMORGEN en VRIJDAGMIDDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden franco per post beschikt f 1.30. Bij onze agenten 11 cent per week - Afzonderlijke nummers 6 cent. Int. Telefoon no. 19. Postrekening no, 61525. AdvertentiSn24 m.M. f 1.29. Elke m.M. meer 57s ceat Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdagmiddag 1 uur ea Vrijdagmorgen 9 uur ingewacht. GEMEENTE ANDEL. GEMEENTE GIESSEN. GEM. NEDERUEMERT. GEM EENTE RIJS WIJ K. GEM. WIJK EN AALBURG. Vrij naar het Hoo g-D u i t s c b VAN CLOTILDE VAN SCHWARZKOPPEN. WINTERIIULP BRENGT LICHT IN VELE GEZINNEN Steunt daarom .WINTERHULP, Giro 5553 (Slot volgt). J»»- - - - 'S~r^Z voor het Land van Hensden en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard Algemeen Redacteur J. H. ROZA, Heusden WAT DE HUISSLACHTER TE DOEN HEEFT. De Voedselcommissaris voor Noord brabant brengt de volgende wenken in zake huisslachting onder de aandacht der varkenshouders. Voor het aanvragen van een „Mach tiging'" tot het doen verrichten van een huisslachting is noodig, 'dat de aan vrager in bezit is van een „Vergun ning tot het aanhouden van een huis- slachtingsvarken. Deze vergunning moest voor 1 Nov. aangevraagd zijn. Voor zeugen, die pas gebigd hebben of nog moeten biggen, kan hierop een uitzondering gemaakt worden. Bij het aanvragen der „Machtiging" moet de vergunning worden ingeleverd. Tevens moeten aïle stamkaarten va n de gezinsleden inwonende familiele den, meiden en knechten daaronder be grepen worden medegebracht. Van elk huisslachtersgezin mag voor- loopig slechts één persoon buiten de zelfverzorging worden gehouden. De varkenshouder, die een huisslach ting wil doen verrichten, moet hiervan binnen den van gemeentewege voorge schreven termijn aangifte doen. Bij deze aangifte moet tegelijkertijd het keur loon voldaan worden. De huisslachter dient er rekening me de te houden, dat de slachtdatum door den plaatselijk bureauhouder wordt vastgesteld, zulks in verband met den zeer korten slachtterinijn, welke een regelmatig en vlot verloop der slach tingen noodzakelijk maakt. Van den een maal vastgestelden datuin, zal slechts in zeer bijzondere omstandigheden ont heffing worden verleend. Het aanvragen van een machtiging voor huisslachting moet geschieden, minstens één volle week voor de week. waarin men wenscht te slachten. De „Machtiging' wordt den aan vragers tegen betaling van 25 cent ter beschikking gesteld. De Machtiging is tevens ver voer be wijs voor vervoer van het varken naar de slachtplaats. Daar vermoedelijk de voorbereidin gen nog cenigen tijd zullen vorderen., zal men eerst vanaf lö Nov. de huisslach ting kunnen aanvangen. De aanvragen voor slachtingen in de week van 1621 Nov. moeten dus deze week ingediend worden bij den plaatselijk bureauhouder van het di strict. Indien de laatste voorbereidingen vlot kunnen verloopen, is .liet wellicht mogelijk, dat reeds volgende week een aantal slachtingen kunnen, plaats hebben. Bij het ter slachting afleveren van een varken, dienen twee schoone em mers of kannen voor het opvangen van het bloed en het bewaren van darmen en afvallen te worden meegebracht. Verdere inlichtingen verstrekt de plaatselijk bureauhouder. tingen. welke men niet voornemens is te laten uitvoeren. JVlen beperkt? zich tot het strikt noodzakelijke en geve op het formulier duidelijk aan, hoeveel gewenscht is voor de winterbespuiting, hoeveel voor de bespuiting vóór den bloei en hoeveel voor bespuitingen na den bloei. Het is ten strengste ver boden, benzine, die voor dit doel be schikbaar zal worden gesteld, voor an dere doeleinden aan te wenden of te verkoopen. VERPLICHT BIJEENRIJDEN. De Voedselcommissaris voor Noord- Brabant deelt hierbij mede, dat de Se cretaris-Oeneraal van het Departement van Handel, Nijverheid en Scheepvaart heeft goedgevonden a. dat, indien de telers, die aange wezen worden hun granen naar centrale dorschplaatsen te brengen hieraan niet voldoen, het den loondorscher is toe gestaan den betrokkene een verplaat singsvergoeding in rekening te brengen van f 4.50 per uur met afronding naar boven tot halve uren b. dat dergelijke telers behalve de verplaatsingsvergoeding aan de A.V.A., ten behoeve van het Landbouwcrisis fonds dienen te betalen f 1 voor ieder uur, dat besteed wordt aan het ver plaatsen van het dorschgarnituur en liet dorschen. Voorbeeld: Teler A. wenscht zijn graan niet naar een centrale dorsch plaats te brengen. Om evenWel dit graan toch gedorscht te krijgen, dient de loondorscher zijn garnituur te verplaat sen, hetgeen 4 uur 40 minuten tijd kost (afgerond dus 5 uur), liet aantal dorschuren bedraagt 6. Deze teler heeft nu, behalve het toe gestane dorschtarief extra te betalen aan den loondorscher 5 X f 4,50 r= f 22.50 de A.V.A. llXf 1.00 f 11.00 PLATTELANDSVOORZIENINQ AARDAPPELEN. Het Aan- en Verkoopbureau Akker bouwproducten, afd. Noordbrabant, deelt aan aardappel-consumenten, woon achtig in de gemeenten, vermeld in pers bericht van 29 Oct. 1942 en aan kloos ters, liefdadige instellingen e.d. in ge heel N.-Brabant mede,, dat de termijn voor aanmelding bij de plaatselijke dis tributie-kantoren, om in aanmerking te komen voor de regeling plattelandsvoor ziening' aardappelen, verlengd is tot 29 November 1942. Speciaal wordt er op gewezen, dat men ingaande 1 Nov. 1942 voor deze regeling in aanmerking kan komen, indien de aardappelkaarten over de 12e distributieperiode van 1 tot 29 Nov. 1942, niet zijn aangebroken. Zijn van de aardappelkaarten reeds rantsoenen verbruikt, dan komt men eerst ingaande 29 Nov. 1942, dus de 13e distributieperiode, voor deze rege ling in aanmerking. Arbeiders, werkzaam bij aardappel telers, welke voor zelfverzorging op basis der plattelandsvoorziening in aan merking wenschen te komen kunnen zich tot 29 Nov. 1942 melden bij de plaatselijk bureauhouders. Voor hen geldt de bepaling inzake de al dan niet aangebroken aardappelkaarten niet. De periode, waarover voor hen een aankoop-vergunning kan worden ver strekt is niet gebonden aan een distri butie-periode, doch kan willekeurig worden genomen. Totaal f 33.50 's morgens tot 's avonds vanaf Woensdag 11 Nov. Donderdag 12 Nov. Vrijdag 13 Nov. 7.52 7.53 7 55 4 56 4.54 4.53 MOTORBRANDSTOF VOOR FRUIT- BOOMENBESPUIT1NG MET BE STRIJDINGSMIDDELEN. Fruittelers, die in het komende sei zoen hun fruitboomen willen bespuiten met bestrijdingsmiddelen door middel van een motorsproeimachine, hebben gé legenheid om uiterlijk 10 Nov. een aanvraag voor de noodige motorbrand stof in te dienen bij den Plaatselijken Bureauhouder, waar tevens de aanvraag formulieren verkrijgbaar zijn. Zij, die niet zelf over een motorsproeimachin|e beschikken, moeten op de aanvraag ver meldpn, welken loonspuiter zij dit werk wenschen te laten verrichten. De Prov. Voedselcommissaris verza melt deze aanvragen tot bepaalde rayons waarvoor hij een loonspuiter aanwijst, die van hem de noodige motorbrand stof zal ontvangen en die volgens de aanwijzingen van den Prov. Voedsel .commissaris heeft te werken en aan hem verantwoording schuldig is. Het kan voorkomen, dat niet de door den fruit teler gekozen fruitspuiter, doch een an der door den Prov. Voedselcommissa ris wordt aangewezen. Men moet ineens aanvragen voor alle bespuitingen, die men in het geheele seizoen wil uitvoeren of doen uitvoe ren. Het is echter ten strengste ver boden om aan te vragen voor bespui CONTROLE OP DE VERDEELING VAN GROENTEN Reeds geruimen tijd zijn aanvoer en en verdeeliug van de groenten onbè vredigend te noemen. Dit is hoofdza kelijk gevolg van den bijzonderen aard van deze producten, die aan spoedig bederf onderhevig zijn. Een gevolg daar van is weer, dat de sluikhandel zich. gemakkelijk van de groenten meester kan maken, terwijl een eenigszins biilij ke verdeeling over de consumenten met moeilijkheden van allerhande aard te kampen heeft. Liet Bedrijfschap voor Groenten en Fruit heeft bij verordening, een rege ling geschapen, die ten doel heeft de de verdeeling van de groenten vaster in de hand te nemen. Men hoopt door deze regeling te bereiken, dat de sluik handel in groenten tot een minimum zal worden teruggebracht en dat een betere verdeeliug van de beschikbare over den handel en bij de consumenten, bewerkt wordt. Contact commissarissen. De nieuwe regeling gaat uit van de grondgedachte, dat de geheele loof* van het product van teler tot consu ment moet kunnen worden nagegaan en vastgelegd. Daartoe worden in de eerste plaats aan alle veilingen contact commissarissen aangesteld, die o.m. tot taak hebben de verdeeling van het pro duct op de veiling met de veilinglei ders te behandelen. Voorts zijn de handelaren en com missionairs op de veiling verplicht de hun toegewezen hoeveelheden bij de commissarissen te melden onder mede- deeling van de plaats, waarheen zij' de ze producten denken te zenden. Tenslotte kunnen de contactcommis sarissen beoordeelen, of de transport capaciteit aan een veiling wel econo misch wordt benut. Plaatselijke verdeelings- kantoren. Naast deze controle bij de veiling is natuurlijk noodig controle in het con sumptiecentrum. Déze controle zal ge schieden door z.g. plaatselijke verdee- lingskantoren, die van de contactcom missarissen bij de veilingen opgave ont vangen van de hoeveelheden producten welke naar die plaatsen zijn verstuurd. Alle handelaren in een plaats of gebied, waar een verdeelingskantoor is gevesGu tigd, moeten de door hen op de vei-T° lingen verkregen producten bij die kan toren aanmelden, zoodat vastgesteld kan worden, of niet tijdens het transport de producten een andere bestemming gevonden hebben dan daaraan op de veiling was gegeven. Voorts zal' het verdeelingskantoor de aangemelde goederen moeten verdee- len over den kleinhandel, waarbij de grossier blijft ingeschakeld. De plaat selijke verdeelingskantoren worden sa mengesteld uit een grossierleider, een kleinhandelaar an zoo mogelijk een amb tenaar van de gemeente, waar de ver deeling plaats heeft. Strenge overheidscontrole. Met deze regeling kan men er dus van verzekerd zijn, dat de groenten billijk over de kleinhandelaren worden verdeeld. Voor de eerlijke verdeeling door den kleinhandelaar is de mede werking noodig van het publiek, ter wijl strenge overheids-controle op den verkoop mogelijke ongerechtigheden zal moeten voorkomen. Het is duidelijk, dat een regeling, als hierboven is omscljreven, met de noodige sancties moet zijn omklieed. Zoo dreigt uitsluiting voor grossiers HET INZENDEN DER MELK- KAARTEN DOOR DE VEEHOUDERS. Geruimen tijd geleden hebben wij de veehouders gewezen op hun verplich ting tot het opgeven van het aantal door hun gemolken koeien op het for mulier, dat zij van de melkfabriek heb ben ontvangen. Het blijkt ons echter, dat er nog steeds veehouders zijn, die zich aan dit voorschrift niet storen. Verder komt het voor, dat veehou ders, die, omdat zij de gtele kaart niet aan de fabriek hebben ingeleverd, een roode kaart ontvingen, deze kaart wel ingevuld aan de fabriek opstu ren, echter niet het gewone periode - kaartje. Deze gang van zaken is niet juist. Elke veehouder dient eenmaal in de 4 weken en wel direct na afloop van de periode momenteel van 8 Nov. tot en met 5 Dec. -- zorg te dragen, dat het melkkaartje, behoorlijk ingevuid, op de zuivelfabriek aanwezig is. De melkkaartjes dienen per post aan de fabriek gezonden te worden. In geen geval mogen zij ze met de melkrijders medegeven of tusschen den deksel van de melkbus gestoken worden. Voor het verzenden per post behoeft men geen postzegel te gebruiken, aan gezien de kaartjes portvrij zijn. Mocht eerr veehouder van de fa briek geen formulier hebben ontvan gen, dan dient hij dit bij de fabriek aan te vragen. Tegen veehouders, die, ondanks waarschuwing nog steeds weigeren het voorschrift inzake het invullen en op sturen van het melkkaartje na te ko men, zullen binnenkort straf-maatrege len getroffen worden. GEBRUIKTE LANDBOUWWERKTUIGEN. Ten opzichte van aankoop, verkoop en vervoer van gebruikte landbouwwerk tuigen en overige machines, aanwezig op land-, tuinbouw- en veehouderijbe drijven geldt sinds 7 Aug. 1942 een speciale regeling, die in beginsel over eenstemt met die, welke sinds Februari voor de nieuwe landbouwwerktuigen in werking is. Op enkele punten wijkt deze af en wel speciaal van de rege ling ten opzichte van het vervoer. De landbouwer, de tuinder of de veehouder, die hieromtrent nadere in lichtingen wil ontvangen, kan deze ver krijgen bij de Land- en Tuinbouwcon- sulenten of cle P.rov. Voedselcommis- sarissen. al naar gelang het landbouw werktuig, hetwelk bedoeld is. De Pro vinciale Voedseloommissarissen behande ten namelijk uitsluitend de dorschma chines, stroo-persen en stroobindersan dere werktuigen behooren onder de land- of tuinbouwconsulenten. Ook ten aanzien van andere op de boerderij, tuinderij of veehouderij aanwezige, ge bruikte werktuigen en machines dan landbouwwerktuigen, zullen de boven genoemde instanties aan belanghebben den inlichtingen kunnen verstrekken. Bezuiniging op gas en electriciteit bij het koken is even noodzakelijk als besparing op het verbruik van kol'en. Dit wil zeggen dat elke huisvrouw, met overleg dient te werk te gaan zoowel in de kamer als in dé keuken. Onwillekeurig gaan bij velen de gedach ten terug naar de vorige mobilisatiepe riode en er zweeft hun een hooikist voor oogen waarvan zij de kwaliteiten in alle opzichten hadden leeren waar- deeren ook al mag gezegd worden, dat zij dikwijls vooral in klein be huisde gezinnen een „sta-in-de-weg" vormde. Het behoeft dan ook niet te verwonderen dat dit gebruiksvoorwerp in den loop der jaren, toen de nood zakelijkheid ervan steeds minder werd, op den achtergrond is geraakt. Nu de uiterste zuinigheid echter wederom moet worden betracht, kan het wel haast niet anders of aan de hooikist wordt pnieuw de plaats ingeruimd, welke haar toekomt. Dat wil zeggen: de ver standige huisvrouw doet zulks. In deze periode, waarin het ieders belang is zoo zuinig mogelijk met gas en electriciteit om te gaan "indien men geen gevaar wil looj>en straks door afsnijding van den toevoer geheel „zon der' te zitten - zal de hooikist een uitkomst beteekenen. Dit geldt zeker voor degenen, die tot nog toe hebben verzuimd dit huishoudelijk voorwerp 'n eereplaats in de keuken te geven. Door haar echter elk uur te gebruiken voor komt men overschrijding van het toe gewezen rantsoen gas" en electriciteit. Nuttigheid gaat in dezen tijd boven ge mak. Brengt dus voortaan het eten slechts aan de kook, om het daarna meteen in de hooikist te zetten. Breekt met de de oude sleur en past U aan bij de eischen des tijds. Wikkelt, wanneer U de spijzen warm wilt houden, enkele oude kranten om de pannen'. Het is een eenvoudig, maar probaat middel. En wat meer zegt: het bespaart U het ongemak van een eventueele afsnijding van den toevoer. De bezuiniging op het verbruik van gas en electriciteit voor kookdoeleinden en kleinhandelaren, die ofwel goederen, verlichting en voor verwarming In liet Vereenigingsgebouw Dinsdag 17 Nov. a.s. van 9 10 u. dg stamkaartnos. 1225; van 10l lu. voor de nos. 126250; van 1112 iiur de nos. ,251—375; van 1.30-2.30 u. de nos. 376500. Woensdag 18 Nov. van 910 uur de nos. 501^625; van 1011 u. de nos. 626-750; van 1112 u. denos. 751875 en van 1.302.30 u. de nos. 8761000. Vrijdag 20 Nov. van 9-f-10 u. de nos. 10011100 en van 1011 u. de nos. 1101 en hooger. De toeslagkaarien zullen worden uit gereikt op Maandag 23 Nov. van 911 uur. De nieuwe formulieren voor de toe- slagkaarten moeten worden ingeleverd voor de gemeenten Andel, Woudrichem, Giessen en Rijswijk op Vrijdag 13 Nov. in den sluikhandel doen verdwijnen of wel op andere wijze, een billijke ver deeling in hun eigen voordeel trach ten te voorkomen. De nieuwe regeling is op 1 Novem ber in werking getreden. is een dringende noodzakelijkheid, waaraan geen enkele huisvrouw zich in haar eigen belang mag onttrekken. Juist daarom moet men de hooikist thans in eere houden. Zij bespaart stroom en gas. SLAKKENBESTRIJDING IN WINTER GRANEN. Den laatsten tijd bereikten ons van verschillende zijden klachten over slak kenvreterij aan de jonge wintergranen. Dit veelvuldig voorkomen van slakken zal door de natte weersomstandigheden bevorderd zijn. Hoewel verschillende der tegen deze schadelijke dieren gebruikelijke bestrij dingsmiddelen niet of slecffts in be perkte hoeveelheden (de zemelen waar schijnlijk alleen op aanvrage bij de plaatselijke bureauhouders) verkrijgbaar zullen Zijn, meent de Plantenziekten kundige Dienst tóch gopi te doen de hiervoor in aanmerking komende be strijdingsmiddelen aan te geven. Een veel gebruikt mengsel is fijnge malen kopersulfaat met kaïniet, patent kali of fijne kalk. De menging moet zeer zorgvuldig plaats hebben en liefst kort voor het uitstrooien, vpóral bij ge bruik van kalk als mengstof. Gebruikt worden 1 deel kopersulfaat op 20 dee Ien van één der genoemde stoffen. Per ha worden ongeveer 400 kg van dit mengsel 's morgens vroeg, wanneer de slakken nog kruipende zijn, uitge strooid. Beschikt men niet over koper sulfaat dan kan kaïniet of fijne kalk alleen worden uitgestrooid. Er wordt dan ook een hoeveelheid van 400 kg per ha aangewend, maar liefst iti twee keer. Het poeder moet op de slakken terecht komen. Er heeft dan ook een verslijm.ing van de huid plaats, maar het gelukt de slakken vaak zich van de slijmhuid te ontdoen. Komen zulke slakken voor de tweede maal met het poeder in aanraking dan gaan ze te gronde. De tweede bestrooiïnf moet kort na de eerste plaats hebben. De werking van kaïniet en kalk is minder dan van liet mengsel kopersul faat met kaïniet of kalk. Goede resultaten levert eveneens het gebruik van metaldehyde op. Deze stof is als kristallijne stof of als de bekende Meta-tabletten in den handel verkrijg baar. Zij wordt vermengd met zemelen gebruikt. Vier goed fijngestampte Meta-tablet- tcn of 16 gr. van dg kristallijne stof worden met 1 kg zemelen vermengd, waarna het mengsel met wat water tot een kruimelige, massa..aangeroerd .wordt. Per ha wordt 30 kg van dit mengsel breedwerpig uitgestrooid. Voor 1 ha heeft men /lus 30X4=120 metalde hyde tabletten of 30 X 16 480 gr. kristallijne metaldehyde noodig. De slakken eten dit mengsel graag en sterven eraan. Nadere inlichtingen worden ver strekt door den Plantenziektenkundigen Dienst te Wageningen en door de amb tenaren van dezen Dienst, buiten Wage ningen, zoomede door de Rjjksland- bouwconsulenten. Uitreiking bonkaarten 13e jieriode. op het Gemeentehuis Op Maandag 16 Nov. vdn 910 u. de nos. 1=-150van 1011 u. de nos. 151300; van 1112 u. denos. 301—450 en van 1.302.30 u. de nos. 451 en hooger. De toeslagkaarten voor de gemeen ten Rijswijk en Giessen zullen worden uitgereikt op Woensdag 25 November van 1.303 u. in het Distributiekan toor te Rijswijk. Uitreiking bonkaarten 13e periode. Op Woensdag 11 Nov.: van 9»10 u. de stamkaartnos. Hoofd van 1100; van 1011 u. de nos. 100200; van 1112 u. de nos. 200300; van 12.30 13.30 de nos. 300400; van 13.30 14.30 u. de nos. 400500; van 14.30 15.30 de nos. 500600. Op Donderdag 12 Nov.: van 910 u. de nos. 600700; van 1011 u. de nos. 700800; van 1112 u. de nos. 800900; van 12.3013.30 de nos. 9001000 en van 13.3014.30 u. de nos* 1000einde. Bovenstaande uitreiking zal gehouden worden in café le Sage, en alleen voor die personen die zelfverzorger zijn van brood, vleesch, aardappelen of melk. De uitreiking voor niet zelf verzorgers vangt aan op Vrijdag 20 November waarover, nog een publicatie zal ver schijnen. Uitreiking bonkaarten 13e periode. op liet Gemeentehuis. Vrijdag 13 Nov. van 910 u. voor de stamkaartnos. 1125; van 1011 u. de nos. 126- -250; van 1112 uur de nos. 251350. Donderdag 19 Nov. van 9-10 u. de nos. 351450; van 1011 uur de nos. 451550; van 1112 uui de nos. 551 -650 en van 1.302.30 u. de nos 651 en hooger. De inlevering van consumptiebonnen en/of toewijzingen, door handelaren op Donderdagmorgen in 't Groene Kruis- gebouw komt te vervallen. De handelaren kunnen vanaf heden desgewenscht in het café Vos te Veen van 911.30 uur tot inlevering gele genheid vinden. DISTRIBUTIE VAN KINDER- VOEDSEL. Het is van groot belang, dat voe dingsmiddelen, die speciaal voor kleine kinderen geschikt zijn, ook werkelijk alleen aan kleuters en zuigelingen ten goede komen. Tot dusver waren verschillende spe cifieke voedingsproducten voor kinde ren nog „vrij.", hetgeen langzamer hand is gaan beteekenen, dat ze dik wijls niet te verkrijgen Waren en wel eens een minder gewenschte bestemming kregen. Menige moeder zal daarom met voldoening vernemen, dat de hieronder genoemde voedingsproducten voortaan uitsluitend verkrijgbaar zullen zijn op melk-, beschuit- en/of rijstbonnen. Hetgeen voortaan op de be schuitbon verkrijgbaar is. Volgens bekendmaking van het De partement van Landbouw en Visscherij zal men vanaf 8 Nov. tegen inleve ring van beschuitbonnen behalve de ar tikelen, die men daarop reeds verklij- gen koii|, per bon, hetzij 100 gram melksuiker. 100 gram voedingssuiker in poeder- vorm, hetzij 125 gram voedingssuiker in vloeiba ren vorm kunnen koopen. Daarnaast zal men in den Vervolge de z.g. „kinderbiscuits'' ook uitsluitend op beschuitbonnen kunnen, verkrijgen en wel 75 gram per bon. Deze speciale 12. Zij had echter de rekening buiten den waard gemaakt. ,;Maar met uw verlof, riep mevrouw Wilk, boos over zoo n ongemanierde be- fiandeling uit, terwijl zij de deur met Krdcht tegenhield, „ik ben zijn moeder en als- hij niet thuis is, zal ik hem in zijn kamer opwachten." „Het spijt me, maar ik mag als hij afwezig is, geen onbekende personen in de kamer laten", voegde ze er iets be leefder bij. „Goed, zeg aan mijn zoon, zoodra hij thuis komt maar vergeet 't voor al niet dat ik, zijn moeder, in Ber lijn ben en hem bij mevrouw Preiser zij noemde straat en nummer ver wacht. Zij vertrok met waardigheid en schud de het stof van de voeten. „Hé, dat Ber lijn', dacht ze. In ons stadje behan delt men een vreemdeling nooit zoo on beleefd. Nu stond ze op straat en wist niet wat te doen. 't Zou nog wel een paar uren duren voor Herman de boodschap ontving; zou ze nu al dien tijd in de Kleine, donkere achterkamer van Me vrouw Preiser doorbrengen? Besluite loos zag ze in 't rond. „Een rijtuig, Mevrouw?' vroeg een huurkoetsier, die langzaam voorbijreed, l^tl^^ehaartoodenmnz^^r zoo goedhartig én opgewekt uit. „ja, waar wil je mij1 dan heenrijden,' vroeg ze. „Stapt u maar in. Als ik me niet vergis is u hier geheel vreemd en wilt; u de stad zeker eens bezien. Welnu dan- rijd ik u naar de Brandenburger poort en naar de diergaarde." Mevrouw Wilk stapte in het rijtuig en vergat onder het rijden harje te leurstelling. Die huizen, die paleizen, die menigte menschen, di|e standbeelden, dat alles maakte op haar een diepjen indruk. De diergaarde overtrof al 'ha te verwachtingen. Maar zij prijkte ook in 't heerlijkste Pinkstergroen en het gewoel der menschen was er nog groo- ter dan in de stad. Ruiters, voetgangers en rijtuigen in onafzienbare menigtje. Ze wist natuurlijk niet, waarheen ze heit hoofd moest wenden. Eensklaps ontstelde ze hevig, lnieeti der prachtigste rijtuigen, zag ze Her man, aan de zijde van een mooie vrouw' die zich glimlachend tot hem wendde. Ook lyj lachte, zorgeloos, gelukkig, verliefd, als bestonden er voor hem geen bekommerde, ferlaten harten meer. Zij1 wilde hem wenken, maar hij was reeds voorbij. „Keer, zoo snel ge kunt", riep zie, terwijl ze den koetsier krampachtig bij den arm greep „wij moeten dat rijtuig inhalen, dat met die schimmels, mijn zoon is er in." „Ja mevrouw, dat gaat niet,' ant woordde de koetsier. „Wij kunnen hgm met zijn dravende hengsten niet inhalen, mijn paard is niet gewoon te vliegen.' Mevrouw Wilk kwam gejaagd thuis. Het doei der reis was mislukt, nu ze Herman in zoo n prachtig rijtuig met de mooie trotsche dame, gezign had. Zij had zich de verleiding geheel an- ders voorgesteld, zoo iets van 'n doch- kinderbiscuits zijn in verband hierme de niet meer op de brood- en bloem- bonnen verkrijgbaar. Voorts zal men tegen inlevering van twee beschuitbonnen met één melkbon kunnen verkrijgen 1.4 liter geconden seerde karnemelk met bloem en suiker, of 1.4 liter gecondenseerde karnemelk met bloem zonder suiker of 1,4 titer gecondenseerde karnemelk met voe dingssuiker of 1.4 liter gecondenseer de karnemelk „D" of l3/a liter eiwit- melk. Tenslotte zal men kindermeel, behal ve o-p den rijstbon, zooals tot dusver het geval was, ook kunnen koopen te gen inlevering van beschuitbonnen, met dien verstande, dat men op drie be schuitbonnen 250 gram kindermeel zat kunnen koopen. Hetgeen voortaan op rijstbon en melkbon verkrijgbaar is. Op één rijstbon, tezamen met één melkbon kan men 350 gram Farine Lac- tée betrekken. Voorts zullen in den ver volge de verschillende soorten kinder- tnelk en baby-yoghurt, welke tot nu toe zonder bon verkrijgbaar waren, uit sluitend gekocht mogen worden tegen inlevering van melkbonnen, met dien verstande, dat men 13/4 liter kinder- rnelk of yoghurt zal kunnen koopen te gen inlevering van 'één melkbon,. Ten slotte kan men per melkbon een bu9 van 225 gram karnemelkpoeder betrek ken. Op rijstbon te verkrijgen maï zena, zuivere tarwebloem of als lcindervoedsel bereide ger- stebloem. Met ingang van 8 Nov. is het voorts xiet meer mogelijk zijn maïzena (maïs zetmeel) te koopen op den voor maïztena ;t vermicelli aangewezen bon. Op de zen bon zal men derhalve uitsluitend puddingpoeder en zetmeel producten als mede vermicelli e.d. kunnen verkrijgen. Maïzena zal men daarentegen in den. ver volge uitsluitend op den voor rijst aan gewezen bon kunnen verkrijgen, en we 1 250 gram per bon. Voorts zal men op den rijstbon, behalve de artikelen, die men ook voordien reeds op dien bon kon betrekken, ook kunnen koopen: of wel 250 gram zuivere tarwebloem, of wel 250 gram speciaal als kindervoed- sel bereide gersteblofem. In verba|nd! hiermede Wordt er op gewezen, dat zui vere tarwebloem niet op de bloembon- nen verkrijgbaar zal zijn. DISTRIBUTIE VAN GORTPAP. Gedurende het tijdvak van 1 tot en met 28 November kan men gortpap uitsluitend betrekken op den voor gort e.d. aangewezen bon „algemeen 421." Tegen inlevering van bon „Algemeen 422", aangewezen voor gemengd meel, kan men derhalve geen gortpap verkrij gen. Aangezien bon Algemeen 421 recht geeft op het tcoopen van 125 gram gort e.d. kan men tegen inle vering van genoemden bon, tezamen met de noodige t a pteme 1 kb;ö)n ne n in plaats van 4 liter, slechts 2 liter gort pap koopen. DEZEN WINTER WEER BEVOOR RADING MET AARDAPPELEN. Voor de periode 27 Dec.20 Febr. Evenals vorig jaar zal men weder om in de gelegenheid worden gesteld desgewenscht een wintervoorraad aard appelen op te doen. Zij, die hiervan gebruik willen maken, moeten zich ge durende het tijdvak 7 Nov. tot en met 6 Dec. a.s. op nader door de plaatse lijke distributiediensten bekend te ma ken dagen tot genoemde diensten wen den en daarbij hun distributiestamkaart met bijbehoorend inlegvel overleggen. De wintervoorraad zal dienen voor het ter van -een raadsheer. Maar in eigen rijtuig, met zoo n mooie, zalmkleurige livrei, neen, zoover was haar lantasie niet gegaan. Hoe Herman daartoe ge komen was. De schel voor de tafel weerklonk. Mevrouw Wilk zette verdrietig haar hoed op. Wat is dat nu voor een ma nier om de gasten aan tafel bijeen te schellen. Goed voor schoolkinderen en fabrieksvolk. Zij ergerde zich over al les, wat anders niet in haar aard* lag. Ook het eten smaakte haar niet. En wel dra zat ze weer alleen en staarde uif haar venster op -t vierhoekige lucht gat, dat men in Berlijn een plaats noemt. Herman kwam nog niet. Wie weet of ze hem vandaag nog wel zag. De tijd kroop als een slak. Er werd geklopt. „Binnen.' Het was met de verwachte, maar Mevrouw Prei ser, die op den feestdag een paar uren rust genomen had en een kopje koffie bij haar kwam drinken. Mevrouw Wilk antwoordde: „Ikdacht dat mijn oude Greta nog wel voor den i dag zou komen. Je moest me eens in Neustadt komen opzoekjen/" „Neen, dat gaat niet, viel mevrouw Preiser in. Ik kan niet van huis. Och Marie, als je eens wist, hoe dikwijls ik naar rust verlang." „Maar hoe Tang wil je dan nog vdl- houden?" vroeg mevrouw Wilk, „je wordt al oud." „Ja, daaraan moet een mensch niet denken. Heb jij f altijd goed gehad, Marie?' ,Ja, zeker, ik heb ook mijn leed ook gehad, mijn man stierf zeer jong, En zij schetste het leven v^n haar i7-oon.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1942 | | pagina 1