Uitgave FIRMA L. J. VEERMAN - HEUSDEN. ^0 VAN No. 6314 Vrijdag 13 November 1942 VERB U1STEREN Officiëele Landbouwmededeelingen Officieële Berichten Distributie mededeelingen Bekendmaking Plaatselijk Nieuws Marktberichten Gevonden en verloren voorwerpen Binnenland Dit blad verschijnt WOENSDAGMORGEN eo VR IJ DAGMIDDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden franco per post beschikt f 1.30. Bij onze agenten 11 cent per week - Afzonderlijke nummers 6 cent. Int. Telefoon no. 19. Postrekening no, 61525. Advertentifin24 m.M. f 1.29. Elke m.M. meer 5ys cent Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdagmiddag 1 uur es Vrijdagmorgen 9 uur ingewacht. Buitenland Yoor de Provincie Noord-Brabant GEM. WIJK EN AALBURG. Bezuiniging is onvermijdelijk. GEMEENTE ALMKERK. GEMEENTE WOUDRICHEM, WINTERHULP VRAAGT JUIST UW OFFER Giro 5553 HEUSDEN. ANDEL. BABILONIëJVBROEK. EETHEN. GENDEREN. 's GRAVENMOER. POEDEROIJEN. VEEN. WIJK EN AALBURG. WOUDRICHEM. WERKENDAM. WASPIK. voor het Land van Hensden en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaartf Algemeen Redacteur; J. H. ROZA, Heusden ITALIAANSCHE TROEPEN OP CORSICA. Hoofdkwartier van den Führer. 11 4ov. (D.N.B.) Het opperbevel van de weermacht maakt bekend. Duitsche troe- len hebben den 1 ten Nov. vroeg tot escherming van tiet Fransche grondge- ied tegen de aanstaan|tl- Amerikaansch- tritsche landingsacties in Zuid-Frank- ijk de demarcatielijn van het naet-be- ette Frankrijk overschreden. De be wegingen der Duitsche troepen verloo- en volgens de plannen. Rome', 11 Nov. (D.N.B.) Tegelijker- met het oprukken der Duitsche -oepen zijn vanochtend Italiaansche troe- en het niet-bezette Fransche gebied innengerukt. Berlijn, 11 Nov. .(A.N.P.) Naar van- aag- in de Wilhelmstrasse is medege- eeld. heeft het Fransclre staatshoofd, laarschalk Pétain, tégen het binnen- akken van Duitsche troepen in het iet-bezette Fransche gebied, zich be- aepend op de wapenstilstandsovereen- amst. geprotesteerd. Anderzijds heeft de Fransche r^gee- ng den haar ondergeschikten rnili- dre en politie-organen opdracht ge- even geen tegenstand te bieden tegen et binnenrukken der Duitsche troepen kalmte en bezonnenheid te bewaren. Rome, 11 Nov. (D.N.B.) Off. wordt ekend gemaakt: Italiaansche troepen- fdeelingen zijn zonder incidenten op orsica geland. VICHY, 11 Nov. (D.N.B.). De door euter verspreide bewering dat de ransche vloot Toulon heeft verlaten n zich aan te sluiten bij de Engelsc'ne «strijdkrachten, wordt door Havas ge- irrigeerd jnet cte mededeeling. dat geen :hip de haven van Toulon heeft ver ten. PARIJS, 11 Nov. (D.N.B.) Irr het et-bezette Frankrijk zijn op bevel ;r Fransche regeering de Engelsche i Amerikaansche burgers geïnterneerd. Rijksbureau voor de Voedselvoorziening in Oorlogstijd namens het Rijksbureau voor de Metalenverwerkende Industrie sedert 17 Febr. 1942 werden- verstrekt, zijn met ingang van 15 Dec. 1942 ver vallen, voor zoover tenminste geen an dere geldigheidsduur staat aangegeven. Is wél een geldigheidsduur op de koop vergunning aangegeven, dan blijft deze laatste datum gehandhaafd. Vóór den vervaldatum van de koopvergunning moet het werktuig in het bezit zijn van den gebruiker, wiens naam op de koop- vergunning staat aangegeven. De be doeling is, dat gebruikers van land bouwwerktuigen de koopvergunningen, slechts afgeven tegen in ontvangstne ming van het desbetreffende werktuig zoodat op den vervaldatutfl van de koopvergunning de rechthebbende ge bruiker ook daadwerkelijk in het bezit is van het werktuig. Voor verkoop door fabrikanten en importeurs aan hande laren dan wel voor wederverkoop aan handelaren blijft de koopvergunning En. ongelimiteerd geldig. Zaterdag 14 Nov. Zondag 45 Nov. Maandag 16 Nov. Dinsdag 17 Nov. Woensdag 18 Nov. 's morgens 's avonds tot vanaf 7.57 4.51 7.58 4.50 8.00 449 8 02 4.47 8.04 4.46 INLEVERING VAN VLEESCHKAAR TEN DOOR HUISSLACHTERS. In afwijking van de in vorige huis- slachtingsperioden gevolgde methode, behoeven thans de vleeschkaarten niet vooraf te worden ingeleverd. Deze kaarten worden eerst ingehou-|men het hooi wenscht te betrekken. n r\ r\ *- /In /liolriKiiii oto rtr» unn ti /I i o rui C 1 z. iEVIGE GEVECHTEN IN MAROK KO EN BIJ ORAN. De voornaamste twee strijdtooncelen Fransch Noord-Afrika bevinden zich Marokko, ten noorden van de aan Atlantisclie kust gelegen haven Ca- blanca, en bij de stad Oran in Al- ers, aan de Miqjlellandsche Zee-kust. Naar Havas-Ofi meldt, zijn de ge- :ehten in en om Oran met nieuwe he gheid ontbrand, nadat wapenstilstands- :sprekingen door 't onaanneembare ka- kter van de Amerik.-Engelsche voor aarden mislukt waren. De Fransche aatsomroep deelde mede dat de stad ran nog in Fransche handen is.' De vechten duren voort. In Marokko zetten de Fransche troe- :n den tegenstand voort. De haven art Lyauty, ten noorden van Casa- anca, en Safi, ten zuiden er van. is >or Amerikaansche strijdkrachten be- t. of niet voldoende afdekken van stroo- mijten is ontoelaatbaar. Hooi voor particuliere paar den houders. Ten behoeve van particuliere paar- denhouders, dus niet voor veehouders, wordt hooi beschikbaar gesteld. Zij, die nog geen 'hooitoewijzing heb ben ontvangen of nog geen aanvrage hiervoor hebben ingediend, worden er aan herinnerd, dat hiervoor de gele genheid wordt geboden tot,^uiterlijk 21 Nov. a.s. Bij den plaatselijk bureauhouder zijn speciale aanvraagformulieren verkrijg baar, welke volledig behooren te worden ingevuld en wederom bij den bureau der dienen te worden ingeleverd. Tevens is men gehouden op het aan vraagformulier duidelijk den naam te vermelden van den handelaar, van wien den voor de distributietermijnen, die op de huisslachting volgen. De uitgereikte vleeschbonnen van de loopende termijnen'dus ook van den termijn, waarin de huisslachting plaats heeft kunnen opgebruikt worden. HUISSLACHTING UITSLUITEND DOOR ERKENDE LOONSLAGERS. De huisslachtingen mogen uitsluitend door erkende loonslagers worden ver richt. De varkenshouders, die een luiis- slachting aanvragen dienen 'hiermede ter dege rekening te houden. De slacht- controleurs hebben opdracht telkens te controleeren of de opgegeven loonslager een erkenning heeft verkregen. Is zulks niet het geval, dan kan de huisslachting niet doorgaan. Mocht desondanks toch worden, ge slacht dan zal inbeslagname moeten vol gen. Een lijst met de namen van alle erkende handelaren in onze provincie ligt op het kantoor bij den P.bh. ter in zage. Aanvragen voor hooi, welke na 21 Nov. worden ingediend, zullen wij on herroepelijk ter zijde leggen en niet meer irr behandeling nemen. Bijgevolg wor den belanghebbenden aangeraden zich direct te wenden tot den plaatselijk bureauhouder van het district waaron der zij ressorteeren. De wnd. Voedselcommissaris voor "Noordbrabant. Dinsdag 24 November. De na-uitreiking zal voor de gemeen ten 'Andel, Woudrichem, Rijswijk en Giessen plaats hebben op het Distri butiekantoor te Woudrichem op Vrij dag 4 Dec. a.s. van 911 uur. Uitreiking bonkaarten 13e periode. Voor houders van Boterbonnen (In legvellen K) Maandag 16 November. Wijk A, van 9.1510.30 u.; wijk B, van 10.30—12 en wijk C van 1.303u Voor houders van Vetbonnen (Inleg vellen L) Dinsdag 17 November. Wijk A nr. 135 van 9.1510.15 u. nr, 3670 van 10.1511.15 u.nr. 71 105 van 11.15—12.15 u.nr. 106 140 van 1.302.30 u; nr. 141160 van 2.303 uur. Woensdag 18 November. Wijk A nr. 161209 van 9.15 10.30 u.wijk B nr. 150 van 10.30 12.15 u.nr. 5185 van 1.302.30 u.; nr. 86-105 van 2.303 u. Donderdag 19 November. Wijk B nr. 106140 van $T5 10.15 u.nr. 141175 van 10.15 11.15 u.nr. 176201 van 11.15 12.15 u.wijk C nr. 135 van 1.30 2.30 u.nr. 3650 van 2.303 u. Vrijdag 20 November. Wijk C nr. 51—85 van 9.15—10.15 u.nr. 86120 van 10.15—11.15 u.; nr. 121155 van 11.1512.15 u.nr. 156191 van 1.303 uur. De uitreiking heeft plaats in Vereenigingsgebouw. Na-uitreiking heeft niet plaats. Belanghebbenden moeten direct ontvangst hun bescheiden nazien. Aan personen beneden 18 jaar wor den geen distributiebescheiden afgege ven. BEWAARLOON VOEDERBIETEN. De Voedseloommissaris v. Noordbra- int deelt mede, dat de telers, aan wie n aanslag voederbieten is uitgereikt, rplicht zijn voor de goede bewaring ervan te zorgen. Hun zal te zijner tijd worden mede- edeeld. waar en wanneer de bieten oeten worden geleverd. Betreffende het bewaarloon kan, be- >udens goedkeuring van de betreffen- i instanties nog worden medegedeeld, it dit met ingang van 1 Dec. a.s; 1,75 per 1000 kg zal bedragen, met in- mg van 1 Febr. 1943 f 2 en met in- ing van 1 April 1943 f 2.25. REPELEN EN DORSCHEN VAN STROOVLAS. De L.C.O. voor Noordbrabant, Afd. as. deelt hierdoor aan belanghebben- :n mede, dat het zoowel aan vlastelers s aan vlassers is toegestaan hun vlas lf te repelen. De telers, die hun vlas zelf 'repe n moeten echter vóór 1 Maart 1943 in vlas a'fgerepeld hebben. Indien zij eraan niet kunnen voldoen,, moeten i hun vlas ongerepeld verkoopen. Voor wat betreft het dorschen van as, hiervoor moet een dorschvergun ng worden aangevraagd bij den plaat- lijk bureauhouder. Het dorschen zon- ir vergunning is absolhut verboden. OPGAVE VAN ZAAIKLAAR GE HUURD LAND. Degenen, die voor oogst 1942 zaai aar land hebben verhuurd en waarop as is verbouwd, moeten hiervan als- >g onverwijld mededeeling doen aan L.C.O. voor Noordbrabant. Afd. las Tuinstraat 68, Tilburg,* onder ver- elding van naam en adres van den iurder benevens de oppervlakte bouw- nd welke werd verhuurd. ERPLICHTE KEURING VAN HUIS- LACHTINGVARKENS OPGESCHORT De Voedselcomm. voor Noordbrafcant rengt hiermede ter kennis, dat de voor- eschreven verplichte keuring van huis- achtingsvarkens, door de daartoe be legde instanties is opgeschort. De huisslachtingen kunnen dus /enals in de voorgaande jaren in huis van den varkenshouder ge- rhieden. Huisslachtingsvarkens voor „Instellin- en' blijven echter, aan den keurings- licht onderworpen. Het tijdig scheuren van gras land en de aangifte daarvan. Wij herinneren hier met nadruk aan de scheurregeling 1942-'43 zooals wij deze dd. 9 October j.l. op deze plaats hebben gepubliceerd n.l. Wordt het grasland gescheurd vóór 15 December 1942, dan kan rrien voor de volle scheurpremie (f 200 per ha) in aanmerking komen. Scheurt men het grasland later, doch vóór 15 Febr. 1943, dan kan men slechts voor de halve scheurpremie in aan merking komen. Voor het scheuren van grasland na 15 Febr. 1943 wordt geen premie gege ven, en is het grasland op 15 Maart 1943 nog niet gescheurd, zal voor iedere are, die te weinig gescheurd is, een boete verschuldigd zijn van minstens f 5 per are, niet vóór 1 April 1943 ge sclieurd, minstens f 7,50 per are; niet vóór 15 April 1943 gescheurd, minstens 'fJO per are. Alleen zij, die daartoe een lastgeving hebben ontvangen, hebben scheurplicht. Is het grasland vóór 15 Dec. a.s. ge sclieurd, dan móet dit zoo spoedig mo gelijk, doch uiterlijk 15 Dec. a.s. schriftelijk bij den plaatselijk bureau houder zijn opgegeven. Voor het gras land, dat later gescheurd wordt, moet deze aangifte bij den pi. bh. geschieden, zoodra het grasland gescheurd is met het oog op de scheurpremie of boete. •Pas dan, wanneer de plaatselijk bu reauhouder de schriftelijke opgave daar van ontvangt, wordt het grasland ge acht gescheurd te zijn, hetgeen dan onmiddellijk gecontroleerd zal worden. Scheur dus uw grasland tijdig en doe daarvan ook tijdige en juiste aan gifte bij uw P.bh. Voor de aangifte worden bij den plaatselijk bureauhouder formulieren (kaarten) beschikbaar gesteld, welke daar op aanvraag verkrijgbaar zijn. Kunstmest. Met ingang van 2 Nov. is de stikstof bonnen-serie voorzien van opdruk K (Kalkstikstof) geldig verklaart echter on der de navolgende beperking: Dat n.l. elke bon maar recht geeft op de helft van haar oorspronkelijke waarde. De kalkstikstofbonnen moeten uiterlijk 26 Nov. bij de leveranciers worden ingeleverd en kunnen na den vervaldatum niet pieer tegen nieuwe zegels worden ingewisseld. Strooi evering. De wnd. Voedselcpmmissaris voor Noordbrabant deelt aan de telers nog maals mede, dat zij verplicht zijn al hun stroo, dus opbrengst min toewij zing eigen gebruik, te leveren bij den stroohandelaar, die hun kan worden op gegeven door den plaatselijk bureauhou der van het district, waaronder zij ressorteeren. Tevens dringt hij aan op spoedige levering na de dorsching, teneinde niet tot vordering te moéten overgaan. Afdekken van stroomijten. Nogmaals wordt aan betrokkenen me degedeeld, dat steeds de noodige zorg aan den dag moet worden gelegd voor het afdekken van stroo, hetwelk na af- dorsching in mijten wordt gezet. Nu comen «r inlichtingen binnen, dat de afdekking op veel plaatsen alles te CONTROLEERT GEREGELD HET GAS- en ELECTRICITEITSVERBRUIK In dezen tijd is bezuiniging op heit gas- en electriciteitsverbruik een nood zakelijke voorwaarde voor het gebruik ervan in het algemeen. Dat wil zeggen: als ge Uw rantsoen overschrijdt, volgt onverbiddelijk een hooge boete en het spook van de afsnijding komt om den hoek kijken. Daaraan zal gee,, mensch zich willen wagen. „Zonder licht" te zitten, is uiterst onaangenaam, maar „zonder gas" beteekent geen warm eten, geen warme dranken enz. Als uw wo ning met gas of electriciteit wordt ver warmd, kan „zonder' zelfs beteekenen dat ge in de kou moet verblijven. Men moet steeds op zoodanige wijze bezuinigen, dat men met zijn rantsoen toekomt. Met een beetje goeden wil en met eenig overleg behoeft dit geen onoverkomelijke bezwaren me"t zich te brengen. De huisvrouw is voldoende in haar vak onderlegd om te weten waai en hoe zij' de noodige bezuiniging kan toepassen. Het is nu welhaast overbo dig geworden de Nederlandsche huis vrouw er op te wijzen, dat de groenten en aardappelen met zoo weinig mogelijk water moeten worden opgezet en de spijzen gekookt met het deksel op de pan. Even ^- vertrouwd is zij geworden met de gewoonte om net gas pas aan te steken, wanneer de pan is opgezet Dat de spijzen zoo vlug mogelijk aan de kook worden gebracht, spreekt van zelf en er is wel geen huisvrouw in ons land, die niet de voortvarendheid bezit, welke even spreekwoordelijk is gewor den als de netheid van het legendari sche Buikslooter vrouwtje dat eens den toegang tot haar woning aan een zeer hooggeplaatst persoon weigerde, omdat ze pas alles geveegd en geboend had. Eéns per dag afwasschen inplaats van twee- of driemaal is eveneens een gewoonte, welke in tal van huisgezinnen reeds wordt gevolgd en waarmee voor al de heer 'des huizes zich kan vereeni gen, voor zoover hij uit hoofde van de gezinsomstandigheden zich verplicht gevoelt mede de "handen uit de mouwen te steken. Bezuinigen heeft steeds een onaange namen klank, doch in dit geval be teekent het slechts bevordering van ei gen belang. In geen huisgezin mag men dit over het hoofd zien. De Over heid heeft de plicht de verbruikers te wijzen op de mogelijkheden, die er be staan om tot belangrijke besparing op het verbruik van gas en electriciteit te komende enkeling doet daarom goed zich naar die aanwijzingen te ge dragen; want wanneer de besparing niet voldoende zou worden doorgezet zouden de gevolgen minder aangenaam zijn. Afsnijding van den toevoer bij overschrijding van het toegemeten rant soen brengt een gezin in moeilijkheden, doch het is de straf op een onverant woordelijk verbruik in tijden, waarin de grootste zuinigheid nu eenmaal on vermijdelijk is. Controleert daarom ge regeld Uw gas- en electriciteitsver bruik! LANDBOUWWERKTUIGEN- De koopvergunningen En. voor nieu-, re landbouwwerktuigen, welke door hetwenschen overlaat. Denk er om, niet De leider van den Distributiedienst 231 te Almkerk, maakt bekend dat zij, die voor een toeslagkaart voor bijzon deren arbeid in aanmerking wenschen te komen en werkzaam rijn in de ge meente Almkerk voor 23 Nov. een nieu we aanvraag moeten indienen. Na 23 Nov. worden geen aanvragen meer in behandeling genomen. Uitreiking toeslagkaarten. De uitreiking van toeslagkaarten zal voor deze gemeente plaats hebben op het bij SPECIALE VERGUNNINGEN VOOR WINTERJASSEN EN -MANTELS. De aandacht van belanghebbenden wordt er ,op gevestigd dat thans aan vragen kunnen worden ingediend vóór speciale vergunningen voor winterjassen en wintermantels. Tevens kunnen bijzondere verguri- gen voor den aankoop van sokkenwol worden aangevraagd door: a. mannelijke gehuwde personen, werkzaam in loondienst in het landbouw- en tuinbouwbedrijf van 1 Nov. tot 1 Dec. a.s. b, mannelijke ongehuwde personen, werkzaam in loondienst in het land bouw- en tuinbouwbedrijf van 1 Dec. 1942 tot 1 Januari 1943. De Burgemeester van Heusden maakt bekend, dat Zaterdag 14 November de W.H.N. in het teeken staat van de po litie. d.w.z. dat de politie in geheel Nederland de collectebus ter hand neemt om de giften der volksgenooten in ont vangst te nemen. Daarom geeft ruim schoots aan de politiemannen. Zij zijn alleen maar vijanden van hen, die tegen de wetten zondigen. Zij stellen zich Zaterdag a.s. geheel in dienst van onze behoeftige Iandgenooten. Niemand sture hen dus weg zonder een flinke gift. Uit bovenstaande volgt, dat de ge wone collectanten Zaterdag niet moeten collecteeren. De Burgemeester van Heusden, A. THOMAES. Heusden, 13 Nov. 1942. de Burgemeester te midden van zijn arbeiders in de feestzaal zat, hetgeen een hartelijk applaus ontlokte. De heer Ferry hoopte binnenkort met zijn gezelschap wederom éerug in Heus den te komen en "dan weer mét een geheel nieuw programma. Op het consultatiebureau voor zuigelingen alhier, werden ter onder zoek aangeboden 16 zuigelingen, en wel uit Heusden 9, Aalburg, Herpt en Els- hout elk 2, Genderen 1. Wegens het vroeger invallen der duis ternis, zal het consultatiebureau voor zuigelingen voorloopig geopend zijn van 2 tot 3, in plaats van van 3 tot 4 uur. Uitslagen damclub: BaxKlerks 20, SchaapKlaren 02. Tim mermansvan den Berg 0—2, (S-groep) NootenSluijmers 20 (R. groep). Stand: Bax 9 (7); Klerks 8 (7); de Graag 7 (5); Schaap 7 (6); Nieuwkoop 7 (6); Klaren 7 (5); Jon ker 3 (5); Timmermans 3 (5); v. d. Berg 1 (6). dus de plicht er voor zorg te dragen, dat de nog te houden collecten wat de opbrengst aangaat de vorige overtreffen. Door zijn arbeid ten be hoeve van het Winterhulpwerk in onze gemeente, weet het PI. Buurtschaps comité, dat er in onze gemeente zoo- velen zijn. die.dringend hulp behoeven en dat het uit te deelen bedrag zoo goed besteed kan worden. Dezen keer worden ruim 50 huisge zinnen met in totaal rond 200 personen dat is 8 pCt. van de inwoners onzer gemeente, verblijd met een gift van Winterhulp Nederland. De resultaten van de giften en arbeid komen dus in verdubbelde mate ten goe de aan onze behoeftige dorpsgenooten Voor allen en speciaal voor de goed- Sgesitueerden, zij het een aansporing om r~r*. -. n i r-j «Met Winterhulpwerk royaal te steunen. Eindstand R. groep_v. Driel P:> ^neinde alzoo de schoone deugd van Maandag a.s. hoopt in Hotel „Concordia" voor 't Nut op te treden de heer J. P. Strijbos uit Haarlem, de groote vogelkenner van Nederland, die in verschillende dagbladen zijn arti kelen schreef. Wie zou den heer Jan P. Strijbos niet kennen? In Heusden zal hij spreken over zijn tocht naar Spitsbergen, waarbij hij zelf zoekraak te. Lichtbeelden en film zullen het ge sproken woord verduidelijken. Een aan gename en leerrijke avond staat de bezoekers te wachten. (Zie adv.). A.s. Maandag 16 Nov. zal in het café „Modern" alhier, de beslissings wedstrijd plaats hebben van het club- kampioenschap IIe klasse, biljartem, tus- schen B.V.T. uit Waalwijk en K.O.T. al hier. Aanvang des avonds 7 uur. Voor een geheel uitverkochte zaal trad 1.1. Zondag in het „Wapen van Amsterdam" het cabaret-Revue „Steeds Beter'- van het Nederlasndsche Arbeidsfront op. Medewerkenden waren: Terry, humo rist conferencier; Tini Lavell, cabaret- tiere; Piet Groenendaal en Jopie Kee- ser, zangduoPierre Driessen, pianist- acoordeonnist. Ruim dire uren van kunstgenot en ontspanning hebben deze bekende ar- tisten ons bezorgd. Er is gelachten. ge giecheld, ja geproest, vooral toen Tini Lavell, zoo kunstvol haar „Juffrouw Jansen" opvoerde, de oude vrijster die zich op haar ouden dag zóo heelemaal alleen gevoelde. Prachtig spel leverden de beide ac- cordeonnisten, die met 20 vlugge vin gers en 2 accordeons de geheele zaal in muzikale begeestering brachten. Kortom, het is niet doenlijk alle nummers van het programma aan een afzonderlijke critiek te onderwerpen en wij kunnen volstaan met een woord van lof voor de schitterende prestaties van alle artisten. In zijn dankwoord wees de leider van het gezelschap, de heer Ferry, er op, dat hij nog zelden voor een zoo eensgezind en vroolijk publiek was op getreden als hier in Heusden, waar alle standenverschil was weggevaagd eo -waar v. Beijnen 5 Nooten 4, Fitters 2, Sluij mers 2. (Allen uit 4). Maandag voortzetting om 7 uur. In de R. groep begint de onderlinge com petitie. De extra collecte in de Ned. Herv. Kerk bracht ruim f 166 op. Tot notabel in de Ned. Herv. Kerk is herkozen de heer J. Verwijs Gz. Aan de firma Schouten te Gies sen is vergunning verleend tot het op richten van een graandrpgerij met 3 electro motoren. Tot tijdelijk onderwijzeres aan de Chr. School is benoemd Mej. Hak man te Almkerk. Candt. Eizinga van Zeist heeft de toezegging van beroep naar onze gemeente aangenomen, zoodat onze ge meente binnenkort weer van een eigen leeraar zal zijn voorzien. Op 18 Nov. des avonds 6.30 u. zal in de Herv. Kerk alhier een dank stond voor het gewas worden gehou den, waarbij Ds. Boezer hoopt voor te gaan. Bij de gehouden danstond voor het gewas in de Geref. Kerk alhier, werd voor de Diaconie gecollecteerd f 231,87 en voor de Kerk f 200,12*. Bij den landbouwer C. van Koijlck werd een knolraap gerooid, met een gewicht van 15 pond. De gehouden collecte in de Ned. Herv. Kerk alhier, voor de Stich ting der kerken in den Noord-Oostpol- der heeft opgebracht f31,71. De duisternis der laatste dagen was ook hier oorzaak, dat niet minder dan 3 personen te water geraakten. Ge lukkig konden allen bijtijds worden ge red en kwamen er enkel met een nat pak af, zonder daarvan nadeelige ge volgen te hebben ondervonden. De verkiezing van eén ouder ling en diaken heeft plaats op Zondag 15 Nov. Als dubbeltal stelde de kerke- raad der Gerèf. Kerk voor 'ouderling M. Hoefnagel en W. Versteeg Hzn.. voor diaken P. Melsen en J. Nederveen, Naar wij verneinert heeft de heer C. J. M. Merkx uit Heusden om gezondheidsredenen ontslag moeten he men als directeur van het mannenkoor ,Ons Genoegen" alljier. Dit beteekent voor „O. G." een groote tegenslag, te meer daar onder de bekwame "leiding van den heer"Merkx het mannenkoor op weg was, haar ou de plaats Weder te veroveren. Donderdag 19 Nov. a.s. hoopt Ds. Ch. v. d. Woestijne van Ridderkerk voor de Geref. Gem. alhier, dankuur te houden voor het gewas, des avonds half 7. Aan belanghebbenden wordt me degedeeld dat de tweiede kostelooze inspuiting tegen diphterie zal plaats hebben op Dinsdag 17 Nov. a.s. in de O.L. school om half twee. Op verzoek zal de gelegenheid tot kostelooze inen ting tegen typhus nog eenige wéken worden opengesteld. Degenen, die hier toe eerder 'verhinderd waren gelieven zich te vervoegen op het spreekuur van den Qpm.-arts, Dr. v. d. Loo. Het PI. Buurtschapscomité van W.H.N. alhier maakt bekend: De stich ting W.H.N. heeft voor onze gemeen te beschikbaar gesteld een bedrag van f 590 om te bestemmen als eerste uit- keering van dit seizoen, aan behoeftige inwoners onzer gemeente: Vorig jaar werd voor de eerste uitdeeling beschik baar gesteld f 340. In vergelijking met het vorig jaar is het beschikbaar ge stelde bedrag dus bijna vferdubbeld. De hoogere opbrengst der gehouden oollecten ten opzichte van vorig jaar, is waarschijnlijk' wel een der voornaam ste redenen, waarom onze gemfeente thans een beduidend hooger bedrag is toegewezen, dan in het vorige seizoen. Een oud gezegde wordt hiermede weer eens bewaarheid, n.l. dit: Wie over vloedig zaait, kan rijkelijk oogsten, doch wie spaarzaam zaait, zal een schralen oogst kunnen halen. Laat een ieder in, de toekomst hier toch terdege rekening mee houden. Thans eind dezer week heeft dus de eerste uitkeering plaats, doch er komen dezen winter z^gr waar schijnlijk nog meerdere uitkeeringen, mogelijk nog wel vier of vijf. Aan allen naastenliefde vorm en inhoud te geven. Tijdens het dorschen bij den landbouwer L„ liep diens zoon een ern stige snij'wonde op, zoodat hij zich on der geneeskundige behandeling moest stellen. Bij het hakken van hout hakte W. W. alhier zich zoodanig in zijn been, dat ook voor hem geneeskunidge hulp moest worden ingeroepen. De catechisaties voor Ouden dijk, te geven door Ds. Chr. de. Bruin worden thans in de v.m. Diaconiewo ning te Oudendijk gehouden. Tengevolge van de mist ge raakte Dinsdagavond een vrachtauto van de fa. B.^e Andel van den weg en na een botsing tegen een boom, kwam deze pas tot stilstand. Het liep met eenige materieele schade af. Eveneens tengevolge van mist en duis ternis geraakte een dame met haar fiets te water, doch werd spoedig gered. t De uitbetalingen door den vei lingmeester worden thans gehouden ie- deren Zaterdagavond van- 67 uur. In de rijksschutsluis alhier, pas seerden gedurende de maand October 1080 vaartuigen. Zondag j.l. maakte Ds. R. de Bruin aan de gemeente bekend, dat de Eerw. Heer A. J. v. d. Smit, candt. tot den H. Dienst, de toezegging van beroep op hem uitgebracht, naar hiér. heeft aangenomen. 's-Bosch, 11 Nov. 1942. Op de markt van heden waren aan gevoerd -2928 stuks. 1409 runderen, 205 nuchtere kalveren, 692 biggen en 622 schapen-lammeren. De prijzen waren als volgt: Kalf- koeien en melkvee van f410f480 en f640 p. st.; Jongvee van f 100f170 p. st.; Graskalveren van f70f 100 p. st.Biggen van f 10T 16 en f 28 p. st. Schapen van "f80f105 p. st. en Lam meren van f 42 tot f 56 p. stuk. VERLOREN: een Rozenkrans met zilveren schakel. (In de R.K. Kerk). Terug te bezorgen bij Adriana de Wit, Wittebroodstraat Z 153 te Heusden. GEVONDEN'n boodschappentasch. Terug te bekomen bij W. Blom, Hoofd der school te Genderen. VERLOREN: een portemonnaie met f10. Terug te bezorgen bij J. Klop, Kruisstraat 147, Werkendam. GEVONDEN: een bruine alpinemuts. Terug te bekomen bij T. v. Rijswijk, Vischmarkt, Heusden. VERLORENeen boek „Verloven en Gelooverir tusschen Oudendijk en "Rijs wijk. S.v.p. ter»g te bezorgen bij T. Tankens te Andel. VERLORENtusschen Nieuwendijk en Keizersveer een lederen glacé handschoen (linkerhand). Tegen goede belooning terug te bezorgen bij G. v. Noordenne, T 20, Meeuwen. AANLEG, WILSKRACHT EN KARAKTER. Het Langemarck-Studium stelt hooge eischen aan zijn candidaten. Hoe zou het ook anders kunnen. Zij, die eens, dank zij de beste oplaiding, die moge lijkheid. geroepen zijn als arts of jour nalist, als ingenieur of architect, als officier of sportleeraar ons volk voor te gaan en leiding te geven, moeten toegerust zijn met gaven' van hoofd en hart. die hen waardig maken een dergelijke jiositie te beklemden. Te duidelijk hebben de toestanden in het achter ons liggende tijdperk, waar in afkomst en welstand bijna altijd den doorslag geven, bij het streven naar een academische opleiding, ons getoond, waar we terecht kom^n, als niet de pres tatie, doch de kruiwagen beslist over de toekomst van onze jeugd. Aanleg, wilskracht en karakter zul len den eenigen maatstaf vormen, dien we mogen aanleggen. Jonge mannen tusschen 16 en 22 iaar. die meenen hierover te beschik ken en die op hun tegenwoordige school of in hun tegenwoordig beroep niet de mogelijkheden vinden, waarop ze recht meenen te hebben, kunnen, zich tot het

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1942 | | pagina 1