voor bet Land van Heusden en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard Uitgave FIRMA L. J. VEERMAN - HEUSDEN. lAflD VAN No. 6317 Woensdüg 25 November 1942 VERD 1STEREN Officieële Berichten Plaatselijk Nieuws Distributie mededeelingen Binnenland Dit blad verschijnt WOENSDAGMORGEN en VRIJDAGMIDDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden franco per post beschikt f 1.30. Bij onze agenten 11 cent per week - Afzonderlijke nummers 6 cent. Int. Telefoon no. 19. Postrekening no, 61525. AdvertentiSn24 m.M. f 1.29. Elke m.M. meer 57s cent. Groote letters naar plaatsruimte. AdvertentiSn worden tot Dinsdagmiddag 1 uur en Vrijdagmorgen 9 uur ingewacht. BEKENDMAKING. 4.38 4.37 4.36 GEMEENTE EETHEN. Wijk en Aalburg, Eethen en Veen DUIZENDEN VRAGEN U KUNT NOG GEVEN! GEEFT DUS AAN WINTERHULP Giro 5553 Denkt om uw gas- en stroomrantsoen! Wie met zijn stroom nietfzuinig is, zit weldra in de duisternis. Los Arbeiders. AALBURG. GEMEENTE HEUSDEN. HEUSDEN. - ALMKERK. CAPELLE. SPRANG. "WIJK. Algemeen Redacteur J. H. ROZA, Heusden 's-Gravenhage, 21 Nov. Het bureau van den WeHrmachtbefehlshaber in Nederland maakt bekend: Het vonnis van den krijgsraad, waarbij te Arnhem 15 Nederlanders wegens brandstichting als saboteurs ter dood veroordeeld zijn, is door den Wehrmachtbefehlshaber bevestigd. Eerr gratieverzoek is afgewezen, daar dit misplaatst is tegenover gemeene. onverantwoordelijke schadelij ke elementen, die bij vergeefsche pogingen om de bezettende macht schade te berokkenen zich niet hebben ontzien een heele reeks kleine Nederlandsche boeren de oogstopbrengst van een geheel jaar en ten deele ook nog huis en hof te ontnemen. Dergelijke gemeene handelingen zijn eerloos en eerloozen vinden geen genade. De doodvonnissen zijn door fusileeren voltrokken aan de volgende saboteurs: Frans Teelen. Corrielis Lughthardt. F red er ik de Weerd. Klaas Bakker. Jan Eekhuis. Bernard Immerzeel. Gerrit Nieuwenhuis. Gërrit van 't Einde. Jan Rodert. Wilhelm van der Marten. Willem de Weerd. Gerrit van Werven. Hendrik Eekhuis. Arjton Siedenburg. Wilhelm Lenzen. Hierbij wordt bovendien uitdrukkelijk op het volgende gewezen: Mochten gevallen van dergelijke gemeene handelingen tegen de ei gen volksgenooten zich opnieuw voordoen of andere misdaden, waarop de doodstraf staat, worden gepleegd, die een zoo verraderlijke, eer- looze geestesgesteldheid bij den dader doen blijken, dat een kogel voor hem zonde zou zijn, dan zullen de doodvonnissen door ophanging wor den voltrokken. Deze mededeeling is de laatste waarschuwing aan ieder, wien het aangaat. Woensdag 25 Nov. Donderdag 26 Nov. Vrijdag 27 Nov. tot een der volgende categoriën behoo- 1 rende. Wordt voor deze dieren geen haver INLEVERING WITLOFWORTELEN uit eigen oogst toegewezen, dan heeft OOGST 1942. een gelijke toewijzing gemengd paar- De Bestuurder van de Nederl. Akker- denvoedei plaats, bouwcentrale heeft bepaald, dat iedere 1mïlx' toewijzing is per drei pei trekker van witlof verplicht is tot in-weken: levering bij de daarvoor aangewezen T "r'] tmgpaarden, van vordering drogerijen van een hoeveelheid witlof- vr|jgesteld O kg, stalhouderspaarden wortelen overeenkomende met anderhalf P.^rden van de bereden politie en melk- maal de hoeveelheid door hem aan de 1'jderspaarden elk 11- kg, ventuspaai- veiling aangevoerde witlof. den Sö kg en sleeperspaarden 140 kg. Het tijdstip, waarop de inlevering' Hteft voor melkrijderspaardgn een dient plaats te vinden, zal door de vei- toewijzing van haver uit eigen oogst ling of door den bij de veiling aanwe- la dan kan voor deze dieren ge zigen gemachtigde van bovengenoemde meng(' paardenvoeder als aanvulling drogerijen worden vastgesteld De le- 7°rden verstrekt, met dien verstande, vering moet geschieden; franco aange- dat de totale voor deze periode toe te voerd bij de veiling of op door den W1tzen hoeveelheid voeder (haver plus gemachtigde van de drogerijen aange- l1'01,1^ 0' maximaal 11- kg pei diei wezen laadplaats, wélke voor den des- oetüage. betref f enden trekker gunstiger zal zijn 'J WIJZC van uitzondering kunnende gelegen dan de betrokken veiling. De hierboven voor stalhouderspaarden en prijs waartegen de inneming zai ge- voor E^ajden van de bereden politie schreden. 'zal nader worden bekend ge- Bloemde normen tot 126 kg. die voor maa kj. sleeperspaarden tot 168 kg per dier Bijovertreding zal worden overge- bc/\ heri,od^4 worden verhoogd. Dit is gaan tot inbezitneming van de witlof- cdlter slc,dTts mogelijk ten aanzien van wortelen en tot tucht- of strafrechte- dl£ .Paarde,jV door. ,7elkc zcer zware arbeid wordt „verricht. lijke vervolging. OOGSTEN DRIE- OF VIERJARIG GRIENDHOUT. Het verdient aanbeveling, dat dege nen, die in verband met bet bepaal de in de Griendhoutverordening 1942 meenen in aanmerking te komen voor een vergunning tot het oogsten van drie- of vierjarig griendhout reeds thans een aanvrage voor een zoodanige vergunning bij het Bedrijfschap voor Griend en Riet, Zuid-Oost-Binnensingel 66, 's-Hage indienen. Bij deze aanvragen dienen te worden opgegeven de grootte, de kadastrale ligging en de geschatte opbrengst van de te hakken perceelen, zoomede de hoeveelheden van elk van de verschillende soorten griendhout, waar uit (de geschatte opbrengst bestaat. Voor het snijden van teenhout is geen ver gunning van het bedrijfschap vereischt, doch integendeel is ieder, die de be schikking heeft over teenhout te velde, verplicht dat teenhout te snijden en daarna te koop aan te bieden aan een of meer hem door of vanwege het Bedrijfschap aangewezen koopers. HERTAXATIE STROOVLAS OOGST 1942. De L.C.O. voor Noordbrabant, afd. Vlas, deelt hierdoor aan belangheb benden mede, dat alle aanvragen voor hertaxatie vlas, oogst 1942, binnen 3 dagen na ontvangst van den uitslag der taxatie, moeten ingezonden wor den aan de L.C.O. voor Noordbra bant. afd. Vlas, Tuinstraat 68 te Til burg. Aanvragen, welke niet zijn gericht aan bovengenoemd adres, zullen derhal ve niet in behandeling worden, genomen. Degenen, die reeds eerder een aan vrage voor hertaxatie hebben ingediend. hierVan nog geen mededeeling hebben ontvangen, worden verzocht, alsnog een nieuwe aanvrage in te zenden aan ge noemde L.C.O. De aanvragers van deze hertaxatie dienen daarbij tegelijkertijd te betalen een bedrag van f 2 per ton met een minimum van f 15. Dit bedrag moet ge stort worden op postrekening no. 240961 ten name van de L.C.O. voor Noordbra bant te Tilburg. Restitutie van dit bedrag wordt al leen gegeven, indien de aanvrager in het gelijk wordt gesteld, dus indien de uitspraak van de hertaxatie-commissie in het voordeel van den aanvrager is. Jonge paarden van 13 jaar (geen hengsten), welke niet als werkpaarden worden gebruikt en veulens beneden 1 jaar nihilhengsten van 13 jaar ken nelijk voor de fokkerij bestemd 50 kg hengsten boven 3 jaar 40 kg. Varkens: biggen tot 30 kg nihil; var kens van 30110 kg en mestvarkens boven 110 kg 5 kg kernvoeder Y. Voor huisslachtingsvarkens, welke worden gehouden krachtens een vóór 18 October 1942 verleende vergunning alsmede voor „ruwvoestervarkens' be draagt de toewijzing 5 kg kernvoedc Y per dier per periode. Voor mestcontractvarkens. waarvoor een mestcontract van de tweede serie is afgesloten, wordt voor deze periode, mits de dieren reeds op de bedrijven zijn en mits zij vóór 1 April 1943 moeten worden geleverd. 50 kg grint/ zemelenvoeder Z per dier per periode toegewezen. Fokzeugen bij de biggen 15 kg. fok zeugen, minstens 3 maanden, drachtig 15 kg; andere fokzeugen 10 kg; stam boekdekbeeren 30 kgsterzeugen 20 kg Voor stamboekzeugen en boventallige fokvarkens, welke het eigendom zijn van stamboekfokkers, die reeds vóór 1 Jan. 1941 lid waren van een erkend standigheden er tamelijk royaal mee Ikonden omspringen. De instelling van varkensstamboek, gelden de volgendede maximumrantsoenen heeft daaraan normen een ejnd g€maakt. Dit beteekende niet Stamboekzeugen 20 kg en boventallige dat den v€rbruiker van een normal. VEEVOEDERNORMEN.VOOR DE PE RIODE VAN 29 NOV.26 DEC. Voor de periode van 29 Nov. tot en met 26 Dec. 1942 zal. volgens onder staande normen mengvoeder worden toe gewezen. Rundvee: Voor alle stieren van 6 maanden en ouder wordt 20 kg. meng voeder per dier per periode toege wezen. Overigens komt geen categorie van het rundvee voor een toewijzing mengvoeder in aanmerking. Paarden: Werkpaarden, 3 jaar en ouder, niet tot een der volgende cate gorieën behoorende. Wordt voor deze dieren geen haver uit eigen oogst toe gewezen, dan heeft een gelijke toewij zing gemengd paardenvoeder plaats. Werkpaarden van l1/?3 jaar, niet georganiseerde ten overstaan van den pl. bureauhouder schriftelijk verklaart, liet contractvarken uiterlijk in de in het contract aangegeven leveringsmaand öp het vereischte gewicht te leveren, terwijl bij niet-nakoming van deze ver plichting, de varkenstoewijzing inge trokken zal worden, afgezien nog van een eventueel ih te stellen vervolging, wegens liet niet nakomen van een con tractueele verpLichting. Verder, zal de georganiseerde aan zijn verplichting tot inlevering (zooals melk, graan, enz.) behoorlijk moeten voldoen en zich niet inlaten met frauduleuze handelingen. Contractanten, die aan deze voor waarden niet voldoen, moeten eerst hun contractvarken leveren, en mogen dan pas hun huisslachtingsvarken slachten. Zij, die meenen voor bovenstaande gunstige regeling in aanmerking te ko men, dienen zich uitsluitend tot den plaatselijk bureauhouder te wenden. REGISTRATIE VAN VEULENS. De Voedseloommissaris voor. Noord brabant deelt hierbij mede, dat in den loop van deze en de volgende week een egistratie van veulens zal plaats vin den, opdat hiervoor ook identiteitskaar ten kunnen worden, uitgereikt. Men is verplicht alle veulens voor te leiden. Ontheffing kan alleen ver leend worden bij overlegging van een veeartsattest, waarop de reden van het liet verschijnen, en een zoo nauwkeurig mogelijk signalement van het veulen staan vermeld. De veulens moeten in een behoorlij ken, reinen toestand worden, voorge bracht, zoodat de afteekeningen clui- lelijk zichtbaar zijn. Datum, uur en tijd waarop in de verschillende gemeenten zal gemonsterd worden, zal nader worden bekend ge maakt. Uitdrukkelijk wordt er de nadruk op gevestigd dat vanaf 23 Nov. 1942 geen enkel veulen meer mag worden gekocht, zonder dat de kooper in het bezit is van een geldige aankoopvergunning uitge reikt door de L.C.O. voor Noord-Bra bant. Op de monsteringen zal aan de paar- denhouders, welke hun paarden bij de in Juni/Juli gehouden monstering niet hebben voorgeleid, alsnog gelegenheid worden gegeven, deze paarden voor te brengen, opdat ook deze van een iden- diteitskaart kunnen worden voorzien. Tenslotte brengen wij nog onder de aandacht, dat na deze registratie ieder paard ot vfeulert, waarvan géén identi teitsbewijs overeenkomstig het signale ment van het paard kan worden getoond, in beslag zal worden genomen. Afhalen schoenenbonnen. Personen, die een oproepingskaart hebben ontvangen van Almkerk voor het afhalen van schoeneribonnen op '27 No vember a.s., kunnen deze als vervallen beschouwen. De oproeping tegen 30 Nov. a.s. van Wijk is juist. Zeep voor vuilen arbeid. Melkveehouders worden er nogmaals op gewezen, het juiste aantal melkkoei en op het aanvraagformulier te vermel den. Textiel. Voor de maand December a.s. kunnen mannelijke personen, gehuwd of onge huwd, werkzaam in het land- en tuin bouwbedrijf in loondienst, formulieren afhalen van een bijzondere toewijzing voor sokkenwol. Op het aanvraagformu lier moet het gezinsinkomen en het aantal textielpunten, dat aanvrager be schikbaar heeft, worden vermeld, als mede of men al 'dan niet gehuwd is. Formulieren zonder deze opgaven worden niet in 'behandeling genomen. Afhalen formulieren en distributie bescheiden voor jonggeborenen. Let op de laatste bekendmaking, waarop staat vermeld, wanneer en voor welke letters in de maand December enz. formulieren kunnen worden afge haald. Bij het afhalen van distributiebeschei en voor jonggeborenen client ook de stamkaart van de echtgenoote te wor den meegebracht. Giftige arbeid. De indiening van aanvraagformulieren ter verkrijging van extra melkbonnen wegens het verrichten van giftigen ar beid kan plaats hebben op 29 Novem ber a.s. op de vastgestelde zitting.suren voor rantsoenbonnen voor zieken enz. Bij de uitreiking van de bonnen dient een nieuw formulier te worden aange vraagd. Na 29 Nov. a.s. kan slechts bij hooge uitzondering nog uitreiking plaats hebben. Bezuiniging is in ieders belang. Degenen, die gedurende 1939-'40 een volgens de thans geldende, normen bui tengewoon hoog verbruik aan gas en electriciteit hadden, bevonden zich tot voor kort in de aangename positie, dat zij ook in de tegenwoordige tijdsom fokvarkens, 10 kg, allen grint/zemelen- voeder Z. SchapenVoor schapen wordt voor deze periode geen voeder toegewezen. Geiten: geiten geboren in 1941 of vroeger en geitenlammeren, geboren in 1942. nihil; dekbokken 5 kg. WAAR ZIJN PELLERIJEN OF PLET TERIJEN VAN HAVER? Naar aanleiding van de mogelijkheid dat voor gezinsverbruik toegewezen ha ver kan worden geplet of gepeld, ver zoekt de Voedselcommissaris v. Noord- Brabant, afd. Zelf verzorging te Til burg, in kennis te worden gesteld, waar in Noordbrabant inrichtingen tot het pellen of pletten van haVer zijn geves tigd. De hiervoor ingerichte bedrijven gelieven zich zoo spoedig mogelijk schriftelijk te melden. MESTCONTRACTEN EN HUISSLACHTING. In verband met het gegeven voor schrift, dat varkenshouders, die een mestconjract hebben afgesloten, geen huisslachting mogen doen, alvorens het contractvarken geleverd is, heeft het Bedrijfschap voor Vee en Vleescli den Voedselcommissaris gemachtigd, hierop de volgende ontheffingen te verleenen. Aan hen, die" een mestcontract heb ben afgesloten en meer dan één huis- slachting mogen verrichten, mag de laat ste huisslachting eerst worden toegestaan nadat het contractvarken geleverd is. Aan hen, die één mestcontract hebben afgesloten en slechts voor één huis- slachting in aanmerking komen, kan in een zeer bijzonder geval toestemming worden verleend, de huisslachting te verrichten, voordat het contractvalken geleverd is. Het huisslachtingsvarken kan in zoo'n geval geslacht worden, indien het con tractvarken tenminste 50 kg weegt, de dat den verbruiker van een normale hoeveelheid gas of electriciteit een ver der gaande beperking werd opgelegd dan de bestaande van 75 pCt. van het verbruik in 1939-'40. Slechts in het geval, waarin het -toegestane rant soen onredelijk hoog zou zijn, wordt van dezen maatregel gebruik gemaakt om het rantsoen in overeenstemming te brengen met een redelijk te achten verbruik De overheid onderzoekt alle gevallen die tot eenige besparing zouden kunnen leiden. Daar zij er steeds op uit is ook in dezen tijd van groote zorg voor de gas- en electriciteitslevering de belan gen van de verbruikers zooveel doen lijk in het oog te houden, mag van den anderen kant zeker worden verwacht dat de verbruikers zoo zuinig mogelijk omspringen met de hun toegemeten rantsoenen. Iedereen moet nu door drongen zijn van het feit, dat hij ver plicht is te bezuinigen, en dit is niet alleen een gemeenschapsplicht, maar het is ook ieders belang om het toegestane rantsoen niet te overschrij den. De bepierking van het gas- en elec- triciteits'verbruik is een hoogst ernstige zaak en een beroep van de Overheid op aller medewerking mag hier zeker nog eens worden herhaald. Wie dit te laat beseft, zit straks in het duister. BRANDSTOFFEN VQOR GROOTE GEZINNEN. In het tijdvak van 23 Nov. tot en met Dec. 1942 wordt nogmaals de gele genheid opengesteld, een aanvrage om extra rantsoenen vaste brandstoffen bij de Distributiediensten in te dienen voor hen, die na 11 Juli 1942 door gezins vermeerdering tot de groote gezinnen van 7, 8 of 9 personen zijn gaan be- hooren, of van deze categorie zijn over gegaan tot de gezinnen van 10 of meer personen en voor hen, die in den tijd, toen de gelegenheid hiertoe openstond, de aanvrage niet of te laat hebben in gediend. Bedoelde aanvrage dient te geschieden op formulier MD 333-05, welke for muiieren de distributiediensten ter be schikking zullen stellen. Onder gezinsleden kunnen worden me degerekend, inwonende familieleden en ten hoogste één inwonend lid van het personeel. Bij de inlevering van de aanvrage hiertoe moet de distributie-stamkaart Hoofd' en de distributie-stamkaarten van alle overige gezinsleden worden overgelegd. Voor een gezin van 7, 8 of 9 perso nen zullen, drie bonnen, voor een gezin van 10 of meer personen zes bonnen, elk voor één eenheid, worden uitgereikt echter slechts indien het hoofd van het gezin reeds een brandstoffenkaart D.V. heeft ontvangen. Gezinnen van 10 of meer personen ten behoeve waar van reeds eerder een extra rantsoen voor 3 eenheden brandstoffen is beschikbaar gesteld, ontvangen uiteraard slechts een aanvullend extra rantsoen voor 3 een heden. Vooreerst: Wat is de Technische Noodhulp? De T. N. is een Nederland sche landelijke organisatie met geweste lijke afdeelingen en plaatselijke kringen. Elke kring heeft zijn bestuur en zijn leden. De leden worden verdeeld in ac tieve en steunende leden. De steunende leden zijn zij die door geldelijke bijdra gen het streven van de T. N. mogelijk en het doel bereikbaar maken. De actie ve leden bestaan uit vrijwilligers met technische scholing, zooals electrotech- nici, gas- en water-technici, bouwtech- nici,^ verwarmingstechnici, mijntechni- ci, enz. Het streven van de T. N. is een tech aisch vrijwilligerscorjis te vormen waar op in tijd van nood een beroep kan worden gedaan voor hulpverleening bij rampen, als bominslagen, ontploffingen, storingen, overstroomingen, groote bran Jen, instortingen e.d. fiet doel van de T. N. is de bij voor- zomende ramp verlangde juiste techni sche hulp te verleenen. U zult het met ons eens zijn, dat bij een overstrooming een electrotechnicus niet op zijn plaats is, bij brand gepaard met instorting behoort geen verwarmingstechnicus, bij een ketelontploffing behoort geen wa terbouwkundige, bij storingen in kracht stroom, geen bouwkundige, enz. Alleen de juiste technische hulp kaïi bij voor komende rampen afdoend en doelmatig werken. In dit licht bezien is derhalve het uit eindelijke doel van de T. N. de «.juiste hulp te brengen zoowel aan de gemeen schap (fabrieken en bedrijven van vitaal en algemeen belang) als aan den. enke ling, indien hij door een ramp van wel ken aard ook, getroffen mocht worden. De T. N. is derhalve geen politieke vereeniging of vereeniging met een' be paalde tendenz of kleur, maar een ver eeniging, waarin plaats is voor eiken technicus, van welke religieuze of poli tieke meening oo"k, die in de uren van het gevaar hulp wil verleenen aan ge meenschap en individu. Met het woord „naastenliefde'" is derhalve deze hulp juist geteekend. Er zijn zoo menschen die zeggen, dat hulp en naastenliefde daden moeten, zijn van sjxmtaniteit, maar U zult het met ons eens zijn, dat vooraf goed geor ganiseerde hulp meer vermag dan hulp in het wilde weg, waar de handen van de helpers dan nog bovendien meestal verkeerd staan, omdat zij daar niet op 75 tot 85 ct. per stuk. De banderolle- prijzen van deze sigaren varieerden "ech ter van slechts 12 tot 18 ct. Deze winkelier beprerkte zijn onge oorloofde praktijken overigens niet tot 50 sigaren. Ook op elastiek wilde hij verdienen, zoodat hij een partij van 1000 meter te koop aanbood, deels voor f 0,57, deels voor f 0,78 per meter. v. d. B. stond in relatie met den ver tegenwoordiger J. V., die zich eveneens met deze afkeurenswaardige transacties ophield. Hij bood ruim 15000 sigaren te koop aan voor f 0,55 per stuk. Daar het op deze wijze te koop aanbieden moet worden beschouwd als poging tot verkoopen tegen te hoogen prijs, werden deze beide lieden door den Inspecteur voorde Prijsbehe.er- sching te 's-Bosch tot hooge boeten veroordeeld: v. d. B. tot f 750 en V. tot f 400. hun plaats zijn en goede leiding ont-bij rundv€e; e€n besmettelijke veeziekte welke jaarlijks groote schade aan on zen veestapel toebrengt, heeft op het Zij. die voor 1943 in aanmerking den ken te komen voor de afgifte van een Loonbelastingboekje voor losse arbei ders en wonen in het rayon van Dienst- geleider der Belastingen te Heusden, kunnen zich hiervoor vervoegen op het Gemeentehuis van Heusden, wachtkamer Luchtbeschermingsdienst en wel 1. Zij. die wonen in Veen, Wijk, Aalburg. Genderen, Eethen en Dronge- len op Zaterdag 5 December 1942 tus- schen 14 en 17.30 uur. 2. Zij, die wonen in Heusden Herpt. Hedikhuizen, Heesbeen en Doe veren 'op Woensdag 9 December 1942 tusschen 18 en 20 uur. Gehuwde arbeiders trouwboekje me debrengen. (Zie verder de advertentie in blad van Vrijdag 27 November). Maandag j.l. had onder groote. belangsteïling de laatste wedstrijd plaats om het clubkampioenschap 2e klas bil jarten, uitgeschreven door den Ned. Biljardbond met uitslag als volgt: B.V.T., Waalwijk K.O.T., Heusden J. v. d. BoogaartG. Slaat? 88100 J. de VaanH. Thaus 50100 M. Klijn—A. Nooten 73—100 MasuurA. de Moor 100 76 Hoogste serie G. Slaats 25. Eindstand is K.O.T. I, Heusden 32 p. B.V.T. I. Waalwijk 24 p. Ons Genoegen II, Waalwijk 24 p. Bandspel II, Waalwijk 16 p. Dus K.O.T. alhier is kampioen van de Langstraat en Omstreken. Uitslagen damclub S-groep: BaxTimmermans 11; .Nieuwkoop-Klaren 20; Jonkerv. Berg 02. R-groep: v. DrielFitters 20; v. BeijnenSluijmers 20. Maandag a.s. voortzetting. In de S- jroep de laatste partijen: Schaap Nieuwkoop; JonkerTie Graag en Kla renTimmermans. R-groep derde ronde competitie Rijwielbandenbonnen. Formulieren voor het aanvragen van rijwielbandenbonnen zijn verkrijgbaar op Donderdag 26 Nov. 1942, van 9 tot half 10 uur des voormiddags. Met het oog op de beperkte toewij zing kunnen alleen zeer dringende ge vallen in behandeling worden geno men. De formulieren moeten nog den- zelfden dag worden terugbezorgd. Zondag 29 Nov. des avonds om 7 uur zal in het „Waj>en v. Amster dam een propaganda filmavond geor ganiseerd worden vanwege „Technische Noodhulp' Aangetoond zdl worden het doel en streven der Technische Nood hulp. Verder wat de Technische Nood hulp in tijd van nood vermag. Deze filmavond is voor iedereen toe gankelijk. Personeel der Luchtbescher ming en Brandweer enz. hebben op vertoon van hun legitimatiebewijs ten alle tijden voorrang. Tevens zal men in de gelegenheid zijn om vragen te stellen. Ongetwijfeld zult U reeds vaker iets gehoord of gelezen hebben over de „Technische Noodhulp". Toch lijkt het óns niet onverdienstelijk, teneinde mo gelijk verkeerde begrippen dienaangaan de uit den weg te ruimen;, nog eens dieper in te gaan op de vraag: „Wat is de Technische Noodhulp, wat is haar TIJDELIJKE AFSCHAFFING VAN DE EXPRESSE-BESTELLING. Voor alle poststukken, postwissels en postpakketten. Met ingang van 1 Dec. a.s. kan de P.T.T.-dienst tot nader bericht niet aieer voldoen aan het verlangen tot ex presse-bestelling van in het binnenland lit te reiken stukken, postwissels en postjxikketten. De expresse-bestelling in ons land wordt dus zij het voorloo- pig afgeschaft. Wel blijven expresse- 'endingen mogelijk naar het buitenland voor zoover de betrokken landen dit soort zendingen toelaten; inlichtingen daaromtrent verschaffen de postkanto ren. Stijgend gebrek aan geschoold per soneel heeft, naast de schaarschte aan snelle transportmiddelen en de toene ming van het aantal expresse-zendingen, tot dezen maatregel gedwongen. Aan vankelijk is nog geprobeerd de expres se-bestelling, zij het ook op onvolledige wijze, gaande te houden; door de steeds slechter wordende omstandigheden zijn thans de verhoudingen echter zoo. dat het zakelijker wordt geacht haar voor den duur dezer omstandigheden op te heffen. De P.T.T.-dienst vertrouwt gaar ne, dat liet publiek het juiste begrip voor dezen maatregel, die door over macht noodzakelijk was, zal toonen. BESTRIJDING VAN DE PARATUBER- CULOSE BIJ RUNDVEE. De bestrijding van para-tubereulose De extra collecte in de Ned. Herv. Kerk alhier gehouden, tot dek king der kosten van "de verduistering, heeft opgebracht de som van f67.96. Naar wij vernemen bestaan a. d. Ippelschendijk alhier, plannen tot het oprichten van een sportvereeniging. -*■ Voor de kinderen, welke Vrij dag 6 Nov. 1.1. in het gymnastieklo kaal van de O.L. school in de Kom in geënt zijn tegen diphterie, zal de twee de inenting a.s. Vrijdag 27 Nov. des amiddags tusschen 2 uur en half vier weder in het gymnastieklokaal plaats hebben. J.l. Vrijdag herdachten de ech telieden K. Spiering en Cath. van Oos terhout hunne 40-jarige echtvereeni- ging. Bij de Geref. Kerk alhier zijn voor het ambt van ouderling, vacature de Korte, candidaat gesteld de heeren C. Braspenning en C. Verbeek en voor diaken, vacature Rijken, de heeren D. de Roon en J. Varossieau. De collecte, welke vorige week gehouden werd ten bate van de Zon dagsschool vereen. „Komt gij kinderen, hoort naar Mij", alhier, heeft het prach tige resultaat opgetaverd van f 288,20. oogenblik de volle belangstelling en terecht. Deze bestrijding is zeer moeilijk. 8en rund, dat de ziekte reeds langen tijd ondier de leden kan hebben, zonder dat de verschijnselen zich duidelijk open baren, is in staat een gezonden vee stapel te besmetten. Aan het Rotterdamsche Openbaar slachthuis worden reeds sinds jaren on derzoekingen verrichtbelangrijke re sultaten zijn reeds bereikt. Dr. M. J. J. Flouthuis, directeur van dit Gemeen telijk Openbaar Slachthuis, heeft de zer dagen in een radiovoordracht het een en ander hierover en over de bestrij ding van de paratuberculose verteld. Om tot een juiste bestrijdingswijze van de ziekte te komen, is het van veel be lang, dat een groot aantal dieren, zoo wel levend als dood, wordt onderzocht. Er is daarom een samenwerking tot stand gekomen met de Rijksserumin- richting, de Nederlandsche Veehoude rijcentrale en den Gezondheidsdienst voor Vee in Friesland. Voorts heeft de Directeur:Generaal van den Land bouw ter bestrijding van de kosten van onderzoek een fonds ter beschikking gesteld, en de Paratuberculose Commis sie benoemd Waarin verschillende ex perts op dit gebied zitting hebben. Doch ook de veehouders dienen ac tief bij de bestrijding van deze ziekte mede te werken, door o.a. het jonge vee tot een leeftijd van twee jaar ver wijderd te houden van de overige die ren. Het zwaartepunt bij de bestrijding dient te worden gelegd op de paratu- berculinatie van de bedrijven, gepaard gaande met sterke saneeringsmaatrege- en. Daarnaast komt in aanmerking de eventueele beschutting door enting. Een georganiseerde bestrijding van overheidswege met overheidssteun is niet alleerf de eenig mogelijke oplossing tot gezondmaking van onzen toekomstigen veestapel, maar ook de weg om onze veehouders voor veel schade te vrij waren. Wa,nt dat deze schade niet gering is, mag hier nog wel eens worden ge memoreerd, evenals het feit, dat deze ziekte zich de laatste jaren in enkele gedeelten van ons land heeft uitgebreid. Dr. Houthuis spoorde de veehouders aan om met kracht aan de bestrijding mede te helpen. SIGAREN VAN f 0,75 PER STUK, MAAR GEEN HAVANNA'S. De sigarenwinkelier J. v. d. B. te Tilburg bood in Juli een groote partij IMpfpifm r VEEHOUDERS EN LANDBOUWERS VOOR DEN TUCHTRECHTER. De tuchtrechter te 's-Hage legde de zer dagen aan een veehouder te Noord- wijk een geldboete van f 1000 op. daar de man, in strijd met de voorschrif ten, niet alle op zijn bedrijf gewonnen en daarvoor in aanmerking komende melk had afgeleverd. Voor hetzelfde feit werden een veehouder te Pernis en een te Tilburg veroordeeld tot een boete van f 1200. Een veehouder te Numansdorp had een groot gedeelte van de door hem gewonnen melk ach tergehouden en rechtstreeks aan con sumenten verkocht. Deze overtreding kostte hem teen boete van f 3000. Een veehandelaar te Heesbeen, gem. Eethen moest zich dezer dagten voor den tuchtrechter te Tilburg verantwoor- den voor drie overtredingen. Hij had

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1942 | | pagina 1