voor het Land van Heusden en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard UITGAVE FIRMA L. J. VEERMAN - HEUSDEN. UNO VAN ALTfcHfc No. 6318 Vrijdag 27 November 1942 Officieële Berichten Officiëele Landbouwmededeelingen Boekbespreking VERB U1STEREN Distributie mededeelingen Bekendmaking Aan onze Lezers! Plaatselijk Nieuws Binnenland Dit blad verschijnt WOENSDAGMORGEN en VR ij DAGMIDDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden franco per post beschikt f 1.30. Bij onze agenten 11 cent per week - Afzonderlijke nummers 6 cent. Int. Telefoon no. 19. Postrekening no, 61525. AdvertentiSn24 m.M. f 1.29. Elke m.M. meer 5YS cent. Groote letters naar plaatsruimte. AdvertentiSn worden tot Dinsdagmiddag 1 uur es Vrijdagmorgen 9 uur ingewacht. Gebruikt Uw gas- en!stroomrantsoen met overleg, dan bewandelt U den juisten weg. Rantsoenoverschrijding is niet toegestaan. GEMEENTE EETHEN. GEM. WIJK EN AALBURG. GEMEENTE VEEN. GEMEENTE WERKENDAM. Ouderavond der Ned. Herv. School te Almkerk. Winterhulp kan veel doen, als GIJ veel offert 1! Giro 5553. Los Arbeiders. - Vanaf heden zal ons blad niet meer 2 keer, doch slechts 1 keer per week, en wel met 4 pagina's, gaan verschijnen. Ons eerstvolgend nummer ontvangen de lezers dus eerst weder volgende week Vrijdag op den gewonen tijd. FIRMA L. J. VEERMAN. HEUSDEN. AALBURG. BENEDEN-LANGSTRAAT. GENDEREN. HERPT. VLIJMEN. WERKENDAM. WOUDRIGIIEM. WIJK EN AALBURG. 2UWSBLW Algemeen Redacteur; J. H. ROZA, Heusden PRIJSVERHOOGING AARDAPPEL MEEL, GLUSOSE EN DEXTRINE. Met ingang van 22 Nov. 1942 mag voor aardappelmeel van supra kwaliteit, door fabrikanten van dat meel een prijs, inclusief de heffing, bedoeld in de Crisis-Zetmeelbeschikking 1935, be rekend worden van f 22,25 per 100 kg netto-gewicht, af fabriek, zonder dat door den Dienst van de Gemachtigde voor de Prijzen tot vervolging zal wor den overgegaan. Bedoelde max.prijs be draagt f 19,19 indien genoemde hef fing niet verschuldigd is. Bovenstaande 'prijsverhooging heeft ten gevolge, dat tegelijkertijd de prij zen van onderstaande producten met de daarachter vermelde bedragen mo gen worden verhoogd: geoxydeerd aard appelmeel f 4 per 100 kg.j glusose stroop en massée f4,18 per 100 kg, dextrine f4,45 per 100 kg. Men houde er rekening mede, dat d< prijzen, welke na de verhooging ont staan, inclusief' de omzetbelasting ovei bovengenoemde heffing zijn. Handelaren mogen hun prijzen op overeenkomstige wijze verhoog.en, mits zij zelf voor het betreffende product den hoogeren prijs, dan wel de voor- raadshefting als hieronder bedoeld, be taald hebben. PRIJZENAANGELEGENHEDEN VOEDSELVOORZIENING. In verband met het instellen van de bedrijfschappen op het gebied van de voedselvoorziening wordt de aandacht erop gevestigd, dat men 2ich voor prij- zenaangelegenheden niet meer moet wen den tot de Afd. Prijzen van het Rijks bureau voor de Voedselvoorziening in Oorlogstijd, Riouwstraat 170, 's-Hage, doch naar gelang van het artikel, tot een van de navolgende adressen,: Hoofdbedrijfschap voor Akkerbouw producten, Afd. Prijzen, Wassenaarsche- weg 80, tel. 183456; Hoofdbedrijfschap voor Tuinbouwproducten, Afd. Prijzen, Lange Voorhout 11, tel. 180101; Be drijfschap voor Vee en Vleesch, Afd. -Prijzen, Laan van Meerdervoort 51-53, telef. 335982Bedrijfschap voor Zuivel, Afd. Prijzen, Laan van Meerdervoort 84 tel. 392310; Bedrijfschap voor Marga rine, Vetten en Oliën, Afd. Prijzen,, Nas sau/aan 6, tel. 182150; Bedrijfschap voor Pluimvee en Eieren, Beekbergen, tel. 241 Bedrijfschap voor Visscherij producten, Afd. Prijzen, 2de Adelheid straat 300, tel. 720080. voor de Provincie Noord-Brabant AFNAME VAN AARDAPPELEN. Het A.V.A. afd. Noordbrabant deelt aan telers van aardappelen mede, dat het niet steeds mogelijk is alle aardappe» len bestemd voor directe consumptie als zand- en veenaardappelen en de vroege soorten als Eersteling en Ideaal ineens af te nemen. Gezien liet aanbod voor af levering yan bovengenoemde partijen zeer groot is, zij er op gewezen, dat de af name slechts binnen het kader der voor directe behoefte benoodigde hoeveelhe den beperkt blijft. Dit houdt in, dat de telers er reke ning mede moeten houden, dat deze aardappelen ook gedurende den winter bewaard zullen moeten worden en der halve met den meesten spoed onder winterdek moeten worden gezet. Wij verwachten, dat de telers de meeste zorg zullen besteden aan hun winter- kuilen. Inventarisatie van den veesta pel en de wintergewassen. In de eerstvolgende dagen zal een inventarisatie gehouden worden van den veestapel, alsmede van uitgezaaide win tergewassen en de ingekuilde voeder producten. De tellers zullen alle bedrijven, die één of meer stuks rundvee, paarden, ichapen kippen en-of eenden bezitten jf wel wintergewassen verbouwen, be zoeken. De inventarisatieformulieren zullen, wanneer zij door de tellers zijn inge vuld, moeten worden onderteekend door Je georganiseerden of hun gemachtig Jen. Het verstrekken van onjuiste gege vens of het niet willen onderteekenen is volgens het Economisch Sanctiebe- sluit niet toelaatbaar. De georganiseerden worden verzocht den tellers al de benoodigde gegevens te verstrekken -om aldus deze inventarisatie vlot te doen verloopen. Levering van hooi. Nog herhaaldelijk komt het voor, dat hooi en ook wel stroó nat geleverd wordt. Dit leidt tot velerlei moeilijk heden, vooral voor de telers, omdat hun aangevoerd kwantum kan geweigerd worden, of in een lagere kwaliteitsklas se kan worden geplaatst. Daarom doen zij het best, bij den aanvoer bij pers- of leveringsplaats hun hooi en stroo af te dekken. Verder dient er* op gewezen te wor den, dat zij steeds op het aangegeven tijdstip hun hooi of stroo moeten afle veren. Scheurplicht 1942-1943. Nogmaals moeten wij mededeelen, dat de boeren al het mogelijke moeten doen om aan hun scheurplicht te vol doen. Voor 15 December moet gescheurd zijn en ook voor dien datum moet de andbouwer den Pl.b.h. hiervan in ken. nis stellen, wil hij de volle premie trekken. Later scheuren tot 15 Febr. vermindert de premie met de helft, is na 15 Maart 'nog niet gescheurd, dan zal zelfs een boete worden opgelegd. Handel in voederbieten Vele landbouwers schijnen niet goed te weten of zij hun voederbieten al of niet vrijelijk mogen verhandelen. Welnu, de handel in voederbieten in het alge meen is vrij. Alleen, die telers, die een aanslag voor voederbieten hebben, moe ten de aangeslagen hoeveelheid in goede conditie bewaren tot zij bericht krijgen tot leveren. De rest van hun voederbie ten mogen zij ook verhandelen. Wel moeten steeds de hantielsprijzen in acht genomen worden. Deze zijn als volgt; Voederbieten per 1000 kg. Groep 18 f 14,25; groep 16 f 11,75; groep 14 f 10,50 en groep 12 f9,75. voor de 3e en volgende malen boete plus 1 etm.. voor iedere volle 2 pCt. overschrijding met minimum van' 2 et malen. Meer dan 25 pCt. Ie maal boete plus 2 etm.2e maal boete plus 8 etm. 3e en volgende malen boete plus 14 etmalen. Deze regeling geld voor alle energie verbruikers. De Gas- en Electriciteits- bedrijven hebben opdracht, haar zon der 'aanzien des persoons toe te pas sen. Men is dus gewaarschuwd! Een ieder drage het zijne er toe bij, opdat niet door rantsoenöverschrijdingen, welke met eenige moeite en ten koste van een wéi nig ongerief zijn te voorkomen, de ge- heele gas- en e 1 e c t ri rite iitsvoo r zi eining in gevaar wordt gebracht. NEDERLANDSCH FABRIKAAT. In de November aflevering wondt al lereerst een belangwekkend verslag ge geven van den door het bestuur der Afd. s-Hage der Vereen. „Nederlandsch Fabrikaat onlangs georganiseerden ont dekkingstocht langs plaatselijke indu- dustrieën, waarvan de bedoeling was het opgroeiend geslacht op de hoogte te brengen van wat op industrieel ge bied in zijn woonstad bestaat. Daarna geeft Drs. H. A. Masten broek een beschouwing „Eeuwenoude Nederlandsche industrieele bedrijven'", uit welk artikel blijkt, dat ons land tal rijke en zeer belangrijke industrieele bedrijven telt, die sinds eeuwen werk zaam zijn. •In „De ^Luchttechniek in' Nederland' wordt op duidelijke wijze naar voren gebracht, dat de industrie van lucht techniek in ons land (vooy verwarming, koeling, verversching, ventilatie, dro ging en reiniging van. de lucht) op zeer hoog peil staat. Daarrra wordt mededeeling gedaan van een in voorbereiding zijnde nieuwe uitgave der Vereeniging, n.l. een boek werkje: „Hoe werkt...?" De bedoe ling zal zijn, dat hiervan gebruik wordt gemaakt bij het technisch onderwijs hier te" lande. Dit boekje zal bestaart uit een aantal werkteekeningen, op Nederland sche artikelen betrekking hebbende. Paul Lugard geeft een vlotte be schrijving over Gymnastiek en Wat de Nederlandsche industrie op dit gebied presteert, waarna een uitvoerige uit eenzetting volgt over de; Nederlandsche broodbloemindustrie, een zeer belang rijke tak van het Nederlandsch be drijfsleven, waarvan de leek over het algemeen weinig afweet. De vele afbeeldingen, in deze afle vering opgenomen, verhoogen de aan trekkelijkheid. Saterdag 28 Nov. Zondag 29 Nov. Maandag 30 Nov. Dinsdag 1 Dec. Woensdag 2 Dec. Donderdag 3 Dec. Vrijdag 4 Dec. s morgens 's avonds tot vanaf 8.20 4.35 8.22 4.34 8.23 4.33 8.25 4.33' 8.26. i 4.32 8.27 4 32 8.29 4,32 VRIJSTELLING HERFSTKALVEREN De bepaling,. dat in totaal niet meer dan 20 pCt. van het bedrijfsmaximum aan jongvee beneden 1 jaar zonder aanslag mag worden aangehouden, brengt ten aanzien van najaarskalveren, geboren vóór 1 Dec. 1942,^groote bezwaren met zich mede. In verband hiermede is be sloten de najaarskalveren, welke na 30 September 1942 zijn geboren, te rekenen tot den jaargang 1943. Hiertoe wordt bepaald, dat halveren met een gewicht per 1 December 1942 van 70 kg. of min der beschouwd zullen worden als gebo ren te zij!n na 1 Dec. 1942; kalveren op dat tijdstip zwaarder dan 70 kg, doch waarvan de eigenaar kan aantoonen op grond van over te leggen bewijzen, dat deze kalveren geboren zijn na 3C September 1942, vallen eveneens onder deze bepaling. TEELT VAN GROENTEN IN 1943. Telers van fruit in den vollen grond, van bloembollen, alsmede van bloemis terij- en boomkweekerijgewassen, mo gen de oppervlakte van hun bedrij'f in 1943 geheel met groenten en/of vroege aardappelen (met of zonder nateelt van groenten) betelen, mits zij in het bezit zijn van een tuinbouwteeltvergun.ning van de Nederlandsche Groenten- en Fruit- centrale, welke zoo noodig kan worden aangevraagd bij de afdeeling Tuinbouw van de Landbouw-Crisis-Organisatie in de provincie, waarin het bedrijf is ge legen. GROENTENTEELT IN LANDBOUW BEDRIJVEN. In 1943 bestaat voor landbouwers de mogelijkheid, om in hun bedrijf groen ten en/of vroege aardappelen (met of zonder nateelt van groenten.) te telen. Men kan bij de afd. Tuinbouw van de Landbouw-Crisisorganisatie een aan vrage indienen om een teeltvergunning voor ,a. groentengewassen in den vol len grond; b. vroege aardappelen met of zonder nateelt van groenten. Boven dien kunnen landbouwers bij voornoemde organisatie een aanvrage indienen om een vergunning voor het telen van groenten als nateelt na een landbouwge was, dat vroegtijdig wordt geoogst of mislukt is. Strengere straffen voor diegenen, die meer gas of electriciteit verbrui ken dan hun is toegewezen. In verband met de positie van de kolen, beschikbaar voor de fabricage van gas en de opwekking van electri citeit, zal tegen hen, die meer ëlectri- citeit en/of gas gebruiken dan hun is toegestaan, strenger moten worden op- etreden dan tot dusver in het algemeen is gescHied. De verbruiker zal moeten begrijpen, dat elke rantsoenoverschrij ding een hooger kolenverbruik veroor zaakt en dat het totaal van alle rantsoen overschrijdingen in den lande een ontoe laatbaar groöt kwantum van de be: schikbare kolen verslindt Derhalve ziet de Directeur van het Rijkskolenbureau zich genoodzaakt met nadruk op het volgende te wijzen Rantsoenoverschrijding is niet toege staan. Iedere verbruiker dient zich aan zijn rantsoen te houden. Zoolang dan ook op een aanvrage tot herziening van het Rantsoen nog niet is beslist, blijft het oorspronkelijke rantsoen onveran. derd gehandhaafd. Het zal derhalve niet meer voorkomen, dat een boete wordt geannuleerd of gerestitueerd, dan wel een afsnijding wordt Opgeheven of niet uitgevoerd, omdat de verbruiker achteraf beweert, reden tot rantsoen overschrijding te hebben gehad. Tot nu toe kon in sommige gevallen bij de toepassing der rantsoeneerings- maatregelen een zekere mate van soe pelheid worden betracht, waardoor he laas bij vele verbruikers de meening heeft postgevat, dat de boeteheffing ot de verbreking van den energietoe voer niet met alle gestrengheid zou worden doorgevoerd. Het is noodzakelijk, "dat thans een ieder precies weet, wat hem te wach ten staat, indien hij er niet in slaagt, zijn gas- of electriciteitsverbruik bin nen de perken van zijn rantsoen te houden. Iedere rantsoenoverschrijding wordt bestraft met een boete ten bedrage van drie maal het wegens het ongeoor loofde meerverbruik verschuldigde 'be drag met inachtneming van een. maxi mum van f0,10 voor elke eenheid (m3 of KWh) voor overschrijding. Boven dien zal do» energietoevoer worden ver broken voor den duur van het in de desbetreffende kolom van onderstaand schema aangegeven aantal etmalen. Rantsoenoverschrijding in procenten van het rantsoen 1 t. en met 25 pCt.voor de eerste maal boete; voor de 2e maal boete plus 2 etm.; Toeslagkaarten voor zwaren of zeer zwaren arbeid. De uitreiking hiervan heeft plaats: Woensdag 2 December. Eethen, van 9.159.45 uur. Genderen, van 9.45-10.45 uur. Heesbeen en Doeveren van 10.45 11.15 uur. Drongelen van 11.1512 uur. Meeuwen, van 1.302.15 uur. Bab.-Broek, van 2.15—3 uur. Toeslagkaarten voor zwaren of zeer zwaren arbeid. De uitreiking hiervan heeft plaats: Maandag 30 November. Wijk A, van 9.15—10.30 uur. Wijk B, van 10.3012 uur. Wijk C, van 1.302,30 uur. Toeslagkaarten voor zwaren of zeer zwaren arbeid. De uitreiking hiervan heeft plaats: Dinsdag 1 December. Huisnr. 185 van 9.1510.15 uur. Huisnr. 86170 van 10.1511.15 uur. Huisnr. 171250"van 11.1512.15 u. Schoenen en Textiel. Form, kunnen worden afgehaald door houders stamk.nrs. 1—1000 en hooger Dinsdag 1 Dec. en inleveren Vrijdag 4 Dec. v.m. te Werkendam en nam. te Sleeuwijk. Per gezin wordt slechts één bon verstrekt. Winterbevoorrading aardappelen. Zij, die winterbevoorrading aardap pelen wenschen te vormen, kunnen zich dagelijks, behalve Donderdag en Za terdag tot den distributiedienst wenden voor een «„Machtiging opslag aardap pelen.' Brandstoffen. Aanvraagformulieren voor brandstof fen. voor kamer- en pensionbewoners kunnen worden afgehaald tot en met 5 Dec. a.s. Dit geldt voor de maanden December '42 en Januari '43. De for mulieren moeten worden ingeleverd op 9 of 16 Dec. voorm. te Werkendam en nam. te Sleeuwijk, met de stamkaarten van de'huurders. Zeep yoor vuile arbeid. Formulieren voor zeep voor vuile arbeid moeten worden ingeleverd op 2 of 9 Dec. met de stamkaarten van de betrokken personen. Na 12 Dec. worden geen formulieren meer uitge reikt. Toeslagkaarten voor zwaren en zeer zwaren arbeid. Werkendam Oude school (Kruisstraat) Maandag 30 Nov. van 912 u. de stamk.nos. 11500; van 1,303 u. de nos. 1501—3000. Woensdag 2 Dec. van 912 u. de nos. 3001einde. De Werken, Dinsdag 1 Dec. nam. 1.303 uur. Sleeuwijk (Gemeentehuis), Dinsdag 1 Dec. van 9.3012 uur. Voor nadere bijzonderheden wordt verwezen naar de publicaties. Donderdag 19 November j.l. werd de jaarlijksche ouderavond gehouden van de Ned. Herv. school alhier. Het schoollokaal was wederom overvol, toen om 7 uur Ds. v. d. Akker als eere voorzitter de samenkomst oj>ende. Na het zingen van Ps. 150: 1 en gebed, sprak Ds. v. d. Akker een kort openingswoord naar aanleiding van Jo- zua 4. De Burgemeester, die aanwezig was, werd welkom geheeten, benevens de heer Dondorp, hoofd der buiten gewone school te Gorinchem, die deze avond zou spreken over „Zorgenkin deren". Het gedeelte van het programma, dat de schoolkinderen voor hun rekening namen,, werd vlot afgewerkt. Zoowel de zang door de meisjes der hoogste klassen, het „zegglen" van gedichten door leerlingen van de klassen 3, 4 en 5 als de zangspelletjes der kleintjes vie len zeer in den smaak. Daarna kreeg de heer Dondorp het woord. Spreker deel de zijn onderwerp in twee gedeelten in. Het minder bedeelde kind op dé La gere school, en dit zelfde kind op de school voor buitengewoon onderwijs. We kwamen in aanraking met een stuk kinderverdriet in het kinderleven. Het» niet mee kunnen op de gewone la gere school, omdat het tempo te snel gaat, is voor het betrokken kind een dagelijksche kwelling. Spreker vergeleek de lagere school bij een troep .soldaten, die J/i gesloten gelederen voorwaarts gaat. Eén kan niet mee en de afstand tusschen de troep en hem wordt al grooter. Denk niet, volgens spreker, dat deze kinderen minder zijn. Allen, Zijn we schepselen Gods, gevallen in de zonden en daardoor voor Gods oog verwerpe lijk. Maar ook in de Genade Gods door Jezus Christus Zijn we allen één. Het vefschil is slechts een gradueel ver schil. Is er voor deze 'kinderen dan geen middel om het bedoelde kinderverdriet te verzachten? De school voor buiten gewoon onderwijs geeft hiervoor de oplossing. In liet tweede gedeelte gaf spreker dan ook een indruk van het werk op deze scholen. Langzamer tem po en voor elk kind aangepast aan zijn bijzondere behoeften. Dus meer indivi dueel onderwijs. Enkele leermethoden en leermiddelen werden behandeld. Na deze, met aandacht gevolgde toe spraak werd er gepauzeerd en was ér gelegenheid een tentoonstelling te be zichtigen van het werk der leerlingen van de school voor buitengewoon on derwijs. Hierbij merkten we op, dat een ruime plaats gegeven wordt aan han den arbeid. Na de pauze kregen de leerlingen weer de gelegenheid hun kunnen, te toonen. De zangspelletjes van de klein tjes vielen weer zeer in den smaak. Tot slot werd er een film vertoond, waardoor we een indruk kregen van het wel zeer moeilijke werk, dat verricht wordt op een school voor buitenge woon onderwijs. We kregen zoowel een kijkje in de A-school, die bezocht wordt door kinderen, die het onderwijs op de gewone lagere school in het geheel niet kunnen volgen, als in de B-school, waar leerlingen komen, die moeilijk het tem po der lag#re school bijhouden. Na dank gebracht te hebben aan den heer Dondorp voor het gebadene, werd deze goed geslaagde avond op de ge bruikelijke wijze gesloten. De Burgemeester van Heusden doet een beroep op de gegoede huismoeders om haar linnen- en kleerkasten eens na te zienik zeg niet om het overtollige - want dat heeft thans bijna niemand - dóch om een deel van het noodzake lijke zelfs er. uit te willen verwijderen en weg te leggen voor onze behoeftige volksgenooten, die niets, letterlijk niets hebben. Als gij b.v. 6 hemden of direc toires hebt, geef er dan van elk twee aan de armen, Zoo ook wat het boven goed betreft. Een oude heerenbroek, een onderbroek, een hemd, een paar kousen of sokken kan ieder nog wel missen. Wij hebben pas St. Martinus gehad, de Romeinsche soldaat, die zijn mantel doorsneed en de helft daarvan aan eén bedelaar gaf. Binnen enkele dagen is het Sinterklaas Wat kunnen wij onze kinderen geven? Niet veel. Zorgt gij, rijken, nu eens daarvoor en brengt oude kleeren, zoo onder- als bovengoed aan de Sociale Werkster, Juffr. M. van Wijk, Nieuw- straat, Heusden. Ik dank hier openlijk de vrijgevige dame, die mij een heelen babyuitzet deed toekomen. Alles is reeds goed besteed. Liever wenschte ik nog een damescomité op te richten, dat zich met de inzameling vaa oude kleeren wil de belasten. Dames van Heusden, schrijft mij eens een brief of gij Uw adhaesie aan mijn voorstel betuigt en komt maar eens praten op het stadhuis om tot een resultaat te komen. Bidden en naar de Kerk gaan is niet voldoende, doch ge ven, daar komt het op aan. Hier geen pol itifek achter zoekjen, want dat heeft hiermee niets te maken en zijn maar uitvluchten om niet te moe ten werken en geven. De Burgemeester van Heusden, A. THOMAES. De Burgemeester, plaatselijk Luchtbe schermingsleider te Heusden maakt op grond van de artikelen 7 en 8 van de Luchtbeschermingsverordening (No 13-1942) het volgende bekend: Aangezien gebleken is, dat door vele ingezetenen nog steeds onvoldoende ver duisterd wordt, zal een intensieve en scherpe controle worden uitgeoefend op het. naleven der verduisteringsvoorschrif ten. Bij constateering van overtredingen, zal van heden af naast het opmaken van proces-verbaal hetgeen een straf oplegging van 150 gulden boete of 4 weken hechtenis tengevolge kan hebben onmiddellijk worden overgegaan tot het afsnijden van den toevoer van de lichtvoorziening voor een tijdvak van drie dagen. De Burgemeester, plaatselijk Lucht- bes che rmi ngsleider, A. THOMAES. Heusden, 24 Nov. 1942. j Zij, die voor 1943 in aanmerking den ken te komen voor de afgifte van een Loonbelastingboekje voor losse arbei ders en wonen in het rayon, van Dienst geleider der Belastingen te Heusden kunnen zich hiervoor vervoegen op hel Gemeentehuis van Heusden, wachtkainei Luchtbeschermingsdienst en Wel: 1. Zij, die wonen in Veen, Wijk, Aalburg, Genderen, Eethen en Dronge len op Zaterdag 5 December 1942 tus schen 14 en 17.30 uur. 2. ,£ij, die wonen in Heiisd'en, Herpt, Hedikhuizen, Heesbeen en Doe veren op Woensdag 9 December 1942 tusschen 18 en 20 uur. Gehuwde arbeiders trouwboekje me debrengen. Op het consultatiebureau voor zuigelingen alhier, werden op 24 Nov. ter onderzoek aangeboden 13 zuigelin gen en wel 11 uit Heusden en 2 uit Genderen. Donderdag 3 Dec. hoopt Ds. Visser van Aagtenkerke, des nam. om half 3 en des avonds om half 7 voor de Ger. Gem. alhier op te treden. 1De suikerbietenoogst is niette genstaande het ongunstige weer thans geëindigd. De opbrengst was ruim en de kwaliteit uitstekend. De laatste par tijen zijn per trein en per schip ver zonden. De hooihandel blijft levendig. Groo te partijen worden ingescheept en naar de persen vervoerd. De eerste laden de betere soorten, de laatste trekken in hoofdzaak het schrale hooi naar zich toe. De prijzen zijn thans stationnair. Maandagavond 23 Nov. hield de ijscIud „De Hoop", haar gewone jaarvergadering, in de zaal van den heer C. v. Wijk alhier. Het jaarverslag en de rekening van den penningmeester werd door de controle nagezien en wel door de heeren W. v. Ballegooïjen en G. Kuipers. Vervolgens kwam aan Se orde bestuursverkiezing. Herkozen wer den de heeren K. Walraven, J. v. Gor- kum en A. Vos, terwijl in de vacature ontstaan door het bedanken van J. Thur, gekozen werd E. v. Wijk. Bij de verpachting der consumptietent was hoogste inschrijver J. C. Treffers. Bij de rondvraag werd nog door enkele personen bet woord gevraagd, o.a. over het prijsrijden. Om ongeveer half 10 werd de vergadering, die bezocht was door 34 ledien, door den voorzitter K. Walraven gesloten. De heer H. Kuijs alhier, plukte heden nog 1 jxmd aardbeien van den kouden grond, die nog heel mooi yan stuk waren, wel iets zeer zeldzaams. De Generalkommissar für Ver- waltung und Justiz heeft tot burgemees ter dezer gemeente benoemd den af- deelingsleider G. A. A. M. Jacob te Vught. De vorige week had er op den Werkenschendijk alhier een aanrij ding plaats tusschen een vrachtwagen van den heer N. B. uit Almkerk en een boerenkar van den heer B. v. cl. D. Met volle vaart reden de twee voer tuigen op elkaar. W., die op den wagen zat, werd er afgeslingerd en aan zijn handen verwond. De auto werd van voren beschadigd, terwijl van de boerenkar de boomen braken. Het paard bekwam geen letsel. Tot notabelen in de Ned. Herv. kerk zijn herbenoemd de heeren A. C. Vink, B. Viveen en P. Wijnbelt Sr., die hunne herbenoeming hebben, aange nomen. Het pl. Buurtschapscomité W.H.N. alhier, maakt bekend: De op 21 dezer gehouden huis- aan huiscollecte ten ba te van W.H.N. bracht op de sonr van f 95. De jeugdstorm bracht met de straatcollecte nog f 20 bijeen, zoodat het resultaat der collecte in totaal rond f 115 bedraagt. Dank aan allen, die door hun giften en arbeid aan het sla gen der inzameling hebben bijgedragen.. Toch dient ook dezen keer te worden gewezen op het feit, dat de beter gesi tueerden, de welgestelden in onze ge- neente nog steeds niet, of met een pijn lijk hart, in hun beurs tasten als een gift voor Winterhulp wordt gevraagd. Lr worden gevallen gemeld, dat j>er- sonen, die zonder het minste bezwaar f 10 kunnen offeren zich vergenoegen door zegge en schrijve 1 cent in het busje te stoppen en weer andere perso nen, behoorende tot dezelfde categorie, denken al heel royaal te zijn door 10 cent of 1 kwartje te geven. Op deze wijze, dorpsgenooten, komen we niet waar we graag zouden willen zijn,n .1. dat ieder zijn gemeenschapsgevoel en naastenliefde in de practijk brengt. Wan.t het i s immer zooMooie woorden zijn enkel klank, maar schoone daden ver- eischén dank. En kan men zich schoo ner daad indenken dan, van zijn over vloed een gedeelte af te zonderen voor hen, die zooveel ontberen. Bedenk wel, dat alle tegenwerpingen, die men op diept om zichzelf te verontschuldigen, om niets of zeer weinig te geven, uit eindelijk zijn terug te voeren tot gebrek aan naastenliefde eenerzijds en. ander zijds een bedenkelijke graad van gierig heid aanduiden, welke wordt geken merkt als zijnde de wortel van alle kwaad. Winterhulp klopt echter nog vaker bij ons aan de deurlaat in de toekomst een ieder toonen, dat het hem of haar ernst is met het zoo veelvuldig gehoord wordende beklajjtn van arme menschen en van b.v. degenen, die in de stad wonen, door op ruime schaal te geven. KLANTENBINDING VOOR GROEN TEN VOORLOOPIG OPGESCHORT. De Secretaris-Generaal van het De partement van Landbouw en Visscherij maakt bekend, dat het invoeren van de d.d. 7 Nov. in de couranten aange kondigde klantenbinding voor groenten voorshands is opgeschort. Zooals men weet zou het systeem van klantenbin ding per 29 Nov. a.s. voor bepaalde gemeenten, waar klantenkaarten, zijn uit gereikt, in werking treden. Deze klan tenbinding gaat dus voorloopig niet door. Niettemin zullen ook bij de vol gende uitreiking van distributiebe scheiden in bedoelde gemeenten weder om kbintenkaarten voor groenten, wor den uitgereikt. Met nadruk wordt er de aandacht op gevestigd dat men de ze kaarten en ook de bij de vorige uitreiking reeds ontvangen kaarten zorg vuldig dient te bewaren, aangezien men bij gebreke daarvan de kans loopt} te zijner tijd geen groente te kunnen be trekken. HET LANGEMARCK-STUDIUM. Om tot het Langemarck-Studium te worden toegelaten, moet men aan be paalde normen, wat betreft verstand, karakter ep lichamelijke toestand kun nen voldoen. Deze drie factoren geven bij den uitslag van de scljifting den doorslag. De godsdienstige en politie ke overtuiging van den candidaat spe len slechts in zooverre een rol, dat zij niet in tegenspraak mogen zijn met de traditie en de doeleinden van het Lan- gemarck-Studiuin. Iedere candidaat, die beseft, dat het Langemarck-Studium in deze jaren, waarin de Germaansche mensch wor stelt, om zijn godsdienst en zijn cul tuur tegen de vernietigende machten ten van het kapitalisme en bolsjewisme te verdedigen, de Germaansche lotsver bondenheid ook hierin tot uitdrukking wil brengen, dat iedere jonge, begaaf de arbeider uit Duitschland, Neder land, Vlaanderen, Noorwegen en Dene marken de kans krijgt zijn kennen en kunnen tot aUer welzijn te ontwikkelen, zal in het bovenstaande een voldoende verklaring vinden voor de onzekerheid die er bij hem op dit punt zou kunnen heerschen. Wij wonen in een gebied van de Noordzee tot de Weichsel, dat klein is in vergelijking met de levensruimten, die andere volkeren en andere rassen ter beschikking staan. Uit het diejaste van ons innerlijk hebben wij ondanks dat, de krachten geput, ons door schep pingsdrang, plichtsbesef, arbeidslust, so ciaal gevoel en trouw aan ons volk, een samenleving, een cultuur te schep-

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1942 | | pagina 1