voor het Land van Reusden en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard UITGAVE FIRMA L. J. VEERMAN - HEUSDEN. No. 6320 Vrijdag 11 December 1942 Buitenlandsch Overzicht1™"— Japansch<! bericMe" -een VERD U1ST Binnenlandsch Overzicht Gemengd stoken Gebruikt een Hooikist Distributie mededeelingen VAN Dit blad verschijnt VRIJDAQMIDDAQ. Abonnementsprijs: per 3 maanden franco per post beschikt f 1.30. Bij onze agenten 11 cent per week Int. Telefoon no. 19. Postrekening no, 61525. AdvertentiSn24 m.M.J 1.29. Elke m.M. meer 57t cent - Qroote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Vrijdagmorgen 9 uur ingewacht. DE HOOIKIST BEWAART DE WARMTE: MAAKT ER EEN NUTTIG GEBRUIK VAN ter besparing van Gas en Electriciteit. GEMEENTE HEUSDEN. GEMEENTE ALMKERK. GEMEENTE DUSSEN. GEM. WIJK EN AALBURG. Uw plicht als Nederlander: Offeren a|an Winterhulp. Giro 5553. Sub-Distributiekantoor te Wijk Duitsche soldaten staan gereed om per vliegtuig naar Tunesië te worden vervoerd, om daar aan den strijd deel te nemen Serviesgoed en metalen keukengerei. Alleen op bon verkrijgbaar. Algemeen Redacteur- J. H. ROZA, Heusden Vergeefsche Sovjet-aanvallen. Hoewel de Sovjet-aanvallen in ver schillende sectoren van het Oostfront nog voortduren, hebben deze reeds aanzien lijk ingeboet. Wederom werden bij den afweer honderden tanks vernietigd en den bosjewisten bloedige verliezen toe gebracht. In de Kalmukkensteppe onder namen Duitsche "troepen een aanval, die tot diep in den rug van den vijand voerde. Hier werd een steunpunt der bolsjewisten met groote reparatie-inrich tingen voor tanks vernietigd. Ten noorden van Toeapse hebben bergjagers onder moeilijke terrein- en weersomstandigheden een krachtig ver sterkte bergstelling stormenderhand ge nomen en meer dan 65 gevechtsstellin gen veroverd. Hevige strijd in Tunis. In libye beperkten de gevechtshan delingen bij El Agheila zich Wederom tot wederzijdsche verkenningen en luchtaanvallen. In Tunis-is daarentegen de verwachte strijd in volle hevigheid ontbrand, waarbij de geallieerde troe pen werden teruggeslagen. Hoewel de wederzijdsche stellingen nog niet nauw keurig bekend zijn, staat het vast, dat de Engelsche en Amerikaansche troepen verdreven zijn uit enkele plaatsen, die ruim 30 km ten westen van Tunis liggen. Engelsche parachutisten kwamen hier herhaaldelijk in actie en werden in groo- ten getale door de Italianen gevangen genomen. Dok in de lucht nam de kracht der spil geleidelijk toe, zoodat de ge allieerde verwachtingen omtrent eensne 1- le bezetting van Tunis thans ijdel blij ken te zijn. Hierop zinspeelde ook Chur chill in een rede te Bradfort, toen hij verklaarde, dat in Noord-Afrika nog hevige gevechten te verwachten zijn. Darlan heeft de functie van stains- chef van Fransch Noord-Afrika aan vaard. Hij wordt terzijde gestaan door een rijksraad, waarin de gouverneurs van Algerije, Marokko, Fransch West- Af rika en Tunis benevens generaal Gi- raud als opperbevelhebber der strijd krachten zitting zullen hebben. Uiter aard heeft deze stap, blijkbaar met In stemming van generaal Eisenhower on dernomen, nieuwe ontstemming onder de Gaullisten gewekt, die Darlan als een verrader blijven brandmerken. Zij genieten in zekeren zin de steun der Engelsche regeering, die den toenemen- den Amerikaanschen invloed in Fransch Noord-Afrika met Ieede oogen aan schouwt, Rede van den Duce. In een groote rede heeft Mussolini, na 18 maanden te hebben gezwegen, het Italiaansche volk verantwoording afge legd over den gang van zaken. Op in drukwekkende wijze gaf de Duce een overzicht van de krijgsverrichtingen der Italiaansche weermacht, die haar taak op schitterende wijze heeft volbracht en zal blijven volbrengen. Sprekende over de Engelsche bombardementen van ste den, deelde Mussolini medq, dat deze tot nu toe 1882 dooden en 3332 gewonden hebben gekost. Aan Engelsche krijgs gevangenen heeft Italië 21 generaals, 2330 officieren en 32,747 soldaten in handen, terwijl de Italiaansche weer macht 230.738 man aan gevangenen ver loor. Het aantal dooden bedraagt 40.219 en dat der gewonden 85.968. „De doo den bevelen ons", aldus de Duce zijn rede, „te strijden tot de eindoverwin ning. Wij gehoorzamen." Vervolgens ham de fascistische kamer van corporaties een resolutie aan, waar in Italië s vaste wil om in onwrikbare zekerheid aan de eindoverwinning den strijd voor te zetten, tót uitdrukking werd gebracht. 1 millioen ton. In November is doorDuitsche strijd krachten 1.035.000 ton geallieerde scheepsruimte tot zinken gebracht. Dit is het tot dusverre hoogste resultaat van dezen oorlog. Bovendien werden o. m. drie kruisers en 6 torpedojagers tot zinken gebracht en vier vliegtuig moederschepen en 28 kruisers bescha digd. In een opgave van de scheeps- verliezen bij de actie teglen Fransch Noord-Afrika heeft de eerste lord der admiraliteit Alexander medegedeeld dat o.a. de Nederlandsche torpedojager „Isac Sweers' verloren is gegaan. Van de be manning hebben 100 leden den dood in de golven gevonden. In Ned.-Indië is het postverkeer tus- aanvullende distributiekaarten verstrekt schen de verschillende eilanden thans en tesamen mlet de centrale keuken hervat. Verder wordt gemeld, dat de warm eten uitgereikt. Japansche» bezettingsautoriteiten hetge-l Ook de N.S.V. heeft met krachtige bruik van de Nederlandsche en Engel- middelen ingegrepen en tezamen met sche taal in het telefoonverkeer ver-de gemeente Eindhoven de verdeeling boden hebben. jvan woongelegenheid voor de dakloos geworden deelen der bevolking geor ganiseerd slagschip en een kruiser tot zinken. Aan Japansche zijde ging een torpedo jager verloren. Op Nieuw-Guinea woédt de strijd om een vrij smalle kuststrook, waarin de nederzettingen Boena en Goe- Zaterdag 12 Dec. na liggen, die de Japanners na hun té-;Zondag 13 Dec. ruigtocht uit het Stanley-Owengebergte Maandag 14 Dec. uiterst verbeten verdedigen. Ook van Dinsdag 15 Dec. geallieerde zijde verwacht men hier nog Woensdag 16 Dec. zware gevechten tegen de Japansche Donderdag 17 Dec. soldaten, die zich wederom zeer bedre- Vrijdag 18 Dec ven toonen in den oerwoudoorlog. Japan in Ned.-Indië. 's morgens 's avonds tot vanaf 8 38 4.28 8 39 4.28 8.40 4.28 8.41 4.28 8.42 4.28 8.43 4.29 8.44 4.29 Voorts heeft de N.V.D. de noodige Nieuwe overheidsmaatregelen. De afgeloopen week zette in met een tweetal maatregelen, die doen zien, dat de overheid op elk gebied waakt voor dé economische en geestelijke ge zondheid van land en volk. In de eerste plaats zijn daar de verordeningen ter bescherming van de jeugd, welke ver- ordeniijg in zijn geheel is opgenomen geweest in ons blad van vorige week Vrijdag. Een tweede maatregel is minstens even ingrijpend. Een tweetal boeren, die ondanks de herhaaldelijk gegeven waarschuwingen voortgegaan waren met het overtreden van de voorschriften ten behoeve van de voedselvoorziening zijn uit hun bedrijf ontzet. Een ongetwijfeld zware maatregel, maar helaas noodza kelijk. Men kan er uit concludeeren, dat het de overheid ernst is met de zorg voor de naleving van de bepalingen en voor een goede uitvoering der maat regelen ten behoeve van'fle voedsel voor ziening. Diphteriegevallen in ons land. Het aantal diphteriegevallen in ons land is den laatsten tijd onrustbarend gestegen. Was het gemiddelde de laatste tien jaar "nog geen "3000 gevallen, in 1942 bleek het aantal gevallen tot en met October reeds meer dan 12000 te bedragen. Een stijging, die abnormaal genoemd kan worden en terecht ernsti ge bezorgdheid heeft gewekt. Het zal duidelijk zijn, dat in deze omstandig heden allen ouders niet genoeg op het hart gedrukt kan worden, hun kinderen boven het jaar (tot 14 jaar) te doen inenten, een behandeling, die volkomen ongevaarlijk en onschadelijk is. Het rijk heeft gezorgd voor voldoende entstójk 2. Het mengen van cokes met an- thraciet biedt het voordeel, dat het vuur beter doorbrandt; een vuur met enkel cokes gestookt, dooft eerder. 3. Als men eierbriketten met an- thraciet mengt, heeft men minder last van het pek, dat bij de bereiding van eierbriketten als bindmiddel voor het het anthractiegruis wordts gebruikt. Pek heeft een hoog gasgehalte en vormt bij verbranding veel roet. Stookt men in een vuur enkel eierbriketten, dan moet men telkens kleine beetjes versche brand stof bijvullen en pas nadat de vorige verbrand zijij. Ook moet men het vuur eerst door laten branden, voordat men het tempert. 4. Men kan ook cokes en eierbri ketten gemengd stoken, mits de stuk- grootte van die cokes kleiner is. Hier door brandt de cokes vlotter door en heeft men minder last van het roeten van het pek. 5. Essnootjes, ook wel keuken- of Door den N.V.D. en N.S.V. wordt kachelnootjes of half- of driekwartvet- alles gedaan om de slachtoffers met alle middelen te helpen. In het algemeen zal het niet mogelijk zijn, dat een brandstoffenhandèlaar aan al zijn ajnemers precies die soort, kwa liteit en afmeting brandstof levert, wel ke men altijd gestookt heeft. Daarom volgen hieronder eenige wenken, waar mede een ieder zijn voordeel kan doen. Allereerst moge er „op gewezen wor den, dat men voorheen in kachels en haarden vrijwel uitsluitend anthraciet- nootjes III (20 tot 30 m.m.) stookte, doch dat men ook anthracietnooten I (50 tot 80 mm) en anthracietnoten II (30 tot 50 mm) kan gebruiken. 1. Men kan anthraciet gemengd sto ken met eierbriketten, essnootjes en bruinkoolbriketten, wanneer men er zorg voor draagt, dat de stukgrootte van de brandstoffen ongeveer dezelfde is. Bij gemengd stoken van anthraciet met cokes dient de cokesafmeting kleiner te zijn. te kolen genaamd, hebben bakkend ver mogen, d.w.z. als de kolen op een vuur warm worden, bakken de enkele stukjes aan elkander vast en vormen een koek op het vuur. Men kan het bezwaar van dit bakken voorkomen, door de essnootjes gemengd te stoken met anthraciet van dezelfde stukgroot te of met cokes van een kleinere af meting. 6. Turf moet voor het gebruik in haarden of haardkachels vefkleind wor den tot stukken van ca. 40 m.m. in het vierkant en slechts met kleine hoeveel heden tegelijk op goed doorbrand vuur worden gebracht. Bovendien verdient het, als men turf stookt, aanbeveling het vuur pas te temperen als de versdh opgebrachte brandstof flink doorgebrand is. Turf verbrandt sneller dan anthra ciet. Menging met anthraciet, eierbri ketten of bruinkoolbriketten heeft Wei nig zin. Het brandend houden geduren de den nacht kan het beste geschieden door uitsluitend anthraciet, eierbriket ten of bruinkoolbriketten te stoken. In een centrale verwarmingsketel kan men cokes gemengd met persturf stoken.' De persturf behoeft dan niet verkleind te worden. Een jaar Pacific-oorlog. Ter gelegenheid van het feit, dat een jaar geleden de oorlog in den Stillen Oceaan door den Japanschen overval op Pearl Habour ontbrandde heeft het Amerikaansche departement van Marine eindelijk de volledige verliezen bij deze actie bekend gemaakt. Vijf slagschepen, drie torpedojagers en een drijvend dok werden tot zinken gebracht of door be schadiging onbruikbaar gemahkt. Voorts werden drie slagschepen en drie krui sers beschadigd. Van het corps mariniers werden 2117 officieren en manschappen gedood, 960 vermist en 876 gewond. De geleden schade wordt „uiterst erns tig' genoemd, maar de herstelwerkzaam heden zijn thans vrijwel voltooid. Zeegevecht bij Guadalcanar. Op Guadalcanar en Nieuw-Guinea duurden de hevige gevechten voort. Ja pansche torpedobooten vielen Amerikaan sche oorlogsbodems in de haven van Lunga op, Guadalcanar aan en brachten Wanneer de ouders nu voldoende me <3 werken, dan mag verwacht worden, dat aan het stijgend aantal gevalltenfe en einde gemaakt kan worden. Kerstgratificaties. Ook dit jaar zullen Kerstgratificaties kunnen worden verleend. Blijkens de Staatscourant heeft de gemachtigde voor den arbeid een algemeene vergunning verleend aan werkgevers om aan hun werknemers, die in het kalendjerjaar 1942 nog geen gratificatie hebben ont vangen, alsnog een gratificatie toe te kennen tot een bedrag van ten hoogste één week loon, berekend naar een 48- urige werkweek, of een kwart maand salaris. Aan werknemers, die in 1942 reeds een geringere gratificatie hebben ontvangen dan een. wéék loon, kan een aanvullende gratificatie tot dit bedrag worden verstrekt. 2 voormalige Nederlandsche schepen getorpedeerd. Het is thans 'bekend geworden, dat opnieuw twee voormalige Nederlandsche sche,pen in de laatste dagen van Nov door Duitsche duikbooten tot zinken zijn gebracht. Het zijn de Polydorus, met een inhoud van bijna 6000 brt. en hef in Batavia thuis behoorende vracht en passagiersschip „Tjileboet' van de Java-China-Japanlijn met een inhoud van 5.760 brt. De „Tjileboet' onderhield in vredestijd een dienst tusschen Batavia- Soerabaja en Chineesche en Japansche havens. De Britsche luchtaanval op Eindhoven Zondag 6 Dec. za'I een dag zijn, welke Eindhoven's bevolking nog lang zal heugen. Op dien dag n.l. poogden gen groot aantal Britsche vliegtuigen de Philipsfabrieken te vernietigen. Luk raak neergeworpen "bommen van elk ka liber kwamen echter voorlntamelijk in de woonwijken terecht en een groot aantal gebouwen, waaronder de oude Gothi- sche Cathrijnekerk werden totaal ver nield. Nadat de bommen waren neerge worpen, werd de burgerbevolking bo vendien nog met de boordwapens be stookt. Meer dan 100 dooden," talrijke ver misten en een groot aantal licht- ert zwaar gewonden, zie hier de balans van deze even laffe als verradelijke aanslag die bovendien werd ondernomen opeen dag, waarop een bijzonder levendig fa miliebezoek in de stad en van het land naar de stad plaats heeft. Het groote aantal slachtoffers is juist hieraan te wijten. Onmiddellijk na den aanslag heeft" de N.V.D. ingegrepen en als eerste bij drage een gift van f 25000 beschikbaar gesteld voor het delgen van den eersten nood. Door de brandstofrantsoeneering staat de hooikist weer in het middelpunt van de belangstelling, omdat er een belangrijke besparing op het gebruik van gas en electriciteit mee kan wor den bereikt. Veel spijzen worden be necjen de kooktemperatuur van 100 gr. C gaar, mits men ze maar lang genoeg aan de warmte blootstelt. Op dit prin cipe berust het gaar maken in hooikist of kookzak. Eerst brengt men het ge recht aan den kook, laat het eenigen tijd doorkoken en plaatst het daarna zoo snel mogelijk in een omgeving, welke de warmte slecht geleidt. De tem peratuur daalt dan slechts langzaam en de inhoud van de pan heeft vol doende gelegenheid om gaar te worden. Alleen bij gerechten bij een zéér langen kooktijd wordt de afkoeling te sterk Deze moet men dan ook na vier uur op nieuw aan den kook brengen om ze vervolgens nog eens in de hooikist te plaatsen. De hooikist geeft zelf geen warmte, maar bewaart ze alleen. Er kan dus geen sprake zijn van door koken van de spijzen. De beschuttende laag om de pan moet een voldoende dikte hebben en gemaakt zij!n van goed isoleerend materiaal. Hiertoe kunnen ge rekend wordenhooi, houtwol, kranten en papierwol. Dit laatste kan men zelf maken Tloor kranten in smalle reepen te knippeneen nadeel hierbij is, dat het tot proppen in elkaar gaat zitten en dan weer jrernieuwd moet worden. De vulling mag niet te stevig gestopt wor den, daar stilstaande lucht evfeneens isoleerend werkt. Uitreiking nieuwe bonkaarten. Gedurende het tijdvak van 7 tot en met 27 Dec. 1942, zal in het Patronaats gebouw de uitreiking plaats vinden van Bonkaarten voor voedingsmiddelen le periode (27 Dec. 1942 tot en met 23 Jan. 1943); aardappelkaarten, toeslag- kaarten voor zwaren en zeer zwaren arbeid, tabaks-, sigaretten- en versnape- peringenkaarten, zeepkaarten voor kin deren, kaarsen voor stal- en voertuig verlichting. Bij aanmelding moeten de distributie stamkaart en het bijbehoorende inlegvel benevens het middenstuk van de voe dingsmiddelenkaart 13e periode wor den overgelegd. Voor in ontvangstname der bonkaar ten moet de aanmelding geschieden op den datum, die vermeld staat op de thans in gebruik zijnde bonkaarten (13e periode) en wel als volgt: Zelfverzorgers op EMnsdag 22 Dec. van 912.30 en van 14 uur. Gewo ne uitreiking resp. op Woensdag 23 en Donderdag 24 Dec. 1942 tusschen 912.30 en 14 uur. Toeslagkaarten voor zwaren en zeer zwaren arbeid. Uitreiking bonkaarten le periode. Op 14 Dec. wijk C van 912 u. de huisnos. 170; wijk D van 13 u. de nos. 1-45. 15 December, Wijk A van 912 u. de nos. 131200; van 1.303 u. de nos. 201220. 21 December, wijk D van 912 u. de nos. 46eindewijk A van 23 u. de nos. 22Leinde. Uitreiking toeslagkaarten Almkerk, Woensdag 30 Dec. van 9 tot 12 uur. Nieuwendijk: Woensdag 30 Dec. van 23 uur. Uitreiking bonkaarten le periode. Op 16 Dec. wijk B van 912 de huisnos. 190 en van 1.303 u. de nos. 91-120. 17 Dec. w'ijk C van 912 u. de nos. 121210 en van 1.303 u. de nos. 211240. 18 Dec. wijk B van 912 u. de nos. 121200; 23 Dec. wijk C van 912 u. de nos. 241320. 24 Dec. wijk B van 912 u. de nos. 201260. Uitreiking toeslagkaarten9 Dussen: Maandag 28 Dec. van 912 uur. Hank: Dinsdag 29 Dec. van 912 u. GEM. NEDERHEMERT. Uitreiking bonkaarten niet zelfver zorgers. Toeslagkaarten voor zwaren en zeer zwaren arbeid, tabaks- en sigaret- tenkaarten, versnaperingenkaarten en zeepkaarten voor kinderen. Bovenstaande uitreiking zal plaats hebben op Woensdag 16 Dec. a.s. in het café le Sage Van 910 u. de stamknos. 1200; ■van 1011 u. de nos. 200-^400; van 1112 u. de nos. 400600; van 12.30 'tot 13.30 de nos. 600800; van 13.30 tot 14.30 de nos. 8001000; van 14.30 tot 15.30 de nos. 1000einde. Uitreiking bonkaarten 13e periode. Voor houders van Boterbonnen (In legvellen K): Maandag 14 December. Wijk A, van 9.1510.30 u.; wijk B, van 10.3012 u.wijk C van 1.30 tot 3 uur. Voor houders van Vetbonnen (Inleg vellen L): Dinsdag 15 December. Wijk A nr. 135 van 9.1510.15 nr. 36—^70 van 10.1511.15 u.; nr. 71-105 van 11.1512.15 u.nr. 106140 van 1.302.30 u.nr. 141 tot 160, van 2.303 uur. Woensdag 16 December. Wijk A, nr. 161209 van 9.15 10.30 uur; Wijk B nr. 1—50 van 10.30 tot 12.15 u.;nr. 5185 van 1.302.30 u.Wijk B nr. 86105 van 2.30—3 u. Donderdag 17 December. Wijk B, nr. 106140 van 9.15— 10.15 u.nr. 141175 van 10.lr 11.15 u.nr. 176201 van 11.15 12.15; Wijk C nr. 135 van 1.30 2.30 u.nr. 3650 van 2.303 u Vrijdag 18 December. Wijk C, nr. 51-^,85 van 9.1510.15 u.nr. 86-120 van 10.15—11.15 u.; nr. 121155 van 11.15—-12.15 u.nr. 156191 van 1.303 u. De uitreiking heeft plaats in het Ver- eenigingsgebouw. De uitreiking van genoemde kaarten zal plaats Vinden op Woensdag 23 en Donderdag r24 December a.s. tel kens van 94 2.30 en van 14 uur. Uitreiking zeeprantsoen voor vuilen arbeid. De uitreiking van zeeprantsoenen voor vuilen arbeid zal plaats vinden op Maan dag 21 Dec. a.s. van 24 uur nam. op het Distributiekantoor. -.c. - >\y,v A PK Kark-Transo-F«P H m De Leider van het Sub-Distributie kantoor te Wijk maakt bekend, dat de inlevering der uitgereikte formulieren voor extra rantsoenen plaats vindt voor de gemeente Wijk op Maandag 14 Dec. a.s. van v.m. 9-12 u. Eethen, Woensdag 16 Dec. van 9 tot 12 uur v.m. Veen, 17 Dec. n.m. van 22.30 u. Zij, die in aanmerking komen voor kaarsenbonnen voor stal- of voertuigen- verlichting kunnen, indien zij reeds een formulier in Óoct.Nov. hebben inge leverd, deze rantsoenbonnen afhalen in de week van 1419 Dec. a.s. op de zittingsuren «die voor de rantsoenbonnen zijn vastgesteld. Tevens kunnen nieuwe aanvragen worden ingediend. Zij, die een formulier voor vaste brandstoffen ten behoeve van kamer en pensionbewóners hebben ingediend, of nog moeten indienen, kunnen ook in de week van 1419 Dec. a.s. op de vastgestelde zittingsuren voor rantsoen bonnen, de hun toebehoorende brand- stoffenbonnen voor Dec.-Jan. afhalen met medebrenging van stamkaart van de(n) kamerverhuurder(ster), alsmede yan het nog in te dienen aanvraagfor mulier. Na 18 Dec. kunnen geen aanvragen voor kaarsen en brandstoffen meer in behandeling worden genomen. In verband met het groote aantal aanvragen van- schoenenbonnen, worden geen aanvraagformulieren in de maand December uitgereikt met uitzondering van aanvragen voor huispantoffels. Keukengerei, vervaardigd van gegal vaniseerd of geëmailleerd ijzer of alu minium is thans onder de distributie en mag mitsdien slechts gekocht, verkocht of afgeleverd worden tegen g|eldige bonnen. In het tijdvak van 1 tot en met 21 Dec. 1942 geeft elk der bonnen 3-77, 3-78, 3-79, 3-80; 4-77, 4-78, 4-79 en 4-80 van de bon kaarten voor voedingsmiddelen 13e pe riode. K 310 en K 340 (kinderen tot en met 13 jaar), bij gelijktijdige inlevering van één der punten 01 tot en. met 04 van de E.-V.-kaart voor serviesgoed te zalm en het recht op het koopen naar keijze van serviesgoed of het hieronder genoehide metalen keukengerei toj, eejn waarde van één punt. In verband met de bevoorrading van den handelaar moet het publiek bij de aanschaffing van de onderhavige artike len de noodige - soepelheid betrachten, met dien verstande, dat het genoegen moet nemen met de artikelen, welke de handelaar in voorraad heeft. De volgende artikelen, vervaardigd van gegalvaniseerd of geëmailleerd ijzer of aluminium, zijn tegen de daarachter vermelde puntenwaardeering op boven genoemde bonnen te verkrijgen, te we ten Afwaschbakken, diameter in cm. 32 of 34, aantal punten resp. 10 en 11. Bedkruiken 3 p. Bedkruiken voor babies 2 p. Bekers, diam. 7, 8, 9 cm., resp. 1, 1 en 2 p. Borden, diameter 20, 22, 24, 26 cm., resp. 1, 2, 2 en 3 p. Braadsleden 30, 35, 40, 45 cm en hooger, resp. 10, 12, 13, 16 p. Drinkbussen 1 halve liter, 1 1., 2 l.j resp. 2, 3, 5 p. Eetketels, diam. 12-14, 14-16, 16-18, 18-20, 20-22, resp. 5, 6, 8, 10, 12 p. Emmers, diam. 22, 24, 26, 28, 30 cm en grooter, resp. 8, 11, 13, 15, 16 punten. Etensdragers, 3 afd., diam. 14, 16, 18 cm., resp. 13, 15 en 16 p.; idem 4 en 5 afd., diam. 14, 16, 18 cm.^ resp. 16, 16, 16 p. Inmaakketels, steriliseerketels met en zonder inzet, waschketels (diam. 32 en grooter) en teilen (diam. 45 en grooter) en teilen (diam. 45 en grooter) 16 p. Fluitketels, diam. 18, 20 cm., resp. 7 en 8 p. Gasketels, diam. 12, 14, 16, 18, 20 22, 24 cm. en grooter, resp. 5, 6, 7. 9, 11, 14, 16 pt. Zakketels, (zaklengte 14 cm.), diam. 11, 12, 13, 14 cM., resp. 7, 8, 9, 10 punten. Koffiekannen, diam. 12, 13, 14, 16, 18 cm., resp. 5, 6, 7, 8. 10 pt. Koekepannen, diam. 18, 20, 22, 24. 26, 28, 30, 32 cm., resp. 3, 5, 6, 6 8, 9, 11, 12 p. Lepels (schep- en soep-), diam. 9, 10, 11, 12, 14 cm., resp. 1 2. 2, 3. 4 p.lepels (saus-), diam. 6, 7 cm., resp. 1, 1 p. Marmieten, diam. 14, 18, 22, 26 cm., en grooter, resp. 5, 8, 12, 16 p. Melkkannen \[2 liter, 1 1., 11/2 2 1., 3 1., resp. 3, 5, 6, 8, 10 p. Melkkokers, diam. 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18 en 20 cm., resp. 5, 5, 6, 7, 8, 9, 11, 13 p. Pannen, diam. 12, 14, 16, 18 20, 22, 24, 26 cm. en grooter, resp. 3, 5, 6. 8. 10, 12, 14, 16 p. Schalen en schotels met deksel (vuur vast), diam. 16, 18, 20, 22 cm., resp. 8, 10, 12, 14 p. Schalen en schotels zonder deksel, diam. 16, 18, 20, 22 cm., resp. 2, 2, 3, 3 punten. Schuimspanen, diam. 10, 11, 12, 13. 14, 16 cm., resp. .1, 1, 2, 2, 3, 3 p. Theepotten, diam. 11, 12, 13, 14 cm., resp. 3, 4, 5, 6 p. Vergieten, diam. 22, 24, 26, 28. 30, 32, 34, 36 cm. resp. 4, 5, 7, 8. 9, 10, 10, 11 p. Waterkannen, diam. 14, 16, 18, 20. 22, 24 cm en grooter, resp. 7, 8, 11, 13, 15, 16 p. Zeven voor waschketels, 'geëmaill.b diam. 32, 34, 36, 38, 40, 42, 44 cm., resp. 4, 5, 6, 7, 7, 8, 8 p.idem ge galvaniseerde, diam. 34, 38, 42, 46 cm., resp. 7, 8, 9, 11 punten. Voor artikelen van een maat, afwij kend van die in deze lijst genoemd, kan de warde in punten als volgt worden berekend Voor een geëmailleerd of gegalvani seerd ijzeren artikel is de puntenwaar- de gelijk aan tienmaal het gewicht in kg. Voor een alluminium-artikel wordt de puntenwaarde verkregen door het gewicht in kg te vermenigvuldigen met 30. Voor ieder artikel wordt echter ten hoogste 16 punten berekend. Een alluminium-artikel met een ge wicht van 0,32 kg wordt dus gewaar deerd met 9,6 punten, welk getal naar boven wordt afgerond op 10; een ge ëmailleerd of gegalvaniseerd ijzeren ar tikel van 1,24 kg wordt gewaardeerd met 12,4 punten, welk getal naar be neden wordt afgerond, op 12. Voor wat betreft de serviesgoedar tikelen, geldt de bestaande reeds gepu bliceerde puntenwaardeering. Daar sinds 9 Nov. 1942 de volgende artikelen even eens onder de distributie van serviesgoéd -•

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1942 | | pagina 1