OS DISTRIBUTIEBONNEN ESSi Zomertijd. KKIIKCH KV «RENOVATUM» Ingezonden Bekendmaking Plaatselijk Nieuws LET OP1! Voetbalsport Burgerlijke Stand Marktberichten Rechtzaken Qevonden en verloren voorwerpen Distributie mededeelingen S.DLanktiuyzen&Co'sBanlCN.v. Telef. No. 15, Raamsdonksveer. Agentschap van de Amsterdamsche Bank N V- Amsterdam. Verzoek aan gel»rili kers van «rJmt- OORLOGSSCHADE STORMSCHADE 11 De Waterstaatkundigen toestand van het Land van Heusden en Altena en het Scheepvaartverkeer. in. HEUSDEN. ALMKERK. BENEDEN LANGSTRAAT. CAPELLE. GENDEREN. Bonnen welke vervallen MEEUWEN. NEDERHEMERT. SPRANG. WIJK. WIJK EN AALBURG. WOUDRICHEM. WERKENDAM. WOUDRICHEM. WERKENDAM. HEUSDEN. WERKENDAM. Brood, beschuit, aardappelen, tabak 14 A 2 kg. aardappelen. 14 B 1 kg. aardappelen. 14 A Tabaksk. 20 sigaretten, 5 siga- 14 B ren> cigarillos of 25 gr. tabak per bon. Vleesch of Vleeschwaren 13 B V4 rantsoen. 4/13, M/13 Reserve. iy4 rantsoen. M/15, M/17 Reserve. 2x/2 rantsoen. Suiker, jam, gort, havermout, vermicelli, kaas, bloem, melk, rijst, chocolade en suikerwerk 520 1 kilogram suiker. 521 500 gram stroop, jam, enz. 522 250 gram gort. 523 250 gram havérmout. 524 250 gram peulvruchten. 5 25 100 gr. vermicelli of maizena. 527, 528, 529 100 gr. kaas per bon. 530, 531, 532, 533 70 gram meel of bloem of 1 rantsoen brood of gebak per bon. 13,14,15, ls/4 liter taptemelk p. bon. j 5J5 13,14,15, l/s4 liter melk per bon. 4/15 „Reserve" 51[i liter melk. Boter 10 125 gram margarine of bak- en braadvet. Koffiesurrogaat Petroleum 11 en 29 „Verlichting" 1 1. petroleun Vaste brandstoffen 514 Zeep 4/16 Reserve. 250 gram rijst. 4/17 Reserve. 250 gram havermout. 490, .491, „R Eenheidszeep», „R Wasch 3/13, 4/18 •reserve", 150 gr. cacao m. suik. poeder» en „R Toiletzeep". 13 100 gram chocolade, per bon. 1 yAN 1 JAN.30 APRIL. 14, 15 100 gram suikerwerk, per bon. Bon N van de Textielkaart DA, 45 gr. BONNEN BETEEKENEN VOEDSEL MITS ER GELD IS 1 ZORGT VOOR GELDSTEUNT WINTERHULP 1 GIRO 5553 Kantongerecht 's-Herlogenliosch. Uitreiking nieuwe bonkaarten. Verstrekt HANDELSCREDIETEN tegen nader overeen te komen voorwaarden. Opent Rek.-Cour. met rentevergoeding. Incasseert Binnen- en Buitenl. Wissels. Belast zich met den aan- en verkoop van Effecten en nazien van Uitlotingen. KOOPT en VERKOOPT vreemd Bankpapier. Verzilvert Cou pons en bezorgt alle Assurantiën. Neemt GELDEN a DEPOSITO, rente- vergoeding volgens overeenkomst. VERHUURT SAFE LOKETTEN. (Prijzen naar grootte der kastjes.) SPAARBANK. Spaarboekjes gratis bij eerste storting. Nadere inlichtingen verstrekt de Directie. Glasschaar schle bemoeilijkt de levering van Uw geneesmiddelen.Geeft daar om Uw ledige Kruschenflesch met deksel terug aan Uw Apotheker of Drogist en U ont vangt daarvoor lesp. 5, 3 of 2 ets. p fl. Kruschen wordt uitsluitend verkocht in de bekende gele vei pakking ■Es Ooon Renovatum verzekert Uw bezit tegen BRANDSCHADE Practischevoorwaarden Billijke tarieven Inlichtingen bij onze correspondenten Algemeen Onderling Waarborg Genootschap LEIDSCHEPLEIN 29 AMSTERDAM-C. MAXIMUMPRIJZEN MANDARIJNEN EN SINAASAPPELS. Gelet op art. 5 lid 1 van de prij- zenbeschikking versche zuidvruchten '41 maakt de gemachtigde voor de prijzen het volgende bekend: De maximuinverkoopprijzen voor mandarijnen en sinaasappels zijn vanaf heden vastgesteld als volgt: Voor importeurs Mandarijnen f 95.30 per 100 kg. Sinaasappels f 80.00 per 100 leg. Voor groothandelaren: Mandarijnen f 107.00 per 100 kg. Sinaasappels f 92.00 per 100 kg. Voor kleinhandelaren: Mandarijnen f 0,1372 P€r 100 gr- Sinaasappels f 0.1 U/a per 100 gr. De consumentenprijs mag op 7» el- naar boven worden afgerond. Hiermede vervallen alle eerder be kend gemaakte prijzen. Teneinde nu den waterstaatkundigen toestand der verschillende Maas-distric ten, enz. te verbeteren, werden meer dere plannen ontworpen en uitgevoerd, als verruiming van het Heusdensch Ka naal, afdamming van de Maas te An- del het voorzien in de waterloozing van de inundatie-gebieden rond Den Bosch, kadewerken langs Amer, Donge, enz. en vooral de aanleg van een nieuwen „riviertak"de Maasmond. Daar de Maas te Wel is afgedamd, moet de scheepvaart op deze rivier naar Gorinchem plaats hebben over het Heusdensch Kanaal. Dit werd daartoe uitgediept en verbreed. Verder moet dit kanaal het Maasvak Well-Andel, dat afgesloten 'is, steeds bij vloed vullen en weer bij eb ledigen. De stroomsnelhe- den, daarvan het gevolg, zijn het sterkst, bij vloed, wanneer kleine Maasafvoeren samentreffen met stormvloeden uit den Amer. Bij het onteigenen van gronden voor dit kanaal stuitte men op vele moei lijkheden. Zoo was een vvestwaartsche afbuiging van dit water ontworpen, voor de scheepvaart, die zich voorna melijk in de richting van en naar Andel bewoog. Thans echter kwam deze meer oostwaarts te liggen. Voor de verruiming van het kanaal was de onteigening noodig van 47 perceelen te Wijk en Nederhemert. Nagenoeg het gëheele benoodigde ge bied werd bij minnelijke schikking aan gekocht (1893), maar drie grondbezit ters op Brabantschen oever waren daar niet voor te vinden. De vereischte pro cedures werden te Den Bosch aanhan gig gemaakt. De rechter wees uit, dat de Staat geen recht tot onteigening had, omdat de termijn, bedoleld in art. 12 van de wet van 28 Aug. 1851 niet in acht genomen was. De tijd was voorbij, waarbinnen een nieuw K. B. genomen kon worden. De onteigeningskosten beliepen f73.157.14. In dezen tijd werden gesticht het landbouwveer te Bern en de stoorn- pontveren te Drongelen, Capelle en Keizersveer. (Hier ligt thans een prach tige brug). Over het ffeusdensch ka naal werd een draaibrug gebouwd. De Regeering verwachtte, dat de Bernsche polder, die afgesneden was, zou worden geëxploiteerd over den af- sluitdam te Well vanuit de Bommeler- waard, maar in de naaste toekomst, na het openen van den Maasmond, zou nog van uit Herpt en Haarsteeg die bebouwing plaats hebben. Ook andere oorzaken waren er, waardoor tot het herstel van de afgesneden gemeenschap, over de Herptsche Steeg werd besloten. B. en W. van Capelle verzochten het bestaande pontveer over het Oude Maasje in den grintweg Capelle-Baan, door een beweegbare brug te vervan gen. Dit verzoek werd ingewilligd. An ders zouden hier twee veren zijn op dezen weg. De pontveren te Drongelen en Ca pelle zijn stoom kabel porftve re nHëtl eerste in den weg Waalwijk-Drongelen diende tot vervanging van het v.m. pontveer over het Oude Maasje. De Heesbeenschestraat werd door een weg op de kruin van den zuiderrivierdijk met Drongelscheveer verbonden. In plaats van dit oorspronkelijke handkabelveer kyam er later een stoom boot veer, dat in onzen tijd, door een brug is vervangen. Over een stoombootveer te Heusden werden in 's lands vergaderzaal lange discussies gehouden. In 1886 stelde de heer Seret, de afgevaardigde van Gor- kum tenslotte een amendement op, dat met 45 tegen 21 stemmen werd aange nomen. Er zou te Heusden een brug komen. Deze zou de verbindingen tus- schen deze plaats en het Land v. Altena over den Aalburgschendijk, enz. ver vangen. Zoo kwam ook de spoorlijn door het Land van Heusden met de gemeenten in het Land van Altena in constante, verbinding. Van den aanvang af stond de draai brug over het Heusdensch kanaal op het promgramma. 'Zoo zouden, de tan den van Heusden en Altena, naast den weg over den dam te Andel, een vaste verbinding hebben met de spoorlijn door de Bommelerwaard en den Bosch. Voor het pontveer te Bern gebruikte men aanvankelijk een houten halve pont met zeiltuig en roer. In 1906 werd de ze evenwel verkocht en werden ijzeren ponten, enz. aangeschaft. De ijzeren stoom pont te Drongelen beweegt zich langs 3 kabels dwars over de rivier: twee leikabels en één trekka- bel. Een stoommachine .pp de pont le vert de beweegkracht. Deze brengt een trekwiel, dat buiten aan het vaartuig zit, in beweging. De leikabels loopen over de rollen en schijven, die aan het pontlichaam zijn bevestigd. Bij laag water doen allebei tegelijk dienst, al verricht dan de bovenleika- bel het meeste werk. Bij den veel min der sterken vloedstroom komt de be- nedenleikabel alleen In werking. De tweede leikabel werd noodzake lijk door den intensen stroom na de opening der Bergsche Maas. Voor de veren te Drongelen en Ca pelle heeft men drie stoomkabelponten. Eén er van is steeds in reserve. Ook heeft men voor elk veer drie roeibooten, waarvan met één gezeild kan wofden en één met ijsschenen kan worden voor zien. (Wordt vervolgd) M. de R., Het ingezonden stuk van den Wel eerwaarden heer Ds. Trouwborst over de Doopbelofte dwingt mij tot een kort antwoord, waarvoor ik U nog beleefd plaatsing in Uw blad verzoek. Naast de aanhalingen van theologen en bekende voorstanders van het bij zonder onderwijs, welke ik in Uw blad van 12 Maart j.l. onder de aandacht van de lezers bracht, vefwijs ix nog naar een circulaire, die door den ortho doxen Ds. I. Faber, in kwaliteit van bestuurslid van de Hervormde School te De Kiel (Dr.), in April 1939 ver spreid is. Deze circulaire besluit met de vol gende woorden „Dat men op grond van bovenge noemde belofte (n.l. de doopbelofte) in ieder geval verplicht zou zijn het Chr. onderwijs te kiezen is een mee ning, die wij niet verdedigen kun nen en daarom, waar deze mening openlijk werd uitgesproken, ook open lijk terug nemen". En voorts haal ik nog aan wat Prof, Dr. C. G. Wagenaar (evang. orth.) in 1938 schreef in het Evange lisch Zondagsblad „Maar dan blijft nog op die Ker- keraad (in het onderhavige geval zou gezegd kunnen worden: op Ds. Trouwborst) de bewijslast rusten, dat de Doopbelofte de plicht insluit, de kinderen niet naar een openbare school te zenden! Alsof het niet mo gelijk ware, dat men de school ge bruikt voor het onderwijs en daar voor zelfs een bepaalde school pre fereert, ook al mist deze het chris telijk etiket, terwijl men het zwaarte punt van de opvoeding legt daar, waar het behoort: in het huisgezin.' Beide uitspraken gaan lijnrecht in tegen wat Ds. Trouwborst schrijft: de ouders zijn. op grond van hun Doop belofte gehouden hun kinderen naar een Chr. school te sturen. Met 'toog op de papierschaarste zal ik het hierbij laten en er niet meer op terug komen, al zou er i. z. het onderwijs in Nederland voor en na 1800 nog wel het een en ander tegen de historie-schrijving van Ds. Trouw borst in te brengen zijn. Met dank voor de plaatsing, R. v. SUILICHEM, Hoofd der O. L. S„ Wijk. Be Burgemeester van Heusden richt een ernstig, woord van waarschuwing tot de ouders om er op te letten, dat hun kinderen niet achter de autobussen en andere vervoermiddelen hangen. r' Deze week Maandag is bijna een zeer ernstig ongeluk gebeurd in de Pelsche- straat qm ongeveer half vier. In laatste instantie dragen de ouders zelf de grootste schuld, wanneer er iets ernstigs gebeurt. Zij schieten tekort in hun plicht om over hun kinderen te waken. Waar de ouders in deze hun op voedende taak niet naar behooren ver vullen, zal ik deze van hen overnemen, maar deze gaat steeds vergezeld van de roede in den vorm van een stevig proces-verbaal. De Burgemeester voornoemd, A. THOMAES. Heusden, 23 Maart 1943. Binnen enkele weken is het Paschen. De geheele natuur is dan in een nieuw kleed getooid. Wij zelf ook zooveel mo gelijk. Ook onze stad moet, zooveel de tijdsomstandigheden dat toelaten, er keu rig uitzien. Enkele zakken cement en kalk zijn wel te krijgen. Daken en ge vels moeten opgekalefaterd worden, want ons streven moet zijn, van onze stad niet te maken een begijnhof of er ger nog een kerkhof, doch moeten wij onze stad terugbrengen in haar luister, zooals zij was tijdens het Twaalfjarig Bestand. Komt- maar eens zien naar de prachtige schilderij van Heusden uit die jaren, en gij zult zien, wat een ju weel Heusden toen was. Zoo moet onze Stad wederom worden. Ik reken op ieders medewerking. De Burgemeester van Heusden, A. THOMAES. Heusden, 23 Maart 1943. De Burgemeester van "Heusden noo- digt de collectanten van Winterhulp Ne derland vriendelijk uit om Zaterdag 27 Maart 1943 om 9.30 ten Stadhuize te willen komen, teneinde de bescheiden voor de laatste straatcollecte en tevens de laatste van dit winterseizoen in ont vangst te nemen. Ik maak de inwoners van Heusden, Oudheüsden, Herpt en Hedikhu^zen er op attent, dat deze laatste collecte ge houden wordt van 27 tot en met 29 Maart a.s. Een ieder taste flink in de beurs en o f f e r e naar vermogen. De Burgemeester van Heusden, A. THOMAES. f Heusden, 25 Maart 1943. De Burgemeester van Heusden ver langt in opdracht van het Departement van Opvoeding enz., in verband met de heroprichting der Muloschool te Heusden, opgaaf van de namen van leer lingen, die in den Bosch of Waalwijk Ulo-onderwijs genieten. De ouders uit Heusden en 't Land van Heusden en Altena zijn verplicht mij dit vóór 1 April a.s. te melden. Tevens een ver zoek aan de ouders, die hun kinderen in de nabije toekomst naar de Mulo- school in Heusden willen zenden, om de namen dier kinderen schriftelijk op te geven aan mij, burgemeester. De Burgemeester van Heusden voornoemd, A. THOMAES. Heusden, 26 Maart 1943. Op het consultatiebureau voor zuigelingen alhier, werden op 23 Maart ter onderzoek aangeboden 18 zuigelin gen en wel uit Heusden 8, Oudheusden 2, Herpt 4, Genderen 3 en Aalburg 1. De secretaris van de Stamboek Varkensfokvereeniging „Land v. Heus den en Altena en Biesbosch" ontving van het secretariaat van de Provinciale Commissie ter Bevordering van de Var kensfokkerij in Noord-Brabant bericht dat door den Procureur-Generaal te 's Bosch toestemming is verleend voor het houden van een Varkensfokdag. Deze zal gehouden worden op 14 Mei a.s. alhier. De leden worden ver zocht hiermede rekening te willen hou den. Op het j.l. Vrijdag 19 dezer alhier gehouden examen van de 2-ja- rige landbouwcursus, welke door den heer A. Mol, hoofd der Chr. School alhier gehouden werd, slaagden de na volgende personen: B. Schermers, C. Verhagen, A. A. Tamerus, B. O. de Peuter, G. Koekkoek, B. de Ruiter, B. Vink, H. Monfrooij, C. Monfrooij, Joh. v. d. Meijden, J. Vi;nk, B. de Peu ter, Jac. Vink, H. M. v. d. Meijden,* M. H. v. d. Meijden en A. N. Vink. Heeft enkele wekeil' de stroo- handel geheel stilgestaan, thans ziet men allerwegen en gansche dagen zware vrachten rogge- en haverstroo vervoe ren naar de persen. De prijs is f 22 per 500 kg. In hooi gaat thans niets om. In het gebouw van den Chr. Volksbond te Sprang werd onder lei ding van den Ed.Achtb. Heer A. Smit de algemeene ledenvergadering gehou den van de afd. Sprang-Capelle van het Groene Kruis. Na opening en voorlezing der no tulen, bracht de secretaris het jaarver slag uit, waaruit wij aanstippen, dat het ledental met 30 gestegen was en 1049 bedroeg. Sedert 1 Jan. 1939, toen het ledental 616 bedroeg, is er een ver meerdering van ruim 70 pCt. Het aantal bezoeken van de wijkver pleegster bedroeg 3569, waarvan 2882 -bij zieken, 466 bij zuigelingen en 221 bij t.b.c.-patiënten. Het aantal gezin nen, dat onder controle van de wijk verpleegster stond bedroeg 38 met. 44 t.b.c.-patiënten. Van het consultatiebureau voor zui gelingen, dat onder leiding staat van de plaatselijke geneesheeren Dr. Mevr. L. Verheij-v. d. Mandele, Dr. H. Win kelman en Dr. W. C. Stalborgh, werd voor 108 zuigelingen gebruik gemaakt met in totaal 781 consulten. De rekening en verantwoording over 1941, welke waren nagezien door de heeren J. Waverijn en W. J. Zwart, werden goedgekeurd. Tot leden der con trolecommissie voor het nazien van de boeken en kas over 1942 werden be noemd de heeren J. G. Addink en W. J. v. Nieuwenhuijzen. De aftredende bestuursleden Mej. P. J. Rijken en de heeren A. Smit en S. Rempt werden bij acclamatie herkozen. In den loop der vorige week ontstond brand in de schuur van den landbouwer L. v. P. in de Kom. Niet tegenstaande de brandweer spoedig ter plaatse was,, kon niet voorkomen wor den, dat de schuur tot den grond toe afbrandde. Op het te Utrecht gehouden exa men vanwege het EersteNed. Insti tuut voor Practische Wetenschappen, E.N.I., slaagde dezer dagen onze dorps genoot D. N. Colet voor makelaar en taxateur. op Zaterdag 27 Maart 13 Brood. 13 Beschuit. 13 Aardappelen. 13 A Tabakskaart. 13 Sigarettenkaart. op Woensdag 31 Maart. 11 en 29 „Verlichting". Petroleum. 490, 491, R Eenheidszeep, R Waschpoe der en R Toiletzeep. 514, 515, S Eenheidszeep, S Waschpoe der en „S Toiletzeep. Heden Vrijdag 26 Maart des nam. half 3 en vanavond om 7 uur hoopt voor de Geref. Gem. alhier op te treden Ds. v. d. Woestijne van Rid derkerk, alsdan zal biduur voor het gewas worden gehouden. Een wagen getrokken door 2 paarden en geladen met kunstmest, ge raakte dezer dagen bij het veer in de Maas. Met vereende krachten werd al les op het droge gebracht, zoodat dit ongeval voor den eigenaar J. C. v. W. nogal goed is afgeloopen. Tot gemeente-bode in deze ge meente is aangesteld de heer G. v. Heemskerk alhier. Ds. Sirag alhier hield een lezing voor het comité voor Winterlezingen, over het onderwerp: De verloving en het Christelijk huwelijk. Voor de toelating van leerlingen voor de Bijzondere School te Wijk, wordt zitting gehouden in een loxaal van die school op heden Vrijdagavond te 7.30 uur. Inlichtingen zijn voorts te verkrij gen bij het hoofd, den heer H. B. Ren- gersen. Het pl. Buurtschapscomité WHN., alhier maakt bekend: de 12e collecte dit is een buscollecte ten bate van* Winterhulp zal in onze gemeente worden gehouden op Vrijdag en Zater dag 26 en 27 Maart a.s. Zooals bekend is deze collecte de laatste van dit sei zoen. Weer zullen dus de Blokhoofden huis aan huis verschijnen'met de be kende roode bus, terwijl de Jeugdstorm op Zaterdagmiddag en de W.A. des avonds een straatoollecte zullen houden. Het pl. Buurtschapscomité wekt ieder- eerp zonder uitzondering op om zoowel de bus- als de straatoollecte te doen slagen en wel zoo, dat wie met| deze collecte de hoogste opbrengst van het seizoen kunnen noteeren. Laat dus een ieder, die ten opzichte van het Winterhulpwerk nog Wat. goed te ma ken heeft, deze collecte daartoe benut ten. Velen, kleine luiden, arbeiders en middenstanders hebben dit seizoen blijk gegeven het Winterhulpwerk naar waar de te schatten en te waardeeren. Vele anderen vooral onder de meer gegoeden gaven hiervan tot lieden nog geen blijk. Speciaal tot deze cate gorie richt zich het pl. Buurtschapsco mité met het dringend verzoek thans met deze laatste collecte van het seizoen alsnog alle vooroordeel op zij te zet ten en enkel het groote doel te zien, dat Winterhulp nastreeft n.l. noodlij dende volksgenooten hulp te bieden. Als men dit doel goed tot zich laat doordringen dan telt ieder offer licht en geeft reden tot voldoening. Dorps- genooten, ons comité rekent op U. Op de jaarvergadering der land- en tuinbouwver. „Land van Al tena" alhier werden tot bestuurslid her kozen de heeren C. v. Vugt en H. de Lorm en gekozen de heeren Ant. v. Zon en J. H. Verhoeven. De omzet aan de veiling bedroeg over 1942: 42711.84 gld. (v. j. 19192.96 gld.) Voor de Stichting Huish. Voor lichting ten Plattelande gaf Mej. v. d. Hoeven, ten huize van Mijnheer v. Beem voor een 16-tal cursisten, de eerste kookles. In ^je Zaterdag j.l. gehouden algemeene vergadering van de Coop. Boerenleenbank alhier werd de heer Joh. Dal herkozen als bestuurslid en de heer S. H. Bax als lid van den Raad van Toezicht. Op de Algem. Vergadering der Onderl. Paarden- en Veeverzekering Mij. „Werkendam en O." werd tot bestuurs lid herkozen de heer C. v. d. Stelt en gekozen de heer A. v. .Houwelingen, dierenarts te Almkerk. De v.v. „Stormvogels" alhier, zal op Woensdag 31 Maart a.s. en Don derdag 1 April a.s. in de zaal van café v. d. Straeten alhier een feestavond hou den voor haar leden en begunstigers. Op dezen avond zal optreden de voor drachtenkunstenaar Willem van Capel- len. Zaterdag 27 Maart speelt de v.v. Koz. Boys 2 tegen Hardinxveld 3. Aanvang 4 uur. Van 18 tot en met 24 Maart. Geboren: Irmgard Erna, d. van G. M. Baaijens en A. W. M. E. Bentlage. Overleden: Catharina A. Timmermans 11 j.; Maria C. v. d. Griendt 79 j., wed. van A. Luijben. Geboren: Hendrika J. G., d. van M. 't Hooft en C. E. Schalkwijk. Ondertrouwd: Gerrit v. Oord 32 j. en Barbera R. v. d. Heuvel 23 j. Overleden: Cornelia Kraaieveld 68 j. echtgenoote van Joh. Groeneveld. VAN 28 MAART—3 APRIL. 14 A 400 gr. brood of 4 rants, gebak 14 B 50 gr. brood of Va rants. gebak. 14 70 gram beschuit of 1 rantsoen brood of gebak. VAN 21 MAART—3 APRIL. 13 A 1 rantsoen. VAN 21 MAART—17 APRIL. VAN 24 MAART—4 APRIL. VAN 21 MAART—15 MEI. 52 6 250 gram "koffiesurrogaat. VAN 1—31 MAART. per bon. VAN 1 MAART—21 APRIL. 05 bonk. EA voor kookdoeleinden, 1 liter petroleum. VERLENGD v. ONBEPAALDEN TIJD 21 en 33 „Verlichting" 300 gr. kaarsen 01, 02, 03, 04, 05 en 06 K.F. ééi eenheid vaste brandstoffen per bon. Bonnen één eenheid le12e periode één eenheid vaste brandstoffen. Geldig tot 30 April 1943. 09 en 10 BV., der D.V.-kaart, éér eenheid vaste brandstoffen. Geldig tot 30 April 1943. VAN 1—31 MAART, en „S Eenheidszeep", 1 st. lucht- gevulde eenheidstoiletzeep of toi letzeep. en „S Waschpoeder", 250 gram waschpoeder oj zeeppoeder. „S Toiletzeep", 50gr. toiletzeep of 75 gr. (oude samenst.) ,xn o oen r, t I VERLENGD TOT 31 MAART. 's-HERTOGENBOSCH, 24 Maart. Op de markt van heden waren aan gevoerd 1179 stuks en wel 657 runde ren; 12 nuchtere kalveren; 301 biggen; loopers en 162 geiten. De prijzen waren per stuk als volgt; Kalfkoeien en melkvee 700—880—1300; magere ossen en koeien 600750jong vee 320—450; graskalveren 210280; loopers 110—140; biggen 5070—95. Goede aanvoer van rundvee, zeer levendige handel, niet groot bezoek, aanvankelijk hoogere prijzen. Graskal veren bijzonder duur. Kleine aanvoer van loopers, zeer hooge prijzen. Biggen aanvoer matig, handel vlug door hooge vraagprijzen. Veel minder bokken en geiten, veel vraag, uiterst duur. Zitting van Maandag 22 Maart. Leerplichtwet^ F. T., Veen 2 keer f 1 of 1 d. Paard op pijnlijke wijze arbeid la ten verrichten: J.^ H. d. B., Sprang- Capelle f 15 of 10 d. Besluit Persoonsbewijzen: P. A. B., Almkerk f 15 of 10 d. Koplamp niet afgeschermd: P. J. v. d. S., Sprang-Capelle f 5 of 2 d. Zitting van Woensdag 24 Maart. Jachtwet: G. T., Wijk en Aalburg f 40 of 20 d. Dansen: J. C. L. v. L., Heusden f5 of 2 d. GEVONDENeen beige kinderwanxje Terug te bekomen bij Johs. Nieuw koop, Molendijk A 99, Wijk. GEVONDENeen zwart wollen want met duim. Qevonden op 21 Maart in de gemeente Eethen. Terug te bekomen bij den Postoom- mandant Marechaussée te Eethen. GEVONDENeen dames- of kinder- portemonnaie met inhoud, op den Pro vincialen weg ter hoogte van den Klei- berg te Eethen. Terug te bekomen bij den Postcöm- mandant der Marechaussée te Eethen. VERLOREN: een doublé damesarm- óand. Tegen belooning terug te bezorgen bij Mej. G. de Pender, Kille 30, Nieü- wendijk. VERLORENvan Genderen naar Eethen, 1 lichtbruine dameshandschoen. Terug te bezorgen bij F. J. Hilwig, Putterstraat 81, Heusden. QEVONDENop 18 Maart te Dussen een inlegvel van een Distributie-stam kaart. Met potlood gemerkt D 8773. L. 313 is er afgescheurd. Terug te bekomen bij den Post-Com- mandant-Marechaussée te Dussen. GEVONDEN: op 23 Maart te Wijk en Aalburg, een bril in cartonnen étui. Terug te bekomen bij den Post-Com- mandant-Marechaussée te Wijk. GEVONDEN: te Heusden: een groen beenen armband een lederen portemonnaie (kinder), inhoudende 25 cent een kinderportemonnaie met inhoud een oorbelletje met blauw hangertje hartje). Terug te bekomen Marechaussee-ka zerne te Heusden. GEVONDENeen Jeugdstormmuts. Terug te bekomen bij Gem.-Veld wachter G. Hak te Wijk en Aalburg. GEVONDEN: op het Eiland, 1 bril. Terug te bekomen bij O. Kuijpers, Eiland, Nederhemert. In overeenstemming met de re geling in het Duitsche rijk wordt ook in het bezette Nederlandsche gebied in den nacht van Zondag 28 op Maandag-29 Maart 1943 de zomertijd ingevoerd. De zomertijd begint op Maan dag 29 Maart des voormiddags te 2 uur. Op dat tijdstip worden alle openbare klokken één uur vooruit gezet, dus van 2 op 3 uur. Op dat oogenbük is het dus 3 uur voormiddags. De plaatselijke distributiediensten zul len op nader te bepalen tijdstippen van 28 Maart tot en met 17 April 1943 tegen overlegging van de distributie stamkaart en tegen in ontvangstneming van een bon van het inlegvel, bonkaar ten „Voedingsmiddelen 5e periode 1943" alsmede nieuwe klantenkaarten voor groenten uitreiken. Aardappelbonnen ko men thans weer op de bonkaarten voor voedingsmiddelen voor. Er wordt we derom onderscheid gemaakt tusschen stad- en landkaarten. Zij, die geboren zijn tusschen 21 Maart en 19 April van de jaren 1922 1929 en 1939 moeten hun inlegvellen ruilen alvorens hun bonkaarten in ont vangst te nemen. TABAKS- EN VERSNAPERINGEN- KAARTEN. Geen sigarettenkaarten voor vrouwen. Versnaperingskaarten alléén voor kinderen beneden 14 jaar. Voorts worden tegelijk met de bo vengenoemde kaarten nieuwe tabaks- en versnaperingenkaarten uitgereikt. Men kan niet kiezen tusschen een tabakskaart en een versnaperingenk aart. Uitgereikt worden: aan "kinderen be neden den leeftijd van 14 jaar een ver- snaperingenkaart. aan mannelijke personen van 18 jaar en ouder een tabakskaart. Alle overige gebruikers ontvangen noch een tabakskaart, noch een siga rettenkaart, noch een versnaperingen- kaart. KAARTEN VOOR KINDERVOEDING Verder worden aan kinderen beneden den leeftijd van vier jaar. naast de bonkaart voor voedingsmiddelen, kaar ten voor kindervoeding uitgereikt. Kinderen, geboren na 17 April 1941, ontvangen een bonkaart R 215. Kinderen, geboren tusschen 17 April 1939 en 18 April 1941 ontvangen een bonkaart R 115. AANVRAAGFORMULIEREN VOOR BRANDSTOF FEN KA ART. Ten slotte zullen de diensten aan- J vraagformulieren voor een brandstof- fenkaart uitreiken aan hen, die de aan duiding „Hoofd" op hun distributie- stamkaart hebben. Deze aanvraagfor mulieren moeten bij het afhalen der bonkaarten voor de 6e periode worden ingediend, terwijl dan tevens de oude DV-kaart voor brandstoffen met de bon nen 11 BV, 12 BV, 13 BV en 14 BV moet worden ingeleverd. Men kan zijn kaarten uitsluitend af halen bij den distributiedienst der ge meente, waar men in het bevolkingsre gister is opgenomen. Een uitzondering wordt gemaakt voor schippers, woon wagenbewoners (indien zij zijn opgeno men in het centraal bevolkingsregister), gedetacheerde marechaussée's, de vaste bevolking van kostscholen e.d. en voor hen, die tengevolge van oorlogsomstan digheden tijdelijk elders verblijven.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1943 | | pagina 2