voor het Land van Heusden en Altena, de Langstraat en de Bonunelerwaard UITGAVE FIRMA L. J. VEERMAN - HEUSDEN. VAN AtfE# No. 6 Vrijdag 7 Januari 1944 Buitenlandsch Overzicht VERD 1ST EREN Officiëele Landbouwmededeelingen Officieële Berichten Distributie mededeelingen Dit blad verschijnt VR IJ DAGMIDDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden franco per post^ beschikt f 1.30. Bij onze agenten 11 cent per week Int. Telefoon no. 19. Postrekening no, 61525. Advertentifn24 m.M. f 1.32. Elke m.M. meer 5Yjcent. Qroote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Vrijdagmorgen 9 ouj ingewacht. Telegram van den Fuehrer aan den Rijkscommissaris Nieuwjaarswenschen van Mussert. Nederlandsche kuituurkamer en arbeidsinzet- BEKENDMAKING Kaderopleiding voor den Ger- tnaanschen Landdienst. De Nederlandsche Paarden fokkerij. voor de Provincie Noord-Brabant. Roode Kruis Kinder legitimatie kaart EIIWSBLAD Algemeen RedacteurJ. H. ROZA, Heusden In de buurt van Witebsk worden ver bitterde gevechten geleverd, waarbij de tijdelijk in de Duitsche stellingen bin nengedrongen Sovjettroepen terugge worpen werden. Aan het bruggenhoofd van Nikopol en ten Zuidwesten van Dnjeprope- trowsk verminderde de gevechtsactivi teit. Vrii zwakke Vijandelijke aanvallen mislukten. Ten Zuiden en Zuidoosten van Sji- tomir zijn sterke aanvallen der bolsje wieken in harde gevechten met ver nieling van talrijke tanks afgeweerd, ten Westen der stad omsingelingspo- gingen verijdeld. Verder ten Noordwesten staan de Duitsche troepen in. zwaren strijd met vijandelijke aanvalsgroepen. Bij Witebsk zijn sterke plaatselijke aanvallen der bolsjewieken in verbit terde gevechten mislukt. Een eigen aan val wierp den tijdelijk in onze stellingen binnengedrongen vijand ondanks verbe- ten weerstand na afweer van verschei dene tegenaanvallen weer terug. Aan de rest van, het Oostelijk front werden bij deels fcvendigen sneeuwjacht slechts gevechten van plaatselijke betee- kenis geleverd. Aan het Zuid-ltaliaansche front werd bii een nachtelijken aanval van zware Duitsche gevechtsvliegtuigen op let vij andelijke ravita.lleeringssteunpunt Au gusta een vrachtschip van middelbare grootte en materiaalopslagplaatsen in brand geworpen en haveninstallaties vernield. De Britsche terreurbommenwerpers zetten onder dekking van wolken hun aanvallen, op verscheidene woonwijken der Rijkshoofdstad voort. Bovendien vielen enkele bommen op eenige plaat sen in West-Duitschland. Nachtjagers en afweergeschut van het luchtwapen hebben, 31 vier-motorige vijandelijke bommenwerpers vernield. Duitsche vliegtuigen hebben storings- aanvallen, op Londen ondernomen. I Een dagorder van. Hitier. In een dagorder bij de jaarwisseling gericht aan de soldaten van de weer macht en het leger, zegt Hitier o.a.: De arrestatie van den Duce leidde tot het schaamtelooze openlijke verraad, dat in de geschiedenis in zijn afschuwe lijkheid wel zonder voorbeeld is. De gevolgen waren, evenwel voor ons zeer ernstig. In Zuid-Italië werd het noodig om terstond geïmproviseerd een nieuw front op te richten en dit te consolideeren. Op den Balkan, moesten Italianen en bandieten, van allerlei slag worden over wonnen en ontwapend. Talrijke divi sies moesten voor dat doel naar deze gebieden worden, overgebracht en nieu we legers opgesteld. De uitbreiding van onze vestingwerken, de verdere op>- leiding van. de daarvoor bestemde bezet tingen, in het Westen en het Noorden mochten daarbij nët worden veronacht zaamd. In het zelfde tijdperk was het echter tevens noodig om in ieder ge- .val het dreigend Russische offensief hog in. den zomer uit zijn tent te lok- J ken, teneinde zijn kracht vóór het in- m treden van den winter zooveel moge lijk te verbruiken. In het vaderland zelf moesten maatregelen, voor den af weer van vijandelijke bomaanvallen wor den gecontroleerd en verbeterd. Er moesten nieuwe aanvals- en afweerwa- penen worden ontwikkeld, de methoden van hun gebruik bestudeerd en tenslotte practisch beproefd. Niettemin bestaat er niet de gering ste twijfel over, dat dit grootste cri sisjaar in onze geschiedenis, waarvan (de Engelschen en de bolsjewieken rots vast overtuigd waren, dat het met een volledige Du.tsche ineenstorting zou ein digen, een groot historisch succes ge worden is. Al zijn, de gevechten in het Oosten nog zoo hevig geweest en zullen zij hevig blijven, het bolsjewisme heeft zijn doel niet bereikt. De plutocratische wereld mag in het Westen haar lan dingspoging, waarmede zij dreigt, on dernemen. waar zij wilzüj zal mislukken. De poging, het Duitsche vaderland murw te maken, leidt tot het tegendeel. Haar bedoeling, de .Duitsche oorlogs- jiroductie uit te schakelen, wordt te schande gemaakt. Onze tegenstand zal niet geringer worden, integendeel hi» zal in het jaar 1944 meer succes heb ben. Al mag tijdelijk de weegschaal van de technische uitvindingen in het jaar 1943 ten gunste van onze vijanden zijn doorgeslagen, wij zullen dat weer in halen. Want ook de Duitsche uitvin- dersgeest heeft niet gerust, integen deel, hij was bezig en zal door de pro ductie van zijn prestaties -het evenwicht der technische wapenen herstellen. Het nuchtere feit is dat onze tegenstanders die dezen oorlog hebben ontketend in de hoop op een onvoorwaardelijke ze kere overwinning, tot dusver overal ver dreven zijn en dat, na ruim vier jaren strijd, Duitschland, dat aan het begin van deze worsteling 634.000 vierkante kilometer leefruimte bezat, thans in Europa 2.650.000 vierkante kilometer bezet houdt. Een een feit is het, dat ook in het vierde jaar het kapotslaan van het Duitsche rijk mislukt is, dat zij er niet in. geslaagd zijn ons volk uit te roeien of ook maar zijn levenskracht te breken, doch dat wij in het vijfde oorlogsjaar in volledig vertrouwen de verdediging van het Rijk en daarmede voortzetten. Dit is de verdienste van de leiding en soldaten der geheele weermacht. Verscherpte luchtoorlog in Italië De nieuwe Anglo-Amerikaansche bom aanval op Rome heeft in Noord-Italië des te meer verontwaardiging gewekt, omdat het zuiver terroristisch karakter van dezen aanval duidelijk uitkwam. Al leen woonwijken aan den rand der stad werden aangevallen. Deze nieuwe aanval, enkele dagen nadat de Paus in zijn Kerstboodschap gewezen had op de onvergankelijke be ginselen, van menschelijke moraal, ook in den. oorlog, wordt overal in Italië beschouwd als een der vele provocaties, waarin de Paus gedurende den oor log van Engelsch-Amerikaansche zijde heeft blootgestaan. Men vreest een versterkte luchtter- reur in Italië, omdat niet alleen Rome is getroffen," waar vele arbeiderswo ningen vernield en dooden te betreu ren zijn, maar ook kleine plaatsen aan Van 2 t.m. 8 Jan. Begin 16.45 uur. Einde 8.45 uur. Van 9 t.m. 15 Jan. Begin 17 uur. Einde 8.45 uur. de Ligurische Riviera, die geenszins als militair doel kunnen worden be schouwd. Op een sanatorium te San Remo, dat van het Roode Kruis voor zien was, is met machinegeweren ge schoten. Onder de zieken op het ter ras veroorzaakte dit een doode en acht zwaar gewonden.. Het kleine stadje Rec- co bij Genua en de badplaats Zoagli aan de Rivièra zijn Maandag even eens gebombardeerd door een dichten zwerm vijandelijke vliegtuigen,. Alleen aan woonwijken werd schade aange richt. Nieuwjaarsreceptie bij den Rijkscommissaris. De Rijkscommissaris voor de bezette Nederlandsche gebieden, Rijksminister dr Seyss Inquart, ontving op Nieuwjaarsdag vertegenwoordigers der Weermacht en zijn naaste medewerkers Stapt/Reynhoudt/Pax m Bij d.c wisseling des jaars heeft de fuehrer den rijkscommi isaris voor het bezette Nederlandsche gebied, rijksmi nister dr. Seyss Inquart het volgen de telegram gezonden,: Hoofdkwarli >r van den Führer, 31 Dcc. „Ontvangt op den drempel van het nieuwe jaar mijln hartelijkste gelukwènscl.en voor uw verantwoorde lijke werkzaamheid evenals voor uw welzijln." Op Zaterdag 1 Januari heeft Mussert over de beide Hilversumsche zenders zich in een, radio-rede gericht tot het Nederlandsche volk. Drie wenschen voor ons volk voor 1944 heeft hij daarbij uitgesproken 1. „Moge ons vaderland gespaard blijven voor een Engelsch-Amerikaan sche invasie, die ons land tot oorlogs- tooncel zou maken, onze steden en dor pen zou verwoesten, en dood en ver derf over ons volk zou brengen". 2. flMoge de dam in het Oosten, gevormd door de Duitsche weermacht, de verbondenen en de vrijwilligers, in de komende maanden zóó sterk blij ken te zijn, dat de nil 1 boenen legers aanstormende bolsjewisten en hun door Amerika geleverde enorme strijdmidde len er niet doorheen komen, waardoor Europa van het bolsjewisme zal wor den gered". 3. „Dat Kerstmis 1944 het Neder landsche volk vereenigd zal zien, dat allen die n,u ver weg zijn, weer tot hunne gezinnen in hun eigen huis zul len zijn, teruggekeerd en dat wij dan allen met moed en. vertrouwen de toe komst tegemoet zullen zien, wetende, dat wij staan aan den vooravond van een nieuwe periode in ons volksbestaan, een Jperiode die een. geweldigen opbloei te zien zal geven, van onze nationale waarden, omdat wij ons be kend zullen hebben tot de groóte Ger- maansche en nog grootere Europeesche gemeenschap, die de eenig mogelijke waarborg is voor de handhaving van de geestelijke en materieele waarden, die wij behoeven." Aangezien de Nederlandsche kuituur- kamer bemiddeling verleent inzake vrif stelling van tewerkstelling elders (ar beidsinzet) heeft zij aan. alle bij haar aangemelde personen tusschen 18 en 50 jaar invulformulieren doen toekomen ter verkrijging van de gegevens, die voor een verzoek om vrijstelling wor den vereischt. Zij, die tot heden nog geen formu lieren hebben ontvangen, dienen zich schriftelijk te wenden tot de Neder landsche kuituurkamer, 2e van. den Boicli traat 44, den Haag. Na 15 Janua:i 1944 kunnen geer. formu'ieren meer in behandeling wor den genomen. Alleen voor hen, die ui terlijk op cien datum formulieren hebben teruggezonden zal door de kuituurkamer de mogelijkheid van vrijstelling van den arbeidsinzet worden onderzocht, mits zij tevens de groene „z-karten", die hun naar aanleiding van hun ingediende for mulieren door de hauptabteilung volks- aufklaerung und propoganda van het rijkscommissariaat worden toegezonden, ingevuld naar deze instantie retour nee ren. De kuituurkamer verleent geen, be middeling voor vrijstelling van arbeids inzet aan: le. hen, die een kultureele werk zaamheid niet bij wijze van hoofdberoep uitoefenen (zgn. amateurs) 2e. caféhouders en dergelijke per sonen. in wier inrichtingen fnuziek wordt gemaakt 3e. personen, die reeds in het bin nenland of het buitenland tewerkge steld zijin. Voor zoover personen, behoorende tot één dezer categorieën, reeds for mulieren hebben ingezonden, worden deze als vervallen beschouwd. De belangen der personen, behoo rende tot de eerste 2 categorieën, wor den, ten. aanzien van de tewerkstelling elders, behartigd door de beroepsstands- organisaties, waarbij zij krachtens het door het uitgeoefende hoofdberoep zijln ingedeeld. Leden, georganiseerd bij1 het persgilde en het filmgilde, behoeven geen formulieren aan te vragen, aan gezien door deze gilden alreeds aan de leden bemiddeling is verleend. Het S.S. Ersatzkommando Nieder- lande deelt mede: Met ingang van 15 Januari 1944 is het wederom mogelijk als hulpizuster tot het Duitsche Roode Kruis toe te treden. Aan alle Nederlandsche meisjes in den leeftijd van 20-30 jaar, die de Duitsche taal begrijpen, wordt hierme de de gelegenheid geboden actief in lazaretten, ziekenhuizen of soortgelijke instellingen werkzaam te zijn. Men kan. zich aanmelden bij SS-Ersatzkommando Niederlande, Korte Vijverberg 5, Den Haag. Nebenstelle Amsterdam, Dam 4, Nebenstelle Groningen, Heerestr. 46, Nebenstelle Alkmaar, Langestraat 56, Nebenstelle Heerlen, Saro eastraat 25. Nebenstelle Enschede, Hengelosche tr^at 30. In het „gebiet Danzig-Westpruisen" bevinden, zich 500 Nederlandsche jon gens en meisjes, die daar het boe. en- werk leeren om later boer of boerin of handswerkman te worden in het ge bied, dat Nederland voor kolonisatie zal worden toegewezen.. Ze zijn daar ondergebracht in een 20-tal kampen van 15 tot 25 jongens of meisjes. Deze kamjien staan, onder leiding van kader leden van den Nationalen Jeugdstorm. Eind November begint de opleiding voor kampLiders of leidsters voor den inzet van 1944. Zij, die zich geroepen voelen zich hiervoor aan te melden, kunnen dit doen, ook al zijn zij nog geen lid van den Jeugdstorm. Aanmelden en nadere iilichtingen bi' den Germaanschen Landdienst, Konings laan 9, Utrecht. Reeds zeer vroeg is het paard door den mensch tot huisdier gemaakt. De wilde voorouders van onze tegenwoor dige paarden zijn bijna uitgestorven. In Mongolië en Turkestan komen even wel nog vertegenwoordigers van het wilde paard voor. De plaatselijk in de pampa s van Zuid-Amerika voorkomen de troepe „verwilderde" paarden zijn te beschouwen als afstammelingen van in vroegere eeuwen door de Spanjaar den aan. de Oostkust van Zuid-Xmerika losgelaten dieren. Er komt op aarde een groot aan tal paardenrassen voor. Deze kunnen op verschillende manieren worden inge deeld, zoo bijvoorbeeld op grond van. hun afstamming in „Oostersche' en „Westersche" rassen. De beroemdste en edelste vertegenwoordiger van de .Oos tersche rassen is het „Arabisch vol bloed". Door kruising van. Arabische volbloed-hengsten met inheemsch mer riemateriaal ontstond het Engelsch-vol- bloed. Dit beroemde renpaardenras heeft op zijn beurt weer gediend tot verede ling van een groot aantal edele Euro peesche rassen. Ook de Arabier is hier voor, veelal naast het Engelsch vol bloed, gebruikt. Tot de Westersche ras sen worden, gewoonlijk de zware, voor al .in West-Europa gefokte rassen ge rekend. Een andere indeeling, d e vaak wordt gebezigd, is de onderscheiding in Warm bloed- en Koudbloed rassen,. Deze in deeling houdt verband met het tempe rament. Een. derde indeeling vinden we in de indeeling in zware-, midden- zware-, lichte- en zeer 'lichte of pon,ie rassen. Een vierde manier van iudeeling is die, welke rekening houdt met groo te geschiktheid voor bepaalde d.ensten, welke van het dier verlangd worden. De paarden worden buiten het boe renbedrijf hoofdzakelijk gebri ikt ais rij dier, voor de koets of een licht wa gentje of voor het verslepen van zwa re vrachten. Verschillende typen. Door zorgvuldige teeltkeus, d.w.z. door het streng selecteeren in bepaal de richting, m.a.w. door het volgen, van een bepaald fokdoel, zijn er langzamer hand verschillende gebruikstypen ont staan, waarvan, de voornaamste, on langs in, een radiolezing van de Directie van den Landbouw werden genoemd, namelijk Het paardentype, dat vóór alles ge- - lukt is om de worden gebruikt onder den man. Het fokken van rijpaarden is in verschillende landen door de over heid sterk in de hand gewerkt. Hoofd doel van de overheid was dan. veelal het beschikbaar krijgen van goedsoortig materiaal voor de remonte, d.w.z. voor de cavalerie en voor de artillerie. Het tuigpaardentype is zeer geschikt fokken van tuigpaarden is in vele stre- oim te cjfenen voor koetspaard. Het ken van, ons land vanouds de fokrich- ting geweest. De vraag naar koets paarden was voor den. oorlog in ons land sterk afnemend, doordat de ste deling die vroeger een. span fraaie koetspaarden hield, inplaats daarvan zich een luxe-auto aanschafte. Ook bij tal van de vroegere stalhouderijen, kwam de auto in de plaats van, een belang rijk deel der koetspaarden. De sterk verminderde vraag naar koetspaarden heeft de richting in de tuigpaardfokkerij- in ons land niet on belangrijk beinvloedt. Dit geldt voor namelijk voor de fokrichting, die stoelt op de Gronin.ger-Oldenburger fokkerij. Deze richting, die in, de warmbloed fok kerij in ons land snel veld wint, streeft vóór alles naai- bet fokken van een voldoend zwaar warmbloedpaard, met ruimen stap en, draf en rustig tempe rament. .Wel wordt bij deze fokrich ting sterk gelet op groote geschiktheid vooir (het verrichten van. zwaar werk op het boerenbedrijf. De Geldersche richting ln, de tuig- paardfbkkerij streeft nog steeds naar het produceeren van, een meer typisch tuigpaard, doch ook deze richting houdt tegenwoordig meer dan voorheen reke ning met de eischen die het boeren bedrijf zelf aan het paardenmateriaal stelt. Tot de tuigpaardfokkerijrichting moet in ons land ook gerekend worden de fokkerij van het inlandsche Friesche paard, dat voornamelijk wordt gefokt in het Friesche weidegebied. Verder is er het trekpaardentype. Dit is vóór alles geschikt voor het verrichten van zeer zware trekdiensten. Ook hier naar was vóór den, oorlog een vrij sterk verminderde vraag, daar de paarden- tractie hoe langer hoe meer verdron gen werd door de vrachtauto. Ook bii deze fokrichting, die in ons land vooral in de Zuidelijke provincies werd gevolgd, wordt in sterke mate reke ning gehouden met de eischen die het boerenbedrijf zelf' stelt. Overheidsbemoeiing. Reeds vroeger was het in sommige provincies, althans meermalen, verboden andere dan, goedgekeurde hengsten voor den openbaren dekdienst te gebruiken. Sedert 1901 bestaat in ons land een zgn. verplichte hengstenkeuring. Bii de uitvoering van deze verplichte Rijks- hengstenkeuring werden de fokkersorga nisaties (stamboeken) slechts in gerin ge mate gekend. Bij de Paardenwet 1939 is hierin verandering gebracht. De uitvoering van, de verplichte heng stenkeuring berust thans in handen van de paardenstamboeken zelf. Dit geldt tenminste voor het bij die stamboeken geregistreerde hengstenmateriaal. De verplichte hengstenkeuring, mits zoodanig uitgevoerd, dat hooge eischen worden gesteld aan den hengst, ook wat het fok type betreft, kan zeer veel invloed uitoefenen op de verdere ver betering van den Nederlandschen paar- denstapel. Het Rijk stimuleert deze fokkerij en de fokrichting door het verstrekken van een jaarlijksche subsidie. Ook de provincies geven jaarlijks voor de paardenfokkerij subsidies. Hierdoor en door het toezicht op de uitvoering van de paardenwetsbepalingen houdt de overheid, wat de richting in. de fokke rij betreft, mede de touwtjes in handen. datum zijn gesloten, is de kooper, in dien de ver kooper zulks wenscht, ver plicht, aan den verkooper genoemde bedragen als bewaarvergoeding te vol doen, tenzij in de overeenkomst na drukkelijk is bepaald, dat in den prijs de vast te stellen bewaarvergoeding is inbegrepen. Zelfdorschers vóór 1 Februari 1944 afdorschen. De zelfdorschers moeten er voor zorgen, dat zij vóór 1 Februari 1944 hun geheelen oogst hebben afge- dorscht. Zelfdorschers, die vóór 1 Fe bruari 1944 hun oogst niet hebben afgedorscht, brengen zichzelf in groote moeilijkheden. Vezelbindtouw voor graan- maaiers -zelfbinders. Bij den plaatselijken bureauhouder kunnen voor den oogst 1944 aanvraag formulieren worden gehaald voor bind touw voor graanmaaiers-zelfbinders. De toewijzing wordt verstrekt naar ge lang de oppervlakte van halmgewassen in 1943 voor zoover deze met een graanmaaier-zelfbinder zijn gemaaid. Voorwaarde is ook, dat voldoende eind jes bindtouw (d.i. 40 pet. voor wat noodig is voor de te maaien, opper vlakte 1944) wordt ingeleverd. Deze eindjes moest de graanteler inzamelen en inleveren bij zijn handelaar tegen ontvangst van een inleveringsbewijs. Het ingevulde aanvraagformulier moet met dit inlevetin.gsbevv;/s bij den P.bh. worden terugbezorgd. Daarna k/ijgt men een aankoopvergunning. Wanneer geen off te weinig bindtouw is inge leverd dan moet f 1.per kg toe te wijzen bindtouw worden gestort ten behoeve van het Landbouwcrisisfonds alvorens een aankoopvergunning kan worden verstrekt. Wie echter wegens brand of nieuw bedrijf geen oud bind touw kon inleveren, moet daarvoor een speciaa' formulier bij den P.bh. aan vragen. Alle aanvragen moeten vóór 1 Maart 1944 bij den P.bh. zlijn in gediend. Aanvragen, die later worden ingediend mogen alleen in behandeling worden genomen als daarvoor fl. per kg toe te wijzen bindtouw wordt gestort t.b.v. het Landbouwcrisisfonds. Boete oj> niet tijdig leveren van rundvee. Wanneer iemand niet binnen 7 dagen na aanschrijving om vleesch te leveren voldoet aan deze leveringsplicht, dan wordt een korting toegepast van 5 ct. per kg. levend gewicht voor iedere week, dat hij met de levering in ge breke is tot een maximum van 30 ct. per kg. Wordt tot inbezitname overge gaan dan komen hier de kosten van inbezitname nog bij. De korting zal echter nimmer meer bedragen, dan de opbrengst van het rund. Nieuwe veeboekjes. Daar de nieuwe veeboekjes (model 1944) eerst na 15 Januari a,.s. ver- strékt kunnen worden, zullen de oude veeboékjes tijdelijk gehandhaafd blijven. Alle op het bedrijf voorkomende veram deringen, moeten dus nog hierin wor den genoteerd. Zoodra de nlieuwe vee boekjes zijn verstrekt, verliezen de oude boekjes hun geldigheid. De oude boek jes moeten echter zorgvuldig bewaard blijven, daar deze t.z.t. bij den. P.bh. moeten worden, 'ingeleverd. Aankoopvergunningen voor paarden. Personen, die in het bezit zijn van een s poedvergunning voor aankoop van een paard en een aangeboden bruikbaar paard weigeren te nemen, moeten er op rekenen, dat hun spoedvergunning hierdoor vervalt en wordt omgezet in een gewone aankoopvergunning. Per sonen, die in het bezit zijn van een gewone aankoopvergunning en een aan geboden bruikbaar paard nu niet nemen, omdat de werkzaamheden op het land niet dringend zijn, moeten er niet op rekenen, dat, wanneer straks de werk zaamheden op het land dringend zijn, wel direct een paard wordt toegewe zen. De wnd. Voedselcommissaris voor Noordbrabant. BEWAARVERGOEDING POOT- AARDAPPELEN. Voor jxjotaardappelen van den oogst 1943 zijln pier 1 Januari 1944 de vol gende bewaarvergoedingen vastgesteld a. Voor pootaardappelen van de rassen van. groep I t.w. Alberta, Dun bar Yeoman, Eersteling, Frühmolle, Frühbote, Ideaal, Limosa, Primula. Roo de Eersteling, Royal Kidney en Volge ling f 1.30 per 100 kg. b. Voor pootaardappelen van alle overige rassen f 0.80 per 100 kg. Met ingang van bovengenoemden da tum mogen derhalve alle bekend ge maakte prijzen, zoowel voor telers als voor handelaren, met de hiervoor ge noemde vergoeding worden verhoogd. Indien op of na 1 Januari 1944 afleveringen plaats vinden ingevolge overeenkomsten, welke reeds v rdien Toen hel luchtalarm werd Was de thuisweg versperd tVaar zou 't kind toch terecht zijn gekomen? Kinderlegitimatie Voor de hope der natie Verlost ouders van angstige droomen. Onder» of voogden, vraagt voor Uw kinderen tot 15 jaar een kinderlegitlmatiekaar! aan. Aanvraagformulieren verkrijgbaar bi) i Hoofden van scholen. Gemeentesecretarieën (afd. Bevolking), Afdeclingsbesturen van *5 het Ned. Roode Kruis. Prijs f 0.10 Minvermogenden kosteloos. INLEVERING VAN HONDEN- EN KATTENBROODKAARTEN. Alle tot dusver uitgereikte distri butiekaarten voor honden- en katten brood moeten vóór 15 Januari 1944 worden ingezonden aan het Bedrijfschap voor Veevoeder, sect'e Bijzondere Dier- groepen, Plein 4 te 's öravenhage. Van de in te zenden voederkaarten dienen te worden verwijderd en. dus niet te worden ingezonden de bonnen Nos. 3 en 22 en. 23, welke zullen worden aangewezen voor het betrekken van honden- en kattenbrood in de maan den Januari, Februari en Maart 1944. Aan de in, te zenden voederkaarten moet nog aanwezig zijn de bon No. 4. Bij ontbreken van dezen bon of bij' in zending na 15 Januari 1944 zal in geen geval een nieuwe voederkaart worden verstrekt. Op <ie in te zenden voeder kaarten moeten, indien adreswijziging heeft plaats gehad, de juiste adressen worden vermeld. Nieuwe voederkaarten kunnen uit sluitend worden verstrekt aan houders van honden en katten, welke voor bij zondere doeleinden worden gehouden, zooals blindengeleidehonden, trekhon den, bedrijfskatten, enz. enz. en mede aan een. beperkt aantal houders van fokdieren en, enkele houders van zeer groote rassen (in, de beide laatste ge vallen in. overleg met den Raad van Beheer op Kynologisch gebied). Daar entegen worden aan particuliere hou ders van honden en katten geen voe derkaarten verstrekt. De voor een voer derkaart in aanmerking komende hou ders van honden en katten ontvan gen na inzending der thans in hun be zit zijnde voederkaart een invulformu- lier. Correspondentie over deze aange legenheid kan, naar van bevoegde zijde wordt meegedeeld, niet worden ge voerd. INLEGVELLEN BEWAREN. De thans in. gebruik Zijnde inlegvel len van, de distributiestamkaarten moe ten zorgvuldig bewaard worden, ook nadat alle bonnen daarvan door den distributiedienst zip verwijderd. Perso nen, die te zijner tijd het inlegvel niet kunnen overleggen, brengen zich daardoor in ernstige moeilijkheden. GENERATOR-ANTHRACIET EN -TURF IN JANUARI 1944. Van 1 tot en met 31 Januari 1944 geeft elk der met de woorden „Gene- rato-anthracie vijf en twintigste perio de 'gemerkte bonnen recht op het koopen van één hectoliter (max. 75 kg) anthracietnootjes IV of V, terwijl ge durende hetzelfde tijdvak elk der met de woorden „Generator-turf vijf en twintigste periode" gemerkte bonnen recht geeft op het koopen van 50 stuks baggerturf. GENERATOR-BLOKJES. Van 1 Januari tot en met 31 Maart 1944 geven de met „Periode G" ge merkte bonnen bonnen, als bedoeld in art. 2 van de Generatorblokjesbescnik- king lwl2 No. 1, recht op het koo pen van. 50 kg generatorblokjes.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1944 | | pagina 1