KRUSCHEN DISTRIBUTIEBONNEN Voedingsgewassen in eigen tuin „GASTELSVEER" Distributie mededeelingen LET OPII Plaatselijk Nieuws Onzuiver bloed vergiftigt Uw lichaam en veroorzaakt Rheumatiek. H.H. Landbouwers en Volkstuinders. GEBR VOORBRAAK Ontslag of verandering van betrekking. Het Ziekenfondswezen Vocrts zullen in den vervelde perso nen die zoogenaainden vuilen arbeid verrichten, telkenmale voor een tijdvak van twee distributieperioden een extra rantsoen zeep en. waschpoeder ontvan gen. Deze personen komen derhalve dit maal voor de periode van 24 Jan. tot en met 18 Maart a.s. voor extra-rantsoenen in aanmerking. Zii moeten uiterlijk 22 Jan. een aanvraagformulier afhalen bii de distributiediensten. In, de week van 23 tot en met 29 Jan. a.s. moeten zij dit formulier wederom inleveren. Bonnen welke vervallen VOOR DE 2e PERIODE 1944 (le helft) 23 |ANUARl-5 FEBRUARI IIEUSDEN. ANDEL. AMMERZODEN. ALMKERK. Elk der volgende bonnen Geeft recht op het koopen van 05/06 A Brood 4 rants. Brood of Gebak 05/06B Brood 1 rants. Brood of Gebak 05/06 Beschuit 1 rants. Brood, Gebak of Beschuit 025/026 Algemeen 1 rants. Brood, Gebak of Bloem 027 Algemeen 250 gram Peulvruchten D 09 Reserve 250 gram Gort E 09 Reserve 250 gram Rijst of Gort 028 Algemeen 100 gram Vermicelli 05 A Boter V, rants. Boter 05 B Boter 7* rants Margarine 06 A Boter 7. rants. Bak en Braadvet 08 A Boter 7. rants. Margarine 029 Algemeen 100 gram 20-J- of Magere Kaas 05/06 Melk isA liter Melk 05/06 Taptemelk 17. liter Taptemelk 05/06 A Vleesch 1 rants. Vleesch 05/06 B Vleesch 7. rants. Vleesch 05/06 Aardappelen 2 kg Aardappelen 05/06 Toeslag 1 kg Aardappelen 030 Algemeen 500 gram Suiker 031 Algemeen 250 gram Jam 032 Algemeen 250 gram Koffiesurrogaat 05 Versnap. 100 gram Suikerwerken 05/06 Tabak 1 rants. Sigaren, Tabak of Cigaretten Op deze bonnen mag reeds op 22 Jan. worden gekocht, uitgezonderd vleesch en aardappelen. Alle bonnen zijn veertien dagen geldig, uitgezonderd: 06A, 08A Boter. 23 Jan. t/m 4 Maart. Eerstvolgende bonaanwijzing op 6 Febr. voor alle artikelen, uitge zonderd Vermicelli op 20 Februari, Koffiesurrogaat op 5 Maart DIVERSE ARTIKELEN Geldig tot en met Tabak R 01, 45 gr. Scheerzeep 033 Alg., 1 rants. Eenheidszeep 034 Alg. en C10, D10, E10 Res., 250 gr. Waschpoeder E 11 Reserve, 1 rants Toiletzeep 17 bonkaart U 215, 1 liter petroleum per bon 48, 49, 50 en 51 „Verlichting" bonkaart „S 121" 1 liter petroleum per. bon 64 „Verlichting" bonkaart S 221,1 liter petroleum p. bon 20 t/m 22 B V 1 eenheid vaste brandstoffen 11 t/m 17 K.F 1 eenheid vaste brandstoffen „Brandstoffen één eenheid periode 5 t/m 8" 1 eenheid vaste brandstoffen 29 April 19 Februari 8 Februari 22 Januari 22 Januari 29 Febr. 1944 30 April 1944 30 April 1944 BENEDEN-LANGSTRAAT. CAPELLE. GENDEREN. HEDIKHUIZEN. WIJK EN AALBURG. WIJK EN AALBURG. WOUDRICHEM. WERKENDAM. Bestrijdt onzuiver bloed met Kruschen de beproefde en over de heele wereld erkende remedie, lederen dag de kleine dosis zoo veel als er op een cent gaat is voldoende om U te verlossen van Uw Rheumatiek, Uw hoofdpijn en die neerslachtige buien. Gezondheid voor een een! per dog Bij Apoth. en Drog. 0.41.0.76, 1.47. N.V. Rowntree .Werkgevers in den land- en tuinbouw mogen uitsluitend arbeidskrachten te werkstellen. die in het bezit zijn van een ontslagbewijs, dat het ontslïg uit hun vorige dienstbetrekking wettigt. Met nadruk zij er op gewezen, dat overtreding van de voorschriften der verordening tot strafvervolging kan lei den. In alle twijfelgevallen wende men zich daarom tot het Gewestelijk Ar beidsbureau. Wanneer wij het Nieuwjaar goed willen beginnen, moet men eerst eens goed verzinnen. Maak nu reeds Uw zaaiplan klaar en koop Pootgoed steeds de beste waar. Hij, die is voor U in de weer is het Aardappelselectiebedrijf Voorradig verschillende soorten, maten en klassen pootaardappelen. U kunt nu reeds Uw bestelbonnen insturen. Beleefd aanbevelend, Gastelveer E 10, Oud-Gastel. staan buiten de 5de tot en met de 11de 'periode. Geen houder van 2 of meer melkgeiten zal binnen de 5de tot en met de 11de periode wegens droogstal melk- bonnen, ontvangen. Deze regeling geldt in afwijking van de bepaling, dat blij droogstaan slechts gedurende ten hoog ste 12 weken melkbonnen mogen worden uitgereikt. Afgifte vervoerbewijzen hen nep. Het vervoer van hennep moet gedekt zijn door een geldig vervoerbewjjs, af te geven door het Bureau van den Voedsel- commissaris, Afdeeling Vlas en Hennep, Tuinstraat 68 te Tilburg. Het vervoer van hennep van het land van den teler langs den kortsten weg naar de be drijfsgebouwen is vruji. Scheuren grasland. Er bestaat nog gelegenheid aangifte te doen vóór het vrijwillig scheuren van grasland tot 15 Febr. a.s. Aan gifte hiervan moet gedaan worden bij den Productiecommissaris te St. Oeden- rode A 452. Aangifteformulieren zijn verkrijgbaar blii' de plaatselijke bureau houders. Alvorens te scheuren moet van wege den Productiecommissaris het te scheuren grasland gecontroleerd zijn en goedkeuring tot scheuren zijn verleend, wil men voor de scheurpremie in aan merking komen. Deze bedraagt f 300 per h.a. en wordt verhoogd tot f 500 indien: a. boven de verplichting winterkool- zaad op het bedrijf wordt verbouwd en geoogst en/of b. in 1944 meer aardappelen op het bedrijf worden verbouwd dan in 1942. De wnd. Voedselcomm. v. N.Br. Nog altijd komt het voor. dat werk gevers en werknemers, die een overtre ding hebben begaan van de Verordening van den Rijkscommissaris inzake het veranderen van betrekking, zich beroepen op onbekendheid met de ter zake be staande voorschriften. Ofschoon een der gelijk beroep uiteraard onaanvaardbaar is. zii er nogmaals aan herinnerd, dat zoowel de werkgever als de werknemer de voorafgaande toestemming van, het Gewestelijk Arbeidsbureau noodig heeft voor iedere opzegging van een. dienst betrekking. Dit geldt mede voor ont slag zonder inachtneming van een opzeg termijn. Eveneens is vergunning ver eischt voor het in dienst nemen van per soneel, ook wanneer het leerlingen en volontairs of aanstellingen op proef be treft. Deze voorschriften hebben betrek king op mannen en vrouwen, ongeacht de leeftijd van de betrokkenen,. Slechts in bijzondere uitzonderings gevallen kan achteraf (ten hoogste dagen na het ontslag) de toestemming van het Gewestelijk Arbeidsbureau wor den gevraagd. Geen toestemming van het Gewestelijk Arbeidsbureau wordt ver- eischt voor de aanstelling van vrouwelijk personeel, dat sedert 1 Juli 1943 niet heeft gewerkt of nog nimmer in, het arbeidsproces betrokken was. Ten aanzien van huishoudelijk per soneel (mannelijk en vrouwelijk) is voor een opzegging der dienstbetrekking geen vergunning vereischt. De huisvrouw be hoeft derhalve voor het ontslag van een huishoudelijke kracht geen vergunning bij het Gewestelijk Arbeidsbureau te vragen. Anderzijds is ook het huishoude lijk personeel vrin ontslag te nemen. Bii een en ander houde men echter in het oog. dat voor het indienstnemen van huishoudelijk personeel wel vergunning vereischt is, terwijl een huishoudelijke kracht, die haar of zijn dienstbetrekking verlaat, zich aanstonds bij het naastbij- zijnde Gewestelijk Arbeidsbureau of bij kantoor daarvan moet melden. Deze laatste verplichting geldt trouwens voor alle werknemers zonder onderscheid, die hun dienstbetrekking verlaten. Geen ontslagvergunning van het Ge westelijk Arbeidsbureau is voorts ver- eicht. indien le. de onderneming op grond van een rechtsvoorschrift of bevel van een tot stillegging bevoegde instantie wordt stilgelegd 2e. de werknemer op proef of als hulp is aangesteld en de dienstbetrek king binnen een maand na het in dienst treden wordt beëindigd; 3e. de staat, de provincies, de ge meenten of andere publiekrechtelijke li chamen. dan wel de Nederlandsche Bank hun werknemers opzeggen. .Wat betreft de op den werkgever rustende verplichting tipt het vragen van een aanstellingsvergunning deze geldt niet wanneer het om werkkrach ten gaat, die in bedrijven van den mijn- bjouw, van den land- en tuinbouw, bij de zee- en binnenvaart, bij de zee- en bin- nenvisscherij of rechtstreeks op het ge bied van de gezondheidszorg moeten worden aangesteld of tewerkgesteld. De Commissaris, belast met het toe zicht op de ziekenfondsen. Dr. Mr. L. P. v. d. Does, heeft een aantal be langwekkende gegevens bijeengebracht omtrent de werking van het zieken- fondsenbesluit. Daaruit blijkt, dat de wel eens geuite vrees, dat de gevorderde premie ten bedrage van 4 pCt. van "het verzekeringsplichtige loon ontoereikend zou blijken om de kosten te dekken men ^prak zelfs van een verhooging tot 6 pCt.. die onontbeerlijk werd ge acht door de feiten wordt weer sproken. Tegenover een gemiddelde op brengst per verplicht verzekerde van f 16, stond in het jaar 1942 een kosten- cijfer van f 14.27. Ook wanneer men verschillende bijkomende kosten-factoren in aanmerking neemt, geeft het vereve ningsfonds een saldo te zien. Voor de beteekenis. die het Zieken- fondsenbesluit op de ontwikkeling van de fonldsverzekering heeft gehad, is het van belang te vernemen, dat, tegenover een aantal van. 4.025.541 vrijwillig ver zekerden op 1 Jan. 1940, gedurende het jaar 1942 een cijfer van 3.360.255 verplicht verzekerden en 2.031.857 vrij willig yerzëkerden stond, zótodat, bij een totaal van 5.392.112 vrijwillig en verplicht verzekerden, een toeneming van iet aantal verzekerden met 34 pCt. valt waar te nemen. De kosten der verstrekkingen, aan de fondsleden hebben,, met inbegrip van f 4.7 millioen incasso- beheer- en con- trolekosten f 47.9 millioen bedragen. Daarvan zijn de drie. belangrijkste posten f 10.7 millioen voor geneeskun dige hulp, f 10.3 mill, voor ziekenhuis- verpleging en f 8.5 mill, voor genees- en verbandmiddelen. De specialistische hulp vorderde f4.8 millioen de tand- kundige hulp f 3.3 millioen en Üe verlos kundige hulp f 1.2 millioen. Verder werd voor een bedrag van f 729.000 aan. kunstmiddelen verstrekt, terwijl de toe passing der uitwendige geneeswijzen, (hoogtezon, bestralingen, massage, heil gymnastiek. enz.) f 531.000 vorderde. Zoowel voor de uitkeering bii overlij den als voor de tegemoetkoming in, de kosten van sanatoriumverpleging gedroe gen de herverzorgingskosten in 1942, f 1.344.000. Ook hier hebben de des kundigen zjch bij hun verwachtingen vergist. Deze uitgaven zijn voor beide verstrekkingen gelijk en betrekkelijk ge ring. In werkelijkheid zijn. de kosten nog lager geweest, dan het even,genoem de cijfer aangeeft. Wat de tandheelkundige hulp be treft. kan worden medegedeeld, dat in 1942 §96.800 vullingen werden aan gebracht. terwijl 59.200 zenuw'behande- iingen plaats hadden, Bovendien wer den 26.000 heele gebitten en 19.000 gebitten voor boven- en onderkaak ver strekt, alsmede 46.800 gedeeltelijke pro thesen. Het Ziekenfondsenbesluit stelt bij be vallingen de hulp van een vroedvrouw voorop. Eerst wanneer deze zulks noo dig oordeelt, alsook op plaatsen, waar een vroedvrouw ontbreekt, treedt voor rekening van. het fonds een medicus op. Geheel in deze lijn is, dat Limburg in 1942 per 1000 verplicht verzekerden een aantal bevallingen van 36.3 te zien geeft, die door een vroedvrouw zijn verricht tegen 2.5 geval, waarbij een arts hulp verleende. Dit blijke echter in sterke stegenstelling te zijn mjet de provincie Zeeland, waar de cijfers resp. 2.9 en 25.4 zijn. Noord- en, Zuid- Holland nemen een tusschenpositie in met een cijfer van resp. 16.2 en 17.2 voor de vroedvrouw en 6.1 en 8.6 voor den medicus. Omtrent Groningen, en Friesland. Drente en Utrecht zijn niet voldoende gegevens beschikbaar. Voor de overige provincies konden, de vol gende cijfers worden samengesteld: De eerste cijfers geven de Vroed vrouwen de tweede de artsen en spe cialisten aan: Overijsel 16.9 6.2 Utrecht 13.4 5.9 Noord-Brabant 16.7 8.7 Geldeiland 17.7 6.0 Voor het geheele land is het beeld aldus, dat per 1000 verplicht verzeker den het cijfer voor de vroedvrouwen 16.8 en dat voor de medici 7.4 be draagt. In 1942 werden aan verplicht verze kerden verstrekt: 179.200 brillen, 5470 breukbanden, 9100 buikbanden, 9600 paar elastieken kousen, 1270 paar ortho- paedisch schoeisel en 24.300 stuks steun zolen. Het aantal ziekenhuisverpleegdagen per 1000 verplicht verzekerden bedroeg in 1942 749.2; het aantal opname-ge vallen 47.8. De medische controle bevindt zich bij tal van ziekenfondsen nog in het be ginstadium van haar ontwikkeling. Van oen aantal ziekenfondsen, bij elkaar een klein millioen verzekerden omvattend, konden dienaangaande gegevens worden verkregen. Daaruit bleek, dat deze kos ten in 1942 f 0.06 per verplicht verze kerde hebben bedragen. Bij het opmaken van het jaarfijksche teeltplan voor den moestuin of den volks tuin houde men wel rekening met de wenschelijkheid vruchtwisseling toe te passen. Het is tevens uit een oogpunt van bodemvoeding, dat de toepassing van dit systeem alle aanbeveling ver dient. RANTSOENBONNEN EIEREN ONGELDIG. Het is noodzakelijk gebleken de rant soenbonnen voor eieren, die zijn uitge voerd in groen met als opdruk Een Ei Ir met een rood nummer 37 ongeldig te verklaren. Deze bonnen kunnen dus niet meer bij een handelaar worden ingele verd ter verkrijging van eieren. Het pu bliek kan uitsluitend eieren betrekken op de rantsoenbonnen van niemv model, die van 10 Jan. af zijn uitgegeven. De ondergrond van deze bonnen is in twee kleuren n.l. bruin en blauw uitgevoerd, terwijl hierop in rood 15-4 44 IR Eieren is gedrukt. Zieken, die in aan merking komen voor verstrekking van bonnen voor eieren, zullen in vele ge vallen bonnen van oud model hebben ontvangen voor verbruik in een na 17 Januari gelegen tijdvak. De distributie diensten zullen hun voor dit tijdvak nieu we bonnen uitreiken en de betrokkenen hiertoe oproepen. Voor bonnen, die be stemd waren in een voor 17 Januari gelegen tijdvak zal in geen geval verg goeding worden gegeven. Het is nutte loos verzoeken hiertoe of tot ruil van oude tegen nieuwe bonnen in te dienen, aangezien hieraan in geen geval gevolg kan worden gegeven. RANTSOENBONNEN BRANDSTOF FEN BLIJVEN GELDIG. Ten einde misverstand te voorkomen wopdt de aandacht er op gevestigd, dat de rantsoenbonnen voor brandstoffen met het opschrift „73 één E Brandstof fen." gedrukt op een groenen achter grond. niet door nieuwe rantsoenbonnen vervangen worden. Deze bonnen, alsme de alle andere rantsoenbonnen voor brandstoffen, blijven dus geldig. ZEEP VOOR KAPPERS ARTSEN ENZ 's-Gravenhage. 18 Jan. In den vervolge zullen, kappers, prak- tizeerende artsen, tandartsen, dierenart sen, medische studenten, vroedvrouwen, verloskundigen, wijkverpleegsters, gedi plomeerde bakers en kraamverzorgsters vce\er'.oskundigen en. personen werkzaam in genees- en verbandmiddelenindustrie, telkenmale voor het tijdvak van drie dis tributieperioden in plaats van drie maanden voor extra-rantsoenen zeep in aanmerking komen. Zii zullen derhalve ditmaal voor het tijdvak van 23 Januari tot en met 15 April a.s. extra-rantsoenen, zeep ontvan gen. Zii moeten hiertoe uiterlijk 22 Jan. a.s. een aanvraagformulier bij de distri- butiediensten afhalen,, dat zii in de week van 23 tot en met 29 Jan, a.s. in moe ten leveren. Belanghebbenden wordt voorts verwe zen naar de publicatie van de distributie- diensten. op Zaterdag 22 Januari. 3-4 Brood. 3-4 Beschuit. 16-17 Brood. Gebak of Bloem. 15 Havermout. D 6 Reserve Gort. E 6 Reserve Rijst of Gort. 3A Rundvet of Margarine. 3B Margarine. 50B, 52A, 52B Boter. 14 Kaas. 3-4 Melk en Taptemelk. 3-4 A en B Vleesch. 3-4 en 03-04 toeslag, aardappelen. 13 Suiker. 12 Jam. 11 Vervangingsmiddelen. 3 en 4 Versnaperingen. 03-04 Tabak. Sigaren of Cigaretten. B 7, C 7, D 7. E 7..Reserve. Boter. 09, Alg. Eenheidszeep. 10 Alg. en C3, D3, E3 Reserve. 250 gr. Waschpoeder. E 4 Reserve. Toiletzeep. 48, 49, 50 en 51 „Verlichting" bonk. S 121 petroleum. 64 „Ver.icht'ng" bonk. S 221. petroleum PAST IN UW MOESTUIN VRUCHT WISSELING TOE. Wanneer er jaren achtereen op een zelfde stuk grond de zelfde gewassen worden geteeld, dan wordt die grond in toenemende m(ate een haard voor de verwekkers van allerlei plantenziekten. Dit treedt o.a. zeer duidelijk aan het licht bij koolgewassen. Wanneer op het zelfde stuk grond maar steeds kool of daaraan nauw verwante gewassen ver bouwd worden, dan openbaart zich ten slotte onvermijdelijk de beruchte knol- voetziekte. Na een jarenlange ongewij zigde teelt van andere gewassen, zooals boonen. erwten, tomaten, uien. enz. wordt de aarde ten slotte eveneens een bron van plantenziekten en van zeer kleine dierlijke parasieten. Om dergelijke ongewenschte toestan den zooveel mogelijk te voorkomen past men „vruchtwisseling" toe. Hieronder verstaat men het systeem, dat men op denzelfden grond in de op elkaar vol gende jaren niet steeds dezelfde produc ten en evenmin steeds plantkundig nauw verwante gewassen verbouwt. Op verzoek van enkele Nutsleden hoopt Ds. J. M. van der Heyde, Pre dikant te Eindhoven Woensdag 2 Febr. a.s. op „Concordia" een lezing te hou den over: „Het ontstaan, van den Bij bel", waarbij een zestigtal lichtbeelden tot toelichting zullen strekken. -Ongetwijfeld zal dit belangwekkend onderwerp in ruimen kring de aandacht trekken en den. lust Wekken de veelal op dit terrein geringe kennis te ver meerderen. Zooals uit de advertentie in dit num mer blijkt is ieder voor den prijls van slechts f 1.in de .gelegenheid de le zing bij te wonen. Zooals uit achterstaande adver tentie blijkt, geeft het Bossche Revue gezelschap Zondag 23 Januari een voor stelling ten bate van den Technischen Noodhulp, in het Wapen van Amster dam. (Zie advertentie in dit blad). Men verzoekt ons mede te dee- len dat het Consultatiebureau voor Zui gelingen. tot heden, gehouden in de voormalige school voor MULO aan het Burchtplein, met ingang van heden wordt overgeplaatst naar het Sint-Antoniusge- sticht aan de ZuidersingelEerstvol gende zitting op Dinsdag 25 Jan. a.s. Zie advertentie in dit nummer. Vrijdagmiddag had de 75-jarige Jan van Dijk alhier, het ongeluk achter over van de ongeveer 4 meter hooge ka demuur. nabij de Scheepswerf, te val len. Daar niemand het ongeval bemerkte, is v. D. zelf nog naar zijn. woning in de Zustersteeg gesukkeld. De ontboden geneesheer constateerde inwendige kneu zingen en achtte opneming in het zie kenhuis alhier noodzakelijk. Het vijfjarig dochtertje van den heer v. d. Linden alhier, had het onge luk. terwijl het uit de Gasthuisstraat de Putterstraat inliep, onder een juist passeerende vrachtauto te geraken. Ze werd met een ernstige hoofdwonde bij den heer C. J. M. Merkx binnengedra gen. waar Dr. Schimmel haar de eerste hulp verleend, die naast eenh oofdwon- de een lichte hersenschudding consta teerde. Naar omstandigheden is haar toestand thans bevredigend. Van den caféhouder C. Verhoe ven alhier, werd een schaap ontvreemd, dat in een perceel langs de rivier de Maas graasde. Niettegenstaande de poli tie terstond een onderzoek insteldè. is tot op heden nog geen spoor van de(n) dader(s) ontdekt. Zondag j.l. werd te Drunen fle partij gespeeld tusschen Kalden en de Graag voor de 4-kamp. Het resultaat werd 1 1. De Graag opende Hollandsch en het werd een klassieke partij, welke Kalden goed legt. Onze stadgenoot kree nadeel maar wist alle moeilijkheden De winterslag In het Oosten. Tijdens de verbitterde gevechten in een sector aan het Oostelijk front trachten de Sovjets steeds weer door de Duit-, sche stellingen te breken. Tijdelijk j verloren gegane plaatsen worden door de Duitsche grenadiers in ^gen- aanval weer genomen. Zoo verbloeden de Sovjets dag en nacht tengevolge van den stalen wil tot afweer der grenadiers. In een heroverde stad worden de straten door de mannen met hun „electrisch machinegeweer", zooals de Sovjetsoldaten het noemen, beveiligd PK Scheffler/O/H/P m omzeilen en nam bij den overgang naar het eindspel het initiatief over, zoo zelfs dat K. op een gegeven oogenblik twee schijven achter raakte. Een correcte ver dediging gaf echter de reeds genoemde uitslag, hetwelk de verhouding ook goed weer gaf. Zondag wordt wederom te Drunen gespeeldKalden ontmoet Nieuwkoop, de Graag Verhagen. Uitslag damcompetitie van Maan dag j.l.: Groep 1: de Graag-Nieuwkoop 0—2; Bax-Kalden 1 1. Groep 2: Timmermans-Baaijens 1 1. Eindstand groep 2: gesp. gew. rem. verl. p. J. Klaren 10 6 1 3 13 W. v. Beijnen 10 5 3 2 13 G. Jonker 10 5 2 .3 12 J. Timmermans 10 3 3 4 10 F. v. d. Berg 10 4 2 4 10 C. Baaijens 10 0 3 7 3 Maandag 10 Jan. speelde in, het café „Modern" de biljartvereen K.O.T. 1 tegen K.N.A. 1 uit Waalwijk de com petitiewedstrijd met uitslag als volgt: K.O.T. K.N.A. G. Slaats-H. v. d. Pennen 100—48 H. Tausch-Kipping 10049 A. de Moor-P. Hesselberth 10050 A. Nooten-A. de Moor 100—69 Hoogste serie A. de Moor 26. Dinsdag 18 Jan. speelde K.O.T. 1 tegen B.V.T. 1 in het café van den heer M. Kleijn te Waalwijk met uitslag als volgt K.O.T. B.V.T. G. Slaats-J. v. d. Boogaardt 10043 H. Tausch-M. Klijn 100—41 A. de Moor-H. de Vaan 36100 A. Nooten-A. Verheijden 10079 Hoogste serie H. Tausch 27. Woensdag 19 Jan. speelde K,O.T. I tegen „Excelsior II" haar voorlaatste wedstrijd in het café van H. de Ruij- ter te Waalwijk met uitslag: K.O.T. Excelsior. G. Slaats-R. de Ruijter 85100 H. Tausch-Jac. v. Osch 10064 A. de Moor-J. de Gouw 53100 A. Nooten-v. d. Velden 78100 Hoogste serie R. de Ruijter 26. Zaterdag 22 Jan. worden in. het café „Modern" alhier de voorwedstrijden ge speeld om het persoonlijk kampioen schap der 2e klasse (Libre). Zaterdag 22 Januari. 4 uur P. Timmermans—P. Verbeek. 5 uur H. van BeersP. Kivits. 6 uur P. VerbeekH. v. Beers. 7 uur P. KivitsP. Timmermans. 8 uur P. TimmermansH. v. Beers. 9 uur P. VerbeekP. Kivits. Zondag 23 Januari. 4 uur P. VerbeekP. Timmermans. 5 uur P. Kivits—H. v. Beers. Het aantal inwoners dezer ge meente bedroeg op 31 December 1943 ,1217. De Herv. Knapenvereen. „Ben jamin" hoopt haar jaarvergadering te houden op 3 Febr. a.s., de J. V. „Obadja" op 9 Febr. en de Meisjes ver. „Tabitha" op 16 Febr. Voor het te Utrecht gehouden examen „Belastingconsulent" slaagden voor het vak „Sociaal recht" onze dorps- genooten de heeren A. de Noo en W. Merks. De heer W. Merks slaagde te vens voor hèt vak boekhouden. Woensdag 12 Jan. jzerd de jaarlijksche ouderavond gehouden van bovengenoemde school. Nadat de avond door het hoofd der school op de ge bruikelijke wijze was geopend, heette deze alle aanwezigen hartelijk welkom. Vele ouders waren aanwezig, zoodat het leslokaal geheel gevuld was. Niet alleen bonnen, maar ook geld hebben onze huismoeders noodig om eten te kunnen koop enoffert voor haar aan Winterhulp. Giro 5553. Het rijk voorziene programma werd vlot afgewerkt. Het aandeel, dat de kin deren in dezen avond hadden, was groot. Zoowel de zang van de meisjes, als het opzeggen van de gedichten, en kleine samenspraakjes, bewezen, dat aan de voorbereiding van dezen avond veel zorg was besteed. Bijzonder in den smaak viel het zingen van, de kleintjes terwijl deze ook nog een zangspelletje ten beste gaven. Verder vermeldde het programma nog een causerie door het hoofd der school „Moeder als paedagoge". Hierin schetste deze de groote be teekenis van moeder in, de opvoeding, vooral in de Godsdienstige opvoeding. Door mej. Broekstra werd nog een schets gelezen, waarnaar met aandacht werd geluisterd. Wat niet op het programma stond was het afscheid van Meester de Jong. Door het vertrek naar Rotterdam werd op deze avond, door de ouders, van hem afscheid genomen. Toegesproken werd hij allereerst door den voorzitter van het schoolbestuur. Deze bracht hem dank voor al het werk in de af- geloopen ruim zes jaren voor de school gedaan. Vervolgens, door het hoofd der school. Deze memoreerde de opge wektheid en ijver, waarmede meester De Jong altijd zijln taak in, de school heeft verricht. Beide sprekers spraken den wensch uit, dat meester De Jong te Rotterdam zijn werk mag doen onder Gods Zegen tot Zijn eer. 'Ook werd te vens van de gelegenheid gebruik ge maakt welkom te heeten, aan de nieuw benoe(mde leerkracht, meester v. Duist, daar deze dien avond aanwezig was. Moge ook zijn werk aan on,ze school door God rijk worden gezegend. Eenige cadeaux werden n,og aan den scheidenden aangeboden: De kinderen deden dat, onder het zingen van, een aardig afscheidslied. Meester De Jong dankte daarna alle aanwezigen en wees erop, dat hij Alm- kerk wel gaat verlaten, maar, dat Alm- kerk niet uit zijn hart is verdwenen. Als ik mijn arbeid hier met opgewekt heid en liefde heb mogen vervullen, komt daarvan alle eer toe aan God, die mii daarvoor de krachten schonk. Vele ouders maakten gebruik van de gelegenheid afscheid te nemen van meester De Jong, en kennis te maken met de nieuw benoemde leerkracht. Door het hoofd der school werd de avond met dankgebed gesloten. Een merkbare daling is de af- geloopen week weer ingetreden voor alle soorten vee, hetwelk zeker zijn oorzaak vindt in de geringe vraag en de te groote aanbieding. Waren, voor een paar weken de prijzen voor le kwa liteit kalf- en melkkoeien opgeloopen tot f 2600, thans behoeft men niet meer te besteden dan hoogstens f 2300 voor beide genoemde veesoorten. Gedurende het jaar 1943 be droeg het aantal in- en uitvarende sche pen in de haven alhier 127 met een totaal inhoud van 8791 ton. Voor de Labbegatschehaven waren gedurende dat jaar de cijfers 87 en 4677. 1 Naar wij vernemen heeft de jaarlijksche verhuring van zitplaatsen in de Ned. Herv. Kerk te dezer plaatse ruim f 6000 opgebracht. Voor de met 1 Mei a.s. vacant komende betrekking van onderwijzeres aan de O. L. school in de Kom(. heeft zich, na gedane oproeping, geen enkele sollicitante aangemeld. Vrijdag 28 Jan. hoopt mej. C. H. Hansen, onderwijzeres aan de school met den Bijbel alhier, afscheid van de school te nemeni, in. verband met het be reiken van den pensioengerechtigden leeftijd. Mej. Hansen heeft gedurende een tijdvak van bijna 34 jaren haar taak op buitengewone wijze vervuld, het is dan ook te begrijpen, dat school-: bestuur, leerlingen en. ouders, dit af scheid niet onopgemerkt zullen laten passeeren. Voor nadere bijzonderheden leze men de advertentie in dit blad. Op Zaterdag 22 Jan. hoopt de muziekvereen. „Excelsior" alhier, haar 2e winteruitvoering te geven, met me dewerking van Duo Hentom, in de zaal van C. v. Wijk te Genderen. Zie advertentie. Woensdagmorgen te ruim 7 uur hoorden oipwonenden een ontploffing in de woning van M. v. d. Linden al hier. Een oogenblik later kwam de vrouw van v. d. Linden,, geheel in vlam men gehuld als een menschelijke fakkel naar buiten geloopen. Haar man. die in den stal bezig was, kwam ijlings toe gesneld en trachtte met zijn, handen de vlammen te dooven, wat ten slotte met vereende krachten mocht gelukken. De vrouw was echter met vreeselijke brandwonden overdekt, zoodat zij pp advies van Dr. Schimmel uit Heusden naar het ziekenhuis lm den Bosch werd overgebracht, waar zij kort daarna is overleden. Ook v. d. Linden heeft zoo danige brandwonden aan zijn handen opgeloopen dat hij deze niet kan ge bruiken en met alles geholpen moet wor den. Omtrent de oorzaak tast men, in het duister. Men verzoekt ons mede te deelen dat voor de uitvoering van 22 Januari, die de zangvereenlging „Con Amore" zal geven, geen plaatsbespreking zal plaats vinden, aangezien bij deze uitvoe ring de plaatsen gereserveerd zijn voor hare donateurs en genoodigden. Zie advertentie. Het Buurtschapshoofd van de Ned. Volksdienst deelt mede dat van 20—23 Jan. de 4e lijstencóllecte van, Winterhulp zal' worden gehouden. Het resultaat van de vorige lijstencóllecte was yoor Wijk en Aalburg wederom een succes, daar thans voor de vierde maal de eerste plaats werd ingenomen op de ranglijst, d.w.z. dat Wijk en Aalburg procentsgewijze de hoogste op brengst per inwoner boekte, van de 180 Buurtschappen in de Prov. Noord- Brabant. Wanneer Wijk en Aalburg op den ingeslagen weg blijft voortgaan, zal het een voorbeeld zijn voor alle andere gemeenten in de provincie. Er wordt derhalve wederom een ernstig be roep gedaan op alle inwoners, om ook bij deze collecte naar vermogen te of feren. Voor de woning van den kap per y. K. aan de Kerkstraat alhier, werd dezer dagen een rijwiel ontvrteemd, waarvan aangifte bij de politie werd gedaan. In verband met het niet aanne men door den heer C. W. S. v. d. Nat. van de benoeming tot kerkvoogd der Ned. Herv. Kerk alhier, is als zoodanig benoemd de heer Dr. M. A. Egberts. Als verdacht van diefstal uit een aan de aanlegplaats aan den 0uden- dijk liggend vaartuig is door de poli tie alhier in bewaring gesteld een ze kere P. uit deze gemeente. Voor het aanschaffen van leer middelen voor het 7e en 8e leerjaar is aan het Bestuur der Vereeniging Herv. Chr. Schoolonderwijs en aan het Bestuur van Scholen met den Bijbel alhier, door den Burgemeester medewer king toegezegd, 1 t

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1944 | | pagina 2