UITGAVE FIRMA L. J. VEERMAN - HEUSDEN. No. 6379 Vrijdag 28 Januari 1944 Buitenlandsch Overzicht VERD ÜISTEREN Distributie mededeelingen VAN ALTEH* Dit blad verschijnt VRIJDAQMIDDAQ. Abonnementsprijs: per 3 maanden franco per post beschikt f 1.30. Bij onze agenten 11 cent per week Int. Telefoon no. 19. Postrekening no, 61525. AdvertentiSn24 m.M. f 1.32. Elke m.M. meer 57sceat. Groote letters naar plaatsruimte. AdvertentiSn worden tot Vrijdagmorgen 9 ouj ingewacht. Buitenland LANDWACHT NEDERLAND Kameraden ia Overheidsdienst. I l OOK VOOR JOU NIEUWSBLAD voor het Land van Hensden en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard Algemeen Redacteur; J. H. ROZA, Heusden NIEUWE GEALLIEERDE LANDING IN ITALIË. Berlijn. 25 Jan. In de vroege ochtenduren van Za terdag zijn strijdkrachten van het 5de Amerikaansche leger onder bevel van generaal Clark achter de Duitsche stel lingen op den Westelijken vleugel van het Italiaansche front tusschen Nettuno en Tiber ongeveer "50 km ten Zuiden van Rome aan land gegaan, aldus meldt het A.N.P. De landing, d e op de gebruikelijke wijze door voortdurende luchtaanvallen op belangrijke punten in het gebied der invasie voorafgegaan was en door ma rine- en luchtstrijdkrachten werd on dersteund, vond plaats bij Nettuno, ten Noorden van de Pontijnsche moerassen en oqgeveer 50 km ten Zuiden van Rome gelegen. Omtrent de operaties die op het oogenblik nog in vollen gang zijn, onthoudt men zich hier vooralsnog van voorspellingen. Het feit, dat fran- tale aanvallen op de Duitsche stellin gen den geallieerden opmarsch weinig verder hebben gebracht, is volgens de Duitsche opvatting ongetwijfeld een fac tor, die van invloed is geweest op het besluit, thans een 'landing in den rug der Duitsche stellingen te ondernemen. Drie etmalen zijn er inmiddels verstre ken en nog steeds is het niet tot een ernstige botsing tusschen de hoofdmacht der Duitsche verdedigers en'de invallers gekomen. Drie divisies, bestaande uit Britsche, Amerikaansche en Fransche for maties zijn tot nu toe aan land gebracht. De voorhoede der invasietroepen mar cheert klaarblijkelijk in drie colonnes in drie verschillende richtingen,. De eerste colonne rukt op naar het Oosten in de richting van Littoria, het groote Italiaansche, thans door het Duitsche luchtwapen bezette vliegveld. De tweede trekt naar het Noorden, waar de meegevoerde gemot or iseerdé artil lerie de Via Appia poogt te blokkeeren. De derde colonne tracht naar het Noord westen door te dringen en is Rome tot op een afstand van, 35 kilometer gena- De militaire correspondent van liet D.N.B. Martin Hallcnsleben, schrijft over den toestand in, Zuid-Italië. Voor men zich een oordeel kan, vor men over den gang van de gebeurtenis sen, zal men eerst eens de ontwikkeling van de vijandelijke onderneming moeten afwachten. Ongetwijfeld is het de be doeling van Alexander het vastgeloo- pen Anglo-Amerikaansche front los te maken uit den toestand, waarin het door den handigen, Duitschen afweer, teza men met de moeilijke geografische om standigheden was geraakt, en weer op gang te komen. Alexander gelooft dit het best door passeerende landingsmanoeuvres te kun nen doen,, dus door landingen in den rug van het front. In, hoeverre echter de Duitschers het begrip front gelijkstellen met het begrip1 voorste linie moet nog blijken. In ieder geval is het bekend, dat vooraan in de gevechtslinie steeds een handvol Duitsche soldatiên, ge bruik makend van de gunstige omstan digheden van het bergterrein. den vij andelijken opmarsch tot een slakken- tempo heeft gedoemd. Sedert de gevechten aan de Garigli- ano woeden hebben de Duitsche militaire instanties vaak gewezen op de mogelijk heid van passeerende Anglo-Amerikaan sche landingen aan de kust van de Thyrreensche of de Adriatische Zee. De thans door Alexander ondernomen operatie als zoodanig vormt dus voor de Duitsche militaire leiding geen ver rassing. Integendeel, men heeft den in druk dat de Duitsche militairen over tuigd zijn geweest van de noodzakelijk heid van overvleugelende vijandelijke operaties in het Zuid-Italiaansche ge bied en er derhalve op waren voor bereid. Het geallieerde offensief op den wes telijken vleugel van het Italiaansche front schijnt ditmaal alle vorige in om vang en hevigheid te overtreffen, en het ziet er naar uit, dat thans alles op alles gezet wordt om de sterke Duit sche bergstellingen, die den weg naar Rome versperren, te overmeesterén. Opmerkelijk is het feit, dat de Ameri kanen, die op den westelijken vleu gel den voornaamsten last van den strijd droegen, thans vervangen ziijn door Engelschen. Italiaansche troepen, dieee nigen tijd geleden op het tooneel wa ren verschenen, worden thans niet meer waargenomen. Het voornaamste bolwerk op den weg der Geallieerden is nog steeds Monte Cassino. Echter ook de' val van deze stad zou nog niet beteekenen, dat de weg naar de vlakte van Rome dan voor de Geallieerden vrij is. Op dezen weg bevinden zich nog altijd moeilijke natuurlijke hindernissen, waar van de Duitschers ongetwijfeld een. nut tig 'gebruik zullen maken voor het op bouwen van een nieuwe verdedigings linie. Terwijl tot dusver de aanvallen 'meer van de zuidoostelijke bergstellin gen uit werden ondernomen, conoentree- ren ae Geallieerden hun aanvallen thans meer op het gebied direct aan de kust. De grootste hindernis vormt hier de rivier de Garigliano, ten Noorden waar van de Duitschers hardnekkig tegenstand bieden. Berichten uit de Italiaansche hoofd stad gewagen er van, dat de rust en de orde onder de Romeinsche bevolking geen oogenblik zijn verstoord. Ook in Vaticaanstad gaat het leven zijn gewo nen gang en de buitenlandsche diplo maten maken zich uitsluitend zorg over den toestand, welke zou kunnen intre den, indien de Duitschers in het kader van hun militaire maatregelen zouden besluiten, Rome te ontruimen. Men vreest, dat in dat geval tusschen het tjjdstip, waarop de Duitsche troe pen zouden aftrekken en het oogenblik waarop geallieerde formaties de stad zouden binnenrukken, 'het gepeupel van de gelegenheid gebruik zou maken om aan het plunderen, te slaan. Een maat regel, die wel is waar niet vreei om het lijf heeft, maar die desondanks ee- nig opzien baart, in de versterking van de Pauselijke lijfgarde en de ver dubbeling van de wacht der Zwitlser- sche hellebaardiers aan den ingang van Vaticaanstad. Op enkele punten van de Zuidelijke en Zuidwestelijke buitenwij ken van Rome kan men het dof gerom mel der kanonnen hooren en vanaf en kele heuveltoppen kan men des nadhds in de verte het opflitsen van, (het ge schutvuur waarnemen. Overigens is er in de Eeuwige stad van naderbij geruk- ten oorlog nog niets te merken. Afweerslag bij Leningrad woedt voort. Bij Kertsj hebben de Sovjets hun druk versterkt. De door tanks en slag vliegers gesteunde vijandelijke aanval len duren nog voort. Ten Noordwesten van Lirowograd vie len de bolsjewisten met verscheiden divisies aan. Zij werden na afwisselen de gevechten afgeslagen een penetratié- plek werd in een tegenaanval vernauwd. Ten Zuidwesten van, Pogrebisjtsje heb ben onze troepen, dodtreffend onder steund door de artillerie en het lucht wapen, na harden strijd krachtig ver sterkte vijandelijke stellingen veroverd. Tegenaanvallen der sovjets bleven zon der resultaat. De gevechten zijn nog aan den gang. Tusschen Pripet en Berezina stortten hernieuwde doorbraakpogingen der bols jewisten in zware gevechten ineen. Verscheiden penetraties werden af gegrendeld. Ook ten Noorden van. het Ilmenmeer en in het gebied ten Zuiden van Lenin grad, zetten de Sovjets hun doorbraak- aanvallen met stijgende hevigheid voort. Terwijl z|ijl in enkele sectoren afge weerd of opgevangen werden., duren op verscheiden punten nog verbitterde gevechten met opdringende vijandelijke gevechtsgroepen voort. In Zuid-Italië. In Zuid-Italië sloegen onze troepen in den Westelijken sector nieuwe, door artillerie en slagvliegtuigen gesteunde vijandelijke aanvallen, met zware ver liezen voor den vijand af. Bij de zware afweergevechten der afgeloopen dagen heeft zich de 15e pantsergrenadierdivi- sie onder bevel van generaal-majoor Rodt, bij den afweer van alle doorbraak pogingen van den vijand door voorbeel dige standvastigheid schitterend ge houden. In het landingshoofd van Nettuno viel de vijand op verscheiden plaatsen onze gevechts voor posten aan. Hij werd afgeslagen. Door eigen verkenningsaan- vallen werden gevangenen gemaakt. De luchtmacht viel overdag en des nachts met gevechts- en torpedovlieg tuigen de vijandelijke landingsvloot voor Anzio met goed succes aan. Volgens de voorloopdge berichten werden 3 tor pedojagers en een koopvaarder van 6000 Brt. tot zinken gebracht. De ver nietiging van drie andere schepen met een gezamelijken inhoud van 26.000 Brt. kan als zeker worden aangenomen. Elf transportschepen werden voor een deel zwaar beschadigd. Amerikaansche bommenwerpers vlo gen Maandag overdag naar het Duitsche rijksgebied. Door het lukraak neerwer pen van bommen ontstond in enkele plaatsen van het West-Duitsche grens gebied geringe schade. Volgens de tot dusver ontvangen rapporten werden 15 vijandelijke vliegtuigen neergeschoten. De commodore van een eskader nacht jagers, majoor Prins zu Sayn-Wittgen- stein, stierf in een nachtelijken strijd tegen vijandelijke terreurvliegtuigen bij zijn 83ste overwinning in den nacht na vijf Britsche bommenwerpers te heb ben vernietigd, den heldendood. De Führer heeft den gesneuvelden nachtjager geëerd, door hem het ei kenloof met de zwaarden, behoorende bij het Ridderkruis van het IJzeren Kruis te verleenen. Met hem verliest de Duit sche luchtmacht een van haar beste nachtjagers. De vliegeraanval op Londen Berlijn, 25 Jan. De A.N.P.-cor- respondent meldt In officieele Duitsche kringen als mede in de Duitsche pers geeft men opvallend veel reliëf aan den luchtaan val, dien Duitsche strijdkrachten inden nacht van Zaterdag op Zondag op de Britsche hoofdstad hebben ondernomen. Sedert anderhalf jaar was Londen niet met zoo sterke strijdkrachten aangeval len en ook voor de Engelschen was de aanval een volkomen verrassing. Omtrent het aantal vliegtuigen, dat aan de in twee golven ondernomen actie heeft deelgenomen, laat men zich te Berlijn niet uit, doch Engelsche be richten spreken van negentig machines, die boven het Britsche eiland zijn ver schenen. Men laat in toonangevende kringen hier doorschemeren, dat aan deze actie, die met het begrip der vergelding niets te maken heeft, meer dan gewone beteé- kenis moet worden toegekend en het lijkt niet uitgesloten, dat z!ï| de opening 23 t.m. 29 Jan. Begin 17.30 uur. Einde 8.30 uur. Van 30 Jan. t.m. 5 Febr. Begin 17.30 uur. Einde 8.15 uur. van een nieuwe phase in den strijd tegen Engeland beteekent. Hiermedé in overeenstemming is ook de zinsnede in een oorlogsverslag van een reporter die van een der vliegvelden op het continent schrijft: „De gedachten gaan terug. Meer dan drie jaar geleden legden wij dit vlieg veld aan. Van hier vlogen wij naar En geland. Daarop volgde de strijd in het Oosten, Thans staan wij weer "hifer, gewapend als eens." Omtrent de verliezen aan vliegtuigen bij deze actie worden te Berlijn geen meciedeeiingen verstrekt. Waarschijnlijk in verband hiermede heeft Londen het aantal neergeschoten vliegtuigen, dat aan vankelijk met 8 werd aangegeven, eerst tot 10 en vervolgens tot 12 verhoogd. In het Centraal Museum te Utrecht wordt momenteel een tentoonstelling gehouden van oude kunstvoorwerpen uit kerken en gasthuizen. Een schilderij, voorstellende een voedseluitdeeling aan de bewoners der Maria van Pallaes-huizen, welke zgn. vrijwoningen heden ten dage nog bestaan CNF/Schipper/Pax m AANVAL OP SOFIA AFGESLAGEN. In de middaguren van 24 Januari heb ben Amerikaansche formaties bommen werpers, beschermd door jagers, ge tracht opnieuw Sofia aan te vallen. Afweergeschut en Duitsche en Bulgaar- sc'he jagers bestreden de vijandelijke luchtstrijdkrachten en dreven de aan eengesloten formaties reeds voor het bereiken van de Bulgaarsche hoofdstad uiteen. In de meeste gevallen werden de vijandelijke vliegtuigen daardoor ge dwongen zich van hun bommen boven open terrein te ontlasten. Tn de omge ving van Sofia ontstond slechts gerin ge schade. De Duitsch-BuIgaarsChje lucht verdediging deed een reeks vijandelijke vliegtuigen ten óffer vallen,. king te handhaven. Hiertoe ontvangen de leden naast hun practische oplei ding gedegen onderricht in de voor politie-organen noodzakelijke wetsken-- ZOMERRESIDENTIE VAN Z.H. DEN PAUS GEBOMBARDEERD. Rome, 23 Jan. (D.N.B. Anglo-Ame rik a ansche bom me n we rpe rs hebben Zaterdag opnieuw talrijke klei nere plaatsen in Midden-Italië met brand en brisantbommen bestookt. De vijande lijke terreurvliegers wierpen een vrij groot aantal bommen op de bekende in de nabijheid van Rome gelegen zo merresidentie van den Paus, Gastel Gandolfo. De stad liep zware schade op. ROOSEVELT TOT VIERDE CANDI- DATUUR UITGENOODIGD. Naar de correspondent te New-York van „Svenska Dagbladet" meldt, heeft het bestuur van de democratische par tij der Ver. tSaten Roosevelt uitgenoo- digd, zich voor de vierde maal candi- daad te stellen voor het presidentschap. ROOSEVELT EN POLEN. Lissabon, 25 Jan. (D.N.B.). Naar uit Washington wordt gemeld is aldaar officieel bekendgemaakt, dat president Roosevelt zijn ambassadeur bi# het Poolsche emigrantencomité in, Lon den, Anthony Biddle, heeft terugge roepen. OPRICHTING HEEFT HAAR BESLAG GEKREGEN. Het voorbereidende werk. dat nood zakelijkerwijze aan de oprichting van de bij verordening van den 13en Novem ber 1943 ingestelde „Landwacht Ne derland" moest voorafgaan, heeft thans zijn beslag gekregen. De Landwacht zal bestaan uit twee diensten.: een be- roepsdienst en een hulpdienst. De beroepsdïenst omvat een vas't ka der en gekazerneerde eenheden, tér- wijl de leden van den hulpdienst slechts in hun vrijen tijd hun dienst verrichten zullen. De leden van den beroeps- en hulpdienst beide, zullen een grondige politioneele opleiding ontvangen, opdat de zekerheid verkregen wordt, dat zij allen zonder onderscheid naar behooren de uit hun bevoegdheid voortvloeiende taak kunnen vervullen. Deze taak en be voegdheid, zooals zij is vastgesteld bij verordening van den Rijkscommissaris en nader bij beschikking van den Com missaris-generaal voor de veiligheid, is dit zij nogmaals nadrukkelijk vastge steld van zuiver politioneelen, aard. Dit in tegenstelling tot den Landstorm Nederland, welke een militair karakter draagt. De taak van een "Landwacht bestaat in de ondersteuning van de normale politie in haar opgave de orde en de rust van de Nederlandsche bevol- ms. Nu moet de Landwacht allerminst beschouwd worden als een verlengstuk van tie gewone politie, als een. soort hulppolitie. Integendeel. Zoowel, door den Rijkscommissaris, als door den Com missaris-Generaal voor de veiligheid is de taak van de Landwacht nauwkeurig omschreven met: bescherming van het leven en goed van nationaal-socialisten en de ordelievende bevolking/bestrijding van politieke moordenaars en, saboteurs en beveiliging van de voedselvoorziening en van openbare inrichtingen tegenover- vallen en sabotage. Hierdoor treedt het eigen en bijzon dere politioneel karakter van de Land wacht duidelijk op den voorgrond. Zij is, om het zoo eens uit te drukken, een gewapende nationaal-socialistische be- schermingsorgahisatie van. de Beweging, als uitsluitende draagster van den po- litieken wil van het Nederlandsche volk. Het behoeft geen betoog, dat er aan een zoodanige formatie dringend behoef te bestaat. De gebeurtenissen hebben dit voldoende bewezen. Dit alles wil evenwel niet zeggen,, dat de Landwacht is opgericht, omdat de Nederlandsche politie in haar taak tekort geschoten zou zijn. Integendeel. Deze heeft zich trouw en vol plichtsbetrachting ten, over staan van land en volk van haar taak gekweten. In bijzondere tijden echtet worden bijzondere maatregelen vereischt. De huidige bewogen tijdsomstandigheden met hun uitzonderlijk karakter van, las ten en plichten voor enkeling en ge meenschap maken zoodanige bijzondere maatregelen noodig. Ondanks alle dui delijk betoonde en gewaardeerde loyali teit is het bestaande politie-apparaa? niet machtig genoeg om afdoende op te treden tegen de voor Nederlandsche begrippen ongekende duistere praktij ken van saboteurs en. moordenaars. Herhaaldelijk züjln er feiten vborge- vallen; die de noodzakelijke rust in dit land in ergerlijke mate verstoren. Alle ordelievende en weldenkende Nedérlan- ders wij mogen met zekerheid aan nemen, dat deze 90 pCt. der bevolking uitmaken worden hierdoor ernstig verontrust en keuren, deze toegespitste verhoudingen ten zeerste af. Zij beseffen fnaar al te zeer, dat hierdoor het wel zijn van land en volk ten sterkste wordt bedreigd. Het is daarom ontoelaatbaar, dat een kleine minderheid door haar onbezonnen daden de geordende maatschappij in gevaar brengt. Dit kan. niet langer ge tolereerd worden. Daarom is de Land wacht opgericht. Zij komt niet tegen over het bestaande politie-apparaat te staan, maar zal hiermede samenwerken in het belang van de overgroote meer derheid van het Nederlandsche volk. Leden uit de W.A., S.S., P.O. en den Jeugdstorm die daartoe krachtens hun lichamelijke geschiktheid, ontwik keling en leeftijd in aanmerking komen, zullen hetzij in den beroepsdïenst. hetzii in den hulpdienst opgenomen woruen. Van allen wordt verwacht, dat zij in het besef van hun verantwoordelijkheid ten opzichte van land en volk tot de Landwacht toetreden en 'dat zij bij de toekomstige vervulling van hun taak dis ciplinair handelen in den hierboven ge- schetsten geest. De Secretaris-Generaal van de NSB. deelt het volgende mede: Onder verwijzing paar het desbe treffende bevel van. den Leider en mijn voorschriften no. 8 en 36, breng ik nogmaals met nadruk in herinnering, dat de leden en sympathiseerende leden der Beweging zonder uitzondering verplicht zijn voor de aanvaarding van een benoeming tot éenige betrekking in overheidsdienst anders dan op ar beidscontract, toestemming daartoe die nen te vragen aan het Hoofd der Secre tarie van Staat (Afd. VI, Beweging en Staat) Nassauplein 10 te 's-Graven- hage, onder duidelijke omschrijving van de te aanvaarden betrekking. Bovendien zijn voortaan de leden en sympathiseerende leden der Beweging die een betrekking in overheidsdienst op arbeidscontract aanvaarden, ver plicht hiervan mededeeling te doen, aan bovenstaand adres. Dezelfde mededee- lingsplichtt rust in de navolgende ge vallen ook op hen, die bereids in over heidsdienst zijn en de bovenbedoelde toestemming reeds verkregen hebben dan wel van eene aanstelling op arbeidscon tract reeds medeJeeling deden: a. bij bevordering; b. bij! wijziging van het dienstver band (arbeidscontract wordt gewijzigd in tijdelijken. dan wel vasten dienst) c. bij verhuizing, zoowél binnen de gemeente' als naar elders d. bij het verlaten van. den over heidsdienst. Terzake van een en ander zijn de betrokkenen verplicht aan het Hoofd der Secretarie van Staat (Afd. VI, Be weging en. Staat) alle door hem gevraag de i nlichtingen te geven. Niet nakomen, van deze verplichtingen kan tot ontslag als lid der Beweging aanleiding geven. Op de kameraden, die een lid der Beweging tot een overheidsambt of be trekking als vorengenoemd willen be noemen, rust de verplichting er op toe te zien, dat aan, de nakoming van boven genoemde verplichtingen door belang hebbenden, wordt voldaan. UITREIKING NIEUWE BONKAAR TEN EN INLEGVELLEN. De plaatselijke distributiediensten rei ken van 24 Jan. tot en met 19 Febr. h.s. tegen overlegging van, de stamkaart en tegen in,-ontvangst-neming van den linkerbovenhoek van het inlegvel bon kaarten voor voedingsmiddelen,, alsmede nieuwe inlegvellen, uit. Uitgereikt worden aan houders van een inlegvel KI of LI een bonkaart K A 403 en, een inlegvel K 1 V. K 2 of L 2 een bonkaart K B 403 en een inlegvel K 2 V. K 3 of L 3 een bonkaart K C 403 en een inlegvel K 3 V. K 4 of L 4 een bonkaart K D 403 en een inlegvel K 4 V of een. bon kaart K E 403 en een inlegvel K 4 "V, naar gelang zij geboren zTijin tus schen 20 Febr. 1940 en 21 Febr. 1942 dan Wel na 21 Februari 1942. Voorts reiken de diensten in bepaalde gebieden groentekaarten, voor de 4e, 5e en 6e periode van 1944 uit. Zij, die geboren ziijn tusschen 23 Ja nuari en 21 Februari van de jaren 1923, 1930 en 1940 dienen hun inlegvel te ruilen vóór zij hun bonkaart in ont vangst nemen.. Men kan zijn, kaarten uitsluitend af halen bij den distributiedienst der ge meente, waar men in. het bevolkingsre gister is ingeschreven. Een uitzonde ring Wordt gemaakt voor schipper^ woonwagenbewoners (voor zoover zij zijn opgenomen, in het Centraal Bevol kingsregister), ged. marechaussée's, de vaste bevolking van kostscholen e.d. en en voor hen, die ten gevolge van oor logsomstandigheden tijdelijk elders ver blijven. Bij tie uitreiking der kaarten wordt de linkerbovenhoek van, het oude in legvel verwijderd. Het oude inlegvel moet ook na de uitreiking zorgvuldig be waard worden. Voorts wordt rechts naast het vakje S 3 van de stamkaart een kruis geplaatst. JJij de uitreiking van bonkaarten voor bijzonderen arbeid, wel ke eveneens gedurende dit tijdvak plaats vindt, wordt rechts naast het vakje S 3 een aanteekening geplaatst. Men ga terstond bij ontvangst der kaarten na, of men. alle bescheiden, waarop men recht heleft, ontvangen heeft. Latere reclames worden niet in behandeling genomen. VERPLICHT RUNDVET OP BON BOTER 06A. Van 23 Januari tot en met 4 Maart 1944 is op bon „Boter 06A" uitsluitend rundvet verkrijgbaar. Per bon zal men 100 gram rundvet kunnen koopen. Men moet hiervoor bon Boter 06A bij zijn slager inleveren en wel tot en met morgen 29 Jan.. a.s. 'De aflevering door den slager aan het pu bbliek mag eerst van 6 Februari af ge schieden. Zij, die hun bon, morgen niet bij hun slager hebben ingeleverd, kun nen hierop geen rundvet verkrijgen. Schippers en woonwagenbewoners, die niet in staat zijn geweest hun bonnen <!jdig in te leveren, "kunnen deze'bij den distributiedienst ter plaatse, waar zij zich bevinden, tegen rantsoenbonnen voor „Vet" inwisselen. De aandacht wordt er in het bijzonder op gevestigd, dat in afwijking van voorgaande regelin gen op dezen bon geen margari ne mag worden afgeleverd, zoo dat de bonnen „Boter 06A" waar deloos worden indien men deze niet vóórinlevert. LAAGSTE NUMMER DER AARDAP PELBONNEN ALLEEN EERSTE WEEK DER PERIODE GELDIG Zooals bekend zijfi alle bonnen voor voedingsmiddelen gedurende veertien da gen geldig. Voor aardappelen worden voor een periode van veertien, dagen twee bonnumers bekend gemaakt. Daar in de practijk is gebleken, dat in de laatste week van 14 dagen meer aard appelen gekocht wjerden dan, in de eerste week, hetgeen moeilijkhedén mét den aanvoer medebracht, is thans be paald. dat in het vervolg het laagste mer der aangewezen bonnummers slechts gedurende de eerste week geldig zal zijn. Op bonnen, welke dit nummer dragen, zal men dus in de tweede week geen, aardappelen kunnen beftrekken. Voor de periode van 23 Jan. tot 6 Febr. is daarom bepaald, da't de bonnen. Aard appelen 05 en Toeslag 05 slech'ts tot en met 29 Jan. 1944 geldig zijn. Ter vermijding van misversttand wordit erop gewezen, dat de bonnen Aardappelen 06 en Toeslag 06 van 23 Jan. (tot en met 5 Febr. geldig zijn. KAARSEN VOOR STAL- EN VOER- TUIGVERLICHTING. Gebruikers van kaarsen voor Sftalver- lichting en verlichting van voertuigen kunnen de aanvrage voor de 3de periode Van het seizoen 19431944 loopende van 1 Febr. tot en mét 31 Maart 1944 bij den distributiedienst in de komende weken indienen op formulier MD 333-02 (voor stalverlichting) en MD 333-03 (voor voertuigverlichting). De distribütiediensten maken plaats en tijd van indiening nader bekend. Ziij>, die voor de eerste of tweede periode reeds een aanvraagformulier invulden, behoeven dit thans niet opnieuw te doen, doch kunnen de bonnen voor de 3e periode zonder meer <Tfhalen. De bovengenoemde rantsoenbonnen waarop vermeld staat „een rantsoen kaarsen", zijn voor oribepiaalden tijd geldig en geven elk recht op het koo pen van één pak a 300 gram kaarsen. Met nadruk wordt er de aandacht op gevestigd, dat voor verlichting van au to's, carriers, bakfietsen en gewone fiet sen geen kaarsen, worden verstrekt. WEER BATTERIJEN. Blijkens een officieele mededeeling van den directeur van "het Bureau voor 'de Metalen-Verwerkende Industrie kun nen zij. aan wie batterijen zijn toege wezen, zich thans weder tot hun, leve- tancier wenden ter bekoming van de hun toegewezen batterijen. Leveranties van batterijen, gedaan op grond van koop- vergunningen, voorzien van het stempel „spéciale toewijzing", mogen niet wor den herhaald. AANVRAGEN PETROLEUM VOOR KOOKDOELEINDEN. Zij, die voor het seizoen 1944-45 voor petroleum voor kookdoeleinden in aanmerking wenschen te komen kunnen hun aanvragen, van 31 Jan. tot en met 5 Febr. 1944 bij den plaatselijken dis tributiedienst op de aanvraagformulie ren MD 323-03 (voor gezinshoofden,) en MD 323-04 (voor alleenstaanden) indienen. Behoudens in gevallen van Ook voor jou, Nederlandsche jongen van 1618 jaar, bestaat de mogelijkheid een maand door te brengen in een weer- sportkamp in Duitschland. Meer dan tien kampen zijn thans reeds gehouden en allen zijn volkomen geslaagd. Aarzel daarom niet langer en. grijp de kans, die ook jou geboden wordt! Iedere jongen van. 1618 jaar kan zich voor het voljgende weersportkamp melden bij het adres, Koningslaan 9, Utrecht, of aan een der navolgende adressen: Maastricht. Vrijthof 25. Goes. Violenstraat 44. Groningen, Groote Markt, 24. Assen Rolderstraat 45. Den Haag, Nassauplein 6. Rotterdam Eendrachtsweg 35. Eindhoven, Keizersgracht 9. Hengelo. Drienerstraat 6. Amsterdam. Willemsparkweg 186. Leeuwarden. Emmakade 48.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1944 | | pagina 1