Uitgave FIRMA L. J. VEERMAN - HEUSDEN. No. 6380 Vrijdag 4 Februari 1944 Buitenlandsch Overzicht V ER D ÜISTEREN Officiëele Landbouw mededeelingen Distributie mededeelingen lANDVAN Dit blad verschijnt VRIJDAGMIDDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden franco per post beschikt f 1.30. Bij onze agenten 11 cent per week Int. Telefoon no. 19. Postrekening no, 61525. AdvertentiSn24 m.M. f 1.32. Elke m.M. meer SYjcent' Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Vrijdagmorgen 9 uur ingewacht NIET VOOR PAPKINDEREN voor de Provincie Noord-Brabant. Buitenland Een brand of vluchtdeken. WINTERHULPCOLLECTE' De tandheelkundige hulp der verplicht verzekerden. NIEUWSBLAD voor het Land van Hensden en Altena, de Langstraat en de Bonunelerwaari Algemeen Redacteur J. H. ROZA, Heusden De strijd in het Oosten. Avaar beschadigd, dat ook met het verlies van een deel dezer schepen te rekenen valt. Boven de bdzette gebieden in het SZjfÜ «Sïïüï Zrlh&KlS vliegtuigen neerschoten Waarvan 665 vliegtuigen, meest vier motorige bommenwerpers, bij terreur- aanvallen op het Rijksgebied. Anglo-Amerikaansche terreur- aanvallen. tepunten, namelijk tusschen het timen meer en de Finsche Golf en bij Ts jerk as sy geconcentreerd had, heeft het zich in de afgeloopen 48 uur, zooals trou wens van Duitsche militaire zijde niet anders verwacht werd, ook nog tot een derde Zwaartepunt uitgebreid. Een zwaartepunt, dat door zijn. stra tegische ligging van het allerhoogst^ belang voor het verdere verloop van de operaties aan het Oostelijke front zal zijn. De Sovjet-Russen zijn thans namelijk ook in het verst naar het Westen lig gende deel van het Oostelijke front, bij Rowno, weer tot den aanval op de Duitsche stellingen overgegaan, waar bij zfijl zooals gebruikelijk wederom ge bruik hebben gemaakt van hun zware artillerie, dije een zwaar trommelvuur op de verdedigingslinies van de Duit sche troepen opende en urenlang onder hield. Hierna volgde stormaanval op stormaanval, waarbij tanks en gevechts vliegtuigen een groote rol speelden. Daar de gevechten nog in vollen gang zijn en men zich nog geen karak- teriscerend beeld van den toestand kan vormen, onderhoudt men zich van Duit sche zijde vooralsnog van verdere com mentaren. Men wijst er evenwél op. dat de Duitsche tegenstand zeer sterk is. Aan het front in het Noorden spe len zich nog steeds groote gevechten af. De Sovjet-Russen dringen langzaam op en wel ten Westen van Nowgorod en bij Loega. Zij zijn volgens de laatste berichten Narva, de eerste Estlandsche stad aan hun opmarschroute, dicht ge naderd. Bij het bruggenhoofd van Nikopol en ten Zuidwesten van Dnjepropetrofsk mislukten krachtige doorbraakpogingen der Sovjets. 81 vijandelijke tanks wer den stukgeschoten. Ten Noordwesten van Kirowgrad wer den ook Maandag alle vijandelijke aan vallen uiteengeslagen,. Door een her nieuwden aanval van onze pantserfor maties leden de bolsjewisten weer hoo ge verliezen. Ten Zuidwesten van, Tsjerkassy en ten Zuidoosten van Belaja Zerkof sloe gen onze troepen, vaak in tegenaanval, talrijke aanvallen der Sovjets af. Ten Zuiden van, Pogrebistsje wer den bij de zuivering van het in vorige dagen veroverde terrein talrijke gevan genen binnengebracht en werd een aantal vijandelijke tanks stukgeschoten,. Ten Zuidwesten en Westen van No- wograd-Wolynsk zijn hevige gevechten, aan den gang met vrij sterke Vijandelij ke strijdkrachten, die in eenige secto ren terrein konden winnen. Terwijl ten Zuiden van, de Pripet aanvallen van, Duitsche formaties, trots taaien vijandelijken tegenstand en bui tengewoon moeilijke terrein,somstandig- heden, diep in den vijand drongen, ble ven tusschen Pripet en de gerezina, bij afnemende gevechtsactiviteit, vriji zwakke aanvallen der Sovjets zonden succes. j Ten Noordwesten van Witebsk en ten Noorden van Newel viel de vijand, door tanks en slagvliegers gesteund, herhaal delijk doch vergeefs aan. In de verder voortdurende zware af- weergevechten tusschen het Ilmen,meer en de Finsche Golf, drongen de Sovjets in verscheiden sectoren verder door. Onze gevechtsgroepen bieden, verbitter den tegenstand en brengen den bolsje wisten, steeds weer in het bijzonder bij plaatselijke tegenaanvallen, hooge verliezen toe. Het tweede bataljon van het grenadiersregiment 132, onder bevel van kapitein Neubert, heeft zich in deze gevechten bijzonder onderscheiden. In Zuid-ltalië. In Zuid-ltalië namen de gevechten, doordat van beide zijden nieuwe strijd krachten in het vuur gebracht werden, inhevigheid toe. Bij Nettuno zette de vijand zijn krach tige aanvallen in. Noordelijke en Noord oostelijke richting voort. Zijn doorbraak pogingen stortten, in zware gevechten bloedig ineen. Aan het Zuidelijke front in, het ge bied van Minturno-Castelforte, beperk te de vijand zich Maandag, in. verband met zijn hooge verliezen, tot plaatselijke aanvallen. Terwijl de Mon.te Juga na harden strijd opnieuw verloren ging. werden bij Cassina krachtige aanval len afgeslagen en. Westelijk van S. Elia. verscheiden hoogten in tegenaanval her overd. Aan de Adriatische kust stortte een door tanks gesteunde aanval van den vijand in het geconcentreerde afweervuur ineen. In de ochtenduren, van den 31en Ja nuari brachten Duitsche motortorpeboo- ten bij de Engelsche kust. uit een krach-, tig beschermd convooi, twee schepen met een inhoud van, 5500 brt. en een bewakingsvaartuig tot zinken. In den strijd tegen de Britsch-Am'eri- kaansche ravitailleeringsvloot brachten.de marine en het luchtwapen, in de maand Januari 31 handelsschepen, met een in houd van 249.000 brt. werden door bommen en torpedotreffers zoo zwaar beschadigd, dat met den ondergang van vele dezer schepen gerekend kan, wor den. Aan vijandelijke oorlogsschepen wer den 28 torpedoboot jagers, 4 duikbooten, 2 bewakingsvaartuigen en 10 landings vaartuigen tot zinken gebracht. Drie kruisers, 6 torpedobootjagers, en 25 landingsvaartuigen wenden zoo Op 30 Januari des ochtends drongen Amerikaansche bommenwerpers tot bo ven het gebied Bruns^wijk-Maagdenburg door. JDoor bommen ontstond op en kele plaatsen schade en geringe verlie zen onder de bevolking. In weerwil van de moeilijke omstandigheden voor den afweer werden in hevige luchtgevech ten - 26 vijandelijke vliegtuigen voor het meerendeel viermotorige bommenwerpers neergeschoten. Zondagavond vielen de Britsche ter- reurbommenwerpers uitgestrekte gebie den van de Duitsche hoofdstad aan., waardoor zware schade ontstond in woonwijken, aan cultuurmonumenten, so ciale ^instellingen en openbare gebou wen. De bevolking leed verliezen.. Volgens tot dusver ontvangen rappor- Van 30 Jan. t.m. 5 Febr. Begin 17.30 uur. Einde 8.15 uur. Van 6 t.m. 12 Febr. Begin 17.45 uur. Einde 8 uur. ten werden 44 vijandelijke bommenwer pers vernietigd. Enkele storingsvlieg-* tuigen wierpen bommen in West-Duitsch- land. 'Krachtig beschermd convooi aangevallen. Het vijandelijke ravitailleeringsverkeer in het bijzonder een. in de Noordelijke IJszee naar Moermansk varend, zeer krachtig beschermd convooi, werd door duikbooten mét succes aangevallen. Vijf schepen met .een inhoud van 32000 brt.. tien torpedojagers en convooivaartuigen, alsmede drie landingsbooten werden tot zinken gebracht. Drie vliegtuigen wer den neergeschoten. Aangenomen kan worden, dat andere getroffen torpedojagers, waarvan kfit zinken niet meer kon worden waarge nomen, vernietigd zijn. Neen, voor papkinderen zijn de weer- sportkampen in Duitschland niets. Met zijden handschoenen word je er niet aangepakt. Maar iedere stevige jongen kan zijn hart ophalen bij het oefenen van sport, veldwerk, KK-schieten! Daarom meldt iedere Nederlandsche jongen van 1618 jaar, die niet onder de papkinderen gerekend wil worden, zich voor het eerstvolgende weersport- kamp bij het adres: Koningslaan 9, Utrecht, of aan een der navolgende adressen: Maastricht. Vrijthof 25. Goes. Violenstraat 44. Groningen, Groote Markt, 24. Assen Rolderstraat 45. Den Haag, Nassauplein 6. Rotterdam Eendrachtsweg 35. Eindhoven, Keizersgracht 9. Hengelo. Drienerstraat 6. Amsterdam. Willemsparkweg 186. Leeuwarden. Emmakade 48. De chef der Ordnungspolizet vertoefde In Nederland. De drager van hel Eikenloof, ^r-Obergruppenführer en General der Polizei und Waffen-^, Wünnenberg, en 4^-Obergruppenführer en General der Polizei, Rauler, bij een bespreking tijdens een bezoek aan den Rijkscommissaris, Rijks minister dr. Seyss lnquarl. General der Polizei und Waffen-^ Wünnenberg (rechts) in gesprek met den Rijkscommissaris hh Bildberichter Fritz/Stapf/Pax m HEVIGE GEVECHTEN BIJ DE MARSHALL EILANDEN. Tokio, 31 Jan. (D.N.B.). Het Japansche hoofdkwartier meldt dat sedert 30 Jan. herige gevechten plaats vinden tusschen. Japansche vloot- strijdkrachten en vlootstrijdkrachten.der geallieerden, die de Marshall-eilanden, trachten aan te vallen.. Japansche ma rinevliegtuigen deden, op 29 Januari een geslaagden aanval op een vijandelijk convooi in de nabijheid van Finchafen. Andere formaties vielen militaire doelen bij Kaap Marcus en Nieuw-Eugeland aan. SPANJE ONDER DRUK. Stockholm, 31 Jan. (C.D.). De „Evening Standard" bericht uit goede bron te hebben vernomen, dat ook Engeland economischen druk op Spanje zal gaan uitoefenen,. 'Het blad wijst er op, dat Spanje een aanzienlijk deel der Canadeesche tarwe door middel van ge allieerde schepen "betrekt en dat dit land bovendien jaarlijks uit Zuid-Amerika honderdduizend ton, tarwe betrekt wel ke door de Britsche marineblokkade on gemoeid wordt gelaten. De veronderstelling ligt voor de hand dat overwogen wordt, hierin verandering aan te brengen,. De Londensche correspondent van de „Basler Nachrichten" schrijft: Men hoopt Spanje zoover te brengen als men Argentinië heeft gebracht. Men heeft nog geen stelligen. indruk doch met goeden grond kan, worden aange nomen, dat het in, beide gevallen een systematisch optreden is. TURKSCHE STAD DOOR AARDBE VING VERNIELD. Een aardbeving van, 50 seconden heeft de Turksche stad Qierede, die 25.000 inwoners heeft, vernield. De aard schokken werden in. geheel Turkije waar genomen. Er is nog niets bekend over het aantal slachtoffers. In de stand van de Ned. Vereeniging voor Luchtbescherming op de tentoon stelling „Zelfbescherming" in, de Rid derzaal te 's-Gravenhage wordt aan be langstellenden een zgn. brand- of vlucht deken getoond, waarvan, het de moeite loont iets meer te vertellen. Deze branddeken beschermt eendoor vlammen en vonkenregen vluchtend per soon. Voordat zij omgeslagen wordt,, moet zij eerst in een emmer water ge dompeld. Bij recente bombardementen moeten deze branddekens zeer goede diensten bewezen hebben. Hoe nu wordt zulk een branddeken vervaardigd Zij bestaat uit een normalen wollen of molton deken, lang 2 M breed 1.50 M. Hierop worden een draagband, twee halsbanden en, twee armbanden aange bracht. Voor het aanbrengen der ban den vouwt men de deken in de lengte dubbel, zoodat men weet waar hiet midden is. Men mete nu van de boven zijde in het midden 41 cm naar beneden af en brengt hier een, 3 m langen draagband aan, welke naar rechts en links 16 cm op deken stevig wordt vast gemaakt, zoodat deze in het geheel 32 cm is vastgenaaid. De bovenzijde van, de deken wordt nu 8 cm naar binnen omgeslagen aan de zijde der draagbarn den. Op dezen stjrook worden tw(ee halsbanden aangebracht ieder 30 cm uit het midden stevig vastgenaaid. Lengte der banden, 45 cm. Nu worden nog twee armbanden aangebracht 38 cm uit de bovenzijde, vlak gemeten, ieder 45 cm lang en aan beide einden vast genaaid op dén rand van de deken. De branddeken is nu na onderdom peling in een emmer wa'ter gereed voor het gebruik. Wanneer men haar om slaat, neemt men haar aan beide draag banden vast, zoodat de korte zijde naar het lichaam is gekeerd en naar beneden afhangt. Men hangt de deken om de schou ders brengt de draagbanden onder de armen door naar achter en kruist deze op de rug. Deze worden weer naar voren gebracht en op den buik vast geknoopt. Het naar onder hangende korte ge deelte van de deken wordt over het hoofd geslagen bij wijze van capuchon en met de halsbanden dicht gebonden. De armen worden vervolgens door de armbanden gestoken en naar voren over elkaar geslagen. Voor het beschermen van het ge zicht en de oogen tegen rook, stof, ne vel en hitte wordt gebruik giemaakt van gasmasker of monddoek met stof bril. De voorlaatste collecte van Winter hulp zal op 5—7 Februari gehouden worden. Deze groote straatcollecte wordt in het geheele land gehouden, met ver schillende soorten speldjes, die bij vo rige collecten zeer in den. smaak vielen. Men is zeer tevreden over de gehouden collecten in het vorige seizoen. Allerwegeln breekt het besef baan, dat Winterhulp er is voor allje volksger nooten en de geruchten, die aanvankelijk het werk bemoeilijkten, ziij'n dan ook geheel verstomd. Het motto voor deze collecte luidt: „Uw volksgenooten verwachten, dat gij Uw plicht doet." Het aantal collectanten neemt steeds toe, eveneens "het aantal van hen die geven. Dit laatste ligt ook voor de hand, hoe meer collectanten, hoe groo- ter de opbrengst wordt. Men melde zich daarom aan als collectant bij een der buurtschapshoofden, of aan een, der kan toren van den. Nederlandschen Volks- dienst-Winterhulp Nederland, Rundveelevering 1944 gekop peld aan melklevering. De aanslag te leveren rundvee in 1944 wordt gekoppeld aan de rnelkle- vering. Iemand, de thans weinig melk levert, zal een hoogen aanslag te le veren vleesch krijgen iemand, die veel melk levert zal een gedeeltelijke ont heffing van leveringsplicht krijgen en dus betrekkelijk weinig vleesch behoeven te leveren. Sommigen meenen, clat zij bij een melkopbrengst van 1800 liter melk |Kr koe een extra aanslag van vleesch zullen ontgaan,. De norm. die gesteld wordt om buiten een extra-aan slag te blijven, is echter nog niet vast gesteld, maar men mag aannemen, dat deze belangrijk hooger zal Zijn. Levering zwarte haver 1943. ^^UlOoor de erkende exporteurs mag van- Ta PTT eden van telers vau zwarten haver rechtstreeks geen zwarten haver meer worden aangekocht. Zij, die nog zwarten haver in voorraad hebben of binnen kort voorradig krijgen moeten deze op de gebruikelijke wijze leveren in een der erkende pakhuizen van de P.A.V.A. Afd. Noordbrabant. De telers, wier par tijen geschikt bevonden, worden voor zaaidoeleinden en. definitief voor export bestemd zijn, zullen later een zoodanige nabetaling ontvangen, dat ze uiteinde lijk aan een prijs van. f 12 per 100 kg komen. i Huisslachting varkens. Degenen, die in. het bezit zijn van een huisslachtingsvergunning en hu;n varken(s) in de maand Maart van dit jaar willen slechten, moeten, hun aan vrage voor slachten voor 5 Maart a.s. indienen, bij den PI. bureauhouder. De Phb. zal dan bepalen, op welken dag in Maart geslacht kan worden,. Zij, die in gebreke blijven om voor 5 Maart hun aanvrage in, te dienen kunnen in dit slachtseizoen niet meer voor een. huisslachting van een varken in aanmer king komen. Taxatiemarkten voor paarden. Door het Vee- en Vleeschaankoopbu- reau gullen in de maand Februari van het jaar 1944 op de volgende data en plaatsen, paarden worden overgenomen en door de Prov. Commissie voor den Paardenhandel worden, toegewezen: 3 Febr. te 's-Bosch, aanvang *8.30 uvm. 8 Febr. te Breda, 9 u. v.m. 10 Febr. te Oss, 9 u. v.m. 14 Febr. te Yalkenswaard 9 u. v.m. 16 Febr. te Zevenbergen, 9 u. v.m. 22 Febr. te Tilburg, 9 u. v.m. 25 Febr. te Helmond, 9 u. v.m. 29 Febr. te Roosendaal, 10 u. v.m. De aan te bieden paarden dienen des morgens op de vermelde uren op boven staande markten te worden voorgeleid en moeten voorzien zijn van een behoorlijk 'halster en touw. Inventarisatie van aardappelen. In de periode van 7 tot en mét 12 Febr. 1944 zal door de V.B.N.A. in opdracht van het Bedrijfschap voor Aardappelen, een inventarisatie worden gehouden van de voorradige aardappe len, welke voor consumptie zullen kun nen worden geleverd naar den toestand op 6 Febr. 1944 te 24 u. De tellers worden er op gewezen, dat zij verplicht zijn alle gewenschte inlichtingen te ver strekken aan de personen, die met de inventarisatie belast zijn,. Kunstmestzegels. Stikstofbonnen, no. 5 moeten uiterlijk voor 10 Februari a.s. bij de handelaren zijn ingeleverd. Geldigheid afkeuringsbewijzen en noodslachtingen. De afkeuringsbewijzen en. afrekenin gen voor noodslachtingen van rundvee kunnen niet meer verhandeld worden. Deze bewijzen zijn voortaan alleen maar geldig voor veehouders in wier veeboek jes deze runderen staan ingeschreven. Voor geheel afgekeurde noodslachtingen wordt voortaan hetzelfde aantal kg. af geschreven als voor destructiedieren. Indien door een noodslachting of de- structiegeval een veehouder teveel ge leverd heeft op zijn aanslag 1944, dan kan dit aantal teveel geleverde kg over geschreven worden op een anderen vee houder, die echter in hetzelfde district moet wonen. Ossenregeling. In het aanhouden van ossen op con tract is een belangrijke wijziging ge komen, waardoor het mesten van deze runderen meer voordeelen biedt. Vroe ger werd de os bij het contractfeeren gewogen, welk gewicht in mindering kwam van den aanslag. Deze regeling is komen te vervallen. Voortaan zal de aanslag en afschrijving achteraf geschie den. De aanslag is bepaald op 120 kg per leveringsjaar (dus van 1 Dec. tot 1 Dec.), behalve over de eerste periode. In de eerste periode wordt een aanslag opgelegd van 120 kg. van de geboorte tot het einde van het leveringsjaar, volgende op het leveringsjaar waarin de os geboren is. B.v.: Een os is geboren in het voorjaar 1943 wordt aangcsla,- gen voor 120 kg over het tijdvak voor jaar 1943 tot 1 Dec. 1944. Wordt de os later geleverd dan 1 Dec. 1944 dan komt voor elk leveringsjaar 120 kg bij. Wat de os zwaarder weegt, dan de aanslag wordt op de gewone leverings plicht afgeschreven. Voor het afsluiten van een ossencontract dient men zich te wenden tot zijn bureauhouder. Afschrijving gestolen runderen. In het algemeen wordt voor gestolen, runderen geen. ontheffing van den aan slag verkend. Men kan. zich echter bij diefstal van runderen, tot zijn bureau houder wenden onder overlegging van een politleverklaring. Hierna zal elk geval afzonderlijk bekeken worden, in hoeverre vermindering van, de veeleve ring kan worden toegestaan. De wnd. Voedselcommissaris voor Noordbrabant. De verplicht-verzekerden der Alge- meene Ziekenfondsen hebben volgens de voorschriften recht op tandheelkundige behandeling volgens systematisch rati- oneele beginselen. Wat hieronder moet worden verstaan is thans door den Com missaris, belast met hiet toezicht op de ziekenfondsen, nader omschreven. Daarbij wordt uitgegaan van het feit, dat, waar vrijwel elkeen voor het her stel of behoud van een behoorlijk func- tioneerend gebit regelmatig tandheelkun dige hulp noodig beeft, deze eigenlijk niet een zoodanig karakter draagt, dat men haar als een normaal verzekerings risico kan beschouwen. Veeleer kan men bij de conserveerende tandheelkundige hulp spreken van een, tak van gezond heidszorg. Bij het ter hand nemen van deze zorg dient nu een. drietal factoren in het oog worden gehouden, n,.l. Ie. vrijwel iedere verzekerde wordt vroeg of laat patient, hetgeen uiteraard met zich brengt, dat de kosten der tand heelkundige verzorging, in vergelijking met andere verstrekkingen,, hoog zijn 2e. de gebieden van de meest ver plicht verzekerden verkeeren in zulk1 een verwaarloosden staat, dat de behan deling ervan zeer veel tijd zou vergen.; 3e. het ontbreekt aan voldoende tand artsen voor een onbeperkte behande lingswijze. Ten overstaan van. deze feiten moet dan ook gestreefd worden naar be perking, mits deze tevens een, verbete ring van den algemeenen gezondheids toestand van ons volk, ook op tand heelkundig gebied, waarborgt. Dit nu wil de Commissaris bereiken door die bevordering van de toepassing vaneen systeem, dat op de navolgende beginse len berust. Bij de saneering van onvol doend verzorgde gebitten zullen, wor telkanaalbehandelingen alleen in hooge uitzonderingsgevallen, worden toegepast. Een zieke tand of kies wordt slechts behouden, indien dit met eenvoudige middelen kan geschieden. In de overige gevallen wordt getrokken, waarna kunst tanden of -kiezen met een plaat kun nen worden aangebracht. Gegoten vullin gen of kroningen worden niet verstrekt; evenmin bruggen of stifttanden. Is het gebid van den patiënt eenmaal gesaneerd dan is hij verplicht elk half jaar bij den tandarts ter controle te verschijnen. Aan dit voorschrift zal streng de hand Vorden gehouden. Zoowel op de ziekenfondsen als op de tandartsen is een beroep gedaan om al het hiertoe noodige te verrichten,; terwijl een voor 'het geheele land inge voerde uniforme behandelingskaart de controle helpt vergemakkelijken. In dit verband verdient het de aan dacht, dat gesaneerde patiënten bij ver dere behandelingen, bepaalde voordeelen genieten, waarvan, zij verstoken blijven, indien zij zich aan het halfjaarlijksch onderzoek onttrekken. Nieuwe patiënten wier gebit reeds in gesaneerxlen toestand •«erkeert en die zich niet langer dan een half jaar tevoren aan een behande ling of onderzoek hebben, onderworpen, worden eveneens behandeld overeen komstig de regelen, welke gelden voor patiënten, die hun gebit op de voorom schreven wijze hebben doen saneeren. Bij de behandeling van gesaneerde gebitten, heeft, waar noodig, zond|er meer wortelkanaalbehandeling plaats, ter wijl de verdere zorg bestaat in het weg nemen van defecten, die een nieuwen achteruïtganng van het gebit zouden kunnen veroorzaken. In dit geval ge schieden de vullingen en wortelkanaal- behandelingen kosteloos. Daarentegen is de verplicht-verzekerde een bijbetaling van f 2.50 verschuldigd, indien in niet Gesaneerde gebitten een wortelkanaalbe- andeling plaats, heeft, hetgeen echtrr, gelijk gezegd, slechts bij hooge uitzon dering zal geschieden, b.v. indien de huisarts het trekken van een kies ont raadt, of wanneer de tandarts, na een ongeval, dit voor het behoud van daar bij beschadigde tanden of kiezen nood zakelijk acht. Voor vullingen in niet gesaneerde gebitten zal, volgens de nieu we regeling een bijbetaling van f 0.50 per vulling verschuldigd zijn. Indien patiënten in bepaalde geval len aan particuliere behandeling de voor keur geven, dan kan de betrokken fonds- tandarts deze op zich nemen, mits de patiënt schriftelijk tegenover het fonds verklaart, dat hij de voorgenomen be handeling particulier door dien tandarts wenscht te laten verrichten,. Uiteraard mag van den tandarts nimmer aandrang in deze richting uitgaan. Deze regeling treedt per 1 April 1944 in werking. UITREIKING VAN NIEUWE DISTRI BUTIESTAMKAARTEN EN INLEG VELLEN. Het oudste van de distributiebeschei den, welke thans in, gebruik zijn is de distributiestamkaart. De uitreiking van d^ze kaart is als een der eerste distributiewerkzaamheden in September 1939 ter hand genomen,. Er wordt dan ook al gedurende ruim vier jaar gebruik gemaakt van het groot aantal vakjes op deze kaart tot het stellen van allerlei teekens in verband met de verstrekking van allerlei distributiebescheiden, en niet alleen voor de gewone bonkaarten, maar ook voor schoenen, rijwielbanden, brand stoffen, bijzonderen en vüilen arbeid, zelfverzorgers, textielkaarten enz. Alle vakjes hebben thans reeds een bestemming gehad, zoodat de distribu tiestamkaart volledig opgebruikt is. Zelfs hebben de distributiediensten, zich in bepaalde gevallen moeten behelpen met het stellen van aanteekeningen op den rand der kaart. Menigeen zal hierover verwonderd zijn bij het bekijken van zijn eigen stam kaart, waarvan misschien het meeren deel der vakjes oningevuld is. Doch op andere stamkaarten zijn deze vakjes ge deeltelijk wel ingevuld, terwliji omge keerd aanteekeningen op de eigen stam kaart aldaar niet te vinden, zijn. Binnenkort zullen nu nieuwe distribu tiestamkaarten met bijbehoorende inleg vellen worden uitgereikt. De distributie- diensten zullen, voor htpt afhalen hiervan oprcepingskaarten aan de betrokkenen zenden. Deze kaarten moeten, in blok- letters of in duidelijk handschrift wor den ingevuld en op den dag van op roeping "tezamen met het persoonsbewijs en de oude distributiestamkaart door den opgercepene persoonlijk aan "den distri- butiedienst worden voorgelegd. Slechts zieken, invaliden, en ouden van dagen kunnen, een ander schriftelijk machtigen. Nadere inlichtingen, hieromtrent ver strekt de plaatselijke distributiedienstf. Voor personen beneden 15 jaar kun nen de ouders of verzorgers de distri butiestamkaart en het inlegvel afhalen,. Niet alleen de nieuwe distributiestam kaart en het daarbij behoorende inleg vel zullen zorgvuldig bewaard moeten worden, doch dit geldt ook voor de oude stamkaart en bijbehoorend inlegvel. Deze laatste blijven in gebruik tot het oogenblik, dat de nieuwe bescheiden hun taak gaan vervullen, doch ook nadien moet de oude stamkaart zorgvuldig be waard en op verlangen getoond worden. Dit 'houdt verband met verschillendje verstrekkingen zooals van, schoenenbon bonnen,. rijwielbanden, enz., welke uit sluitend uit de kaart blijken en waar mede bij nieuwe verstrekking rekening moet worden gehouden. Indien de oude stamkaart niet meer kan worden overgelegd, vervalt alle aan spraak op de verstrekking op de hier bedoelde bonnen en vergunningen. Aangezien vooral in, de groote ge meenten de uitreiking der nieuwe dis- distributiestamkaarten eenigen tijd in be slag zal nemen, zal, zooals reeds is ge publiceerd, worden overgegaan tot de verstrekking van een vervolgblad voor het inlegvel dat thans bij de oudie stam kaart in gebruik is. NIEUWE BONNEN GENERATOR- TURFCOKES. Van 1 Febr. tot en met 30 April 1944 geven de nieuwe met de woorden „Generator-turfookes 10 kg, gemerkte bonnen, recht op het koopen van de op den bon vermelde hoeveelheid turfcokes. Deze -bonnen met rooden ondergrond^ zwarten opdruk en de gebruikelijke strookjes 5/20 of 20/60, zijn voorzien van een witte horizontale balk. De oude in gebruik zijnde bonnen „Generator-turfcokes 10 kg" met blau wen ondergrond zijn vanaf 1 Febr. j.l. niet meer geldig. GENERATOR-ANTHRAC1ET EN -TURF IN FEBRUARI '44. Van 1 tot en met 29 Februari 1944 geeft elk der bonnen „Generator-anthra- ciet zes en twintigste periode" recht op het koopen van 1 hectoliter (max. 75 kg) anthracietnootjes JV of Vgedurende hetzelfde tijdvak geeft elk der bonnen „Generator-turf zes en twintigste perio de" recht op het koopen van 50 stuks baggerturf. - j t j

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1944 | | pagina 1