Vrijdag 18 Febr. 1944 voor het Land van ïïeusden en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard No. 6382 ttet woord is in 1944 aan ons. Buitenlandsch Overzicht VERD ÜISTEREN KEURINGEN. Officieele Landbouwmededeelingen UITGAVE: FIRMA L. J. VEERMAN, HEUSDEN INT. TEL. 19, POSTREK. 61525 L Buitenland Het S.S.-Ersatzkommando deelt mede: Iedere gezonde Nederlander, in den leeftijd van 17—45 jaar, kan zich aanmelden, teneinde gekeurd te wor den voor: De Wiatfen-S.S., S.S.-wachtba- taljon xn Amersfoort, Landstorm Nederland, Kriegsmarine en de Germaansche S.S. in Nederland. Tijdens de keuringen worden alle inlichtingen verstrekt met betrek king tot de verzorging van fa milieleden, duur der opleiding, extra levensmiddelen, etc. Personen, tusschen 1830 jaar> die aanmeldingsplichtxg zijn voor de tewerkstelling, kunnen zich eveneens aanmelden en worden gedurende hun verbintenis van de tewerkstelling vrijgesteld. Officier in de waften-S.S. kan ie der worden, die na minstens een jaar diensttijd zijn geschiktheid voor oe officiersopleiding heeft bewezen. Zijn schoolopleiding niet doorslag gevend. Beslissend voor bevordering zijn: karakter, gedrag, prestatie. 19 Febr. 9—12 uur, Leeuwarden, Hui ze Schaaf, Breestraat. 20 Febr. 9—14 u., Amsterdam, Dam 4. 21 Febr. 9—13 uur, Utrecht, N V. Huis, Oudegracht 245. 22 Febr. 914 uur, Amersfoort, Pol. 23 Febr. 9—14 uur, Den Haag, ge bouw Amicitia, Westeinde 15. Max Blokzijl: tegenover ons staan, aldus Max Blokzijl in zijn radio-praatje. Polen spreekt onvriendelijk over de Sovjet-Unie. Germanische Leistungsrune uit gereikt door den Reichsführer S.S. GERMAANSCHE LANDDIENST. Kameraden in Overheidsdienst. Nieuwe regeling voor vrijstelling van den arbeidszet. voor de Provincie Noord-Brabant. Dit blad verschijnt Vrijdagmiddag Algemeen Redacteur: J. H. ROZA - HEUSDEN NIEUWSBLAD VAN ALTEHA Abonnementsprijsper 3 maande n franco per post beschikt f 1.30 Bij onze agenten 11 cent per week Advertentiën24 m.M. f 1.32; elke m.M. meer 51/t cent Advertentiën worden tot Vrijdag morgen 9 uur ingewacht Het opperbevel van de weermacht deelt mede: Terwijl ten Zuidoosten van Kriwoi Rog plaatselijke aanvallen der bolsje wisten mislukken, ieveren onze troepen ten Westen van Tsjerkassy en ten Oosten van Sjasjkof nog steeds zwa re aan vals- en afweergevechten. Hier werden Zondag 127 vijandelijke pant serwagens en 68 stukken geschut ver nietigd. In het gebied van Sjasjkof heeft zich de Mosellaendische 34ste infanteriedi visie onder bevel van luitenant-generaal Hochbaum bijzonder onderscheiden. Bij Dubnovv vernietigden troepen van een pantserdivisie een doorgebroken bolsje wistische gevechtsgroep. Tusschen Pripjet en Berezina hebben de bolsjewisten hun aanvallen gestaakt. Onze troepen, hebben hier door hun standvastigheid in de periode van 16 Januari tot 10 Februari, gesteund door formaties gevechts- en slagvliegtuigen van de luchtmacht, ononderbroken vijan- ^-delijke doorbraakpogingen van dertig infanteriedivisies en talrijke pantserfor maties verijdeld en den vijand zware ver liezen aan menschen en materiaal toege bracht. In de gevechten van de laatste dagen heeft zich hier de stormgeschut- brigade 244 bijzonder onderscheiden. Bij Witebsk en ten Noorden van Ne wel stortten nieuwe hevige aanvallen der bolsjewisten in verbitterde gevechten in een. Tusschen het Ilmenmeer en het Peipusmcer voerden onze troepen over eenkomstig het bevel en door den vij and niet gehinderd in enkele sectoren verdere distancieeringsbewegingen uit. De stad Loega werd in dit verband na het vernielen van voor den oorlog belangrijke installaties ontruimd. In an dere sectoren mislukten vijandelijke aan vallen, terwijl eigen aanvalsoperaties met succes verliepen. In het gebied van. Narwa is de strjjd in hevigheid toegenomen. Onze. troepen sloegen de aanvallen van de sovjets in hevige gevechten af. Eigen, aanvallen leidden in verschillende sectoren tot ver nietiging van verschillende vijandelijke gevechtsgroepen. De verbitterde wor steling duurt voort. Ten Westen van Narwa werd een vijandelijke landingsoperatie met groote verliezen voor den vijand afgeslagen. Twee kanonneerbooten, verscheiden kot ters en landingsvaartuigen werden daar bij tot zinken gebracht. In de periode van 8—14 Februari wer den aan het Oostelijk front 206 vlijande- lijke vliegtuigen vernield. 27 eigen vlieg tuigen gingen verloren. In de afweergevechten aan den bene- den-Dnjepr heeft zich de Pommersch- Mecklenburgsche 258ste infanterie-divisie et daaraan toegevoegde troepen onder 1 bevel van generaal-majoor Bleyer bijzon,- der onderscheiden. In het Hooge Noorden zetten, snelle Duitsche gevechtsescadrilles haar aan vallen op het transportverkeer op den Mcermanskspoorweg voort en bescha- dgiden drie treinen zwaar. In Italië kwam het ook .Maandag bij het landingshoofd van Nettuno, af gezien van wederzijdsche verkennings- en stoottroepactie, niet tot belangrijke gevechtshandelingen,. Batterijen verdra gend geschut, namen scheepscloelen in de haven van Nettuno met waargenomen uitwerking onder vuur en dwongen twee torpedoboot jagers tot wijken. Op een yliegveld bij Nettuno ontstonden door het vuur van onze artillerie branden in munitie- en benzinedepots. Het luchtwapen viel met formaties islagvliegers de haven van Anzio aan, wierp versche.den opslagplaatsen in Ibrand en stelde bij Aprillia Vijandelijke batterijen buiten gevecht. Bij Cassino ondernam de vijand ten gevolge van zijn zware verliezen, der vorige dagen Maandag geen verdere aan vallen. In de morgenuren, van den 15en Fe bruari vielen formaties vijandelijke ge vechtsvliegers de historische abdij Cas sino aan. ofschoon zich in het klooster zelf en in, de naaste omgeving geen Duit sche soldaat bevindt. In het complex van het wereldberoemde klooster, ont stond zware schade. Boven het Italiaansche gebied werden Maandag zeventien vijandelijke vliegtui gen neergeschoten,. Duitsche motortorpedobooten voerden Dinsdagnacht een operatie onder de Engelsche kust, trots de aanvallen van vijandelijke torpedojagers, volgens het plan en zonder verliezen te lijden uit. Tegelijkertijd dwongen Duitsche kust wacht-strijdkrachten voor de Nederland sche haven IJmuiden Britsche motor torpedobooten tot den strijd, brachten in een hevig gevecht drie dezer vaar tuigen tot zinken, en dwongen de ove rige te wijken. De terugkeerende motor- torpedoboolten vielen deze getroffen, vij andelijke formatie aan. schoten nog 2 booten in elkaar en beschadigden ver scheiden andere. De vijand leed hierbij hooge, bloedigje verliezen. Onze booten Verden met geringe schade vpltallig haar steunpunten terug. Snelle Duitsche gevechtsvliegtuigen rnamen storingsaanvallen op Zuid- -Éngeland en Londen. Duitsche motortorpedobooten brach ten tijdens een nachtelijke aanval op de Engelsche kust aan den mond van de Humber een Britsch bewakingsvaar tuig tot zinken. nog een oplossing komen voor de niet gemakkelijke kwestie eener voor beide partijen toegankelijke invoerhaven. Van officieele Japansche zijde heeft men nog geen standpunt bepaald ten aanzien van het Amerikaansche voor stel om dergelijke zendingen via Wladi- wostock te leiden. De onderhandelingen hierover, die gevoerd worden met be hulp van de Zwitsersche regeering, wor den evenwel voortgezet. LICHTBOM OP HET VATICAAN. Bij den Anglo-Amerikaanschen lucht aanval in den nacht van Zondag op Maandag op Rome, heeft een vijandelijke lichtbom het dak van het pauselijk pa leis getroffen, vlak boven de vertrekken van den Paus. Er ontstond brand, die echter snel kon worden gebluscht door de Vaticaansche brandweer. Het valscherm van de lichtbom werd den Paus op zijn verlangen Maandag ochtend getoond. Voorts werd boven het gebied van Vaticaanstad een groot aantal Aglo-Amerikaansche propaganda- vlugschriften uitgeworpen. De Vaticaansche omroep beeft zich Maandag opnieuw scherp gekeerd te gen de schending der neutraliteit van den kerkstaat door het Anglo—Amerikaansche luchtwapen en er op gewezen, dat zoo wel het gebied van de Pauselijke zomer residentie Castell Gandolfo als het col lege der congregatie der Propaganda Fide exterritoriaal zijn. Voorts zeide de Pauselijke zender, dat zich in het aangevallen gebied 18.000 geëvacueerde vrouwen en kinderen bevinden. ALGIERS ROEPT LICHTINGEN OP. Tanger. 15 Febr. (Belgapress). Officieel wordt uit Algiers medege deeld, dat de jonge Franschen, die be- hooren tot de klassen van. 45, tusschen 27 en 29 Februari zullen opgeroepen worden. AANVAL VAN RADIO-MOSKOU OP HONGARIJE. Stockholm. 14 Febr. (D.N.B.). Radio Moskou heeft gisteren het vol gende bericht uitgezonden: „Hongarije heeft zijn onafhankelijk heid verloren en is volkomen, een vazal en bondgenoot van het Hitleriaansche Duitschland geworden. Het bombarde ment op Helsinki was een. duidelijke waarschuwing voor Hitiers bondgenoo- ten in Boedapest. In de naaste toekomst zullen zij hun straf krijgen. Hitiers bond- genooten te Boedapest hebben dje onbe schaamdheid, zich te bekleeden met d^n mantel van advocaat der kleine naties. De wereld weet echter, dat d(e heer- schers van Boedapest de rol van be schermer alleen op zich hebben geno men, om hun verdere deelneming aan Hitiers oorlog te rechtvaardigen en,te vens zich aan de verantwoordelijkheid te onttrekken,. KRIJGSGEVANGENEN IN JAPAN Zending van postpakketten. Tokio, 15 Febr. (D.N.B.). In tegenstelling tot de bewering van Washington, dat Japan, niet zijn toestem ming verleent tot het zenden van pakket ten aan krijgsgevangenen en geïnterneer de burgers in Japan, heeft de woord voerder van de regeering aan, de bui- tenlandsche journalisten verklaard, dat er van Japansche zijde principieel geen enkel bezwaar tegen dergelijke zendin gen gemaakt wordt. Evenwel moet er Van 13 t.m. 19 Febr. Begin 18 uur. Einde 7.45 uur. Van 20 t.m. 26 Febr. Begin 18.15 uur. Einde 7.30 uur. vliegen naar het klooster voor de eerste formatie „vliegende vestingen" voor 100 p>Ct. goed. Er zijn door de vliegende vestingen twee aanvallen gedaan en zoo veel voltreffers geplaatst, dat aange nomen kan worden, dat het oude bouw werk enorme schade moet hebben, ge leden. SCHEEPSBEWEGING TE GIBRAL TAR. Madrid. 15 Febr. (D.N.B.). Een door vier torpedojagers bege leid convooi bestaande uit tien vracht schepen heeft Dinsdagochtend de ha ven van Gibraltar verlaten in de rich ting van de Middellandsche Zee. Dien zelfden ochtend liep het Britsche hos pitaalschip „Nr. 33" Gibraltar binnen, waarna onmiddellijk met de ontscheping van gewonden begonnen werd. In de haven en in de baai van de Britsche vesting lagen Dinsdagochtend een slagschip en vier torpedojagers van Britsche nationaliteit, vier Amerikaan sche torpedojagers en een kruiser en twee torpedojagers der Fransche dissi denten. Verder bevinden zich in de' ha ven van Gibraltar ongeveer 63 koopvaar- dijvaartuigen, waarvan er verscheidene ten deele vrij ernstig beschadigd zijn. 2670 BADOGLIO-SOLDATEN VER DRONKEN. In de ochtenduren van 8 Februari is een transportvaartuig, dat geheel ge laden was met gevangen genomen Bado- glio-soldaten ten Noorden van de Soen- dabocht voor Kreta door een geallieerde duikboot getorpedeerd. Hierbij zfijn in, totaal 2670 Italiaansche gevangenen om het leven gekomen,. De aanvallende vijandelijke duikboot schoot allereerst een torpedo van, vlak bij af welke op het dicht met Badoglio- soldaten bezette schip een paniek deed ontstaan. Het schip bleef echter drij ven en, zette zijn tocht voort. Aangezien de slagzij echter snel toenam, moest worden aangenomen, dat het schip ,op den duur niet te houden was, zoodat voorbereidingen werden getroffen om in de booten te gaan,. Midden onder deze J maatregelen schoot de vijandelijke duik boot een tweede torpedo af die tenge volge had, dat het schip terstond zonk en aan 2646 Italianen het leven benam, Van de 527 geredden zijn tengevolge van uitputting in het koude water naderhand nog 24 overleden, zoodat het totale aan tal Badoglio-soldaten, die bij dezen aan val om het leven zijn. gekomen, 2670 be draagt. PROTEST VAN HET VATICAAN. Het Vaticaan heeft geprotesteerd te gen deze nieuwe schending van het neu trale pauselijke gebied. Naar gemeld wordt, laat de Paus zich voortdurend volledig verslag uit brengen over den toestand der oprui mingswerkzaamheden en heeft hij her haaldelijk Zijn diepe smart te kennen ge geven over het groote aantal slacht offers. BOMBARDEMENTEN OP MONTE CASSINO VOORTGEZET. Stockholm, 15 Februari. Het Engelsche persbureau Reuter meldt, dat volgens een bericht van het front van het 5de Amerikaansche leger van Dinsdag, vliegende vestingen de ee- r.e reek» brisantbommen na de andere Dinsdagochtend op den top van de Monte Cassino hebben geworpen. Groote rookkolommen stegen boven het kloos ter op. De aarde beefde toen de gewel dige bommen, waarvan er enkele op de abdij vielen, ontploften. De eerste vlieg tuigen verschenen om 9 uur 25 GMT. Tot nu toe is het niet mogelijk te verklaren of de monniken gehoor heb ben gegeven aan het dringende verzoek de plek te ontruimen. Reuter voegt hier aan nog toe: „De abdij staat op den top van de Monte Cassino, een uitiooper van het Monte Cassino massief, die ver uitsteekt boven de stad Cassino." Later meldt Reuter: „De correspon dent van de National Broadcasting Cor poration New York, Max Hill, die van Algiers uit sprak, heeft verklaard, dat de geallieerde artillerie na den aanval van geallieerde vliegtuigen op het kloos ter, ook harerzijds het vuur heeft ge opend. De correspondent voegt eraan toe, dat 100 .Amerikaansche vliegtuigen het klooster hadden aangevallen alvorens het artillerievuur begon. Naar de Britsche berichtendienst ver der nog meldt, was het zicht bij het Gratis reisbiljetten voor de heen- en te rugreis verkrijgbaar bij de nebenstelle der Watten SS Amsterdam, Dam 4, Alkmaar, Lange- straat 56; Heerlen, Saroleastraat 25; Groningen Heerenstraat 46Enschedé, Hengeloschestr. 30 en het SS-Ersatzkommando Den Haag, Korte Vijverberg 5. durchg .ngslager, Leusder- weg. HUIS OP DE DRIE GRACHTEN AAN DEN GRIMBURGWAL TE AMSTER- DAM Ook voor het behoud van deze Nederlandsche cultuurwaa>den strijden onze Vrijwilligers GL/H/P m Men zegt dat dit jaar 1944 beslissen de gebeurtenissen zal brengen. Dat is mogelijk, we zijn er op voorbereid gelijk ook de nationaal-sociaiistiscbe weermacht en haar helpers er op zijn voorbereid. Wij zijn het er in onze nationaal-socia- listische gelederen, wel over eens,, dat het allerbelangrijkste deel isdezen oor log te winnen. Het behoort intusschen tevens tot onze plichten, ons ideaal uit te dragen, voor ons inzicht propaganda te voeren, onze overtuiging over te dragen op hen, die nog twijfelen, en zelfs op hen, die vandaag nog lijnrecht Men verneemt den laatsten tijd staal tjes van harteloosheid, een verruwing tot bestialiteit toe, uitgaande van zekere activistische kringen onzer politieke te genstanders, die reden genoeg zijn om ons af te vragen, of we dit alles wel verder nemen moeten, zonder meer te doen dan paatsellijk van ons af te slaan. Dat het een propagandistisch be doelde misleiding is, het zoo ver te stel len, alsof de georganiseerde Nederland sche nationaal-socialisten een zielige, mis dadige minderheid in of zelfs buiten de Nederlandsche volksgemeenschap zou zijn, waartegenover een gesloten natio- onaal blok van zeggen we 90 of zelfs 95 pCt. zou staan, dat ziet een meer derheid van ons volk nu wel in, aange nomen, dat zij ooit van >.en andere meening is geweest. Het is eenvoudig en in goed-Nederlandsch gezegd, een leugen. Ware er niet de dictatuur der kerken, der verstokte hujstyrannen, der ^onderwijskrachten, en zou het tot een geheime volksstemming komen dan zou den de luidruchtige prosenten-gooche laars glad in hun hemd komen, te staan, maar tot nader order staan we voor de feiten van het oogenblik. We willen hun geen onnoodig geweld aan doen. Ik bedoel iets anders, zoo ging Max Blokzijl voort. Telkens als ik aanwezig mag zijn bij nationaal-socialistische bstcogingen van volwassenen of jeugdigen, of beide ge meenzaam, dringt zich hetzelfde bewust zijn bij mij op, gaat het niet te ver. maar rustig verder op zich» te laten zitten dat een kleine groep haatdragende égoïsten ons volk tege.i een Beweging in het harnas jaagt, d.e aan leden ster ker is dan ooit eenige politieke partij' in Nederland is geweest, en wordt het niet tijd, juist nu, nu we er van over tuigd zijn, dat het om beslissingen kan gaan, dat we, bij alle welwillendheid om rustig verder te overtuigen, het hoofd niet wat m.er demonstratief om hoog gaan dragen? Hier staat, al mser dan dertien ja ren, een vastbesloten vólksbeweging, goed, zij moge eenige procenten onge- wenschte individuen met zieh slepen, zij moge fouten hebben gemaakt en nog maken, maar zij steunt op veie tiendui zenden mannen en vrouwen, over wie men dringend wordt verzocht, niet lan ger over te gaan tot de orde van den dag. We \villen niets meer zijn, geen en kel recht meer hebben dan de overige volksgenooten. maar ook niets minder, Het wordt tijd dat we onzerzijds daar eens nadrukkelijk op wijzen,. Het gaat niet langer aan, dat we ons door reac- tionnaire elementen in een hoek laten dringen en, dan nog te hooren krijgen dat ut het eigen volk terroriseeren, stei A-:rtdz op vreemde bajonetten. Deden we dat werkelijk, na Mei 1940, dan zou het er met ons en, ons be staan eenigszin.s anders uitzien. Het Ne derlandsche nation,aal-sociaiisme demon streerde tot nu toe een lankmoedigheid, die in zekere kringen volkomen verkeerd is begrepen. In een jaar der beslissingen is er geen enkele reden., deze tactiek ongewijzigd voort te zetten. Men vrage eens aan verlofgangers onzer vrijwil lige frontformat.es, hce zij over ons denken. Het oordeel is net vleiend, maar juist. Wij hebben plichten terwille van, de volksgemeenschap op ons genomen. Het is lachwekkend, dat we bovendien, nog hoon en verachting van stompzinnige medeburgers te slikken krijgen, zonder duidelijk verweer onzerzlijds. Niet wij hebben verachting te dulden,, maar een gezond volksoordeel behoorde een ge- heele andere groep te treffen, die groep namelijk, die zich aan den. oorlog ver rijkt, de hielen der bezetters likt, en achter hun rug den anti-man uithangt. De algemeene verachting behoorde de z.g. onderduikers te treffen, die zich vei bergen houden, terwijl andere man nen voor hen. de kastanjes uit het vuur halen, en die weer op zullen, duiken, en hun loon. zullen vragen, als de moe digen daarginds met hun leven den bolsjewistischen stormvloed zullen heb ben gekeerd. En nog meer behoorde zich de volks verachting te richten tegen zekere ziel zorgers, die in hun hardvochtige on christelijke verdwaasdheid politiek voe ren ten koste van het zieleheil van eenvoudige strijders voor een sociale overtuiging en tegen de ophitsers, die fiaar het Friesche blad „De Stellingwer ver" dezer dagen terecht schreef „hun best deen om%an jonge mannen onder duikers te maken", opdat deze niet zul len ervaren, dat al hetgeen hier jaren lang door zekere kfingen over Duitsch land en het Duitsche volk is verkondigd, louter gemeene leugens en "bedrog en vuilheid was, en tegen de volksmislei ders die het over hun Russische bondge- nooten hebben,, tegelijkertijd sidderen voor het dichterbij komen van de Rus sische stoomwals, en op de vraag, waar dat voor ons volk op uit zou kunnen loopen, laf het antwoord schuldig blij ven. Daaromindien we al met de moge lijkheid rekening houden,, dat het jaar 1944 beslissingen kan brengen, dan als tublieft ook met die, dat de ophitsers alom zichtbaar in hun hemd zullen ko men te staan, en ons de noodzakelijkheid om door propaganda te overtuigen, door de feiten grootendeels zal worden, afge nomen. Er zijn groepen te o er'in ons volk, die volop verd.enen, dat de algemeene verachting hen treft. Er is echter een andere greep, die der bekennende nati onaal-socialisten, die alle reden heeft, een miskenning, die op misleiding 'be rust. nu eindelijk eens zeer bewust van zich af te schudden. Wij dragen in. 1944 het hoofd omhoog en laten ons niets meer aanleunen, wat onrecht is. Een beslissend jaar, zegt men, Wel nu, dan ook wat onze houding, ons ge duld. ons revolutionnair élan betreft* Er moge een golf van activiteit door onze gelederen gaan., en men moge le zen en herlezen, wat de Leider van Be weging en Volk ons voorschrijft te doen voor volk en vaderland. Er is geen betere propaganda voor een groote idee dan de houding van hare voorvechters. Wat helpt het, of we alle muren en zui len volplakken met de opwekking: „Weest dapper" en in de practijk slapen we het dutje van Colijn? Wat helpt het, of we in Eenduizend plakka ten eischen stellen, en practisch druk ken we beide oogen toe? Het woord is in 1944 aan ons, en aan hen, die bereid zijn, ons werk te stennen. Het woord is niet meer aan de saboteerende elementen op de kan sels, in de reactionnair gebleven over- heidsbureaux, en aan de met vergiftigde inkt in schuilhoeken pennende duisterlin- gen. Het is voldoende gebleken, dat lank moedigheid en geduld hier en ginder niet begrepen en verkeerd uitgelegd wor den. Toeslaan waar dat noodig is, en is meer dan vaak noodig zal aan duidelijkheid niet te wenschen laten. Het is immers een beslissend jaar". Naar de Communistische Daily Wor ker meldt, heeft een groep socialisti sche Poolsche emigranten te Londen, on der voorzitterschap van het Lagerhuis lid John Parker, .en bijeenkomst geor ganiseerd, waar ook de vrcegere Pool sche officier Jan Karski het woord voerde, Naar het blad verklaart, wordt Karski ki beschouwd als Londensch vertegen woordiger van een zoogenaamde „onder- grcndsche" Poolsche beweging. Karski verdedigde de houding van de uitgewe ken Poolsche rejecting tegenover de moorden van Katyn en verklaarde, dat de bolsjewisten de Poolsche officieren te Katyn om het leven hebben ge bracht. Naar dy Daily Worker zegt, kon Karski deze verklaringen doen, omdat Parker iedereen aan het woord liet ko men. Geen van. de Poolsche emigranten heeft voor de Sovjet-Unie gesproken. Telkens werd zij er van beschuldigd de Polen te vermoorden, hun, land zich toe te eigenen en een schrikbewind te willen invoeren in concentratiekampen, waar reeds duizenden Poolsche mannen, vrouwen en "kinderen wegkwijnen. Ook was geen der Poolsche emigranten, die het woord voerden, voor een samenwer king met de Sowjct-Unie geweest. In een brochure werd de Sowjetunie er van. beschuldigd Poolsche joden te hebben vermoord, Uit handen, van den Reichsführer-SS hebben dezer dagen. 95 SS-mannen, voor het grootste deel leden van de Germaan- sche-SS in Nederland, in het SS-oplei- dingskamp Avegoor bij Arnhem de Ger maansche Leistungrune ontvangen die verleden jaar door den Reichsführer-SS is ingesteld. Deze Nederlandsche en Duitsche SS-mannen zijn in dubbel op zicht enderscheiden,: Zij zfijjn de eerste mannen van de Germaansche-SS, die de Leistungsrune dragen, en zij hebben deze als getuigenis van hun soldatesk- sportieve vorming en wereldbeschouwing van den Reichsfuhrer-SS zelf ontvangen Zoo zijn Zij een voorbeeld geworden voor vele duizenden. SS-mannen in de Germaansche landen, die evenals zij aan ple veelzijdige eischen voldoen, die voor 'n verwerven van de Leistungsrune ge steld worden, en. niet slechts op het terrein van, de „Wehrsport" liggen, doch ook op het gebied der nationaa-socia- listische wereldbeschouwing. dernemingen, die uitsluitend of meer dan 50 pCt. den houthandel uitoefenen. Ondernemingen, die zoowel bij de in dustrie als bij den handel zijn georgani seerd, zijn aan de procedure onderwor pen, zoodra zij een zelfstandige handels- afdeeling hebben of wanneer de handels- af deeling. zoo belangrijk is, dat men practisch van een handelszaak kan spre ken 2. alle bedrijven, die aangesloten zijn bij de hoofdgroep Ambacht of een van ha:e ondercee en, uitgezonderd vced- selvoorzieningsbedrijven (b.v. slagers bakkers, banketbakkers) en persbedrij ven voor hooi en stroo, dorschbedrij- ven en grasbedrijven: 3. hotels, café's, restaurants, pensions, en aanverwante bedrijven, aangesloten bij de bedrijfsgreep „Horecaf". 4. accountants, boekhoud- en admi- nistratiebureaux belasting-adviseurs en soortgelijke bedrijven en beroepen. Deze bekendmaking geldt net voor den textielhandel en het textielambacht aangezien, voor deze groepen de Z- kaartenprocedure reeds xs afgesloten. Textielondernemingen, die geen of niet tijdig verzoeken hebben ingediend, worden thans door de afbeidsbureaux bezocht. Hun werkkrachten, kunnen el ders worden ingezet zonder dat eenig beroep mogelijk is. Wil nu een. ondernemer zekerheid hebben of en in hoeverre hij en zijn personeel voor vrijstelling van arbeids inzet in aanmerking komen, dan dient hij bij de Haubtabteilung Wirtschaft te Amersfoort een aanvrage daartoe in. Duitsche ondernemingen, d.w.z. onder nemingen. waarvan de eigenaar of de meerderheid van de eigenaren Rijks- duitscher is, alsmede ondernemingen, waarvan het kapitaal voor meer dan 50 pCt. Rijksduitsch bezit is, of die een Rijksduitsche „Uebernahmetreuhander" hebben dienen hun aanvrage in bij de Duitsche Kamer van Koophandel voor Nederland in. Amsterdam, welke de aan vragen doorgeeft aan. de Hauptabteilung Wirtschaft te Amersfoort. Eind Februari of begin, Maart begint de opleiding voor kampleider en kampleidster voor den Germaanschen Landdienst. In den Landdienst krijgen jongens en meisjes van 1417 jaar hun eerste op leiding tot boer en boerin,. Overdag wordt gewerkt bij boeren in het dorp, terwijl men 's avonds in. het kamp te rugkeert. Elk omvat 2030 jongens of meisjes. Zij, die er voor gevoelen de leiding over zulk een kamp op zich te nemen, kunnen, hiervoor worden opgeleid. De opleiding duurt ongeveer 3 maanden. Aanmeldingen hiervoor te richten aan en inlichtingen te bekomen bij den Nationale Jeugdstorm", afd. Land dienst, Utrecht. Van bevoegde zijde wordt medege deeld Ten behoeve van cjpn arbeidsinzet wordt sedert eenigen tijd een nader onderzoek ingesteld naar de mannelijke werkkrachten, welke in de Nederland sche bedrijven werkzaam zijn. Geschied de tot voor kort de z.g. uitkamming van deze bedrijven ten behpeve van Sen arbeidsinzet rechtstreeks door de Arbeidsbureaux, thans wordt een an dere methode, de procedure der z.g. Z- kaarten toegepast, waarbij meer dan tot dusverre aandacht kan worden ge schonken aan de belangen van de on dernemingen. De thans gevolgde methode steunt op de Verordening van den Rijkscom missaris voor het bezette Nederlandsche Gebied no. 108-1942, op grond waar van elke ondernemer verplicht is desge vraagd inlichtingen te verstrekken, in het bijzonder omtrent de benoodigde of in zijn bedrijf aanwezige arbeids krachten. Onder de nieuwe procedure vallen thans de navolgende groepen van be drijven en personen. 1. De handel (groothandel), détail- handel, (tusschenpersonen) met uitzon dering van den levensmiddelenhandel, tenzij deze laatste minder dan 50 pCt. van den geheelen omzet uitmaakt. Uitge zonderd zijn verder de handel in oude materialen en afvalstoffen, alsmede on De Secretaris-Generaal van de NSB. deelt het volgende mede: Onder verwijzing naar het desbe treffende bevel van den Leider en mijn voorschriften no. 8 en 36, breng ik nogmaals met nadruk i,n herinnering, dat de leden en sympathiseerende leden der Beweging zonder uitzondering verplicht zijn voor de aanvaarding van een benoeming tot eenige betrekking in overheidsdienst anders dan op ar beidscontract, toestemming daartoe die nen te vragen aan het Hoofd der Secre tarie van Staat (Afd. VI, Beweging en Staat) Nassauplein 10 te Js-Graven- hage, onder duidelijke omschrijving van de te aanvaarden betrekking. Bovendien zijn voortaan de leden en sympathiseerende leden der Beweging die een betrekking in overheidsdienst op arbeidscontract aanvaarden, ver plicht hiervan mededeeling te doen. aan bovenstaand adres. Dezelfde mededee- lingsplichtt rust in de navolgende ge vallen ook op hen, die bereids in over heidsdienst zijn en. de bovenbedoelde toestemming reeds verkregen hebben dan wel van eene aanstelling op arbeidscon tract reeds mededeeling deden: a. bij bevordering; b. bij! wijziging van het dienstver band (arbeidscontract wordt gewijzigd in tijdelijken, dan wel vasten dienst) c. bij verhuizing, zoowél binnen de gemeente als naar elders d. bij het verlaten van den over heidsdienst. Terzake van een, en ander zijn de betrokkenen verplicht aan het Hoofd der Secretarie van Staaf (Afd. VI, Be weging en. Staat) alle door hem gevraag de inlichtingen te geven. Niet nakomen, van deze verplichtingen kan tot ontslag als lid der Beweging aanleiding geven. Op de kameraden, die een lid der Beweging tot een. overheidsambt of be trekking als vorengenoemd willen be noemen, rust de verplichting er op toe te zien, dat aan. de nakoming van boven genoemde verplichtingen door belang hebbenden, wordt voldaan. Huisslachting varkens. Degenen, die in. het bezit zijn van een huisslachtings\ergunning en hun var ken in de maand Maart van dit jaar willen slachten, moeien, hun aanvrage voor slachten vóór 5 Maart a.s. indie nen bij den plaatselijk bureauhouder. De Pbh. zal dan bepalen op welken dag in Maart geslacht kan worden. Zij, die in gebreke blijven hun. aanvrage vóór 5 Maart in te dienen, kunnen in dit slachtseizoen niet meer voor een, huis slachting van een. varken in aanmerking komen. Er zijn nog steeds personen, die naar den Pbh. gaan om alsnog een vergunning voor huisslachting te krijgen met het oog op een varken, dat zij nog kunnen koopen of z.g. al gekocht heb ben. Het heeft geen zin, dergelijke aan vragen te deen, omdat deze toch niet niet meer kunnen worden toegestaan. Aankoop varkens. Personen, die in het bezit zijn vaneen gewone toewijzing varkens kunnen reeds nu een varken, opzetten voor huisslach ting voor het volgende slachtseizoen of voor mestcontract. Voor het aankoo pen van een varken is een aankoopver gunning noodig. Deze aankoopvergun ning moet de kooper aanvragen bij den Pbh. in zijn. district. Voor het ver veer van een varken is een vervoerbe- wijs noodig. Dit vervoerbew'ijs moet de verkooper aanvragen bij den Pbh. in zijn district onder overlegging van de aankoopvergunning van den kooper.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1944 | | pagina 1