bonnenlijst „LES BOHÉMIENS" FAMA CABARET A. VERSCHUUR-BAERT Gevonden en verloren voorwerpen RON A Distributie mededeelingen Ingezonden. Plaatselijk Nieuws LET OPII V oetbalsport Marktberichen Buitenland Ëp|Recept Van HoüU'ii EEN ARGENTIJNSCH TRIO Optreden vanaf Vrijdag 11 Februari HEUSDEN. ALMKEItK. BRAKEL. IJARILOMëNEROEK. CAPELLE. DUSSEN. GENDEEEN. 's GRAVENMOER SLEEUWIJK. VEEN. WIJK EN AALBURG. WERKENDAM. 11 Bonnen welke vervallen CAPELLE. Diverse artikelen: Geldig t.m ook voor Uw kinderen! Het beste is oolc voor Uw kinderen maar juist goed genoeg. Neemt daarom ..Rona op Uw kinderbon. een lekkere en voedzame drank. In pakjes van 150 en 300 gram: 23 r esp. 50 ets. Een ongeëvenaard succes Bespreek tijdig Uw plaatsen! Geen toegang onder 18 jaar MARJANNE LEON met haar moderne cabaret liedjes. FRITS ZINDEL en zijn orkest. STROOBER en zijn band, waarbij JULY WERY als chansonnière. KARRESTRAAT 1 - BREDA DROGISTERIJ BOTERMARKT 0 84 - TEL. 72 - HEUSDEN. Benzine voor motoren. Houders van graanmaa'.ers-zeHblnders dienen er ernstig rekening mede te houden, dat g^e.i enkele zekerheid kan worden gegeven, dal voor. de eventueel daaraan gekoppelde motoren wederom benzine tench.kbaar zal worden, gesteld. Het is aan te raden reeds thans de noodige maatregelen voor ombouw te treffen. Zaden van groen,voedergewas sen. De ter beschikking houdingsplicht van. zaden van greenveedergewassen, voor zoover" betrekking hebbend op stoppel- knollenzaad, merg- of voederkoolzaad en boterzaad is ingetrokken.. Het koo- pen, verkoopen, afleveren, ontvangen, vervoeren of het op eenige andere wij ze aan de onmiddellijke beschikking van het Bedrijfschap voor Zaaizaad en Roof goed onftrekklen van koolrapenzaad blijft verboden. Belangrijk voor koopers van Vicederaardappe.en. Op 28 Januari j.l. werd door middel van een publjcat.e in de pérs bericht, dat iln het vervolg geen aankoopver gunningen meer noodig zijn bij; het aan- koopen van voederaardappelen. Aange zien hierdoor wellicht de indruk ge vestigd is, als zou ook het vervoer van voederaardappelen vrij zijn, wijzen wij er hiferbijl nog eens uitdrukkelijk op, dat dit n.et lLt gjëval is. Het vervoer moet, als voorheen, nogi steeds gedekt zijn door een gje.dig gele. Jebiljet, door den kooper aan te vragjen bij den plaat selijk bureauhouder, waaronder de teler, bij wien gfekocht wordt, ressorteert. Ook de handelaren moeten, in afwachting, van een nieuwe definitieve regeling, tie benoodigde ge.eideoiljetten bij den.pbh. aanvragen. Zij dienen h.erbij op te ge ven, welke hoeveelheden zij van met name te noemen te.ers hebben gekocht, onder vermelding vap het nummer van de veevoederverklaring, teneinde den plaatselijk bureauhouder op deze wijze in de gelegenhe.d te stellen om vol doende controle op de te.ers-v'erkoopers te kunnen uitoefenen, lnd.en geen op gave als bovencedceld wordt ingediend, zal de bureauhouder geen vervoerbewij- zen mogen afgeven. Aanvragen bijzondere tuin- bcuwteeltv ergunningen Behalve erkende grcententelers kun nen alle geregistreerde landgebruikers een aanvrage ind.enen voor een 'bijzon dere tuinbouwteeltvergunning om hier op groenten te verbouwen,, die bestemd zijn voor de veiling. Deze aanvragen moeten weg den ingediend bij mijn bu reau afd. Tuinbouw, Spoorlaan 50, Til- burg. Landbcuwzaarpeulvruchten v. deelnemers aan bedrijfsvolks-- tuinen. Aangezien dit jaar de landbouwzaai- peulvruchten voor bedrijfstuinen, niet zonder meer beschikbaar zullen worden gesteld, zullen de deelnemers aan zulke bedrijfstuinen evenals de volkstuinders den eerstvolgenden consumptiepeul- vruchtenbcn d.enen te reserveeren. Hun bedrijfstuinccmmissie zal hun mededee- len, op welke wijze deze bonnen zullen Worden ingenomen. De wnd. Voedselcornmissaris voor Noordbrabant. UITREIKING VAN NIEUWE BONKAARTEN. De plaatselijke distributiediensten rei ken van 20 Februari tot en. met 18 Maart 1944 tegen overlegging van de oude distributiestamkaart en het daarbij behoorende oude inlegvel bonkaarten voor voedingsmiddelen uit. Uitgereikt worden aan houders van een inlegvel K 1-V een'bonkaart KA 404, K 2-V een. bonkaart KB 404, K 3-V. een bonkaart KC 404, K 4-V een bonkaart KD 404 of een bonkaart KE 404, naar gelang zij geboren zijn tusschen 19 Maart 1940 en 20 Maart 1942, dan wel na 19 Maart 1942. Zij, die geboren zijn tus schen 20 Februari en 20 Maart van de jaren, 1923, 1930 en 1940, dienen hun inlegvel te ruilen vóór het in ont vangst nemen van "hun bescheiden. Men kan zijn kaarten uitsluitend af halen bij den distributiedienst der ge meente, waar men in het bevolkingsre gister is ingeschreven. Een uitzondering wordt gemaakt voor schippers woonwa genbewoners (voor zoover zij zijn opge nomen in het Centraal Bevolkingsregis ter), gedetacheerde marechaussée's, de vaste bevolking van kostscholen e.d. en voor hen, die tengevolge van oorlogsom standigheden tijdelijk elders verblijven. Bij de uitreiking der kaarten wordt de linkerbovenhoek van het oude inleg vel verwijderd. Het resteerende gedeel te van het inlegvel moet tot nader order zorgvuldig door het publiek wor den bewaard. Voorts wordt rechts naast het vakje S 4 van ce stamkaart ^e.i d'agor.aal kruis geplaatst. Bij de uitreiking van bonkaar ten voor bijzonderen afbeid, welke even eens gedurende dit tijdvak plaats vindt, wordt rechts naast het vakje S 4 een aantekening geplaatst. Men ga terstond bij de ontvangst der kaarten na, of men alle bescheiden waarop men recht heeft, ontvangen heeft. Latere reclames worden niet in behandeling genomen. ALSNOG 100 GRAM BAK- EN BRAAD VET OP BOTERBON 6A. Daar gebleken is, dat een groot aam tal personen niet in de gelegenheid ge weest is hun boterbon A binnen den daarvoor gestelden termijn in te leveren, is de regeling getroffen, dat op deze bonnen tot en met 4 Maart a.s. bij den winkelier 100 gram bak- en braadvet kan worden betrokken.. BESCHIKBAARSTELLING VAN WERKMANSPAKKETTEN. Teneinde de beschikbare hoeveelheden werkkleeding te bestemmen voor hen, van wie aangenomen kan worden, dat hun reserves zijn opgeteerd, zal tot het samenstellen van we rkmans pakketten worden overgegaan. Handarbeiders en werkkleedingdra- gers, die werkzaam zijn in bedrijven met 50 of meer werkkleeding dragende arbeiders (sters), dienen zich ter ver krijging van een dergelijk pakket te wenden tot hun werkgever, die zich voor het indienen van een collectieve aanvrage voor werkkleeding en werk manspakketten kan wenden tot het di- strictskleedingmagazijn (D.K.M.) van het rayon, waarin hij gevestigd is. De adres sen dezer magazijnen en hun rayon zijn de volgende Friesland: Haddingestr. 6, Groningen (D.K.M. no. 201); Groningen en Drente Zuiderdiep 10, Groningen (202); Over ijssel: Tubantiastr. 108, Enschede (203) Gelderland: Gr. Overstr. 46, Deventer (204); Utrecht: Broederplein 37, Zeist (205); Noord-Holland: Beursplein 11— 17, Amsterdam (206)j Rotterdam: Wal- denburgerweg 130, Rotterdam (207); Zuidholland, uitgezonderd Rotterdam Luth. Burgwal 10a, Den Haag (208); Noord-Brab.: Stratumschedijk 29a, Eind hoven (209); Zeeland: Markt 7, Den Bosch (210) en Limburg: Bourgognestr. 30—32, Wijk-Maastricht (211). Voorioopig komen slechts in beperkte mate handarbeiders voor een werkmans pakket in aanmerking. De werkgevers die reeds een collect.eve aan vrage heb ben ingediend, behoeven niet opnieuw een aanvraag in te dienen. Zij krijgen dezer dagen automatisch bericht. Werkkleedingdragers, die werkzaam zijn in bedrijven, met minder dan 50 werkkleeding dragende arbeiders (sters), en werkkleeding dragende zelfstandigen kunnen, zich voor werkkleeding op de gebruikelijke wijze wenden tot den plaatselijken distributiedienst, die m zeer dringende gevallen vergunningen zal ver strekken. Een regeling voor de distri butie van werkmanspakketten voor deze categorie zal t.z.t. worden bekend ge maakt. OUDE STAMKAARTEN MET INLEG VEL BEWAREN. Nogmaals wordt er met nadruk de aandacht op gevestigd, dat de oude distributiestamkaarten met inlegvel zorg vuldig bewaard dienen te worden, wan neer de tweede distr.butiestamkaart is uitgereikt. Personen, in het bezit van een persoonsbewijs, dienen er bij1 de uitreiking van de Jweede distributie* stamkaarten nauwkeurig op te letten, dat een zegel op het persoonsbewijs gv plakt ^.ordt. Voor personen beneden 15 jaar wordt dit zegel op de tweede distributiestamkaart geplakt. Van het oo- genblik af, waarop de bonkaarten met gebruikmaking van de tweede distributie- stamkaart zullen worden uitgereikt zullen personen, die dit zegel niet heb ben, moeilijkheden bij het verkrijgen van de bonkaarten kunnen ondervinden. De .Germanische Leistungsrune", die door den Relchsführer t/tj, Heinrich Himmler, tijdens zijn bezoek aan Nederland, voor de eerste maal uitge reikt is Links in het zilver, rechts In het brons, die in verhouding tot de persoonlijke prestaties verleend worden GL/H/P m Mijnheer de Redacteur, Gaarne had ik voor onderstaande regelen een plaatsje in Uw veelgelezen blad. Bij voorbaat mijn dank. Stamboekvarkensfokver. „Land v. Heus- den en Altena en Biesbosch." Zooals de leden bekend zal zijn, heb ben we een nieuwe regeling gekregen aangaande den verkoop en vervoer van fokvarkens. Het voornaamste komt hier op neer. Dat elke kooper van een fokvarken, een koopvergunning moet halen bij den Plaatselijk Bureau Houder. De Verkoo- per is verplicht een vervoerbewijs te halen bij zijn P.B.H.; het is gewenscht de' koppvergunn.ing van den kooper mee te nemen naar den P.B.H., wanneer hij het vervoerbewijs haalt. Voor fokvarkens bestaat geen maxi mumprijs, die kan men dus vrij verkoo pen voor eiken prijs. Leden, nog het volgende verzoek: Stuur tijdig het geboortebericht van uw geboren biggen aan ondergeteekende, zelfs dan nog wanneer niets dan doode biggen geboren worden, dat is beter voor uzelven. Het kost u niets als een postzegel en u doet uw plicht. Ik meen op bovenstaande te moeten wijzen, aangezien de controle steeds scherper wordt. Bij voorbaat mijn dank. Hoogachtend, H. VAN AND£L. Secretaris der Stambcekvarkens- vereen. Land v. Heusden en Altena en Biesbosch. Woudrichem 14-2-'44. Woensdagavond hoopt in hotel „Concordia" alh.er voor 't Nut op te treden de heer Joh. Miedema, directeur van de Limb. Federatie van Ver. voor Vreemdelingenverkeer in Limburg. Spr. zal ons 't schoone „Uit 't land van brons groen eikenhout" met zijn vele kasteelen, bekende grotten, steenkoolmijnen en tal rijke sagen laten zien. Hij zal hierbij gebruik maken van een serie zeer fraaie kleuropnamen. Degenen, die Limburg bereisd en van zijn rijkdom genoten hebben en zij, voor wie e^n onzer mooiste provincies onbe kend gebied is, zij allen kunnen een aangename avond hebben. (Zie advertentie in dit blad). Bij de damclub werd Maandag jl. de matchwedstrijd voortgezet met de volgende uitslagen,: Klerks verliest van Nieuwkoop; v. Beijenen verliest van TimmermansC. Baaijens verliest van Fitters; Verbeek verliest van v. d. Stoep; Nooten verliest van Sluimers. Bax-Kla- ren afgebroken. JVlaandag a.s. voortzetting om 7 uur. Voor de 4-kamp speelde Kalden zijn uitgestelde partij tegen C. Verhoeven. Vanaf de opening had K. het initiatief maar zette bij de 48ste zet niet sterk voort, zoodat de stelling weer gelijk werd. Even later liep zijn tegenstander in een eenvoudig slagzetje en verloor direct. De stand is thans als volgt: gesp. gew. rem. verl. p. J. C. P. Kalden 4 3 10 7 A. de Graag 4 2 2 0 6 A. Nieuwkoop 4 10 3 2 D. Verhoeven 4 0 13 1 Zondag a.s. de Se ronde te Oudheus- den: Kalden-'Verhoeven en Nieuwkoop- de Graag. Tot plaatsvervangend Leider van den Distributiedienst Kring AJmkerk,, is benoemd de heer K. Boer Adrn. van den Distributiedienst Kring Slie- drecht. J.l. Vrijdag werd ten gemeente huize een bijeenkomst gehouden onder leiding van den burgemeester-plaatse lijk luchtbeschermingsleider met heeren predikanten en vertegenwoordigers der kerkeraden inzake de bescherming van de kerkbezoekers bij eventueele lucht aanvallen. De aanwezige heeren zegden allen hun medewerking toe en drongen aan op een. spoedige regeling van deze aangelegenheid. Deze regeling zal in overleg met de kerkeraden ten spoedig ste tot stand worden, gebracht. Helaas waren de twee kleinste kerken piet vertegenwoordigd. A.s. Maandag 21 dezer. nam. 7.30 u. hoopt de Herv. Schoolvereen. alhier, een ledenvergadering te houden. Zaterdag 12 Febr. j.l. in den la ten namiddag had de rivierventer P. v. Dalen alhier, het ongeluk met zijn mo- torvlet op de rivier de Waal onder een omvarende sleepboot te geraken,. De mo- torvlet verdween oogenblikkelijk in de diepte. De heer v. Dalen en zijn knecht je J. de Beef wisten zich te redden, door zich aan het anker van de sleepboot vast te grijpen. De 12-jarige Cornelis Kooijman, die zich eveneens in de mo- torvlet bevond is jammerlijk verdronken. Op het deze week gehouden examen voor E.H.B.O. slaagden de da mes A. M. Straver, T. Straver en de heeren M. v. d. Beek, A. Dekker Jz., W. de Graaff en L. de Rooij, allen al hier. Zij genoten hun. opleiding van Dr. Aanen uit Eethen. Voor de vacante betrekking van onderwijzeres aan de O. L. school in de Kom hebben zich een drietal solli citanten aangemeld. Het echtpaar H. Mduthaan-de Lint aan de Nieuwevaart herdacht in de vorige week onder talrijke bewijzen van belangstelling zijn zilveren huwelijks feest. De afvaarten der stoomjxmt ovei den Nieuwen Maasmond aan het Capel- scheveer vinden thans, zoowel van de de Noord- als van de Zuidzijde om het half uur .plaats. Vanaf 's morgens 6 uur'tot 's avonds 20.40 geldt deze regeling Van de Noordzijde om 6 uur, 6.30, enz. tot 20.30 en van de Zuidzijde om 6.10, 6.40, enz. Tot 20.40 uur. In het tijdvak van 20.40 tot 6 uur wordt naar behoefte overgezet, met dien verstande, dat niet meer dan tweemaal per uur wordt afgevaren. 15 Febr. j.l. herdacht de heer A. Meijers, den dag, dat hij 25 jaar geleden werd benoemd tot gemeente wegwerker alhier. In den familiekring werd die dag op feestelijke wijze ge vierd. Verschillende cadeaux werden den jubilaris overhandigd, zoodat dezen dag niet ongemerkt voor hem is voorbijge gaan. Op Zaterdag 26 Febr. hoopt de muziekvereen. alhier, met medewer king van de „Heusdensche Tooneelver- eeniging", «haar 3e winteruitvcering te geven. Gezien het rijke programma be looft dit een gezellige avond te worden. (Zie advertentie). Maandagmiddag geraakte het 3- jarig zoontje van den heer J. P. Thur te water. Op het hulpgeschreeuw van een van zjjn zusjes, kwam de oudste dochter toesnellen, sprong te water en wist het knaapje van een wissen dood te redden. Voor het Comité van Winterle- zingen trad vorige week Vrijdag in de Geref. Kerk alhier op, den alom in den lande bekenden Rotterdamschen pre dikant Dj. N. Buffinga met het onder werp: Vragen van de jeugd in dezen tijd. Voor een gevulde kerk en een aan dachtig gehoor bepaalde Z.Eerw. de schare bij de groote moeilijkheden en problemen alsook bij de groeiende zon den van dezen tijd, waarmede de jeugd vooral, te worstelen heeft. Na de uit gesproken rede was er gelegenheid tot het stellen van vragen, die dan ook ruimschoots werden gedaan, maar ook weder afdoende werden, beantwoord. De rijk begaafde spreker, die de laatste was voor dezen winter heeft in dezen donkeren tijd ziijin licht laten schijnen, zoódat hij heeft nagëïaten eert lichtend spoor voor allen die hem hebben, ge hoord. Beroepen tot predikant der Ge- reform. Kerk alhier, de Eerw. Heer H. Qjjkstra, hulpprediker te Assen. De collecte voor het Zuiderzee- fonds heeft in de Herv. Kerk alhier opgebracht f 30.32. In de Herv. Kerk is in 1943 gecollecteerd voor de Diaconie f 742.965, Kerk f 1014.34, Bijz. coll. voor de Kerk f 49 7.875, Orgel f 233,46, Inwendige Zending f 95.005, Uitwendige Zending f 85.37, Ned. Herv. Kerk f 277.40. Al deze collecten waren hooger dan in, 1942 en voor zoover be kend, ook hooger clan ooit tevoren. Ds. Dronkert uit Woubrugge heeft bedankt voor het beroep naar de Geref. Kerk alhier. Donderdag 10 Febr. gaven de meisjesvereen „Dorcas" en „Jong Le ven" een geanimeerde jaarvergadering in gebouw Vegos. A.s. Zaterdag hoopt het Gore. Dubb. Mondharm. kwartet een uitvoe ring te geven in gebouw Vegos. De vo rige keeren dat zij hier optraden, had den zij buitengewoon succes en wij twijfelen er niet aan of dit zal weder om zoo zijn. De aanvang is om 7 uur. Zaal open half zeven. Kaarten in voor verkoop bij fa. G. Smilsing. Donderdagavond 7 uur hoopt in het kerkgebouw voor "de Jongel. Vereen, op te treden Ds. L. Trouwborst te Aal burg. Door den kerkeraad is toezeg ging van beroep; uitgebracht op Ds. J. J. Poot te Ameide-en Tienhoven. In de Ned. Herv. Kerk werd een gift van f 100 gecollecteerd voor het bouwfonds en 2 giffen van f 10 voor kerk en diaconie. Donderdag 24 Febr. a.s. zal het gezelschap van Paulus de Ruijter met een geheel nieuw repertoire een avond geven in, het Vereenigingsgebouw alhier. Voor verdere bijzonderheden zie men de advertentie. Zooals uit achterstaande adver tentie blijkt is de toonetelvereeniging „Kunst en. Genoegen" alhier, voorne mens op Zaterdag 26 Februari een "uitvoering te geven. Vrijdag 18 Febr. a.s. komen de „"Vroolijke Jantjes" in het Nutsgebbuw alhier, des nam. 7 uur met medewerking van de^i b kenden Acoordeonnist John Koek me een n,on-stop-Cabaret pro gramma. Het zal weer een avond van onbedaarlijk lachen worden Van de filmavond, welke op Woens dag 9 Februari niet is doorgegaan,, zal de datum, wanneer het wel zal door gaan nog nader worden bekendgemaakt. Op Vrijdagavond 11 Febr. werd alhier een filmavond in de Nutszaal ge houden voor leden en donateurs der Werkendamsche v.v. „Kozakken Boys" en voor verdere belangstellenden. Voor de pauze werden vertoond de Bowi-film „Laatste Gorcumsche gebeurtenissen" en „De restauratie van den St. Janstoren", eveneens te Gorinchem, welke films zijn Opgenomen d^pr den heer J. C. Borst lap, voorzitter der v.v. „G.J.S." aldaar. Na de pauze werd vertoond de Bowi- film „De voetbalkampioen", waarin de hoofdrol werd gespeeld door een van de spelers van „Koz. Boys" alhier, n.l. de midvoor, de heer T. Timmermans. Deze film oogstte bijzonder veel succes zoowel door het goede spel van den heer Timmermans en de andere mede spelers als door de mooie opnamen wel ke in de film voorkwamen. Als bijzon derheid kan vermeld worden, dat in deze film verder medespee 1den de heer Frank Wels, de bekende oud-internati onaal en de heer v. Aartrijk, eveneens een békend Gorkums voetballer. De wachtm. der Marechaussée Gijzen, Schmidt en v. Schiffaert zijn vpor 2 maanden in den Biesbosch gede tacheerd, terwijl wachtmeester P. Patüjn van den post Werkendam, werd gedeta cheerd naar de post Dussen. Deze week werd bij de mare chaussée aangifte gedaan van het stelen van de fiets van Dr. de Vlieger, assi stent van Dr. Schols alhier. Voorwaar geen kleinigheid voor een dokter in dezen tijd. op Zaterdag 19 Februari. 07-08 Brood. 07-08 Beschuit. 035-036 Brood, Gebak of Bloem. 037 Havermout. 038 Gort. D12 Reserve Gort. E 12 Reserve Rijst of Gort. 07 A Margarine. 07 B Bak- en Braadvet. 039 Kaas. 07-08 Melk en Taptemelk. 07-08 Vleesch. 07-08 Aardappelen en Toeslag aaalapp. 040 Suiker. 041 Jam. 042 Vervangingsmiddelen. 07-08 Versnaperingen. C 13, D 13, E 13 Reserve. Kinderdrank- poeder. 07-08 Tbakswaren. Bijzonderen rantsoenen BI 4, C 14, D 14 E 14 Reserve. Boter. 033, 034, C 10, D 10, E 10 en E 11 di verse soorten zeep en waschpoeder. Het le elftal der v.v. „Wit-Zwart", speelde voor de le klasse B.V.B. te Dongen tegen „Dongen" en wlon me't 50, terwijl het tweede elftal te Geer- truidenberg tegen „Right Oh I" speelde voor de 3e klasse B.V.B. en met 8—3 won. voor de 3e periode 1944 (1e helft) 20 FEBRUARI-4 MAART GEVONDEN: in Heusden, een cein tuur van damesmantel. Terug te bevragen aan het bureau van dit blad. GEVONDENeen grijs kinderwantje. Terug te bekomen bij J. Thur, B 150a, Genderen.. GEVONDENte Wijk op het Kruis, een Jiuissleutel. Terug te bekomen bij Wed. J. Schreuders, Hooge Maas dijk 10, Veen. VERLORENin de bus van 's-Bosch- Heusden of op den, weg Herptschestraat naar Scheepswerf, een dameswant. Terug te -bezorgen tegen, belooning bij D. de Boer, Scheepswerf, Heusden. VERLORENtusschen Aalburg en Waalwijk, een donkerblauw regenkapje. Terug te bezorgen bij H. Vos Pz., C 5, Hooge Maasdijk, Aalburg. VERLOREN: een vulpen,. Inl. Dr. Vlieger p.a. Dr. Schols, Hoogstraat, Werkendam. VERLOREN: te Wijk, een paarden deken. S.v.p. terug te bezorgen bij M. Mans. Korte Steeg, C 100 te Aal burg. VERLORENZaterdag, een zwarte handschoen, in Meeuwen of op den weg van Meeuwen naar Genderen. Terug te bezorgen bij L. in 't Veld, Drongelen E 82a. 's-BOSCH, 15 Febr. Op de markt van heden waren aan gevoerd 518 runderen, waaronder 6 nuchtere kalveren levering slachthuis, 314 biggen en 7 schapen-lammeren. De aanvoer van rundvee normaal. Handel in kalfvaarzen en kalfkoeien iets vlugger dan de vorige week. De handel in varekoeien flauwer, dan de vo rige week. Jongvee tamelijke handel. Biggen veel belangstelling, de reden hiervan, dat de markten voor biggen enkele maanden gesloten zijn geweest. Prijzen volgens noteering. Over 't alge meen de handel vlugger.Bonnen f 2. tot f2.10 per kg. BERLIJN EN DE DRUK OP FINLAND. Berlijn, 16 Febr. (A.N.P.). Bij de beoordeeling van de door de sensatieberichten van 'Britsche Ameri- kaansche. en ook neutrale bladen opge blazen yraag, of Finland aan den voor avond staat van belangrijke beslissingen, blijft men in Berlijn nog steeds gere serveerd en kalm. De geruchten, volgens welke Finsche politici m Stockholm in winnen over den aard en den omvang van de voorwaarden, waaronder Fin land eventueel bereid zou kunnen zijn zijn vrijheidsstrijd te staken, worden hier weliswaar met belangstelling, doch zon der de minste opwinding gevolgd. Dat de vloormalige Finsche minister-presi dent Passikivi op het oogenblik in Stock holm vertoeft, is, naar men in Berlijn- sche politiekringen verklaart, bekend. Zijn aanwezigheid aldaar in verband met z.g. vredesvoelhorens laat men, ech ter over aan den vijand, die agitatie noodig heeft. Een juiste beoordeeling van den toestand is naar de meening alhier alleen mogelijk wanneer men rekening houdt met de elementen, die bij Finiands beslissingen sedert het be gin van de worsteling voor zijn onafhan kelijkheid en zelfstandigheid steeds den doorslag hebben gegeven. Wanneer een deel van de vijandelijke fiers thans reeds meent te kunnen spreken van mi- nimum-eischen, die Finland wel gedwon gen zal zijn om aan te nemen en wan neer daarbij ook de „onvoorwaardelijke capitulatie" genoemd wordt, dan valt niet moeilijk te raden hoe de voor het lot van Finland verantwoordelijke krin gen hierop zullen reageeren. Overigens gelooft men te Berlijn de verdere ont wikkeling met kalmte te kunnen afwach ten, die door de omstandigheden niet alleen vereischt, doch gerechtvaardigd schijnt. SPOORWEGONGELUK. Een ernstig spoorwegongeluk is ge beurd tusschen Suez en Port Tewfik tengevolge van de ontploffing van een locomotief. 23 menschen. kwamen om het leven. 23 anderen werden gewond. Minister-president Nahas Pasja heeft be paald, dat de dooden op staatskosten ter aarde zullen worden besteld. NIEUWE GOUVERNEUR VAN GIBRALTAR. Volgens den Engelschen nieuwsdienst is tot nieuwe gouverneur-generaal van Gibraltar benoemd Sir Thomas Erst- word. Na Duinkerken was hij de lei der-van de burgerwacht (civil guard). PER BON 09-10 A Brood of gebak 4 rants. 09-10 B Brood of gebak 1 rants. 09-10 Beschuit, brood of gebak 1 rants. 056-057 Alg., Brood, bloem of gebak 1 rants. 055 Alg., Peulvruchten 250 gram D 20 Reserve, Gort 250 gram E 20 Reserve, Rijst of Gort 250 gram 054 Alg., Vermicelli 100 gram 09 A Boter, Margarine 125 gram 09 B Boter, Bak- en Braadvet 100 gram 053 Alg., Kaas ioo gram 09-10 Melk 1»/* liter 09-10 Taptemelk i3/4 gter 09-10 A Vleesch 100 gram 09-10 B Vleesch 25 gram 09-10 Aardappelen 2 kg. 09-10 Toeslag, Aardappelen 1 kg. 052 Alg., Suiker 500 gram 051 Alg., Jam 250 gram 09 Versnap., Choc, of suikerw. 150 gram 09-10 Tabak, Shagtabak, Rooktabak of Pruimtabak 1 rants. 050 Alg., Eenheidszeep 1 rants. 049 Alg., Waschpoeder 250 gram C 18, D 18, E 18 Res., Waschpoeder 250 gram E 19 Res., Toiletzeep 1 rants. Bijzondere rantsoenen B17, C 17, D 17, E 17 Res., Boter 125 gram Op deze bonnen mag reeds op 19 Februari worden gekocht, uitgezonderd ^vleesch en aardappelen. Alle bonnen zijn 14 dagen geldig, uitge zonderd 06 A, 08 A Boter, 23 Jan, t.m. 4 Maart. 049, 050 Alg., C18, D 18, E18, E 19 Reserve, 20 Febr. t.m. 18 Mrt. Bon 09 Aardappelen en 09 Toeslag, 20 Febr. t.m. 26 Febr. Eerstvolgende bonaanwijzing op 5 Maart voor alle artikelen, uitgezonderd: Vermicelli op 19 Maart, Kinderdrank- poeder op 2 April. R01 Tabak, Scheerzeep 45 gr. Petroleum 18, bonkaart U 215, 1 liter 52, 53, 54, 55, bonk. S 121 verl., 1 liter per bon 65, bonkaart S 221, 1 liter Brandstoffen 20, 21, 22 B.V. 1 eenheid 11 t.m. 18 K.F. 1 eenheid Periode 5 t.m. 8 brandstoffen 1 eenheid 29 April 8 Maart 8 Maart 8 Maart 29 Febr. 30 April 30 April Niet alleen bonnen, maar ook geld hebben onze huismoeders noodig om eten te kunnen koopenoffert voor haar aan Winterhulp. Giro 5553. TERRITORIALE E1SCHEN DER SOVJET. Bern, 15 Febr. (D.N.B.). Naar het Zwitsersche blad „(Bund" uit Londen meldt, ontwikkelt de Sovjet- Unie, volgens de „Observer" nieuwe territoriale eischen en, wel streeft zij, behalve naar de reeds gemelde deelen, van Polen naar deelen van Oost-Pruisen, Oost-Pommeren en Opper-Silezië. Mos kou eischt van Oost-Pruisen, oo^ Ko ningsbergen, opÜlat het met zijn vloot „*le geheele Oostzee zal kunnen be- heerschen." NIEUWE LUCHTAANVAL OP ROME. Milaan, 16 Febr. (D.N.B.). De zender Rome meldt, dat de Anglo* Amerikaansche luchtmacht Woensdagoch tend opnieuw een aanval op Rome heeft gedaan en ook ditmaal de vluchtende voorbijgangers op straat en de trampas sagiers in scheervlucht met ^jachinege- weervuur bestookte, waarbij een 'aantal personen om het leven kwam en velen zwaargewond werden. Ook onder de puinhoopen van de door brisantbommen getroffen huizen liggen nog veel doo* den. DE WITTE DOOD IN WALLIS. Genève, 15 Febr. (C.D.). Het Zwitsersche Kanton Wallis wordt geteisterd door ijzige sneeuwstormen en talrijke lawines. De bewoners van het Morclesdal, dat ook van 'teleffonische verbinding verstoken is, leven reeds ge durende twee etmalen, in doodsangst. Vlak voor het dorp is de straatweg door een 40 meter hooge sneeuwberg ver sperd. De zware sneeuwval blijft nog steeds aanhouden,. DE ZENDINGEN^AAN KRIJGSGE VANGENEN IN JAPAN. In aansluiting op het bericht op de eerste pagina in dit nummer, zij nog vermeld, dat de woordvoerder van de Japansche regeefing aan de buitenland- sche journalisten te Tokio verklaard heeft, dat de Amerikaansche regeering in haar nota van 29 Maart 1943 het voorstel gedaan heeft regelmatig zendin gen naar Japan te laten gaan. De Ja pansche regeering heeft zich via de Zwitsersche regeering hiermede in be ginsel acooord verklaard en de aandacht er op gevestigd, dat de kwestie van de invoerhaven zeer moeilijk is, omdat Ja pan niet kan afwijken van zlijn houding tegenover het verkeer met neutrale sche pen in Japansche wateren. Japan heeft zich acooord verklaard met 't voorstel Wladiwostock als haven van bestemming toe te laten, of de zen dingen. via Siberië te laten loopen. In het Japansche antwoord heeft gestaan, dat de Sovjet-Unie voor dergelijke zen dingen haar medewerking zal verkenen, evenwel vooropgesteld, dat Japan zich hiermede kan vereenigen. Na onderzoek van dit voorstel door de Japansche regeering zijn er ook reeds nauwkeurige desbetreffende plan nen opgesteld. Naar de woordvoerder betoogde heeft men deze plannen ech ter op den achtergrond moeten stellen toen de mishandelingen van Japanners in het Amerikaansche interneeringskamp Tula^-Lame en bovendien de aanval op het Japansche lazaretschip „Buenos Aires Maroe" bekend waren geworden. In dezen zin heeft men de Amerikaan sche regeering weer via den _Zwitser- schen gezant in Tokio op de hoogte gesteld. De eerste via Wladiwostok ver stuurde zending pakketten is ondanks de moeilijke onderhandelingen in Japan aangekomen en is aan de geadresseerden uitgereikt.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1944 | | pagina 2