Vrijdag 3 Maart 1944 voor het Land van Heusden en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard No. 6384 Buitenlandsch Overzicht Buitenland VERD U 1ST EREN Officiëele Landbouwmededeelingen Distributie mededeelingen VAN ALTEHA UITGAVE: FIRMA L. J. VEERMAN, HEUSDEN INT. TEL. 19, POSTREK. 61525 Laatste groote straatcollecte van den Nederlandsche Volksdienst Twintig saboteurs ter dood veroordeeld Musserts geloof in het nieuwe Europa. Een vraag aan jonge landarbeiders- Twee ton voor de slachtoffers. voor de Provincie Noord-Brabant Dit blad verschijnt Vrijdagmiddag Algemeen Redacteur: J. H. ROZA - HEUSDEN NIEUWSBLAD Abonnementsprijsper 3 maanden franco per post beschikt f 1.30 Bij onze agenten 11 cent per week Advertentiën24 m.M. f 1.32; elke m.M. meer 51 1 cent Advertentiën worden tot Vrijdag morgen 9 uur ingewacht Aan weerszijden van Kriwoi Rog vie len de bolsjewisten met sterke infan terie- en pantserstrijdkrachten aan. Met afgrendeling van eenige penetraties wer den alle aanvallen afgeslagen. Ten Zui den van de Pripetmoerassen heerschte op eenigfe plaatsen levendige gevechts actie. Bij Jampol wierpen troepen van het leger en de Waffen-SS vijandelijke strijdkrachten in een tegenaanval terug. Ten Zuiden, van de Berezina bleven her haalde door pantserwagens ondersteunde Sovjetaanvallen zonder resultaat. De luchtmacht deed, ondersteund door afdeelingen Roemeensche vliegers, ten Oosten van Kirowograd met sterke for maties gevechts- en slagvliegtuigen aan vallen op vijandelijke artilleriestellingen, pantserwagens- en troepenconcentraties. Het verkeer over een brug over den Dnjepr werd door bomtreffers herhaal delijk onderbroken. Ten Oosten van Kertsj zijn eveneens talrijke aanvallen der bolsjewisten met zware verliezen voor den vijand afgesla gen plaatselijke penetrties werden in den tegenaanval opgeheven. In het gebied ten Zuiden van de Pri petmoerassen hield de plaatselijke ge vechtsbedrijvigheid aan. Ten zuiden van de Berezina en 'ten Zuid-Oosten van Wi- tebsk stortten vrij hevige vijandelijke aanvallen voor onze linies uiteen. Op ee nige penetratieplekken werden de bols jewisten na verbitterde gevechten van man tegen man in een tegenaanval te ruggeworpen. Ten Noord-Oosten van Newel ging de vijand (het verschillende infantierie-di- visies tot den aanval over. De zware gevechten leverden een volledig afweer- succes op. Aan de Italiaansche fronten heerscht slechts plaatselijke gevechtsbedrijvigheid. De ongeveer twee bataljons sterke vij andelijke strijdkrachten, die sedert eeni ge dagen waren ingesloten bij Buon Ri- poso ten Zuid-Westen van Aprillia, zijn na zware gevechten in het aan holen en ravijnen rijke terrein vernietigd. Er zijn meer dan 650 gevangenen gemaakt. In verbeten gevechten van man tegen man leed de vijand zeer zware verliezen aan dooden en gewonden. Batterijen vèrdragend geschut hebben met waargenomen uitwerking de vij andelijke ontschepingen in het gebied van Anzio en Nettuno beschoten. Aanvallen van afdeelingen Duitsche slagvliegtuigen veroorzaakten hevige branden in de haven van Anzio. Het keizerlijke Japansche hoofdkwar tier heeft een communiqué uitgegeven, over de gevechtshandelingen op de Mar shall-eilanden, waarin gezegd wordt, dat de Japansche verdedigers van de beide eilanden. Kwadjelin en Wothö ter sterk te van 4500 soldaten en officieren, alsmede voorts 2000 civiele werklieden van het leger en de vloot na een held- halftigen strijd tegen een aanzienlijke overmacht, allen den dood hebben ge vonden. Het hoofdkwartier meldt ver der, dat na hevige luchtaanvallen en beschieten door oorlogsschepen op 30 Jan., de vijand op 1 Februari begonnen is met het aan land zetten van ong'eveer twee divisies. Op 6 Februari had de laatste tegenaanval van de gezamenlijke Japansche verdedigingsstrijdkrachten met den dood voor oogen plaats, nadat zij den vijand tevoren aanzienlijke verlie zen en groote schade hadden toege bracht. Schout-bij-nacht Mitsjijaki Jama- da was de bevelhebber van de Japansche troepen op Wotho en schout-bij-nacht Monzo Akiyama de bevelhebber van Kwadjelin. Beiden zijn tezamen met hun ondergeschikten gesneuveld. Op den ochtend van 22 Februari zijn vijandelijke vlootstrijdkrachten met tien vliegkampschepen en acht slagsche pen, die de kern. vormden, in de wate- fen ten Oosten van de Marianen-ei- landen opgedoken. Keizerlijke marine luchtstrijdkrachten gingen terstond tot den aanval over en vielen de vijandelijke strijdmacht van den avond van 22 Febr. tot de ochtendschemering van 23 Febr. herhaaldelijk aan. Daarbij werden, een vliegkampschip en drie groote oorlogs schepen waarschijnlijk ook vlieg kampschepen tot zinken gebracht en werd een ander vliegkampschip bescha digd. Voordat de ochtend van, 23 Febru ari aanbrak, hadden de vijandelijke strijd krachten in Oostelijke richting de vlucht genomen, nadat ongeveer 200 vliegtui gen, die van de vliegkampschepen waren opgestegen, de eilanden Saipan, Tinten en Guam hadden aangevallen. De door ons geleden schade is van geen betee- kenis." EEN ERNSTIG WOORD VAN SVEN HEDIN. De Zweedsche ontdekkingsreiziger Dr. Sven Hedin, publiceert in de „Essener National Zeitung" een artikel getiteld: „Een ernstig woord aan alle Europe anen" waarin hij uiteenzet, dat het doel der Bolsjewieken de verwezenlij king is van den droom der wereldrevo lutie en de bolsjewiseering van de ge- heele menschheid. Het dichtstbijzijnde doel is derhalve de vernietiging van Duitschland. Wanneer het gelukt Duitschland te verpletteren, staat de weg open voor het vooruitschuiven der grenzen van de Sowjet-Unie, naar het Kanaal, den At- lantischen Oceaan, de Oostzee en de Middellandsche Zee. "'Het ziekelijke en waanzinnige in de zen oorlog ligt in de blinde razernij, waarmede de Westelijke mogendheden werken aan hun eigen ondergang. Sven Hedin ontwikkelt vervolgens een beeld van het troostelooze lot dat Duitschland en Europa na een nederlaag zou wachten. Hij wijst er op, dat Stalin zelf zwijgt over de z.g.n. nieuwe orde. Door de conferenties in Moskou, Cairo en Teheran heeft hij de toezegging ge kregen, dat geen hinderpalen in den weg gelegd zullen worden aan zijn opdrin gen via Berlijn naar den Rijn en de kusten van den Atl. Oceaan. Wanneer dit plan gelukt, bestaat er geen twijfel omtrent hetgeen allen Europeanen staat te wachten, aldus Hedin. POLITIEK MOPJE. Nu tengevolge van de aanstaande Amerikaansche presidentsverkiezingen 't geharrewar tusschen de beide groote partijen van democraten en republikei nen toeneemt, komen er in de Yankee- wereld ook allerlei hatelijkheden tegen Roosevelt los. De Engelsche „Daily Mail" schept daar een kennelijk beha gen in. Volgens dit Engelsche blad zou Roo sevelt een standbeeld begeeren maar deed zich de moeilijkheid voor, waar men dat moest plaatsen. Eerst dacht men het op te stellen naast het Wash ington-monument, doch daar viel het uit den toon: Washington heeft nimmer een leugen gesproken. Toen sloeg men voor het nieuwe gedenkteeken naast dat van Lincoln te zetten, maar de traditie wil, dat Lincoln, godsdienstig en eerlijk was. Dit gaf dus ook geen pas! Tenslotte vond men in dé omgeving van het standbeeld van Columbus een geëigende plaats. Waarom? Met duide lijk welbehagen weet „Daily Mail" het zijn lezers tè vertellen. „Columbus wist niet waarheen, hij koers zette: hij wist niet, waar hij belandde; hij wist niet waar hij vandaan kwam, toen hij terug keerde, en hij deed alles met geleend geld. SOWJET-BOMMEN OP STOCKHOLM. Dinsdag zijn door Sowjet-Russische vliegtuigen bommen geworpen op de Zuidelijke voorstad van Stockholm Ham- marby-Hoejden, op Arata en Strangnas In het Zuidelijke deel van Stockholm ontstond een paniek en de wildste ge ruchten deden de ronde. Er zijn tiendui zenden. vensterruiten vernield. Door scherven werd ook schade aan gericht in winkels en woonhuizen. In felle commentaren wordt door de bladen van Zweden gevraagd, hoe het mogelijk is dat de Sowjet-vliegieniers bommen neerwerpen op een helder ver lichte stad. Er wordt gezegd dat men van vreemde vliegtuigen, 'die noodsigna len geven geen vijandige handelingen ver wacht. Om deze reden zweeg ook de Zweed sche luchtdoelartillerie. Men eischt dat Van 27 Febr. t.m. 4 Mrt. Begin 18.30 uur. Einde 7.15 uur. Van 5 t.m. 11 Mrt. Begin 18.45 uur. Einde 7 uur. een grondig onderzoek wordt ingesteld en maatregelen worden genomen om een herhaling te voorkomen, In Mos kou moet een scherp protest worden ingediend. WASHINGTON'S AFSCHEIDSBOOD- SCHAP BLEEF ACHTERWEGE. Naar de Washingtonsche correspon dent der „New York Herald Tribune" berichtte is op 22 Februari voor de eerste maal in de geschiedenis president Washington's afscheidsboodschap niet in het congres voorgelezen. Vermoedelijk wilde de Amerikaansche president ver mijden, dat 't volk op Washington's ge boortedag vergelijkingen tusschen hem en Washington zou trekken. De hoofd gedachte van George Washington's „Fa- rewell-adress"' is n.l. een waarschuwing aan zijn landslieden om geen antipathie tegen vreemde naties te koesteren en zich van verbintenissen met de Europe- sche mogendheden verre te houden. 5 MILLIOEN SLACHTOFFERS IN INDIE. Het Londensche tijdschrift „Cavalca de" schat het aantal slachtoffers van hongersnood en epidemieën in Bengalen op omstreeks vijf millioen, een taxatie, die op Indische gegevens "berust. In ge heel Indië heerscht de opinie, aldus dit tijdschrift, dat 1944 een nog verschrik kelijker nood zal brengen dan het afge- loopen jaar. In. de volkrijke streken langs de Malabar-kust heeft de hongers nood nu ook slachtoffers gemaakt. ESTLANDSCHE BRIGADE KEERT HUISWAARTS. De Estlandsche brigade zal van haar tegenwoordige frontsector in het Oosten naar Estland terugkeeren, ten einde het eigen vaderland, voor bolsjewistische troepen te vrijwaren. De eerste een heden van, deze brigade zijn reeds naar Estland teruggekeerd. Socialisme is gerechtigheid. _Oogen- schijnlijk zijn wij hiervan vercier af dan ooit. maar wat wij nu beleven heeft niets met nationaal-socialisme te maken. Dit. is totale oorlog om zijn of niet zijn. Met groote hartstocht beleed de Lei der opnieuw zijn geloof in een Nieuw- Europa, waarin Nederland op eervolle wijze zijn plaats kon innemen. „Omdat wij hierin gelooven," zoo riep hij uit, „noemt men ons landverraders." Maar in plaats van dit volk te ver raden, hebben wij er voor gevochten en zullen wij dit blijven doen. Verraden hebben zij het, die dit volk eens in slaap hebben gesust en toen het met ka nongebulder wakker werd geschud in den steek hebben gelaten. Met groote waardeering sprak de Leider over de dapperheid van zijn kameraden aan de fronten. Hij had zoo juist van den commandant van de pant- sergrenadierbrigade „Nederland" Ober- gruppenführer Steiner, een telegram ont vangen van den volgenden inhoud „Strijdgroep van de pantsergrenadier- brigade „Nederland" heeft zich bijzon der goed gehouden. De strijdlust en de houding van de Nederlandsche vrij willigers zijn een schitterend voorbeeld voor de opgroeiende Nederl. jeugd." Met minutenlange ovaties dankte de menigte dén Leider voor zijn gloedvol betoog. Van 46 Maart wordt de laatste groote straatcollecte voor het Win- terhulpwerk 19431944 gehouden. Er zal gecollecteerd worden met speldjes, die betrekking hebben op ons zeewezen: het zijn houten speldjes, waarop afbeeldingen^ aange bracht zijn van de sluis te Ijmuiden, de Moerdijkbrug. het monument op den afsluitdijk, een zeesleeper met een oceaanstoomer en een beeld uit onzen scheepsbouw. Ook voor deze collecte geldt: hoe meer collectanten(trices) hoe groo- ter het resultaat. Daarom meldt U ais zoodanig aan en ftelpt mede de nood van onze behoeftige landgenooten te verlichten. Da commandanten der bij Tijerkaisy bevrijde troepenafdeelingen bij den Führer. Na de bevrijding van de ten Westen van Tsjerkassy afgesneden Duitsche gevechtsgroep ontving de Führer op 20 Februari J I. in lijn hoofdkwartier de commandanten der troepenafdeelingen, die daar waren ingesloten, den commandant van een voorhoede-afdeeling, Generalleutnant Lieb; den commandant der pantserdivisie .Wiking", tjlf Gruppenführer en Generalleutnant der Waffen-^r, Gille en den commandant der Iflf-Vrijwilligersbrigade .Wallonië", Hauptsturmführer Leon Dégrelle. V I nr.Iflf Hauptsturmführer Leon Dégrelle, die met het Ridderkruis bij het IJzeren Kruis werd onderschelden; ^-Gruppenführer en GenetaHeutnai.t der Walfen Gille, dien de Führer de zwaarden bij het Eikenloof overhandigt, geheel rechts de Reichsführer ^r, Heinrich Himmler Hoffmann/Stapf/Pax m REEDS 18 DOODVONNISSEN VOL TROKKEN. Bekendmaking van den Höheren SS- und Polizeiführer Nordwest. 's-Gravenhage, 29 Febr. Het Polizeistandgericht Den Haag heeft op 28 Febr. 1944 de volgende Nederlanders als saboteurs ter dood ver oordeeld. 1. Den bouwkundige Klaas Postma. geboren 25 Dec. 1904 te Meppel. 2. Den Ambtenaar Roger Henri Re- né Abma, geboren 17 Mei 1919 te Roo sendaal. 3. Den pianostemmer Andreas van Beek, geboren 9 Mei 1909 te Apeldoorn. 4. Den jood Leo Fischer, geboren 11 Februari 1897 te Samotsjin. 5. Den betoremailleur Albertus Hen ri Hey, geb. 20 April 1915 te Utrecht. 6. Dén instrumentmaker Cornelis Hey, geb. 27 November 1919 te Utrecht. 7. "Den belastingbeambte Leonardus Cornelis Hey, geb. 2 Febr. 1914 te Utrecht. 8. Den notarisklerk Johannes Hols- wilder, geb. 16 Febr. 1902 te Schoon hoven. 9. "Den jood Karei Keizer, geboren 14 Mei 1911 te Amsterdam. 10. Den timmerman Christiaan Kerk hof, geboren 9 October 1900 te Leeu- tv4rden. 11. Den corrector Hans van Koets veld, geboren 23 November 1918 te te Rotterdam. 12. Den jood Heinz Lcewenstein, ge boren 17 Februari 1919 te Den Haag. 13. Den student Jacobus Alexander Martens, geboren 10 Augustus 1923 te Haarlem. 14. Den bankwerker Egbertus Maria Meulenkamp, geboren 3 Mei 1916 te Kampen. 15. Den kantoorbediende Hubert v. Oorschot, geboren 30 December 1919 te Medan (Indië). 16. Den reiziger Herman van Roon, geboren 23 Mei 1922 te Rotterdam. 17. Den kantoorbediende Thomas Franciscus Hendrikus Spoelstra, gèoo- 24 Mei 1914 te Utrecht. 18. Den student Pieter Verhage, ge boren 17 November 1921 in Vrouwen polder. 19. Den huisslachter Jan van der Voort, geboren 1 Juni 1923 in Jutphaas. 20. Den kantoorbediende Antonius Josephus Rudolphus Hegge, geboren 11 December 1920 te Den Haag. Het vonnis werd in de vroege och tenduren, van 29 Febr. voltrokken. Bij twee veroordeelden, den betonemailleur Albertus Henri Hey en den huisslachter Jan van, der Voort', werd het voltrekken van de doodstraf door den Gerichtsherr uitgesteld om de kwestie vafn gratiever- leening te onderzoeken. Drie andere gevallen, die bij het Po lizeistandgericht waren ingediend zijn overgebracht naar het Duitsche Oberge- richt, daar het bij deze gevallen gaat om individueele bedrijvers van misda* den, die .geen lid zijn van een terreur organisatie. De Leider heeft Vrijdagavond in „Con cordia" te Breda in een groote open bare vergadering het woord gevoerd voor zijn Brabantsche kameraden en tal rijke volksgenooten. Mussert herinnerde aan 1939, toen Colijn ons volk aanried rustig te gaan slapen. Ik heb toen voor spéld aldus Mussert dat wanneer de bruggen kapot, zouden zijn, het land onder water, de regeering in Londen, onze koloniën verloren en een deel van onze steden verwoest, men tegen ons zou zeggen: „En nu nationaal-socialisten mogen jullie het opknappen." Hoe het met de inundatie staat, weet; men hf.er in West-Brabant maar al te goed. Persoonlijk was ik gisteren bij de puinhoopen van de mooie stad .Nijmegen. Maar al te pijnlijk dreigt de voorspel ling uit te komen. Wij deelen volop in de nooden en zorgen van Europa. Sprekende over het socialisme, stelde de Leider vast, dat juist vooral de ar beider niet internationaal kan zijn, hij is gebonden aan zijn volk en aan zijn bo dem. Het groot-kapitalisme is daaren tegen overal welkom. Voor de meesten Uwer beteekent het verlaten van de lagere school het einde van den schooltijd. Misschien dat er later nog eens gelegenheid bestaat voor het volgen van herhalingsonderwijs of van een landbouwcursus, doch daarmede houdt het dan ook op. Is het ook eigenlijk wel noodig om verder te studeeren? De eigenlijke be roepsopleiding vindt toch in de praktijk plaats en dat ze goed is, bewijst wel de hooge stand, dien het landbouwbe drijf in ons land heeft kunnen berei ken. Toch leeft in velen van U de drang, zich verder te ontwikkelen en het ver langen om niet altijd op de laagste plaats te hoeven blijven staan. Om het eens zoover te brengen, dat men zelf de lei ding mag overnemen. Bijvoorbeeld als landbouwkundig ingenieur of -als direc teur eener stroocarton- of zuivelfabriek. Er bestaan tientallen mogelijkheden op dit gebied en vandaag aan den dag be slissen alleen Uw helder verstand en Uw geschiktheid erover of U voor zoo'n betrekking in aanmerking komt of niet. In een schiftingskamp van het Lange marck-Studium, dat vijf dagen duurt, kunt U te weten komen, of dit bij U het geval is of niet. Als de uitslag gun stig luidt ontvangt U een "kostelooze op leiding voor het door U gewenschtje beroep. In de komende maanden houdt het Langemarck-Studium een schiftingskamp dat uitsluitend toegankelijk is voor jon gelui tusschen 16 en 24 jaar, die werk zaam zijn in het landbouw, veeteelt- of het kweekersbedrijf. Inlichtingen over de deelname aan dit kamp, kunt U zonder eenige ver plichting aanvragen bij het Langemarck- Studium. Lange Vijverberg 8, Den Haag. De Nederlandsche Volksdienst heeft f 200.000 ter beschikking ge steld van de slachtoffers van, de Anglo-Amerikaansche bomaanvallen op Nijmegen, Enschede en Arnhem. Hierbij wordt de verwachting uitgesproken, dat dit voorbeeld van andere zijden zal worden gevolgd. Men kan de stortingen doen op girorekening 174861 van de lande lijke financiëele leiding van den Nederlandschen, Volksdienst te 's-Gravenhage. Voorts kan nog worden medege deeld, dat zich 1200 personen bij den N.V.D. hebben, gemeld voor 't als pleegouder opnemen van kin deren uit de door deze bomaanval len getroffen, gezinnen. Levering van schoofstroo. Aan verschillende graantelers is de verplichting opgelegd tot ter beschik kinghouding van roggebossenstroo. Van deze verplichting wordt ontheffing 'Ver leend, indien de desbetreffende teler aantoont een evenredige hoeveelheid schoofstroo te hebben aangemaakt en te hebben verkocht aan "de Stichting Hooi en Stroo door middel van den daarvoor ingeschakelden landhandelaar. Aan de telers, wier schoofstroo ondanks het aanbod hunnerzijds niet voor 15 Juli 1944 door de Stichting H.E.S. is afge nomen, zal door het Aan- en Verkoop bureau van Akkerbouwproducten een be drag van f 15 per 1000 kg niet afge nomen schoofstroo worden uitgekeerd. Handelaren, die zelf schoofstroo aanma ken, kunnen dit eveneens aan de HES verkoQpen. Ook aan hen zal, indien het door hen aangemaakte schoofstroo on danks een aanbod hunnerzijds niet voor 15 Juli 1944 door de HES is afgeno men, een bedrag van f 15 per 1000 kg worden uitgekeerd. Zij dienen derhalve de HES het schoofstroo aan te bieden. Van lj,et schoofstroo zal den telers een bedrag van .f 38.50 per 1000 kg ver meerderd met de normale bewaarvergoe- ding en vermeerderd met de oplaadkos- fen tot een max. van Ï0.40 per '1000 kg., worden uitgekeerd, terwijl de han delaren per 1000 kg schoofstroo f41.50 vermeerderd met de normale bewaarver- goedingen, ontvangen. De handelaren, die schoofstroo van telers koopen, ingevolge een aan den teler opgelegden aanslag, moéten de aanslagkaart van den teler innemen en deze, na hierop te hebben aangeteekend hoeveel geleverd werd, opzenden aan het kantoor van den Prov. Voedselcom- missaris voor Noordbrabant. Afd. Vee voeder, Spoorlaan 50, te Tilburg. Den telers wordt aangeraden, erop toe te zien, dat de kaart door den handelaar wordt ingevuld en verzonden. Reclames tegen hooi-aanslag. Sommige telers, die wenschen. te re clameeren tegen den opgelegden aanslag tot verplichte hooilevering, wenden zich hiertoe tot de Afd. Veevoeder te Til burg. Uitdrukkelijk tij opgemerkt, dat reclames rechtstreeks bij den bureau houder moeten worden, ingediend. Door de reclames aan "Tilburg te richten wordt de behandeling alleen maar vertraagd. Wendt U dus rechtstreeks Jot uwen bu reauhouder. Zakken repareeren. Nu de telers hun jutezakken- minder noodig hebben en het vrijwel uitgesloten moet worden geacht, dat nieuwe zakken kunnen worden aangekocht, raden wij de telers aan ze te laten, repareeren bij de diverse zakkenfabrikanten. Waalsche boonen voor volks tuinders, e.d. Waalsche boonen mogen in hoeveel heden van ten hoogste 100 gr. worden afgeleverd door de handelaren, die een vergunning van het Bedrijfschap voor Zaaizaad en Pootgoéd hebben voor den handel in. Zaaipeulvruchten en hen, 'die een speciale vergunning voor den handel in Waalsche boonen van genoemd Be drijfschap bezitten, zonder dat hiervoor bonnen „Algemeen 055" worden inge leverd. Voor grootere hoeveelheden dan 100 gram blijft een bestelbon benoodigd. Vernieuwing van den pluim veestapel. Aan gezinshoofden, die in het bezit zijn van een vergunning tot het aanhou den van pluimvee, zij medegedeeld, dat dit jaar geen jonge hennen of eenden vetsfrekt zullen worden, doch uitslui tend één-dags hoenderkuikens (ongesext) en vrouwelijke eendenkuikens. Het aantal kuikens, dat betrokken mag worden bedraagt: voor hoenderkui kens (ongesext) 250 pCt. en voor vrou welijke eendenkuikens 120 pCt. van het aantal kippen, eri'/of eenden, dat krach tens vergunning mag worden aangehou den. Door fokkers en, houders van ver- meerderingsbedrijven mogen uitsluitend bestellingen worden aangenomen tegen overlegging van. een daartoe uitgegeven eli ten name gestelde aankpopivergun- rflng. VanaT 6 Maart a.s. zullen bedoel de aankoopvergunningen beschikbaar zijn bij den Pbh. en, op vertoon van de ver gunning tot het aanhouden van pluimvee kunnen worden afgehaald. Bestellingen dienen, voor 15 Maart d.a.v. te geschie den. Voor deze kuikens wordt geen, voeder- toewijzing verstrekt. Het is verboden de kuikens bij fok kers of houders van vermeerderingsbe- drijven te laten opfokken. Wiel is het ge zien de bezwaren, die aan het opfokken van een klein aantal kuikens verbonden zijn, geoorloofd, dat de door enkele gezinshoofden te betrekken kuikens op een adres gezamenlijk bij een kunstmoe der worden opgekweekt. De wnd. Voedselcommissaris voor Noordbrabant. TOESLAGKAARTEN EN RANTSOEN BONNEN VOOR BIJZONDE REN ARBEID. Binnenkort zullen de distributiediens ten beginnen met het uitreiken van nieu we inlichtingen-formulieren voor lederen werknemer, die in aanmerking komt voor een toeslagkaart wegens zeer zwaren zwaren, langdurigen of nachtarbeid, dan wel rantsoenbonnen brood, melk een- heidszeep pf waschpoeder wegens resp. seizoenarbe'd oogstwerkzaamheclen)gif- tigen of vuilen arbeid. Een ieder, die gedurende de distributieperiode van 16 April tot en met 13 Mei en gedurende volgende perioden deze extra rantsoenen wenscht te ontvangen, moet op nader door de distributiediensten bekend te maken dagen een zoodanig inlichtingen- formulier bij het plaatselijk distributie kantoor afhalen. De formulieren moeten door den werknemer worden ingevuld en onderteekend. .De werknemer dient vervolgens het formulier in handen te stellen van. zijn werkgever, die het mede-- onderteekent en daarna bij den distri- butiedienst inlevert. Na beoordeeling der aanvragen roept de distributiedienst den werkgever op om zich met de eerste distributiestamkaarten der in aanmerking komende arbeiders op het distributie kantoor te melden, teneinde de toeslag- kaarten en. rantsoenbonnen in ontvangst te nemen. Voor volgende verstrekkingen aan de zelfde arbeiders behoeft niet voor elke distributieperiode opnieuw een, Tnlich- tingenformulier te worden ingediend, doch uitsluitend een collectieve aanvraag op een z.gn. naamlijst. Ter nadere toelichting diene het vol gende a. Ieder, die aanspraak maakt op één of meer der genoemde toeslagen, moet een inlichtingenformulier MD 223 73 invullen en door zijn werkgever laten medeonderteekenen. Bij kleine zelf standigen zijn de functies van werkge ver en werknemer ten deze in één per soon vereenigd. De inlichtingen-formu lieren moeten op plaatselijk bekend te maken data, in elk geval voor 4 Maart a.s. bij de distributiediensten worden af gehaald. b. is de toeslag eenmaal verstrekt, dan kan voor volgende aanvragen wor den volstaan met een collectieve opjga- ve, de Zqg. naamlijst MD 22375. Ver strekking aan werknemers individueel is voortaan niet meer toegestaanalleen de werkgever"kan aanvragen en aan "hem worden de tceslagkaarten en/of rant soenbonnen verstrekt. Hij is er verant woordelijk voor, dat ze onverwijld en volledig aan belanghebbenden worden ter hand gesteld. c. Bij de eerste verstrekking wordt tevens aan den werkgever voor elk zij ner werknemers, die een toeslag ont vangt, een, z.g. toeslagbewijs uitgereikt. Deze tceslagbewijzen blijven onder be rusting van den werkgever, die ze tel kenmale bij het afhalen, van toeslagkaar- ten en,/of rantsoenbonnen aan den dis tributiedienst meet overleggen. Voortaan wordt de verstrekking van toeslagkaarten en ran.tsoenbonnen wegens bijzonderen arbeid n.l. niet meer op de distributie- stamkaart van betrokkenen, doch op het te hunnen behoeve uitgeschreven en bij den werkgever berustende toeslagbewijs aangeteekend. In dit opzicht treedt het toeslagbewijs dus in de plaats van de distributiestamkaart. Het spreekt vanzelf, dat de admini stratieve werkzaamheden, verbonden aan de invoering dezer nieuwe werkwijze,' eenigen, tijd vorderen. Vandaar, dat reeds vóór 4 Maart a.s. de inlichtingenformu lieren moeten, zijn afgehaald; tyrw'ijl de te zijner tijd uit te re.ken toeslagkaarten en de rantsoenbonnen eerst in de 5de distributieperiode, dus met ingang van 16 April a.s. kunnen' worden gebruikt. In het vervolg zal tusschen het indienen der aanvragen en het verstrekken der toeslagkaarten uiteraard niet zooveel tijd verloopen. Uit het voorafgaande volgt tevens, dat de verstrekking voor de 4e periode (19 Maart15 April a.s.) nog op de oude wijze zal geschieden. De aanvragen, van schippers worden behandeld door de distributiedienst van de gemeente, waar ligplaats is ge"kozen„ Schippers kunnen zich voor de verstrek king van toeslagkaarten en rantsoenbon nen, voor de 5e periode (16 April-13 Mei) in de week van .26 Maart—1 April a.s. en in de wfeek van 915 April a.s. tot den distributiedienst wenden. Voor hen geldt niet, dat zij reeds vóór 4 Maart a.s. inlichtingen-formulieren moe ten afhalen. De distributiediensten ver strekken desgewenscht inlichtingen. KOLENBON „23 B. V." AANGEWEZEN. Als gevolg van verschillende omstan digheden zal helaas geen. uitvoering kun nen worden gegeven aan het oorspron kelijke voornemen om het verleden jaar ten behoeve van de gezinnen verstrekte rantsoen van 10 eenheden brandstoffen voor verwarming ook voor dezen, winter toe te kennen, doch zal het rantsoen voor dit jaar tot 9 eenheden, moeten worden teruggebracht. Daar tot op he den reeds 8 bonnen van de bonkaart „Brandstoffen Verwarming T. 116" wer den aangewezen, zal derhalve nog 1 bon worden geldig verklaard en wel bon 23 B.V. van genoemde kaart Tl 16 welke bon voor het tijdvak van 1 Maart 1944 tot en mét 30 April 1944 recht zal geven op liet koopen van een een heid vaste brandstoffen met uitzondering van fabrieksturf. De aandacht wordt er op gevestigd, dat de brandstoffenhandelaren verplicht zijn aan. de levering op reeds eerder gel dig verklaarde bonnen voorrang te ver- Ieenen, zoodat deze dus met de levering OOSTLAND ROEPT l De Germanen zijn een boeren volk en hierin school immer hun kracht. Door gebrek aan ruimte moesten velen den grond ontrouw worden. In het Oosten is thans echter weer ruimte in overvloed. Ruimte voor Germaansche boe ren. Jongens en meisjes van 14 tot 16 jaar kunnen zich thans weer aanmelden om opgeleid te worden tot boer en boerin. Aarzelt niet langer, wordt Weer- boer in het Oosten, door je aan te melden bij den Germaanschen Landdlenst, Koningslaan 9 Utrecht

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1944 | | pagina 1