Vrijdag lOIMaart 1944 voor het Land van Heusden en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard No. 6385 Buitenlandsch Overzicht Buitenland VERD Ü18TEREN Officieele Landbouw mededeelingen Tips voor Bouwers Distributie mededeelingen van aiteha UITGAVE: FIRMA L. J. VEERMAN, HEUSDEN INT. TEL. 19, POSTREK. 61525 Groote Propaganda-actie van dt NSB. te Amsterdam. KEURINGEN voor de Provincie Noord-Brabant Dit blad verschijnt Vrijdagmiddag Algemeen Redacteur: J. H. RO.ZA - HEUSDEN EUWSBLAD Abonnementsprijsper 3 maanden franco per post beschiktjf 1.30 Bij onze agenten" 11 cent per week Advertentiën24 m.M. f 1.32; elke m.M. meer 51/» cent Advertentiën worden tot Vrijdag morgen 9 uur ingewacht Het nieuws van de fronten is de laatste dagen schaarsch, wat echter niet wil zeggen dat er niet gevochten wordt Het zwaartepunt ligt nog steeds in het Oosten, waar de bolsjewisten herhaalde lijk doorbraakpogingen doen. Zoo zette in den Zuidelijken sector de vijand zijn vruchtelooze aanvallen ten Zuiden van Kriwoi Rog voort. Het hevigst wordt gevochten in den sector van Swenigo- rodka, waar de bolsjewisten met sterke infanterie- en pantserstrijdkrachten tot den aanval overgingen, en vooral in het gebied ten Zuiden van Sjepetowka, waar de afweerslag met verder opdringende bolsjewistische strijdkrachten een zeer fel karakter aannam. In den centralen frontsector misluk ten aan den autoweg Smolensk-Orsja door talrijke pantserwagens ondersteun de, meermalen herhaalde aanvallen met zware verliezen aan dooden en gewon den voor den vijand. Ten Zuidoosten van Witebsk behaal den onze grenadiers, op voorbeeldige wijze gesteund door „tijgers", stormar- tillerie, pantserjagers en luchtdoelge schut. opnieuw een volledig afweersuc- ces tegen de Sovjetdoorbraakpogingen, die ook Maandag werden voortgezet. Ook ten Noorden van Pskof en bij Nar- wa werden herhaalde vijandelijke aanval len in verbitterde gevechten afgeslagen. Eenige penetratieplekken konden in ge slaagde tegenaanvallen gezuiverd of ver kleind worden. In Italië kwam het niet tot gevechts handelingen van beteekenis. Vijandelijke torpedovliegtuigen brach ten in {ien nacht van 5 op '6 Maart Noordelijk van Borkum het in een Duitsch convooi varende Zweedsche s.s. Diana tot zinken. Door de bewakings strijdkrachten van het convooi en door het scheepsafweergeschut werden 2 van de 3 aanvallende vliegtuigen neergescho ten. In de middaguren van 4 Maart heb ben Amerikaansche formaties bommen werpers terreuraanvallen ondernomen op eenige plaatsen in West-Duitschland. Vooral in de steden Bon en Keulen werd schade aangericht in woonwijken en ontstonden verliezen onder de bevol king. Er werden verscheidene kerken, ziekenhuizen en openbare gebouwen ge troffen. Een betrekkelijk zwakke for matie bommenwerpers drong onder be scherming van jagers tot het gebied van Berlijn door doch werd door onze lucht verdedigingsstrijdkrach'.en belem merd geconcentreerde aanvallen te on dernemen. 41 vijandelijke vliegtuigen, waaronder 21 viermotorige bommenwer pers werden vernietigd. Volgens officieele berichten uit Mos kou, die in Helsinki en Stockholm be vestigd worden, heeft de Sovjet-Russi- scfie regeering Finschen bemiddelaars verzocht de Finsche regeering in ken nis te stellen van de Sovjet-Russische voorwaarden, voor een uittreden van Finland uit den oorlog. Deze voorwaar den, welker aanvaarding de Sovjet-re geering van Finland verwacht voordat onderhandelingen opgevat worden zijn: 1. Verbreking der Finsche betrekkin gen met Duitschland, interneering der in Finland aanwezige Duitsche troepen met behulp van het roode leger, dat de Finnen tot dit doel in het land moeten binnenlaten. 2. Terugtrekking der Finsche troepen tot de grens, die de Sowjet-Unie in 1940 heeft opgedrongen. 3. Onmiddellijke vrijlating van alle in Finsche handen zijnde Sovjet-Russische krijgsgevangenen en civiele geïnterneer den zonder aanspraak op vrijlating van de in Sovjet-Rusland gevangen gehou den Finsche soldaten en burgers. 4. Toestemming der Finsche regee ring in onderhandelingen met de Sovjet- Unie a. Over de demobilisatie van het Finsche leger. b. Over het verrichten van herstel betalingen aan de Sovjet-Unie. c. Over de teruggave van 'het district van Petsamo. De plaats der onderhandelingen zou Moskou zijn. De Finsche regeering heeft den Fin schen Rijksdag in kennis gesteld van de voorstellen der Sovjetregeering. Op de persconferentie voor de buiten- landsche correspondenten te Berlijn is door gezant dr. Schmidt ten aanzien van de kwestie der ontwikkeling van de Finsch-sovjet-Russische besprekingen een verklaring afgelegd. De Sowjet-russische voorwaarden doen zien, aldus verklaarde dr. Schmidt, dat Moskou Finland in een val zou willen lokken om het te vernietigen en om langs politieken, weg het doel _te bereiken, dat den militairen inspannin gen van, het roode leger gedurende den geheelen oorlog ontzegd is gebleven. Een Reuterlezing van de Sowjetrus- sische voorwaarden maakt dit nog duide lijker. Deze vermeldt n.l. aanvullend nog de bezetting van alle groote Finsche steden door de Sowjettroepen. en de ver wijdering van alle anti-bolsjewistische elementen, uit het Finsche kabinet. In dit verband wees gezant dr. Schmidt op het standpunt van de Fin sche pers, die het „aanbod" afwjees. GROOTE VLIEGTUIGVERLIEZEN DER AMERIKANEN. Berlijn, 7 Maart (A.N.P.). Militaire deskundigen komen tot de •slotsom, dat de Amerikanen Maandag bij hun eersten terreuraanval op Berlijn nog 40 pCt. meer vliegtuigen hebben verloren dan de 140, welke volgens de officieele Duitsche gegevens zijn neer geschoten en wel op grond van de vol gende feiten: 1. op het Zweedsche vasteland 'en in andere Noordsche streken hebben 10 bommenwerpers een noodlanding moeten maken. 2. De noodseinen ^an boven de Noordzee neergestorte toestellen wijzen er op, dat minstens 19 vliegtuigen zich op zee in nood bevonden tengevolge van benzinegebrek of averij. 3. Duitsche jagers, die de Vijande lijke toestellen tot de landingsvelden in Oost-Engeland achtervolgden, maken melding van talrijke noodlandingen en van brandende toestellen op de vlieg velden. De militaire deskundigen berekenen de z.g. stille verliezen op ongeveer '50 toestellen, zoodat de totale verliezen der Amerikanen dan 190 bommenwer pers en jagers bedragen, hetgeen een verlies aan vliegenu personeel van on geveer 1400 man beteekent. DE UITWERKING DER DUITSCHE BOMMEN. Lissabon, 7 Maart (C.D.). De diplomatieke vertegenwoordigin gen van Engeland in de neutrale Euro- peesche hoofdsteden laten thans door schemeren, dat het beter zou zijn, in- Duitschland en Engeland ophielden el kanders steden door middel van lucht bombardementen te vernietigen, omdat de Amerikanen de eenigen zijn, die daar uit voordeel hopen te kunnen halen. Hieruit blijkt voldoende, dat de Duit sche bommen op de Engelsche hoofd stad een geduchte uitwerking hebben. AMERIKAANSCHE LUCHTGANGSTERS. Berlijn, 6 Maart (C.D.). Boven een meertje in Karinthië, op het ijs waarvan kinderen aan het schaat senrijden. waren, verscheen een Ameri- kaansch vliegtuig. Het ging in duik vlucht over en opende het vuur. Zeven kinderen, werden gedood en achttien moesten zwaar gewond naar het ziekenn huis worden vervoerd. Van 5 t.m. 11 Mrt. Begin 18.45 uur. Einde 7 uur. Van 12 t.m. 18 Mrt. Begin 18.45 uur. Einde 6.45 uur. LUCHTAANVAL OP ST. QUENTIN. St. Quentin, 6 Maart. (Belgapress). Smart en verontwaardiging beheer sen de bevolking van deze plaats, welke een even onrechtvaardigen als moord- dadigen aanval van Anglo-Amerikaan- sche vliegtuigen heeft doorstaan. St. Quentin een open stad waar men tevergeefs naar een militair doelwit zou zoeken, heeft op de arbeiderswoningen van twee der meest bevolkte wijken een bommenregen zien neerkomen die van vier of vijfduizend meter hoogte lukraak op de stad werd uitgeworpen. Er zijn tot dusver 85 dooden en meer dan 100 gekwetsten en men haalt nog steeds nieuwe lijken onder de puin- hoopen der dr.ehonderd huizen, die on der de bommen ingestort zijn, te voor schijn. Van de twee geteisterde arbeiderswij ken had er een bijzonder veel te lijden van den Anglo-Amerikaanschen terreur aanval. Men. telt er bijna 250 getroffen huizen. Ongeveer 150 werden in de asch gelegd en heele gezinnen werden er onder begraven. DE EVACUATIE IN ZUID-FRANKRIJK. Vichy, 6 Maart (Belgapress). In het gebied van Seta aan de Mid- dellandsche Zee werd de verplichte eva cuatie van kinderen tot 15 jaar veror dend. Naar verluidt moet deze voor 15 Maart geëindigd zijn. Neergeschoten terreurbommenwerper. Met nooit verslappende activiteit worden door de Duitsche luchtverdedigingsstrijdkrachten de aanvallen van vijandelijke bommenwerpers op het Rijksgebied afgeslagen. Deze Amerikaansche terreurbommenwerper van het type .Boeing Fortress* werd door de Duitsche jagers tijdens den luchtslag tol een noodlanding op Nederlandsch grondgebied gedwongen PK Lt. Seuffert/St/P m Zaterdag heeft de N.S.B. in Amster dam een propaganda-actie ingezet met het doel Amsterdam te winnen voor het Nationnaal-Socialisme. Deze actie werd aangevangen met een bijeenkomst in het Concertgebouw, waar 'drieduizend vol gelingen, luisterden naar de bezielende woorden van. den Leider. Het was een indrukwekkende bijeenkomst mé't een geesdrift, die zich uitte in hartelijke toejuichingen. In zijn, rede wees Mussert eerst op de dreigende invasie, die aldus den spr, bezorgdheid begint te wekken, onder hen die vroeger dachten dat de komst der Anglo-Amerikanen een feest zou be- teekenen,. Mussert herinnerde aan het bolsjewis tisch gevaar, maar ook aan het gevaar aan de Westgrenzen, die wij nooit heb ben verdedigd, maar waar nu de Ne derlandsehe Landstorm meehelpt om in te halen waar wij te kort schoten.. En wat de toekomst betreft, zei de Leider dat het nu nacht is en storm op zee. De nacht zal echter voorbijgaan, de storm zal gaan liggen en de zon zal komen om een vreedzamer tafereel te belichten. Dan zal het nationaal-socia- lisme worden omgezet in een daad. Hartstochtelijk waarschuwde Mussert tegen het bolsjewisme dat £uropa na een Duitsche nederlaag zal beheerschen en hij stelde daartegenover het gelukkige lot dat de vrije landen in de Germaan- sche volkerengemeenschap wacht, een lot dat bezegejfd wordt door het woord en de trouw van den Führer. Wij willen, aldus Mussert, ons volk helpen in zijn groote nood en zijn groote moeilijkheden naar een bloeiende toe komst. Daarvoor is het noodig tot ons volk te gaan en het te begrijpen, om dit te kunnen doen, moeten wij ons verplaatsen in zijn nooden en vooral in het bedrog, waaraan het al de voorbije jaren onderhevig is geweest en waar door het verdeeld is geworden. Het is geen eenheid, doch slingert van de eene fantasie naar het andere en daarom is het zoo moeilijk, het te doen zien, dat de Beweging de weg is, die naar boven leidt. In 1940 dachten wij dat dat het ontwaken der natie zou zijn. Het is niet zoo geweest, het was slechts een plot seling wakker schrikken, om dan weer te verzinken in de oude droomen. Terwijl ons altijd was voorgehouden, dat we paraat waren met onze IJssel-, Grebbe- en Hollandsche waterlinie en men ons gezegd had, dat alles in orde was, was de regeering, toen de nood aan den man kwam, binnen 31/, dag ge vlucht. Degene die overbleef, was gene raal Winkelman. Niet één lid der re geering is gebleven, allen zijn er v?n door gegaan, tegen generaal Winkelman zeggende: gaat u uw gang maar. Maar ook hij is ermee opgehouden, toen de heeren in Londen waren. Na een strijd van 41/, dag kwam de capitulatie. Wij nationaal-socialisten schaamden ons daarvoor. Men zegt wel: ja, we moes ten wel ophouden, omdat de bombar dementen onze steden en dorpen zouden verwoesten, maar wat dan te zeggen van Duitschland, waarop onafgebroken bommen neerkomen. Men kan de vraag stellen: Hoe houden die menschen het dan vol? Zij geven zich niet over. Se dert de capitulatie is Nederland bezet. Wij hebben gfeen eigen regeering meer meer en zijn geen baas in eigen huis. Wat het voor ons beteekent geen baas te zijn in eigen huis, begrijpen alleen wij, nationaal-socialisten. Gelukkig zlijin er ook Duitschers, die dit begrijpen. Van bezet gebied zijn we nu geworden tot frontgebied. In deze jaren is onze welvaart weggesmolten. West-Indië is door Amerika bezet. De koningin heeft niets beters weten te doen dan Japan den oorlog te verklaren, ofschoon de uitgeweken regeering haar vlucht aan vankelijk motiveerde, met te zeggen, dat zij Indië moest beschermen. In de Indische wateren ging onze vloot ten onder en Indië werd bezet tot en met het kleinste eiland. Bij de bevolking leeft de wensch naar de bevrijding. Maar het is al ver anderd, sinds Engeland van de zeezijde wil aanvallen. Ge hoort het niet meer. dat ze zeggen: ik wou, dat de Engel- schen maar kwamen, omdat ze begrepen hebben wat ons in dat geval te wich ten staat. En nu moeten wij alle krachten in spannen voor het weder ontwaken van ons volk, dat een definitief ontwaken zal moeten zijn Na al het voorafgaande over de po sitie van het Ned. volk wil ik thans met u spreken over de positie van het Duitsche volk. Het is de taak van het Duitsche volk om den strijd in het Oosten te voeren. De tragiek van het Duitsche volk ligt niet daarin, dat het daar moet strijden, maar dat de andere staten in het Westen Duitschland daarbij in den rug aanval len. Het zou den plicht, ook van ons volk, geweest zijn geheel met Duitsch land te gaan. Dat blijkt nu wel nu het bedrog zoo duidelijk aan den dag treedt. Daarom zijn wij Nationaal-Socialisten verplicht in te halen hetgeen werd ver zuimd. Bondgenooten heeft Duitschland maar weinigeenkele staten behalve de Europeesche vrijwilligers. Het Duitsche volk staat overigens alleen op alle fron ten, in het Oosten, in het Noorden, in het Zuiden en in het Westen. Terwijl het daar staat, worden zijn huizen ver nietigd. precies zooals wij dat in den Bceren-oorlog hebben gezien. Zoo is de Duitsche en Nederlandsehe positie. Een volk, dat verdeeld is tegen zichzelf, kan niet hard zijn. Wij natio naal-socialisten, hebben natuurlijk be grip voor het Duitsche zoowel als voor het Nederlandsehe volk. Wanneer wij ons daarop hebben be zonnen, dan vragen wij ons af wat is het instrument, dat dienstig zou kun nen zijn om Nederland weer een toe komst te geven? Hoe zou ons volk den weg vinden uit den nood? het antwoord Jiierop van iedereen, die begrip en ver stand heeft, luidt: dat middel is alleen de N. S. B. of men het wil of niet. Er is slechts een middel, de N. S. B. Ons socialisme was strijd tegen het marxisme, tegen het staatsabsolutismte, dat de voorbereiding is van de bolsje wistische toestanden. Wij streden tegen de opvatting, dat de arbeiders geen vaderland hebben. Daarentegen hebben wij gestreden voor het volksche socialis me, onze wil om de volksgemeenschap te vormen op een wijze, die geheel nieuw was. Het is voor de eer van den arbeid, voor de geborgenheid in eigen volk. Wij hebben geschreven en gesproken tegen de werkloozenpolitiek van Colijn, tegen het residu van "200.000 Wij streden er voor, dat de jeugd in levensblijheid zou worden opgevoed en voor pensionneering van ouden van da gen door den Staat. In de afgeloopen jaren hebben wij voor ons volk het beste gewild. Van 1931 tot 1940 zijn we bedrogen door de marxisten, door de democraten, door de liberalen en door de kerken, van wel ke laatste wij slechts de wereldlijke macht zullen losmaken van het terrein dat het hare is, het godsdienstige ter rein. Van 1931 af werden wij bespot. .Diep in ons leeft echter de overtui ging dat een volk moet leven als één geheel in één huis. Deze oorlog moet gewonnen worden en al lijkt het op het oogenblik dat het Nationaal-Socialisme tionaal Socialisme is gelegen in solida- verder weg is dan ooit. Doch het Na- riteit van de Germaansche volkeren en de realiteit van het nieuwe Europa zal onze waarborg zijn voor het eenig juiste nationalisme, dat een historische nood zaak is. Kameraden, gij zijt opgeroepen om den verderen uitbouw van de Beweging op u te nemen. Ieder op zijn post. Juist nu. Trouw aan de beginselen en trouw aan de Beweging wat men er ook van zeggen mag. Pionieren is altijd heel moeilijk, maar bedenkt, dat niets goeds en groots ooit is tot stand gekomen zonder de pioniers, zonder de minder heid die voorging. Verantwoording voor het \yelslagen van het grootsche werk, dat wij begonnen Zijn, berust bij ons allen, want wij nationaal-socialisten „wij 'heffen hart en handen voor het heil der Nederlanden." Voor de Waffen-SS, SS-wachtbatal- jon in Amersfoort, Landstorm Ne derland, Kriegsmarine en de Ger maansche SS in Nederland. Alle in lichtingen, brochure, reisbiljetten, voor de h.en- en. terugre's verkrijg baar bij de nebenstelle der Waffen- SS Amsterdam, Dam 4, Alkmaar Langestraat 56, Heerlen, Saroleastr. 25, Groningen Hoerste 46, Ensche de, Hengeloschestraat 30 en het SS-Ersatzkcmmando N.ederlande, Den Haag, Korte Vijverberg 5. li Maart 912 u. Arnhem, Café Royal. 11 Maart 1518 u. Zwolle, Hotel Gij- tenbeek. 12 Maart 912 u. Groningen, Heer straat 46. 12 Maart 1518 u. Leeuwarden Hui ze Schaaf, Breedstraat. 13 Maart 9—14 u. Amsterdam, Dam 4. 14 Maart 914 u. Utrecht, N.V. Huis, Oudegracht 245. 15 Maart 914 u. Amersfoort, Pol. Durchgangslager, Leusdervveg. Verplichte teelt van oliezaad. Landbouwers, die niet of niet geheel aan hun, verplichting tot uitzaaien van winterkoolzaad of winterraapzaad voor oogst 1944 hebben voldaan, zijn ver plicht om anderhalf maal de oppervlak te, welke te weinig is uitgezaaid met zomeroliezaad te verbouwen, tenzij op de een of andere wijze daarvoor schrif telijk ontheffing is verkregen. Tot het 'verbouwen van winterkoolzaad of win terraapzaad zijn verplicht a. De bedrijven op de klei, welke per 1 Juni 1943 méér dan 5 ha bouw land in, gebruik hadden. Deze zijn ver plicht om 10 pCt. van hun bouwland met winterkoolzaad of winterraapzaad te bebouwen. b. De bedrijven op het zand, wel ke per 1 Juni 1943 méér dan. 10 ha. bouwland in gebruik hadden. Deze zijn verplicht om 5 pCt. van hun bouwland met winterkoolzaad of winterraapzaad te bebouwen. c. De bedrijven, bestaande uit ge deeltelijke kleigrond en gedeeltelijk zand grond, waarvan, het bouwland per 1 Ju ni 1943 op de klei, plus de helft van het bouwland op het zand, méér dan 5 ha bedraagt. Deze zijn verplicht om een oppervlakte winterkoolzaad of win terraapzaad te verbouwen, welke gelijk is aan 10 pCt. .van hun .oppervlakte bouwland op de klei en. 5 pCt. van hun oppervlakte bouwland op het zand. On der kleigrond dient men hier ook te v#rstaan de zavelgronden en onder zand grond ook de dal- en veengronden. On der bouwland wordt verstaan al het op 1 Juni 1943 op het bedrijf aanwezige bouwland met inbegrip van kunstweide, zooals deze bij de inventarisatie is opge geven, vermeerderd met het grasland, dat wegens bestaande verplichting nog na 1 Juni 1943 gescheurd moest wor den. Ontheffing van de oliezaadteelt- plicht kan verkregen zijn van het Hoofd bedrijfschap Akkerbouwproducten we gens contractzaadteelt, of van den Pro ductiecommissaris wegens goedgekeurde overdracht van 'den teeltplicht aan der den, enz. Heeft men desgevraagd van den Product ecommissaris schriftelijk toe stemming ontvangen om een mislukt ge was winterkoolzaad om te ploegen, dan zal daaraan als regel de voorwaarde verbonden zijn om een- gelijke opper vlakte zomeroliezaad te zaaien. Inplaats van zomeroliezaad mag men dit jaar niet, zooals vorig jaar, op de zandbe- drijven en kleine kleibedrijven zoomaar zonder meer extra aardappelen verbou wen. Daarvoor moet men in alle gevcfl- len schriftelijke toestemming hebben van den Productiecommissaris. Op het na komen van bovengenoemde verplichtin gen zal streng worden toegezien. Het 3-jarlg bestaan van den Neder- landschen Omroep Is Zondag te Hilversum herdacht Overzicht tijdens de rede van den directeur-generaal yan den Nederlandschen Omroep, dr, Ing. W, A Herweijer CNF/De Haan/Pax m Vervoerverbod veulfens. Sinds geruimen tijd reeds is het ver voeren en doen vervoeren van veulens zonder geldig geleidebiljet verboden. Verder wordt de aandacht er op geves tigd, dat alle nog in omloop zijnde aan koopvergunningen en handelaarsvergun ningen voor veulens vervallen zijn ver klaard. Daarom verzoeken wij handela ren en, vergunninghouders de in hun bezit zijnde nog niet gebruikte aankoop vergunningen voor veulens onverwijld aan ons te zenden. In beperkte mate kunnen paardenhouders aanvraagformu lieren ter verkrijging van een aankoopt vergunning voor een bij een stamboek ingeschreven veulen, hetwelk verleden jaar als veulen is geprimeerd, indienen bij den plaatselijk bureauhouder. Aanvragen, voor vezélbindtouw Degenen, "die dit jaar hun oogst met de graanmaaier-zeltbinder willen maaien of doen maaien, moeten het noodige vezelbindtouw aanvragen op een formu lier, dat bij den plaatselijk bureauhouder verkrijgbaar is en daar moet zijn inge diend voor 15 Maart 1944. Voor behandeling van de te laat inge diende formulieren kan niet worden in gestaan. Zij moeten, er ook aan denken van te voren de eindjes touw bij hun handelaar in, te leveren, daar het geel inleveringsbewijs bij: het aanvraagformu lier moet worden ingediend. Wanneer niet of niet voldoende oud touw wordt ingeleverd, meet vóór dat een, toewijzing wordt verstrekt, eerst een nog nader vast te stellen boete worden voldaan. Toewijzing minerale mengsels. Veehouders, die voor hun vee minera- ten oehoe ven,, kunnen te allen tijde bij den plaatselijk bureauhouder in hun di- district een bon, aanvragen, waarop^ zij minerale mengsels voldoende voor vier weken kunnen betrekken. Kalibonnen. Kalibonnen met opdruk No. 5 moe ten vóór 23 Maart a.s. "bij de leveran- ciers worden ingeleverd. Zaailijnzaad. Vanaf heden is het ook toegestaan aan telers van, vlas om voor zaaizaad ook alleen op partij gekeurd lijnzaad van handelaren aan te koopen. Distributie van Landbouw werktuigen. De werktuigen, waarvoor koopver gunningen worden verstrekt, zijn steeds uit voorraaad leverbaar. Handelaren,,, welke de betreffende werktuigen in voor raad hebben, zijn, verplicht op de koop- vergunningen af te leveren. Men wende zich dus niet tot handelaren, welke ver wachten de werktuigen binnenkort te ontvangen, doch tot handelaren, welke direct uit voorraad kunnen leveren. In dien men, geen leverancier kan vinden, wende men, zich tot het Bureau voor 'de Metaalverwerkende Industr.e, Riouwstr. 174-186, 's-Gravenhage, met het verzoek om adressen van leveranciers, waarbij tevens moet worden, medegedeeld, tot welke leverancier(s) men, zich zonder resultaat heeft gewend. In, verband hier mede is het in het vervolg onder geen voorwaarde meer mogelijk de vergun ningen, die toch nog zouden verloopen, te verlengen,. Bewaring bescheiden. De telers van aardappelen moeten hun bescheiden., zooals afleveringsbrief jes, veevoederverklaringen e.d., steeds zorgvuldig bewaren. Bij bedrijfscontrole moeten deze kunnen worden getoond. Zijn ze onvindbaar, dan zullen hieruit zeer nadeelige gevolgen voortvloeien. Landbouwzaaipeulvruchten voor bedrijfs-volkstuinders. Behalve op de thans geldende peul vruchtenbon, Algemeen 055 kan men ook op de eerstvolgende peulvruchten- bon zaaipeulvruchten. betrekken. Voor nadere bijzonderheden wende men zich tot zijn zaadhandelaar. De wnd. Voedselcomm. v. N.Br. De wnd. Algemeen Gemachtigde voor den Wederopbouw en, de Bouwnijverheid heeft zich genoodzaakt gezien, ook de werken onder de f 500 aan een nadere goedkeuring zijnerzijds te onderwerpen. Deze regeling ïs ingegaan 1 Maart j.l. Het gevolg hiervan is dat thans dus alle bouwwerken, karweien, enz. zoo wel onderhouds- als nieuwwerk, moeten worden aangevraagd. De gemeenten kunnen dus ook geen bouwvergunningen meer verleenen voor werken onder de f 500, waryieer niet aanwezig is een goedkeuring, verleend door het Bureau Goedkeuring Werken in de Provincie waar het werk moet wor den uitgevoerd. Om een dergelijke goedkeuring te bekomen moet de aanvrager inzenden een formulier AGM 178, welke ad. 25 cent verkrijgbaar zijn ter Secretarie,, en welke na invulling moeten worden ingezonden bij den 'Dienst van BouwToe- zicht. Ontvangt men daarna een goed keuring op deze aanvrage dan kan daar na, zoonoodig, worden overgegaan tot het aanvragen van de gemeentelijke bouwvergunning. Uit den aard der zaak kan het ook ook voorkomen dat men wel een goed keuring van Bureau Goedk. Werken noodig heeft en geen gemeentelijke bouwvergunning, o.a. wanneer het zui ver onderhoudswerk betreft. De bouwvergunningen van het BGW. zullen voornamelijk worden gegeven voor onderhouds- en herstellingswier- ken en uitsluitend in zeer urgente ge vallen bij nieuwbouw. Er wodt de aandacht op gevestigd dat dus thans ook voor werken waarvoor alle bouwmaterialen aanwezig zijn en men dus geen toewijzing noodig heeft, een nadere goedkeuring moet woroVn gevraagd. Riet. De aandacht wordt er op gevestigd dat er slechts zeer weinig riet ter distributie beschikbaar ls en dat daarom slechts enkele toewijzin gen verleend zijn..Het is niet noodig na te vragen of de aanvrage wel in behandeling is of dat deze vernieuwd moet wordenalle in het bezit van BouwToezicht zijnde rietaanvragen blij ven voorloopig geldig en wanneer men geen uitsluitsel ontvangt wachte men af tot er een toewijzing komt, ook al duurt dit lang. VERKOOP VAN VLEESCH OP VRIJ DAG EN ZATERDAG OP NIEU WE BONNEN VERBODEN. Het publiek gaat er den laatsten tijd weer meer en meer toe over aan drang op de slagers uit te oefenen, dat deze op Zaterdag of zelfs Vrijdag vleesch verkoopen op de des Vrijdags bekend gemaakte bonnen. Nadrukkelijk wordt er nogmaals op gewezen, dat zulks ten strengste verboden is. Nauwgezette controle zal op de na leving van, deze bepaling worden uit geoefend. Overtreders van deze voor schriften dienen te overwegen, dat niet alleen de slager, doch ook de kooper zich aan strenge straffen bloot stelt,, indien bij controle overtredingen van dien aard moeten worden vastgesteld. KAAS OP DEN AANVULLINGSBON 'BOTER. Het Rijksbureau voor de Voedselvoor ziening deelt 'mede Zooals bekend, wordt eens per zes weken een bon, de z.g. aanvullingsbon, aangewezen, 'teneinde het boterrantsoen voor de gewone verbruikers van. 250 gram per 14 dagen op 250 gram per 12 dagen te brengen. Ditmaal jzal echter op bon Boter 10 B, welke op 5 Maart is aangewezen, in plaats van 125 gram boter of margarine 250 gram, 20 plus of magere kaas beschikbaar worden ge steld. Aangezien, de handelaren niet vol doende bevoorraad zijn. om deze kaas onmiddellijk af te leveren, moet men deze bon tot en, met morgen 11 Maart bij zfijn normalen kaasleverancier inleve ren, desgewenscht tegen ontvangstbe wijs. Van 26 Maart af zal men, de kaas in ontvangst kunnen nemen, terwijl bon Bo ter 10 B nog tot en met 15 April a.s. geldig blijft. KLANTENBINDING SCHOENREPA RATIE. Ia verband met de vele moeilijkheden welke zich den laatsten, tijd ten aanzien van de reparaties van schoenen voor doen, is met ingang van 1 Maart 1944 in geheel Nederland voor de reparatie van schoeisel een klantenbinding inge voerd. Met ingang van dien datum Slechts aan de fronten. Ja, daar al leen ligt de beslissing. Een der belangrijkste fronten is on getwijfeld de ZEE, sinds eeuwen het terrein, waar de Nederlander zich het beste thuis voelt en waar ons volk zijn grootste triomfen vierde. Volk van Nederland, keert U niet af van de zee, laat anderen U den weg naar zee n.iet versperren! Bedenkt, dat de zeevaart de stuwende hartslag van ons Volk is en zeer zeker gezegd mag worden f „Zonder zeevaart heeft Nederland geen toekomst meer" Strijdt derhalve meee voor 'Europa's vrijheid ter zeee en meldt U als vrij williger bij de Kriegsmarine! Aanmelding staat open voor iederen Nederlander van 1745 jaar. Inlichtingen worden verstrekt door de Marineannahmestelle West für Germ. Freiwillige, Plompetorengracht 24, te Utrecht, het SS-Ersatzkommando Nieder- lande, den Haag, Korte Vijverberg 5, Nebestellen: Amsterdam: Dam 4, Alk maar: Langestraat 5, Groningen: Heere straat '46, Enschede: Hengeloschestraat 30 en Heerlen: Saroleastraat 25 en door alle Hafen- en Ortskommandanturen in Nederland. Slechts aan de fronten wordt over het lot van ons vaderland beslist!

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1944 | | pagina 1