voor het Land van Eeusden en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard VERD U1STEREN Buitenlandsch Overzicht Officiëele Landbouw mededeelingen UITGAVE: FIRMA L. J. VEERMAN, HEUSDEN - INT. TEL. 19, POSTREK. 61525 BEKENDMAKING. VAREN, DAT IS LEVEN De hergroeping der Duitsche legers. NIEUWSBLAD Abonnementsprijsper 3 maanden franco per post beschikt f 1.30 Bij onze agenten 11 cent per week ***0 VAN AITÉNA Advertentiën24 m.M. f 1.32 elke m.M. meer 5^/* cent Dit blad verschijnt Vrijdagmiddag Algemeen Redacteur: J. H. ROZA - HEUSDEN Advertentiën worden tot Vrijdag morgen 9 uur ingewacht Er wordt op gewezen, dat de gebie den in de provincies Zuidholland en Zeeland, waarvan het betreden door de politie verboden is, met ingang van 17 Maart slechts mogen worden bezocht door hen, die in het bezit zijn van een daartoe door den bevoegden gevol machtigde van den Rijkscommissaris (po- lizeiofiizier) afgegeven vergunning, wel ke moet worden aangevraagd bij den burgemeester van de gemeente, welke men wenscht te bezoeKen. De tijdens de ontruiming van bepaalde gebieden verleende faciliteiten voor het bezoeken van de verboden gebieden zijn met in gang van 17 Maart vervallen. den worden overgenomen en door de Prov. Commissie voor den Paardenhan del worden toegewezen 4 April te Breda aanvang 9 u. v.m.; 6 April te Den Bosch aanvang 8.30 u. v.m.; 11 April te Valkenswaard aanvang 9 u. v.m.; 13 April te Oss aanvang 9 u. v.m.; 18 April Tilburg aanvang 9 u. v.m.; 19 April Zevenbergen aanvang 9 uur v.m. 25 April te Roosendaal aanvang 10 uur v.m.28 April te Helmond aanvang 9 uur v.m. De aan te bieden paarden die nen. des morgens op de vermelde uren op bovenstaande markten te worden voorgeleid en moeten voorzien zijn van een behoorlijk halster en touw. Loondorschers uit Zuid-iHolland Loondorschers uit Zuid-Holland, die tengevolge van de inundatie thans in Noord-Brabant wonen, moeten zoo spoe dig mogelijk hun tegenwoordig adres opgeven aan het Bureau van den Pro- /.nciaal Voedselcommissaris voor Zuid- Holland, Anna Rjulownastraat 22, te 's-Gravenhage. Dit in verband met de uitbetaling der vergoedingen. De wnd. Voedselcomm. v. N.Br. Reeds ruim acht maanden staat het Duitsche leger in het Oosten tegenover een Sovjet-macht, aan menschen en ma teriaal, zooals de wereld nog nimmer heeft gekend. Bij de bewegingen die de Duitschers sedert weken in den Zuidelijken sector en tevoren in den Noordelijken sector van het Oostelijke front ten uitvoer heb ben gelegd en ongetwijfeld wat verder zullen uitvoeren,, gaat het om meer dan alleen maar correcties van het front. De Duitschers maken daarbij als wapen gebruik van het door hen veroverde gebied, waarbij zij den numeriek over- machtigen tegenstander hebben gedwon gen tot een vermoëienden,; verliezen opleverenden. marsch met aanbod van een kans op de mogelijkheid van een vernietiging van aanzienlijke deelen van het Duitsche veldleger. Tot heden hebben de bolsjewieken geen enkelen vernietigingsslag aan de Duitschers kunnen toebrengen. Op het bruggenhoofd Nikolajef in het gebied van Wosnessensk en ten Noordoosten van. Perwomaisk bleven nieuwe vijandelijke aanvallen zonder re sultaat. Een gevechtsgroep onder be vel van kapitein Kalberlak heeft zich bij deze gevechten bijzonder onderschei den. Tusschen den middenloop van de Oekrainsche Boeg en. den Dnjestrwerd de vijandelijke druk sterker. De stad Winnitza werd na vernieling van alle voor den oorlog belangrijke installaties volgens bevel ontruimd. Ten Oosten van Proskoerof werden gedeelten van verscheidene bolsjewis tische infanteriedivisies door vastbera den aanvallen onzer pantserformaties uiteengeslagen,. Ook tusschen Proskoerof en, Tarno pol werden den bolsjewisten door ge slaagde tegenaanvalen zware verliezen toegebracht. In het gebied van Rre- mieniez en. bij Kowel duurt de zware af- weerstrijd voort. In het gebied der Prip<- jet-moerassen en aan den Zuidelijken over van de Pripjet mislukten, talrijke Sovjetaanvallen. Ten Zuidoosten" van .Witebsk kwam het tot zware plaatselijke gevechten om een. heuvelstelling,, die meermalen van bezitter verwisselde. In den Noordelijken sector van het Oostelijke front viel de Vijand alleen aan het Narwa-front aan. Na vernieti ging van 10 pantserwagens werd hjj afgeslagen. Aan den benedenloop van den Oe- krainschen Boeg hebben de Sovjets tal rijke vergeefsche aanvallen op onze bruggenhoofden ondernomen. Vijande lijke pogingen om de rivier over te ste ken werden, verijdeld. Tusschen den mid delloop van den Oekrainschen Boeg en den Dnjestr duren de gevechten met verder opdringende vijandelijke strijdkrachten voort. Aan. den bovenloop van den. Oekrainschen Boeg alsmede tusschen Proskoerof en Tarnopol zijn herhaalde aanvallen der bolsjewieken mislukt. Onze troepen, sloegen de Sov jets op verscheidene plaatsen, in vastbe raden tegenaanvallen terug en berok kenden, hun zware verliezen aan men schen en, materiaal. Daarbij werden al leen in, een corpssector 44 pantserwa gens en, 12 stukken stormgeschut als mede talrijke andere wapens en voer tuigen vernietigd of buitgemaakt. In het gebied Krzemnieniez-Kowel werden sterke vijandelijke aanvallen afgeslagen of opgevangen. De hevige gevechten duren voort. Westelijk van den Midden-Boeg kon- krachten meer terrein winnen. Tusschen Proskoerof en Tarnopol werden in zware aanvals- en, afweergevechten 20 vijan den vrij sterke bolsjewistische strijd- delijke pantserwagens vernietigd. Daar bij sloten pantserstrijdkrachten van het leger in samenwerking met formaties der Waffen-SS door een, energieken aan val een leemte in het front. Van het landingshoofd Nettuno wordt slechts plaatselijke gevechtsbedrijvigheid gemeld. Aan het Zuidelijke front duurt de zware worsteling in het centrum van Cassino met onverminderde hevigheid voort. Het station Cassino ging na zwaren strijd verloren,. In de puinhoo- pen van de plaats wordt de verbitter de strijd voortgezet. Het vooraamsnte gevechtsgebied in het verre Oosten is thans aan de In- disch-Birmaansche grens gelegen bij Fort White. De vijandelijke strijdkrachten, zijn in den sector van Tiddin, ongeveer 30 K.M. ten Noordwesten van Fort White,1 begonnen met een algemeenen terug tocht naar Indisch gebied. Andere vij andelijke strijdkrachten, in het gebied van Taungzon werden in verbitterde junglegevechten systematisch in de pan gehakt. De Japanners hebben zich hier in weer superieur getoond. In het ge bied van Fort White strijden naast de Japanners eenheden van het Indi- 6che nationale leger, die daarmede het ©ogenblik tegemoet zien,! waarop zij hun vaderlandschen bodem kunnen be treden. Reeds heeft de tegenstander hergroepeeringen ondernomen, aangezien Indische soldaten en officieren bij het gevechtscontact met eenheden van Tiet Indische nationale vrijheidsleger waren övergeloopen. In de eerste frontlinies zijn thans Engelschen geplaatst. Van 19 t.m. 25 Mrt. 19 uur. Einde 6.30 uur Van 26 Mrt. t.m. 1 April. 19.15 uur. Einde 6.15 uur, Ter beschikkinghouding van voederbieten beëindigd. Telers van voederbieten, die een vor dering tot ter beschikking houden van voederbieten hebben, ontvangen en wier voederbieten inmiddels niet werden af genomen, behoeven deze voederbieten niet langer te bewaren. Zij kunnen ze dus naar keuze zelf vervoederen, dan wel vrij verkoopen. Ook aan een inmid dels wellicht nog ontvangen aanzegging tot levering behoeft niet meer te wor den voldaan. Tot nader order mogen alle voederbieten vanaf heden dus we derom vrij verhandeld worden met in achtneming van de bestaande prijsvoor- schriften. Vergiftigde zemelen voor emeltenbestrijding. Landbouwers, die vergiftigde zemelen voor emeltenbestrijding noodig hebben, kunnen hiervoor een bon aanvragen bij den plaatselijk bureauhouder, waaronder zij ressorteeren. De aandacht wordt er op gevestigd, dat alleen vergiftigde ze melen, dus reeds vermengd met Parijs groen, beschikbaar zullen worden ge steld. Hooigrasverpachting. In die districten, waar vanwege de Grondkamer hooigras wordt verpacht of verkocht, kan tot Maandag 27 Maart een aanvraagformulier worden aange vraagd bij den plaatselijk bureaiihouder. Na dien datum worden geen formulieren meer verstrekt. Na invulling door aan vrager, moet het onmiddellijk blij! den bureauhouder \yorden ingeleverd, op dat verdere afwerking spoedig kan, vol gen. Wanneer aan den plaatselijk bu reauhouder vanwege de Grondkamer geen aanvraagformulieren zijn verstrekt is het nutteloos in een ander district een formulier te halen, en ingevuld weer in te zenden, daar deze niet in behande ling worden, genomen. Maal vergunningen. Het komt den laatsten tijd meermalen voor, dat landbouwers de aan, hen toe gezonden, X-Y-biljetten (maalvergunmn- gen) laten verloopen, zonder dat daar voor een geldige reden bestaat. Men komt dan eenigen tijd later bij den Pbh. met het verzoek de geldigheids duur van het X-Y-biljet te verlengen. De aandacht wordt er op gevestigd, dat slechts in uitzonderlijke gevallen tot verlenging of tot afgifte van een du plicaat X-Y biljet kan worden overge gaan en dan nog alleen wanneer de teler vóór het verstrijken van, den gel digheidsdatum van het X-biljet (heen- vervoer) een verzoek bij den Pbh.(heeft ingediend. Op het X- en op het Y-bil jet komt een omlijnd gedeelte voor,, het welk door den vervoerder met inkt of inktpotlood moet worden, ingevuld vóór den aanvang van het vervoer. Dit voor schrift wordt niet steeds in. acht geno men. Met nadruk zij er op gewezen, dat de vervoerder bij het vervoer van pro ducten op een X-Y-biljet,, waarvan in het omlijnde gedeelte de aanvang van het jjervoer niet is ingevuld, zich aan strafmaatregelen blootstelt, terwijl in beslagname van. de vervoerde producten zal yplgen. Bezoekdagen van het Bureau van den Voedselcommissaris. Het komt nog voor, dat zich buiten de bezoekdagen personen aanmelden bij een of andere afdeeling van het Hoofd bureau te Tilburg. Onverrichterzake moe ten zij dan weer naar huis, daar zlijl al leen 's Maandags van 912 uur, 's Woensdags en Vrijdags van 25 uur te woord worden gestaan,. Taxatiemarkten voor paarden. Door het Vee en Vleeschaankoopbu- reau zullen in de maand April 1944 op de volgende data en. plaatsen paar raamte, een compacte sterke bouw, zwa re bespiering en een rustig temperament. Van alle koudbloedrassen is de Belg de belangrijkste en meest volmaakte ver tegenwoordiger. Ook in. ons land neemt dit ras onder de werkpaarden sedert vele jaren de eerste plaats in. In den tijd der Romeinen moeten de Belgen reeds het tin uit de mijnen van Cornwalles op de ruggen hunner zware paarden naar Zuid-Frankrijk heb ben gebracht. Uit den tijd van Karei den Groote, die de fokkerij van de zwa re strijdpaarden bevorderde, dateert de moo.e sage van de vier Heemskinderen met hun machtigen hengst Bayard. Vele bekende Belgiscne paarden hebben later dezen bef aamden naam gedragen. De ridderspelen en de oorlogen in de mid deleeuwen eischten een machtig en zwaar paard. Zoo was de grondslag voor het ontstaan, van een zeer zwaar paarcl in België reeds in de vroegste tijden, gelegd Vooral na 1850 heett zich meer doel bewust en systematisch de fokkerij van het Belgische trekpaard ontwikkeld. De eerste verplichte hengstenkeurin- gen dateeren, van 1840. in 1874 hield men in, Brussel de eerste groote ten- (dbrfstelling van Brabantsche paarden. In 1886 kwam het Belgische paarden stamboek tot stand. Ook premiekeuriiv gen van. hengsten en merries werden in gevoerd. Stambcekhouderij, keuringenen tentoonstellingen, doelbewuste Over heidssteun,, gunstige bedrijfs- en bodem- omstandigheden, veel inzicht en enthousi asme bij de fokkers en een toenemende vraag naar dit uitmun.tendste aller trek paardrassen hebben deze fokkerij onge meen gestimuleerd. Het Belgische trek paard werd het beste en meest ge vraagde van alle trekpaardrassen. In Nederland werden in de Provincies Zeeland, Noordbrabant en Limburg se dert lang zwaardere paarden voor den landbouw gefokt. Het had weliswaar overeenkomst met het Vlaamsche paard inn, België, maar het was plomper en on edeler. Langs de grens had rnen reeds lang, door het gebruik' vann Belgische heng sten en. aankoop^ van Belgische veiilens, de overgang op .Belgen voorbereid. Na 1890 werd dit stelsel in toenemende mate over grootere gebieden gevplgd. Veelal paste menn, door het steeds weer betrekken van Belgische hengsten, de z.g.n. omvorminskruising tce. In de voor naamste fokgebieden Zeeland, WestBra- bant en, Limburg, werd door bovendien veel vrouwelijk fokmateriaal in te voe ren, de zuivere teelt van het Belgische trekpaard meer en meer regel. De grondslagen voor een "doelbewis- te, systematische verbetering voor het trekpaarden-ras zijn, in ons land thans zeer goed gelegd. De leiding berust bij het Stamboek vann fie't Nederl. Trek paard. Dit ontstond in 1914, het telt thans over geheel Nederland plm. 8000 leden. Het keuringswezen van jong fokma teriaal en van, volwassen hengsten en merries, aangemoedigd door geldprijzen, en medailles uit subsidies van Rijk en Provincies, is zeer ontwikkeld. Groote Nationale tentoonstellingen brengen aï en toe het beste fokmateriaal op de Centrale plaatsen bijeen. Sedert 1900 is het in Nederland verboden andere dan goedgekeurde hengsten ter dekking te stellen. De paarden,wet van 1939 heeft de zuivere ras'fokkerij nog meer afdoend op gezonde basis gezet. TDe fokkerij van het Belgisch paard is tot zoodanige hoogte gekomen, dat de voorziening met goed hengstenmateri- aal uit eigen stallen al meerdere jaren, onafhankelijk van Belgischen invoer, ge schiedt. De rationneele fokkerij moet in sterke mate rekening houden met de gebruiks waarde. Van een trekpaard, dat geschikt moet wezen voor het zware werk in den akkerbouw op de klei, verlanngen we daarom dat het voordeelig van onder houd is. Bovendien moet het gewillig en mak zijn, groote kracht kunnen ont wikkelen, zwaar werk lang kunnen vol houden, moedig en vlot zijn, op jeug digen leeftijd geschikt voor het werk. weinig vatbaar zijn, voor allerlei ziekten en tenslotte voldoende vruchtbaar zijn en goede moedereigenschappen bezitten. De grondslagen voor fokkerij op presta tie, die bij de runndveefokkerij zoo goed gelegd zijn door de melkcon.trole, be hoeven bij de paardenfokkerij overal en ook bij ons nog versterking. Voor de naaste toekomst verdient dit. vraagstuk alle aandacht, vooral ook om dat de concurrentie van de mo'tortractie Straks weer met volle kracht zal opko men. Ons land telt ongeveer 245.000 werkpaarden, die verreweg overwegend in den landbouw gebruikt worden. Om de vruchtbaarheid van onzen cultuur grond te onderhouden, voor het zaaien en oogsten, en onderhoud der gewassen eischt elke ha bouwland 150 tot 200 uren en, elke ha weiland 20 tot 50 uren paardenarbeid per jaar. De kosten van een paarden,uur bedragen tegenwoordig ongeveer 50 oetpt. De waarde van den jaarlijkschen paardenarbeid in den land bouw bedraagt in ons vaderland tegen woordig ongeveer 110 mill, gulden. Men bedenke dat paardenwerkkracht geheel eigen, nationaal product is. Het paard, de paardenfokkerij, en alles wat daar inn den loop der tijden omheen ontstaan is, spelen in het boe- rennleven een groote rol. Op de ge mengde bedrijven, is het personeel een EEN HOLLANDSCHE JONGEN BEHOORT OP DE ZEE, PAK OP DUS JE BULTZAK EN VAAR MET ONS MEE. Aanmelding staat open voor iederen Nederlander van 1745 jaar. Inlichtingen worden verstrekt door de Marineannahhmstelle West für Germ. Freiwillige, Plompetorengracht 24, Utrecht, Het SS-Ersatzkommando Nieder- lande, Den Haag, Korte Vijverberg 5. NebenstellenAmsterdam, Dam 4; Alkmaar, Langestraat 56; Groningen, Hee restraat 46; Enschede, Hengeloschestra at 30 en Heerlen, Saroleastraat 25 en door alle Hafen- en Ortskommanturen in Nederland. Op 3 dezer werd over den Hilver- sumschen zender in het kader van de rubriek „Wat doet de Directie van den landbouw?" een, lezing gehouden over het koudbloed- of trekpaard. Deze rede laten wij hier volgen.: Van de oudste tijden af is het paard den mensch in velerlei vorm tot nut ge weest. Sedert het tot huisdier gemaaxt werd is dit verstandige, volgzame en aanhankelijke dier door de menschheid verheerlijkt en vereerd in sproookjes, geschiedenis en kunst. De Arabieren vertellen zelfs dat God, toen hij het paard wilde scheppen tot den Zuiden wind riep: „Ik wil een schepsel uit je maken." Uit een handvol van dien ver dichten Zuidenwind ontstond het paard. Vondsten in grotten wijzen er op dat ij} den, ijstijd het toen wilde paard de menschen tot voedsel diende. Het ge bruik voor den krijg en voor de jacht is van zeer ouden datum. Zoodra de vroegere volken, die van jacht en vis- scherij leefden, vastere woonplaatsen ko zen en de geregelde landbouw gingen beoefenen, werd het paard voor het landbouwwerk ingeschakeld. Daarin lag en ligt nog steeds de hoofdbeteekenis van het paard als huisdier. De ontwik keling van de rensport gaf het aanzien aan de harddravers. Tenslotte heeft het paard voor het rijtuig, tijdelijk voor de stedelijke trams en later ook in het vervoerswezen bij handel, transport en industrie een. groote beteekenis gekre gen. In den loop der eeuwen is een groote verscheidenheid van, paardenras sen en, typen ontstaan. Men onderscheidt de paarden dikwijls in de lichtere,, edele, snelle, tempera mentvolle warmbloed rassen en de zwa re, compact gebouwde -langzame, rusti ge koudbloed paarden. De voornaamste koudbloedrassen in Europa zijn in, Engeland: de hSires en de Clydesdales; in, Frankrijk, België, Duitschland en Nederlandde Belg, de Boulannees en de Percheron. Van het trekpaard, dat in, de al lereerste plaats zwaar landbouw- en sleeperswerk moet verrichten, verlangt men boven alles groote kracht en een rustig temperament. Het is vooral aange wezen om zwaren. trekdienst te ver richten in. een rustig tempo, meestal stappend. De toptrekkracht van een, paard be draagt in doorsnee 80 pCt. van het li chaamsgewicht. De duurzame trekkracht plm. 10 tot 20 pCt. De grootste factor voor de bepaling van de trekkracht is het lichaamsgewicht. Voor het ontwik kelen van groote trekkracht zijn na tuurlijk een zwaar geraamte, breede, gezonde gewrichten en een zware be spiering evenzeer noodig als een groot gewicht. Een rustig temperament, groote mak heid enn, gewilligheid om zwaar werk te verrichten zijn, bovendien noodig. Bij alle koudbloedrassen is dan ook ge streefd naar veel massa, een zwaar ge- op het aanstaande bezoek aan Londen van Stettinius, den pilaatsvervangenden minister van buitenlandsche zaken. Tijdens dit onderhoud, voegen de zelfde kringen er aan toe, zullen Roose velt en Churchill trachten, nogmaals, en duidelijk, de plannen van de Anglo- Amerikanen voor na den oorlog bepa len. Deze verklaring is des te meer ge- wenscht, daar de Atlantic Charter den laatsten tijd zoowel in de Ver. Staten als in Groot-Brittannië tot scherpe critiek heeft aanleiding gegeven. KLACHTEN UIT EEN PLUTOCRA TISCH LAND. Het Britsche Lagerhuis heeft onlangs een voorstel ter verhooging der mili taire soldijen verworpen. „Daily Herald" komt daarop terug door een aantal in gezonden stukken van lezers te publi- ceeren. Daaraan ontleenen wij het vol gende: „In het Amerikaansche leger is de leuze: voor êlken dag militairen dienst een pond op de bankbij ons el- ken dag een halve shilling". „De schadeloosstelling voor onze sol daten is een bedorven nestel, het stinkt van de gemeenheid van onze regeering". „De gezins ondersteuningen zTJn ab soluut ontoereikend. Wij vrouwen moe ten ons vernederen en bij weldadig- heidscomité's om oude schoenen voor onze "kinderen bedelen." „De betaling van onze soldaten is afschrikwekkend pover." „Er zijn talrijke lieden, die kans zien om thuis te blijven, z.g. omdat rij arbeid verrichten, welke voor Men, oor log noodig is. Zij vergaren, een vermo gen, schuiven dan een paar pond af voor onze weduwen en weezen, en wor den daardoor in. den adelstand verhe ven." ITALIAANSCHE INDUSTRIEELEN GEARRESTEERD. Blijkens een bericht in den Völki- scher Beobachter is in den laatsten tijd een groot aantal industriemagnaten, die indertijd aan de revolte van Badojglio hebben medegewerkt, gearresteerd. Onder hen bevinden zich graaf Volpi di Misurata, de ongekroonde koning van de tlaliaansche electriciteitsindustrie, senator Luigi Burgo, ingenieur Guido Donegani. president van de „Monteca- tini" het grootste Italiaansche chemische concern en Franco Marinotti, de pre sident van, de Snia Viscosa, de Italiaan sche kunstzijde-industrie. Senator Luigi Burgo, een papiermag naat. van wien bekend is, dat hij Badog- lio met minstens honderdmillioen lire ondersteund heeft, is naar het buiten land gevlucht. Onder het opschrift „Oost en West" publiceert de Völkischer Beobachter 'n artikel van den plaatsvervangenden Rijks perschef Helmut Sündermann, waarin zin, beteekenis en effect van de her- grcepeering der Duitsche strijdkrachten uiteen worden gezet. Hij verklaart,, dat wie de huidige verdeeling van krachten in den. grooten slag om Europa overziet zich geneigd voelt, Churchill te vra gen: „Waarom zijt ge zoo terughoudend, zoo geheel tegen uw aard?" Dat men te Londen het stategische feit,,' dat in het Zuiden en. Westen van het continent sedert geruimen tijd Duitsche legers staan, niet apprecieert, zal volgens Sun- derman niet in de laatste plaats zijn oorzaak vinden, dat van dit gezichts punt uit bezien menig sucoes van de bolsjewisten in. het afgeloopen jaar den critischen waarnemer niet meer als een triomf van Stalin,, doch als het gevolg van een, hergroepeering der Duitsche strijdkrachten voorkomt. Daar komt nog bij, dat de Duitsche strategie, die gebiedsverliezen in, het Oosten heeft aanvaard, om zich in het Westen op verrassingen voor te berei den en. in het Zuiden den toestand,, die door het verraad van Badoglio was ont staan, meester te worden, vele verwach tingen. in het Anglo-Amerikaansche kamp te niet heeft gedaan. De zoo verklaar bare Londensche zwijgzaamheid zal wel iswaar niets veranderen aan het feit, dat de tot oordeelen in staat zijnde waarnemer den grooten innerlijken sa menhang der gebeurtenissen op het Oostelijke oorlogstooneel met die in het Zuiden en, de bedreiging uit het Westen;, inziet. Woordelijk vervolgt Sündermann: ^Toen Churchill rijn, Europeesch oor logsplan opbouwde op de stelling van het ,}zacjite onderlijf", ging bij van de veronderstelling uit, dat de Duit sche oorlogvoering haar blik uitsluitend naar het Oosten, zou richten. De fout in zijn berekening was, dat hlij daarin niet de Duitsche overwegingen en maat regelen betrok. Deze werden, en wor den 'bepaald door (Je opvatting, dat de strijder in het Oosten, behoed moet worden voor een. dolkstoot in den rug". Sündermann vervólgt: „De ontwikke ling heeft de Duitsche maatregelen van den zomer van, 1943 als juist bevestigd. Het gebied in het Oosten heeft, dank zij de gevechtsprestatie ook van het nu meriek zwakkere Duitsche front, bewe zen een wapen te zijn. De Sowjets heb ben geen beslissing kunnen bevechten en het resultaat van, den 'Anglo-Ameri- kaanschen aanval in het Zuiden kan zon der overdrijving een duidelijke nederlaag worden genoemd. Dit resultaat is slechts mogelijk geweest doordat de verdeeling van de Duitsche strijdkrachten even grootscheepsch als tijdig is geschied. POLEN RICHT DEN BLIK OP AMERIKA. „De Poolsche emigranten-regeering in Londen dreigt in haar pers thans open lijk met het afbreken van haar betrekkin gen met de Britsche regeering", aldus de communistische „Daily Worker", daar zij hoopt in Washington meer steun te zullen vinden. Naar de Londensche correspondent van „Goeteborgs Handels och Sjoe- fartstidning" bericht, wordt momenteel in de V. St. een, congres voorbereid, waaraan 5000 Poolsche gedelegeerden als vertegenwoordigers van de 5 mill, in de V. St. wonende Polen zullen deel nemen. Het doel van het congres is, de sympathie van de Amerikaansche open bare meening te winnen voor de Pool sche zaak, ten einde op die wijze op Londen druk te kunnen uitoefenen. EX-KONING PETER GEHUWD. Reuter meldt, dat de voormalige ko ning van Joego-Slavië, Peter, Maandag ochtend vroeg in het huwelijk werd ver bonden met Alexandra van Griekenland. DE UITBARSTING VAN DEN VESUVIUS. Naar de Britsche berichtendienst uit Napels meldt, heeft de uitbarsting van den Vesuvius gevaarlijker vormen aan genomen. Zij is ongetwijfeld krachtiger dan alle erupties sedert 1906. Volgens de meening van deskundigen verkeert de eruptie nog in haar beginstadium. voor de Provincie Noord-Brabant Onze vrijwilligers bestudeeren voor den aanval op de kaart het terrein. SS PK Merz/O/H P, Registratie van vee, afkomstig uit inundatiegebieden. Personen, die op hun bedrijf vee heb ben opgestald, afkomstig uit inundatie- gebieden, mogen dit vee bij de registra tie van 2 April a.s. niet op hun eigen registratiekaart vermelden, dus ook niet onder „ingeschaard van anderen". Zij moeten voor élken eigenaar, van wien £ij vee uit de inundatiegebieden hebben opgestald bij den bureauhouder 'èen aparte registratiekaart aanvragen en hierop het vee van eiken eigenaar apart invullen. Deze bijzondere registratiekaar- ten kunnen eerst worden aangevraagd nadat de eigen registratiekaart is ont vangen. Mochten er veehouders zijn, die nog in de inundatiegebieden verblijf houden,, dan moeten zij op de registra tiekaart, behalve de eventueel nog op het bedrijf aanwezige dieren in een aparte kolom de namen en adressen van die veehouders vermelden, bij wie de geëvacueerde dieren zijn onderge bracht. Nadere inlichtingen rijn te ver krijgen bij den plaatselijk bureauhouder. Het S.S.-Ersatzkommando deelt medeWegens de zeer vele aanmeldingen zal nog een, extra keuring gehouden worden op Zaterdag 25 Maart van 9 tot 14 uur te Amsterdam, Dam 4 en op Maandag 27 Maart van 9 tot 14 uur te Den Haag in een der zalen van „Amicitia", Westeinde 15, waar iedere gezonde Nederlander zich kan aanmelden teneinde gekeurd te worden voor de Waffen- SS., SS-Wachtbataillon in Amersfoort, Landstorm Nederland, Kriegsmarine en de Germaansche SS in Nederland. Tijdens de keuringen worden alle inlichingen verstrekt met betrekking tot de verzorging van familieleden, duur der opleiding, extra-levensmiddelen etc. Personen tusschen 1930 jaar die aanmeldingsplichtig zijn voor de tewerk stelling, kunnen zich eveneens aanmelden en worden gedurende hun verbintenis van de tewerkstelling vrijgesteld. Officier in de Waffen-SS kan ieder worden, die na minstens een jaar dienst tijd rijn geschiktheid voor de officiersopleiding heeft bewezen. Zijn schoolop leiding is niet doorslaggevend. Beslissend voor bevordering zijn: karakter, ge drag, prestatie. Gratis reisbiljetten voor de heen- en terugreis zijn verkrijgbaar bij de na volgende Nebenstelle der Waffen-SS; Amsterdam, Dam 4; Alkmaar, Lange straat 56; Heerlen, Saroleastraat 25; Groningen, Heerenstraat 46; Enschede Hengeloschestraat 30 en eveneens bij het Ersatzkommando, Korte Vijverberg 5, Den Haag. PUCHEU DOODGESCHOTEN. Naar Reuter uit Algiers meldt, is de vroegere Fransche minister van binnen- landsche zaken, Pucheu Maandagochtend doodgeschoten. Voor zijn ter dood veroordeeling ver klaarde hij dat de atmosfeer in Algiers enghartig, ruw en vol haat is. Woorde lijk zei hij: „Indien de regeering uit Al giers ooit naar Frankrijk zou oversteken en daar dezelfde methoden en opvattin gen aan den dag zou leggen, geef ik haar geen jaar te leven, voordat het land aan. de allerergste inwendige be- foeringen ten prooi zal zijn, want bloed roept om bloed." NIEUWE SAMENKOMST ROOSEVELT-CHURCHILL? Lissabon, 20 Maart (Belgapress). Gewoonlijk goed ingelichte kringen in de Amerikaansche hoofdstad laten doorschemeren, dat Roosevelt en Chur chill elkander eerlang opnieuw zullen ontmoeten. Deze ontmoeting zou volgen CHURCHILL EN DE POLEN. Het Britsche tijdschrift „Truth" schrijft, dat Churchill formeel gelijk heeft, indien hij beweerd, dat Engeland nooit bepaalde Poolsche grenzen heeft gewaarborgddesalniettemin acht dit blad het een merkwaardige figuur, in dien men .iemand belooft, hem voor het blauwe oog te behoeden wanneer Mr. Smith hem bedreigt, terwijl men hem vervolgens zijn steun onthoudt, als blijkt dat mr. Brown hem de ooren wil afsnijden.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1944 | | pagina 1