idealen? BONNENLÏJST SCHOONMAAK A. Verschuur-Baert FAMA CABARET Voedingsgewassen in eigen tuin Gevonden en verloren voorwerpen Land- en Tuinbouw Distributie mededeelingen Ingezonden. Plaatselijk Nieuws Voetbalsport Voor de Kunstkalk Waterverf Ammoniak Zoutzuur Brusselschzand Marmerslijp Krijt Schuurpoeder Metaalpoets DROGISTERIJ Botermarkt O 84 Tel. 72 HEUSDEN. WERKELIJKHEID! Waarmede wilt U wat bereiken: Boekenschrijven, Talen? NINELL-CURSUSSEN EEN NIEUW PROGRAMMA JAN VAN LAAR en TRUDY MARLAN NET CHIPORENKO FALCONI VERHAEGEN KARHESTRAAT 1 BREDA ZEVENBERGSGHENHOEK - TELEFOON 8 Iedere schoenmaker krijgt leer naar klanten. IIEUSDEN. AALBURG. ALMKERK. BABILONIëNBROEK. CAPELLE. EETHEN. 's-GRAVENMOER. GENDEREN. LOON OP ZAND. MEEUWEN. SPRANG. SLEEUWIJK. VEEN. Diverse artikelen WERKENDAM. HERPT. Vraagt gratis prospectus aan Cliostraat 59 Amsterdam-Z. 7 tot 10 uur Cabaret van 3 tot 6 en van met hun geestige liedjes de zanger van ernst en luim en zijn band en zijn orkest zeer belangrijk deel vann den werktijd met de paarden bezig. Paarden zijn leerzame intelligente dieren. Jonge, aan komende werkkrachten hunkeren er naar met de paarden te mogen werken. Veel inzicht, zorg, liefde en. beheer- sching is noodig om de werkkracht der paarden op peil te houden, en de grootst mogelijke arbeidsprestatie te be reiken. Het werken met paarden heeft een moreelen, inslag en is een voort durende bron van verschoonint van den arbeid en vreugde. De paardenfokkerij brengt ook veel muziek in het boerenleven. De dartele, jonge veulentjes maken het leven op de boerderij aantrekkelijker vooral voor de kinderen. Met groote liefde en toewijding wordt aan de verbetering van het paard ge werkt. Het paard heeft nu eenmaal het hart van de plattelandsbevolking. Rationeele fokkerij eischt offers, in spanning, kennis en vooral geduld en volharding. De jeugd wordt geprikkeld tot studie. De kennis van dit onderdeel Van den landbouw is bij velen op hoog péA. De tentoonstelling en keuringen van paarden, zijn echte hoogtijdagen voor de boerenbevolking. De motortractie treedt meer en meer in concurrentie met het paard. Ook in den landbouw. Naarmate de fokkers er in slagen, door rationeele teelkeus trek paarden met grooter gebruikswaarde te fokkenn, wordt het gevaar, dat het paard in den landbouw in belangrijke mate door den motor wordt verdrongen, klei ner. BETEEKENIS VAN HET KLEINE. Steeds meer gaat men in de huishou ding der natuur op het kleine letten. Zonder daarbij echter het groote uit het oog te verliezen. Dacht men b.v. vroeger bij de voe ding enkel aan vet, eiwit en zetmeel, thans vergeet men net, dat daarnaast ook nog noodig zijn vitaminen en mine ralen. Zoo gaat het ook bij de bemesting van den bodem. Men leerde op cursus sen en. scholen, dat de plant uit water en een bepaald aantal elementen was opgebouwd, doch dat men alleen stik stof, fosfor, kali en kalk had toe te dienen. De rest was onbelangrijk. Maar het bleek in den loop der jaren, dat verschillende, voorheen onverklaar bare plantenziekten te wijten waren aan het ontbreken van die verwaarloosde ele menten, die, al zijn ze dan maar in ui terst geringe hoeveelheden in het plan- tenlichaam noodig, toch niet verwaar loosd kunnen worden, wil men een ge zonden. groei krijgen. Zoo zijn naast de vier genoemde ele menten voor een goede ontwikkeling noodig magnesium, kiezelzuur, titaan, varradium, mangaan, chroom, borium en meer andere. Opmerkelijk is het dat al de boven genoemde elementen, uitgezonderd bo rium in slakkenmeel voorkomen. Dit verklaart misschien de gunstige werking van deze fosforzuurmest en de nawerking welke perceelen, die ge regeld hiermede bemest werden, ver- toonen. Verschillende van de genoemde ele menten bevorderen de wortelontwikke ling en de opname der voedingsstoffen. Zeer belangrijke functies verrichten ze dus. AGRICOLA. NUTTIGE WENKEN OVER ZAAIEN EN PLANTEN. De tijd voor het zaaien en planten van groenten is weer aangebroken. Ge bruikt hiervoor het beste zaad en plant goed. Houdt steeds rekening met de gebruikelijke zaai- en planttijden. Zaait of plant niet te vroeg, doch evenmin te laat. Zorgt er voor, dat de aarde tevoren naar behooren is bewerkt en geschikt om te worden bezaaid of beplant. Gro ve kluiten dienen met een spade be hoorlijk fijn gemaakt en nog eens goed doorgeharkt te worden. Aldus verkrijgt men een fijn verkruimelden grond, die ook geschikt is voor fijne zaden zooals sla, wortelen, kool enz. Zaait of plant niet te dicht. Een te dichte stand beteekent verspilling van zaden en planten en leidt bovendien tot onvoldoende of minderwaardige op brengsten of mislukking van het gewas. Zaait uw groenten zooveel mogelijk op rijen. Dit beteekent een besparing aan zaden. Bovendien zijn de pp rijen gezaaide gewassen gemakkelijker van on kruiden te zuiveren. Zaait niet te diep, doch evenmin te ondiep. Liggen de za den te diep onder de aarde dan kan daardoor de kiem verstikken. Komen de zaden daarentegen te ondiep te lig gen, dan zal de ontkieming door ge brek aan vocht achterwege blijven. In droge gronden zaaie men iets dieper dan in natte. Beschermt de zaaibedden tegen de vogels. Het zijn vooral spinaziezaad, radijs, koolzaden en pas gesproten erw ten, waarop de vogels het gemunt heb ben. Een voortreffelijk middel tegen dit gevogelte zijn zwarte draden, die op een handbreedtehoogte kruislings over den bezaaiden grond worden gespannen. Raadpleegt voor eventueele moeilijkhe den een goede handleiding of een des kundige. Te Amsterdam vond Zondag een groote bijeenkomst plaats van den Nationalen Jeugdstorm ter gelegenheid van de installatie van nieuwe leden, waarna ter gelegenheid van den verjaardag van den hoofdstormer een défilé werd gehouden. Een overzicht tijdens de plechtige installatie der nieuwe leden CNF/Cino/Pax ra De teerling is geworpen.. Elke Neder lander van zuigeling tot grijsaard, is dezer dagen op audiëntie geweest of heeft althans de registers doen tee kenen, bij züjin schoenmaker. „Mor gen gaat 't beter" hebben de schoen makers gezegd, hun bezoekers minzaam toesprekend. En met een zekere scepsis wacht Nederland thans af, in hoeverre het dan beter zal gaan op dit gebied. We behoeven er Piet lang over uit ie weiden hoe het tot dusver was. De schoenmakers kregen hun leer toe gewezen op basis van. hun verbruik over de jaren 1937 tot en met 1939. Ware de bevolkingsdichtheid constant gebleven, dan zou dit systeem ook nu 'nog tot tevredenheid hebben gefuncti- onneerd. Er hebben zich echter wijzi gingen, voorgedaan, welke een herzie ning van de tot nu toe gevolgdel ver- deelingsmeUiode dringend noodzakelijk maakten. Groote aantallen landgenooten teiu gingen in het bui'.enland werken* andere groepen evacueerden, schoen- makerswerkplaatsen werden gesloten of zagen haar eigenaar naar elders vertrek ken. Als men, dan bovendien nog in aanmerking neemt, dat er schoenmakers bij waren, die het gemakkelijker vonden de coupures leer door de achterdeur zwart te verkoopen dan, hun klanten behoorlijk te helpen, heeft men het to taal der oorzaken, welke tot den hui- digen onbevredigenden toestand hebben geleid. De bedoeling van, de thans ingegane regeling is nu, het Leer daar te bren gen, waar het noodig is niet alleen, doch waar het ook behoorlijk verwerkt wordt. Iedere schoenmaker heeft een vaste kern van klanten gekregen de een veel, de ander weinig. Deze ver scheidenheid mag niet hinderen. De schoenmakers moeten uiterlijk den 21sten Maart de bij' hen, ingeleverde bonnen aan hun leergrossier toesturen, en via deze schakel krijgt het Rijksbu reau voor Huiden en. Leder een over zicht van de huidige capaciteit xn het schoenmakersbedrijf, zoomede van de wijze waarop deze ambachtslieden over de bevolking zijn verdeeld. Bij het Rijksbureau is nauwkeurig be kend, hoeveel klanten een schoenmaker met of zonder machinale inrichting, met of zonder knechts of leerkrachten, ge middeld kan bedienen. Wat de een te veel heeft zal daarom in den loop der komende weken voor zoover mogelijk worden overgeheveld naar den ander, die er nog wat bij kan. hebben. Er wordt als het ware geschud en opnieuw gege ven en, op 1 Mei hoopt men zoover te zijn, dat alle schoenmakerijlen in ons land een, hoeveelheid werk en dus: leer in huis krijgen, welke overeen komt .met haar capaciteit. Tegelijkertijd is een administratievoor schrift van kracht geworden, dat den schoenmakers gebiedt er een z.g. werk boek op na te houden. Dit boek is, gelijk de schoenmakers straks zullen be merken, een. stille verklikker, die mee- doogenloos registreert, of zijn eigenaar zich aan de bepalingen houdt welke voor zijn bedrijf van toepassing zijn. Het is ons gebleken, dat er in de afgeloopen weken, schoenmakers zijn ge weest, die geweigerd hebben, klanten- bonnen 069 in ontvangst te nemen op het motief, dat zij reeds bonnen hadden geaccepteerd voor zooveel klanten, als zij dachten te kunnen bedienen. Van hun standpunt bezien, kan men dezen am bachtslieden niet geheel ongelijk geven,» al was hun handelwijze onjuist. Er is immers uitdrukkelijk gepubliceerd, dat de schoenmakers verplicht waren, de bonnen aan te nemen van een ieder, die( zich daarmee meldde. Volkomen logisch ten slotte: iedereen moet ingeschreven kunnen worden; de centrale instantie, niet elke individueele schoenmaker dient uit te maken hoeveel klanten een ieder al naar den aard van zijn bedrijf kan bedienen.. De leertoewijzingen aan de schoenma kers zullen niet slechts gebaseerd zijn op het aantal bonnen, dat hij ingele verd heeft, doch ook op de samenstelling van de klantenstock. Een schoenmaker in een arbeiderswijk met veel volwasse nen krijgt in het algemeen meer leer dan zijn vakgenoot, di€ een villawijk of een gesticht voor ouden, van dagen te bedienen heeft. Dit leer moet de schoenmaker naar billijkheid over zijn clientèle verdeelen.. Er is natuurlijk een bepaalde norm gegeven als uitgangspunt zij het, dat deze norm beneden de be hoefte ligt. Daar een tuinman de zolen van zijn scnoenen meer zal vers'fijten dan bijvoor beeld <;en huisvrouw of een ambtenaar, zal de reparateur hiermede rekening die nen te houden. Het is duidelijk, dat deze regeling niet even, soepel kan werken als de klantenbinding voor groente, welke toe staat. dat men elke periode van. vier weken van. leverancier veranderd. Toch heeft men de mogelijkheid om van schoenmaker te veranderen niet geheel willen uitsluiten. Daar de leertoewijzin gen over een, vol jaar berekend worden, ligt het daarom in de bedoeling, een- friaal per jaar een bon aan te wijzen, dien men opnieuw kan inleveren bij den schoenmaker van zijn keus. Deze bepaling kan voor de schoen makers tevens een prikkel vormen om hun klanten goed te bedie'nen. Zoolang men van zijn schoenmaker dus geen bericht krijgt, dat men naar een andere schoenmakerij is overgehe veld, dienen de relparaties te worden verricht door den schoenmaker, diebon 69 in ontvangst heeft genomen. De Crt. UITREIKING VAN NIEUWE BONKAARTEN. De plaatselijke distributiediensten rei ken van 19 Maart tot en met 15 April 1944 tegen overlegging van de oude distributiestamkaart en het daarbij behoorend vervolginlegvel de volgende bonkaarten, voor voedingsmiddelen uit. Uitgereikt worden aan houders van een inlegvel K 1-V een bonkaart KA 405, K 2-V een bonkaart KB 405, K 3-V een bonkaart KC 405,, K 4-V een bonkaart KD 405 of een bonkaart KE 405. naar gelang zij geboren zijn tusschen 16 April 1940 en 17 April 1942, dan wel na 16 April 1942. Zij, die geboren zijn tus schen 19 Maart en, 17 April van de jaren 1923, 1930 en 1940, dienen hun vervolginvel te ruilen vóór het in ont vangst nemen van hun bescheiden. Men kan zijn kaarten uitsluitend af halen bij den. distributiedienst der ge meente, waar men in, het bevolkingsre gister is i ngeschreven. Een. uitzondering wordt gemaakt voor schippers woonwa genbewoners (voor zoover zij zijn opge nomen in, het Centraal Bevolkingsregis ter), gedetacheerde marechaussée's, de vaste bevolking van kostscholen e.d. en voor hen, die tengevolge van oorlogsom standigheden tijdelijk elders verblijven. Bij de uitreiking der kaarten wordt bon 27 van het vervolginvel ingenomen. Tevens wordt rechts naast het vakje S5 van de stamkaart een diagonaal kruis geplaatst. Aan mannelijke personen, geboren vóór 27 December 1925 worden tegen inlevering van de bon Tabak R03 van de tabask. Q 401 een nieuwe tabakskaart Q 405 uitgereikt. Bovendien, worden toe- slagkaarten L 405 aan hen uitgereikt,, die in het bezit waren van een toeslag- kaart L 401 en de bon Toeslag R03 kunnen inleveren. Personen, die den bon Tabak R03 of Toeslag R03 niet kunnen inleveren, ko men in geen geval in aanmerking voor een tabakskaart Q 405, resp. toeslag- kaart L 405. Men ga terstond bij de ontvangst der kaarten na, of men alle bescheiden waarop men recht heeft, ontvangen heeft. Latere reclames worden niet in behandeling genomen. MELK OVER 4 WEKEN VERDEELEN Evenals dat in de afgeloopen twee 14-daagsehe distributieperioden het geval is geweest, zullen voor de thans en de volgende 14-daagsche distrib ut ieperi oden (behalve voor de 04-jarigen.) niet vier, maar drie bonnen voor melk en taptemelk worden aangewezen. Men dient er rekening mede te houden, dat alleen bij een gelijkmatige verdeeling de kleinhandelaar aan de vraag naar melk kan voldoen. Het is niet zoo, dat men mag verwachten, dat in de eerste 14- daagsche periode de (tapte)melk op de twee 'thans aangewezen bonnen en ip <Je tweede 14-daagsche periode op de derde, nog aan. te wijzen bon wordt verstrekt. Het publiek zal zich ook nu weer er op moeten instellen de op de drie bon nen. verkrijgbare mëlk te verdeelen over de geheele periode van vier weken. PETROLEUM VOOR VERLICHTING. De aanwijzing der bonnen voor pe troleum voor verlichting van 931 Maart 1944 is de laatste bonaanwijzing voor dit doel in het verlichtingsseizoen 1943-1944 geweest, terwijl er ook na 31 Maart a.s. geen verlenging van aan gewezen verlichtingsbonnen meer zal plaats vinden. Andel, 21 Maart 1944. M. de Redacteur, Beleefd verzoek ik U onderstaande regelen op te nemen in Uw veel gele zen blad. Bij voorbaat dank voor de verleende plaatsruimte. D.V. begint op Maandag 17 April voor de le klas der Landbouwschool de nieuwe cursus. "Op het oogenblik is nog geen bericht van clen Inspecteur van de Landbouw en het Landbouwon derwijs ingekomen, dat jongens, die 7 klassen der Lagere School doorlopen hebben, ook toegelaten mogen worden. Maar al zou dit ter elfder ure nog geschieden, dan zal dit toch niet baten voor die leerlingen uit de 7e klas, welke voor de Andelse school bestemd zijn. Want blijkens de advertentie in ditzelfde nummer, worden alleen die jongens toe gelaten welke 8 klassen achter de rug hebben, of geheel leerpliehtvrij zijn. Nu reeds zijn er voor de 32 beschik bare plaatsen het maximum aantal leerlingen is eigenlijk 30 i 27 ge gadigden. terwijl uit gegevens, mij wel willend verstrekt door 25 hoofden van scholen uit de omtrek, blijkt dat voor minstens 24 jongens uit de 7e klas toegang zou worden gevraagd. Het is natuurlijk alleszins billijk dat 6udere jongens „voorrang" hebben. Van hen mag redelijkerwijze verondersteld worden, dat het hun werkelijk om land bouwonderwijs te doen is. Leerlingen uit de 7e klas zijn over het algemeen liever 2 dagen op de Landbouwschool en 4 dagen thuis, dan alle dagen op die gewone school... Bovendien kunnen de meeste ouders ze thuis goed gebruiken. Voor velen is de getroffen maatregel een grote teleurstelling en dat is vol komen te begrijpen vooral, wanneer straks soms bekend mocht worden, dat jongens die 7 klassen van de Lagere School doorlopen hebben^ toch wel toegelaten kunnen worden tot een lagere land- of tuinbouwschool. Er zit voor die ouders, die werke lijk landbouwonderwijs vioor hun jon gens begeren na de gewone school^ niets anders op,, dan nog een jaartje geduld te oefenen, W. BRONKHORST. Hoofd der Chr. Lag. Land bouwschool te Andel. OOSTLAND ROEPT! Reeds honderden Nederlandsche jongens en meisjes bevinden zich in de Landdienst-kampen in West- Pruisen. Zij bleven niet bij moe ders-pappot, maar trokken uit om boer of boerin in het Oosten te worden. Daar werken zij op het land en helpen mede aan den opbouw van ons Nieuwe Europa. Zij zijn onze jongste vrijwilligers. Versterkt hun rijen I Meldt je aan bij den Germaanschen Landdlenst, Koningslaan 9 Utrecht Op Donderdag 16 Mrt. j.l. was het 35 jaar geleden, dat de heer H. Vos alhier, zijn intrede op de Scheeps werf te Heusden deed. Om dezen, dag voor den jubilaris een, feestelijk karak ter te geven, wlerd de heer Vos des ochtends circa 12 uur met zijn familie per rijtuig van zfijln woning afgehaald en naar de Scheepswerf gereden, waar een ontvangst ten kantore plaats had en waarbij de jubilaris door den direc teur der scheepswerf in hartelijke be woordingen werd toegesproken. Aan het slot van de toespraak over handigde de directeur den. heer Vos een couvert met inhoud, waaraan tevens nog de wensch werd toegevoegd, dat het den jubilaris gegeven moge zijn, zijn werk nog lange jaren in goede gezond heid te kunnen verrichten. In den loop van den dag maakten nog velen ge bruik van de gelegenheid, om den heer Vos te complimenteeren, zoodat het voor hem en de zijnen een recht onvergete lijke dag is geworden. Maandag werd bij de damclub de matchwedstrijd beëindigd. Het eind resultaat was: Kaldende Graag 55 KlerksNieuwkoop 28 BaxKlaren 64 v. Beijnen.Timmermans 64 Jonkerv. d. Berg 55 BaaijensFitters 55 Verbeekv. d. Stoep 28 SluimersNooten 140 Op het consultatiebureau voor zuigelingen alhier, werden op 21 Maart ter onderzoek aangeboden 26 zuigelin gen en wel uit Heusden 16, Genderen 3, Herpt 3, Wijk ,2, Heesbeen 1 en Els- hput 1. Bij de gisteravond gehouden stemming voor twee Notabelen der Ned. Herv. Kerk ajhier, zijn herkozen de heeren Joh. Schouten en A. v. Wijk Wzn. De stamboekvarkensfokvereen. „Land van Heusden en Altena en Bies- bosch". hoopt op 30 Maart a.s. in café Dekker alhier, haar 12de alge- meene ledenvergadering te houden. Onze vroegere dorpsgenoot A. de Graaff, thans onderwijzer te Gies- sendam is in gelijke betrekking be noemd te Dussen. J.L Vrijdag hield de Konijnen- fokvereen. „Nut en Sport" alhier haar 3e jaarvergadering. De voorzitter de heer L. Borstlap opende de vergadering en heette de aanwezige leden hartelijk welkom. Na de notulen kregen we het jaarverslag te hooren door den secre taris, waaruit bleek dat 6 leden de vereeniging hebben verlaten terwijl 32 nieuwe leden daarvoor in de plaats waren gekomen, zoodat het ledental gestegen is tot 117. Uit het verslag van cj^n penningmeester bleek, dat de vereen, er goed voor staat. Het vereeni- gingsjaör kon met een batig saldo van f204.44 worden afgesloten. De aftredend^ voorzitter werd met jovergroote meerderheid herkozen en nam onder dank voor het in hem gestelde vertrouwen deze herbenoeming aan. Na nog enkele punten, welke van minder belang waren, behandeld te hebben sloot de voorzitter te ongeveer half 10 deze vergadering. Mej. H. P. Dekkers Pd. heeft haar benoeming tot onderwijzeres aan de Chr. School te Stoutenburg, gemeen te Hoevelaken, aangenomen en zal 1 Mei a.s. aldaar in functie treden. Voor de 3e klasse B.V.B. speelde het tweede elftal van de v.v. „Wit Zwart" op eigen terrein, tegen Waspik III en verloor met 10. Donderdag 30 Maart des mid dags om 2 uur zullen in, de beneden- afdeeling van het gemeentehuis vitami- nenrC-tabletten worden uitgereikt voor kleuters van 06 jaar. Stamkaart me debrengen, Bij de onlangs in deze streek ge houden win,terinspectie van het Nederl. Rundveestamboek, werden de 2-jarige stieren yan de volgende eigenaren defi nitief ingeschreven: Adr. v. Wijk tie Aalburg, Joh. Oerlemans te Genderen, J. Branderhorst te Eethen, C. M. Don ken te Drongelen en Gebr. Oerlemans v. d. Schans te Drongelen. Onze streek beschikt alzoo thans over een prima stel mannelijk fokmateriaal. Het hoofd der Chr. School de heer Verlare en de onderwijzeres Mej. Arnoldi, die beiden, wegens den pensi oengerechtigden leeftijd het oriderWijls zullen verlaten, hopen D.V. 3 April afscheid te nemen van de leerlingen, schoolbestuur en ouders der schoolgaan de kinderen, Op Donderdag 30 Maart des avonds kwart voor 7, hoopt in. de Ned. Herv. Kerk, voor de Herv. Jongel.ver. alhier op te treden Ds. Harkema uit Wijk, met het onderwerp „De Weder komst van Christus." Niemand verzui- me deze avond bij te wopen. -Beroepen bij de Ned. Herv. Kerk alhier, Candt. Koele, hulpprediker te Huizen. Op de verplichte voorjaarskeu ring van, springstieren, die alhier op 14 Maart j.l. gehouden werd, werden 12 dieren aangeboden, allen van het zwartbont type. r Hiervan werden 11 goedgekeurd, toe- behoorende aan: L. A. v. Eeten te Andel, J. C. v. d. "Beek te Genderen, Wed. Joh. de Raad te Meeuwen, P. Scherft' te Meeuwen, W. de Graaff te Babiloniënbroek, M. Boll te Doeveren, W. van Gammeren te Drongelen, D. W. van Mersbergen te Babiloniënbroek, Jac. Heymans te Babiloniënbroek en J. C. Wink te Wijk (2 stuks). De stier van J. C. v. d. Beek te Gen deren werd door den, Inspecteur van het Ned. Rundveestamboek voor voor- loopige inschrijving goedgekeurd. Het 9-jarig zoontje van de fam. L. te Kaatsheuvel is in een teil kokend water gevallen. Het ventje is aan de brandwonden bezweken. Zondagavond is tegen 11 uur in de Molenstraat te Kaatsheuvel A. Zee- brechts een 36-jarige ongehuwde man in zijn woning doodgestoken. De ver moedelijke dader W. M. wonende naast het slachtoffer kwam tegen 11 uur bij Z. binnen, na een woordenruzie heeft M. vermoedelijk een op tafel liggend broodmes gegrepen en, het Z. in de borst gestoken. De getroffene was binnen enkele oo- genblikken dood. Nog denzelfden avond is M. door de marechaussee gearresteerd en in de kazerne opgesloten. De getroffene stond gunstig bekend, terwijl de vermoedelijke dader niet op zoo'n goeden naam kan bogen. A.s. Dinsdag 28 Maart des nm. 2.30 en des avonds 7 uur hoopt voor de Geref. Gem. alhier op te "treden Ds. v. d. Berg van Krabbendijke, alsdan zal biduur voor 't gewas worden gehou den. Ten nadeele van Ds. Sirag werd voor de pastorie zijn fiets gestolen. La- tpr is deze achter de hoven, ontdaan van de banden teruggevonden. Vande(n) dader(s) geen spoort. Een zelfde geval overkwam Mej. J. Oerlemans. A.s. Zaterdag zal in gebouw Vegos een groot 'kinderfeest gegeven worden, waarin o.a. medewerken de bekende Gore. goochelaar Don José de Blasini. Des avonds hoopt hij op te treden met medewerking van hetdans- orkest „De Musicas" uit Gorinchem. Verleden week vermeldden we, dat onzen oudsten inwoner de heer D. Dekker op 1 April 99 jaar zou worden. Dit zal echter niet zoo mogen zijn. Dinsdag is hij aan een kortstondige ziekte overleden. Ds. K. Dronkert van Woubrug- ge heeft voor het beroep naar de Geref. Kerk alhier bedankt. Maandag a.s. zal alhier van het Ned. Bijbelgenootschap een Bijbeldag gehouden worden in de Ned. Herv. Kerk. Des nam. half 3 zullen de school kinderen vanaf de 4e klas de kleine tentoonstelling bezichtigen. Des avonds 7 uur zal een samenkomst gehouden worden voor volwassenen, waarbij de heer E. J. Brugmans uit Amsterdam zal spreken over: De Bijbelverspreiding in voor de 4e periode 1944 (1e helft) 19 MAART - 1 APRIL PER BON 13-14 A Brood of gebak 4 rants. 13-14 B Brood of gebak 1 rants. 13 Beschuit 1 rants. 14 Beschuit, Kindermeel, havermout, gort of voedingssuiker 621/» gram 073-074 Alg., Brood, bloem of gebak 1 rants. 075 Alg., Peulvruchten 250 gram D 25 Reserve, Gort 250 gram E 25 Reserve, Rijst of Gort 250 gram 076 Alg., Vermicelli 100 gram 13 A Boter, Margarine 125 gram 13 B Boter, Bak- en Braadvet 100 gram 077 Alg., 20 pl. of magere Kaas 100 gram 13-14 Melk Is/* liter 13-14 Taptemelk ls/4 liter 13-14 A Vleesch 13-14 B Vleesch 100 gram 25 gram 13-14 Aardappelen 13-14 Toeslag, Aardappelen 2 kg. 1 kg. 078 Alg., Suiker 500 gram 079 Alg., Jam 250 gram 13 Versnap., Choc, of suikerw. 150 gram 13-14 Tabak, Shagtabak, Rooktabak of Pruimtabak 1 rants. 080 Alg., Eenheidszeep 1 rants. 081 Alg., Waschpoeder 250 gram C 26, D 26, E 26 Res., Waschpoeder 250 gram E 27 Res., Toiletzeep 1 rants. Op deze bonnen mag reeds op 18 Maart worden gekocht, uitgezonderd vleesch en aardappelen. Alle bonnen zijn 14 dagen geldig, uitge zonderd 13-14 Melk, 13-14 Taptemelk, 080 Zeep, 081, C26, D 26, E 26 Waschpoeder en E27 Toiletzeep tot 15 April. Bon 13 Aardappelen en 13 Toeslag, 19 t.m. 25 Maart. Reeds aangewezen bonnen welke nog geldig zijn: 10 B, (Boter) voor 250 gram Kaas, 12 A en 12 B (Boter) voor 125 gram Margarine, 5 Maart t.m. 15 April. R01 Tabak, Scheerzeep 45 gr. Petroleum 19 en 20, bonkaart U403,1 liter 54, 55, 56, 57, 58, bonk. S 121 verl, 1 liter per bon 65 en 66, bonkaart S 221,1 liter Brandstoffen 23 B.V. 1 eenheid 11 t.m. 18 K.F. 1 eenheid Periode 1 t.m. 10 brandstoffen 1 eenheid Geldig t.m. 29 April 1 April 31 Maart 31 Maart 30 April 30 April 30 April Niet alleen bonnen, maar ook geld hebben onze huismoeders noodig om eten te kunnen koopenoffert voor haar aan Winterhulp. Giro 5553. oorlogstijd. Het geheel zal onder lei ding staan, van den 2en voorzitter der afd. commissie Veen, Wijk en Aalburg, Ds. L. Trouwborst te Aalburg. Op de j.l. Dinsdag te Almkerk gehouden stierenkeuring is de stier van B. v. d. Dag alhier goedgekeurd. Zaterdagmiddag hield de lucht beschermingsdienst van Werkendam en De Werken een algem. vergadering on der leiding van, het Hoofd van den Dienst de heer P. J. v. Berchum. De burgemeester van de gemeenten Wei- kendam, De Werken en Sleeuwijk, de heer N. v. Duist kreeg na opening het woord. Hij besprak den ernst van den tijd en de noodzakelijkheid van de lucht bescherming bij eventueele beschieting en luchtgevechten. Daar de dienst hier ter plaatse tekort geschoten is in zijn plicht, zal hij in zdjn geheel opgehe ven worden en zal er een nieuwe kern samengesteld worden, n.l. met de blok hoofden van Brandweer, Geneeskundigen Dienst, Opruimingsdienst en Hulppolitie GEVONDENte Aalburg, een zwarte handschoen. Inl. te bekomen bij A. Bouman C 113, 't Kruis te Aalburg. GEVONDENin Heusden, 1 paar beige handschoenen. Terug te be komen bij J. Versluis, Wittebroodstraat 53t Heusden. GEVONDENeen doosje, inhoudende een fleschje: Serum Antidipthericum Equinum en een bril. Terug te be komen bij den Postcommandant der Ma- rechaussée te Wijk en Aalburg. GEVONDENte Aalburg, een paar wanten.. Terug te bekomen bij A. Wijgers C 24, Aalburg. GEVONDENeen damesportemon- naie met inhoud. Wi. v. d. Heuvel- Kieboom, Plein 224, Werkendam. VERLOREN: te Aalburg, een paar leeren motor-handschoenen. Tegen belooning terug Te bezorgen bij Chr. van Wijk, Polsestraat C 172a, Aalburg. VERLORENeen zakmfes met schede, vermoedielijk in de Wijkschesteeg van af Groenesteeg tot Pooierbeemd. Tegen belooning terug te bezorgen bij Jac. v. d. Pol, Veen. VERLORENeen vulpenhouder, merk „Moor" en vulpotlood gaande van Aal burg naar 'Waalwijk. Tegen be looning terug te bezorgen bij Aagje Vos, Hooge Maasdijk C 5, Wijk en Aalburg. VERLORENeen bril, zonder étui, op den weg van Korte Stieeg te Aalburg naar slagerij J. van Loon te Wijk. Gaarne terugbezorging verwacht bij H. v. d. Broek, Korte Steeg C 108, Aalburg. VERLOREN: een zwarte vulpen met gekleurde dop. Tegen belooning te rug te bezorgen. Inl. C. B. v. Driel, Hoogstraat, Werkendam. VERLOREN: een reservewiel vaneen luchtbandenwagen. A. Ritmeester, Schans, De Werken. VERLOREN: een heerenportemonnaie met inhoud. Anna Zwets, Sleeuwijk- schendijk 76, De Werken.. VERLOREN: een portemonnaie met inhoud. Tegen belooning terug te bezorgen bij P. Visser, Hoogstr. 13, Werkendam. VERLORENeen breipen.. B. Da- men, Badhuismeester, Werkendam. VERLOREN: in de gemeente Eethen een „Swan" vulpenhouder. Tegen belooning terug te bezorgen bij Dr. v. Vuuren te Dussen,. A.s. Zondag speelt een elftal van den Jonge Boerenstand Herpt, een wed strijd tegen den J. B. uit Haarsteeg. De-

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1944 | | pagina 2