Vrijdag 14 April 1944 voor het Land van Heusden en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard No. 6390 Buitenlandsch Overzicht VERD Ü1STEREN Buitenland UITGAVE: FIRMA L. J. VEERMAN, HEUSDEN INT. TEL. 19, POSTREK. 61525 Zware luchtslag tegen Amerikanen Van 9 tot 15 April. Begin 20.45 uur. Einde 6.45 uur. KEURINGEN Kameraden in Overheidsdienst. BEKENDMAKING LANDWACHT NEDERLAND. Aangezien reeds is gebleken, dat onbevoegden misbruik heb ben gemaakt van poli.tebevoegd- heid, zgn. in verband met de landwacht, wijs ik er nogmaals op, dat de 'landwacht in dienst altijd! kenbaar is aan de roode armband met het opschrift Landwacht" en bovendien zich kan fegitimee- ren door het roode legitimatie bewijs van de landwacht Neder land. De burgerij is dus in geener lei opzicht verplicht gevolg te geven aan beve.en van personen, die zich als landwacht uitgeven en die genoemde kenteekenen niët dragen ot kunnen toonen. In.e- gendeel, men wordt verzocht der gelijke voorva/len aanstonds bij de bevoegde landwachtinstan'.ies te melden, zoodat daartegen on middellijk kan worden opgetre den. Gewe teijk komm ndsur voc® Zuid-Hol.and en Zeeland. Verhooging uitkeeiing aan fa milieleden van vrijwilligers bij de Waffen-S S., S.S. wacht bataillon tn Landstorm Ne derland. Het SuS. Ersatz-Kommando Nieder- lande, Korte'Vijvefberg 5, Den Haag, deelt mede: De uitkeeringen voor levensonder houd aan familieleden van vrijwi.Ti gers bij 'bovengenoemde formaties zijn belangrijk verhoogd. Aan echtgenooten van gehuwden, die een inkomen hebben tot een be drag van f200.per maand, wordt voor onderhoud tSO.— per maand uitgekeerd. Bovendien voor ieder kind tot 16 jaar f28.per maand. Verder vergoeding van huishuur voor het volle huurbedrag. De uitkeering wordt bij een aan tal van bijv. drie kinderen beneden 16 jaar dan als volgt: echtgenoote per maand t'80. 3 kinderen a t28.p.m. f84. huur geschat per maand t'25. ot eventueel hooger per maand tl89. Bovendien worden de verzekerin gen vergoed voor het voLe te betalen premiebedrag. De uit te keeren vergoeding mag echter niet meer bedragen dan B/2 maal de vroegere netto verdiensten. Voor kinderen tot 16 jaar buitens huis verblijvend wordt een vergoe ding verstrekt van f42.per maand per kind. Voor kinderen boven de 16 jaar voor zoover hun opvoeding nóg niet voltooid is, wordt een uitkeering ve r strekt van f35.per maand per kind. Bovendien genieten de gezins leden der vrijwi.ligers extra le- vensmiddelen-toes ag, kolen oe- slag enz. Bij grootere inkomens worden naar verhouding grootere bedragen voer familie-onderhoud uitgekeerd. In enkele bijzondere geva.len kan na een ingesteld onderzoek' een ex tra uitkeenng worden toegestaan, (geboorte, sterfgeval, ziekte, enz.). De ongehuwde vrijwilligers kun nen over dit bedrag persoonlijk vrije lijk beschikken. Zij kunnen het dus doen uitbetalen als onderhoud aan hun ouders, kunnen het echter ook bijv. op een eigen bankrekening ge stort krijgen, naar keuze. Deze bijdrage in het onderhoud ot ter vrije beschikking, wordt ui aile geval Te n toegestaan. In plaats van deze bijdrage voor het onderhoud wordt voorzoover de vrijwilliger voor het grocuste gedcel- te in hei onderhoud van zijn ouders had te voorzien, kostwinnersvergoe ding uitgekeerd en wel bij een ouder tot t70.p. maand, bij'beide ouders tot 1115.p. maand. Bovendien kan in oijzondere gev al ien een huurtoestag worden ver leend. Buiten de bovengenoemde gezin s- en andere uitkeenngen ontvangt de vrijwilliger zijn soidij, vr*je voeuing, kleeding enz. Aue verdere inlichtingen zijn ver krijgbaar en aanmeluingen kunnen geschieden bij het Ersa.z-Kommanao Niederlande, Korte Vijveroe.g 5, Den Haag en Nebenstelie Amsterdam, Dam 4, Nebenstehe Heerlen, Saroleasir. 25, Nebenstehe Groningen, Heerens.r. 46, Neoensttl.e Enschede, HengelOiCue- straat 30, Nebenstehe Alkmaar, Langes.raat 56, alweer voor de eerstdaags te houden keuringen eveneens gratis reisbiljet ten voor de heen en terugreis ver krijgbaar zijn. De aandacht wordt er op ge vestigd, dat zij, die om bijzon dere redenen in Nederland moe ten blijven, dienst kunnen nemen bij het S.S.-Wachibataiii,on Amersfoort, ot bij den Land storm Nederland, waarvoor aile bovengenoemde uitkeenngen, le- vensmtddelen-toesiagen en alle andere voordeelen eveneens gel den. Zij, die tusschen den leeftijd' van 1835 jaar zijn en aanmeldings plichtig zijn voor den ar- d ejd s'm ze t, kunnen zich even eens aan bovengenoemde adressen persoonlijk ot schrif.eiijk aanmelden en worden tijdens hun verbintenis bij bovengenoemde onderdeden vrij gesteld van den arbeids inzet. Officier in de Waften-S.S. kan ie der worden, die na ten minste een jaar diensttijd zijn geschiktheid voor de officiersopleiding heeft bewezen; zijn schoolopleiding is niet doorslag gevend. Radiorede van Cordell Hul. Dit blad verschijnt Vrijdagmiddag Algemeen Redacteur: J. H. ROZA HEUSDEN NIEUWSBLAD VAN ALTEHA a Abonnementsprijsper 3 maanden franco per post beschikt- f 1.30 Bij onze agenten 11 cent per week Advertentiën 24 m.M. f 1.32 elke m.M. meer 51 j cent Advertentiën worden tot Vrijdag morgen 9 uur ingewacht De zware afweerstrijd in gebied van Odessa en ten N. van de Krim duurt nog steeds voort. Aan het landingshoofd van de Si was j en op de landengte van Perekop is de kracht der vijandelijke aanvallen toege nomen. Er worden zware gevechten ge leverd met den in sommige sectoren gepenetreerden vijand. In het gebied van Odessa zijn de Duitsche troepen nog altijd in een zwa- ren afweerstrijd gewikkeld. De stad zelf werd na uitvoering van de wekenlange voorbereide verwoesting van alle voor de oorlogvoering van belang zijnde in richtingen, en na voltooiing der weg voering van. alle schepen, voertuigen en ander oorlogsmateriaal, in het kader der beraamde bewegingen ontruimd. Ten Zuidwesten en Westen van Odes- sa trokken onze troepen zich op de aangewezen doelen terug. Aan het Noordelijk front op de Krim duren de zware gevechten met numeriek sterkere infanterie- en pantserstrijd krachten voort en hebben zich Duit sche en Roemeensche troepen onder zwa re gevechten naar verder Zuidelijk ge legen stellingen gedistancieerd. 'N groot aantal vijandelijke pantserwagens werd stukgeschoten. In het kader van de, ook op het schiereiland begonnen, distancieerijigsbe- wegingen, werden de stad en haven van Kertsj, na verwoesting van alle in mi litair opzicht belangrijke installaties, ont ruimd. Zware gevechten met de krachtig opdringende bolsjewisten zijn aan den gang. Ten Noordoosten van Tiraspol werd een vijandelijke penetratie afgegrendeld. Ten Westen van Orhei werd een pe netratieplaats uit de gevechten van de laatste dagen vernauwd. In de Oostelijke Boekowina braken Duitsche pantserformaties krachtigen te genstand der Sovjets, vielen vijandelijke aanvalsgroepen in de flank aan en brach ten dezen, in samenwerking met Roe meensche troepen, zeer zware verliezen toe. In het gebied ten Zuiden van Sta- nislau heroverden. Duitsche pantsergre nadiers, tezamen met Hongaarsche berg troepen, de tijdelijk vierloren gegane stad Delatijn op den Vijand. Tusschen Czernowitz en Brody werd de zuivering van. het terrein van ver strooide vijandelijke strijdkrachten, die zich hardnekkig verdedigden., voortgezet. Het dappere garnizoen, van Tarnopol bleef standhouden, tegen krachtige vij andelijke aanvallen. Ten Zuidoosten, van 'Ostrof liepen de bolsjewisten na het aanvoeren van nieu we strijdkrachten, wederom vruchteloos storm op de Duitsche stellingen,. Sterke eskaders gevechtsvliegers heb ben een zwaren aanval ondernomen op het vijandelijke ravitailleeringscentrum Kiew. Zware ontploffingen en uitgebrei de branden werden waargenomen in de doelgebieden. Ten Zuiden van 'Pleskau vielen de Sovjets Maandag niet opnieuw aan. Sedert den 31en Maart hebben hier Duitsche troepen, onder het opperbevel van den. generaal der artillerie Loch en onder bevel van den luitenant-generaal Matzky de doorbraakpogingen, van ver in de meerderheid zijnde Vijandelijke infanterie en pantserformaties verijdeld en den. vijand zware verliezen aan men- schen en, materieel toegebracht. O.a. werden 306 vijandelijke tanks en stukken stormgeschut, alsmede 121 vlieg tuigen vernietigd. In verscheiden sectoren van het Zui delijke front in. Italië drongen stoottroe pen krachtig versterkte stellingen van den vjjand binnen en vernietigden tal rijke bunkers en, steunpunten van den tegenstander met de bezettingen. De vijand leed hooge' verliezen aan dooden en gewonden en verloor een aantal ge vangenen. Italiaansche torpedovliegtuigen, brach ten in, den nacht van Maandag op Dins dag voor Anzio een vijandelijk trans portschip tot zinken. Een aan de westkust van Rhodos gelande Britsche commandogroep werd in een. gevecht tot op den laatsten man in de pan gehakt. Bij den afweer van vij andelijke bomaanvallen op doelen in de bezette gebieden in, het Westen wer den Maandag en Maandagnacht 29 vij andelijke vliegtuigen neergeschoten. Na een overdag ondernomen aanval van een vrij zwakke formatie vijande lijke vliegers in het Noord-West-Duitsche gebied vlogen Britsche storingsvliegtui gen Maandagnacht naar West- en Mid- den-Duitschland. 'De Duitsche luchtverdedigingsstrijd krachten hebben opnieuw een groot suc ces behaald in den strijd tegen de for maties Amerikaansche bommenwerpers, die Dinsdag onder buitengewoon krach tige jagerbescherming Noord- en Mid- den-Duitschland waren binnengevlogen. Volgens de tot dusverre ontvangen nog onvolledige rapporten staat de ver nietiging van tenminste 102 Amerikaan sche vliegtuigen, waarvan 92 viermo torige bommenwerpers, vast. Verwacht kan worden,, dat dit aantal nog zal toenemen. Bovendien is een onbevestigd aantal Amerikaansche bom menwerpers, naar door Duitsche schepen werd waargenomen, boven de Oostzee neergestort. Dinsdag hebben Amerikaansche bom menwerpers bij aanvallen op Midden- en Qost-Duitschland, opnieuw zware ver liezen geleden. In hevige luchtgevechten en door luchtdoelaritllerie werden, 129 vijandelijke vliegtuigen, waaronder 105 4-motorige bommenwerpers neergescho ten. In verscheiden der aangevallen plaatsen, vooral in het stedelijke ge bied van Stettin, ontstonden schade en verliezen onder de bevolking. Bij gesloten bewolking ondernamen Britsche bommenwerpers ^Dinsdagnacht een terreuraanval op Aken. In het stads gebied ontstond schade. De bevolking leed verliezen. Ondanks moeilijke af- weeromstandigheden werden bij dezen aanval, alsmede boven de bezette Wes telijke gebieden 22 vijandelijke vliegtui- gen vernietigd. Eenige Britsche vlieg tuigen hebben bovendien bommen ge- werpen op het gebied van Hannover. Snelle Duitsche gevechtsvliegtuigen hebben Dinsdagnacht met goede uitwer king doelen in Oost-Engeland aange vallen. Duitsche duikbooten hebben vijf sche pen in den grond geboord met een ge- zamenlijken inhoud van 37.000 brt. als mede twee torpedojagers en een mij nenveger. FELLE STRIJD BOVEN HET IJSSEL- MEER. Berlijn, 10 April (D.N.B.) Sterke formaties der Duitsche lucht verdediging hebben Zondagmiddag met succes 'geopereerd tegen de formaties Amerikaansche bommenwerpers, die on der bescherming van talrijke eskaders jagers boven Midden-Duitschland ver schenen. Een bijzonder verbitterde lucht slag werd tusschen 13.45 en 14.45 ge leverd in het gebied ten Oosten Van Brunswijk, waarbij Duitsche jagers en jachtkruisers zich van alle zijden op den stroom van bommenwerpers stort- Van 16 tot 22 April. Begin 20.45 uur. Einde 6.30 uur. ten en den vijand zeer zware verliezen toebrachten. Ook op den terugweg werden de bommenwerpers voortdurend door de Duitsche jagers en jachtkruisers ach tervolgd en geen oogenblik met rust gelaten. Boven het IJsselmeer storttten zich nogmaals sterke formatijes in een ge- concentreerden aanval op de Amerika nen en brachten hun opnieuw zware ver liezen toe. De door de bommen aangerichte scha de is niet aanzienlijk, doordat de bom menwerpers veelal gedwongen werden hun bommen boven het open véld te laten vallen. Volgens de voorloopige nog onvol ledige berichten hebben de Amerikanen op zijn minst 41 toestellen verloren. De Engelsche nieuwsdienst geeft toe. dat de Amerikaansche luchtmacht bo ven Noord-Duitschland 39 toestellen ver loren heeft. Het SS.-Ersatzkommando deelt mede: Iedere gezonde Nederlander kan zich aanmelden, ten einde gekeurd te worden voor de Waffen-SS, SS-Wachtbatail- lon in. Amersfoort, Landstorm Nederland, Kriegsmarine en de Germaansche SS. in Nederland. Personen tusschen 19 en 30 jaar, die aanmeldingsplichtig zijn voor de tewerkstelling, kunnen zich eveneens aanmelden en worden gedu rende hun verbintenis van de tewerkstelling vrijgesteld. Officier in de Waffen-SS. kan ieder worden, die na ten minste een jaar diensttijd zijn geschiktheid voor de officiersopleiding heeft bewezen. Zijn schoolopleiding is riiet doorslaggevend, beslissend voor bevordering zijn: ka rakter, gedrag, prestatie. Tijdens de keuringen worden alle inlichtingen verstrekt met betrekking tot de verzorging van. familieleden, duur der opleiding, extra levensmiddelen, etc. Eveneens verstrekken alle inlichtingen en gratis reisbiljetten voor de heen- en terugreis de navolgende Nebenstellen der Waffen-SS, Amsterdam, Dim 4; Alkmaar Langestraat 56; Heerlen, Saroleastraat 25; Groningen, Heerenstr. 46; Enschede, Hengeloschestraat 30 en het SS.-Ersatzkommando Den Haag, Korte Vijverberg 5. 16 April 914.00 uur: Rotterdam, Deutsche Oberschule, Westerlaan 2. 17 April 912.00 uur: Den Bosch, Hotel Noord-Brabant, Markt 45. 17 April 1518.00 uur: Venlo, Deutsches Haus, Egmondstraat 16. 18 April 9—12.00 uur: Arnhem, Café Royal. 18 April 1518.00 uur: Zwolle, Hotel Gijtenbeek. 19 April 9-t—12.00 uur: Groningen, Heerestraat 46. 19 April 1518.00 uur: Leeuwarden, Huize Schaaf, Breedstraat. 20 April 914.00 uurAmsterdam, Dam 4. 21 April 914.00 uur: Utrecht, N.V.-Huis, Oudegracht 245. 22 April 914.00 uur: Amersfoort, Pol. Durchangslager, Leusderweg. Bij onze vrijwilligers. Uiterst behoedzaam naderen onze mannen de vijandelijke stellingen. SS PK Büschal 0,HP/m TERREUR-AANVAL OP BRUSSEL. Bommen in, het park van het paleis te Laeken. Brussel, 12 April. (D.N.B. Bij den Anglo-Amerikaanschen ter reuraanval op het stadsgebied van Brus sel op den Tweeden Paaschdag is ook een aantal bommen terechtgekomen in het park van het koninklijke paleis te Laeken. Lieden van de koninklijke fa milie, die zich tijdens den aanval in het paleis bevonden, zijn gelukkig niet ge troffen. Een bom kwam op nauwelijks 20 meter van de vertrekken van koning Leopold terecht. Een andere bom was blijkbaar bedoeld voor het mausoleum, dat opgericht is ter nagedachtenis van koningin Astrid. Behalve Namen, Charleroi, waar 125 personen werden gedood en 150 ge wond, is ook het stadsgebied van Gent Maandagavond door formaties Anglo- Amerikaansche vliegtuigen aangevallen. Tot nu toe konden honderd burgers, onder wie talrijke vrouwen en kinderen uit de puinhoopen. geborgen worden. ANGLO-AMERIKAANSCHE TERREUR TEGEN FRANKRIJK. Parijs, 12 April (D.N.B.) Binnen 36 uur tijds heeft de Engelsch- Amerikaansche luchtmacht in de omge ving van, Groot-Parijs en in het departe ment Nord 600 personen gedood. Eenige der Parijsche ochtendbladen publicee- ren op hun voorpagina's foto's van za len, waaiin. eindelooze reeksen doods kisten met slachtoffers dezer aanvallen zijn opgebaard. De „Petit Parisien" kiest daarbij tot opschrift: „De bevrijding is in aantocht." Zij verwoesten en doo den om te temoriseeren. De bevrijding is in aantocht en wordt omzoomd door graven van kinderen, vrouwen en grijs aards. HET BOMBARDEMENT VAN SCHAFFHAUSEN. Bern 11 April (D.N.B.) Officieel wordt medegedeeld, dat de gezant der Ver. Staten te Bern aan den chef van het politieke departement op 10 April als eerste betaling voor het herstel van de schade, ontstaan door het bombardement van Schaffhausen, 'n wis sel ten bedrage van. een millioen dollar heeft overhandigd. Tijdens het bombardement door Ame rikaansche eskaders is o.a. het Allerhei ligenmuseum zwaar beschadigd, vooral de kunstafdeeling is voor het grootste gedeelte vernield. In het kabinet van ou de meesters is o.a. het beroemde werk van L. Cranach „Martin Luther" ver nietigd. Ook een reeks andere oude schilderijen uit de 15e en. 16e eeuw is verloren gegaan. GIRAUD BESCHULDIGT DE GAULLE Stockholm, 10 April. Reuter verspreidt een 'bericht volgens hetwelk generaal Giraud heeft gewei gerd af te treden als opperbevelhebber der dissidente troepen. Hij heeft er de Gaulle in een „onverkwikkelijk" on derhoud, van een. half uur van beschul digd, hem op unfaire wijze aan. den kant te hebben, gezet. Verder heeft generaal Giraud gene raal de Gaulle een brief geschreven, waarin hij hem op scherpen toon be schuldigt, de Fransche republikeinsche wet te hebben geschonden door hem GiTaüd als opperbevelhebber te heb ben afgezet. Giraud voegt in den brief hieraan toe: „Ik treed niet af en den eerepost, die ge voor mij bestemd hebt, neem ik niet aan." Uit de omgeving van vrienden van Giraud wordt gezegd, dat deze zijn brief Zondagavond heeft verzonden. Duff Cooper, de Britsche ambassadeur te Algiers, beeft Giraud Zondagochtend en de Gaulle Zondag middag bezocht, om te trachten den breuk tusschen de beide generaals te heelen. Men acht het mogelijk, dat ee nige leden van bet dissidentencomité zullen aftreden, om Giraud te steunen. AANSLAG OP PRESIDENT VAN MEXICO. Stockholm, 10 April (D.N.B.). De Britsche berichtendienst meldt uit Mexico-City, dat een Mexicaansch of ficier in het nationale paleis getracht heeft Avila Camacho, den president der republiek om te brengen. Camacho wor stelde met den officier en hield zijn armen vast, terwijl zijn gevolg zich meester maakte van den revolver van den officier. Naar verluidt had de offi cier van zeer korten afstand op den president gevuurd, doch zijn schot trof geen doel. VOORLOOPIG GEEN REORGANISA TIE DER BRITSCHE REGEERING Stockholm, 10 April. Naar Reuter officieel verneemt, heeft Churchill voor de naaste toekomst niet het voornemen mutaties in de Britsche regeering aan te brengen. In ieder ge val zal Eden voorloopig minister van buitenlandsche zaken blijven. „Twee ophanden zijnde Internationale conferenties van eersterangsbeteekenis" hebben Churchill versterkt in zijn be sluit om geen wijziging te laten ont staan in de opperste leiding der Britsche buitenlandsche politiek. De eerste dezer twee conferenties is de ontmoeting Stet- tinus rrjet vertegenwoordigers van de Britsche regeering, de tweede de con ferentie der premiers van de dominions. NACHTELIJKE LUCHTAANVAL OP PARIJS. Parijs, 10 April. Naar Ofi meldt, zijn de Zuidooste lijke wijken van de Fransche hoofdstad in den nacht van Zondag op Maandag door Britsche vliegtuigen aangevallen. Men heeft 170 dooden en 179 gewon den geborgen Voorts meldt Ofi, dat ook een vrij groote stad in Noord-Frankrijk door Britsche bommenwerpers is aangevallen. ONLUSTEN IN SALVADOR EISCH- TEN 8000 DOODEN. Lissabon, 11 April. Volgens een 'Reutér-bericht uit San Salvador, waarmee 'de verbindingen weer gedeeltelijk rijn hersteld, hebben de re bellen tijdens de jongste onlusten 8000 dooden en gewonden verloren. 10 officieren van. het leger, die had den deelgenomen aan de mislukte revo lutie tegen de regeering van president Martinez, zijn, doodgeschoten. ENGELAND STAAKT KOLEN- EXPORT. Lissabon 7 April (D.N.B.). Naar Reuter meldt, heeft de gevol machtigde voor de brandstofvoorziening,! majoor Lloyd George, in het Lagerhuis medegedeeld, dat als gevolg van de staking in de kolenmijnen, de steenkool export naar neutrale landen is gestaakt. Hoewel er sinds 27 Maart geen réden voor bezwaren der mijnwerkers meer bestond, heeft de staking in de afge- loopen week snel om zich heen gegre pen, waarbij aan 't licht is getreden, dat de vakbondleiders de controle over de meerderheid der arbeiders verloren hebben. JAPANSCHE SUCCESSEN. Tokio, 10 April (Domei). Indo-Japansche strijdkrachten hebben Hengtam en, Tsjikka bezet. De voorhoe de der Japansche formaties is terstond na de verovering van Hangtam verder naar het Noorden opgerukt. De opmarsch naar de Indische stad Parel blijft goede vorderingen, maken. Anglo-Indische troepen, ter sterkte van 2000 man, die hoofdzakelijk 15 km ten Zuid-Oosten van Parel en 10 km ten Oosten van deze plaats geconcentreerd zijn, bevinden zich in hevige afweerge- vechten. Nieuwe Britsche strijdkrachten ter sterkte, van ongeveer 12000 man met veel artillerie en vliegtuigen uitge rust, zijn opgesteld om voor de om singelde troepen, een 'terugweg vrij te maken. De val van de belangrijke Voor-Indi sche grensstad Kohimar heeft tengevol ge gehad, dat de stad Mingapur, die in de buurt van Kohimar ligt, thans zeer bedreigd wordt. Mingapur vormt een van, de belangrijkste knooppunten aan den spoorweg Assam-Bengalen, zoo dat de val van deze stad onvermijdelijk het uitblijven van, de ravitailleering van Bengalen tengevolge heeft. Sterke for maties van het Japansche leger rukken zonder opgehouden te worden overal op. In Britsche en Amerikaansche mi litaire kringen is een ernstige bezorgd heid waar te nemen over den Japanschen opmarsch naar Indië. In eenige krin gen is men. van meening, dat met den strijd bij Komiha en Imphal de „slag van Birma-Indië 1944" begonnen is. VERKLARING VAN AUSTRAL1SCHEN MINISTER. Stockholm, 10 April (D.N.B.) In tegenstelling tot de totdusver van Britsche en Amerikaansche zijde gepro pageerde opvattingen, volgens welke een overwinning der geallieerden spoedig te verwachten is, heeft de Australische minister van oorlog Forde, volgens een bericht van den Engelschen berichten dienst, verklaard, dat men zich erop dient voor te bereiden, dat de oorlog nog jaren, kan duren. Forde deelde mede, dat de Australische verliezen tot en met 31 Maart van dit jaar 68.797 man bedragen, waarvan 16.600 gesneu veld en bijna 30.000 man gevangen ge nomen is. Australië, zoo zeide de minister voorts is gevaarlijk dicht bij een catastrophe geweest. De minister legde vooral den nadruk op de noodzakelijkheid van een stijging der bevolking, omdat het anders ten gronde gaat. De regeering, zoo zei- de hij, dient et_voor te zorgien, dat de bevolking in de volgende dertig jaar de dertig millicen haalt, Australië telt op het oogenblik een bevolking van fi5g geen 7 millicen zielen. De Secretaris-Generaal van de NSB. deelt het volgende mede: Onder verwijzing naar het desbe treffende bevel van den Leider en mijn voorschriften no. 8 en 36, breng ik nogmaals met nadruk in herinnering, dat de leden en sympathiseerende leden der Beweging zonder uitzondering verplicht rijn voor de aanvaarding van een benoeming tot eenige betrekking in overheidsdienst anders dan op ar beidscontract, toestemming daartoe die nen te vragen aan het Hoofd der Secre tarie van Staat (Afd. VI, Beweging en Staat) Nassauplein 10 te 's-Graven- hage, onder duidelijke omschrijving van de te aanvaarden betrekking. Bovendien zijn voortaan de leden en sympathiseerende leden der Beweging die een betrekking in overheidsdienst op arbeidscontract aanvaarden, ver plicht hiervan mededeeling te doen aan bovenstaand adres. Dezelfde mededee- lingsplichtt rust in de navolgende ge vallen ook op hen, die bereids in over heidsdienst zijn en de bovenbedoelde toestemming reeds verkregen hebben dan wel van eene aanstelling op arbeidscon tract reeds mededeeling deden a. bij bevordering; b. bij wijziging van het dienstver band (arbeidscontract wordt gewijzigd in t:jdelijken dan wel vasten dienst) c. bij verhuizing, zoowél binnen de gemeente als naar elders; d. bdj het verlaten van den over heidsdienst. Terzake van een en ander zijn de betrokkenen verplicht aan het Hoofd der Secretarie van Staat (Afd. VI, Be weging en, Staat) alle door hem gevraag de inlichtingen te geven. Niet nakomen van deze verplichtingen kan tot ontslag als lid der Beweging aanleiding geven. Op de kameraden, die een lid der Beweging tot een overheidsambt of be trekking als vorengenoemd willen be noemen, rust de verplichting er op toe te zien, dat aan de nakoming van boven genoemde verplichtingen door belang hebbenden wordt voldaan. Ongehuwden kunnen ontvan gen (eventueel voor de ouders) een bijdrage in het onderhoud ten be drage van f 45.per maand, indien geen andere uitkeering plaats vindt. „NADRUKKELIJK" VERZOEK AAN NEUTRALEN. Lissabon, 10 April (D.N.B.) Naar de Engelsche nieuwsdienst uit Washington meldt, heeft de Amerikaan sche minister van buitenlandsche zaken, Cordell Huil, Zondagavond een radio rede gehouden, waarin hij begon met zich te richten tot de neutrale staten en dezen, „nadruxkelijk" verzocht, op te houden met de ondersteuning van de Asmogendheclen. Huil verklaarde woor delijk „jWij kunnen het niet langer aan zien, dat de neutrale staten de hulpmid delen der geallieerde gebruiken, wan neer zij gelijktijdig bijdragen, tot den dood der soldaten, wier offer even zeer voor hun eigen, als voor onze red ding dient." In dit verband beweerde Huil, dat de Ver. Staten met pijnlijke zorgvulidig- heid de souvereine rechten respecteeren van de neutrale staten en' geen enkele natie, gedwongen hadden, zich aan te sluiten bij den strijd der geallieereden. Over het Fransche dissidentencomité te Algiers zeide Huil„Het comité is niet de regeering van Frankrijk en wij! kunnen het als zoodanig niet erkennen". Vervolgens 'kwam Huil te spreken over Italië en zeide hij, dat het belang van de Ver. Staten er in gelegen is^ de zoo spoedig mogelijke vorming eener vrije en democratische regeering te on dersteunen. Huil betoogde, dat er van een cqpipromis met het fascisme in Italië geen sprake kan zijn. De gebeur tenissen in Italië, zoo zeide Huil, heb ben zich echter niet ontwikkeld, zooals de Ver. Staten gehoopt hadden. Huil zette vervolgens uiteen, dat de politiek ten aanzien van Italië, die indertijd, in de Moskousche verklaring door de regeeringen van Engeland, de Sovjet- Unie en de Ver. Staten was vastgelegd, tot dusver is uitgevoerd en ook thans wordt uitgevoerd. Alleen het deel, dat de invoering van democratischer elemen ten in de Italiaansche regeering eischt, is nog niet verwezenlijkt. Cordell Huil besprak vervolgens de tusschen de geallieerde gevoerde onder handelingen over de behandeling van hun tegenstanders en het tot stand, brengen van een toekomstigen vrede en beweerde, dat er slechts van een blij- venden vrede sprake kan zijn, wanneer de groote „belangen" van de Ver. Staten van het „Britsche Commonwealth, van de Sovjet-Unie en. van Tsjoenking op elkaar zouden jijn afgestemd. Dit over leg en deze gemeenschappelijkheid van handelen onder de vier geallieerde naties noemde Huil den grondslag voor elke internationale actie." Na het Atlantische handvest, de Mos kousche verklaring en de geaillieerde conferenties van Cairo en Teheran te hebben aangeroerd zeide Huil, dat deze documenten geen formule bieden voor de oplossing van alle vraagstukken of een ontwerp zijn voor de vorming van de toekomst. Huil betoogde, dat het At lantische handvest „de fundamenteele doelstellingen." tot uitdrukking brengt. Het Atlantische handvest is geen wet boek en geeft geen kant en klare op lossingen. Daarna verklaarde Huil, dat de Ver. Staten hun aanbod handhaven, tusschen de Sovjet-Unie en de Poolsche emigranten regeering te bemiddelen. De minister besprak vervolgens de kwestie eener internationale organisatie tot handhaving van den vrede. Een zoo danige organisatie moet berusten op

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1944 | | pagina 1