Vrijdag 21 April 1944 No. 6391 voor het Land van Eeusden en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard I Doodvonnissen voltrokken. Voedingsgewassen in eigen tuin Buitenlandsch Overzicht VERD 1ST EREN, Buitenland Officiëele Landbouw mededeelingen VAN AlTENA UITGAVE: FIRMA L. J. VEERMAN, HEUSDEN INT. TEL. 19, POSTREK. 61525 Het belangrijkste oorlogsgebied is op het oogenbltk wel de Krim, waar ce Duitsche en Roemeensche troepen zich bij voortdurende gevechten te gen den sterk opdringenden vijand verder naar het Zuid-Westen hebben gedistantieerd. Het opperbevel van de weermacht maakt hierover be kend, dat in het strijdgebied van Sebastopof de vijandelijke aanvallen voor de ingenomen nieuwe stellingen ineengestort zijn. Aan den benedenloop van den Dnjestr zijn nieuwe pogingen van de bolsjewisten hun bruggenhoof den uit te breiden en op nog andere plekken op den Westelijken over van de rivier voet te vatten, mislukt. Ten Noorden en Noord:Westen van Jassy werden sterke, door pantserwagens ondersteunde vijandelijke aanva.len, afgeslagen. In het gebied van Delatyn-Stanis- lau zijn Hongaarsche formaties met bolsjewistische strijdkrachten in ge vecht gewikkeld. Duitsche troepen hebben ten Oosten van Stanislau de zicji hardnekkig werende Sovjets ten Zuiden van den Dnjestr verder terug geworpen. Vijandelijke tegenaanval len werden afgeslagen. In den Strypa- sector ruimden formaties van het leger en van de Waffen-SS een vijan delijk bruggenhoofd uit den weg en sloegen aanvallen der bolsjewisten af. Bij Tarnopol drongen onze troe pen in harde gevechten van het Wes ten uit de vijandelijke artillerie stel lingen binnen en namen reeds een deel op van de volgens bevel 'naar het Westen uitgebroken dappere be zetting der stad. Andere deelen zijn nog in zwaren strijd gewikkeld met een vijandelijke overmacht. De bekende Duitsche militaire cor respondent Martin Hallensleben schrijft over den algemeenen oorlogs toestand als volgt: Ondanks alle veranderingen aan het Oostelijke front vertoont de alge heel e oorlogstoestand geen nieuwe bezwa rende factoren. Men kan nauwelijks verwachten, dat reeds de eerstvolgende dagen die gebeurtenissen zich zullen voordoen, die aan den oorlogs een dramatisch hoogtepunt zullen geven. Maar men moet er op grond van de veelomvattende Duitsche voorbe reidingen eenerzijds en op grond van de concentraties bij' de Anglo-Ameri- kanen anderzijds rekening mee hou den, "dat de invasie niet meer lang op zich zal laten wachten. In Duitsche militaire kringen is men er vast van overtuigd, dat het Oostelijke front, ondanks de belas ting, waaraan het door de Duitsche leiding uit algemeen strategische overwegingen wordt blootgesteld1, voldoende zal standhouden tot het sngnaai gegeven wordt voor den nieu wen grootën Ouitschen aanval. 'Men verheelt daarbij' van "Duitsche zijde geenszins den ernst van den toestand aan de afzonderlijke frontseetoren en men vervalt ook' niet in de fout, die de vijand' maakte in den tijd van de groote Duitsche successen, n.i. de poging om de gebeurtenissen een voudig te bagatel.iseeren. Maar men Ss er in kringen van de Duitsche ge neraliteit meer dan ooit van over- tuiigd1, "dat het bij de tegenwoordige verschijnselen die den bindenden weerstand in het Oosten voor de Duitsche positie met zich medebrengt slechts om' uit den tijd voortvloeiende variable waarden gaat, die niet bui ten de controle van de eigen kracht liggen. Uit deze zekerheid van hou ding der hooge Duitsche militairen kan men terecht de concfusfe trekken, dat de Duiitschers volgens 'een zeer bepaald plan tewerk gaan, dat voor het jaar 1944 in de eerste plaats voorziet in het rekening houden met de militaire noodzaken in het Wes ten, waaronder vooral het gewapend zijn tegen élke verrassing met behulp waarvan de vijand toch moet starten, wil hij tenminste een beginsucces oehalen. Men zegt hierbij nauwelijks te veef, wanneer men verklaart, dat deze zoogenaamde voorrang'' te'gen- ver het Westen automatisch gekop- fdT zit aan het Oosten, cf.w.z. dat het moment, waaróp de bolsjewis ten bepaalde linies bereikt zullen heb ben, maatregelen tegen het Oosten merkbaar zullen worden. Dat overi gens alle afzonderlijke verschijnselen van dezen oorlog, waaronder ook de gebeurtenissen die zich op het oogenbliik in den Zuidwestelijken drie hoek van de Krim afspelen, pas dan in haar juiste proporties gezien kun nen worden, wanneer men deze be kijkt iri het geheele kader van den oorlog, is onlangs opnieuw bewezen door een gebeurtenis, die nauwelijks onderschat kan worden: n.l. door de Zaterdag te Tokio gehouden ver gadering van de technische commis sie van de mogendheden aangesloten t)ij het Driemogendhedenpact, waar van het militaire karakter uit het gemeen schappelijke gepubliceerde communiqué duidelijk is gebleken. De huidige oorlog is 'geen onderneming die militair m een Europee sch en in een daarvan gescheiden Oost- Aziatisch conflict verdeeld 'kan wor den. Het is een ondeelbare, de ge heele wereld omvattende oorlog. De Duitsch-Japansche plannen zijn hier mede in overeenstemming. En hier door wordt voor diegene, wiens blik op het oogenblik ètar gericht ïs op den Europeeschen oorlog en op de terreinwinsten der bolsjewisten, mis schien begrijpelijk, waarom de Duit sche leiding den blik naar het Wes ten richt e« daarbij tijdelijk in het Oosten terrein prijsgeeft. Volgens berichten uit Engelsche bron, zou BadogTio Maandagochtend aan ex-koning Victor Emanuel het ontslag van zijn kabinet hebben aan geboden. Koning Victor Emanuel zou het ontslag aan het kabinet-Badogho"heb ben aanvaard en Badoglio verzocht hebben een nieuw ministerie te vor- men, op breede basis en rekening houdend "met de door alle partijen naar voren gebrachte wenschen. Naar het bericht verder zegt, ma ken communisten en socialisten, die z'ich vereenigü als de sterkste com binatie beschouwen, aanspraak opeen der belangrijkste ministeries van het nieuwe kabinet, waarvoor liet mi- nistei'e van binnenlandsche zaken in aanmerking komt. De Flihrer 55 jaar. 11.000 SOVJETS PER DAG... Het Zwitsersche blad ,,Neu-Ber- ner Zeitung" heeft in een artikel over ae geweldige verliezen, welke de Sovjets lijden, a.m. geschreven, dat deze verliezen door onpartijdige des kundigen op gemiddeld 11.000 man per dag worden berekend. Dit maakt dus 300.0X/per maand' en O miliioen voor de 32 oorlogsmaanden, die reeds achter den rug zijn. De gevechten om Imphai hebben volgens de jongste frontberichten, een dramatisch hoogtepunt bereikt. Naar verluidt, is Lord 'Mountbatten per vliegtuig, vergezeld.' van verschei- oene stafofficieren/in Imphai aan gekomen om persoonlijk d'e verdedi ging van deze 'belangrijke basis op zich te hemen. Ook zijn in d'e atge- Imphai per vliegtuig troepenformaties foopen dagen in het gebied van aangevoerd. Vo'gens verklaringen van Indische overloopers bestaan deze formaties uit enkele eenheden van de vijfde vijandelijke divisie, die uit Calcutta en Tsjittagong per vlieg tuig naar Imphai zijn overgebracht. EEN 'PRAE-HISTORISCH DIADEEM. Naar uit Thisted in Jutland wordt gemela, 'heeft een boer aldaar Dij oen landarbeid een gouden dia'deem gevonden. Het juweel, dat rijk ge ornamenteerd 'is en o.a. versierd "met een drakenkop, weegt 2S1 gram en zal naar schatting 2500 jaar oud zijn. BEKENDMAKING LANDWACHT NEDERLAND. Aangezien reeds is gebleken, dat onbevoegden misbruik heb ben gemaakt van poli icbevoegd- heid, zgn. in verband met 'de landwacht, wijs ik er nogmaals op, dat de landwacht in dienst altijd kenbaar te aan de roode armband met het opschrift Landwacht" en bovendien zich kan fegitimee- ren door het roode legitimatie bewijs van de landwacht Neder land. De burgerij is dus tri geener lei opzicht verplicht gevofg te geven aan beve'en van personen, die zich als landwacht uitgeven en die genoemde kenteekenen niët dragen ot kunnen toonen. Inte gendeel, men wordt verzocht der gelijke voorvallen aanstonds bij de bevoegde Iandwachtinstan!i!es te melden, zoodat daartegen on middellijk kan worden opgetre den. Gewe te'ijk kommndeur voel! Zuid-Holland en Zeeland. voor de Provincie Noord-Brabant Aankoopvergunnjlngen voor biggen. Er zijn veel boeren, dlfe biggen op hun bedrijf hebben, welke ofwel' reeds verkocht ofwel besproken zijn voor burgers, die straks denken in het 'bezit te worden gesteld van een speciale vergunning voor het aanhou den van een varken voor huiissiach- ting. Zooals reeds eerder is gepubli ceerd, zat 'het 'houden van varkens door burgers zeer beperkt worden, zoodat het geen zin heeft thans reeds biggen te bespreken ot zei Is te koopen. De boeren, dliie biggen op hun bedrijf hebben, worden in. hun eigen belang ernstig aangera den, hun marktvije balggen tijdig op te ruimen en in eik geval ervoor te zorgen, dat deze een gewictit van 25 kg. niet overschrijden. Zij 'kun nen er op rekenen, dat een zeer streng econlrole op die biggen zat worden gehouden, waarbij er speciaal op zal worden gelet of deze een gewicht van 25 kg niet overschrij den. Voor zoover deze biggen niet door den betrokken varkenshouder mogen worden aangehouden voor huisslachting en meslcontract, zullen zij onverwijld in beslag worden ge nomen. Met ingang van 17 April j.f. worden wederom in beperkte ma te .aankoopvergunniingen ui gegeven door de 'plaatselijk bureauhouders. Hiervoor komen tot 30 April a.s. op de eerste plaats in aanmerking boe ren, die êen bedrijf hebben boven 10 ha. Deze boeren worden iin hun eigen belang aangeraden van de hun geboden gelegenheid gebruik te ma ken tot het aankoopen van varkens voor huisslachting en meslcontract. Melklevening onder eigen busnummer. Uitdrukkelijk widen wij de vee- houders-melkleverancüers erop wij zen, dat het aanbeveling verdient de melk zooveel mogelijk aan de fabrieken te leveren onder een ei gen busnummer. Zooals uit vorige publicaties bekend 'is, zal de runct- v e e a a n s I a g afhankelijk gesteld worden van de, na aftrek van de toegestane kwanta voor gezimsver- bruik e.a. geleverde hoeveelheid melk. Het afleveren van de melk op een busnummer van een ander kan tot gevolg hebben, dat degene, die de melk niet a'fievert onder een eigen busnummer, een zeer verhoog den aanslag zal ontvangen. Immers op ons bureau is dan niet bekend, welke hoeveelheid melk de betrokken veéhouder- van zijn koeien aan de fabriek geleverd 'heeft. Extra Schapenmarkien. Teneinde de schapenhouders, die nog niet aan hun aanslag schapen- leveYing 1943 hebben voldaan, in de gelegenheid te stellen hieraan alsnog vóór 1 Mei a.s. te voldoen zullen in de maand 'April 'de volgende extra schapenmarkten worden ingelascht: Eindhóven 24 April, Breda 24 April, Cuijk 25 April, Bergen-op-Zoom 26 April, Helmond 28 April, Roosen- daat 28 April. De wekelijksche scha- penmarkt te 's HertogenboSch blijtt gehandhaafd. Met nadruk wórden de schapen houders erop gewezen, dat tegen degenen, die op 1 Mei nog Dit blad verschijnt Vrijdagmiddag Algemeen Redacteur: J. H. ROZA - HEUSDEN NIEUWSBLAD Abonnementsprijsper 3 maanden franco per post beschikt f 1.30 Bij onze agenten 11 cent per week Advertentiën24 m.M. f 1.32; elke m.M. meer 51 cent Advertentiën worden tot Vrijdag morgen 9 uur ingewacht Van 16 tot 22 April. Begin 20.45 uur. Einde 6.30 uur. Van 23 tot 29 April. Begin 21.00 uur Einde 6.15 uur ttoffmann/Stapf/Pax m. Gisteren herdacht Adolf Hitler zijn 55ste geboortedag. Niet alleen het geheele Duitsche Volk, maar ook zij die gelooven in en strijden voor de Eu- ropeesche zaak hebben op dien, dag in volledig vertrouwen opgezien naar den Führer, op wiens schouders het lot van geheel Europa rust en in wiens handen de eindoverwinning ligt. ONTBINDING VAN HONGAARSCHE PARTIJEN. Boedapfest, 16 "April (D.N.B.). De minister van binnenlandsche za ken heeft zes links-liberale en anti-Duit- sche politieke partijen of verwante be wegingen ontbonden en haar vermogen in beslag genomen ten gunste van de oorlogshulpfvereeniging, de bekendste der verboden organisaties is de z.g. bur gerlijke vrijheidspartij. Ook de Hon gaarsche zionistenvereeniging is ontbon den. GROOTE BRAND' TE BOMBAY. Reuter meldt, dat in de haven, van Bombay een scheepsbrand heeft gewoed die oversloeg op de stad en zich ont wikkelde tot een ramp. Duizend men- schen werden, gewond, van wie er in den afgeloopen nacht 67 zijn overleden. Eenige duizenden bewoners van bet dichtopeengebouwde deel van, de stad zijn dakloos. Ook graan,opslagplaatsen zijn door het vuur vernield. LUCHTAANVAL OP BELGRADO. Formaties Amerikaansche bommenwer pers hebben Zondagmiddag onder be scherming van een bijna gesloten wol kendek hun. terreuraanvallen op steden in Zuidoost-Europa voortgezet. Voor al in Belgrado en omgeving en in Brasov (Kroonstad) werden in woon wijken vernielingen aangericht. De be volking leed verliezen. 13uitsche en Roe meensche jagers leverden hevige lucht gevechten met de viermotorige bommen werpers. MENSCHENSMOKKELAARS WERKTEN MET DUIKBOOTEN. Bij het begin van den oorlog werd in de Ver. Staten een verordening uitge vaardigd, krachtens welke de regee ring alle beschikbare schepen kon re- quireeren. Volgens „Folkets Dagblad" is een New-Yorkschen correspondent toen gebleken, dat er in de Ver. St. een groot aantal- duikbooten bestond, waar men officieel niet van op de hoogte was. Deze onderzeeërs werden in 1926 door de U.S.A.-marine voor sloop ver kocht. Een deel daarvan kwam in han den van gangsters en werd gebruikt voor het smokkelen van menschen van Cuba naar de Ver. Staten. Deze duik booten blijken ook thans nog in gebruik te zijn. Eerst onlangs heeft een boot van den Amerikaanschen kustbewakings- dienst zulk een onderzeeër opgebracht. Hij bleek eveneens voor het smokkelen van benzine en rum te worden gebruikt. Men is thans bezig jacht op deze par ticuliere oorlogsschepen te maken. MEER DAN 500 DOODEN IN RIJSEL. Het aantal slachtoffers van den En- gelsch-Amerikaanschen luchtaanval op Rijsel is nog aanzienlijk gestegen. Het aantal dooden bedraagt 534 en dat der zwaargewonden 450. Omtrent de verwoestingen wordt vernomen, dat nooit een Fransche stad zoo zwaar is geteisterd als ditmaal Rijsel. Zelfs tij dens den strijd van het jaar 1939 heeft Rijsel dergelijke verwoestingen niet be leefd. VOOR ONDERDUIKERS. In een, te Maastricht gehouden open bare volksvergadering heeft Max Blok zijl medegedeeld, dat hij den laatsten tijd een drukke correspondentie heeft ge voerd met kringen van z.g. onderduikers. Hij had daarbij; den indruk gekregen, dat velen van hen misleid zijn door de omstandigheden en graag uit de verwar ring wilden loskomen. '"Na van de betreffende instanties te dezen aanzien de noodige waarborgen en instemming te hebben ontvangen) kon Max Blokzijl aan, deze onderduikers de verzekering geven dat zij straffeloos zullen kunnen terugkeeren, onder voor waarde dat zij bereid zouden zlijln. zich voor een of ander nuttig en positief doel beschikbaar te stellen. KURT SCHMIDT GESNEUVELD. De bekende Duitsche zweefvlieger Kurt Schmidt is den vliegerdood gestor ven. Schmidt vestigde in, 1933 aan "het Frischenhaf een n.euw wereldrecord in het duurvliegen met een eenpersoons zweefvliegtuig. Dit record werd eerst in 1943 verbeterd. In 1939 legde hij in een zweefvlieg tuig 500 km af en in, hetzelfde jaar werd hem tijdens de Rhoen,wedstrijden den Adolf Hitlerprijs toegekend als er kenning voor zijn prestaties ter bevor dering van, het vliegen zonder motor. ZWARE STRIJD OM IMPHAL. T REV ISO TOTAAL VERWOEST. De middeleeuwsche stad Treviso in de provincie Venedë, die op 7 April door Amerikaansche bommenwerpers is aangevallen, is volgens mededeel ing van den Italiaanschen luchtbeschermings dienst de zwaarst gebombardeerde stad van Italië. In de stad, die 35.000 in woners telt. is vrijwel geen huis onbe schadigd gebleven. Men vreest, dat bij den jongsten aanval meer dan 5000 menschen om het leven zijn gekomen. Er was geen enkel militair doel in T reviso. RATTEN OP DEN ELECTRISCHEN STOEL. Een boer in Sleeswijk-Holstein die door ratten werd geplaagd, kwam op den goeden inval, bij den uitgang van het rattenhol een draad aan te brengen, die onder electrischen stroom werd ge zet. In korten tijd kon hij aldus 80 ratten naar de andere wereld helpen. 's-Gravenhage, 14 April. Naar de Höhere SS- und Polizei- führer „Nordwest" mededeelt, heeft het Polizeistandgericht te 's-Gravenhage op 13 April 1944 de volgende Nederland- sche onderdanen ter dood veroordeeld: 1. den ambtenaar Willem Lengton geboren 4 April 1917 te Zwolle, zonder vaste woonpiaats. 2. den tcekenaar Karei Schipper, ge boren 6 Maart 1919 te 's-Gravenhage, woonachtig te 's-Gravenhage. 3. den kantoorbediende Jan Hoberg, geboren 28 September 1925 te Ouder Amstel, woonachtig te Amsterdam. De doodvonnissen zijn na onderzoek der gratiekwestie hedenochten voltrok ken. De ter dood veroordeelden hadden zich aangesloten bij terreurgroepen, die betrekkingen hebben onderhouden met een onder communistischen invloed staande terreurorganisatie, en welker deel was de uitvoering van overvallen met roof op distr.butiekantoren en ge meentehuizen, benevens moorden op in openbaren dienst zijnde Nederlanders. De ambtenaar Willem Lengton heeft deelgenomen op 1 December 1943 aan den overval op het distributiekantoor te Ochten (Gelderland) en op 25 Dec. 1943 aan den overval op het gemeente huis fe Kesteren (Gelderland). Bij den overval te Ochten zijn o.m. ongeveer 3000 levensmiddelenkaarten en ongeveer 1000 tabakskaarten met wapengeweld geroofd. In het gemeentehuis van Kes teren hebben Lengton en zijn mede plichtigen alle persoonsbewijsformulieren en de kaarten, der cartotheek van het bevolkingsregister gestolen,. De teekenaar Karei Schipper heeft met andere leden van een te Amsterdam werkzame terreurgroep in Februari jl. afspraken gemaakt over het vermoorden van een Nederlandsehen ambtenaar van politie. De moord is verhinderd en Ka- rel Schipper werd gearresteerd. De kantoorbediende Jan Hoberg heeft op 15 Febr. 1944 deelgenomen aan den overval op het gemeentehuis van, Alk maar, waarbij 500 distributiebescheiden en ongeveer f 550 werden geroofd. Toen hij op de plaats van de mis daad werd gearresteerd, had hij een handgranaat in zijn bezit. 's Gravenhage. 15 April. Naar de Höhere SS- und Polizei- führer „Nordwest" mededeelt, heeft het Polizeistandgericht Den Haag op 13 April 1944 de volgende Nederlandsche staatsburgers ter dood veroordeeld: 1. den marechausséebeambte Hen drik Drogt, geb. op 10 Febr. 1920 in Dedemsvaart, wonende te Dedems- vaart. 2. den landbouwer Gerard Jansen, geb. op 13 Februari 1923 in Meppel wonende te Dedemsvaart. 3. den kantoorbediende Fokke Ja- gersma, geb. op 12 September 1920 in Gasselternijeveen, wonende te Meppel, 4. den autohandelaar Jan Rijkmans, geb. op 3 Februari 1920 te Steenwijk wonende te Meppel. 5. den boekhouder Gerrit Jan van den Berg, geb. op 29 Mei 1919 in Arnhem, wonende te Arnhem. 6. den distributieambtenaar Wiepke Timmersma, geb. op 8 Dec. 1896 in Oldehove, wonende te Wehe. 7. den timmerman Jacob Kraal, geb. op 12 Febr. 1914 in Ruinerwold, wonen de te Ruinerwold. 8. den politiebeambte Johannes Kip pers. geb. op 23 Juni 1899 in Veen- dam, wonende te Oud-Schooncbeek. Het vonnis is met den kogel voltrok ken. De veroordeelden Drogt, Jansen, Ja- gersma, Rijkmans, Van den Berg en Kraal hebben zich aangesloten bij een te Meppel en omgeving opgerichte ter reurgroep, die haar bevelen heeft ge kregen van een terreur-organisat.'e, waar in ook illegale communisten werkzaam zijn geweest. Leden van deze terreur groep hebben op 21 Juli 1943 een Ne- derlandschen beambte der hulppolittie in Nijeveen doodgeschoten. Een anderen Nederlandsche beambte der hulppolitie in Nijeveen op denzelfden dag zwaar gewond, op 22 Juli 1943 een moordaan slag gepkegd op een Nederlandschen burgemeester, die hun actie in den weg stond, op 22 en 26 Juli 1943 gepro beerd een moordaanslag te plegen op een Nederlandschen luitenant van politie, op 26 Juli 1943 verscheidene schoten gelost op twee Nederlandsche wacht mannen te Havelte, waardoor een der mannen werd gewond, en begin Augus tus 1943 geprobeerd twee Nederland sche leden van de Duitsche Sicherheits- polizei te vermoorden. De terreurgroep, die het heeft klaargespeeld zich in het bezit te stellen van een vrij groote hoe veelheid vuurwapens en munitie, heeft op 2 Juni 1943 den overval uitgevoerd op het arbeidsbureau te Wehe en op 7 Juni 1943 den overval op het gemeen tehuis te tVanneperveen, op 11 Juni 1943 het gemeentehuis te Stadskanaal, op 22 Juli 1943 het arbeidsbureau in Hooge veen in, brand gestoken op 28 Juli 1943 den overval gepleegd op het transport levensmiddelenbonnen te Rui- nerswold en op 10 November 1943 den overval op het distributiekantoor te Var- se veld. De politiebeambte Johannes Kippers heeft een in. zijn particulier bezit zijnde pistool met munitie overhandigd aan den door het Polizeistandgericht Assen op 20 September 1943 ter dood veroor deelden Nederlander Por. waarbij hem bekend was, dat Por de bedoeling had een lid van de N.S.B. dood te schieten. Het Polizeistandgericht heeft alle mis drijven waardoor de veroordeelden ge streefd hebben naar het verkrijgen van levensmiddelenkaarten, de vernietiging van papieren van den Burgerlijken Stand en het doodschieten, van in openbaren dienst staande Nederlanders, die hun actie hebben opgemerkt, beschouwd als handelingen, die geschikt waren de open bare orde in het bezette Nederlandsche gebied in gevaar te brengen en heeft derhalve tegen de daders als saboteurs overeenkomstig par. 1 der Ordn.ungs- schutzverordnung van 9 Januari 1943 de doodstraf uitgesproken. De timmerman Jacöb Kraal heeft bij den overval op het transport levénsmid- delenbonnen in Ruinerswold op 28 Juli 1943 door het verstrekken van inlichtin gen hulp verleend. De distributie-amb tenaar Wiepke Timmersma heeft bij den overval op het arbeidsbureau in Wehe op 2 Juni 1943 hulp verleend, doordat hij twee deelnemers aan den overval wier bedoelingen hij kende, in zfijin huis heeft laten overnachten. De president van het Polizeistandgericht beeft ter motiveering van de beide vonnissen te gen Kraal en Timmermans verklaard, dat het verleenen van hulp aan een daad van sabotage volgens par. 1 der Oord- nungsschutzverordnung van 9 Januari 1943 op dezelfde wijze gestraft wordt als de gepleegde daad. Met het voltrekken van het vonnis is de deelneming van de genoemde terroristen, die ook in contact gestaan hebben met de terroristen die door het Polizeistandgericht te Assen op 20 Sept. 1943 zijn veroordeeld, aan de van Mei tot eind 1943 in de Noordelijke pro vincies van, Nederland (Friesland. Gro ningen en Drente) gepleegde daden van terreur en overvallen op openbare ge bouwen en pro-Duitsche Nederlanders geboet. Bij onze Vrijwilligers In de voorste linies wordt het IJzeren Kruis uit gereikt aan Ify grenadiers voor het vernietigen van een groot aantal vijandelijke pantsers tfy PK Ohlemacher/O/H/P m KROTEN. Zoowel voor versch gebruik in den. zomer als voor wintervoorraad teelt men in zijn moestuin of op den volkstuin ook wat roode bieten of kroten. Deze vragen een voedzame, goed losgewerkte vochthoudende grond. Voor zomerge- bruik zaait men in April of begin Mei in de vroege, ronde rassen zooals „de Egyptische Platronde" of de „Roode Kogel." Indien al te vroeg in 't voorjaar wordt gezaaid, wordt daardoor de kans vergroot, dat er in den zomer een aantal „doorschiet" en daardoor waar deloos wordt. Het uitzaaien geschiede bij voorkeur op rijen. Naderhand worden de bieten- planten uitgedund op 15 a 20 cm. Per vierk. meter heeft men onge veer 2 gram zaad noodig. Reeds in den loop van Juni kan men de eerste ronde zomerbietjes van den vollen grond oogsten. Men moet deze in den zomer met al te groot laten worden, anders worden ze taai en hou terig. Voor den laten oogst verdient het ras „Noord-Hollandsch Bleekblad", wel bijzondere aanbeveling. Deze lange, for- ®che roode biet is zeer duurzaam en daardoor wel bijzonder geschikt voor winterbewaring. Ze wordt in Mei uit gezaaid en naderhand op den reeds voormelden afstand uitgedund. Men pleegt de teelt van bieten ook wel met andere gewassen te combinee ren; b.v. om de andere rij tusschen stamslaboonen. Omstreeks October of begin November worden de late bieten gerooid en na eenige droging naar de winterbewaarplaats overgebracht. Ze kunnen bij een goede bewaring tot in April gaaf blijven en vormen vooral in de huidige tijdsomstandigheden een zeer gewaardeerd onderdeel van den wintervoorraad. Van 10 vierk. meter goede tuingrond kan wel een, opbrengst van 25 a 35 kilo bieten worden verkregen.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1944 | | pagina 1