BONNENLUST De SPELBREKERS JOS. SCHEEN FALCONI VERHAEGEN FAMA CABAREI SCHOONMAAK A. Verachuur-Baert F.van Lanschot KARRESTRAAT I BREDA Distributie mededeelingen Plaatselijk Nieuws Heeft U kasgeld te veel? EEN NIEUW PROGRAMMA Voor de Kunstkalk Waterverf Ammoniak Zoutzuur" Brusselschzand Marmerslijp Krijt Schuurpoeder Metaalpoets DROGISTERIJ Botermarkt O 84 Tel. 72 HEUSDEN. niet aan hun leveringsplicht schapen hebben voldaan, direct en zonder verdere waarschuwing maatregelen zullen worden genomen in dien vorm van inbeslagname van de op hun bedrijven aanwezige schapen oi op legging van een extra aans..ag rund vee van 200 kg. voor ieder niet ge léverd schaap. Pootaardappelen vrijgegeven voor consumptie. Het verbod, om goedgekeurde pootaardappelen .voor andere dan pootdoeleinden at 'te leveren, is op- ge'heven. Derhalve kunnen alle on verkochte en onverkoopbare restan ten goedgekeurde pootaardappelen, ongeacht Yvet ras, de klasse en de sorteering a\s gewone consumptie aardappelen worden beschouwd en op de voorgeschreven gebruikelijke wijze aan de V.B.N.A. worden afge leverd, zoodra zich hiertoe die ge.e genheid1 voordoet. Geëvacueerde landbouwers. Voor geëvacueerde landbouwers bestaat er gelegenheid1 met hun paar den in den Noord-Oostpolder tewerk te Worden gesteld. Degenen, die hier voor in aanmerking wenschen teko men, 'kunnen zich in verbinding stel len mét het Bureau Ontruiming, Hoo ge Nieuwstraat 6A, te Den Haag. Het bureau van den Prov. Voedselcomm. v. N.-Brabant De beteekenis en de taak van de Rijkslandbouwproefstations. KEURINGEN. VERGADERING van destamboek- varkensfokvereen. „Land van Heusden en Altena en Bies- bosch" in café Dekker te Almkerk. HEUSDEN. AALBURG. ANDEL. AMMERZODEN. CAPELLE. GENDEREN. Diverse artikelen[Geldigt.m. LAND VAN ALTENA. MEEUWEN. SLEEUWIJK. VEEN. IEDERE industrieel, win kelier en landbouwer, vele particulieren, vereenigingen en stichtingen hebben bij tusschenpoozen overtollig kasgeld. Laat dat niet rente loos liggen. Belegt dat geld totdat gij het zijn bestem ming kunt geven. Fl R MA BANKIERS 'S-HERTOGENBOSCH Sinds 1737 met hun Zuid-Afrikaansche liedjes de humorist-muzikant en zijn band en zijn orkest Cabaret van 3 tot 6 en van 7 tot 10 uur Geen toegang onder 18 jaar De landbouw in Nederland heefteven als in vele andere landen, in de laatste anderhalve eeuw zeer groote verande ringen ondergaan, die vooral samenhan gen met de uitbreiding van de kennis der natuurwetenschappen. De toepassing van de mechanica, de natuur- en de scheikunde in het voortbrengingsproces heeft een zoodanigen omkeer tot stand gebracht, dat men bij de nijverheid wel spreekt van een „industrieele revolu tie in het eind der 18e eeuw en het be gin der 19e eeuw" Aanvankelijk hadden de mechanica en. de natuurkunde hierbij de leiding, getuige de uitvinding der stoommachines en door stoom gedreven machines, waardoor in de industrie lang zamerhand onze moderne fabrieken ont stonden. De landbouw heeft hiervan ook wel geprofiteerd door de verbete ring der machines voor polderbemaling en door de constructie van nieuwe land bouw werktuigen, maar de groote ver anderingen in den landbouw zijn toch niet door de mechanica ontstaan. Verbeteringen in landbouwmethoden hebben in het algemeen tot doel de opbrengst, den oogst, te vergrooten Pogingen om de opbrengst te verbete ren zullen echter alleen dan systematisch succes kunnen hebben, wanneer men eenigszins nauwkeurig weet op welke wijze de opbrengst tot stand komt. Bij deze opbrengst nu speelt het leven een belangrijke rol, want in den landbouw gaat het om de opbrengst van levende planten, en levende dieren. De levensleer van plant en dier moest tot ontwikke ling komen alvorens men tot belangrij fee opbrengst-verbeteringen kon geraken Deze levensleer echter kon eerst vorde ringen maken, toen de ontwikkeling der scheikunde* een zekere hoogte had be reikt. Zoodoende had men vóór 1840 weinig inzicht in de wijze, waarop de groei der planten tot stand komt; men was algemeen aanhanger van de humus Het S.S. Ersatzkomipando deelt mede: Wegens de zeer vele aanmeldingen zal nog een extra keuring gehouden worden op Donderdag 27 April te Amsterdam van 9 tot 14 uur, Nebenstelle der Waffen SS., Dam no. 4 en Vrijdag 28 April te Den Haag van 9 tot 14 uur, in een der zalen van het gebouw Amicitia, Westeinde no. 15, waar iedere gezonde Nederlander zich kan aanmelden ten einde gekeurd te worden voor de WAFFEN-SS., S.S. WACHTBATAILLON IN AMERSFOORT. LANDSTORM NEDERLAND, KR1EGSMAR1NE EN DE GERMAANSCHE S.S. IN NEDERLAND. Tijdens de keuringen worden alle inlichtingen verstrekt met betrekking tot de verzorging van familieleden duur der opleiding, extra levensmiddelen etc. Personen, tusschen 1935 jaar, die aanmeldingsplichtig zijn voor de te werkstelling, kunnen zich eveneens aanmelden en worden gedurende hun ver bintenis van de tegenwoordige tewerkstelling vrijgesteld. Officier in de Waffen-SS. kan ieder worden, die na minstens een jaar diensttijd zijn geschiktheid voor de officiersopleiding heeft bewezen. Zijn schoolopleiding is niet doorslaggevend. Alle inlichtingen en gratis reisbiljetten voor de heen- en. terugreis zijn ver krijgbaar bij de navolgende Nebenstellèn der Waffen SS. Amsterdam, Dam 4; Alkmaar, Langestraat 56; Heerlen, Saroleasiraat 25, Groningen, Heerenstraat 46; Enschede Hengeloschestraat 30 en eveneens bij het Ersatzkommando, Korte Vijverberg no. 5, Den Haag. theorie en meende dat de humus (de organische stof in de bouwvoor) het plantenvoedsel bij uitnemendheid was. Justus von Liebig. Het juiste inzicht in de theorie der plantenvoeding begon door te breken met de onderzoekingen van den groo- ten landbouwkundige Justus von Ld big (18031873). Hij stelde vast, dat de planten het voor de voeding benoo- digde koolzuur ontkenen aan de lucht en dat de opbrengst van een stuk grond afhankelijk is van de voornaamste ele menten, als kali, phosphor en kalk wel ke de planten daaruit opnemen. De be teekenis van. kali en van fosfaten voor den plantengroei werd toen duidelijk, maar het duurde nog tot omstreeks 1880 eer men het juiste inzicht kreeg in de rol van het element stikstof. De onderzoeker Hellriegel toonde toen aan, dat de gewassen, in het algemeen .moeten worden, gevoed met nitraten, waaronder te verstaan salpeter, die zij uit den bodem opnemen, maar dat de vlinderbloemigen,, bijv. erwten en boo- nen, een uitzondering maken, doordat zij de stikstof tot zich weten te trekken. Hellriegel was directeur van een Ver- suchsstation. Het Nederlandsche woord proefstation" is een vertaling van het Duitsche Versuchsstation, en, zoo ko men wij dus bij deze korte schets van de toename van kennis der plantenvoe ding het proefstationswezen reeds tegen, zij het dan ook in het buitenland. Het eerste landbouwproef station. v Het eerste landbouwproefstation is in Nederland opgericht in 1877. Het s'tond onder leid.ng van den leeraar in landbouwscheikunde aan de Rijksland bouwschool te Wageningen. Prof. Dr. Adolf Mayer, en maakte een. onderdeel van deze onderwijsinrichting uit. De bedoeling was drieërlei en wel: lo. te voorzien in. de behoefte aan onderzoek van kunstmeststoffen, han- delsvoedermiddelen en zaaizaden; 2o. den practischen. landbouw voor te lichten bii het gebruik dezer verschil lende stoffen, en 3o. over het algemeen daar, waar wetenschappelijk advies noodig is, den landbouwer in den ruimsten zin ter zijde te staan. De taak van het eerste proefstation bestond dus uit controle op de hulp middelen van het landbouwbedrijf en uit wetenschappelijke voorlichting. Gaan wij thans na wat de taak is van de tegenwoordige proefstations, d.an zien wij allereerst de controle op de hulpmiddelen van het landbouwbedrijf. Deze wordt uitgeoefend door het Rijks landbouwproefstation te Maastricht op kunstmeststoffen, en handelsvoedermid- delen en door het Rijksproefstation voor Zaadcontrok te Wageningen op zaai zaden. Men kan aan een partij kunstmest niet zien of daarin wel voorkomt de hoe veelheid stikstof, fosfaat of kali, welke de verkooper beweert aanwezig te zijn; er is een scheikundig onderzoek noodig om dit vast ie stellenhet Rijksland bouwproefstation verricht dit onderzoek op aanvraag en'tegen betaling. Evenmin kan men aan het uiterlijk van een partij lijnkoek beoordeelen of hierin de be weerde gehalten aan eiwit en vet, de meest waardevolle bestanddeelen voor de veevoeding, aanwezig zijnscheikun dig onderzoek is hiervoor noodig, het geen vaak gecombineerd wordt -meteen onderzoek om bijmengselen en scha delijke verontreinigingen op het spoor te komen. Bij zaaizaad kan de landbou wer niet zien of het zaad wel kiem- krachtig ishet Rijksproeflstation voor Zaadcontrole bepaalt daarom op aan vraag en tegen betaling de klemkracht en gaat tevens den gezondheidstoestand van het zaad na. Zonder de" werkzaam heden van deze proefstations voor con trole-onderzoek zou er geen behoorlijke voorziening met kunstmest, veevoeder middelen en, zaaizaad tot stand komen. Deze zijde van het proefstations wezen is dari ook voor den landbouw onmis baar. Wetenschappelijke voorlichting. Wat is er nu geworden van het twee de gedeelte der aan het eerste proef station opgedragen taak, de wetenschap pelijke voorlichting? Ongeveer 15 Jaar nadat het eerste rijkslandbouwproeista- tion werd opgericht, werd de eerste rijkslandbouwleeraar aangesteld. Gelei delijk nam het aantal rijkslandbouwlee- raren toevelen van hen verwierven al spoedig een vertrouwenspositie, later volgde een specialiseering in rijksconsu lenten voor landbouw, tuinbouw, vee teelt, zuivelbereiding en bijenteelt. Deze consulenten hebben tot taak de voorlich ting der landbouwers te verzorgen. Goede voorlichting moet echter geba seerd zijn op jrteeds voortgezet onder zoek, het speurwerk ten dienste van den landbouw, dat thans vooral aan het proefstationswezen is toebedeeld. Men heeft hier dus te doen met toegepast natuur-wetenschappelijk onderzoek en wel vooral met toepassingen van de levens leer van plant en dier. Aan dit onder zoek worden belangrijke bedragen be steed, maar dit geld brengt een hooge rente op, want alleen daardoor is het mogelijk den landboiiw op een hoog peil te houden. De resultaten van het speurwerk moeten worden uitgedragen door den landbouwvoorlichtingsdiensten het landbouwonderwijs om de productie op de landbouwbedrijven zoo groot mo gelijk te maken en deze op de meest economische wijze te doen plaats vin den. Er bestaan thans de volgende pijks- landbouwproefstations voor landbouw kundig onderzoek: 1. het Rijkslandbouwproefstation en Bodemkundig Instituut te Groningen, i 2. het Centraal instituut voor Land bouwkundig Onderzoek te Wageningen. 3. het Instituut voor Rassenonderzoek van Landbouwgewassen te Wageningen 4. het Rijkslandbouwproefstation, te Hoorn. Voorts zijn er nog instituten, die geen rijksinstellingen zijn. Al deze in stellingen passen hun wetenschap toe op het groote doelde bevordering der bodem productie en de verhooging van Jiet peil van den vaderlandschen bodem. TEXTIELPUNTEN GELDIG VER KLAARD VOOR JONGENS EN MEIS JES VAN 1 TOT 15 JAAR. Met het oog op de kleedingvoorzie- ning van de opgroeiende jeugd, (wier kleeding het meest aan. slijtage onder hevig is en die bovendien uit de klee- ren groeit) zijn met onmiddellijken in gang wederom 20 punten voor eten aan koop van textielgoederen geldig ver klaard, en wel voor de meisjes en jongens van 315 jaar, die in het be zit zijn van de kleedingkaarten V 415 en V 315, alsmede voor de kleuters van 1 tot 3 jaar, die in het bezit zijn van de kleedingkaart V 515. Voor alle overige categorieën van de bevolking kunnen tnans nog geen nieuwe punten worden geldig verklaard. Op het oogenblik zijn van alle in omloop zijnde kleedingkaarten de vol gende punten geldig, ongeacht den op deze kaarten voorkomenden, anderslui dende n. datumopdruk Mannen en jongens van 15 jaar en ouder (V 115): punten 51 t.m. 80. Vrouwen en. meisjes van 15 jaar en ouder (V 215): punten 51 t.m. 80. Jongens van 315 jaar (V 315): punten 41 t.m. 100 Meisjes van 315 jaar (V 415) punten. 41 t.m. 100. Kleuters van 13 jaar (V 515): punten 41 t.m. 100. Babies tot 1 j. (V 615) alle punten. Toeslagkaart voor a.s. moeders (V 815): alle punten,. Toeslagkaart voor jongens en meis jes van 15'18 jaar (V 715): punten 11 t.m. 30. Nieuwe punten, worden uitsluitend gel dig verklaard door middel van een of ficieel bericht in de pers. HERSTEL VAN HET MELKRANTSOEN. 's-Gravenhage, .15 April. Nu de koeien de we.de ingaan en de meiproductie stijgt, is het mogelijk met ingang van de distributieperiode, welke aan is gevangen op 16 April j.L, de tijdelijke verlaging van het melk- en het taptemelkrantsoen ongedaan te ma ken. Daarmede worden, de rantsoenen weer gebracht op het peil van voor 20 Februari 1944. In de achter ons liggende weken was het hier en daar met mogelijk zelfs het verlaagde taptemelkrantsoen te ver strekken, vooral in, het pesten des lands en. in Limburg. Daar was het noodzakelijk een zekere contingenteering toe te passen. Deze contingenteenrig mag echter niet tengevolge hebben, dat de taptemelk verb ruikers uiteindelijk minder ontvangen dan het rantsoen, voor zoover verbruikers minder dan 1 3/4 liter tap temelk (in het Westen 1 1/4 liter tapte melk en 50 gram walspoeder) per bon ontvingen, moet het ontbrekende als nog door den, melkhandelaar worden verstrekt. Voor zoover in het Westen, des lands de voorraad walspoeder in pakjes niet toereikend is, moet eveneens op de thans nog geldende bonnen 1 3/4 liter taptemelk worden geleverd. Tenslotte zij er op gewezen, dat op de nieuwe taptemelkbonnén geen wals poeder meer verstrekt zal worden, zoo dat de nieuwe bonnen recht geven op 1 3/4 liter taptemelk. VLEESCHVERKOOP OP MAANDAG EN DINSDAG. Zooals reeds terder is aangekondigd is thans ontheffing verleend van het verbod van het verkoopen en afleveren van vleesch, vleeschwaren en gerechten, waarin vleesch of vleeschwaren zijn ver werkt aan verbruikers op de dagen Maandag en Dinsdag, welk' verbod is gesteld in artikel 75, lid 1, van de vee- en vleeschverordening 1942. Deze ont- hefbfing zal worden, verleend tot en met 30 Mei 1944. Van 10 April tot 30 Mei zijn de slagers dus gerechtigd, op Maan dag en Dinsdag vleesch, vleeschwaren en gerechten, waarin vleesch of vleesch waren zijn verwerkt, te verkoopen en af te leveren. GELDIGHEIDSDUUR ZEEPBONNEN VERLENGD. De geldigheidsduur van bon algemeen 080, welke recht geeft op het koopen van eenheidstoiletzeep, en van de bon nen algemeen 081 en reserve C 26, D 26 en E 26, welke recht geven op het koopen van waschpoeder, zijn ver lengd tot en mét 13 Mei 1944. DISTRIBUTIE VAN PERSGAS. Houders van door de rijksverkeersin spectie uitgegeven machtigingen voor gas, wonende in Noordbrabant en Lim burg, dienen zich met de voor April uitgegeven machtigingen tot den plaat selijken distributiedienst te wenden, ten einde deze machtigingen tegen bonnen in te wisselen. Deze nieuwe regeling, die in is gegaan op 16 April is in te genstelling met een vorige bekendmaking volgens welke bovenbedoelde houders zich met hun machtigingen voor April slechts konden wenden tot den distribu tiedienst, waar een persgasstation ge vestigd is. Voor houders van machtigingen voor persgas in de overige provinciën blijft de regeling gelden, dat zij zich tot den plaatselijken distributiedienst moeten wenden. Voorzoover 't niet betreft mach tigingen voor April. Met deze laatste machtigingen moeten de hier bedoelde houders zich wenden tot den distribu tiedienst waar een persgasstation geves- figd ïs. (Foto C.N.F. Pax) Erg lang behoeft er niet over gespro ken te werden. We weten het allen van onszelf of vah onze naaste familieleden de toestand van onze tanden en kiezen is erg slecht. We- kunnen hier gerust spreken van een volksziekte. Eén voorbeeld uit honderden, die wij voor het grijpen hebben,. Op een school hadden de kinderen van de eerste klas tezamen 102 blijvende kiezen. Hiervan moesten er 101 behandeld worden! Hoe dat gekomen is, wel, daarvoor zijn verschillende oorzaken aan te wij zen, zooals bijv. het gebruik van te fijn en al te lang gekookt eten, snoep jes, ijsjes, schoonpeuteren van ons ge- bid met een speld, n,iet of verkeerd poetsen, enz. enz. Belangrijker evenwel dan deze fouten vast te stellen is de vraag: hoe komen we tot verbetering? Dit kan alleen door maatregelen te treffen. Hoe eerder daar mede begonnen wordt, hoe beter. Bo vendien. geldt ook hier: voorkomen is beter dan genezen. Daarom heeft de Nederlandsche Volks- dienst ook de tandverzorging voor de Nederlandsche jeugd ter hand genomen. De vereeniging hield op 30 Maart des morgens om '10 uur haar 13de le denvergadering. Wnd. Voorzitter de heer J. A. v. d. Schans. De opkomst was wegens de drukke werkzaamheden op den, bouwak- ker gering. Om ruim 10 uur opende de voorzitter deze vergadering met een, woord van dank aan. de leden voor hun opkomst, hij bracht in herinnering het overlijden van den heer J. Snoek, die sedert de op richting voorzitter der vereeniging is geweest en zeer veel voor de vereeni ging heeft gedaan. Zijn nagedachtenis zal steeds door de leden in, ecre wor den gehouden. Uit het jaarverslag van den secre taris bleek, dat de vereeniging op 1 Jan. 215 leden telde, de inkomsten over 1943 bedroegen f 1640,39, de uitgaven waren f 1487,87. Schuld heeft de vereeniging niet meer. Het verslag der financieele commis sie, bestaande uit de heeren. H. N. van Arkel en J. D. Ouwerkerk te Sleeuwijk, was gunstig. Op voorstel van den voorzitter werd het aftredend bestuurslid de heer H. v. Andel bij acclamatie herkozen. In de vacature van wijlen den heer J. Snoek werd gekozen de heer W. Snoek te Nieuwendijk. Het voorstel om het bestuur met 2 leden uit te breiden, werd aangenomen. Gekozen werden, de heeren C. v. Koyck te Genderen en de heer A. C. v. Breu- gel te Almkerk. Met algemeene stemmen werd be sloten zoo mogelijk op 12 Mei fokdag te houden. Het inleggeld voor toetreding van nieuwe leden werd van f 1 op f2.50 gebracht. Na bespreking van enkele zaken van huishoudelijken aard, werd deze ver gadering door den. voorzitter met een woord van dank gesloten. De gasverbruikers van Heusden werden verblijd met de mededieeling van de Directie der gasfabriek, dat met ingang van Mei a.s. de prijs van het gas opnieuw zal worden verlaagd, niet alleen' over den gewonen meter doch tevens met invoering van een vast recht. Zooals bekend bedraagt de hui dige prijs 125 ct voor de eerste 15 m3 en 11 ct voor al hetgeen daarboven wordt verbruikt. Dit wordt thans voor verbruikers die gas betrekken over den gewonen meter, een vastrecht van f 2 per maand. Hiervoor krijgen Zij 14 m3 geleverd, terwijl meterhuur niet meer afzonderlijk wordt berekend; neemt men minder dan 143 af, dan is toch de f 2 verschuldigd, want bij een verbruik daar beneden zijn de kosten van aanleg, ad ministratie en inning niet loonend meer. Al hetgeen wordt gebruikt boven deze 14 m3 per maand kost slechts 9 ct. per m3. Wordt boven de eerste 14 m3 meer dan 100 m3 per maand afge nomen, dus wordt per maand meer dan 114 m3 verbruikt, dan daalt het tarief nog verder, en wel tot 6 ct. per m3 voor dat meerdere. Voor de muntgas verbruikers, die thans ook 125 ct. per m3 betalen voor de eerste 15 m3 en 11 ct. voor het meerdere, zal een algemeene verlaging gelden tot 11 ct. per m3, ongeacht het verbruik dus ook indien men minder dan 15 m3 per maand gebruikt. Meter- huur wordt voorloopig niet meer in rekening gebracht. De bedoeling van deze nieuwe prijs verlaging is de gasverbruikers nog meer te binden door een uiterste tegemoetko ming in den prijs, en om na den oorloge als de gasrantsoeneering zal zijn opge heven. het gebruik aan te moedigen. Het is te begrijpen, dat deze maat regel door de burgerij van Heusden op prijs wordt gesteld. De opbrengst der Paaschcollecte in de Ned. Herv. Kerk alhier, heeft opgebracht met Oudheusden en Herpt totaal f 289.92. De collecte voor het orgelfonds, ge houden op Tweeden Paaschdag, bedroeg f86.53. Voor den voorwedstrijd Kamp. van Noordbrabant,, speelde Zondag j.l. dhr. A. Nieuwkoop tegen A. Merkx uit Ammerzoden. In het middensjiel liep zijn tegenstander in een eenvoudig dam- zetje, waardoor direct gewonnen werd. Derhalve een goed begin voor den V.D.-er. Zondag moet gespeeld worden tegen Spijkers te Vught. Op het consultatiebureau alhier werden op 18 April 31 zuigelingen ter onderzoek aangeboden en wel uit Heus den 16, Herpt 3, Oudheusden 2, Wijk 2, Genderen 4 en uit Heesbeen, Veen, Meeuwen en Drunen elk 1. De gehouden extra collecte in de Herv. Kerk alhier heeft opgebracht de som van f 478.105. De Candt. tot den Heiligen Dienst ten Bruggencate te Hilversum heeft voor het beroep naar de Ned-r Herv. Kerk alhier bedankt. Tot tijdelijk secr.-penningm. van de Opperste "Polder van Andel is benoemd de heer L. J. Vogelaar alhier. In deze gemeente wordt vanwe ge het Groene Kruis een cursus gege ven voor Kraamverzorgster. Tot bestuursleden van "de Herv. J. V. „Obadja" zijn herkozen de heeren W. Bronkhorst, D. de Waal en J. H. v. Diggelen en gekozen in de plaats van H. de Cloe, die niet meer in aan merking wenschte te komen J. v. Rijs wijk Jzn. Aan de naaischool bij de Eerw. Zusters Franciscanessen alhier slaagden voor het diploma costumière de da mes Jo Goesten, Liza van Keulen Marie van Harsel, Tiny van den Oever Jansje van Ooyen, Dientje van Heivoort. Janny Oomen, Jenny van Heemskerk. Voor lin gerie slaagden de dames Heiltje Hoef- laken. Jennie Groeneveld, Ali Schreu- der, Gcrrie Goesten, Jo van Zeelst], Sjaan van Zeelst, Theresia van Zeelst, Sjaan van de Leur, Riet Buijs, Antoinet- ta Rademakers, Annie van Wordragen, Jo van Mil, Mientje van Wordragen, en Bet je Pasnagel. In het gebouw „Elthato" werd de algemeene vergadering gehouden van de ver. „Het Groene Kruis" voor de gemeente Sprang-Capèlle, in welke ver gadering tevens het 40-jarig bestaan der vereeniging, die indertijd op jniti- atief van Dr. J. v. d. Meulen,, des tijds arts te Sprang, werd opgericht, herdacht. Na een openingswoord van den 2en, voorzitter, den heer H. Kerst, die een bijzonder woord van welkom richtte tot Notaris Middelkoop als ver tegenwoordiger van het gemeentebestuur, den vertegenwoordiger van de Prov. vereen. „Het Groene Kruis" en be stuursleden van. Groene Kruisvereenigin- gen uit Waalwijk en Raamsdonksveer werden de notulen der vorige ledenver gadering na voorlezing goedgekeurd. In een keurig verzorgd jaarverslag gaf de secretaris, de heer M. F. de Visser een gedetailleerd verslag van de toestand en werkzaamheden der vereen, gedurende het afgeloopen. jaar, alsmede een globaal overzicht van het ontstaan der vereeniging en haar groei tijdens de 40 jaar van haar bestaan. De controle-commissie voor het nazien der boeken en kas over 1942, waarin zitting hadden de heeren J. G. Addink en W. J. v. Nieuwenhuijzen, bracht bij monde van, laatstgenoemde verslag uit over haar bevindingen, waaruit bleek, dat deze rekening in orde was. Tot leden der controle-commissie tot het nazien der boeken en kas over 1943 werden benoemd de heeren W. A. M, Heijmans en, Ds. Westera. Een voorstel tot verhooging der mi nimum-contributie van i 2 tot f 2.50 werd met algemeene stemmen aange nomen. De begrooting- voor het jaar 1944 werd in ontvangsten en uitgaven vast gesteld op f 10000 met een post voor onvoorziene uitgaven van f368.10. De aftredende bestuursleden. Mevr. L. Verheij-v. d. Mandele en de heeren G. A. S. de Bas en H. Kerst werden bij acclamatie herkozen en. namen onder dankzegging voor het in hen gesteld vertrouwen hun herbenoeming aan. Na de rondvraag, waarvan, geen druk gebruik werd gemaakt, sloot de voor zitter de vergadering. Met het oog op het 40-jarig bestaan der vereeniging had het bestuur den heer Kommer Klein uitgenoodigd^die met enkele voordrachten,, welke door de aanwezigen met belangstelling wer den beluisterd en. zeer in den smaak vielen, de agendapunten afwisselde. Jammer, dat niet meer leden dezen avond hebben bijgewoond. Aan de Ambachtsschool te Waalwijk werd het einddiploma machi- ne-bankwerken o.m. behaald door on ze dorpsgenooten Dirk Rosenbrand Kz. en Cor Wagemakers Azn. Voor de met 1 Mei a.s. vacant komende betrekking van onderwijzeres aan de O. L. School in de Kom hebben zich na herhaalde oproeping slechts 3 sollicitanten, aangemeld. De in de Ned. Herv. Kerk al hier gehouden collecte voor de Synode heeft ruim f 440- opgebracht en in de Ned. Herv. Kerk a. d. Loonschendijk ruim f178. Candt. J. Koele, hulpprediker te Huizen heeft het beroep naar de Ned. Herv. Gem. alhier aangenomen. Z.Eervv. zal Zondag a.s. des v.m. om 10.30 in genoemde kerk voorgaan. Voor het op j.l. Vrijdag te Roo sendaal gehouden examen voor coupeuse, slaagde onze dorpsgenoote Mej. A. v. de Heuvel, voor de 5e periode 1944 (te helft) 16 APRIL - 29 APRIL PEE.BON 17-18A Brood of gebak] 4 rants. 17-18B Brood of gebak 1 rants. 17 Beschuit 1 rants. 18 Beschuit Kindermeel, havermout, gort of voedingssuiker 62Vs gram 097-098 Alg., Brood, bloem of gebakjl rants. 099 Alg., Peulvruchten 250 gram D 33 Reserve, Gort 250 gram E 33 Reserve, Rijst of Gort 250 gram 100 Alg., Vermicelli 100 gram 17 A Boter, Margarine 125 gram 17 B Boter, Margarine 125 gram of Bak- en Braadvet 100 gram 20 B Boter, Boter, geld. t.m. 27 Mei, 125 gram 101 Alg., 20 pl. of magere Kaas 100 gram 17-18 Melk l3/< liter 17-18 Taptemelk ls/4 liter 17-18 A Vleesch 100 gram 17-18 B Vleesch 25 gram 17-18 Aardappelen 2 kg. 17-18 Toeslag, Aardappelen 1 kg. 17 Aard. en 17 Toesl. geld. t.m. 22 Apr. 102 Alg., Suiker 500 gram 103 Alg., Jam 250 gram 104 Alg., Koffiesurrogaat 250 gram 17 Versnaperingen 150 gram 17-18 Tabak, Sigaren, Tabak of Cig. 1 rants. 105 Alg., Eenheidstoiletzeep 1 rants, 106 Alg., Waschpoeder 250 gram C 34, D 34, E 34 Res., Waschpoeder 250 grar. E 35 Res., Toiletzeep 1 rant Zeep, waschpoeder en toiletzeep geldig t.m. 13 Mei. Bijzondere rantsoenen: B 36, C 36, D 36, E 36 Reserve, Boter 125 gram v Op deze bonnen mag reeds op 15 April worden gekocht, uitgezonderd vleesch en aardappelen. De geldigheidsduur der bonnen 080 en 081 Algemeen en C26,. D26 en E26 Reserve is verlengd tot en met 13 Mei. g R01 Tabak, Scheerzeep 45 gr. Petroleum 21 en 22, bonkaart U 403, 1 liter per bon 59 bonk. S 121 en 69 bonk. S 221, 300 gram kaarsen 29 April 26 April wordt nader bekend gemaakt Niet alleen bonnen, maar ook geld hebben onze huismoeders noodig om eten te kunnen koopenoffert voor haar aan Winterhulp. Giro 5553. Op de laatstgehouden Bestuurs vergadering der Stamboekvarkensfokver- eeniging „Land van Heusden en Altena en Biesbosch" is tot voorzitter gekoze de heer J. A. v. d. Schans te Dro/ gelen en tot 2e voorzitter de heer V Snoek te Nieuwendijk, terwijl tot - cretaris is herkozen de heer H. v. An te Woudrichem. De fokdag der Stamboekvarke> fokvereeniging „Land v. Heusden Altena en Biesboscn" zal plaats heb.. op Vrijdag 12 Mei a.s. 9 "Inschrijvingen worden ingewacht Ui terlijk Woensdag 26 April a.s. bij den secretaris, den heer H. v. Andel te Woudrichem. Vrijdag 14 dezer hield de Afd. Land van Heusden en Altena der Ned. Pomologische Vereeniging te Meeuwen, een algemeene vergadering. 1 De wnd. voorzitter de heer A. D. v. Buuren opende de vergadering met een woord van welkom aan de aanwe zigen. Allereerst herdacht hij in enkele waardeerende woorden den verscheiden voorzitter, wijlen de heer W. G. J. Branderhorst. Zijn werk en bemoeie nissen, ten opzichte van den fruitteelt, hebben zeer zeker voor deze streek zijn nut gehad en zijn voorbeeld geweest voor anderen,. Besproken wordt het plaatsen van bijenkorven in boomgaarden. Gezien het nut dat deze nijvere diertjes kunneii hebben voor de bevruchting van fruit- boomen, geven enkele leden zich op voor het in hun boomgaarden plaatsen van bijenvolken. Vervolgens wordt overgegaan tot be noeming van 2 nieuwe bestuursleden, ter yoorziening van de vacature, ont staan door het overlijden van den heer Branderhorst en door het bedanken van den heer J. de Fijter te Andel. Ook aan dezen laatsten wordt een woord van dank gebracht voor hetgeen in het belang van, de Afd. en de fruitteelt in het algemeen is verricht. In de vacature Branderhorst word: benoemd de heer C. v. Everdingen t< Heesbeen en in de vacature de Fijter, na een, drietal herstemmingen de heer Jac. de Haan te Meeuwen,. In een, daarop gehouden bestuursver gadering werd tot voorzitter van, de Afd. benoemd de heer A. D. v. Buuren te Meeuwen. Inmiddels hadden tal van fruittelers en belangstellenden, waar onder ook verschillende dames, de zaal gevuld om de vertooning van den Fruit- film j>ij te wonen. De Voorzitter sprak een woord vi/ welkom en wekte belanghebbenden lid te worden van. de Afdeeling, mee, als steun voor de fruitteeltbelangen_] het algemeen. Daarop werd de frim film gedraaid die zeer interssant bleek te zijn zoowel door den. inhoud als door de mooie natuurlijke kleuren,. De Jiiü. gaf ongeveer alles te zien,, wat voot den fruitteler van belang is, en 'Was daardoor uitermate nuttig en, leerzaam. Het krachtig applaus van de aanjv' zigen aan het einde van deze Mare" vertolkte dan ook wel, dat de veie ning zeer in den smaak was ge va', Vrijdagavond had alhier eejj ernstig ongeval plaats. De gebroeders v. V. waren met een boot op de rivie die vermoedelijk'wegens te zware ladisj gezonken is. De beide broeders zijn daarbij om het leven gekomen. Tot nog toe is alleen het lijk van den oudsten gevonden. Voor de ouders een zwaren slag. -Dinsdag ontving mej. K. tele grafisch bericht, dat haar echtgenoot werkzaam te Zeestad Rostock in Duitsch- land om het leven is gekomen. Voor de weduwe, die met 5 kinderen achterblijft, eveneens een zwaren slag. De gehouden Paaschcollecte in de Ned. Herv. Kerk heeft opgebraéht ruim f 508.tevens werden, 3 giften gecollecteerd van f 25.voor Kerk en Diaconie,

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1944 | | pagina 2