4S3?> BONNENLIJST »RENOVATUM« De SPELBREKERS JOS. SCHEEN FALCONI VERHAEGEN FAMA CABARET LET OP1I Distributie mededeelingen Plaatselijk Nieuws OORLOGSSCHADE STORMSCHADE EEN NIEUW PROGRAMMA KARRESTRAAT I BREDA Z-KAARTENPROCEDURE VOOR DE VOEDSELVOORZIENING Verblijf in de openlucht bij lucht alarm verboden. 'Strenge maatregelen voor de luchtbescherming. BonnerTwelke vervallen Diverse artikelen[Geldigt.m. Toelichting op de bonnenlijst. Districtskeuringen stieren Noord-Brabant 1944. AALBURG. AALST. °OOR Renovatum verzekert Uw bezit ;tegen BRANDSCHADE 4 PracOScfte voorwmden - B/H Inlichtingen bit onzéi Algemeen Onderling Weerborg Genoottehep Leidscheplein 29 Amsterdam-C. met hun Zuid-Afrikaansche liedjes de humorist-muzikant en zijn band en zijn orkest Cabaret van 3 tot 6 en van 7 tot 10 uur Geen toegang onder 18 jaar pasgeborenen, diene, dat de vergunnin gen voor een babyuitzet moesten wor den verminderd als gevolg van den nood der tijdsomstandigheden. Aanvragen, voor werkkleeding. Er is tot het samenstellen van werk manspakketten overgegaan, 'teneinde de beschikbare hoeveelheden werkkleeding te bestemmen voor hen, van wie 'kan worden aangenomen, dat hun reserves zijn opgeteerd. Handarbeiders en werk- kleedingddragers. die werkzaam zijn, in bedrijven met 50 of meer werkkleeding- dragende arbeiders(sters), dienen zich ter verkrijging van een dergelijk pakket te wenden tot hun werkgever. De werk gever kan zich voor het indienen voor een collectieve aanvraag voor werkklee ding en. werkmanspakketten wenden tot het districtskleedingmagazijn (D.K.M.) van het rayon, waarin hij gevestigd is. De adressen dezer magazijnen, voor zoover het voor onze omgeving van be lang is, en hun rayon volgen hieronder: Noordbrabant: Stratumschedijk 29a, Eindhoven, D.K.M. nr. 209. Gelderland: Gr. Overstr. 4-6, De venter, D.K.M. nr. 204. De voorraden werkkleeding laten mo menteel niet toe, dat iedereen direct geholpen wordt. Op grond van de door de werkgevers gedane collectieve aan vragen zullen telkens, wanneer de pro ductie zulks toelaat, werkmanspakket ten worden, toegewezen. Als gevolg van de bij den handel aanwezige voorraden oude kwaliteit en nieuwe kwaliteit, loo- ■pten de prijzen der pakketten eenigszins uiteen. Vandaar dat geen eenheidsprijzen konden, worden bepaald. De verpakking der diverse werkkleedingsardkelen. in pakketten brengt echter geen kosten voor den consument met zich. Werkkleedingdragers, die werkzaam zijn in bedrijven met minder dan 50 werkkleeding dragende arbeiders(sters) en werkkleeding dragende zelfstandigen kunnen zich voor werkkleeding op de gebruikelijke wijze individueel wenden tot den plaatselijken distributiedienst. Deze zal in zeer dringende gevallen ver gunningen verstrekken. Voor deze cate gorie is nog geen regeling getroffen ten aanzien van werkmanspakketten. Een uitzondering op het bovenstaan de is gemaakt ten aanzien van het per soneel in, ziekenhuizen, sanatoria, e.d. Voor werk- en beroepskleeding ten behoeve van overheidspersoneel is een speciale regeling getroffen met het Rijks- inkoopfoureau te 's-Gravenhage. Personen, werkzaam bij rijks-, ge meente- of provinciale instellingen, de Nederl. Spoorwegen, de daaronder res- sorteerende bus- en tramdiensten e.d., moeten zich, ongeacht het aantal in het bedrijf werkzame arbeiders (ook al val len zij niet onder het Rijkskleedingbe- sluit) dienaangaande via hun diensthoofd met voornoemd bureau in verbinding stellen. Door hen ingediende individu- eele aanvragen kunnen dus niet door den plaatse lijken, distributiedienst in be handeling worden genomen. Waar en wanneer kan een vergunning worden aange vraagd Alle aanvragen ter verkrijging van speciale vergunningen, zoowel als leve ringsvergunningen voor den aankoop van verschillende textielgcederen,, welke uit sluitend op deze bescheiden verkrijgbaar ?ijn, zullen t.z.t. moeten worden inge diend bij de plaatselijke distributiediens ten. De thans beschikbare hoeveelheden laten echter alleen toe de loopenda aanvragen en verplichtingen af te wik kelen. Het heeft derhalve geen zin zich thans met een aanvraag tot de plaatse lijke distributiedienst te wenden. Even min heeft het zin de aanvragen rechts- streeks te zenden aan het Rijksbureau Distex, aangezien dit bureau ze met in behandeling zal nemen. Wat is er van mijn aanvrage geworden In de afgeloopen maanden hebben vele personen aanvragen ingediend, wel ke ingevolge een vroegere perspubli catie (van omstreeks 13 Nov. j.l.) recht streeks zijn toegezonden aan het Rijks bureau Distex. Al deze aanvragen, zijn door genoemd bureau, voor zoover daar op niet onmiddellijk een beslissing werd genomen, toegezonden aan de plaatse lijke distributiediensten ter verdere af handeling. Ondanks een publicatie van om streeks 28 Jan. j.l. in de pers, waarin bekend werd gemaakt, dat aanvragen voor textiel niet bij het rijksbureau Dis tex moesten worden ingediend, hebben velen hun aanvragen toch direct inge zonden aan dit Rijksbureau. Dit bureau heeft de formulieren zooveel mogelijk doorgestuurd naar de plaatselijke dis tributiediensten. Thans is echter bepaald, dat alle na 1 Maart j.l. rechtstreeks aan genoemd bureau ingezonden aan vragen als vervallen dienen te worden beschouwd. Wanneer kan een vergunning worden aangevraagd Voor de bovenkleeding geldt in het algemeen, dat slechts een aanvraag tot aankoop kan worden ingediend, indien men in het geheel geen bruikbaar exem plaar bezit. Wanneer men b.v. nog over één goed draagbaar costuum "be schikt is het dus onnoodig een aanvrage voor een tweede exemplaar in te die nen, daar de distributiedienst er zonder meer afwijzend op moet beschikken. Hoe te koopen op ^gun ningen. In verband met de heerschende schaarschte aan textielgoederen zal het vaak voorkomen, dat een winkelier, tot wienmen zich wendt tot verkrijging van een artikel, waarvoor men een ver gunning (speciale of leveringsvergun ning) heeft ontvangen, het desbetreffen de artikel niet in voorraad heeft. In een dergelijk geval kan de winkelier de vergunning accepteeren, tegen afgifte van een, ontvangstbewijs. Door middel van de yergunning zal de winkelier zich dan kunnen bevoorraden. Het spreekt vanzelf, dat dit tijd vordert, maar gezien de huidige text iel positie is het niet mogelijk de voorraden bij den handel op peil te houden. Ook de kou senbon N en het daarbij benoodigde aantal geldige textielpunten mag op de ze wijze door den winkelier in ontvangst worden genomen zonder dat daarop di recte .levering plaats heeft. Leveren, wat beschikbaar is In tegenstelling met vroeger, mag de handel thans artikelen, welke op speciale vergunning verkrijgbaar zijn, door el- kaat; leveren. Het publiek moet namelijk genoegen nemen met wat er is. Zoo kun nen o.a. winterjassen en tweedjassen door elkaar worden geleverddekens mogen naar keuze van den winkelier worden afgegeven.. Bij de aflevering der dekens moet er rekening mee wor den gehouden, dat niet in de plaats van een éénpersoons-, een tweepersoonsde ken wordt verstrekt, indien betrokkene, volgens de in zijn bezit zijnde beschei den in aanmerking komt voor eerstge noemde soort deken,. Bij het aanschaffen, van op speciale vergunning verkrijgbare artikelen, kan het voorkomen, dat de winkelier uit sluitend in staat is de desbetreffende artikelen met een. hoogere pun ten waar de te leveren, doordat deze goederen van een andere samenstelling zijn of dat daarin meer stof is verwerkt. In, derge lijke gevallen is de winkelier verplicht deze hooger gewaardeerde artikelen aï te leveren. Daarbij geldt, dat de koo- per(ster) geen extra punten behoeft bij te passen. Op den verjaardag van den Führer had te 'c Hertogenbosch de beëedi- ging plaats van een contingent van den Landstorm Nederland Tijdens de plechtige eedsaflegging op den Führer CNF/J Zeiilemaker/Pax m 's-Gravenhage, 25 April. Van bevoegde -zijde wordt medege deeld Op grond van, de Verordening van den Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied, no. 108-1942, waarbij elke ondernemer verplicht werd desgevraagd inlichting%n te verstrekken omtrent in, djn bedrijf aanwezige ar beidskrachten. is in, toepiassing gebracht de z.g. Z-kaartenprocedure. Deze pro- dure wordt thans ook voor het geheele gebied van de -voedselvoorziening inge voerd. Op deze wijze worden voor dit bijzonder belangrijke deel van het eco nomische leven, de arbeidskrachten vrij gesteld, die noodzakelijk zijn, om de voedselvoorziening te verzekeren. Aan de kaarten,procedure behoeven op dit oogenblik nog niet deel te ne men de eigenaren en werkkrachten van land- en, tuinbouwbedrijven dus boeren, tuinders, visschers en de bij hen werk zame personen,. Voor deze groepen van personen, blijven de uitgegeven gele vrij- stellingsbewijzen voorloopig van kracht. Onder de Z-kaarten,procedure voor de voedselvoorzieningsbedrijven vallen thans dus de navolgende groepien van bedrij ven en personen: 1. 1. de geheele industrie op het gebied van de voedselvoorziening, zooals deze is ondergebracht in vakgroepien en onder vakgroepen van de volgende be drijfsgroepena. "binnen- en buitenland- sche akkerbouwproducten verwerkende industrie; b. industrie van oliën marga rine, vetten en verwerking van dierlijke productenc. derivaten van landbouw producten verwerkende industrie; d. zui vel- en melkproductenindustrie en melk inrichtingswezen c. groenten- en fruit- verwerkende industrie. 2. De geheele groothandel in levens middelen. zooals deze 'is ondergebracht in de vak- en ondervakgroepien van de onderbedrijfsgrcepen groothandel, voed selvoorziening en aanverwante gebieden. 3. De tusschenpersonen in de voed selvoorzieningbranches o.m. zooals zij zijn ondergebracht in de tot de be drijfsgroep tusschenpiersonen behooren- de vakgroepien; ain de bloembollen; b. in cacao; c. in-alcoholhoudende dran ken; d. in granen; e. in groenten en fruit; f. in kaas; g. in koffie; h. in kruidenierswaren;'i. in kunstmeststoffen; j. in melkproducten; k. in oliën; vet ten en oliezaden; 1. in specerijen; m. in gedroogde Zuidvruchten; q. in zetmeel. 4. De detailhandel in de voedselvoor ziening, zooals deze is ondergebracht in de tot de bedrijfsgroep behoorende vak groepen; a. in kruidenierswaren; b. de tailhandel in melk, boter, kaas en eie ren; c. in aardaj>pelen, groenten en fruit; d. in visch; e. in wild en gevogeltef in broed, banket, chocolateriën en suiker goed; g. in vleeschwaren; h. in alcohol; en alcoholvrije drankeni. in bloemen planten. 5. De ambachtsbedrijven in de voed selvoorziening, zooals deze zijn onder gebracht in de tot de bedrijfsgroep voedselvoorzieningsambachten behooren de vakgroepena. slagerijb. brood- en banketbakkerij; c. maalderij; d. loon- dorscherij. II. de navolgende groepen: 1. de koel- en vrieshuizen, ongerge- bracht in de ondervakgroep koel- en vrieshuizen 2. de vlasverwerkende ambachtsbedrij ven (vlasroterijen.) 3. de griend- en rietbedrijven, zooals deze zijn ondergebracht in de onder vakgroepen verpakkingsmanden-indu strie- en rietmatten-industrie, ondervak groep biezenmattenmakerijen en sorteer de rijen 4. de boerenleenbanken en haar cen trales. opgenomen in de bedrijfsgroep landbouwcredietbanken 5. het ambacht ten plattelande en de ambachtelijke nevenbedrijven van den landbouw rget name: a. dorpssmeden; b. wagenmakers; c. reparatie-inrichtin gen voor landbouwwerktuigen en -ma chines d. dorpstimmerlieden, electro- technische installateurs, metselaars en dakdekkers, die uitsluitend of in hoofd zaak op het platteland werkzaam zijn; e. zadelmakers en vervaardigers van tuigenfpersbedrijven voor hooi en stroo; g. grasdrogerijen. Voorzoover ondernemingen uit de on der ii opgesomde groepen van bedrij ven reeds aan. de doorvoering van de Z-kaartenprocedure hebben deelgenomen, kan daarmede worden volstaan. Het is niet noodig om een tweede maal Z- kaarten in te dienen. Wil een ondernemer, hetzij voor zich zelf, hetzij voor zijn personeel vrijstel ling van. arbeidsinzet verkrijgen, dan moet hij een aanvrage daartoe indie nen bij de Duitsche instantie, die de belangen van zijn "bedrijfstak behartigt, in dit geval de Haupitabteilung Ernah- rung und Landwirtschaft, Juliana van Stolberglaan 45, Den Haag, Duitsche ondernemingen, d.w.z. ondernemingen, waarvan de eigenaar of de meerderheid van de eigenaren Rijksduitscher is, als mede ondernemingen, waarvan het kapi taal voor meer dan 50 pCt. Rijksduitsch bezit is, of die een Rijksduitsche Uber- nahmetreuhander hebben, dienen hun aanvrage in. bij de Duitsche Kamer van Koophandel voor Nederland te Amster dam, welke de aanvragen, doorgeeft aan de 'Hauptabteilung Ernahrung und Land wirtschaft in Den Haag. Deze instantie beslist over de aanvragen. De vakgroe pen worden, in de gelegenheid gesteld om de belangen van de aangesloten on dernemers te bepleiten binnen het kader van richtlijnen, welke hun na overleg met de vakgroepen en, de betreffende bedrijfschappen worden verstrekt. De ontvangst van een aanvrage wordt bevestigd door de toezending van een ontvangstbewijs. Het ontvangstbewijs waarborgt, dat de arbeidsbureaux, zoo lang de beslissing op het verzoek niet is genomen, geen werkkrachten aan het bedrijf onttrekken. Mocht een onderne mer korten tijd na het indienen van zijn aanvrage nog geen ontvangstbewijs hebben gekregen, dan moet hij zich on middellijk tot de Hauptabteilung Ernah rung und Landwirtschaft resp. de Duit sche Kamer van Koophandel wenden. Bij het verzoek moet worden overge legd 1. Een wit vragenformulier in drie voud, dat de totale personeelsbezetting weergeeft. 2. Voor elke mannelijke werkkracht van 18 tot 45 jaar (eigenaar, directeur of medewerkende famil.eleden daaronder begrepen) een, driedeelige groene Z- kaart. Ook voor reeds vroeger door z.g. Ausweise vrijgestelde werkkrachten moe ten Z-kaarten, worden ingediend, aange zien deze Ausweise met de doorvoering van de Z-kaartenprocedure hun geldig heid verliezen. Aanvraagformulieren, en Z-kaarten zijn verkrijgbaar gesteld bijde yakgroepen de Kamers van Koophandel en de Duit sche Kamer van Koophandel voor Neder land te Amsterdam en te Rotterdam. Filiaalbedrijven moeten zoowel voor het hoofdbedrijf als voor elk filiaal een afzonderlijke aanvraag indienen. Aan het hoofd van. het vragenformu lier moet de vakgroep, waarbij de on derneming is aangesloten, worden aange geven, alsmede het bedrijfschap op welks gebied zij werkzaam is. Is de onderne mer lid van meer dan. één vakgroep, dan moet slechts één daarvan worden ge noemd en wel die in welker artikelen de onderneming den grootsten omzet heeft. Hetzelfde geldt voor het bedrijf schap. Ondernemingen, die zoowel in den handel, de industrie, of het ambacht werkzaam zijn, moeten bij de vraag naar den, omzet dezen splitsen in han dels-, industrie- of ambachtsomzet. Rijksduitschers moeten in de vragen formulieren met „R. D." worden aange duid. Joden moeten ook op de vragenfor- lieren worden vermeld en als „jood" worden aangeduid. Bij de indiening van de Z-kaarten moet er op worden gelet: a. Dat elk der drie deelen gelijk luidend moet worden ingevuld (de af zonderlijke deelen mogen niet geschei den worden) en vervolgens moet worden opgegeven b. Onder von/van (toeziend or gaan) Hauptabteilung Ernahrung und Landwirtschaft, Den Haag. c. Onder für/voor: nauwkeurige aan duiding van de firma met plaatsnaam, straat en telefoonnummer, indien moge lijk met stempel, schrijfmachine of druk letters. d. Onder als/als:: nauwkeurige op gave van de betrekking resp. werkzaam heid van den betrokkene, b.v. eigenaar procuratiehouder, monteur, bakker, enz. e. Onder de nummers 17 de ge gevens betreffende den persoon. f. Onder arbeidsbureau (g. a. b.) het voor het bedrijf, dus niet voor de woonplaats van het personeelslid bevoeg de arbeidsbureau, bij filialen het voor de filialen bevoegde arbeidsbureau. In lichtingen geven in twijfelgevallen de arbeidsbureaux, de burgemeesters, po litie of Kamers van Koophandel. g. Onder 8 a resp. 8, indien op| idfe kaarten een ruimte 8 a niet is aangege ven: het nummer van het persoonsbe wijs. b. Onder nummer 9 „früher aus- geübte Tatigkeit"het vroegere beroep, b.v. ongeschoold arbeider. i. Onder „Begründung des Antra- ges" moet de beteekenis van het perso neelslid voor het bedrijf kort worden aangegeven, b.v. de eenige chemicus,, beste vakkundige pakhuisknecht enz. Ook kan op sociale gezichtspunten worden gewezen, b.v. kostwinner van zijn ouders en 5 jonge kinderen. Hier moet ook worden aangegeven, indien de betrokkene reeds is afgekeurd. De vrijstelling van den arbeidsinzet heeft plaats hetzij voor een bepaalden hetzij voor een onbepaalden tijd. Na de beslissing krijgt zoowel de betreffende vakgroep resp. de Duitsche Kamer van Koophandel als de onderne mer één Z-kaart terug, waarop de be slissing is aangeteekend. De vrijstellingen, die naar aanleiding van de aanvragen zijn gegeven, zijn bindend voor de arbeidsbureaux en kunnen door deze bureaux niet worden ingetrokken. Mocht desondanks een vrij stelling door een arbeidsbureau niet wor den erkend, dan is de vakgroep resp. de Duitsche Kamer van Koophandei in de gelegenheid om in overleg met de Hauptabteilung und Landwirtschaft on middellijk daartegen op te komen.. De verzoeken om vrijstelling van bo vengenoemde groepen van bedrijven en personen moeten onverwijld en wel ui terlijk tot 30 April 1944 bij de Haupt abteilung Ernahrung und Landwirtschaft resp. bij de Duitsche Kamer van Koop handel te Amsterdam worden ingediend. Ondernemers, die verzuimen binnen de zen termijn hun verzoek in te dienen stellen daarmede zichzelf en, hun perso neel voor arbeidsinzet elders ter beschik king. Met nadruk wordt er dus op gewezen,, dat die ondernemers, die deze laatste gelegenheid tot het aanvragen van vrij stelling ongebruikt laten voorbijgaan, het afn zichzelf te wijten hebben wanneer hun belangen bij het vrijstellen van werk krachten niet worden behartigt. Buitenl. ondernemingen, d.w.z. on dernemingen, waarvan de eigenaar óf de meerderheid der eigenaren noch Rijks duitscher, noch Nederlander is, alsmede ondernemingen, waarvan het kapitaal voor meer dan 50 pCt. niet-Duitsch of niet-Nederlandsch bezit is, behooren haar aanvragen, evenals de Duitsche on dernemingen in te dienen bij de Duit sche Kamer van Koophandel te Amster dam of te Rotterdam. Aldaar zijn voor deze ondernemingen ook aanvraagformu lieren en Z-kaarten te verkrijgen. Van bevoegde zijde wordt er opgewe- zen dat de Z-kaafrten. slechts mogen wor den ingevuld door de werkkrachten, die thans in de bedrijven werkzaam zijn. Een verzoek achteraf om vrijstelling van arbeidskrachten, die zich reeds in Duitschland bevinden, kan niet in be handeling worden genomen. Boeren tuinders en visschers vallen voorloopig niet onder de Z-kaartenpro cedure. Alle overige personen echter in bedrijven,, die tot het gebied der voedselvoorziening behoóren en in de vroegere publicaties afzonderlijk zijn genoemd, moeten tot en met 30 April 1944 Z-kaarten indienen. 's-Gravenhage, 25 April. Ter uitvoering van, de luchtbescher ming zijn voor het geheele land o.m. de volgende voorschriften vastgesteld die uitvoeriger in alle gemeenten door aanplakken bekend gemaakt zullen wor den Personen., die zich in 'de openlucht bevinden,, moeten zich onmiddellijk in de eventueel aanwezige schuilplaatsen begeven of op andere wijze in gangen van huizen, e.d. dekking zoeken. In woningen of andere gebouwen moet onmiddellijk de veiligste plek in dat gebouw worden opgezocht. Het verblijf in de openlucht is bii luchtalarm of luchtaanvallen en bij het schieten van het luchtdoelgeschut verbo den. behalve voor bepaalde, in de vol ledige voorschriften genoemde groepen. Voertuigen van welken aard ook, moe ten halt houden en zoo opgesteld wor den dat verkeer daardoor niet belem merd wordt. De inzittenden der voertui gen moeten zich in 'schuilplaatsen be geven of op andere wijze dekking zoe ken. Bewoners van woonhuizen en andere gebouwen zijn, verplicht bij luchtalarm of luchtaanvallen menschen, die op straat zijn, in hun huizen of woningen op te nemen, wanneer geen openbare schuil plaatsen of daartoe geschikte andere schuilgelegenheden in de onmiddellijke nabijheid liggen.. Het is verboden op de daken, te klimmen, uit ramen, of deuren naar bui ten te zien of zich aan ramen of deuren op te houden. Huizen en woningen, welke tijdelijk verlaten worden, moeten teneinde de gevolgen van luchtaanvallen te kunnen bestrijden steeds toegankelijk blijven. Waar dit, zonder de verduisterings maatregelen te schaden., kan geschieden, moeten bij luchtalarm of luchtaanvallen de ramen geopend worden, teneinde in het geval van een luchtaanval glasschade door luchtdruk enz. te vermijden. Gordijnen en overgordijnen moeten op zij geschoven worden teneinde het voortplanten van brand via naar "bui ten wapperende gordijnen te voorkomen. Gaskranen moeten niet bij luchtalarm maar zoodra het luchtdoelgeschut begint te vuren of zoodra bommen vallen ge sloten worden. De hoofdkraan van de waterleiding moet onder alle omstandigheden open blijven. Zonneschermen, welke eventueel uit hangen, moeten bij luchtalarm worden opgehaald. Wanneer tengevolge van luchtaanval len een begin van brand ontstaat, is ie der verplicht dezen brand in de bij hem in gebruik zijnde vertrekken onmiddel lijk te bestrijden. Iedereen is verplicht op vordering van de politie of van de organen der luchtbescherming hulp te verleenen ter bestrijding van de door luchtaanvallen ontstane schade. Deze verplichting tot hulpverleening blijft ook dan, wanneer men daartoe niet in het bijzonder wordt opgevorderd, onverminderd bestaan. De zolders of bovenste verdieping van openbare en particuliere gebouwen moeten worden opgeruimd. Alle hoeken der bedoelde ruimte moeten gemakkelijk bereikbaar zijn. In alle openbare en particuliere ge- op Zaterdag 29 April. 17-18 Brood of gebak. 17 Beschuit. 18 Beschuit, Kindermeel, Haverm. enz. 097-098 Brood, Bloem of Gebak. 099 Peulvruchten. D 33 Reserve Gort. E 33 Reserve. Rijst of Gort. 100 Vermicelli. 17 A Boter, Margarine. 17 B Boter, Margarine of Bak- en Braadvet. 101 Kaas. 17-18 Melk. 17-18 Taptemelk. 17-18 Vleesch. 18 Aardappelen en Toeslag aardappelen. 102 Suiker. 103 Jam. 104 Koffiesurrogaat. 17 Versnaperingen. 17-18 Tabakswaren. B 36, C 36, D 36 en E 36 Reserve, Boter. R 01 Tabakskaart, Scheerzeep. bouwen moeten thans reeds o.m. dé vol gende luchtbeschermingsmaatregelen ge troffen worden In alle vertrekken van het dak tot in den kelder, moet in voldoende hoeveel heid zand en bluschwater gereed gezet worden. De normen hiervoor worden in de bekendmaking genoemd. In elke woning en elk gebouw moet luchtbeschermingsmateriaal aanwezig zijn dat eveneens wordt opgesomd. Kelders, die als schuilplaats zijn te gebruiken moeten zoo goed mogelijk als zoodanig worden ingericht, waar van aan den plaatselijken luchtbescher mingsleider kennis moet worden gege ven. Zolders, welke niet als woonruimte gebruikt worden, moeten, teneinde de uitwerking van, brandbommen tegen te geen, bedekt worden met een 5 cm hooge laag zand of gedroogde aarde, wanneer de zolder het gewicht dragen kan. Teneinde in de benoodigde hoeveel heden zand te voorzien, stelt de gemeen te zand in, voldoende hoeveelheid ter beschikking. Dit zand mag uitsluitend voor de bovenaangegeven doeleinden worden benut. De politie zal de getroffen maatre gelen in gebouwen en woningen contro leeren en in het algemeen belang met alle gestrengheid tegen, nalatigen optre den. voor de 5e periode 1944 (2e helft) 30 APRIL -J8 MEI PEK BON 19-20A Brood of gebak 4 rants. 19-20B Brood of gebak 1 rants. 19-20 Beschuit 1 rants. 112-113 Alg., Brood, bloem of gebak 1 rants. 111 Alg., Havermout 250 gram D 37 Reserve, Gort 250 gram E 37 Reserve, Kindermeel of of Voedingssuiker 250 gram 19 A Boter, Boter of Margarine 125 gram of Vet 100 gram 20 B'Boter, Boter, geld. t.m. 27 Mei, 125 gram '10 Alg.,^20 pl. of magere Kaas 100 gram 9-20 Melk l*U liter 9-20 Taptemelk l'/^liter 9-20 A Vleesch 100 gram 9-20 B Vleesch 25 gram 19-20 Aardappelen 2 kg. 19-20 Toeslag, Aardappelen 1 kg. 19 Aard. en 19 Toesl. geld. t.m. 6 Mei 109 Alg., Suiker 500 gram 108 Alg., Jam 250 gram 107 Alg., Vervangingsmiddelen 1 rants. 19 Versnaperingen 150 gram 19-20 Tabak, Sigaren, Tabak of Cig. 1 rants. 105 Alg., Eenheidstoiletzeep 1 rants. 106 Alg., Waschpoeder 250 gram C 34, D 34, E 34 Res., Waschpoeder 250 gram E 35 Res., Toiletzeep 1 rants. Op deze bonnen mag reeds op 29 April worden gekocht, uitgezonderd vleesch en aardappelen. De geldigheidsduur der bonnen 080 Alg. vQor tenheidszeep en 081 Alg. en C 26, D26 en E26 Reserve voor Waschpoeder zijn verlengd tot en met 13 Mei. R05 Tabak, Scheerzeep 45 gr. Petroleum 23 en 24, bonkaart U 403, 1 liter'per bon 59 bonk. S 121 en 69 bonk. S 221, 300 gram kaarsen 2 Sept. 24 Mei wordt nader bekend gemaakt Niet alleen bonnen, maar ook geld hebben onze huismoeders noodig om eten te kunnen koopenoffert voor haar aan Winterhulp. Giro 5553. REPARATIE VAN SCHOEISEL. Richtlijnen inzake de inschrijving bij schoenherstellers. Het Rijksbureau voor Huiden en Le der te Amsterdam maakt bekend, dat zij die nog niet bij een schoenhersteller voor reparatiewerkzaamheden aan hun schoei sel zijn ingeschreven, vóór 1 Mei 1944 aan de Vakgroep Schoenherstellersam bacht, 's-Gravenhage, Laan van Meerder- voort 848, schriftelijk kunnen verzoeken hun een schoenhersteller aan te wijzen. Bij dit verzoek moeten worden, ver meld: 1. naam en volledig adres van den aanvrager; 2. namen van degenen voor wie inschrijving wordt gevraagd 3. reden, waarom geen tijdige indie ning van den aangewezen bon 069 heeft plaatsgevonden, of andere redenen, waar om geen inschrijving werd verkregen 4. naam en. adres "van den schoenher steller, bij wien men wenscht te worden ingeschreven,. De noodige bonnen 069 of een offi- cieele verklaring (b.v. van de directie van een ziekenhuis, den Arbeidsdienst enz.) moeten worden medegezonden. Aanvragen, van hen, wier bon in het ongereede is geraakt, kunnen niet wor den behandeld. Bonnen of verklaringen, die aan het Rijksbureau voor Huiden en. Teder te Amsterdam zijn toegezonden, worden te ruggezonden,. Met bonnen of verklarin gen, die aan de Vakgroep worden toege zonden, zal bij de behandeling der aan vragen rekening worden gehouden. Schippers en anderen, die geen vaste verblijfplaats hebben en die hierdoor moeilijkheden ondervinden kunnen zich vóór 1 Mei e.k. tot de Vakgroep" Sc hoen- herstellersambacht wenden onder inzen ding van bon 069, indien deze nog in hun, bezit is, of van het bewijs van inschrijving bij den schoenhersteller die den bon, heeft aangenomen. Voor hen zal een afzonderlijke regeling worden getroffen. Aanvragen, welke na 1 Mei 1944 binnenkomen, worden niet meer behan deld. Bij verhuizing buiten de huidige woon plaats of bij ontslag uit een inrichting, welke de schoenreparaties van de in- wonenden verzorgde, dient onmiddellijk een verzoek om aanwijzing van een schoenhersteller in de nieuwe woonplaats resp. buiten de inrichting, te worden gericht aan (Je Vakgroep Schoenherstel- lersambacht. Bij dit verzoek moet het door den tegen,woordigen schoenherstel ler afgegeven bewijs van inschrijving of een bewijs van ontslag uit cie desbetref fende inrichting worden overgelegd. Alle correspondentie van particulieren over schoenherstellers moet worden, ge richt tot meergenoemde Vakgroep, Brieven, wflke aan het Bureau voor Huiden en, Leder worden gericht, jul- len als regel onbehandeld terzijde wor den gelegd. Van 30 April tot en met 13 Mei a.s. kan men, op den bon Boter 19 A 125 gram boter koopen of 125 gram mar garine, of 100 gram bak- en braadvet of 100 gram rundvet, voor zoover de detaillist deze laatste drie artikelen nog voorradig heeft. Het publiek kan geen aanspraak maken op boter, maar dient eventueel rrjet margarine of vet genoe gen te nemen. In verband met de bevoorrading van den handel zal de tweede boterbon eerst op 6 Mei a.s. worden aangewezen. Op welke artikelen deze bon recht zal geven, wordt nader bekend gemaakt. Voor kinderen van 0 en 1 jaar zal in den, vervolge uitsluitend kindermeel en voedingssuiker beschikbaar worden gesteld, in plaats van zooals tot 'dus verre rijst, kindermeel, voedings suiker of gort. In verband hiermede geeft bon Reserve E 37 uitsluitend recht op het koopen van ,250 gram kindermeel of voedingssuiker. De voor kinderen, van 2 en 3 jaar aangewezen bon Reserve D 37 geeft, recht op het koopen van 250 gr. gort. Tenslotte zal men aardappeltapioca, en gemalen tapioca voortaan, behalve op den gortbon ook op den havermout- bon kunnen verkrijgen. Op de vleeschbonnen 19 en 20 kan men reeds pp Maandag 1 en Dinsdag 2 Mei vleesch en vleeschwaren. koopen, Vanwege de verkeersmoeilijkheden zal ook dit jaar de Centrale Stierenkeuring in den Bosch niet worden gehouden en komen daarvoor in de plaats de di strictskeuringen. Hierop worden de stie ren geplaatst in een Klasse eigen exte rieur, terwijl vooraf reeds een Klasse- indeeling heeft plaats gehad naar Af- stammingsexterieur (Exterieur van. de Voorouders, eventueele Afstammelingen) Hoeveelheid Melk. (Moeder, Moe ders-Moeder, Vaders-Moeder) en Vet gehalte. De keuringen worden gehouden voor de Roodbonten op 8 Mei te Eindhoven (Woensel om 10 uur; te Eersel op 8 Mei te 2 uur; te Veghel op 10 Mei te half 11; te Helmond op 11 Mei te half 10; te Deurne op 11 Mei te half 12; te Boxtel op 12 Mei te half 10; te Tilburg (Veemarkt) op 12 Mei te half 2; te 's-Bosch op 15 Mei, op de Veemarkt te half 10; te Oss (Heuvel) op 15 Mei te half 2 en te Hapfs op 17 Mei te half 11. Voor de Zwartbonten: te Alphen op 19 Mei te 10 uur; te Oosterhout op 22 Mei te 11 uurte Breda op 22 Mei te 2 uurte Zevenbergen op 24 Mei te 10 uur; te Roosendaal op 24 Mei te half 2; te Waalwijk op 25 Mei te half 11 en te Eethen op 25 Mei te half 1. HEUSOEN. Vorige week Vrijdag- en Zater dagavond gaf het Kinderkoor „Friseh Gezongen" alhier, onder leiding van den heer H. Runge een ^weetal uitvoe ringen, waarbij telkens de zaal totaal was uitverkocht. De heer Hus, voorzitter van „Friseh Gezongen" opiende met een kort wel komstwoord. waarop een aantal zang nummertjes werden, uitgevoerd, die af gewisseld werden met de opvoering van de „Gouden Kroon" door de jongste leden en, „Liefde per Televisie" door de oudere leden van, het kinderkoor, Het geheel viel bijzonder in den smaak van het talrijke publiek. De heer Hus sloot met een woord van dank, tot den heer Runge en de aanwezigen. Maandagavond had op den hoek van de Oudheusdenschepoort en de Sterrestraat, een botsing plaats tusschen twee vrachtauto's. Beide auto's werden beschadigd, die van de melkfabriek van Genderen zeer zwaar, zoodat ze met be hulp van een andere auto naar Gende ren moest worden gesleept. De auto van J. v. d. Mosselaar uit Herpt werd minder zwaar beschadigd en kon ter plaatse worden gerepareerd. De marechaussée stelt een onderzoek in naar de schuldvraag. Persoonlijke ongelukken hadden niet plaats. Zondag speelde A. Nieuwkoop voor den voorwedstrijd persoonlijk dam kampioenschap van Noordbrabant de 2e partij thans tegen Spijkers te Vught. Deze partij eindigde in een puntenver- deeling. Er moet nu nog gespeeld wor- deji tegen. Kollenburg, Tilburg en van Rooij, Eindhoven.. Genoemde spieier heeft thans 3 punten uit 2 partijen. In de gisteren gehouden Verga dering van Stemger. Ingelanden van „den Polder van Aalburg", werd tot lid van het Dag. Bestuur met bijna al- gemeene stemmen herkozen de heer G. B. v. Wijk, die de benoeming echter, in beraad hield. Doordat de heer A. van Wijk, voorzitter en tevens lid, wegens het bereiken van den 70-jarigen leeftijd niet meer herkiesbaar was, werd tot lid gekozen de heer H. Lakerveld, die deze benoeming aannam. Het kiezen van een voorzitter werd, wegens onvoltalligheid van het bestuur, tot een volgende vergadering uitgesteld. De Commissaris der pyrovincie Gelderland heeft benoemd tot polder meester van den dorpspolder Aalst, den

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1944 | | pagina 2