Vrijdag 19 Mei 1944 Uitzonderingstoestand voor het geval 'van een invasie No. 6395 voor het Land van Heusden en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard Binnenkort een invasie? 3uitenlandsch Overzicht vJv Officiëele Landbouw mededeelingen Officieële Berichten U"D VAN UITGAVE: FIRMA L. J VEERMAN, HEUSDEN INT TEL 19, POSTREK 61525 EEN DECREET VAN DEN RIJKSCOMMISSARIS V ER D 1ST EREN KLËUT£8V£fi8lLIV£N -A Ernstige straffen tegen woekerpraktijken. voor de Provincie Noord-Brabant Zjjn ouders zijn goed verzorgd! Dit blad verschijnt Vrijdagmiddag Algemeen Redacteur: J. H. ROZA - HEUSDEN NIEUWSBLAD Abonnementsprijs per 3 maanden franco per "post beschikt f 1 30 Bij onze agenten 11 cent per week Advertentiën24 m.M. f 1.32; elke m M. meer 51/j cent Advertentiën worden tot Vrijdag morgen 9 uur ingewacht 's-GRAVENHAGE, 13 Mei. In het Verordeningenblad van den Rijkscom missaris voor het bezette Nederlandsche gebied is een decreet van den Rijks commissaris opgenomen (no. 15/1944 verschenen 13 Mei 1944), waarin voor het bezette Nederlandsche gebied de uitzonderingstoestand wordt aangekondigd voor het geval, dat de militaire situatie in West-Europa bijzondere maatrege len vereischt. In dit geval zal op verzoek van den Weermachtbevelhebber in Nederland door den Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied de uitzonderingstoestand worden afgekondigd. De bevolking zal hiervan door aanplakking en eventueel door een bekendmaking in de pers. door middel van den Radio-Omroep of door een andere wijze van bekendmaking, op de hoogte worden gebracht. Het Decreet houdt een reeks van bepalingen in, die gelden voor den duur van den uitzonderingstoestand. In artikel 2 van het Decreet wordt o.a. het volgende bepaald: (1) Hij, die zich met den vijand inlaat, de kracht van het Groot- Duitsche Rijk en zijn bondgenooten benadeelt dan. wel de uitvoering van een militaire opdracht verhindert, wordt gestraft met den dood. (2) Ieder verzet tegen maatregelen van de bezettende macht, iedere verstoring van. "de openbare orde, iedere benadeeling van het arbeidspro ces. ieder optreden, dat de voorziening in gevaar brengt, wordt gestraft met den dood. (3) Poging en deelneming zijn op .gelijke wijze strafbaar als het vol tooide strafbare feit. (4) Indien de doodstraf in uitzonderingsgevallen, waarin bijzondere in den. persoon van den beklaagde gelegen verzachtende omstandigheden bestaan, bovenmatig is te achten, dan wordt gestraft met levenslange ge vangenisstraf of met gevangenisstraf voor den tijd van niet minder dan 10 jaren. In alle gevallen kan naast de vrijheidsstraf of de doodstraf een geld boete tot een onbeperkt bedrag worden opgelegd. (5) Het nemen van maatregelen op 't gebied van de Sicherheitspo- lizei blijft onaangetast. Artikel 3 van het decreet bepaalt het volgende: (1) Iedere rechter, ambtenaar of ander lid van het personeel vaneen gerecht, een andere overheidsinstantie, een openbaren dienst of bedrijf, een openbare instelling, inrichting of bureau alsmede van een. nietopen- bare instelling of inrichting of Van een n,iet-openbaar bedrijf, waarineen belangrijke taak wordt vervuld dan wel voor den oorlog belangrijke op drachten moeten, worden uitgevoerd, iedere arts en iedere apotheker ie dere vroedvrouw en iedere dierenarts moeten de werkzaamheden, die hun beroep of hun dienstbetrekking medebrengen, volgens de hiervoor geldende bepalingen, in het bijzonder volgens de bijzondere beschikkin gen van de bezettende macht verder uitoefenen, en, indien deze door overmacht zijn onderbroken, dezelve terstond na opheffing van de belem meringen hervatten. (2) Hij, die de werkzaamheden, die zijn dienstbetrekking of beroep medebrengen, in strijd met de bepalingen v^n het eerste lid niet of niet naar behooren uitoefent dan wel in geval van. onderbreking door over macht deze niet hervat wordt gestraft met den dood. De in die artikelen 2 en 3 van het decreet genoemde strafbare feiten wor den op grond van de tot dusver geldende processueele voorschriften, be recht, d.w.z. met toepassing van de thans geldende competentie-bepalin gen door de Duitsche civiele gerechten, de krijgsraden, en de SS- en po- litiegerechten, en eventueel door de militaire standgerechten.. /vlet betrekking tot de werkzaamheid van de Nederlandsche overheidsin stanties en bedrijven, enz. bevat het decreet in artikel 6 de volgende bepa lingen: (1) Alle Nederlandsche overheidsinstanties, diensten, instellingen bu reau's, inrichtingen en bedrijven al dan niet van openbaar karakter - voeren de aanwijzingen uit. die dooor militaire instanties of militaire commandanten rechtstreeks aan hen worden gegeven. (2) Dit geldt ook voor artsen, apothekers, vroedvrouwen en dieren artsen. Gedurende den uitzonderingstoestand zijn in artikel 7 de Commissaris-Ge neraal voor bestuur en justitie als algemeen plaatsvervanger van den Rijks commissaris en de hoogere 4SS- en politieleider en Commissaris-Generaal voor de openbare veiligheid als plaatsvervanger van den Rijkscommissaris voor poli tiezaken aangeweren. Beiden treffen de maatregelen, die ter uitvoering van militaire opdrachten voor het civiele ressort noodzakelijk zijn. De bevoegdheden, die de beide plaatsvervangers van den Rijkscommissaris /oor den duur van. den uitzonderingstoestand bezitten, worden in artikel /an het decreet als volgt geregeld: (1) Bij de uitoefening van de hun volgens artikel 7 toekomende be voegdheden kunnen de aldaar genoemde plaatsvervangers van. den Rijks commissaris binnen den kring hunner bevoegdheid rechts- en bestuurs- voorschriften uitvaardigen, alsmede aan alle Duitsche en Nederlandsche overheidsinstanties, met inbegrip van de gerechten, aan alle diensten, in stellingen. dienstbureaux, inrichtingen en. bedrijven -al dan niet van openbaar karakter aanwijzingen geven. Voor de gerechten, geldt dit, voor zoover in andere voorschriften niet anders is bepaald, niet ten aan zien van, de rechterlijke werkzaamheid. Eveneens kunnen aan artsen, apothe kers. vroedvrouwen en dierenartsen aanwijzingen worden gegeven. (2) De door de plaatsvervangers van den Rijkscommissaris uitgevaar digde rechtsvoorschriften worden in het verordeningenblad voor het be zette Nederlandsche gebied afgekondigd, voor zoover niet om bijzondere redenen een afkondiging door middel van aanplakking, door den radio- omroep, door de pers of op andere wijze noodzakelijk is. Geschiedt de af kondiging van rechtsvoorschriften op verschillende wijze, dan treden de voorschriften in werking op het tijdstip van de vroegste afkondiging. In overeenstemming met de in artikel 8 aangegeven volmachten van de >laatsvervangers van den Rijkscommissaris kunnen ook de gevolmachtigden an den Rijkscommissaris aan de in artikel 8 genoemde instanties en perso- ïen voor het gebied van hun provincie, resp. voor hun stad, aanwijzingen ge ren en voorloopige beschikkingen uitvaardigen. HET ZEEGAT VIT, WANT DAAR ALLEEN WORDT HOLLAND GROOT GELIJK VOORHEENI Indiensttreding bij de Kriegsmarine is mogelijk voor iederen Nederlander tusschen 17 45 jaar. Aanmelding en inlichtingen bij de Marineannahme- stelle West, Plompetorengracht 24, Utrecht: alle Hafen- en Ortskomman- danturen en de verschillende -Meldestellen in Nederland. IS De gevechten op de Krim zijn afge- Hx>pen. De Duitschers hebben de res- ftn van Sebastopol ontruimd, de laatste Hluitsch-Roemeensche troepen zijn naar Het vasteland overgebracht. Het opper- Hevel van de Duitsche weermacht deelt Hieromtrent mede: I Sedert den len November 4943 lie- Hen daar de bolsjewisten met een veel- Houdige overmacht storm op onze zwak- He verdediging. Eerst in April was het Hoodzakelijk geworden onze troepen naar I - bastopol terug te trekken. Ook daar mislukten met zeer zware, "bloedige ver liezen voor den vijand de verdere pogin gen der bolsjewisten om met 29 infan teriedivisies. verscheidene artilleriedivi sies, pantser- en marine-brigades den ring te verbreken en de Duitsche strijd krachten te vernietigen. Formaties jacht en slag vliegtuigen en vliegende artil lerie hebben den afweerstrijd der troe pen voorbeeldig gesteund en daarbij al leen in. den tijd van 8 April tot 12 Mei 604 vijandelijke vliegtuigen. 196 pantserwagens en 113 stukken geschut vernietigd. Eenheden der Duitsche en Roemeensehe marine en koopvaardij, als- Van 14 tot 20 Mei. Begin 21.30 uur Einde 5.45 uur. Van 21 tot 27 Mei. Begin 21.45 uur Einde 5.30 uur iêtÊÊÊÊÈÈSsr IB 1 NEDER LA NDSCHEj VOLKSDiÊNST ï:&:ï:¥S: C.N.F ,/Pax. Hoe dikwijls gebeurt het niet, - vooral in dezen tijd dat huismoeders de verzuchting slaken,: „ik wilde wel dat ik iemand had, die op mijn kinde ren Jfon. passen!" Dat geschiedt, als de huismoeder het volhandig heeft en de kinderen haar voor cSe voeten loo pen. Ook komt het dikwijls voor. dat een ii\oeder van één spruit-denkt: „het is voor mijn kleine toch niet goed dat hij altijd zoo alleen iskon ik mij'n kleuter maar bij andere kleintjes bren gen." Deze overwegingen hebben den Nederlandschen Volksdienst dre tot taak heeft onze volwaardige volksgenoo ten in, hun moeilijkheden bij te staan ertoe geleid kleuterverblijven op te rich ten. In. deze alleraardigst ingerichte ver blijven worden de kleuters in kleine greepjes toevertrouwd aan de zorgen van speciaal opgeleide kinder verzorg sters. Moeders, die deze kleuterverblij ven kennen, spreken er met warmte over. mede transportformaties der luchtmacht hebben onder krachtigen vijandelij ken afweer in een unieke overzetbeweging de op de Krim in den strijd gebrachte verbonden, troepen naar het vasteland teruggebracht. Aan den Beneden-Dnjestr ruimden on ze troepen opnieuw een vijandelijk brug genhoofd op en vernietigden daarbij sterke Sovjetstrijdkrachten en. werden verscheidene door pantserwagens onder steunde plaatselijke aanvallen der Sovjets afgeslagen. Aan de overige deelen van het Oos telijke front slechts geringe gevechts bedrijvigheid tusschen Karpathen en ten Zuiden van, de Beresina. Duitsche torpedomotorbooten brach ten bij een, nachtelijken aanval in de Finsche Golf bij het eiland Lavansaa ri een bolsjewistisch bewakingsvaartuig tot zinken,. Op het landingshoofd van Nettuno slechts geringe plaatselijke gevechtsac tie. De gevechten aan het Itaiiaansche Zuidelijke front werden vooral in het gebied ten Noorden van Castelforte en ten Zuiden van Cassino met toenemen de hevigheid voortgezet. Onze troepen verdedigden zich met voorbeeldige dap perheid ^brachten den. vijand zware, bloe dige verliezen toe en maakten talrijke fjevangenen. Na harde gevechten ge- ukte het den vijand, die door geconcen treerde artillerie, sterke formaties pant serwagens en. slagvliegtuigen werd ge steund in een sector terrein te winnen De aanvallen worden met het grootste gebruik van menschen en materiaal voort gezet. Na verbitterde gevechten, waarbii de vijand alleen ten Zuiden van Cassino 50 pantserwagens verloor hebben on ze troepen zich in, den Zuidelijksten sec tor van het front enkele kilometers naar het Westen op een voorbereide grendel- stelling gedistancieerd. Het doel van de Britsch-Amerikaan sche onderneming in het gebied tus schen Minturno en Cassino is de Duit sche leiding volkomen duidelijk. Hetgeen op het oogenblik in dit gebied geschiedt, is weliswaar een grootsch opgezette aan val met zeer sterke strijdkrachten, doch strikt genomen, is zij slechts een poging om de eigenlijke Britsch-Amerikaansche plannen te verdoezelen. De Duitsche be wegingen tijdens Zaterdag en Zondag schijnen, dan ook voorgeschreven te zijn door den wil om eerst den vijand tot een volledige ontplooiing van zijn krach ten te laten komen en de artilleriewals in het voorterrein te laten doodloopen. De Anglo-Amerikaansche aanvalsopara- tie is derhalve dan ook in het gebied van San Angelo in het door Duitschers prijsgegeven terrein, kunnen komen en wel ter diepte van tot dusver slechts twee tot drie kilometer. De Engelschen en Amerikanen wer pen voortdurend nieuwe hulpvolken in den strijd, die hun reeds zware verlie zen aan menschen en materiaal heeft gekost. Ondertusschen begint de acti viteit in het bruggenhoofd Nettunno-An- zio en in. de kustwateren van de Thy- reensche £ee levendiger te worden. Na tuurlijk ook aan andere punten van de Europeesche kusten. De eerstvolgende veertien dagen zul len menige opheldering verschaffen over kwesties, die de beide oorlogvoerende partijen thans nog onbeantwoord 'laten. De Duitsche leiding schijnt overigens de invasie niet te beschouwen als een onderneming, die zich wat betreft tijd en vorm als een geheel zal afspelen. Men gelooft in Berlijn voldoende te weten, dat de invasie zich zal bedienen van verschillende vormen en verschillen de tijdstippen. Amerikaansche bommenwerpers vielen met krachtige bescherming van jagers verscheidene plaatsen in het Oostzee gebied en in West-Duitschland aan. Vooral in de steden Stettin en Osna- brück ontstonden schade en verliezen onder de bevolking. Daarbij, alsmede boven de bezette gebieden in het Westen werden 41 vijandelijke vliegtuigen ver nietigd. De aanhoudende sterke aanvallen van Britsch-Amerikaansche bommenwerpers op de bezette Westelijke gebieden kun nen als voorbereid.ng van de invasie beschouwd worden. In den tijd van 1 tot 10 Mei verloor de vijand daarbij 182 vliegtuigen, waaronder 120 vier motorige bommenwerpers. Het aantal en de kracht van de ge allieerde aanvallen op Belgische en Fransche steden is inderdaad hand over hand toegenomen. Brussel is bij herha ling leelijk geteisterdook Parijs Luik, Kameryk, een stad in de nabijheid van Rennes en een andere in de Ardennen hadden het zwaar te verduren. Maarschalk Rommel gebruikt intus- schen eiken, dag, die hem rest, voor inspectiebezoeken aan het gebied van den Atlantischen wal. teneinde de de fensie tot het uiterste op te voeren.. „De Atlantische wal," zoo verklaarde hii dezer dagen, „zal iedere landingspo ging voor den aanvaller tot een bloedig avontuur maken.. Ook onder het dichtste bommentapijt is bij zinvol optreden nog gelegenheid voor afweer en tegenaanval. De Duitsche soldaat kent heden, ten dage volledig de taak die op hem rust. Hij heeft oude en ook nieuwe wapens in handen, en is tot den uitersten weer stand bereid. Een botsing tegen het Duitsche kustfront zal voor den. tegen stander verschrikkelijk zijn. Ik ben er van overtuigd, dat dan iedere Duitsche soldaat voor zich zijn bijdrage zal ge ven aan een vergelding, die hii den Anglo-Amerikanen voor hun misdadigen en bestialen. luchtoorlog tegen ons va derland schuldig is." VERWACHTING VAN DE DUITSCHE LEGERLEIDING. Berlijn. 15 Mei (A.N.P.). Het weermachtbericht van Zaterdag meldde dat de talrijke luchtaanvallen der laatste dagen op doelen in de be zette gebieden in West-Europa als dv voorbereiding der van geallieerde zijüe te verwachten invasie kunnen worden beschouwd. Hiermede is dus duidelijk uitgespro ken. dat de invasie wordt verwacht en dit kan een aanwijzing zijn, dat de Duit sche legerleiding haar op korten termijn tegemoet ziet. Als zoodanig is de des betreffende zinsnede in het weermacht- bericht dan ook niet zonder beteekenis. Natuurlijk wacht de legerleiding zich er wel voor, een oordeel uit te spreken, omtrent het tijdstip, waarop zij de in vasie verwacht, doch de voorteekenen wijzen erop, dat aan de onzekerheid op dit punt wel eens binnen niet al te langen tijd een einde zou kunnen ko men. De natuurlijke omstandigheden zijn in de komende dagen gunstiger dan over eenige n tijd: de nachten worden niet door maanlicht verhelderd en de hooge vloed is gunstig voor landingsoperaties aan het vlakke strand. Het feit. dat in het bijzonder het verkeersnet en. de vliegvelden in Noord- Frankrijk en België het doelwit der Anglo-Amerikaansche luchtaanva.Ien zijn doet de Kanaalkust in de eerste plaats in aanmerking komen als mogelijk in- vasiegebied. Zooals evenwel van Duit sche zijde verklaard wordt, is men op alle punten van het Europeesche vaste land op landingen voorbereid. Het bom bardeeren der vliegvelden op Corsica door Duitsche bommenwerpers kan als bewijs gelden, dat de Duitsche leger leiding ook eventueele plannen, die de tegenstander voor een aanval op de Zuidelijke kusten koestert, reeds in het stadium der voorbereiding tracht te ver ijdelen. De afweermaatregelen der Duitschers richten zich niet alleen tegen landingen van zee uit. Het is namelijk aan te ne men, dat de geallieerden op zeer groote schaal van luchtlandingstroepen gebru.k zullen maken, teneinde niet uitsluitend aangewezen te zijn op een frontalen aanval op de verdedigingswerken, die de Duitschers overal aan de door hen bezette kusten hebben aangelegd In het algemeen koesteren, de geallieerden, blij kens hun uitlatingen, van hun luchtwa- pen groote verwachtingen. Echter ook een overwicht in. de lucht is. naar daartegenover van Duitsche zijde be toogd wordt, geen garantie voor het welslagen der operaties te land zooals het verloop van den strijd in Italië., met name bij Cassino, genoegzaam heeit aan getoond. Overigens bestaat er reden aan te nemen, dat van Duitsche zijde bij een invasie ook tot dusver zorgvuldig gespaarde reserves in den strijd zullen worden geworpen.. Ook van Duitschen. kant kan men op het gebied van n.euwe wapens nog ver rassingen verwachten, d.e voor den be- slissenden. strijd in petto zijn gehouden. Het blijkt de overheid meenens te worden, om met drastische midde.en te gaan optreden tegen de ongezonde, on sociale mentaliteit van verschi.lende boe ren om de prijzen van hun goederen maar steeds hooger op te drijven. Ge lukkig zijn er nog tal van boeren die van deze prakrijken niets moeien heb ben en zooveel als in hun vermogen is, meewerken om de helpende ^ïand te bieden, maar daartegenover zijn er ook velen, ook in onze omgeving die zich op dit gebied meer dan ergerlijk ge dragen. Wij kunnen het niet anders dan toejuichen, dat men wil trachten aan deze praktijken een einde te maken. Hoe deze menschen het met hun gods dienst, die toch anders leert, het kunnqn rijmen is ons een raadsel. Iederen Zon dag gaan ze trouw, vaak tweemaal ter kerk. w^ar naastenliefde, als eerste chris tenplicht wordt gepredikt. De overige dagen der week, trachten ze zich even wel. daartoe door de benarde tijdsom standigheden in staat gesteld, ten koste van dezen evennaaste te verrijken en rekenen zij voor een ei, melk, boter, enz. de schandelijkste prijzen. De Katholie ke boeren in onze omgeving, die zich aan deze praktijken mede schuldig ma ken. verwijzen wij naar de woorden van het Nederlandsch Episcopaat van 24 Februari 1943, welke als volgt luidden: „Wii denken hierbij bepaaldelijk aan den verkoop van goederen, welke in de noodzakelijkste levensbehoeften moe ten voorzien en die ook tot dat doel worden aangekocht. Als Herder Uwer zielen weten Wij Ons verplicht om ai le woekerwinsten op levensmiddelen en an dere noodzakelijke levensbehoeften te brandmerken als een misdaad, die behal ve dat 4e de volksgezondheid aantast, ook den Christelijken geest ondermijnt. In plaats van de lasten en nooden des tijds door hebzucht en woeker te ver zwaren, moeten wij nu ieder onder ei gen last gebukt gaat, het woord van den Apostel vervullen: „Draagt elkan ders lasten, zoo zult gij de wet van Christus volbrengen.. Helpt elkander dus." Mogen zij, die ze aangaan deze woor- de bevolking in, net algemeen, doch den ter harte nemen, in het belang van ook in hun, eigen belang, want ook de straffen die worden opgelegd zijn lang niet malsch en zullen in de toekcomst nog zwaarder worden, zooals uit het onderstaande moge blijken. Immers in eenige in. de afgeloopen week gehouden zittingen, heeft de inspecteur voor de Prijsbeheersching te 's-Hertogenbosch scherp stelling genomen tegen de boe ren die zich bezig houden met het verkoopen van eieren en boter tegen nog steeds stijgende woekerprijzen. Deze stellingname liet de Inspecteur vergezeld gaan van eenige zeer voor beeldige boeten, terwijl hij voorts liet weten, dat hij van nu af geen pardon meer zou hebben met die boeren, die zich nog aan, dergelijke woeker-practij- ken zouden bezondigen en gepakt wor den. De zwaarste straffen zouden in de toekomst worden opgelegd en, hij zou ook niet aarzelen als de hooge geld boeten niet helpen, in overleg met de betrokken en andere autoriteiten tot uit zetting- uit de boerderij over te gaan. Aan de geldzucht van de boeren moet nu maar eens paal en perk worden ge steld. Om eenig beeld te geven van 'de normen die de Inspecteur aanlegt bij de bepaling van zijn boeten volgen hier onder eenige voorbeelden van de opge legde straffen. Een boer, die 4 eieren had verkocht kreeg f 75 boete, voor 10 eieren f 100 boete, voor 15 eieren f 250 boete. Een boer, die boter en eieren, had verkocht kreeg f 400 boete. Bij de vaststelling van die boeten werd natuurlijk rekening gehouden met de prijzen,, die voor de eieren en de boter waren gerekend. In de bovengenoemde gevallen varieer den de prijzen der eieren van f 0.75 tot f 1.15 per stuk, terwijl de prijs voor de boter f 54 per kg en hooger bedroeg. Opvallend is het, dat landbouwers, die zich voor zulke a-sociale vergrij pen moeten verantwoorden zich voor den Inspecteur zoo nietig en verongelijkt voelen. De meeste mieenen, dat zij bij verkoop van eieren, tegen een gulden en duurder, de menschen nog een dienst bewijzen. Om een voorbeeld te geven van die mentaliteit onder de boeren het volgende Op een boerderij annex vermeerde- ringsbedrijf vervoegde zich iemand om voor zijn gezin eenige 'eieren te koopen. Na veel bezwaren was de boerin, be reid eieren te verkoopen,. Zij kwam aan dragen met in totaal twee eieren en vroeg daarvoor f 2. Toen de kooper daar heel terecht aanmerking op maakte graaide zij hem woedend de eieren weer uit de hand en. voegde hem toe, dat het toch wel erg ondankbaar was om haar hulpvaardigheid op een der gelijke manier te beloonen. Een ander voorbeeld is nog. dat een oud boerinnetje zich op weg begaf naar het gerechtsgebouw, waar zij zich voor den verkoop van eieren moest verant woorden. Zij was krom van ouderdom, maar voelde zich toch geroepen op haar leeftijd eieren voor f 1.15 per stuk te verkoopen. Tegen een ander maakte zij de opmerking, dat het toch wel erg was dat zij zich voor een paar eitjes meest komen verantwoorden en zij had ze bovendien nog niet eens zoo duur verkocht, maar fl.15 per stuk. Een andere boerin kreeg van den In specteur een boe.e van eenige duizen den guldens, omdat zij zich langeren tijd had ingelaten met het verkoopen van eieren en boter. Eieren voor fl.10 per stuk en boter voor f 27 tot f 30 per pond. Bij het vernemen van de boete begon zij te huilen.. Zij had er niet bij nagedacht, dat het verkeerd was ken een. zoo hooge boete kon zij toch niet betalen. 'Deze en dergelijke gedachten komen echter steeds als het kwaad is geschied maar niet vóór dat de eieren en. boter worden verkocht. Melklevering en aanslag vee levering. Uitdrukkelijk willen wij de veehou- ders-melkleveranciers wijzen op het feit, dat het aanbeveling verdient, dat iedere leehouder zooveel mogelijk melk aan de fabriek levert. Zooals reeds uit vo rige perspublicaties bleek, is de vee aanslag 1944 gekoppeld aan de hoe veelheid melk- en botervet. die aan. de Zuivelfabriek afgeleverd werd. Hierbii dienen zij, die tot nu toe steeds een gedeelte van de gewonnen melk voor frauduleuze doeleinden achterhielden, wel te bedenken, dat aan den aanslag vol daan moet worden door het leveren van egien vee. Het koopen van bonnen is thans niet meer mogelijk. Dit houdt in, dat veehouders tengevolge van het clan destien achterhouden van de melk in aanmerking komen voor hoogeren aan slag, die zelfs tot 295 kg per koe kan stijgen. Anderzijds wordt aan de goede melkleveranciers een verlaagde aanslag opgelegd, die kan terugloopen tot 60 kg per koe. Een ieder wordt dus in £ijn eigen belang aangeraden, zooveel mogelijk melk aan de Zuivelfabriek af te leveren. Aankoopvergunningen voor biggen beneden 25 kg. In de periode tot 30 Mei a.s. worden wederom aankoopvergunningen voor biggen beneden 25 kg uitgegeven door den plaatselijk bureauhouder. Voor een aankoopvergunning komen alleen in aan merking landbouwers, tuinders en arbei ders, wier hoofdberoep in den land- of tuinbouw gelegen is voor zoover zij een gezin, hebben van 6 of meer per sonen.. Belanghebbenden kunnen zich wenden, tot den plaatselijk bureauhouder. Mocht het voorkomen, dat deze perso nen, gedurende deze periode van veertien dagen niet allen geholpen kunnen wor den. dan hebben zij bij de eerstvolgendie uitreiking voorrang. 'Aanhouden van biggen Het blijkt voor te komen, dat fokkers hun biggen tot boven de 25 kg vast houden voor personen, die geen boer zijn en iq voorgaande jaren een huis slachting hebben gehad. Dit vasthouden van biggen heeft geen zin, omdat voor- loopig alleen boeren en landarbeiders biggen mogen aankoopen voor mest- contracten en huisslachting. Welke per sonen later nog eventueel voor een huis- slachting in aanmerking zullen komen, is nog niet bekend. In ieder geval zal dit aantal zeer beperkt zijn,. Het heeft daarom ook geen zin, dat personen, die geen boer of landarbeider zijn, zoo genaamd varkens bespreken bij de fok kers. De fokkers, die biggen niet wil len afzetten, loopen gevaar, dat deze in beslag genomen zulten worden, ter wijl zij bovendien, gestraft kunnen wor den wegens overtreding der voorschrif ten inzake het aanhouden van varKens. Aanvragen ter verkrijging van hoo i toe wi jzi nge n.. Vorig ,jaar is bekend gemaakt, dat aanvragen, voor hooi vóór 17 Novem ber 1943 moesten worden, ingediend. Aanvragen, die thans ingediend worden worden dus doorgaans niet meer in be handeling genomen. Afgifte koopverklaringen.. Vanaf heden mogen door 3e hande laren in zaaigranen en peulvruchten geen koopverklaringen meer worden afgege- ,ven voor niet te velde gekeurde groene erwten en. granen, uitgezonderd mais. Het van telers koopen, van niet te velde gekeurde groene erwten, en gra nen, behalve mais, is dus verboden. De wnd. Voedselcomm. v. N.Br, INLEVERING RESTANTEN ZAAIZAAD. In aansluiting op het reeds eerder gepubliceerde wordt thans bekend ge maakt, dat eenieder verplicht is de hier onder genoemde soorten zaaizaad, met uitzondering van origineel zaad. voor den daarachter genoemden datum bij het P.A.V.A. in te leveren., a. Zomerrogge en zpmertarwe voor 15 Mei 1944. b. Peulvruchten, met uitzondering van blauwpeulen, fijne zaden, uitgezonderd koolzaad, raapzaad en lijnzaad, voor 1 Juni 1944. c. Mais, haver, zomergerst boekweit en blauwpeulen voor 1 Aug. 1944. Voorts wordt bekend gemaakt, dat vanaf 12 Mei slechts de volgende zaaizaden op bestelbonnen mogen wor den afgeleverd: mais, haver, stamboo- nen, blauwmaanzaad, mosterdzaad en ka nariezaad. Bestelbonnen voor zaden, wel ke niet meer afgeleverd mogen worden en welke reeds door de telers bij' de handelaren zijn ingeleverd, doch waarop nog geen zaaizaad is ontvangen, moe ten onmiddellijk bij de handelaren wor den teruggehaald en bij den plaatselijk bureauhouder worden ingeleverd. Dat ls een geruststelling, nu h$J weet, dat er voor zijn ouder» gezorgd wordt. H(j had al lang gepopeld om dienst te nemen als vrijwilliger, maar wat zou er van z$n ouders worden, als hö weg is? Toen heeft hij eerst eens geïnformeerd. Dat viel geweldig mee, zoodat hij met een gerust hart vertrok. Doe als hjj en vul onderstaan de bon In. U ontvangt dan nadere inlichtingen. NAAM- ADRJSS-. WOONPLAATS verzoekt toezending eener brochure over de Waffen ff Uitknippen en inzenden aan ""v Ersatz-kommando Niederlande. Korte Vijverberg 5> Den Haag.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1944 | | pagina 1