Vrijdag 26 Mei 1944 No. 6396 voor het Land van ïïeusden en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard -pingieren, hel Vreugdefeest. Buitenlandsch Overzicht VERD U1STEREN UITGAVE: FIRMA L. J. VEERMAN, HEUSDEN INT. TEL. 19, POSTREK. 61525 EEN EEREPLICHT DOOD V O N N I S S E N VOLTROKKEN Varen, varen, over de baren Varen, varen, over de zee! Wilt gij achterblijven, wanneer Dit blad verschijnt Vrijdagmiddag Algemeen Redacteur: J. H. ROZA HEUSDEN NIEUWSBLAD UND VAN ALTEHA Abonnementsprijs per 3 maanden franco per post beschikt f 1.30 bij vooruitbetaling Bij onze agenten 11 cent per week Advertentiën24 m.M. f 1.32 elke m.M. meer 51 a cent Advertentiën worden tot Vrijdag morgen 9 uur ingewacht In .het bergachtige terrein van het Italiaansche zuidelijke front woedt over een breedte van 35 km een materiaalslag van de grootste afmeting. Onafgebroken trommelvuur met een geweldig gebruik van munitie, de sterkste luchtaanvallen, het gebruik van de pantserwagens als mobiele artillerie, een verbitterde wor steling om elk steunpunt en elke hoogte, die vaak binnen korten tijd meermalen van eigenaar wisselen. Dit alles geeft aan deze gevechten, het kenmerk van de groote afweerslagen van den vori- gen wereldoorlog. Het gelukte den vijand na verbitterde gevechten, waarbij hij uiterst zware bloe dige verliezen leed, ten, Noorden van Formia eenige vorderingen te maken. In het gebied van Esperia werden alle vijandelijke aanvallen, die met het sterkste gebruik van artillerie en pant serjagers werden ondernomen, afgesla gen. Cassino, waarop de Engelschen en Amerikanen sinds maanden met gebruik making van sterke strijdkrachten tever geefs hadden stormgeloopen werd ten gunste eener verder achterwaartsch ge legen grondstelling, die krachten be spaart. zonder sl$g of stoot ontruimd. 'Aan het landingshoofd van Nettuno werden bij oplevende gevechtsactiviteit sterke aanvallen van den vijand ten Zuiden van Cisterna en ten Zuiden van Littoria afgeslagen. De geallieerden doen met hun vele technische wapens en hun nieuwe re serve's, steeds hernieuwde aanvallen, die zij tot een hoogtepunt opvoeren. In de middaguren van den 20sten Mei viel de vijand onze nieuwe stellingen aan den Westelijken vleugel aan. Öm de plaats Fondli ontstonden verbitterde Tg vechten. In den sector Pioo-Pontecorvo bracht de vijand een, plaatselijke penetratie tot stand. Tegenmaatregelen tot afgrende ling worden genomen. Bijzonder hevi ge vijandelijke aanvallen werden aan de randen der stad Pontecorvo tot staan gebracht. In den sector van Piedimonte werden sterke vijandelijke aanvalsgroe pen door geconcentreerd vuur van artil lerie en werpers uiteengeslagen en een penetratie in het Zuidelijke deel van de stad na harden strijd in een tegenaan val wéder opgeruimd. De Duitsche troepen betrokken in den sector tusschen Gaeta en Pontecorvo in verbitterde gevechten met overmachti ge vijandelijke strijdkrachten infanterie en pantserwagens al vechtende nieuwe stellingen. De vooruitgeschoven front- boog van Gaeta werd ontruimd. Eenige hoogten ten Noorden van Itri en de plaats Campodimele vielen na har den strijd in, 's vijands handen. In an dere see to ren brachten onze pantsergre nadiers in vastberaden tegenaan va Uien de vijandelijke aanvalsspitsen tot staan. Aan weerskanten van Pontecorvo werden alle aanvallen van den vijand ondanks urenlang trommelvuur van de artillerie en het massaal gebruik van pantserwa gens. 'afgeslagen. In het gebied ten Zuidoosten van Aquino stortten de vijandelijke aanvallen, die door krachtige artillerie en talrijkie pantsergevechtswagens werden onder steund. in het geconcentreerde vuur van onze wapens ten deele in gevechten op korten afstand ineen. Vijandelijke infan terie met pantserwagens, die het Noor delijke deel van de plaats binnendron gen werd in, een tegenaanval verdreven. De Vijand verloor hierbij dertig pantser wagens. De le divisie valschermjagers heeft sinds het begin van den slag op 12 Mei 100 pantserwagens stukgescho ten. De vijand, die herhaaldelijk de plaats Pico was binnengedrongen, werd in een onverwijlden tegenaanval weer verdreven. Ook in het gebied ten Noordwesten van Pontecorvo dreven tegenaanvallen den vijand naar het Zuiden en ruimden zijn verkregen bruggenhoofden over den Liri op. Öm Pontecorvo wordt verbit terd gestreden, waarbij de vijand zware bloedige verliezen leed. zonder dat hij resultaten behaalde. Aan het Oostelijk front blijft het bij slechts plaatselijke gevechten aan den Benedenloop van den Dnjestr, in het voorterrein van de Karpathen en ten Zuidoosten van Witebsk. De laatste dagen der vorige week en in het begin dezer week deden, Amerikaansche en Engelsche bommen werpers vergezeld met jagers verschil lende aanvallen op Duitschland, waarbij lie- ige luchtgevechten ontstonden, die zich tot aan de Oostzee uitstrekten. De Amerikaansche jachtvliegers, die Zondagmiddag boven het Noordelijk ge bied van het Du'tsche Rijk verschenen, hebben een nieuwe aanvalsmethode toe gepast waarop men van bevoegde Duit sche ziide nadrukkelijk de aandacht ves tigt. De formaties Amèrikaansche jacht- v.bcgtu gen zijn er op ondubbelzinnige wijze toe overgegaan in scheervlucht jacht oo burgers te maken en hebben hun taaie van begeleidende bescherming opgegeven. Noch militaire objecten ^noch bewape- ningsfabrieken, troepenverblijfplaatsen of iets van dien aard vormden hun doel, doch z:' richtten hun aanvallen met de boordwapens op de landelijke bevolking in de dorpen die zich op het moment van d^n aanval meestal op weg naar de kerk bevond of wandelingen maakte. Daarb.i werden door de Amerikaansche vliegers ook kinderen beschoten, die langs de wegen of op speelplaatsen aan het spelen waren. Ook boeren op de ak kers of het vee in de weide werden, als doel hunner boordwapens gebruikt. s In het verre Oosten hebben Woensdag 17 Mei vijftig vijandelijke bommenwer pers gepoogd een aanval te doen op oostelijk Java uit de richting van, den Indischen Oceaan. Tien der vijandelijke machines pro beerden Soerabaja aan te vallen, maar deze poging faalde, aangezien de Ja- pansche luchtafweer drie toestellen, neer schoot en de overige machines op de vlucht dreef. Er werd slechts onaanzien lijke schade berokkend aan de Japansche installaties op den beganen grond. De aanvallende toestellen waren blijk baar afkomstig van vijandelijke vlieg kampschepen. die in, den Indischen Oce aan op de loer liggen om aanvallen te ondernemen. Kort na deze aanvalspoging versche nen weer drie vijandelijke vliegtuigen van het type „lonsolidated" boven Soe rabaja. Zij werden door een. hevig sper vuur van den Japanschen afweer ont vangen. Twee toestellen werden bescha digd en geraakten in brand. De offerzin van het Nederlandsche volk is bekend. Zelfs voor vreemde volkeren in, nood worden in het verleden groote bedragen ingezameld. Wanneer u Op 27 Mei een bus wordt voorgehouden, dan is dat, omdat van u een offer wordt verwacht. Ditmaal niet voor vreemden en ook niet voor menschen, die in nood ver- keeren, maar voor de organisatie front- zorg. die zich heeft belast met de zorg voor de nu reeds meer dan veer tigduizend Nederlandsche vrijwilligers aan alle fronten. Ditmaal hebt gij een ee re plicht te vervullen, tegenover hen, die ervoor Van 21 tot 27 Mei. Begin 21.45 uur Einde 5.30 uur Van 28 Mei tot 3 Juni. Begin 21.45 uur Einde 5.30 uur zorgen, dat het bolsjewisme niet aan Nederlands grenzen staat, maar nog al tijd in het Oosten, wordt tegengehouden. Zij zullen aan, het resultaat van deze collecte kunnen afmeten, of het Neder landsche volk iets begrijpt van, hun offerbereidheid, die hen in staat stelde het eigen leven op het spel te zetten om voor ons allen een toekomst te win nen. Vergeet vooroordeelen, politieke ver deeldheid en domme haat. Bedenkt, dat ons volk eens groot was. omdat het één was in lief en leed. Helpt ons daarom ook nu te zorgen voor hen, die toch altijd voor ons en voor ons vaderland nog zoo ontzaglijk veel meer presteeren. Meldt u als collectant en geeft met ruime hand. (Aanmelding bij de buurtschapshoof- den v. d. Nederlandschen Volksdienst). Duitsche valschermjagers in het Westen. De opperbevelhebber van het Duitsche valschermleger, General der Flleger. Student, inspecteert zijn valschermjagers, die in het Westen op wacht staan PK Arppe/O/H/P m 's-Gravenhage. 17 Mei. Het Polizeigerecht te Amsterdam heeft de Nederlanders Lute Thijs de Haan, geb. 8 Nov. 1914, student, Ferdinand Alfons Maria van der Ham, ,>geb. 20 Nov. 1916, houthandelaar, Hendrikus Johannes Antonius Wittebol, geb. 8 Jan. 1920, gemeente-ambtenaar, Marten Lij- nema, geb. 16 Maart 1910, landbou wer. als saboteurs ter dood veroordeeld. De veroordeelden hadden zich aange sloten bij een verzetbeweging. Zij heb ben voortdurend personen gesteund, die zich als delinquenten wisten te onttrek ken aan, een vervolging door de Duit sche autoriteiten. De Haan heeft een. leidend aandeel gehad in een roofoverval op het post kantoor te Wassenaar op den avond van 11 Mei 1944. Den daders waren aanzienlijke bedragen in handen geval len. Van der Ham was in het bezit van een verdedigingswapen. Bij een controle van de persoonsbewijzen op het station Utrecht pleegde hij een moordaanslag op de hun dienst verrichtende ambtena ren van de Duitsche Sicherheits polizei. De poging mislukte. Lijnema stond in zeer nauw contact met mannen van de verzetbeweging. Hij was in het bezit van een schietwa pen met de benoodigde munitie. Dit wapen heeft hij bewust aan een mede plichtige gegeven, die besloten was van dit wapen' gebruik te maken. Wittebol heeft van zijn functie als ambtenaar misbruik gemaakt. Hij heeft aan mannen van de verzetbeweging offi- *5eele formulieren en het gemeente- zegel, alsmede levensmiddelenbonnen ter beschikking gesteld. Hij wist vajj, een voorgenomen roofoverval op het ge meentehuis. Om dezen overval te be gunstigen. heeft hij den misdadigers a die besloten waren, deze daad te volvoeren, den sleutel van de brandkast gegevei welken sleutel hij in. bewaring had zoo dat hiervan een duplicaat gemaakt kon worden. Dezen duplicaatsleutel heeft hij) zélf op de brandkast geprobeerd. De vonnissen zijn, nadat de kwestie van grafieverleening is onderzocht, vol trokken. Uit het proces is gebleken, dat de veroordeelden eerst na hun ar-, restatie hebben vernomen, dat hun op-/ drachtgevers joden en communisten wa-/ ren, Zij waren door deze ophitsers ach ter de schermen in verregaande mate, opgehitst. Het Polizeistandgericht Arnhem heeft op 15 Mei den student Julius Moorman uit Nijmegen, geboren. 12 April aldaar,, ter dood veroordeeld, omdat hij opt 10 April 1944 in Nijmegen, tezamen mét den student Georg Muskens geprobeerd, heeft een Rijksduitschen Polizeioberin- spektor te berooven en te vermoordenj Hij was in het bezit van een knuppel, terwijl de door het verzet doodgescho ten student Georg Muskens een pistool gebruikt had. waarmede hij clen Duiti schen ambtenaar verwondde. Het op grond van de Ordnungs-. schutzverordnung en de Gewaltver- brecherverordnung gevelde doodvonnis is na onderzoek van .de gratiekwestie voltrokken. 's-Gravenhage, 20 Mei. Officieel wordt bekend gemaakt: Het Deutsche Obergericht in het be zette Nederlandsche gebied heeft de communisten Johan Hissink, Johannes Hoogendoorn en Jan van der Zwaar we gens sabotage ter dood veroordeeld, Hissink en v. d. Zwaag zijn jarenlang opgetreden als communistische .functio narissen en hebben in aanzienlijken om vang communistische pamfletten ver spreid. De veroordeelde Hoogendoorn heeft als drukker deze pamfletten ver vaardigd. Het vonnis is voltrokken. Met de voltrekking van het doodvon nis tegen. Hissink, Hoogendoorn en van der Zwaag is de communistische woel- arbeid van deze drie veroordeelden be straft. Hissink en van der Zwaag waren volgens hetgeen tijdens het proces ge bleken is, .verscheidene jaren in buiten gewoon grooten omvang en in leidende functie voor de verboden. C.P.N. (Com munistische Partij Nederland) illegaal werkzaam geweest en hadden daarbn ophitsende communistische agitatie ge pleegd. Als leidende functionarissen heb ben zij' zich vooral bezig gehouden met het verspreiden van communistische ge schriften, terwijl de veroordeelde Hoo gendoorn van 1941 tot 1943 in duizen den exemplaren het communistische vlug schrift „De Vonk" alsmede andere pam fletten en plakkaten van de C.P.N. ge drukt heeft. Wegens deze woelarbeid zijn Hissink, Hoogendoorn en v. d. Zwaag ter dood veroordeeld. De beklaagde Jan Zeeuw uit Velzen is bij Vonnis van het Deutsche Oberge richt als saboteur ter dood veroordeeld. Hij heeft illegale ophitsende communis tische geschriften verspreid en deelge nomen, aan verscheidene daden van sabo tage tegen inrichtingen van de Duitsche Weermacht. Het vonnis is voltrokken. Zeeuw, die tot dusver niet gestraft is, en vroeger tot geen enkele politieke vereeniging heeft behoord, .heeft zich, naar hii tijdens het proces uiteenzette, in 1942 door een kennis ertoe laten ver leiden, regelmatig een illegaal ophit send communistisch vlugschrift te be trekken. Nadat hij zich hierdoor een maal had vergrepen aan de beschikking van de bezettende macht, geraakte hij steeds meer in de klauwen van de com munistische ophitsers. Deze verleidden hem ertoe, zelf te gaan werken voo' de verspreiding van het illegale ophit sende vlugschrift en wisten hem ten slotte er toe te brengen dat hij in zes gevallen deelnam aan daden van sabo tage tegen eigendom van de Weermacht. Zeeuw verklaarde tijdens de proces voering, dat hij zich uitsluitend onder den druk van communistische ophitsers ertoe had laten dwingen, aan de dadlen van sabotage deel te nemen. De ver dediger van den beklaagde, de advo caat mr. Ravenswaay, zeide dat de be klaagde zonder twijfel communistische aéïie had bedreven. De beklaagde is geen typische saboteur, maar heeft een zwak karakter, dat bezweken is voor de verleiding van geraffineerde ophit sers. Op voorstel van het O.M. veroor deelde het Deutsche Obergericht den beklaagde Zeeuw wegens sabotage ter dood. De president verklaarde bij' de motiveering van het vonnis, dat de be klaagde het verbod overtreden had om lid te zijn van. een ontbonden partij en dat hii zich schuldig gemaakt had aan het verspreiden van ophitsende vlug schriften. Voorts heeft hij als medeplich tige deelgenomen aan pogingen tot brandstichting en tot verstoringen van het transport, die gevaar opïeverdien voor het algemeen belang. Door deze strafbare handelingen heeft hij zich schuldig .gemaakt aan sabotage, daar de strafbare f eiten bestemd en, geschikt wa ren om de openbare orde en de veilig heid van het openbare leven in Neder land in, gevaar te brengen. Dientengevol ge is alleen de zwaarste straf op haar plaats. 's-Gravenhage 22 Mei. Officiéél wordt medegedeeld De beklaagden Isaak Hendrik Rup pert. Willem Jorritsma, Gerrit Joseph Temidden van een periode van bruut oorlogsgeweld, voltrekt zich in alle stilte het schoone wonder van elk jaar en weett in onbedwing bare activiteit de natuur voort, aan het feestkleed van den komenden zomer. Alom dient zich reeds de zomerweelde aan, die het menschen- hart zoo intens kan doen verlan gen naar het schoone en goede. Ja, juist in den noodtoestand, waar in de wereld van heden *s geraakt, zijn millioenen harten vol HnKster- veriangen, vol verlangen naar hulp en redding. Toen suizende wind en vurige tong het tempe.'gebouw vervulde, ervulue ae Heilige Geest de harten der Apos telen, de harten van hen, die tevoren ongeletterde mannen, visschersvclk waren geweest, en greep de verande ring van de aarde plaats. De in hei dendom verzonken wereld hoerde een nieuw geluid: een prediking van liefde en ver.ossing en de uitgestorte Geest bracht vrede onder de vol keren. Alleen die Geest adelt den mensch, en doet het ware Pinkster vuur in het hart der menschen branden. Vanouds was het Pinksterfeest, het feest der vreugde en in die tolkiore vindt men daarvan nog zijn afspie geling. Maar kerkelijke en heiden- sche gebruiken zijn soms zoo door eengestrengeld, dat ze een bijna onontwarbare samenbinding vormen, zoodat het dan uiterst moeilijk is de kerkelijke oorsprong van het Pink- sterleest te onderscheiden. Het Pinkstervermaak omvatte eer tijds wel vier dagen en begon met „Luilak", oftewel met den Zater dag voor Pinksteren. Hij, die op dien dag het langste sliep, was de „luilak". 'Al heel wat ruzier 19 er over den oorsprong van dit „fui akke- feesf' geweest. De een noemde hét van Joodschen, de ander van C'hriste- lijkeu oorsprong. Met „fuilak" bedoelde men het volgende: „Luilak was een volks-, ook een kwajongensteest. Wie op den bewus- ten 'Zaterdagmorgen het laatst uit den Witten Doelen te Amsterdam kwam, moest op warme bollen met stroop trakteeren. Goed voor dc boi- ïenbakkers alzoo. En wie het laatst in de werkpfaats verscheen, moest zijn kameraden op een „slokje" ver gasten! De schooljongens hadden, zoo weet ons Ter Gouw verder te verhalen, ook hun „luilak", die door deheele school werd afgeranseld, tenminste, als hij niet op de zoo zeer begeerde „drieduütskorstjes" wilde trakteeren. Zelfs de dienstmeid, die 't laatst schrobbende „collega's", zag zich buiten verscheen, onder de druk genoopt 'hen bij de „koffievrouw" op anijs te onthalen! De straatjongens maakten het wel iswaar weieens wat al"te bont. Zoo dra het morgenlicht aanbrak, trok ken ze in groote groepen de straten door, voorzien van aJ.erlei „vuilig heid". Op elke deur, die nog geslo ten was, werd gehamerd, met dikke Knuppels of steenen, nadat er eerst een „kreng" aan de deurknop was opgehangen! In de 16e en 17e eeuw was het nog erger gesteld in Amsterdam. In hun ijver om te toonen, dat ze waarlijk geen luilakken waren, had den er op pfeinen en bruggen meer malen vechtj:ar.ijen p'aats tusschen halfwassen jongens en volwassen mannen, zoodat 'de stadsregeenng zic'fi genoodzaakt zag daartegen keu ren uit te vaardigen. Er werd heel vaak beweerd, dat bij deze handelingen de weesjongens het ergste waren. In 1566 werd de Sc'hout van Amsterdam gescholden voor: „Lange Deventerkoek!" De dader was een weesjongen. En zoo weten oud-schrijvers meerdere .voor vallen aan te halen, waarbij "steeds weesjongens betrokken waren. Om den „luüak" te sarren, zong men: „De leuyelak De groote slaapzak Hij is opgestaan, Hij mag wei weer naar bed toe gaan! Aluin! aluin! een dief in je tiiiin! Alarm! alarm! je liet in je arm! Ai schoon, af schoon, de roozeboom! AI hier, al 'hier! de eglantier!" of: „Luilak Slaapzak Beddezak Kermispop, Staat om negen uren op! Te Makkum droegen met Pinkste ren zeven groote jongens een ventje van een jaar of zes in optocht rond, de z.g. „Pinksterbloem". Zij waren daarbij potsierlijk uf.gedost: zijdroe- gen hooge mutsen van gekleurd pa pier, vol vaantjes. Hun handen en gezicht hadden ze zwart gemaakt. Twee jongens droegen een ladder, w aarop een soort tempeltje stond van latwerk, kunstig versierd met groen en papieren bloemen. Er bo venop prijkte een goudvaantje. Rondom het geheel hingen ui gebla zen eieren. Voor elk huis hield men stil en stak het knaapje zijn hoofd uit het tempeltje om een gift m ontvangsrte riemen, 's Middags trok ken de jongens de boerderijen langs. 1 e Koevorden werden de melk koeien van oe boeren die in die stad woonden, eiken morgen naar de wei 'gebracht en 's avonds weer op stai gezet. Op den eersten Pink sterdag was het nu gewoonte, dat de jeugd goed uitkeek, welke koe de laatste was die de weide inliep, 's Avonds werd het dier dan met bloeiende braam en groen versierd en onder het zingen van: „Piriksterboed, Oranje-zoet, Hoe zit 'je zoo diap n de veeren? Had je wat 'eerder opgestaan, Dan had je geen nood gekregen", weer naar den stal geleid'. Te Zuid-Laren noemde men het kind, dat op Pinkster-Maan lag het eerst de koeien van staf haalde en in de weide joeg: „Vroegrijp", het tweede „Dauwworm" en het derde „Midden tn de ton". 'Het laatste „Nutskoek". Te Zaltbommel werden in het laatst der 19e eeuw nog door een paar vrouwen enkele „Pinksterlied- jes" gezongen, maar deze herinner den weinig aan dezen feestdag. Alleen de regel: „Op een Pinksteren Manedag" zinspelen nog eenigszins op het Pinksterfeest. In 1884 schoot men bij Aduard met Pinksteren nog op de papegaai. Ook in "Zeeland was dit eertijds een gehéld volksvermaak, evenals te Wa genborgen, Appingedam, Meeden, Middéïstum, Deltz'ijl. Thans zijn de oude en bekende 'Pinkstergebrui- ken in het vergeetboek geraakt. Ook de bekoorlijke zijn grooten- deels verdwenen. Gebleven is het eeuwig verlangen van het mcnschen- hart, dat een nieuw Pinksteren wil zien komen over allen en verzucht met 'Joost vaan den Vonder: „Komt, komt, om driemaal Heilige Geest! Gebenedijt ons Pinkster-feest! Komt, tortelduif van 's Hemels dak, En brengt ons den olijventak! Vertrooster, brengt ons Christivreê, En neemt in onze herten steê. Roukens. Wouter Jaspers, Petrus Ge- rardus Frederik Snelleman en Abraham de Kriek, allen uit Rotterdam, zijn, als saboteurs door het Duitsche Oberge richt ter dood veroordeeld. Zij hebben opruiende communistische pamfletten vervaardigd en verspreid en contributies geïnd voor de illegale C.P.N. Het vonnis is voltrokken. Het proces tegen de zes beklaagden dat drie dagen heeft geduurd, gaf een indrukwekkend beeld van de geraffineer de techniek, die de leidende functiona rissen van het communisme .overeen komstig de aanwijzingen uit Moskou, toe passen voor het omwentelen van de Europeesche orde. Met uitzondering van Ruppert en Jorritsma zijn de beklaagden reeds geruimen tijd voor de ontbin ding van de C.P.N. lid geweest van de communistische partij en hebben zij in het partijapparaat gewerkt. Moskou- sche agitators zijn erin geslaagd de be klaagden eerst er toe te verleiden, nu en dan en later voortdurend contributie en steungelden te betalen. Toen de be klaagden door deze strafbare handeling hun jiet waren geraakt, werden zij er toe aangezet zelf illegale bijdragen te incasseeren en oppruiende tijdschriften te verspreiden. Ruppert werd doordat hij kennis maakte met jonge communisten, voor cje communistische omwentelingspogin gen gewonnen. Hij toonde zich bii den communistischen arbeid .zoo actief, dat hij tenslotte opklom tot een van de leidende posities in het illegale partij apparaat te Rotterdam. Jorritsma, die afkomstig is uit een ordelijk burgerlijk milieu, leerde op de Rotterdamsche Hoogeschool een ouderen Joodschen student kennen, die hem, on der voorwendsel samen nationaal-eco- nomische privaatstudies te willen verrich ten, voor de dwaalleer van het commu nisme won. Op aandrang van Ruppert liet Jorritsma zich later ertoe verleiden gedurende vrij langen tijd opruiende communistische pamfletten op een sten cilmachine te vervaardigen. De beklaagden hebben tijdens het proces, overeenkomstig de door Mos kou gegeven aanwijzingen, zooveel mo gelijk te qntkennen en alleen dat te bekennen wat niet ontkend kan wor den, met alle middelen getracht dej toedracht te verdoezelen of hun aan deel hieraan tenminste te verkleinen. Slechts onder den druk van de getui genverklaring a charge hebben zij hun deelneming aan de communistische plan nen. toegegeven. Het Obergericht heeft de 6 beklaag den wegens sabotage ter dood veroor deeld. De president heeft bij het uit spreken van, het vonnis verklaard, dat de C.P.N., evenals de communistische partij in andere landen, van het begin af aan het doel heeft nagestreefd de bestaande staats- en maatschappelijke or de met geweld ten val te brengen en in plaats hiervan een dictatuur van het proletariaat naar Sovjetmodel in te stel len. Als middel om dit doel te bereiken) n.l. het ondermijnen van de orde en ver-» nietigen van het Europeesche staatsbe stel, ruide zij de volksmassa op en GEEN BETERE MARINEKLANT- DAN KEES OF PIET UIT NEDERLAND. Indiensttreding bij de Kriegsmarine is mogelijk voor iederen Nederlander tusschen 17 45 jaar. Aanmelding en inlichtingen bij de Marineannahme- stelle West. Plompetorengracht 24, Utrecht; alle Hafen- en Ortskomman- danturen en de verschillende -Meldestellen in Nederland. voor de tienduizenden, die bereid zijn het hoogste offer te brengen, opdat uw kinderen menschwaardig zullen leven, op 27 Mei a.s. bij de landelijke collecte voor front- zorg uwerzijds een offer wordt gevraagd U kunt uw bijdrage ook storten, op girorekening 106156 ten na me van frontzorg, Rotterdam. Meldt u aan als collectant bij het betrokken buurtschapshoofd v. d. Nederlandschen Volksdienst. bracht haar tot zedelijk bederf door onscrupuleuze onderaardsche woelingen en in het bijzonder door opruiende pro paganda in woord en geschrift. De com munistische partij deinst hierbij niet te rug voor moord en brandstichting. Voor het communisme is elk middel, ook al is het nog zoo verwerpelijk, voor het bereiken van zijn doel goed. Het pa rool luidt: sabotage tegen iederen prijs. Derhalve maakt iedereen, die in den een of anderen vorm deelneemt aan de illegale communistische activiteit zich schuldig aan sabotage. Er is niet alleen dan sprake van sabotage wanneer da den van gewéld en aanslagen op men schen en voorwerpen zijn gepleegd, doch ook wanneer het streven van de verboden communistische partij doorihet betalen van solidariteitsbijdragen en con tributies, alsmede door het verspreiden van opruiende pamfletten wordt ge steund. De boekhouder Cornelis Spitters uit Waalwijk is door het Duitsche Oberge richt in de bezette Nederlandsche ge bieden ter dood veroordeeld omdat hij in het ongeoorloofde bezit was van munitie en getracht heeft een lid van de Duitsche weermacht te verleiden hem twee pistolen te verkoopen. Het von nis is voltrokken. De 24-jarige Spitters nam in den herfst van 1943 het besluit om zich een wapen te verschaffen om zoo op pclit'eke tegenstanders wraak te kunnen uitoefenen. In October 1943 ontmoette hii op straat in zijn geboorteplaats een hem onbekenden Duitschen soldaat. Hij! sprak hem aan en vroeg hem of hij niet een burgercostuum zou willen koo- pen. Tijdens de verdere besprekingen verklaarde Spitters den soldaat, dat hij hem ook zonder geld aan een costuum zou kunnen helpen, wanneer hij hem daarvoor een legerpistool met minstens 30 patronen gaf. Overeengekomen werd dat de soldaat den volgenden dag het wapen en de munitie zou meebrengen. Toen zij elkaar den volgenden dag ont moetten, zeide het lid van. de Weer macht. dat hij het pistool niet bij zicb had. Hij zou het echter des nachts kun nen brengen wanneer de compagnie voor een oefening zou zijn uitgerukt. Bij de ze gelegenheid zei Spitters, dat hij toch moest zien nog een tweede pistool en zooveel mogelijk munitie te kunnen be zorgen. Hiervoor zou hij een zomerjas krijgen. Bij een andere ontmoeting met den Duitschen. soldaat, die zijn supe rieuren van het gebeurde in kennis had

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1944 | | pagina 1