Vrijdag 23 Juni 1944 voor het Land van Heusden en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard No. 6400 Buitenlandsch Overzicht VERB Ü1STEREN. Officiëele Landbouw mededeelingen UITGAVE: FIRMA L. J. VEERMAN, HEUSDEN INT. TEL. 19, POSTREK. 61525 voor de Provincie Noord-Brabant De N.VD. en het gezin. EXTRA KEURINGEN Contiöle op warenuitvoer naar Duitschland. De Jeugd en'het Rijk. Vergelding over Zuid-Engeland. Weer nieuwe doodvonnissen Waar verdere landingen. Van gerucht tot paniek. Buitenland Dit blad verschijnt Vrijdagmiddag Algemeen Redacteur: J. H. ROZA - HEUSDEN NIEUWSBLAD VAN ALT^HA Abonnementsprijs per 3 maanden franco per post beschikt f 1.30 bij vooruitbetaling Bij onze agenten 11 cent per week Advertentiën 24 m.M. f 132 elke m.M. meer 51 1 cent Advertentiën worden tot Vrijdag morgen 9 uur ingewacht De ge\ echten in het Noorden van Frankrijk zijn door de gevechten der laatste dagen over het algemeen sta- tionnair geworden. Voor de beoordeeling van den alge- heelen toestand in het geallieerde brug genhoofd is nog steeds het feit kenmer kend. dat het 't Anglo-Amerikaansche opperbevel niet gelukt is het tijdrooster te handhaven, dat men bij het begin der invasie had opgesteld. Oorspronke lijk was geraamd, dat het geheele schier eiland Cotentin met inbegrip van de vesting Cherbourg binnen de eerste 4 dagen in handen der Anglo-Amerikanen zou vallen. Voorts wilde men in de Seinebaai een breede en voldoende die pe ruimte verkrijgen, die als basis moex dienen voor grootscheepsche operaties in het gebied van Parijs. Na veertien dagen van de zwaarste gevechten zijn de Amerikanen er nu weliswaar in geslaagd de Westelijke kust van het schiereiland Cotentin te veroveren en zoodoende het Noorde lijke deel van het Normandische schier eiland met inbegrip van de vesting Cher bourg van de verbinding met het ove rige vasteland af te snijden. Stad en haven van Cherbourg bevinden zich echter nog steeds in handen der Duit- schers. Hierdoor blijft den geallieerden nog steeds het beslissende operatieve succes van hun kostbare en vele ver liezen kostende pogingen ontzegd, n.l. een groote zeehaven, die voor de snelle en onbelemmerde landing van nieuwe aanvalsdivisies onontbeerlijk is. Ook de bruggenhoofdstelling in de monding van de Seine zelf, dus het gevechtsgebied fusschen Vire en Orne is nog steeds van een zoo geringe waarde, dat een ontplooiing van groote aanvalsforma- ties van dit gebied uit. ondanks den krachtigen steun, van de zware scheeps- artillerie niet mogelijk is. Alle pogin gen der Amerikanen om de stad St. Lo te veroveren, zijn, even bloedig mislukt als de hardnekkige pogingen der Engel- Schen om de sterke Du its che verdedi gingsstellingen bij Caen door gecon centreerde pantseraanvallen op den lin kervleugel in het gebied van. Tilly in te drukken. Over het geheel genomen, zijn dientengevolge de Anglo-Amerika nen, nog steeds gedwongen de gewel dige risico's te aanvaarden, die gepaard gaan met de bewegingen van honder den landingsvaartuigen bij den aanvoer van nieuwe troepen en de noodzakelij ke hoeveelheden oorlogstuig. Hoe groot deze gevaren zijn, blijkt uit het jongste rapport over de successen van de Duit sche luchtmacht, die in de beide afge- loopen nachten met zekerheid door bom men en. torpedo's zes groote transport en vrachtschepen tot zinken heeft ge bracht en minstens 10 andere vracht en transportschepen zoo zwaar bescha digde, dat een aanzienlijk deel van deze vaartuigen met inbegrip van de lading «.veneens als verloren kunnen worden, beschouwd. Ook de Amerikaansch-Brit- sche marine bleef bij' deze succesvolle Duitsche luchtaanvallen niet gespaard. Zoo werd een zware kruiser door een pantserdoorborende bom van het zwaar ste kaliber aanzienlijk beschadigd en moest het strijdtooneel verlaten. Een torpedojager werd tot zinken gebracht een andere kruiser en drie torpedo jagers liepen door bomtreffers eveneens zeer zware schade op. Tot deze successen dragen ook veel bij de nieuwe Duitsche projectielen waar mede het gebied van Londen en Zuid- Engeland sedert 15 Juni worden be stookt. De een noemt het robotvliegtuig de ander dynamietmeteoor, of wel be stuurde bom. Een Zweedsch correspondent bevond zich in een Zuid-Engelsche stad toen de eerste projectielen insloegen. Hij meldt hierover: Velen waren, reeds naar bed gegaan, anderen wachtten nog op de laatste radioberichten. Het was on geveer 9 uur des avonds. Toen weer klonk plotseling het gedonder van het afweergeschut en de meesten snelden naar de schuilkelders. Wij bleven op om te zien wat er aan, de hand was en waren zoo. de eerste getuigen van een vreeselijk nieuw oorlogsdrama. Voor de eerste maal beleefde die En- gelsche bevolking een, aanval van de nieuwe Duitsche projectielen.. Griezelig was het, zooals de brom mende toon steeds dichterbij kwam. Hier en daar begon, sporadisch het afweer geschut te vuren. Dan hoorde men plot seling een geluid of een ankerketting wordt gelicht. Wij moesten doen, allen plotseling dekking zoeken, want niet ver van ons dook op geringe hoogte in de lucht iets op, wat wij slechts kun nen beschrijven als een gloeiende klomp ijzer. Met reuzensnelheid dook dit grie zelige spookspel op als een komeet die een vurige staart achter zich sleept. Op het oorlogstooneel heeft een. nieuw wapen zijn. intrede gedaan. Ik kan de ge voelens.- die mij bezielden, niet be schrijven. Plotseling verdween het roodgloeiende fenomeen en tezelfder tijd ontstond een oorverdoovende. pnt- zaglijke' ontploffing gevolgd door* de meer bekende geluiden van instorten de gebouwen. Allen, wisten: nu hebben wij den eersten aanval van een volko men nieuw wapen bijgewoond. In Berlijnsche militaire kringen ver klaarde men Maandag, dat tijdens de laatste 48 uur Londen het zwaartepunt heeft gevormd van het gebruik der dynamiet-meteoren. Londen is het cen trum, in zekeren zin het hart van de invasie. Daar bevindt zich niet alleen het hoofdkwartier, daar komen ook alle draden voor het verkeer en den be richtendienst samen. In zooverre is Lon den militair van het grootste belang. De tot dusver door den vijand gebruikte tegenmaatregelen bestaan enkel en al leen in. het krachtigste gebruik van het luchtdoelgeschut De Duitsche luchtverkenning heeft ge constateerd. dat alle tot dusver door de Duitschers afgevuurde dynamietme- teoren hun. doel goed getroffen hebben. Naar S.P.T. meldt, kruisen enkele dagen speciale geallieerde verkennings vliegtuigen boven de kustzone. De op dracht van de bemanning luidt: zoekt de startplaats van de dy nam ietmeteo ren. Andere vliegtuigen, jagers, krui sen boven den Atlantischen Oceaan en het Kanaal. Zij moeten trachten de ge heimzinnige projectielen in de lucht tot ontploffing te brengen. Engeland brengt thans een nieuwe divisie op de been: de bestrijders van een wapen, dat men nog niet kent. De startplaats van het nieuwe wapen is nog niet gevonden. Men weet er en dit geldt ook voor de millioenenmassa van het Duitsche volk, hoogstwaarschijn lijk nog niet meer van dan een week geleden. Thans is voor het eerst een Duitsch oorlogsverslaggever met een klein bericht gekomen, waarin, in zeer vage bewoordingen overigens, wordt ver teld. hoe het er in een commandocen trale, van waaruit de strijd met de dynamietmeteoren geleid wordt, uitziet: een groot vertrek, minstens 15 meter breedin het midden staat een lange tafel. Aan den wand is met punaises een groote tabel bevestigd, waar het gevechtsverloop met curven, diagona- 'en en. punten op wordt bijgehouden. Tegen middernacht, zoo schrijft de ver slaggever, kan men. uit het lijnenspel op de tabel aflezen, waar precies in Engeland het geconcentreerde vuur tot uitwerking is gekomen. Naar uit Londen wordt gemeld, aldus D.N.B.' publiceert de Daily Telegraph" een 'bericht over de uitwerking van de nieuwe Duitsche projectielen, welk be richt door de Britsche oensuur is goed gekeurd. Sedert den nacht van vorige week Donderdag op Vrijdag, zoo meldt het blad zijn in geheel Zuid-Engeland bergings- en opruimingstroepen aan het werk om bedolvenen te redden en oprui ming onder de puinhoopen te houden. Een van de dynamiet-vliegtuigen is in de onmiddellijke nabijheid van een lange huizenrij gedaald en. heeft door zijin explosie het grootste deel der huizen doen instorten, de daken van andere huizen afgerukt en op nog onbeschadig de huizen geworpen. In de omliggende straten waar zich veel winkels bevonden is een groote chaos aangericht. Plot seling had geen der huizen ruiten meet en de menschen op straat moesten zich een weg banen door bergen glasscherven en het puin. van de ingestorte voorge vels der huizen. Na de geallieerde bezetting van, Rome heeft de Britsch-Amerikaansche o>p- marsch in Italië vrij snelle vorderingen gemaakt. Het front is naar het noorden Van 18 tot 24 Juni. Begin 22.00 uur Einde 5.15 uur Van 25 Juni tot 1 Juli. Begin 22.00 uur Einde 5.30 uur opgeschoven tot in den sector van het befaamde Trasimenisch meer bekend uit de geschiedenis der oudheid. Geallieer de landingen hebben plaats gehad op Elba, tusschen Corsica en de Italiaan- sche westkust gelegen, en vermoedelijk zal (Jaarmee binnenkort de bezetting van de Italiaansche eilanden in deze paragiën zijn voltooid. Ten noorden van Florece en Lucca sluit echter de bocht der Apennijnen bij de kust der Ligurische Zee aan. waarmee voor de verdedigers van het Apennijnsche schiereiland de mogelijk heid van een. nieuwe doelmatige linie vorming gegeven is. Op de Karelische landengte hebben de Finnen het tegen de Sovjet-over macht nog steeds zwaar te verduren. De Sovjets vorderen in de richting van Wi- borg, de Qude Finsche stad, die ook tijdens den winteroorlog reeds Sovjet troepen binnen haar veste zag. Op de overige frontsectoren in het oosten houden de Sovjets zich rustig. Op Kioesjoe, het grootste zuidelijke eiland van. het Japansche moederland, hebben de Amerikanen een luchtaanval uitgevoerd, waarbij zij van Chineesche vliegvelden waren opgestegen. Deze aanval was ongetwijfeld op de Japansche industrie bedoeld. De ijzerfa brieken van Jawata hebben oék inderdaad schade opgeloopen, doch volgens Ja pansche opgaven moeten deze betrek kelijk gering zijn. Deze eerste lucht aanval sinds twee jaar op het Japan sche moederland is overigens met ver liezen voor de aanvallers afgeslagen. Op het eiland Saipan, in het zuiden van de Marianengroepp, ten noorden van Guam, hebben, de Amerikanen een aanval gedaan. Het betrof een reeks van landingspogingen, waaruit zich ver bitterde gevechten hebben, ontsponnen, die voor de Amerikanen, aanzienlijke verliezen hebben meegebrachto.a. werd een slagschip tot zinken gebracht. Tenslotte willen wij nog vermelden, dat Menemendjogloe, de Turksche mi nister van. buitenlandsche zaken, onver wacht is afgetreden, tengevolge van de Britsche pressie, die inzake de door vaart van Duitsche schepen door de Dardanellen op Turkije wordt uitge oefend Bii de Arbeidsmannen ven de nieuwe lichting Theorie over iand en volk CNF/NAD/Holmeester/Pax m Hooivordering oogst 1944. Gebruikers van 1 ha of meer gras land moeten, er rekening mede houden dat hun ook dit jaar een aanslag tot ter beschikkinghouding en inlevering van hooi uit oogst 1944 zal worden opge legd. Voor degenen, die niet geheel aan den aanslag tot inlevering van hooi van den vorigen oogst hebben voldaan, zal de in te leveren, hoeveelheid van oogst 1944 verhoogd worden met de destijds te weinig ingeleverde hoeveel heid. Betrokkenen moeten op de eerste vordering de voorgeschreven hoeveel heid op de hun aangegeven plaats le veren. Het hooi moet gezond, droog en van, goede kwaliteit zijn en van de eerste snede. Het zal op de gebruike lijke wijze op de plaats van inlevering worden gekeurd. Bij het niet voldoen aan de verplichting tot terbeschikking- houding respectievelijk inlevering, zal de aangeslagene tuchtrechtelijk dan wel strafrechtelijk worden vervolgd. H uissl ach tings varkens Alle boeren, tuinders en landarbei ders. die uitsluitend en. regelmatig land bouw- en /of tuinbouwwerkzaamheden verrichten, moeten zich voor 1 Juli 1944 vervoegen bij den plaatselijk bu reauhouder. om daar een formulier af te halen, dat betrekking heeft op de huisslachting van. varkens. Dat formu lier moet binnen 8 dagen weer bij den plaatselijk bureauhouder worden inge leverd. waarbij tevens de stamkaarten van het geheele gezin moeten worden overgelegd. Degenen, die dit formulier niet afhalen, zullen geen huisslachting mogen verrichten. Uitsluitend boeren, tuinders en landarbeiders moeten de formulieren afhalen.. De aandacht zij erop gevestigd, dat een strenge en veël- zijdige controle, o.a. ten aanzien van door werknemers betaalde loonbelasting e.d. zal worden toegepast op de inge vulde formulieren. Wanneer blijkt, dat onjuiste gegevens zijn verstrekt, wordt in ieder geval de huisslachting gewei gerd. Ook het verstrekken van. onjuiste gegevens door werkgevers wat betreft werknemers, kan, tengevolge hebben, dat eerstgenoemden, niet voor huisslachting in aanmerking komen. Burgers behoe ven zich n.iet bij den plaatselijken bu reauhouder te vervoegen, aangezien aan hen geen, formulieren worden verstrekt. Spoedige aflevering van res tanten. oude aardappelen van oogst 1943 dringend noodza kelijk. Daar de aardappelvoorziening' bij de overschakeling van. den ouden op den nieuwen, oogst moeilijkheden met zich brengt, dienen nog aanwezige restanten oude aardappelen zoo spoedig mogelijk aan de lan.dkooplieden van" de V.B.N.A. te worden afgeleverd. De nog aanwe zige en voor aflevering beschikbare hoe veelheden worden, thans door opzich ters geïnventariseerd. Het gaat hierbij niet alleen, om groote partijen, maar elke hoeveelheid, van welke grootte ook die beschikbaar is, dient opgegeven,te worden. Waar de behoefte voor men,- schelijke consumptie zeer dringend is zou het niet verantwoord zijn, als res tanten aardappelen, die op het bedrijf voor consumptie niet noodig zijn, over zouden blijven en uiteindelijk voor vee voeder bestemd zouden worden of ver loren zouden, gaan. Een ieder werke er zooveel mogelijk toe mee de aardappel voorziening te verzekeren. De wnd. Voedselcomm. v. N.Br. Wederom heeft een flinke groep moeders haar intrek genomen in het Moedertehuis van den Nederlandschen Volksdienst te Leidschendam, naciat een zelfde aantal, verkwikt en gesterkt naar lichaam en geest, na een verblijf van eenige weken haar taak in het gezin weer had opgenomen. In de provincie Limburg mogen de hulpposten „Moeder en Kind" van den N.V.D. zich in dezelfde belangstelling verheugen als overal elders in. Neder land. Zoo werd eenige weken geleden te Roermond reeds de vijfde hulppost aldaar opengesteld. Dénkt men aan de moeders, dan denkt men. aan de kinderen. Kinderuit zendingen hadden plaats naar Lunteren en Hellendoorn, waar een groote groep jongens in een mooie omgeving naar hartelust van een gezonde vacantie kan genieten. Een groep meisjes die zes weken had doorgebracht te Forsthaus in Duitschland, keerde in een uitbundige stemming met door de zon gebruinde gezichten huiswaarts. Het SS.-Ersatzkommando deelt mede: Wegens de zeer vele aanmeldingen zal nog een extra-keuring worden ge houden op Maandag 26 Juni te Den Haag van 813 uur, in een der zalen van het gebouw Amicitia. Westeinde 15 en Dinsdag 27 Juni in Am sterdam van 8—13 uur, Nebenstelle der Waffen-SS, Dam 4, waar iedere gezonde Nederlander zich kan aanmelden ten einde gekeurd te worden voor de Waffen-SS, SS-Wachtbataillon in Amersfoort, Landstorm Nederland, Kriegs- marine en de Germaansche SS in Nederland. Tijdens de keuring worden alle inlichtingen verstrekt met betrekking tot de verzorging van familieleden, duur der opleiding, extra levensmiddelen, etc. Officier in de Waffen-SS kan ieder worden, die na ten minste een jaar diensttijd zijn geschiktheid voor de officiersopleiding heeft bewezen. Zijn school opleiding is niet doorslaggevend. 'Alle inlichtingen en gratis reisbiljetten voor de heen- en terugreis zijn ver krijgbaar bii de volgende nebenstellen der Waffen-SS: Amsterdam, Dam 4; Alkmaar, Langestraat 56; Heerlen, Saroleastraat 25; Groningen, Heerenstraat 46; Enschede, Hengeloschestraat 30. En eveneens bij het SS-Ersatzkommando, Korte Vijverberg no, 5, Den Haag. Met ingang van 1 Juli zal nauwlettend worden toegezien op het naleven der bepalingen. 's-Gravënhage, a7 Juni. De vervaardiging en verzending van artikelen en. andere goederen buiten de grenzen, die getrokken zijn door de overheidsmaatregelen voor het bedrijfs leven zijn verboden. Ter controleering van dit verbod zal van 1 Juli 1944 af. alle warenuitvoer naar Duitschland aan een strenge en rigoureuse controle wor den onderworpen. Wie góederen van welken aard ook per spoor, per expediteurs met vracht auto's of met schepen naar Duitschland wil verzenden, moet tevoren het bewijs van een speciale vergunning hebben ver kregen. Zonder dit bewijs moeten de spoorwegen, de expediteurs of de ver schepers het aannemen van de zending weigeren. Ter verkrijging van het bewijs moe ten worden overgelegd a. voor alle producten op het ge bied van de 'voedselvoorziening en van den landbouw ofwel de origineele uit voervergunningen van het ministerie voor landbouw of visscherij, ofwel, indien de uitvoervergunning niet tijdig kan wor den verstrekt, resp. de uitvoer in ge deeltelijke zendingen geschiedt, een door den exporteur uit te schrijven formulier. bi. voor alle andere fabrikaten, half fabrikaten en grondstoffen (behalve ko len en. cokes, welke zonder vergunning mogen worden, uitgevoerd) een afschrift van de ordervergun.ning van de Zentral- auftragsstelle. b2. voor zendingen met een goede - renwaarde beneden f 500 en voor zen dingen van Duitsche particulieren ter dekking van. hun persoonlijke behoefte een speciale uitvoerverklaring, voor zoo- vei niet de Zentral-auftragsstelle om specialen reden een uitvoervergunning heeft verstrekt. (Voor reisbagage is geen vergunning vereischt). t Voor zoover de afzender zelf de for mulieren invult, neemt hij de volle ver antwoordelijkheid op zich voor de juist heid en volledigheid der verstrekte ge gevens. Onjuiste of onvolledige gege vens worden zeer streng gestraft. In zwaar aan te rekenen gevallen kan. gezien de huidige situatie in, het op arg listige wijze verkrijgen van transport middelen voor niet voor den oorl,og van belang zijnde goederen zelfs een daad van sabotage worden, gezien. Op de geheele regeling bestaan s'echts twee uitzonderingen, waarbijgoe deren zonder speciale vergunning uit gevoerd worden, n,.l.: a) kolen en. cokes b) goederen die tot de reisbagage behooren en. als reisbagage worden op gegeven. De nieuwe regeling is zoo eenvoudig dat zii voor alle hieruit betrokken zijn de verkeersinrichtingen zonder een aan zienlijke uitbreiding der werkzaamheden aan de hand der duidelijke en overzich telijke formulieren kan. worden doorge voerd. Desondanks vindt nog een aan vullende controle plaats door de douane beambten, tot dat doel moeten de be wijsstukken inzake den toegestanen uit voer bij de verzendpapieren worden ge voegd. Deze worden bij het overschrij den van de grens door de douane in ontvangst genomen en onder bijvoeging van eventueele noodzakelijke opmerkin gen aan. de betreffende instanties door gezonden. Hier vindt een nieuw onder zoek plaats, zoodat iedere vervalsching of ook slechts een poging tot ontdui king onmiddellijk kan worden vastge steld en eventueel kan worden bestraft. Het goederentransport zelf ondergaat hierdoor geen vertraging. Goederen door de verkeersinrichtingen aangenomen, worden in, ieder geval vervoerd. De formulieren voor den uitvoer van goederen, vallende onder het ressort van de instantie voor den landbouw en de voedselvoorziening, worden op dc reeds gebruikelijke wijze door de Ne- Nederl. marktorganisaties uitgegeven. De formulieren voor alle overige goe deren kunnen bii alle spoorwegstations bij alle expediteurs en bij de drukkerij Eico in Amsterdam als in den handel zijnd drukwerk worden, verkregen. Alle instanties en ondernemingen, wel ke betrokken zijn bij den warenuitvoer naar Duitschland. wordt dringend aan geraden zich tijdig in te stellen op de hierboven uiteengezette wijzigingen zich eenige dagen voor 1 Juli a.s. in het bezit te stellen van de noodzakelijke vergunningen en van de hiertoe ver- eischte formulieren. De laatste weken zijn in verschillende plaatsen van ons land bijeenkomsten gehouden van de Germaansche SS in Nederland met de Reichsschule Valken burg. De bijeenkomst te Den Haag genoot groote belangstelling van ou ders en familieleden van jongens, die op de Reichsschule te Valkenburg zijn en van anderen. Tot de eeregasten be hoorden de Rijkscommissaris en de bur gemeester van Den Haag, SS-Standar- tenführer en voorman der Germaansche SS. in Nederland, Feldmeyer. Deze zei- de hier p.a. „In tijden, van den grootsten neergang keert het tij en dit heeft men weer in dezen Jijd bewaarheid gevonden door het opstaan van Adolf Hitler als Füh- rer van alle Germanen. Voor het eerst sprak hij weer van de opstanding van het ras en het bloed en appelleerde weer aan hun natuurlijke waarden, al len te wapen roepende tegen de macht van Uitgaard, de booze machten, die Midgaard, het iniddenrijk der Germanen, bedreigen. De strijd nadert thans zijn hoogte punt; steden liggen in puin, duizende vrouwen en kinderen zijn er onder be dolven, reeds zijn. tienduizenden mannen op de slagvelden gevallen, een invasie leger van een half millioen soldaten staat op het Europeesche vasteland en de Duitsche vergelding bestookt Enge land. Uit bloed en tranen stijgt echter het rijk van Midgaard opnieuw omhoog, verwezenlijkt door Hitier. Ook deze we deropstanding is evenals de worsteling, waar het Germaansche Rijk thans mid den in staat, in de Edda als het ware 1000 jaar geleden voorspeld. Van dit rijk spreekt een nieuwe jeugd, die het eens zal bewonen, de draagster van de Groot-Germaansche gedachte als een nieuw geslacht van, frontsoldaten en sol datenvrouwen. Hieraan gelooven is niet, dat men het beaamt en meer niets, maar dat men zich persoonlijk inzet voor het hooge ideaal van het Groot- Gerinaansche Rijk." Een nieuw Duitsch wapenj gericht tegen afweer der inva sie en bedoeld als vergel dingsmiddel wegens terreur- aanvallen. Nog slechts een begin der vergeldingsmaatre gelen. De grootste sensatie van den oorlog is gedurende de laatste week het nieu we wapen geweest, waarmede sinds vo rige week Donderdagnacht Londen en Zuid-Engeland worden bestookt. In het weermachtbericht van Vrijdag werd het in gebruik stellen, van dit wapen ver meld met de volgende woorden,: „Zuid- Engeland en het stedelijk gebied van Londen zijn in den afgeloopen nacht en hedenochtend bestookt met een nieuw projectiel van het zwaarste kaliber." Spoedig kwamen er toen meer be richten door over de uitwerking van deze projectielen, die in staat moeten zijn verwoestingen aan te richten, wel ke men tot nu toe niet heeft gekiend. Dat de kracht ervan ontzaglijk is wordt bewezen door het feit, dat de Britsche regeering heeft besloten, in allerijl de stad Londen, te evacueeren. De oensuur op de berichtgeving werd tegelijkertijd enorm verscherpt, zoodat vrijwel geen nieuws van Engelsche zijde over de resultaten der bombardementen is door gekomen. De Duitsche waarnemers heb ben zich echter vanuit vliegtuigen kun nen overtuigen van het resultaat der nieuwe bombardementen, omtrent wel ke is verklaard, dat zij zoowel gericht zijn tegen de invasie als ten doel heb ben te dienen als vergelding van de tcrreur-aanvallen, welke de Anglo-Ame rikaansche luchtvloten ondernamen te gen de Duitsche steden.. Het gebied van Zuid-Engeland verkeert sinds Don derdagnacht vrijwel onafgebroken in een staat van luchtalarm. Naar de Höhere SS- und Polizeiführer „Nord-West" heeft meegedeeld, heeft het PolizeistandgeriCht Amsterdam den eigenaar van een drukkerij uit Amster dam ter dood veroordeeld. De veroor deelde had van de helft van 1943 af tot aan zijn arrestatie op 8 Juni 1944 in zijn drukkerij voor een weerstands- groep, die over verschillende provin cies van Nederland verspreid was for mulieren voor persoonsbewijzen, bene vens zegeltjes en eontrolezegels voor persoonsbewijzen in grooten omvang ver- valscht. Het polizeistandgericht nam aan. dat de voortgezette actie van den ver oordeelde de openbare orde in het be zette Nederlandsche gebiedd in gevaar had kunnen brengea en heeft hem over eenkomstig par. 1 van de Verordening op de bescherming van de orde als sa boteur ter dood veroordeeld. Het vonnis is na onderzoek van de gratiekwestie voltrokken. Voorts zijn nog twee Nederlanders ter dood veroordeeld, die als leden van een terroristengroep hadden deelgeno men aan gewapend? overvallen op ver schillende gemeentehuizen, waarbij le- venSfiiiddelenbonnen, geld, formulieren voor persoonsbewijzen en andere zaken in vrij grooten getale werden gestolen. Bij een overval heeft een. der daders een zich te weer stellenden Nederland schen politieagant neergeschoten. Daar mede hébben de veroordeelden, zich schuldig gemaakt aan deelneming aan een geheime actie, aan voortgezette sa botage en aan het onbevoegd bezit van vuurwapens. Ook deze vonnissen zijn na onderzoek van de gratiekwestie vol trokken. De Duitsche Admiraal b. d. Alfred Saaiwachter, heeft zich blijkens Duit sche bladen geuit over de plaats, waar een eventueele tweede landing van de geallieerden te venvachten is. De be antwoording van een dergelijke vraag is zeer moeilijk, omdat de problemen van den zeeoorlog en van den luchtoorlog hier nauw samen hangen. Hij is van meening, dat een verdere landing in grooten stijl de gunstigste mogelijkhe den zou vinden aan de kust van Noord- Frankrijk, in het zeegebied van Calais, aan de Nederlandsche kust tusschen de Schelde en den Helder en aan de kust van Zuid-Frankrijk met als basis Cor sica. Het is echter de vraag in hoeverre de eischen van den oorlog te land of politieke overwegingen niet een ander gebied zouden doen kiezen. De ervaringen, die men bij de lan ding in Normandië heeft opgedaan, zul len bij het kiezen van een nfeuwe lan dingsplaats meespreken. De bases van het moederland moeten, in ieder geval zoo dicht mogelijk bij' liggen öm de verbindingswegen zoo kort mogelijk te houden en de kracht van de bommen werpers niet te beperken. Er moeten geschikte havens aanwezig zijn en het moet voor de verdedigers moeilijk zijn met duikbooten te opereeren en dus in ondiepe wateren geschieden. Bovendien moet de beschieting uit zee door oor logsschepen van zooveel mogelijk typen mogelijk zijin om de landing te dekken en de kustverdediging uit te schakelen. Tenslotte moet het strand met eenvou dige middelen uitbladen, toelaten In een stad in het zuiden des .ajids ontstond op het gerucht, dat er door Anglo-Amerikaansche vliegtuigen strooi biljetten zouden zijn uitgegooid, waarin met een bombardement - werd gedreigd, een paniekstemming onder de bevolking. Talloozen verlieten, huis en haard om in het open. veld veiligheid te zoeken. In den. loop van den middag kwam men tot het besef, dat men het slachtoffer was geworden van de fantasie van on evenwichtige menschen. In feite waren er in het geheel geen, pamfletten uitge gooid. Dit bewijst weer eens te meer, wel ke kwade gevolgen een. loos gerucht voor de goedgeloovige massa kan heb ben en hoezeer het gewenscht is. dat de vele berichten en geruchten, die in deze dagen van spanningen de ronde doen, op hun werkelijke waarde worden getoetst. NIEUWE SUCCESSEN VAN DE DUITSCHE TORPEDOVLIEGTUIGEN Berlijn, 19 Juni. (Interinf). Op grond van de definitieve rappor ten staat vast, dat twee geallieerde torpedojagers en twee troepentransport- schepen met een gezamenlijken inhoud van 19.000 brt., twee tankschepen met een totalen, inhoud van 17.000 brt. en een vrachtschip van 8000 brt. tot zin ken zijn, gebracht. Door torpedotreffers werden 2 torpedojagers en 4 vracht schepen met een gezamenlijken inhoud van 28.000 brt.. waaronder een speci aal landingsschip voor infanterie van ongeveer 8000 brt. zwaar beschadigd. Bovendien vielen verscheidene Duitsche torpedovliegtuigen drie lichte kruisers twee torpedojagers en drie vrachtsche pen met een gezamenlijken inhoud van 13.000 brt, alsmede een speciaal lan dingsschip voor infanterie aan. Zij kon den echter niet op ondubbelzinnige wij ze de uitwerking gadeslaan van de op deze schepen afgevuurde torpedo's. Deze nieuwe slag van de Duitsche torpedo vliegtuigen tegen de invasievloot werd toegebracht op 18 Juni van, 23.05 tot 23.45 uur. Opnieuw waren, de for maties LJuitsche torpedovliegtjuigen. die boven de route van de invasievloot ten Noorden van. de Seinebaai talrijke licht bommen plaatsten, zoodat de Duitsche torpedo vliegtuigen hun doelen duidelijk konden vinden en daarenboven gelegen heid vonden de waardevolste schepen van den. vijandelijken aanvoer aan te vallen. Een Van de tot zinken gebrach te torpedojagers probeerde op het laat ste oogenblik door scherp van, koers te veranderen aan de afgevuurde torpe do te ontkomen. Het schip werd ech ter van achteren, getroffen en door de ontploffing van de torpedo werd het achterdeel van het oorlogsschip zoo ern stig beschadigd, plat het vaartuig on middellijk daarop zonk. De beide ge troffen tankschepen waren blijkbaar ge laden met benzine voor de invasietroe pen. Er ontstonden hevige ontploffingen en fel oplaaiende branden, die ook na het vergaan der beide schepen, nog ee- nigerl tijd door de uitgestroomde bran dende benzine op zeë voortduurden. De beide vernietigde troepentransport- schepen waren eveneens geheel met troepen geladen. De afdeelingen Duit sche torpedovliegtuigen konden in weer wil van den opnieuw verscherpten af weer haar aanvallen volkomen volgens plan uitvoeren. Drie eigen vliegtuigen keerden van dezen nieuwen zwaren aan vat op de invasievloot niet terug. GENERAAL MARCKS. Generaal Marcks, de verdediger van het schiereiland Cherbourg, die bii de zware gevechten den dood vond was in 1932 perschef der Rijksregeering. Hij is een zoon van den bekenden Duitschen historicus, prof. Erich Marcks, bekend als de biograaf van Bismarck. In den eersten wereldoorlog werd hij zwaar gewond aan het gelaat. In den tweeden wereldoorlog verloor hij als bevelhebber van een. divisie aan het Oostelijk front een. arm. Hij was in 1940 chef van den generalen staf van de armee Küehler, die Nederland bin nenviel en als zoodanig nam hij ook deel aan de onderhandelingen die aan de capitulatie van het Nederlandsche leger vooraf gingen.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1944 | | pagina 1