Vrijdag 7 Juli 1944 No. 6402 voor het Land van Heusden en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard Taxatie vlas, oogst 1944 Voedingsgewassen in eigen tuin Buitenlandsch Overzicht Officiëele Landbouw mededeelingen VERD Ü1STEREN Buitenland Dit blad verschijnt Vrijdagmiddag Algemeen Redacteur: J. H. ROZA - HEUSDEN UITGAVE: FIRMA L. J. VEERMAN, HEUSDEN INT. TEL. 19, POSTREK. 61525 Abonnementsprijs per 3 maanden franco per post beschikt f 130 bij vooruitbetaling Afzonderlijke nummers 11 cent Advertentiën24 m.M. f 1.32; elke m.M. meer 51 s cent Advertentiën worden tot Vrijdag morgen 9 uur ingewacht Reichsschule Valkenburg voor de Provincie Noord-Brabant Voor oogst 1944 zal 'het vlas we derom te velde worden getaxeerd, d.w.z. van leder perceel vlas zal te gen den oogsttijd een taxatierapport worden opgemaakt, waarop o.m. ver meld wordt de te verwachten op brengst op basis gerepeld vlas, dre te verwachten opbrengst aan lijnzaad en eventueele afwijkingen, welke het vlas mocht vertoonen. De daarvoor noodige inventarisatie werd inmiddels reeds gehouden. De telers, die hun uitgezaaide perceelen vlas nog niet aan mijn Bureau hebben opgegeven, worden verzocht "dit alsnog te doen. Ook voor dit jaar is de teler ver plicht zoo spoedig mogelijk, doch ui terlijk binnen 5 dagen, een verkoop brief je in viervoud 'uit te schrijven, echter moeten dit jaar niet alleen de eerste twee exemplaren aan mijn Bu reau worden ingezonden, doch ahe vier de exemplaren. Kooper en vef- kooper ontvangen na controle één exemplaar terug. Op het verkoop briefje moet o.m. worden ingevuld het verkochte kwantum ïn kg. en indien dit een gedeelte is van een perceel, daarnaast de oppervlakte, waarvan dit kwantum is geoogst, zoodat door mij 'kan wordeïï nage gaan, welke oppervlakte vlas nog onverkocht bij teler aanwezig is. Te vens moet door den kooper op het verkoöpbrietje wórden vermeld, -het organisatienummer van de Ondervak groep Vlasbewerkende Industrie of On dervakgroep Groothandel in, Stroovtas alsmede het woord „vlasser", „hande laar" of „exporteur". NIEUWSBLAD UNDVAMAITEHA De groote driezijdige onderneming, welke thans tegen het Europeesche con tingent gaande is, vertoont op het eerste gezicht ongetwijfeld ernstige aspecten. De Sovjets trachten in het gebied van Wit-Roethenië een gewéldigen omsin- gelingsring te smeden, teneinde de Duit- sche divisies in het gebied van Minsk te kunnen vernietigen. Het groote slag veld strekt zich uit tusschen de rivier de Duna in het noorden en de Pripet- moerassen in het zuiden. Van een punt ten westen van Lepel loopt het front oostelijk van Minsk en vervolgens naar Sloesk. .Zoowel Lepel als Sloesk wer den door de Duitschers prijs gegeven; hun stellingen in het gebied van Minsk hebben zij moeten terugnemen tot eenige kilometers voor deze stad. De noordelijke tangbeweging der bolsjewisten is bezig tot voorbij Polozk op te dringen,; deze stad zelf is reeds aan drie zijden door de Sovjetstrijd krachten omgeven. De noordelijke tangbeweging strekt zich uit langs de Pripjet en tast in de richting van Pinsk. Het schijnt het Sovjet-oogmferk te zijn, om deze beide vangarmen in het gebied ten Westen van Minsk te veree nigen, om zoo den Duitschen divisies Üen terugtocht onmogelijk te maken. In den, rug van het Duitsche front hebben de bolsjewisten, reeds een breed scherm van aldaar opereerende ben den gevormd, die de Duitsche formaties in heftige gevechten wikkelen. Niet mag worden ontkend, dat het nieuwe zware Sovjet-offensief den Duit schers wederom waardevolle buitenpos ten heeft gekost, al werden dezie ook met reusachtige verliezen betaald. Doch daartegenover staat dat de So vjets noch een beslissende verzwakking der Duitsche stellingen, noch een door braak hebben kunnen forceeren. Het invasiefront in Normandië Beschouwen wij het invasïefront in Normandië, zooals dat zich in. het ver loop van vier weken heeft ontwikkeld, dan zien wij dat Duitschland weliswaar ook daar verliezen heeft moeten boe ken, zooals het verloren gaan vande havenstad Cherbourg, doch een werkelijk doeltreffend tweede front is het Nor- mandische bruggenhoofd nog steeds niet geworden. De Amerikanen zijn thans begonnen met een poging, om ook in het zuiden van het schiereiland Conteutin hun posities uit te breiden, waarvoor zij echter huir strijdkrachten moeten om- groepeeren. Bij Caen hebben de zware pantserslagen, die onder beschutting van het scheepsgeschut plaats hadden, den geallieerden nog geen successen van beteekenis opgeleverd. Het is opmerke lijk hoe hecht en vast aaneengesloten hier het Duitsche front is. Bij Tilly trach ten de Britten door een méedoogenlijios gebruik van strijdkrachten een kleine penetratie tot een doorbraak uit te brei den. Er bevinden zich naar schatting zestien tot zeventien van hun divisies in het bruggehoófd. De strijd in Italië. In Italië heeft de strijd langzamer hand een, meer stationnair karakter ver kregen. De geallieerden probeeren op te rukken naar Livorno in het westen en Ancona in het oosten; beide belang rijke zeehavens. Siena werd door de Duitschers uit nlet-militaire bewegingen ontruimd. Er zijn aanwijzingen, die er op dui den, dat het de bedoeling der Duitsche legerleiding is, in het gebergte der Apennijnen een versterkten tegenstand te bigden; vermoedelijk zal aldaar een hoofdgevechtslinie zijn, voorbereid. Duitsch-Finsche solidariteit. Finland, dat na twee jaren van be trekkelijke rust op zijn fronten het thans wederpm zeer hard te verduren heeft, gevolg van de massale bolsjewistische aanvallen, op de landengte van Karelië en Aunus, heeft zich naüwer dan tevo ren met Duitschland verbonden. Deze toestand werd ingeleid door een bezoek van den Duitschen minister van buiten- landsche Zaken, Von Ribbentrop aan de Finsche regeering, waarbij de voor bei de landen van belang zijnde 'kwesties besproken werden,. Finland, dat in de afgeloopen maanden vergeefs had ge tracht een strijd, aan het land door de Sovjets opgedrongen, en los staande van den Sovjet-Russisch-Duitschen oorlog, zoo goed mogelijk te liquideeren, zal thans, door de Duitsche weermacht ge steund, kunnen doorvechten. Door deze wapenbroederschap met Duitschland wordt het behoed vooreen catastrophale capitulatie, waarop Moskou aanstuurde en die door Londen en Washington in de hand werd gewerkt. De Finnen hebben zich thans, met be houd van hun "democratische opvattingen met het nationaal-socialistische Duitsch land solidair verklaard in den strijd voor het behoud .van Europa, een strijd die op leven en dood gaat. De Ver. Staten hebben hierop gerea geerd pp een wijze die werd voorzien, n.l. door hun diplomatieke betrekkingen met Helsinki te verbreken. De breuk tusschen de Finnen en de Anglo-Ameri- kanen is nu volledig geworden. Finland, als integreerend deel van ons continent, had de keuze om door hen die de Europeesche gedachte hebben verraden aan de Sovjet-Unie te worden uitge leverd, of zich aan te sluiten bij het blok, dat voor de eenheid en het voort bestaan van het Europeesche continent strijd. Tot het laatste heeft het, uit lijfs behoud, besloten, daarmee voor heel de wereld het getuigenis afleggende, dat het lot der Europeesche laftden. niet bij Britten en. Yankees, doch bij de Duit schers veilig is. Twee "dooden van formaat. Frankrijk is door gehuurde moorde naarshanden van een van zijn groote zonen beroofd. .Wij bedoelen den vuri- gen, weisprekenden patriot Philippe Hen- riot, wiens overtuigende stem bijna dag aan dag in de Fransche radio weerklonk. Henriot was een bezield voorstander van de Fransch-Duitsche samenwerking waarvan hij een nieuwe toekomst voor Europa verwachtte. Verradelijke actie van terroristen heeft aan het leven van dezen waren "Fransch- man daarop op het onverhoede een einde gemaakt. Ook de Duitsche natie verloor een zoon, waarop zij met recht trotsch was. General-Oberst Dietl, de held van Nar vik, drager van het Eikenloof bij het Ridderkruis van het IJzeren Kruis kwam bij een -jioodlottig vliegtuigongeval om het leven. De Führer getuigde van hem: „Dat was het wonderlijke in hem, dat hij in zijn eigen levensstrijd en zijn la- teren strijd als soldaat zooveel situaties waarbij men bijna tot wanhoop had kunnen geraken en waarin velen ook tot wanhoop zouden zijn gekomen, met succes is te boven gekomen. Wanneer ik van dezen vriend thans afscheid neem, gebeurt het met de bitterste gevoelens van een diep getroffen man. Aan den anderen kant evenwel met het onbuigza me fanatisme, dat ook dit offer op het altaar voor ons allen slechts een nieuwe verplichting is." Uit het verre Oosten. Het Keizerlijke Japansche hoofdkwar tier heeft medegedeeld: Eenheden, der Japansche luchtmacht ben den 24sten Juni in de wateren van de Boni-eilanden in N.W. richting va rende vijandelijke oorlogsschepen tot den strijd gedwongen.. Zij slaagden erin twee vliegkampschepen en twee oorlogssche pen waarvan het type niet herkend kon worden tot zinken te brengen. 'Meer dan 55 vijandelijke vliegtuigen werden neergeschoten.. 'De eigen vérliezen be dragen 46 toestellen, die niet zijn te ruggekeerd. In de drie weken na de eerste lan ding op Saipan, tot 30 Juni hebben de Amerikanen, in het gebied der Mari- anen. 35 oorlogsschepen verloren, o.m. zeer zware eenheden, 13 transportsche pen en oijgeveer 700 vliegtuigen. Bij de in den. grond geboorde schepen zijn twee moderne slagschepen, twee vlieg kampschepen en. de verder genoemde eenheden of wel tot zinken gebracht of zeer zwaar beschadigd zijn'. Het voornaamste steunpunt der Chi- neesche troepen van Tsjoenking in Hoe- nan, de stad Henygang, is door de Ja panners intusschen geheel omsingeld.- Japansche strijdkrachten, in Zuid-Chi- na hebben in samenwerking met de in Honan, opereerende troepen op 27 Juni in de zevende oorlogszone van Tsoeng- king een begin gemaakt met langs de 'spoorlijn Kanton-Hankau in Noordelijke richting op te rukken,. Houdt uw jongen, niet thuis als er wat bijzonders in hem steekt! De reichsschule te Valkenburg leidt hem op voor de ruimere wereld, waarin hij als jnan zal leven. De gemeenschappelijke opvoeding heeft zeer bijzondere voordeeLen, daar om is de reichsschule een internaat. Maar de nauwe band met bet gezin blijft bestaan. Ge verliest uw jongen niet, als hij naar Valkenburg gaal», en gij wint voor hem een prachtige toe komst Inlichtingen geeft de reichsschule te Valkenburg. Centralisatie. Degenen, die door een loondorscher moeten laten dorschen, moeten er wel aan denken, dat het transport van de dorschmachine tot een minimum dient te worden beperkt. Partijen van minder dan 1/5 ha. moeten op een centrale plaats worden gestapeld of tijdens het dorschen worden bijgereden. Bij het op slaan van het graan moeten de telers hiermee wel terdege rekening houden. Zij, die zaaigranen of dekstroo voor graanschelften noodig hebben, dienen derhalve naar behoefte bij te rijden. Vervoer varkens. Bij het aanvragen van geleidebiljet- ten voor het vervoeren van varkens, moet steeds het veeboekje voor afstem peling bij den plaatselijk bureauhouder worden overgelegd. Bij vervoer naar een biggenmarkt moet ook het veeboek je worden medegenomen, daar de naam van den kooper in het veeboekje moet worden ingeschreven. De koopers van varkens moeten bij het inleveren van het geleidebiljet bij den plaatselijk bu reauhouder hun veeboekje ter afstempe ling overleggen. Zorg er dus voor in bovenstaande gevallen het veeboékje bij de hand te hebben. Geen distributie van voeder bieten. Ten behoeve van paarden van parti culiere paardenhouders in Noord-Bra bant, zullen voor het komende seizoen geen -voederbieten gedistribueerd. Zij, die toch voederbieten voor hun paarden wenschen aan te koopen, dienen zich hieromtrent zelf tijdig te verstaan met een teler of handelaar rn ruwvoeder. Afhalen van voederbonnen. Aangezien het den laatsten tijd nogal eens voorkomt, dat voederbieten tijdens het verzenden per post zoekraken is wan meerdere zijden den wensch geuit om de gelegenheid-opzn te stellen de voederbonnen persoonlijk bij den pi. bureauhouder af te halen. Belangheb benden dienen zich daartoe in verbin ding te stellen met den plaatselijk bu reauhouder, waaronder zij ressorteeren, en met dezen nader af te spreken waar en wanneer de bonnen zullen kunnen worden afgehaald. Als bewijs, dat de Van 2 tot 8 Juli. Begin 22.00 uur Einde 5.30 uur Van 9 tot 15 Juli. Begin 22.00 uur Einde 5.45 uur Ganeralobarrt Dtotl, ém «cm Narvik, dia bij aan vliegtuigongeval om hot leven h gekomen Holfmann/Staof/Pox m bon in ontvangst genomen is, zal door dengene, die de bon afhaalt, op hetj copie, dat bij den plaatselijk bureauhou der achterblijft, zijn handteekening moe ten gorden geplaatst. Ook voederbon nen zijn distributiebescheiden. Laat ze dus niet door kinderen afhalen. De voe derbonnen mogen niet door de handela ren worden afgehaald. Afgifte vervoerbewijzen stroo- vlas. Vlassers en handelaren worden erop gewezen, dat ook voor „eigen uitzaai" een vervoerbewijs moet worden aange vraagd bij het Bureau van den P.V.C. waar het vlas is gegroeid, aangezien zij voor dit vlas als teler worden aange merkt. Kunstmesttoewijzing 1944-'45 Binnen enkele dagen wordt begin ge maakt met de verzending der voorloo- pige toewijzingen voor het bemestings jaar 1944-1945. Over het algemeen komen slechts die personen voor een toewijzing in aanmer king, die het vorige jaar een kunstmest toewijzing van ons ontvingen, alsmede die personen, die toen met hun aanvrage voor liet bxMirca-fcin^oj»a*- 1943 '44 toJa^t waren en van wie thans een inventari satie-afschrift Mei-telling 1944 aanwe zig is. Deze behoeven dus niet opnieuw een aanvrage voor deze toewijzing in te zenden. Personen, welke nog nooit een toewijzing ontvingen, b.v. nieuw geregistreerden, moeten schriftelijk aan ons bureau een kunstmesttoewijzing voor het bemestingsjaar 1944-'45 aanvragen, onder opgave van hun juiste adres en registratienummer en het adres en re gistratienummer van dengene, van wien zij het bedrijf hebben overgenomen, als mede hoeveel bouwland en hoeveel gras land zij van den vorigen gebruiker heb ben overgenomen, wanneer, en welke momenteel hun bedrijfsindeeling is. De verplichting, om bij overname van grond na de Mei-telling 1944 ook de hiervoor verstrekte kunstmesttoewijzing over te nemen, blijft onverminderd van kracht. Vanaf 29 Juni 1944 zijn geldig ver klaard: de stikstofbonnen met opdruk No. 1, de fosforbonnen met opdruk No. 1 en de kalibonnen met opdruk No. 1 en 2 van het zesde bemestings jaar. Deze bonnen zijn geldig tot 23 Aug. 1944 behoudens de fosforbonnen No. 1, welke tot nader order geldig zijn. De verbruikers moeten deze bonnen voor 24 Augustus 1944 bij hun handelaar hebben ingeleverd. Huisslachting varkens voor boeren, tuinders en landarbei ders. Alle boeren, tuinders en landarbeiders, die uitsluitend en regelmatig landbouw- of tuinb.werkzaamheden verrichten, en dit jaar een varken w'illen slachten, moesten zich voor 1 Juli 1944 bij hun plaatselijk bureauhouder vervoegen met de stamkaarten van alle gezinsleden. Zij moesten daar een formulier invul len, dat binnen 8 dagen moest zijn in geleverd. Boeren, tuinders en landar beiders, die verzuimd hebben naar hun plaatselijk bureauhouder te gaan of het formulier niet tijdig hebben ingezonden, kunnen niet voor een huisslachting in aanmerking komen. Mochten er nog boe ren, tuinders en landarbeiders zijn,- die niet in de gelegenheid waren .voor 1-Juli naar hun plaatselijk bureauhquder te gaan of het formulier op tijd in te leveren, dan kunnen zij dit nog doen tot en met 15 Juli. Met formulieren, die na 15 Juli binnenkomen, wordt geen rekening meer gehouden. Burgers behoeven niet naar den plaatselijk bu-' réauhouder te gaan, omdat aan hen geen formulieren worden verstrekt. De wnd. Voedselcomm. v. N.Br. Niet Juist ingevulde verkoopbriefjes worden niet geaccepteerd en onvoorwaar delijk aan den. afzender teruggezonden. De verkoopbriefjes kunnen bij den pi. bureauhouder of bij mijn bureau wor den aangevraagd. Evenals vorig jaar zullen aan vlassers en handelaren aan koopvergunningen worden afgegeven, waarop in kg. zal worden uitgedrukt, de hoeveelheid vlas, welke zij hierop mogen aankoopen. De op de taxatierap porten vermelde hoeveelheden, zijn geba seerd op gerepeld vlas, terwijl dit ook het geval is met de hoeveelheden, ver meld op de aankoopvergunningen, zoodat! bij verkoop hiermede voldoende rekening zal kunnen worden gehouden. Het is namelijk streng verboden aan een vlas ser of handelaar om een. grootere hoe veelheid vlas aan te koopen dan de aankoopvergunning vermeldt. Bij ver koop van zijn. vlas zal 'de teler er zich dan ook van. hebben te overtuigen, dat zijn kooper in. het bezit is van een toe reikende aankoopvergunning voor het door hem te verkoopen vlas. Het ver- koopen aan personen, die geen aankoop- vergunning bezitten, dan wel aan per sonen, die geen toereikende aankoopver gunning bezitten, is op grond van de Vlasverordening 1942 verboden. In het tijdvak tot .en met 30 September 1944 zal de teler het vlas met in achtne ming van, het hierboven bepaalde tec velde mogen verkoopen, zonder dat de prijs door taxatie wordt vastgesteld. De kooper zal er echter rekening mee dienen, je houdlen, dat hij het vlas ten hoogste koopt tegen een prijs be rekend op basis van den .gemiddelden prijs van 13.5- cent voor gerepeld vlas. Na 30 september zat uusnuiteuu taxatieprijs mogen worden verkocht. In dien telers ongenegeft blijken te zijn hun vlas na 30 September a.s. tegen, taxatie prijs te verkoopen, zal de betreffende in stantie de ter beschikkingstelling van hun vlas vorderen. Alleen voor vlas, waarvan een. verkoopbriefje, gedateerd op of na 15 Juni bij mij is binnenge komen, zal eventueel een vergunning tot aflevering worden. - uitgereikt. De telers en telers-vlassers worden, er op attent gemaakt, dat geen vlas mag worden gepilukt, alvorens door de Taxa tiecommissie een taxatie-raplport is op gemaakt, Indien om een of andere re den tot het plukken van een perceel vlas, dat nog niet is getaxeerd, moet worden overgegaan, "is de teler verplicht hiervan 3 dagen, voor dat met het plukken wordt begon,nen, kennis te ge ven aan, den verbindingstaxateur, dhr. B. de Visser, Kerkstraat 63a te Lage- Zwaluwe. Het vlas zal dan onmiddellijk worden getaxeerd, waarna met het pluk ken kan, worden begonnen. Voor afle vering van. vlas moet de teler bij mijn Bureau een vervoerbewijs aanvragen. Indien, hij vlas aflevert zonder een vervoerbewijs aan te vragen om dit met de betreffende partij mede te ge ven, is hij op grond van de vlasveror dening 1942 daarvoor aanspwakelijk en mitsdien strafbaar. De wnd. Voedselcomm. v. N.Br. PLANT UW GROENTEPLANTEN NIET TE LAAT. Gedurende het zomerseizoen kunnen nog allerlei groenteplanten worden ge plant. Daardoor kunnen de leeggewor- den hoekjes in de moestuinen op voor treffelijke wijtze worden benut, doch voor ieder gewas houde men rekening met de planttijden. Het is niet overbodig, daarop de aandacht te vestigen, want al te dikwijls gebeurt het nog, dat er roode of witte kool, mais, tomaten, koolra pen enz. worden geplant op een tijd stip, dat de planttijd geheel is verstre ken. Tomaten en mais moeten niet uiterlijk de eerste helft van Juni worden ge plant; roode kool, witte kool en spruit- kool niet later dan. einde Junikoolra- jjen kan. men nog wel tot half Juni plantenboerenkool en andijvie tot begin Augustus. Indien men in Juli nog, mais err toma ten plant, dan zullen de vruchten niet meer rijp worden. En wanneer half Juli nog roode of witte kool worden, geplant, dan kunnen deze inderdaad nog wel veel blad vormen, doch van wer kelijke kolen is geen. sprake meer. WWie einde Augustus of begin September nog andijvie gaat planten, zal de plantjes misschien nog tot groei krijgen, doch de opbrengst zal niet noemenswaard zijn. Dergelijke mislukkingen Zijn des te te meer te betreuren, omdat die hoekjes grond door een tijdige beplanting of door keuze van een andere groente beter hadden kunnen worden benut. On getwijfeld zijn deze fouten een gevolg van .pnkunde. Moge dit voor hen, die niet over de noodige ervaring beschikken, een reden te meer zijn om omtrent de juis te planttijden een deskundige te raadple gen of zich door het lezen van een goede handleiding op de hoogte te stel len. Bovendien rust ook op de leve ranciers van groenteplanten de plicht om de aandacht op de juiste planttij- tijden te vestigen. Indien in den handel bepaalde groenteplaaten worden aangeboden op een tijdstip, dat na aanplanting geen redelijke oogst meer te verwachten is, dan wordt de onkundige tuinamateur daarvan de dupe. TERREURAANVAL OP BOEDAPEST Boedapest, 3 Juli (D.N.B.). "In de vroege ochtenduren van "Zondag is een uit meer dan 500 vijandelijke vliegtuigen bestaande formatie in vier golven uit zuidelijke richting het Hon- gaarsche luchtruim binnen gevlogen. Het zwaartepunt van den aanval lag in het gebied tusschen Donau en Theiss. Zoowel op de Hongaarsche hoofdstad als op eenige provinciesteden werden terreuraanvallen. uitgevoerd. Hongaar sche en verbonden jagers namen den strijd met de vijandelijke formaties op verscheidene plaatsen op. Ook het Hon gaarsche luchtdoelgeschut ontwikkelde 'n zeer doeltreffenden afweer. Volgens de voorloopige berichten bedraagt het aan tal neergeschoten terreurtcestellen circa 35. Er ontstonden verliezen aan men- schenlevens en er werd materieele scha de aangericht. In Boedapest werden dichtbevolkte deelen der binnenstad en in buitenwijken huizenrijen en villawijken gebombar deerd. Een voltreffer kwam terecht op, epn kamp waarin Engelsche en Ameri kaansche staatsburgers geïnterneerd wa ren. 111 geïnterneerden vonden hierbij den dood. De En.gelsch-Amerikaanséhe terreurvliegers namen de burgers die voor ontspanning in een der parken aan het wandelen waren onder machinege weervuur, waarbij vele vrouwen en "kin deren den dood vonden. LUCHTGEVECHTEN BOVEN DEN BALKAN. Berlijn, 3 Juli (In.terinf). In de ochtenduren is het boven Roe- meensch gebied en in het Servische luchtruim gekomen tot felle luchtgevech ten. Duitsche en Roemeensche jagers, die waren opgestegen ter bestrijding van formaties Amerikaansche bommenwerpers en hun. sterk escorte jagers, konden de geallieerde formaties reeds bij haar na dering in. gevechten verliezen toebren gen. De in. verschillende groepen ope reerende Amerikaansche bommenwerpers raakten toen zij het versper ringsgebied van het afweervuur binnenvlogen, in 1 01 oo*-1 bericht hebben de* Duitsche en Roe meensche jagers tezamen mét het af weergeschut meer dan 20 Amerikaansche vliegtuigen neergeschoten. GAAT MARIE jOSé SCHEIDEN? Het Agence Télégraphique Suisse uit Noord-Italië meldt, dat volgens berich ten in de Noord-Italiaansche pers, Ma- rie-José van België, gemalin van Um- berto van Savoye, het voornemen zou hebben echtscheiding aan te vragen en zich in Zweden te gaan vestigen. ZWARE GEVECHTEN OP SAIPAN. Tdkio, 4 Juli (D.N.B.). Het kei zerlijke Japansche hoofdkwartier maakte heden bekend Onze troepen, op het eiland Saipan zijn thans langs een linie, die den Cara- 'panberg via den. Topocho met Donnay verbindt, in, zwaren strijd gewikkeld met sterke vijandelijke strijdkrachten,. Voorts heeft een vijandelijke formatie op 3 en op den ochtend van 4 Juli de eilanden Iwojima en Tsjitsjijima uit de .lucht aangevallen. Onze' eenheden bonden den strijd aan, die thans nog voortduurt. Tot dusver werden minstens dertig vijan delijke vliegtuigen vernietigd. Volgens een frohtoverzicht uit Tokio hebben de Amerikanen sinds hun eerste optreden in de wateren van de Marianen op 11 Juni j.l. n,aar raming 27.800 man van hun luchtmacht en van hun oor logsschepen verloren.. Daarvan zouden circa 9000 man gedood en, 18.000l ge wond zijn. terwijl de rest vermist wordt. Hierin zijn niet begrepen de Amerikaan sche verliezen bij dê gevechten op het eiland Saipan, die door de Amerika nen zelf worden opgegeven" met circa 10.000 man. - HET NIEUWE DUITSCHE WAPEN. Het nieuwe Duitsche wapen V 1 is in nog grooter intensiviteit in gebruik genomen, zoo verneemt het D.N.B. In bevoegde kringen van de Duitsche hoofd stad verneemt men hieromtrent, dat de intensiveering van het gebruik berust op de tot dusver gewonnen ervaringen. Zoo heeft men met name de trefzeker heid van het nieuwe wajaen aanmerke lijk kunnen verbeteren. Dit laatste is waarschijnlijk toe te schrijven aan de omstandigheid, dat het commando van het geheime wapen V 1 gebruik maakt van cjp mogelijkheden om de baan te verbeteren, welke het projectiel aflegt. Daartoe behoort ook de automatische controle, die op een strook papier de baan van de vliegende bom nauwkeurig registreert met opgave van de- snelheid en ^le hoogte. Ook waar en wanneer het projectiel in het doel exploideert kan van v^e controle-inrichting worden afgelezen. Eenzelfden steun ondervindt het ge bruik van het Duitsche yapien door de „vliegende controle". Speciale vlieg tuigen der Duitsche luchtmacht nemen op de verschillende luchtstations de baan en de snelheid waar en geven voortdu rend draadlooze berichten over de re sultaten van hun waarnemingen. Tonden erkent schade. -Na de verklaring van Morrison in het Lagerhuis óver het Duitsche ver geldingswapen V 1 is de Londensche pers in vergelijking met de vooraf gaande dagen aanmerkelijk terughouden der geworden, aldus meldt het D.N.B. uit Genève. De berichten maken melding van in puin gelegde, vernielde blokken huizen en voor de eerste maal van over vermoeide reddings- en bergingsploegen. Zonder tot rust gekomen te zijn, aldus de Daily Herald, hebben deze mannen en vrouwen meer dan een week lang gewerkt. Er is totdusver nog geen eind aan hun diensturen gekomen. „Niemand is zoo dwaas", aldus de Daily Sketch, „het eerste Duitsche ver geldingswapen volkomen onbelangrijk en ongevaarlijk te noemen." In Engelsche kringen te Lissabon ver klaart men, dat de luchtversperring te gen het nieuwe Duitsche wapen niet doeltreffend is gebleken, vooral als ge volg van de groote snelheid, waarmede het nieuwe wapen de yersperringszone passeert. De opperste leiding van den afweer is er niet voor, sterke formaties jachtvliegtuigen te gebruiken in den strijd tegen het nieuwe wapen. De lichte jacht vliegtuigen zouden den geweldigen druk. die bij de exploisie van het projectiel ontstaat, niet kunnen uithouden, waar door de verliezen groot zijn. BIJ CAEN EN TILLY. Aan den zuidelijken rand van Jiet bruggenhoofd der invasie hebben van beide kanten nieuwe strijdkrachten in den zwaren tankslag ingegrepen in het gebied ten Zuidwesten van Caen. Door den Duitschen tegenaanval zijn de aan de Odon gepenetreerde Brit ten in ernstige benardheid geraakt. Ge steund door zeer sterk vuur van talrijke oorlogsschepen trachtten zij lucht te krij gen door nieuwe aanvallen. De Duit sche grenadiers en tanks lieten de tót dusver bevochten voordeelen niet los. De gevechten gaan in steeds nog toe nemende hardheid voort. De oorlogscorrespondent van het DNB in het Westen, Alex Schmalfuss, meldt nog, dat de thans reeds 10 dagen du rende strijd tusschen Tilly en Caen overtreffen de afmetingen van de ge weldige materiaalslagen van den eersten wereldoorlog. Maar wat de Engelschen tot dusver bereikt hebben is een piene- tratie van enkele km diepte die niet alleen steeds wordt afgegrendeld, doch door Duitsche tegenaanvallen ook hier en daar weer wordt ingedrukt. De vijand heeft het vuur van, zijln artillerie van allerlei kaliber tot een nog niet gekende hevigheid doen toenemen. De grond tusschen de plaatsen Baron en Gavrus, waarvan nauwelijks nog een steen op den andere staat, dreunt onop houdelijk van de zware detonaties. Maar ook deze vuurwals heeft de Engelschen nog niet verder gebracht. Gavrus is nog altijd stevig in Duitsche handen. De aanval, die de Amerikanen on langs tegen St. Lo hadden ondernomen afgegrendeld. Ook hier is de vijand ondanks zijn sterk overmachtig materi aal" nog altijd door de Duitschers over troffen. Terwijl Maandag aan het invasiefront het tweede Britsche leger den gebee- len dag betrekkelijk rustig bleef, heb ben de Amerikanen in den loop van den middag hun aanvallen aan het front tus schen Carentan en de Westkust van Nor mandië aanzienlijk versterkt. Op eenige plaatsen werden de beveiligingsposten in het Duitsche voorterrein eenige kilo meters teruggenomen om de Duitsche afweerwapenen een volledige uitwerking te verschaffen. De Amerikanen leden buitengewoon zware verliezen aan doo- den en gewonden. GEALLIEERDE VOORBEREIDINGEN? In Berlijnsche militaire kringen laat men doorschemeren,, dat aan beide zijden met uiterste energie de voorbereidingen getroffen worden voor een materiaalslag van de allergrootste afmeting in Nor mandië. Voorts houdt de Duitsche lei ding rekening met andere factoren. In dit verband wordt te kennen gegeven, dat men van Duitsche zijde bepaalde voorbereidingen van de geallieerden ïn Zuid-Oost-Engeland zeer nauwkeurig ga deslaat. In den, Britschen sector van het in vasiefront is de Maandagochtend, afge zien van, levendige artillerie en lucht actie, tamelijk rustig verloopen. Daar entegen, ondernam het eerste Amerikaan sche leger op verscheidene plaatsten, aan vallen op den Duitschen versperrings- grendel. die het schiereiland Cotentin naar het Zuiden afsluit. Zij werden alle op bloedige wijze afgeslagen. In, sa menhang met het levendiger landings-' verkeer aan den. mond van de Vire en aan de Oostkust van. het Normandische schiereiland moeten, deze aanvallen be schouwd worden als pogingen tot kracht dadige verkenning waar de voorgenomen groote aanval der Amerikanen het doel matigst kan worden, ondernomen. TWIJFEL AAN BOMMENOORLOG. „New Statesman and Nation" spreekt zijn twijfel uit over het nut van de bommenpolitiek der geallieerden,. Het blad stelt de vraag, of het nood zakelijk is, zooveel Franschen te doo- den en steden en kerken te verwoesten. De geaillieerden, overweegt het blad, nemen daarmee een geweldige verant woordelijkheid op zich. GRAND HOTEL IN ST. MORITZ UITGEBRAND. Het Grand Hotel te St. Moritz, een van de grootste Zwitsersche hotels, welks bekende koepel het stadsbeeld van St. Moritz beheerschte, is zoo goed als ge heel door brand verwoest. Van het ko lossale gebouw met zijn honderden slaap kamers kon slechts weinig worden ge red. VIJFLING IN TURKIJE. ^Ankara, 4 Juli (D.N.B.) In de Turksche stad Mardin. heeft een vrouw, naar het Turksche telegraaf- agentschap meldt, een vijf ling ter we reld gebracht, vijf jongens die allen in goeden welstand verkeeren.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1944 | | pagina 1