Vrijdag 21 Juli 1944 voor het Land van Heusden en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard No. 6404 BEKENDMAKING. „Wij zullen den vijand zware slagen toebrengen"-, - Nieuwe geheime Duitsche wapens weldra in volle actie. Buitenlandsch Overzicht VERD Ü1STEREN 's-Avonds om 10 uur in huis. UITGAVE: FIRMA L. J. VEERMAN, HEUSDEN INT. TEL. 19, POSTREK. 61525 EXTRA KEURINGEN BOEREN, WERKT MEDE AAN DE VETVOORZ1ENING VAN UW VOLK: SCHEURT VOOR 10 AUGUSTUS. Het koopen en verkoopen van landbouwgronden. zegt Generaal-Veldmaarschalk Von Kluge. Post voor vrijwilligers. Buitenland Dit blad verschijnt Vrijdagmiddag Algemeen Redacteur: J. H. ROZA - HEUSDEN NIEUWSBLAD uNOVANAlTeHA Abonnementsprijs: per 3 maanden: franco per post beschikt f 1.30 bij vooruitbetaling Afzonderlijke nummtrs 11 cent Advertentiën24 m.M. f 1.32; elke mM. meer 51 1 cent Advertentiën worden tot Vrijdag morgen 9 uur ingewacht De strijd in Normandië. De strijd in Normandië blijft zich nog altijd concentreeren rond twee brand punten, de steden 'St. Lo en Caen. St. Lo is het doelwit van steeds opnieuw herhaalde hardnekkige Amerikaansche aanvallen die erop gericht zijn via een opmarsch in zuidwestelijke richting het schiereiland Cotentin af te snijden. Caen, schoon een groot deel van zijn puin hopen in Engelsche handen is, blijft nog steeds de kern van steeds nieuwe Brit- schè offensieven. Deze stad beheerscht een knooppunt van wegen, en het be hoorde tot de geallieerde plannen, haar als bij verrassing te nemen, die de Brit ten daar thans hebben veroverd, blijven echter blootgesteld aan de Duitsche ar tillerie, zoodat zij niet bijster geschikt zijn om als uitgangspunt voor nieuwe acties te dienen. Bovendien is sinds de eerste krijgshandelingen om Caen het Duitsche front hier zoo hecht aan eengesloten, dat er van een doorbraak en overrompelenden opmarsch, na het geleden tijdverlies, wel geen sprake meer zal kunnen zijn. Terwijl de strijd in Normandië dus nog steeds „zit"-oorlog is en zich niet tot „bliksem"-oorlog kan ontwikkelen, hetgeen het oorspronkelijke plan van Eisenhower moet zijn geweest, is het een opmerkelijk verschijnsel, dat blij kens de Duitsche berichtgeving desniet temin zoo zware verliezen aan het ge allieerde pantserwapen worden toege bracht. Dit vloeit hieruit voort, da® Britten en Amerikanen hun pantsers gebruiken om hun infanterie-aanvallen te dekken, zoolang zij nog geen bres hebben kunnen malen óm hun pantser wapen tot ontplooiing te brengen. De Duitschers verstaan echter uitnemend de kunst om, gebruik te maken van de terreingesteldheid de „Sherman"- en „Cromwell"-tanks buiten gevecht testel len. Vaak verliezen de geallieerden meer dan de helft der tanks, die zij voor een aanvalsonderneming paar voren brengen. Eeri Britsch oorlogscorrespondent schreef dezer dagen in „Daily Sketch", "dat de geallieerden niet anders dan slechts langzaam kunnen vorderen, om dat de Duitsche soldaten met fanatieke vastberadenheid elke wegkruising, elke hoogte, elk dorp verdedigen. Zij weten, verklaarde hij dat zij binnen enkele\ weken over hun nieuwe wapens zullen kunnen beschikkendit versterkt hen in hun resolute houding.' Bovendien bezit ten de geallieerden, na vijf jaar oorlog, nog steeds geen tank, die zich met de Duitsche meten kan. Het opperbevel van de weermacht maakt vervolgens bekend Ten Zuidwesten van Caen gingen En gelsche divisies Zondag opnieuw tot den grooten aanval over. Het zwaarste ar tillerievuur van land en van zee uit on dersteunde de vijandelijke aanvallen. Het gelukte den vijand, eenige dicht achter onze linies liggende plaatsen binnen te dringen. Onverwijlde tegenaanvallen van onze reserves wierpen hem terug. In één penetratie plek wordt nog ge vochten. In het gebied van Saint Lo en in den sector ten Westen van de Vire on dernam de •vijand als gevolg van die zware verliezen van de vorige dagen slechts betrekkelijk zwakke aanvallen,1 die vruchteloos bleven. Voor de Nederlandsche kust bescha digden patrouillebooten een Britsche torpedomotorboot ernstig. De bojot moet als verloren beschouwd worden. Bij een zuiveringsactie in het gebied van Zuid-Frankrijk werden 460 terro risten in gevechten vernietigd. Het zware vuur van de V 1 blijft op het gebied van Groot-Londen liggen. - Van het Italiaansche front In Italië lag het zwaartepunt van de gevechten ten Noordoosten van Vol- terra, bij Arezzo en aan weerskanten van den Tiber, terwijl alle met gecon centreerde krachten ondernomen aanval len met zware verliezen voor den vij and werden afgeslagen, gingen de puin- hoopen van de stad Arezzo na verbit terden strijd verloren. Beveiligingsvaar tuigen van de Duitsche marine scho ten voor de Italiaansche Westkust een Britsche motortorpedoboot in brander dwongen andere booten den steven te wenden. Het Oostfront. In den Zuidelijken sector van het Oostelijke front nam de afweerslag ten Oosten van den bovenloop"* van dien Boeg in hevigheid toe. In zware, wissel vallige gevechten werden de uit het gebied van Tarnopol en Loezk aanval lende Sovjet-Russische pantserstrijd krachten opgevangen. De beide laatste dagen werden hier 125 vijandelijke tanks vernietigd. Tusschen Pripjet en Duna hielden de harde gevechten over een breed front aan. Aan den Njemen verijdelden onze divisies verscheidene doorbraakpo gingen van de bolsjewieken. Bij Grodno hebben onze troepen zich na stelselmatige ontruiming van de stad op den westelijken oever van den Nje men gedistancieerd. In het merengebied ten Zuiden van de Duna stortten her haalde aanvallen van den vijand met zware verliezen ineen. Tusschen Duna en Peipusmeer mis lukten talrijke aanvallen van de bolsje wieken. Alleen in het penetratiegebied ten Zuiden van Opotscjika kon de vij and na wisselvallige gevechten terrein winnen. De luchtmacht mengde zich op de zwaartepunten met sterke eskaders slag vliegers in den afweerslag en bracht den bolsjewieken in scheervlucht zwa re verliezen toe. Talrijke tanks, stukken geschut en meer dan 400 voertuigen van den vijand werden vernietigd. In hevige luchtgevechten werden 88 vijan delijke vliegtuigen en door luchtdoel- artillerie nog 9 andere vliegtuigen neer geschoten. voor Waffen-SS (Wiking), SS-Wachbataillon, Landstorm Nederland, Germaan- sche SS in Nederland. Wegens de zeer vele aanmeldingen zal nog een extra keuring gehoudejn worden op: MAANDAG 24 JULI 813 uur, Den Haag, gebouw Amicitia, Westeinde 15 DINSDAG 25 JULI 813 uur, Amsterdam, Dam 4. waar iedere gezonde Nederlander zich kan aanmelden teneinde gekeurd AP worden. Tijdens de keuring worden alle inlichtingen verstrekt met betrekking tot de verzorging van familieleden, duur der opleiding, extra levensmiddelen, etc. Personen tusschen 1935 jaar, die aanmeldingsplichtig zijn voor de tewerkstelling, kunnen zich eveneens aanmelden en worden gedurende hun verbintenis van de tewerkstelling vrijgesteld. Officier in de Waffen-SS kan ieder worden, die na ten minste een jaar diensttijd zijn geschiktheid voor de officiersopleiding heeft bewezen. Zijn school opleiding is niet doorslaggevend. Ook voor de gemotoriseerde compagnie bij het SS-Wachtbataillon te Amersfoort, welke dienst in Nederland doet, kan men zich op bovenstaande keuringen melden: ?dle inlichtingen en graTis reisbiljetten voor de heen- en terugreis zijn ver krijgbaar bij de volgende nebenstellen der Waffen-SS: Amsterdam, Dam 4. Groningen, Heerenstraat 46. Alkmaar, Langestraat 56. Enschede, Hengeloschestraat 30. Heerlen. Saroleastraat 25. Eveneens bij het SS-Ersatzkommando Niederlande, Dep Haag, Korte Vijver berg 5 en Marineannahmestelle West, Utrecht, Plompetorengracht 24. Anglo-Amerikaansche terreur- aan vallen. Formaties Amerikaansche bommen werpers vielen verscheidene plaatsen in Zuid- en Zuid-West Duitschland aan, o.a. Saarbrucken, Augsburg en met vrij sterke strijdkrachten München. Vooral te München, waartegen de vijand binnen vijf dagen tijds vier groo- te aanvallen heeft ondernomen bij een weersgesteldheid, die ongunstig was voor den eigen afweer, werden tendee- le gevoelige schade en verliezen aange richt. De houding van de bevolking was voorbeeldig. Een andere van het Zuiden komende Amerikaansche formatie bom menwerpers viel Weenen aan. Ook hier ontstond schade en werden verliezen onder de bevolking in het stadsgebied veroorzaakt. Door strijdkrachten der luchtverdediging werden 43 vijandelijke vliegtuigen vernietigd. Verder wierpen afzonderlijk vliegen de Britsche vliegtuigen des nachts bom men in het Rijnland Westfaalsche ge bied. Baltische Staten zullen ver dedigd worden. Het terugnemen van het Duitsche front in de oostelijke gebieden heeft den oorlog tot in de grensgebieden van de Baltische Staten gebracht. In het mid dendeel van het oostfront en booger naar het noorden hebben de Duitsche tegenmaatregelen tegen den door de Sovjets uitgeoefendejn druk tot het ont staan van drie grendelstellingen geleid, waardoor het tempo der Sovjets aan merkelijk is vertraagd. De meest noor delijke grendelpositie loopt uit het ge bied van Ostrov langs Dunaburg naar het Zuid-Westende tweede ligt tus schen Njemen en Neris, langs Olita en Wilna; de derde verloopt in de richting noord-zuid van Lida naar Baranowitsj. De Oostzees'taten zullen niet zonder meer door de Duitsche weermacht wor den prijs gegeven, gelijk van zekere zijde is verondersteld. De Duitsche lei ding zal alles doen wat in haar vermo gen is, om den aanval der Sovjets op de Baltische staten af te wijzen, omdat men aan Duitschen kant het Oostland als een onscheidbaar bestanddeel van de oude Europeesche cultiuurgemeien-i schap beschouwt en het bovendien het gebied van de Oostzee en daairrneie: het hart van Europa beschermt. In Duitsche militaire kringen stelt men vast, dat het de bedoeling der Sovjets is, de spoorlijnen in handen te Van 16 tot 22 Juli. Begin 22.00 uur Einde 5.45 uur Van 23 tot 29 Juli. Begin 21.45 uur -.Einde 6.00 uur krijgen, die door de verkeersknooppun ten van het westelijk deel van Wit-Rus- land heenloopen. De Sovjets richtleen hun actie erop deze - verbindingen te verstoren, die voor het' Duitsche Oost front van groote beteekenis moet wor den geacht. De positie van Turkije. Sinds het aftreden van den Turkschen minister van buitenlandsche zaken Me- nemend Jogloe is de positie van Tur kije opnieuw in het centrum van de al- gemeene belangstelling geraakt. Naar verluidt heeft de kwestie van de doorvaart door de Turksche zee- engten onderwerp van besprekingen tus schen Engeland en Turkije uitgemaakt. Menemendjogloe zou, ondanks den door Engeland uitgeoefenden druk, zijn stand punt, dat op de overeenkomst van Mon- treux berust, hebben gehandhaafd, zulks tegen de meening van de overige le den van het kabinet in. Het heeft moe ten opvallezijn plaats nog steeds niet door een ander is ingenomen. De Britsche pressie te Ankara moet intus- schen ongemeen versterkt zijn, en we derom duiken geruchten op gelijk reeds Zoovele malen tevoren, dat Turkijie ge leidelijk uit zijn neutraliteit zou worden gedrongen. De Turksche exportbeper kingen ten opzichte van Duitschland. zouden derhalve als eerste symptoom daarvan moeten worden gezien. Het is steeds de albeheerschlende vraag der Turksche politiek sinds de dagen van Ataturk geweest, de Turk sche positie tusschen de beide nabuur- staten, de Sovjet-Unie en Groot-Brit- tannië, in een zeker evenwicht te hou den. Nu Britten en Sovjets van antago nisten elkanders medestanders' gewor den zijn, moet het voor Turkije moei lijk worden geacht, deze politiek ook verder met vrucht te vervolgen. Zekere verschuivingen in de verhoudingen moe ten daarom niet buitengesloten worden geacht. Het gerucht dat ambassadeur Von Papen zijn pose zou hebben ver laten is intussehen onjuist gebleken. De spanningen aan den Bosporus duren nog onverminderd voort. Tegenwoordig onder toezicht van de overheid. 'Sedert 3 December 1940 bestaat er een wettelijke regeling, waarbij het koo pen en verkoopen van landbouwgronden onder toezicht van de overheid is ge bracht en biet de 'uitvoering waarvan de Grondkamers zijn belast. Deze rege ling beoogt in hoofdzaak," dat bij ver koop van gronden, waarop bodemcul tuur als bedrijf wordt uitgeoefend, alleen landgebruikers eigendomsrecht daarvan kunnen verkrijgen, terwijl de prijzen die van het jaar-1939 niet mogen over schrijden. Men zal zich afvragen, waarom niet de stedeling, maar alleen zij, die het land zelf gebruiken dus in het alge meen de boerenstand het voorrecht moeten hebben landbouwgrond te kun nen koopen. Als voornaamste reden! hiervoor wordt genoemd, dat de land bouwer, die het vereischte kapitaal en de noodige bekwaamheid bezit, bij ver koop eigenlijk de meest aangewezen krij ger is. De controle van de overheid strekt zich echter nog verder uit: bij de overdracht van landbouwgronden wordt niet alleen nagegaan of de kooper land- gebruiker is, maar ook, of de prijs niet hooger is dan in 1939 gold voor landerijen van overeenkomstige kwali teit en ligging. Dit is noodzakelijk, want een ongekende prijsstijging zou het ge volg zijn, indien de prijsvorming van land geheel zou zijn overgelaten aan de vrije werking van de wet van vraag en aanbod. De vraag is zeer groot, in de eerste plaats van de zijde van het be- leggingzoekende publiek en in de tweede plaats van de zijde der landbouwers. On geremde prijsstijging zou funeste ge volgen hebben voor den boerenstand in het bijzonder en voor het Nederland sche volk in het algemeen, want hooge grondprijzen beteekenen hooge produc- jroductiekosten en dientengevolge hooge prijzen voor landbouwproducten. Verkoop van grond voor an dere doeleinden. Wil men landbouwgrond koopen of verkoopen, dan moet men zich wen den tot één der onder de Directie van den Landbouw ressorteerendë Grond kamers, n.l. tot die, in welker provincie het land dat men wenscht te koopen of te verkoopen, is gelegen. Daar de volkshuishouding nu eenmaal niet alleen uit landbouwers bestaat en ook voor andere doeleinden dan voor den landbouw grond noodig is, kunnen in bijzondere gevallen opk degenen, die den grond voor niet-agrarische doel einden noodig hebben, land koopen. Zoo dient de landbouwgrond beschik baar te worden gesteld voor de vesti ging van industrieën,.voor woningbouw, voor publieke werken, enz. In deze ge vallen kan de Secretaris-Generaal van het Departement van Landbouw en Vis- scherij zijn toestemming- tot overdracht verkenen. Het spreekt vanzelf, dat alvorens toe stemming wordt gegeven om grond,, zij het dan niet altijd onmiddellijk, aan den landbouw te - onttrekken, terdege wordt nagegaan, of de grond ook over eenkomstig de aangegeven bestemming kan worden gebruikt. Zoo zal, indien men landbouwgrond koopt voor woning bouw, worden nagegaan, of de grond is gelegen in een goedgekeurd gemeen telijk uitbreidingsplan en dus een wet telijke bestemming als bouwterrein heeft verkregen. Anderzijds, of de kooper wer kelijk de bedoeling heeft te gaan bou wen. Betreft het geen landbouwgrond, dus grond, waarop geen bodemcultpur als bedrijf wordt uitgeoefend, dan dient ifien het verzoekschrift in bij het Prij- zenbureau voor Onroerende Zaken. De publieke verkooping. In het vorenstaande is alleen sprake geweestvan den z.gn. onderhandschen vérkoop van landbouwgrond. Mogelijk blijft ook nog de verkoop van land in het openbaar. Voor een publieke ver kooping is een voorafgaande schrifte lijke verklaring noodig van de Grond kamer, waaruit blijkt, dat tegen de vei- lingsvoorwaarden geen bezwaar bestaat en dat de algemeene of bijzondere land- bouwbedrijfsbelangen niet worden ge schaad. Evenals bij den onderhandschen verkoop kunnen ook bij een publieken verkoop slechts landgebruikers in aan merking komen voor het over te dragen land. Het is echter mogelijk, dat de Secretyis-Generaal een verklaring van geen bezwaar op de veilingsvoorwaarden afgeeft, waarin niet-landgébruikers wor den toegelaten aan de veiling deel te nemen. Wanneer men in een bepaald geval over het bovenstaande nog inlichtingen noodig mocht hebben, dan kan men zich wenden tot de Grondkamer. TERRORISTEN EN SABOTEURS DOODGESCHOTEN. De Höhere SS und Polizeiführer en Generalkommissar für das Sicljerheits- wesen maakt bekend Wegens den laffen moordaanslag op 15 Juni te Amsterdam op leden van de bezettende macht is op 16 Juli '44 een aantal gearresteerde terroristen en saboteurs standrechtelijk doodgescho ten. Wegens den laffen moordaanslag op den afdeelingsleider van het bureau van den Burgerlijken Stand v. Daalen op 15 Juli 1944 te Rotterdam is op 17 Juli 1944 een aantal gearresteerde terro risten en saboteurs standrechtelijk dood geschoten. BESCHIKKING van den commissaris-generaal voor de veilig heid over de vervroeging van het sluitingsuur en het tijdstip, waarop men zich niet in de open lucht mag ophouden voor de bezette Nederlandsche gebieden Met ingang van 25 Juli 1944 wordt voor de bezette Nederlandsche gebieden het sluitings uur vervroegd tot 21 uur en het begin van het tijdstip, waarop men zich niet in de open lucht mag ophouden, vervroegd tot 22 uur. Verdergaande plaatselijke beschik kingen, die reeds van kracht zijrv worden hierdoor niet beïnvloed. De commissaris-generaal voor de veiligheid (Get.) RAUTER SS. ObergruppenfUhrer en General der Polizei. Den Haag, 19 Juli 1944. Berlijn, 17 Juli (D.N.B.). „Wij verwachten de eerstvolgende da gen zware aanvallen van- den vijand. Maar wij zullen hem dienovereenkomstig ontvangen en hem slagen toebrengen, waaraan hij zijn heele leven zal denken", aldus de nieuwe opperbevelhebber van de Duitsche weermachtdeelen in het Westen, generaal-veldmaarschalk Hans Günther von Kluge, tijdens een ont vangst, die hij in zijn hoofdkwartier ge houden heeft voor Duitsche oorlogscor respondenten. „De situatie", zoo ging de veldmaar schalk voort, „is ongetwijfeld moeilijk. Maar men kan haar meester worden en wij zillen haar ook meester worden." In warme bewoordingen liet de gene-1 raai-veldmaarschalk zich voorts uit over zijn ouden, trouwen medestrijder, gene- raal-veldmaarschalk Rommel. „Het is 'duidelijk, dat Rommel en ik niets on gedaan laten, om klaar te komen met onze oude vijanden, de Engelschen en Amerikanen, met wie wij reeds in den eersten wereldoorlog en in bet eerste deel van dezen oorlog gestreden heb ben." De veldmaarschalk draagt alleen het •ridderkruis met het eikeioof en de zwaarden, het IJzeren kruis le klasse, het Verwundertenabzeicben en het lint van de Ostmedaille. Hij is een van die opperbevelhebbers, die uit de voorste linie aanvoeren en steeds zeer nauw con tact houden met de in den strijd staan de regimenten en compagnieën. Reeds in den Poolschen veldtocht in het Westen en later bij de harde af- weergevechten in Rusland trad hij al dus op, dat hij dagelijks per vliegtuig of auto naar de vooruitgeschoven ge- vechtsposten der divisies en naar de voorste linies ging. De voornaamste in druk, die zijn sterke persoonlijkheid; maakt, is een klaarblijkelijk nooit te schokken spankracht en een bijna jeug dig te noemen vitaliteit. Hij vertelt zelf, hoe hij die behouden heeft. „Ik kan slechts den raad ge ven," zoo zegt hij, „dagelijks te bok sen en veel te zwemmen." Tevens is hij hartstochtelijk jager en liefhebber van den boschbouw. Voorts gaat zijn belangstelling uit naar historie, kunst geschiedenis en architectuur. Zijn sol daten echter staan voor hem 'boven aan. Zijn verklaringen over hcL^invasie- front voorwettende, zeide de veldmaar schalk „Het gaat om een strijd op leven en dood. Wij weten dat en daarom doen soldaten en leiding hun bestl. De invasie is door ons verwacht en al is de worsteling ook zeer, zeer hard en al zal hij waarschijnlijk nog harder worden, wij juichen het toch toe, dat wij thans gelegenheid hebben ons in ridderlijken strijd met den vijand te meten. Wij hopen dat het bij een rid derlijken strijd blijft." De methode van den vijand om zich met zijn materieele overmacht met een bijna wetenschappelijk gefundeerde be veiliging tegen alle gebeurlijkheden een weg vooruit te banen stelt de Duitsche leiding niet voor problemen, vooral daar te verwachten is, dat de Duitsche be wapening spoedig een evenwicht der materieele data in het leven zal roepen. Berlijn, 14 Juli. Onder den titel „Wij halen in" brengt 't weekblad „Das Reich" een reeks inte ressante opmerkingen betreffende de Duitsche bewapening van de hand van den bekenden publicist Hans Schwars von Berck. Achter 't front waar hef tig gevochten wordt, schrijft hij o.a. staat sedert geruimen tijd een tweede front dat het uur van zijn' inwerking treding met reuzenschreden nadert. Het is het front- van de ini.alende verras sende bewapening. In brandende steden en te midden van nog smeulende fabrie ken wordt een intellectueele slag ge voerd en wordt het geheele volk aan de grootste geduldsptroef onderworpen. Thans echter stuurt dit tweede front den vijand 'zijn eerste berichten in ge heime code opgesteld. Moeilijk te ont cijferen is voor den vijand het bericht dat hij tijdens de gevechten van onze nacht jagers heeft ontvangen. De cijfers van de verliezen die de vija netel ijkje bommenformaties bij nacht lijden, die nen verder in het oog te worden gehou den. Het V. 1-wapen is een onontcij- ferd geheim woord dat voor de zenu wen een harde proef beteekent. Met dit tuig wordt bijzonder duidelijk wat wij onder een nieuwe uitvinding- ver staan. Sedert .een paar dagen verdwij nen op verrassende wijze vijandelijke oorlogsbodems in Het Kanaal in de diepte. Er wordt gesproken van Strijd middelen van onze oorlogsmarine, een nieuw geheim woord dat zorgvuldig geheim wordt gehouden. In het vader land worden verdere voorbereidingen getroffen, die den vijand er toe nopen zonder ophouden zijn luchtaanvallen te intensifeeren, daar hij nieuwe verras singen vermoedt. Daarbij brfengt hij zijn slagen in het wilde toé, want het is hem onmogelijk te wieten van op welke afstanden en met welke kracht zij verder kunnen. Nu wij in de vesting Engeland wor den samengedrongen krijgen wij nieuwe vèrreikendé middelen te onzer beschik king. Wie zegt den vijand -dat deze middelen niet aan strategisch en tak- tisch belang kunnen winnen? Wie waar borgt dat de geheele methode van oor logvoeren er niet zal door be invloed worden? Moesten er nog menscben be staan dié er aan twijfelen dat wij de technische omvorming en vernieuwing van onze bewapening aan het verwezen lijken zijn, dan had hen de mogelijkheid moeten geboden worden kort voor de invasie, een reis van groot-admiraal Doenitz naar de Atlantische kusten mee te maken om hem te midden van zijn matrozen en officieren te zien. Onder soldaten immers doet men geen ijdele beloftenden twijfelaars had ook een zitplaats aangeboden kun nen worden in de laatste bewapenings conferentie of een bezoek van slechts 48 uur aan de geheime bewapeningscen tra, om te zien wat zich van onder de aarde in de lucht kan verheffen. Hiar waren de terreurvliegers. Het stadje St. Lo werd door de Anglo- Amerikaansche terreurvliegers volledig verwoest PK Zwier ner/PBZ-R/P m Het SS-Ersatzkommando Niederlande Den Haag, maakt bekend, dat de vol gende richtlijnen voor de veltpostver. zending aan vrijwilligers en frontarbei-- ders gelden: (alle vroegere richtlijnen zijn ongeldig). Adres SS-Feldpost an das SS-Hauptamt, Maastricht Zur weiterleitung an: dienstgraad: naam: veldpostnr. of adres: De afzender moet vermeld wor den. Dit geldt alleen voor postverzen dingen aan SS-vrijwilligers en -SS-front- arbeiders^ Andere postzendingen (aan leden van de weermacht, marine, Luft waffe, N.S.K.K. enz.) mogen niet over Maastricht gestuurd worden. Aan de ontvangers met een veld postnummer mogen slechts pakjes tot 100 gram gestuurd worden. Zijn deze pakjes zwaarder dan 20 gram, dan is een „Zulassungsmarke" noodig. Zendingen boven 20 gram ook met Zulassingsmarken naar het West front, zijn niet toegestaan. Kranten en tijdschriften moeten als dusdanig te herkennen zijn, dus met een kruisband te verpakkeniedere zen ding mag niet meer dan 100 gram wegen. Een „Zulassungsmarke" is hier bij niet noodig. Luchtveld postbrie ven moeten met 2 luchtveldpostzegels voorzien zijn en het opschrift „Luftfeld- post" dragen. Aan ontvangers met een open adres, dus geen veldpostnummer, echter met vermelding van de plaats van bestemming, kunnen pakjes tot 1000 gram voor 15 cent en van 1000 tot 2000 gram voor 40 cent gestuurd worden. Zulassungsmarken zijn niet noodig. De veldpostzendingen wor den door alle dienststellen der „Duit sche dienstpost" en de Nederlandsche post (P.T.T.) aangenomen. Geldbedra gen aan, SS-vrijwilligers kunnen door veldpostwissel bij de bureaux der Duit sche dienstpost overgemaakt worden,. HENGJANG DOOR DE JAPANNERS OMSINGELD. De troepen van Tsjoeking zoo meldt Domei, bieden in de versterkte stad Hengjang, die thans volkomen omsin geld is, altijd nog hardnekkigen tegen stand. Vooral in den Zuidvvestelijkén sector van de vesting wordt hevig ge vochten. Nu de Japanners het gealli eerde vliegveld, het station en anderje belangrijke militaire inrichtingen op den rechteroever van de Hsiang veroverd hebben, leggen hun formaties geen bij zondere haast aan den dag, maar stre ven zij er veeleer naar, de verovering van Hengjang met zoo weinig mogelijk offers tot stand te brengen. VLIEGENDE BOMMEN THANS OOK IN NORMANDIE. De sensationeele berichten uit Britsch- Amerikaansche bron, volgens welke het nieuwe Duitsche wapen V 1 thans ook gebruikt worden tegen de Britsch-Ame- rikaansche troepen op het Normandische bruggehoofd, hebben in Berlijnsche jour nalistenkringen sterk de aandacht ge trokken. Van officieele zijde worden deze berichten evenwel noch ontkend noch bevestigd. Wel wordt toegegeven, dat het practisch gebruik voor de ver dere ontwikkeling en aanwending van de V 1 kostbare aanwijzingen heeft op geleverd. Britsche bladen melden, dat de vliegende bommen sinds kort uit andere richtingen komen dan vroeger. Zij trekken hieruit de conclusie, dat de startplaatsen van de Duitsche pro jectielen voor een deel verplaatst zijn ofwel met nieuwe rijn vermeerderde Naar deze bladen meenen te weten, zou de vermeende verplaatsing der V 1- startplaatsen meer naar het achterland een gevolg Zijn van de hevige bombar dementen der Kanaalkust gedurende de afgeloopen weken. I j GEORGE MANDEL GEDOOD. .Naar de Parijsche bladen melden, heeft de voormalige minister Georges Mandel op weg naar een Fransch in- terneeringskamp den dood gevonden. In het bericht wordt gezegd, dat Man del door de Duitsche autoriteiten aan de Fransche justitie was overgedragen. Op weg naar een interneeringskamp werd de auto, waarin Mandel zich be vond, aangevallen, waardoor Mandel ge dood werd. ZENDER CAIRO IN EGYPTISCHE HANDEN. De Egyptische pers heeft medege deeld, dat de leiding van den zender Cairo thans is overgenomen door de Egyptische regeering. Radio-Cairo stond sinds tien jaar onder de controle der Engelschen. DE JAPANSCHE VLOOT GEREED. De nieuwe Japansche minister van Marine, admiraal Nomora, heeft in zijn eerste interview aan de pers verklaard, dat de Japansche vloot haar opbouw voor dezen oorlog geëindigd heeft en dat zij thans in haar huidigen vorm op den weg naar de overwinning zal worden gebruikt.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1944 | | pagina 1