Vrijdag 28 Juli 1944 voor het Land van Heusden en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard Aanslag op den Fuhrer werd beraamd door officieren die den moed verloren. Zaterdag 29 Juli groote collecte voor moeder en kind Boeren, uw volk vraagt vet Scheurt vóór 10 Augustus. Nol 6405 De geschiedenis herhaalt zich. Oorlogstoestand dwingt tot volledige uitbuiting van ademkrachten Buitenlandsch Overzicht VERü Ü1ST van alteha UITGAVE: FIRMA L. J. VEERMAN, HEUSDEN INT. TEL. 19, POSTREK. 61525 Collecte Nederlandsche Volksdienst. Terroristen en saboteurs stand rechtelijk doodgeschoten. Gevonden voorwerpen van neergehaalde vijandelijke vliegtuigen. Jeugdconferentie te filaricum De noodzaak van het scheuren van grasland. INNAME EN TAXATIE VAN KOOLZAAD. Bepaling voor Duitsche Rijk en bezette gebieden Dit blad verschijnt Vrijdagmiddag Algemeen Redacteur: J. H. ROZA - HEUSDEN NIEUWSBLAD Abonnementsprijs per 3 maanden franco per post beschikt f 1.30 bij vooruitbetaling Afzonderlijke nummers 11 cent Advertentiën24 m.M. f 1.32; elke m.M. meer 51/s cent Advertentiën worden tot Vrijdag morgen 9 uur ingewacht Aan het Oostfront zijn de gevech ten nog altijd uiterst verbitterd, doch het Duitsche opperbevel neemt zijn troe pen in volmaakte orde terug, zonder dat er ergens van een doorbraak spra ke kan zijn, ook al worden er van tijd tot tijd penetraties afgegrendeld. In Oalicië werden de Duitsche linies in de afgeloopen week verlegd ten Westen van de Boeg. In het stadsgebied van Lemberg wordt hevig gevochten. Het garnizoen van Lublin houdt stand. Voorts woedt de strijd tusschen Brest- Litowsk en Grodno, ten noordwesten van Kowno en tusschen Dunaberg en 'het Peipusmeer. In den zuidelijken sector werden tusschen 14 en 19 Juli 431 bolsjewistische tanks vernietigd. Het A.N.P. bericht uit Berlijn: Uit de operaties aan de verschillen de punten van het Oostelijke front heeft zich thans de grootste slag van dezen oorlog ontwikkeld. Met ongekend ge weld stooten de bolsjewisten tegen en in de Duitsche linies. Warschau is ongetwijfeld op het oo- genblik het eerste en voornaamste doel hunner operaties, welke zich# vooral ten Zuid-Oosten van de stad uitermate snel ontwikkelen en voor het centrum van het gouvernement-generaal een toene mend gevaar gaan beteekenen. Hun tweede doel is klaarblijkelijk met de pantsermassa's dwars door het vroe gere Poolsche gebied te stooten, de Weichellinie te bereiken, en deze, zoo mogelijk te overschrijden. Dit blijkt uit de stootrichting van hun offensief, wel ke in tegenstelling tot vroeger niet meer Zuidwaarts, maar Westwaarts gaat. In het gebied van het Gouvernement-Ge neraal schijnen de bolsjewisten hun grooten slag te willen slaan en de Duitsche legers te willen vernietigen. In 'perscommentaren stelt men vastdat de vijand het heroverde, terrein niet zoo maar krijgt. Het is echter duide lijk) 200 zegt men, dat ook de grootste dapperheid van een leger op den duur eén overmacht niet kan tegenhouden. Hieruit volgt, dat men thans niet mjeer genoegen kan nemen met het spaarzaam versterken der linies, maar dat grootere en vérstrekkende tegenmaatregelen ge nomen moeten worden en ook genomen zullen worden. Zij zullen, schrijft de „Völkischer Beobachter", bestaan in 'n sterke concentratie van reserves ver achter het front. Waar de linies van' deze reserves zul len liggen, zal afhangen van den tijd, welke men noodig heeft om hen.op te stellen en van de schatting van de- res- teerende offensieve kracht van den vij. and. De voorbereidingen hiertoe zijn be gonnen. In den kring van den generalen staf meent men te mogen vaststellen, dat de Duitsche leiding er in geslaagd is den opmarsch der snelle Russische le gers in het Noorden van het Oostelijke front met richting Estland, Letlalnd,' Litauen en Oost-Pruisen op te vangen en het gevaar voor deze gebieden al thans voorloopig te keeren. Een andere aanwijzing voor de juist heid dezer conclusie meent men te vin den in de verplaatsing van het zwaarte punt der offensieven van het Noorden naar het midden en naar het gebied van Lemberg, Lublin en Lükow, een verschuiving, waartooe de Russen door den sterker wordenden Duitschen te genstand gedwongen waren. De sterkte der Duitsche troepen in het Noorden heeft de bolsjewisten bij hun verderen opmarsch in de richting van Oost-Prui- sën en de Baltische staten verrast, zoo verklaart men en men ziet hierin een van de redenen, die de aanvallers tot verplaatsing van het zwaartepunt heeft bewogen. Terwijl aan het Noordelijke front ge durende de laatste tien dagen geen be langrijke veranderingen hebben plaats gevonden, duurt de slag in het midden van het front met steeds stijgende he vigheid voort. De Duitsche legerleiding probeert nog steeds, zooals ook uit de legerberichten blijkt, door bewegelijken tegenstand en plaatselijke tegenaanvallen den bolsjewistischen stormloop tot staan te brengen en de vijandelijke troepen at te matten. Men neemt aan, /dat met het terugtrekken der troepen en het aan-, voeren der reserves ook in het centrum een verstijving der linies zal wordein verkregen. De geallieerden zijn in Normandië nog altijd buiten het bereik van.' den „vuurstolp" der scheepsartillerie geko men. De puinhoopen van St. Lo werden Öoor de Duitschers prijsgegeven. Ten zuiden van Caen werd met wisselvallig geluk gevochten om kleinere plaatsjes doch de Duitsche troepen wisten zich hier te handhaven. Ten zuidwesten van Caen werd een vijandelijke penetratie afgegrendeld, een andere op den weste lijken vleugel van dit front werd in een tegenaanval opgeheven. Slagvlieg tuigen stelden bovendien drie ^kruisers buiten gevecht. Het opperbevel van de weermacht maakt bekend: In Normandië zijn de Amerikanen Maandag ten Noord-Westen van St. Lo en ten Zuid-Westen van Carentan na hevige vuurvoorbereiding en onverpoos de luchtaanvallen met sterke strijdkrach ten tot den aanval overgegaan. In ver bitterde gevechten werd de vijand met zware verliezen aan dooden en gewon den afgeslagen. In de vroege ochtend uren van Dinsdag zijn Engelsche di visies in het gebied van Caen na zeer sterke voorbereiding door artillerie en luchtmacht tot hun daar verwachten aan val overgegaan, gr ontwikkelden zich zware gevechten, die steeds in hevig heid toenemen. Des nachts vielen zware gevechtsvliegtuigen door den vijand be zette plaatsjes in het landingshoofd, vijandelijke concentraties en het rivitail- leeringsverkeer met goede uitwerking aan. In de wateren ten Westen van Brest werd een vijandelijke torpedo jager beschadigd. Boven het Iandings- ioofd en de bezette Westelijke gebieden verloor de vijand 21 vliegtuigen. In let Fransche gebied werden bij zuive ringsacties 75 terroristen in gevechten vernietigd. In Italië werd Livorno, nadat de havenwerken grondig waren vernield, door de Duitsche troepen ontruimd de strijd wordt thans voortgezet ten noorden van de stad. De Duitsche stel lingen werden verlegd naar den noor delijken oever van den Arno. Bijzonder verbitterd schijnt de strijd te zijn ten noorden van Poggibonsi. Sterke vijan delijke aanvallen in den Adriatisehen kustsector bleven zonder succes. Bii den strijd ter zee wisten Duitsche duikbooten negen geallieerde schepejn met een inhoud van 74.000 brt. te ver nietigen, alsmede twee torpedojagers. De vijand ondernam Maandag talrijke plaatselijke aanvallen in het gebiedvan Pisa, ten Oosten van Pontedera en met Vrij sterke strijdkrachten tien Oosten en Noord-Oosten van Poggibonsi, als mede ten Noorden v.an Citta di Castello. Hij werd overal met zware verliezen afgeslagen. Ten Noorden van Citta di Castello in onze stellingen binnenge drongen vijandelijke troepen werden in een tegenaanval weer teruggeworpen. Duitsche motortorpedobooten beschadig den voor de kust van Dalmatië een Brit- sche motortorpedoboot ernstig. Het zware vergeldingsvuur op Lon den duurt voort. Generaal Tojo, de vorige Japansche premier, was volgens het Japansche in formatiebureau tot het inzicht gekomen, dat om het volk nieuwe krachten toe te voeren en een krachtiger oorlogvoering te bereiken, een sterker kabinet noodig was. Tot dit doel trad het geheele ou de kabinet af, waarop generaal Koiso- en admiraal Jonai opdracht ontvingen om een nieuwe regeering te vormen. In dit kabinet' is generaal Kois*> zelf Van 23 tot 29 Juli. Begin 21.45 uur Einde 6.00 uur Van 30'Juli tot 5 Aug. Begin ,21.30 uur Einde 6.00 uur minister-president, terwijl admiraal Jonai de portefeuille van marine kreeg toege wezen. De leden van het kabinet werden door den Tenno persoonlijk geïnstal leerd. Koiso verklaarde in een interview* dat men geen verandering van de fun- damenteele oorlogspolitiek behoeft te verwachten. De banden met Duitsch- land zullen nog worden versterkt. Op binnenlandsch gebied mag men van de nieuwe regeering verwachten: 1 ver sterking der strijdvaardigheid en 2 ver hooging der productie. Tevens werd een .nieuwe chef van den generalen staf benoemd, generaal Josjiro Oemetsoe, de vroegere opperbe velhebber van het Kwantoenleger en spe ciaal ij^zant te Mandsjoekwo. Ook was hij in het verleden verbonden aan de Japansche ambassade te Berlijn. De functies van chef* van den staf en van minister van oorlog zijn thans dus weer gescheiden. Inmiddels is bericht ontvangen, dat de bezetting van Saipan zich tot den laatsten man heeft opgeofferd, vooraf gegaan door den commandant, die met het blanke zwaard in de vuist op de vijandelijke linies inrende. Driehonderd gewonden pleegden arakiri, om niet in handen van den vijand te vallen. De be volking van Saipan, die met de troe pen meevocht, schijnt het heldhaftige lot der militairen gedeeld te hebben. De Amerikanen zijn vervolgens op 21 Juli op Goeam geland. Ie Engelsche oorlog 1652-1654, 2e Engelsche oorlog 1665-1667, 3e Engelsche oorlog 1672-1674, 4e Engelsche oorlog 1780-1784, en ook nu weer denzelfden vijand, Neerlands erfvijand ter zee. Evertsen, Tromp, de Ruyter, zij gingen ons voor, Zij stierven als helden, ...wij strijden doorl Een ontmoeting in volle zee. Uitloopende mijnenvegers passeeren een rond de Zuid varend konvooi O H/P m Aanmelding als vrijwilliger bij de Kriegsmarine staat open voor iederen Nederlander van 17- 45 jaar en kan geschiecjen bij de Marineannahmestelle- West, Zweigstelle Niederlande te Utrecht, bij alle Marinedienststellen, Hafen- en Ortskommandanturen en bij de verschillende Nebenstellen der Waffen SS, alwaar tevens alle g^venschte inlichtingen worden verstrekt. Tengevolge van het doortastend op treden der Duitsche autoriteiten is het oompiot van personen, die een aanslag hadden beraamd tegen het leven van den Führer en zijn medewerkers, snel uit de wereld geholpen. Van officiëele zijde wordt in Berlijn medegedeeld, dat de duur van het com plot van het oogenblik van den aanslag totde arrestatie van de laatste samen zweerders in totaal niet langer dan zes uur heeft geduurd. De poging van de kleine clique samenzweerders om zich in het bezit te stellen van de machts middelen van het Rijk, kon zonder hulp van troepenformaties gemakkelijk in de kiem gesmoord worden, zonder aateen druppel bloed/ behalve dan dat der verraders, gevloeid heeft. DANKBETUIGING VAN DEN FüHRER. Hoofdkwartier van den Führer, 24 Juli. De Führer maakt bekend: „Naar aanleiding van den op mij en mijn medewerkers gerichten aanslag heb ik uit alle kringen van het Duit sche volk, in het bijzonder van de partij en de weermacht, zoovele ge- iukwenschen en betuigingen van frouw ontvangen, dat ik allen, die in deze dagen bijzonder aan mij gedacht heb ben, langs dezen weg namens mij zelf en mijn kameraden hartelijk wil bedan- keh." NOG TWEE DOODEN. De chef van den generalen staf van het luchtwapen, kol.-g*eneraar Günter Korten, en de eerste officier van den generalen staf in de opperste afdeeling van den generalen staf van het leger, generaal-majoor Heinz Brandt, zijn over leden aan de verwondingen die zij be komen hebben bij den aanslag op den Führer. Nog op den dag van den aan slag is de zwaargewonde medewerker Heinrich Berger overleden. DAGORDER TOT HET LEGER De Führer heeft op 21 Juli, naar het D.N.B. verneemt, na de volledige uitroeiing van het complot in zijn kwa liteit van Opperbevelhebber \*an het leger de volgende dagorder tot het leger gericht: „Soldaten van het leger, Een kleine kring van gewezen offi cieren heeft op mij en den staf van de weermachtsleiding een moordaanslag ge- pleejgd, teneinde het staatsgezag in han den te krijgen. De Voorzienigheid heeft deze misdaad laten mislukken. Door het onmiddellijke daadkrachtige ingrij pen van trouwe officieren en soldaten van het leger in het vaderland werd de kliek verraders binnen enkele uren ver nietigd of gearresteerd. Ik heb niet an ders verwacht. Ik weet, dat gij evenals tot dusver in voorbeeldige gehoorzaam heid en trouwe plichtsvervulling dapper strijdt, totdat wij ondanks alles aan het einde de overwinning zullen hebben behaald." De chef yan den generalen staf van het leger General-Oberst Guderian, heeft Zondagmiddag voor den Groot- Duitschen omroep de dagorder voor gelezen. In aansluiting daarop hield Generaloberst Guderian de volgende toe spraak tot het leger: „Na den dagorder van den Führer aan zijn leger te hebben bekend ge maakt, voeg ik namens het Duitsche tegfer daaraan "het volgende toe: Enkele ten deele op non-actief zijnde officieren hadden den moed verloren en uit lafheid den weg der schande verkozen boven den weg van plicht en eer die uitsluitend den fatsoenlijken soldaat past. Het leger heeft zichzelf gezuiverd en de onbehoorlijke elementen uitgestooten. Aan alle strijdende fron ten en in het Vaderland wordt koorts achtig en opofferend voor de overwin ning gewerkt. Volk en leger staan hecht verbonden achter den Führer. De vijand vergiste zich toen hij geloofde op een splitsing in de generaliteit van het leger te zijnen gunste te kunnen rekenen. Ik sta jegens den Führer en het Duitsche volk borg voor de hechtheid van de generaliteit, van het corps officieren en van de manschappen van het leger ten aanzien van het eenige doel, de over winning te bevechten onder de leuze, die de eerbiedwaardige veldmaarschalk Von Hindenburg ons vaak inprentte: „De trouw is het kenmerk van de eer. Leve Duitschland en onze Führer Adolf Hit ler. En nu volk: aan het geweer." EEN ENGELSCHE BOM. Reichsorganisationleiter dr. Ley heeft Zaterdag op een groote bijeenkomst medegedeeld, dat voor den moordaan slag op den Führer op 20 Juli een mijn van di allerzwaarste soort is gebruikt, die uit Engeland was geïmporteerd. DUITSCHE GROET BIJ DE WEER MACHT. Hoofdkwartier van den Führer, 24 Juli. De Rijksmaarschalk van het Groot- Duitsche Rijk heeft als in rang oudste officier van de Duitsche Weermacht, tevens uit naam van generaal-veldmaar- schalk Keitel en grootadmiraal Dönitz, den Führer gemeld, dat alle deelen der weermacht narfr aanleiding van zijn red ding verzocht hebben in de weermacht den Dmtschen groet te mogen invoeren als een teeken van onverbrekelijket rouw aan den Führer en van nauwste verbon denheid tusschen weermacht en partij. De Führer heeft voldaan aan den wensth der weermacht en zijn toestem ming gegeven. Met ingang van heden komt derhalve in de plaatsvan het sa luut door het tikken van de rechter hand aan de hoofdbedekking het eer betoon door het brengen van den Duit schen groet. GERUCHTEN. Voor vertegenwoordigers van de Bui- tenlandsche pers is Zaterdag van toon aangevende zijde der Duitsche regee ring mededeeling gedaan van het vooral in de Zweedsche pers tot uiting ko mende rondstrooien van geruchten over den aanslag op den Führer. De woordvoerder van het Rijkspro- paganda-ministerie gaf een bloemlezing van deze geruchten, vooral de berichten van z.g. Zweedsche reizigers in Duitsch land, die o.a. beweerdhebben, dat in de afgeloopen dagen in Berlijn geruch ten de ronde doen, volgens welke ver scheidene regimenten, die in Oost-Prui sen gemuit hadden, voor een deel van den eersten tot den laatsten man dood geschoten zouden zijn. Dezelfde „rei ziger" beweert, dat in Berlijn practisch de staat van beleg heerscht. Volgens een tweede „reiziger" zou diégene, die! Donderdag voor de Duitsche radio tot het Duitsche volk heeft gesproken, niet de Führer zelf geweest zijn. Deze verklaringen hebben op de aan wezige buitenlandsche journalisten een zichtbaren indruk gemaakt, omdat door practische voorbeelden, die zij zelf per soonlijk controleeren, de leugenachtig heid en tendentie van een zeker deel van de pers gekenmerkt wordt. De correspondent van de N.R.Ct. berichtte ook aan zijn blad dat het te Berlijn na den aanslag rustig'* was en nog is. Morgen, Zaterdag 29 Juli wordt in het geheele land een groote collecte gehouden ten bate van het werk voor Moeder en Kind. Collectanten en col- lectrices worden verzocht zich te mel den bij de bekende kantoren en buurt- schapshoofden van den N.V.D. Zooals algemeen bekend is, wordt er door den N.V.D. zeer veel voor Moe der en Kind gedaan. In de eerste plaats worden uitzending van kinderen - naar tehuizen en pleegouders in binnen- en buitenland. Verder het inzetten van ge zinshulpen, uitzending van moeders naar moeder tehuizen, stationshui pén, algemee- ne bijstand, kraamverzorging, jeugdta.nd- zorg en zooveel meer. Moeder en Kind zijn de belang rijkste 'figuren in onze gemeenschap, een ieder brenge daarvoor dus fjen offer. 's-Gravenhage, 21 Juli. De höhere SS- und Polizei führer „Nordwest" en Generafcommissar fiïr das Sicherheitswesen maakt bekend: Wegens den arglistigen moord en moordaanslag op leden der be- zèttende weermacht op 6 en 7 Juli 1944 te Nijmegen is een aantal ge arresteerde terroristen en sabo teurs standrechtelijk doodgescho ten. (w.g.) RAUTER. SS-Obergrupipenführer und General der Polizei. 's-Gravenhage, 25 Juli. Leden van de vijandelijke luchtmacht Zijn op hun vluchten uitgerust met zak jes. welke middelen bevatten, waardoor ontvluchten moet worden vergemakke lijkt. Onder meer bevindt er zich geld in van diverse valuta's, hetwelk er toe moet dienen aan de leden van de vij andelijke luchtmacht, indien zij worden neergehaald, middelen te verschaffen, welke hun de kans tot ontvluchten ge ven. Er wordt op gewezen, dat toe- eigening van bedoelde zakjes alsmede van andere middelen, waardoor ont vluchten wordt vergemakkelijkt, als per soonsbewijzen, (papieren enz., volgens de verordening dd. 1 Juni 1944 van den Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied betreffende dien plicht tot het doen van aangifte bij het vinden van vliegtuigen, vliegtuigon- derdeelen of uit vliegtuigen neerge-> worpen voorwerpen, ten strengste wordt gestraft. Hij, die dergelijke middelen, waardoor ontvluchten wordt vergemak kelijkt, vindt, is volgens genoemde ver ordening verplicht deze onaangeraakt te laten liggen en van de vondst on- Verwijld aangifte te doen bij de dichts- bij zijnde instantie van de Duitsche po litie of Duitsche militaire instantie. Overtredingen zullen ten strengste worden gestraft. Van Donderdag 3 Augustus tot Maan dag 7 Augustus a.s. zal in aansluiting op de beide jeugdconferenties op den ,/Draioenburg" een derde jeugdconferen tie te Blaricum worden geihouden. Jongens en meisjes, vooral zij, die de jeugdvergaderingen die Max Blokzijl in fiet eerste halfjaar van 1944 heeft ge houden, hebben bezocht, en die verder over de problemen van dezen tijd, waar mede zij zich blijkbaar niet kunnen ver eenigen, van gedachten wenschen te wis selen, worden uitgenoodigd zich zoo sfpoedig mogelijk schriftelijk bij. Max Blokzijl, Wassenaar, aan te melden. Ten einde onze bevolking van negen millioen zielen d.i. per vierk. km in den eerstkomenden tijd zoo goed mo gelijk te kunnen voeden, zal, naast de verbeterde inname en distributie van de productie, de opbrengst aan mensche- lijk voedsel dienen te worden uitgebreid. Om dit laatste te kunnen bereiken zal het noodig zijn opnieuw 50.000 ha gras land te scheuren. Gescheurd grasland met graan levert een hoeveelheid rnen- schelijk voedsel op, die driemaal zoo groot is als de productie van hetzelfde oppervlak via de koe, 30.000 ha van dit te scheuren land zullen met graan worden bebouwd, waardoor een winst van 60.000 ha graslandproductie wordt verkregen. De overige 20.000 ha te scheuren grasland, welke met koolzaad zullen worden bebouwd, beteekenen een winst aan vet van 140.000 ha grasland- productie, daar gerekend mag worden op een opbrengst op dit oogenblik van 100 kg botervet per ha via de koe en 800 kg vet per ha koolzaad. Van het gescheurde areaal *al dus in totaal een winst aan menschelijk voedsel van 200.000 ha graslandproductie mo gen worden verwacht. Bovendien mag per ha koolzaad gerekend worden op een productie van rond 1200 kg kool- zaadkoek, die de melkproductie zeker 3 maal 120Ö kg of 33600 kg zal doen toenemen. Daaruit blijkt, dat de produc tie van de welgevallende koe per ha reeds meer dan gecompenseerd wordt door de k raeht voer product ieDe voor deden van de voorgenomen scheuring van^ grasland voor de voedselpositie springen zoo duidelijk in het oog, dat alles op alles moet worden gezet om tot een goed resultaat te komen, tenein de den voeding'stoestand van ons volk op enigszins redelijk peil te handhaven. De boeren moeten een offer brengen. Van de boeren moet daarom dit of fer ondanks bezwaren van moeilijkheden met arbeidskrachten, paarden en werk tuigen worden gevraagd. Met de vele bezwaren is zooveel als maar eenigszins mogelijk is rekening gehouden, doordat gekozen zijn de minst arbeidvragende gewassenkoolzaad en graanvoorts kan de scheurplicht, behoudens voor land bestemd voor koolzaad, over gerui- men tijd verdeeld worden. Ten aanzien van de arbeidskrachten zal de Gemach tigde voor den* Oogst desnoods moeten bijspringen. Niettemin wordt veel van de bereidwilligheid van den boer ge vergd. Het is dus redelijk, dat den boe ren 'een zekere compensatie wordt ge geven voor het offer, dat zij in het al gemeen belang dienen te brengen. Het woord „offer" zal den stedeling wellicht wat te zwaar in de ooren klin ken. Hij denkt nog te veel aan zich in weelde badende boeren. Doch hij dient te bedenken, dat nog steeds het over- groote deel van onze boeren bij hard en lang werken een niet meer dan redelijk bestaan geniet, bij bepaalde categoriën daaraan zelfs nog niet toekomt, en dat zwarte handel en geknoei slechts het werk is van een bepaald aantal boeren, die door hun collega's met den vinger worden nagewezen. Omdat dus de boer inderdaad een offer moet brengen is bepaald -.dat zoo veel mogelijk rekening zal worden ge houden met ieders bedrijf o.a. een niet al te rigoureus ingrijpen voor de veeboeren en dat de volgende tastba re voordeelen aan de boeren zullen wor den verleend. Voor de extra teelt van koolzaad zal de betrokken boer ontvan gen een scheut premie van f 500 voor elke ha gescheurd grasland, waarop kool zaad, wordt verbouwd, benevens een ex tra hoeveelheid koolzaadkoek, overeen- komfende met het kwantum zaad, dat hij op het betreffende lané heeft geprodu ceerd. Daar deze koek echter eerst in den winter van 1945 op '46 beschikbaar zal kunnen zijn, wordt hem in den ko menden winter reeds een voorschot ge geven van 400 kg per ha plus 400 kg gedroogde pulp, zoo mogelijk verkerkt tot 800 kg koolzaad pulpkoek. Daarnaast zal een ontheffing van hooilevering-ver leend worden van 1000 kg per ha met koolzaad te bebouwen nieuw gescheurd land. Voor de teelt van andere voedings wassen op gescheurd grasland wordt per ha een scheurpremie toegekend van f 400 voor aardappels van f 300, voor de overige gewassen, terwijl voor al deze andere gewassen een suikerpremie wordt toegekend van 30 kg per ha. Of schoon jnen er op rekenen mag, dat de boeren zich over het algemeen be hoorlijk van hun plicht zullen kwijten, worden degenen, die niet voldoende of in het geheel niet medewerken, miet zeer zware straffen bedreigd. Met de medewerking van onze boeren mag worden verwacht, dat het ontwor pen pl&n zal slagen, zoodat ook in den eerst komenden tijd een volk van negen millioen door middel van een feitelijk te klein oppervajk in eigen voeding kan voorzien. Om wat reeds gepresteerd is mag de boerenstand aanspraak maken op de erkentelijkheid van het Nederlandsche volk. Deze laatste inzet van den boeren stand voor zijn volk moge nu en later aanleiding zijn tot waardeering van den boer door zijn volk. Hij heeft daar recht op als verzorger van de voedselvoorzie ning door alle tijden heen, ook als de nood aan den man komt. Aan de telers vap koolzaad is voor het dorschen van koolzaad ongevraagd een dorschvergunning toegezonden door den plaatselijk bijreauhouder. Indien het koolzaad in meerdere malen wordt ge- dorscht, dient voor iedere dorschingt opnieuw een dorschvergunning te wor den aangevraagd bij den plaatselijk bu reauhouder. Na het dorschen dient het dorschbriefje volledig te worden inge leverd in één van de pakhuizen, wéïke door het P.A.V.A. voor inname zijn aangewezen. Voor de namen van de pakhuizen, aangewezen voor den op slag van koolzaad 1944 kan men zich vervoegen bij den plaatselijk bureauhou der. Alvorens het koolzaad naar een erkend pakhuis wordt vervoerd, dient het vervoefbewijs, afgedrukt op de ach- achterzijde van het 2e exemplaar van het dorschbriefje, volledig te worden ingevuld teneinde moeilijkheden tijdens het vervoq^ te voorkomen. Het vervoer moet steeos gedekt zijn door een geldig vervoerbewijs. Het koolzaad moet wor den geleverd in zakken van 50 of 65 kg netto. Indien het zaad niet op uni form gewicht in het pakhuis wondt ge leverd, zal dit eerst op juist gewicht worden gebracht, terwijl de eventueel daaraan verbpnden kosten door de pak huishouders te verrekenen zijn met den betreffenden teler. De aangewezen pak huizen zullen dagelijks ontvangen. De telers dienen zich vooral met den pak- huishouder in verbinding te stellen om te vernemen, welke uren voor ontvangst zijn vastgesteld. In geval voor een be paald pakhuis geen vaste uren zijn vast gesteld dient de pakhuishouder vooraf te vernemen of geleverd zal worden, omdat hij zich dan met den inname- opzichter betreffende de ontvangst moet verstaan. Inname van koolzaad mag' na melijk uitsluitend plaats hebben onder toezicht van een functionaris van het P.A.V.A. Noordbrabant; zulks met het oog op reclames van telerszüjde, be treffende bemonstering en vaststelling van gewicht. Zij, die hun zaden recht streeks naar een drooginrichting wen schen te brengen, worden hiertoe in de gelegenheid gesteld. Zij dienen er er echter rekening mede te houden, dat De Führer heeft een decreet uitge vaardigd, waarin bepaald is, dat het geheele opeubare leven in ieder opzicht meet aanpassen aan de eiscben van de totale oorlogvoering. DR. GOEBBELS BENOEMD TOT RIJKSGEVOLMACHTIGDE De Führer heeft- op 25 Juli 1944 voor het gebied van het Groot-Duitsche Rijk en dienovereenkomstig voor de! daarbij aangesloten en de bezette ge bieden een decreet uitgevaardigd, over het totale gebruik van arbeidskrachten voor den oorlog, welks essentieele be palingen als volgt luiden: De oprlogstoestand dwingt tot een volledige uitbuiting van alle krachten voor weermacht en bewapening. Derhal ve verorden ik 1. De voorzitter van den minister raad voor de Rijksverdediging, Rijks maarschalk Hernjann Goering moet het geheele openbare leven in ieder opzicht aanpassen aan de eischen van de totale oorlogvoering. Ter uitvoering van deze taak stelt hij mij een „RijksgevclnUfchtigde voor het totale gebruik van arbeidskrachten" voor. Deze moet er in het bijzonder zorg vóór dragen, dat alle openbare verrichtingen aangepast zijn aan de doel stelling van den totalen oorlog en geen krachten onttrekken aan weermacht en bewapening. Hij moet het geheele staats apparaat met inbegrip van Rijksspoor wegen, Rijkspost en alle openbare in stellingen, inrichtingen en bedrijven na gaan met het doel om door een abso luut rationeel gebruik van menschen en middelen, door stopzetting of be perking van voor den oorlog minder belangrijke taken en door vereenvoudi ging der organisatie en der procedure het maximum aan krachten voor weer macht en bewapening vrij te maken. Ter bereiking van deze doelstellingen kan hij van de hoogste autoriteit in lichtingen eischen en hun instructies ver strekken. De op grond daarvan door de bevoegde hoogste Rijksautoriteiten uit te vaardigen rechtsvoorschriften en pirncipieele bestuursverordeningen wor den uitgevaardigd in overeenstemming met den Rijksminister en chef der Rijks kanselarij, den leider der Partijkanse larij en den algemeen gevolmachtigde voor het Rijksbestuur. 2. De leider-der Partijkanselarij zal de door mij herordende maatregelen krachtdadig ondersteunen door het op treden der partij óp grond van de hem verleende volmachten. Op grond van dit decreet heeft de Führer op voorstel van den voorzitter van den ministerraad voor de Rijksver dediging, Rijksmaarschalk Hermann Goering, Rijksminister dr. Goebbels be noemd tot „Rijksgevolmachtigde voor het totale gebruik van arbeidskrachten voor den oorlog."

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1944 | | pagina 1