Vrijdag 4 Aug. 1944 voor het Land van Heusden en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard No. 6406 Sutlefians verklaring. Buitenland Boeren, de tijd dringtScheurt vóór 10 Augustus. Uw volk behoeft vet. Buitenlandsch Overzicht VERB Ü1STEREN Distributie mededeelingen van altena UITGAVE: FIRMA L. J. VEERMAN, HEUSDEN INT. TEL. 19, POSTREK. 61525 Moordaanslag te Breda. Terechtgesteld wegens communistische actie Dit blad verschijnt Vrijdagmiddag Algemeen Redacteur: J. H. ROZA - HEUSDEN NIEUWSBLAD Abonnementsprijs per 3 maanden franco per post beschikt f 1.30 bij vooruitbetaling Afzonderlijke nummers 11 cent Advertentiën24 m.M. f 1.32; elke ra.M. meer 51/» cent Advertentiën worden tot Vrijdag morgen 9 uur ingewacht De militaire ontwikkeling aan de di verse Europeesche fronten stelt de Duit- sche leiding en de Duitsche troepen voor een zware uithoudingsproef. Van geallieerden kant heeft men er blijkbaar thans alles op gezet, nog dezen zomer of herfst een algemeene beslissing te forceeren. Aan Duitsdie zijde blijft het integendeel het streven, op tijd te spe len, om aan de Duitsche oorlogsindu strie de gelegenheid te hergeven, door een nieuwe, ongehoorde krachtsinspan ning haar oude evenwicht té hernemen. In het Europeesche oosten en in Italë blijft de ontwijkingstaktiek een wapen, dat door de Duitsche aanvoerders met beleid wordt gehanteerd. Men weet zoo doende het oogmerk van den tegenstan der, hetwelk in het tot stand brengen van een frontdoorbraak is gelegen, steeds opnieuw te ontgaan. De ruimte factor is op deze fronten een moment van beteekenis geworden. In Italië is de geallieerde opmarsch thans tot de stad Florence gevorderd; de sterke Duitsche tegenstand heeft reeds eenige breed opgezette aanvallen ten zuiden van Florence tot mislukking weten te doamen. Britten en Amerika nen hebben hier zoodanige verliezen op- geloopen, dat zij zich een adempauze hebben moeten gunnen. Aan het oostfront is het den sovjets, dank zij den inzet van massa's gemoto riseerd materiaal, gelukt eenige wiggen diep door de Duitsche linies te drijven de roode infantierie heeft deze vervol gens kunnen verbroeden en uitbreiden. Zoo moet men op dit front thans hoofd- strijdgebieden onderscheiden, waar de geveenten nog steeds volop aan den gang zijn en Sovjet-penetraties, die een omsingeling beoogen. Het front is ten gevolge daarvan zeer onoverzichtelijk geworden, soms liggen verschillende strijdlinies achter elkander. Door deze omstandigheden heeft de Duitsche lei ding zich genoodzaakt gezien, een reeks van steden te ontruimen, o.a. ook Lem- berg en Brest-Litowsk. Tengevolge daar van is het strijdtooneel thans op ver schillende gebieden aanzienlijk dichter nabij de Rijksgrenzen gekomen. De strijd tusschen de Karfpaten en de Finsche Golf duurt met de uiterste felheid voort. In het voorterrein der Karpathen mislukten talrijke vijandelijke aanvallen. In het gebied van Warschau werd in zware gevechten een doorbraak van ster ke vijandelijke strijdkrachten naar de stad verhinderd. Na herhaalde Sovjet- aanvallen op Siedioe te hebben afgesla gen distancieerden onze troepen zich daar naar nieuwe stellingen verder naar het Noorden. Tusschen den middenloop van den Boeg en Olita werd het front gehand haafd. Bij Kowno zetten de bolsjewisten hun aanvallen voort en konden zich in weerwil van hardnekkigen tegenstand van onze troepen van de stad meester maken. In Letland wordt hevig gevochten om Mitau en bij Birsen. Westelijk van Ostrof werden bolsjewistische aanval len in hoofdzaak afgeslagen. Op de landengte van Narwa verijdelden onze divisies in samenwerking met afdeelin- gen der marine alle doorbraakpogingen van sterke sovjetstrijdkrachten in zwa re gevechten. De vijand leed buitenge woon zware verliezen aan inenschen en materiaal. Op het invasiefront hebben de Brit ten hun vastgeloopen offensief bij Caen nog niet hervat; blijkbaar leden zij' daartoe te zware verliezen. Den Ameri kanen gelukte het, aan weerskanten van St. Lo terrein te winnen en wiggen in de Dpitsche linies te drijven, die even wel afgegrendeld konden worden. De linie loopt nu door Cerences, Gavray, Pery en Trelly. Over het geheel genomen hebben zij, ondanks hun waaiervormige aanvallen naar het zuidwesten, zuiden en zuid oosten, die met sterke pantsergroepen werden ondernomen, het niet tot een doorbraak door het Duitsche front kun nen brengen. Elke kilometer terrein winst ging ten koste van geweldige bloedoffers. Om de buitengewoon groote verlie zen te kunnen aanvullen is thans ook de verwoeste haven van Cherbourg ten deele voor de geallieerde transporten in gebruik genomen. Er komen echter alleen kleine en middelgroote schepen voor den wal. De vijand breidde in Normandië zijn met groot gebruik van materiaal gevoer- den grooten aanval uit tot het geheele front van ten Zuidwesten van Caen tot aan de Westkust van het schiereiland Cetentin. De gevechten worden aan bei de kanten met steeds toenemende ver bittering gevoerd. Ten zuiden van Hot- tot werden alle vijandelijke aanvallen uiteengeslagen. Aan weerszijden van Caumont kon de vijand een vrij diepe penetratie in ons front bewerken. Zooals verwacht werd zijn de Brit ten na een trommelvuur van verscheide ne uren ten Oosten van de Orne, in het gebied tusschen Bourguebus en St. Mar tin, tot den aanval overgegaan. Alle, in verscheidene golven dicht op elkander volgende aanvallen der Engelschen wer den in het versperringsvuur der Duit sche artillerie ineengeslagen. Tegelijkertijd ondernamen sterke Brit- sche infanterie- en pantserstrijdkrach- ten in het gebied ten Zuiden van Cau mont een met uiterst sterke concentra tie van strijdkrachten uitgevoerden aan val in Zuidoostelijke richting met het doel door te dringen in het gebied der midden Orne ten Zuiden van Caen. De oorlogstoestand heeft Duitschland ertoe genoopt maatregelen te treffen die een totale mobilisatie van den ar beid beoogen. De algemeen gevol machtigde voor het gebruik van arbeids krachten, gouwleider Sauckel, heeft een verordening uitgevaardigd, die den leef tijd van de aanmeldingsplichtige vrou welijke werkkrachten verhoogt van 45 op 50 jaar. Verder is in vooruitzicht gesteld,! dat tegen lieden, die bij schijnarbeids- overeenkomsten betrokken zijn, zeer scherp zal worden opgetreden. In overeenstemming met den Rijksge volmachtigde voor het totale gebruik van arbeidskrachten voor den oorlog, Rijksminister dr. Goebbels, heeft gouw leider Sauckel als algemeen ge volmacht tigde voor het gebruik van arbeidskrach ten een verordening uitgevaardigd ten aanzien van de werkzaamheid van ar beidskrachten in schijn-arbeidsovereen- komsten. De verordening heeft betrek king op al die arbeidsplichtigen, die alleen naar den schijn voldoen aan hun arbeidsplicht, d.w.z. die zich met ge bruikmaking van familiebetrekkingen of andere relaties een arbeidsverhouding hebben verschaft, die hun een gemakke lijk leven mogelijk maakt ver van de gemeenschappelijke oorlogsinspanningen der natie en die slechts naar den schijn völdoet aan de wettelijke bepalingen. Alle Duitschers, die zich op het oogen- blik in een dergelijke schijn arbeidposi- tie bevinden, worden uitgenoodigd zich aan te melden op de arbeidsbureaux, die hun een vjoor den oorlog belangrij ke werkzaamheid overeenkomstig hun krachten en hun kennis zal vjerschaffen. Voor 15 Aug. 1944 moeten alle schijn- arbeidsposities ontbonden zijn. Nadien termijn worden scherpe strafbepalingen Van kracht voor degenen die geen ge- Volg geven aan deze verordening. Van het Duitsche thuisleger zullen in snel tempo de mannen naar het front worden gezonden, op gelijken voet als weerbare mannen aan de industrie kun nen worden onttrokken Om de kazernes weer te vullen. De opengevallen plaatsen in de oorlogsindustrie zullen worden in genomen door mannen en vrouwen uit die bedrijven, die -voor de oorlogvoe ring van weinig of geen beteekenis zijn. Ook de overheidsbedrijven zullèn worden uitgekamd. Met deze maatrege len zullen geen tien- of 'honderdduizen den., doch vermoedelijk wel een millioen m-gnschen gemoeid zjjn. Aan de vrouwen en meisjes zal een oproep worden gericht om zich vrij willig yoor het werk beschikbaar te stellen. Maar ook aan vrouwelijken schijnarbeid zal een einde worden ge maakt. f De sterke Britsche pressie op Turkije, als hoedster van de Turksche zee-eng ten, schijnt binnenkort tot een omme zwaai" der Turksche buitenlandsche poli tiek te gullen leiden. De Turksche nati onale vergadering is bijeengekomen om haar stem te geven over het afbreken van de diplomatieke en economische be trekkingen met Duitschland. Het vooruitzicht bestaat, dat zulks den geleidelijken overgang van Turkije tot de praktische deelneming aan den oor log zal beteekenen. Vermoedelijk zal het hiermee beginnen, dat de Turken aan de geallieerden bases voor hun oorlogvoering zullen afstaan, nl. steun punten voor de marine en de lucht macht. De geallieerden zullen deze be nutten voor hun operaties.--in de Ae- geische Zee en tegen den Balkan. Uit dit stadium van een passieve oorloge voering zullen de Turken dan auto matisch tot een actieve deelneming wor den gedwongen. Verschillende maatre gelen, door de Turksche regeering ter beperking van het verkeer ter zee ge nomen, wijzen er op, dat het hier voorzorgsmaatregelen betreft, die met een Turksche koerswijziging in ver band staan. Het is duidelijk, dat ook het vraag stuk van Bulgarije's houding hiermee in een nieuwe fase kan raken. 4 De president der Finsche republiek, Risto Ryti, heeft in een brief aan de regeering medegedeeld, dat hij zijn ambt van president der republiek neer legt. „Ik ben," zoo schrijft hij in Zijn brief, „tot de overtuiging gekomen,i dat het hoogste uitvoerende gezag zoo wel op het gebied van het militaire, alsook van het burgerlijk bestuur in dezen tijd in handen van een en den zelfden persoon geconcentreerd dient te worden. Derhalve heb ik besloten het ambt van president der republiek neer te leggen. Bij het nemen van dit besluit heeft ook het feit zijn invloed doen gelden, dat mijn gezondheid als gevolg van de zware verantwoorde lijke last, die gedurende vele jaren op mijn schouders heeft gerust, geleden heeft." Maarschalk Mannerheim heeft zich bereid verklaard het president-' schap te aanvaarden. In een intervieuw met den vertegen woordiger van Domei heeft Masanari Ito, de bekende Japansche schrijver van marinecommentaren, de motieven be sproken, waarom de Japansche vloot sinds het zeegevecht op 19 en 20 Juni nog niet is uitgeloopen om de vijan delijke eskaders in de wateren bij de Marianen aan te vallen. Ito verklaarde: „Met een machtige groep vliegdek schepen als voornaamste steun manoeu vreeren verschillende vijandelijke com mando-eskaders nog in de wateren var. de Marianen. De tijd voor den aanval is voor onze vloot nog niet -rijp. De factoren, die een volledige overwin ning van een vloot in een zeeslag be loven, zijn de volgende: le. Superieure vlootsterkte. 2e. Vervangingsmogelijk heden om na de voornaamste botsing de lacunes aan te vullen. 3e. Geogra fische overwegingen. Bovendien moeten nog andere factoren, zooals b.V. de gevechtstactiék en het moreel in over weging worden genomen. Onze gecom bineerde vloot ageert op grond van nuchtere overwegingen en zal beslist niet uitloopen voor de bovengenoemde factoren volledig zijn nagegaan. Een opperbevelhebber, die zijn vloot zon der rijp overleg bevel geeft om op den vijand los te slaan, is misschien een dapper commandant, maar beslist geen groot strateeg. Onze gecombi neerde vloot, die nog altijd onover winnelijk is, verkwist geen tijd, wan- Van 30 Juli tot 5 Aug. Begin 21.30 uur Einde 6.00 uur Van 6 tot 12 Aug. Begin 21.15 uur Einde 6.15 uur neer zij op het strategisch juiste mo ment wacht. Op het oogenblik is zij, wat de vliegtuigen betreft, verre in de minderheid, vergeleken bij de vloot van den tegenstander. Een vloot, die de heerschappij in de lucht verliestj is onvermijdelijk blootgesteld aan de nederlaag en wordt verdreven uit de gevechtszone. Stellig stelt deze gecom bineerde vloot alles in het werk om op een voornaam oorlogstoioneel een superieure luchtmacht op te bouwen voor de beslissende slag eigenlijk be gint". In het verleden Ligt het heden, In 't nu wat worden zal. Bilderdijk. Michiel Adriaansz. de Ruyter. 24/3/1607- 29/4/1676. De grootste admiraal aller tijden. Beroemd door zijn vele zeeslagen in den eerstén Eng. oorlog, 1652-1654, en den tweeden Eng. oorlog, 1665-1667. In het bijzonder door den stoutmoedigen tocht naar Chattam, Juni 1667. Later volgden nog de slagen bij Schooneveldt, Juni 1673, en Texel, Aug. 1673. Zwaar gewond in den slag bij Agosta, 22 April 1676. Over leden 29 April 1676. Graftombe in de Nieuwe Kerk te Amsterdam. (O./H. P.) Ook thans weer strijden Nederlanders voor Euro pa's vrijheid ter zee in trouwe verbondenheid met hun Duitsche kame raden. (O./H. P.) Ooed voorgaan doet goed volgen Zet ook gij U derhalve in voor de toekomst van Uw Volk en meldt U als vrijwilliger bij de Kriegsmarine. Aanmelding staat open voor iederen Nederlander van 17-45 jaar en kan geschieden bij de Marineannahmestelle West Zweigstelle Niederlande te Utrecht, alle Hafen- en Ortskommandanturen en bij de Nebenstelle der Waffen-SS alwaar tevens alle gewenschte inlichtingen worden verstrekt. de verboden communistische partij en wel Huisman en Swolfs door deelneming aan aanslagen op verkeersinstallaties en installaties der Duitsche weermacht. Van den Burgh door het doorgeven van vuurwapenen. tiet vonnis is na onderzoek van de mogelijkheid van gratie voltrokken. Kolonel-general Guderian, de nieuwe chef van den generalen staf van het Duitsche leger, heeft tegenover een mi litairen medewerker van het D.N.B. een korte verklaring afgelegd ten op zichte van de Britsche bevolking, dat de beslissing in den oorlog tusschen Duitschland en de Sovjet-Unie reeds is gevallen. „Zeker is," zoo zeide hij „dat de Sovjets voornemens zijn, ons onder den voet te loopen. Even ze ker is, dat hun aanvallen te meer het stempel van het avontuur dragen, naar mate zij het gebied van Duitschland en zijn bondgenooten naderen. Het over zicht, dat ik heb over den toestand en over onze verdere maatregelen, geeft mij de zekerheid, dat de huidige Sovjet- stormloop niet alleen zal worden ge-' broken, maar ook, dat de bolsjewis tische indringers uit alle gebieden*die zij thans zoo bruut verwoesten, ver dreven zullen worden. Dit is, wil het schijnen, een boud' Woord, doch deze opvatting van Gu derian wordt in de kringen der Duit-' sche generaliteit ten volle beaamd. Er wordt op gewezen, dat Guderian van nature uiterst karig van woorden is en zeer terughoudend. Het D.N.B. voegt eraan toe, dat de Duitsche tegenmaat regelen zijn getroffen met een ener gie, die deze opmerkelijke uitlating van den chef van den Duitschen generalen staf in elk opzicht bij de werkelijke kracht van het Duitsche potentieel ten achter doet schijnen. Dit geldt niet slechts van het oosten, waar de ont wikkeling zeker voor den niet-inge-, wijde de laatste weken zeer dreigende vormen scheen aan te nemen, het geldt in het bijzonder ook voor den lucht oorlog en voor den tankoarllog. TERRORISTEN EN SABOTEURS STANDRECHTELIJK DOODGESCHOTEN. De höhere SS- und Polizeiführer en Generalkommissar fur das Sicherheits- wesen deelt mede: Wegens den laaghartigen moordaan slag op een lid van de bezettende macht te Breda op 21 Juli 1944 werd een aantal terroristen en saboteurs op 28 Juli 1944 standrechtelijk doodgeschoten. GEALLIEERDE ACTIE IN ITALIË. Berlijn, 31 Juli. Het feit dat de Duitsche tegenstand in alle sectoren van het Italiaansche front in het kader der algemeene distan- cieeringsbe we gingen versterkt werd wat voor de geallieerden een vertraagden opmarsch en bijgevolg ook een ernstig tijdverlies beteekent, heeft het gealli eerde opperbevel er toe aangezet een oud plan terug op te nemen. Tijdens verkenningsvluchten, welke de laatste dagen boven de westelijke Mid- dellandsche Zee werden uitgevoerd, is kunnen vastgesteld worden, dat de Brit ten en Amerikanen in dit gedeelte van de Middellandsche Zee een groote vloot, bestaande uit talrijke transportschepen en landingsvaartuigen, hebben geconcen treerd. Ook worden groote concentra ties van geallieerde divisies in de Tyr- rheensche kustsectoren gesignaleerd, i Te Berlijn verwacht men dan ook, dat de geallieerden tenslotte toch zullen overgaan tot een ontscheping in Noord- Italië, een plan, dat reeds eenmaal werd opgegeven door het feit, dat de geallieerde opmarsch de laatste maan den snel genoeg van stapel liep en dan ook een dergelijke ontscheping niet meer noodig werd geacht. Te Berlijn verwacht men dat de geallieerden zullen trachten te landen in de streek van La Spezia of Genua, welke met het oog op een dergelijke operatie de meeste voordeelen oplevert. NAAR TWEEDE PHASE DER INVASIE? Berlijn, 31 Juli. In militaire kringen werd verklaard, dat op het front in het Westen, de Engelsch-Amerikaansche troepen pogen tot de tweede phase van de invasie over •*e gaan. Met dit doel werpen zij nieu we krachten in den strijd. Tot hiertoe zijn zij er in geslaagd een vrij belangrijke doorbraak te ver wezenlijken op een breedte van 10 km en een diepte van 20, ten Zuiden van St. Lo. Te Berlijn erkent men, dat dit een vrij belangrijk resultaat is. Door een aanval ten Zuiden van St. Lo hoopten de Amerikanen de Duitsche troepen, die op het schiereiland Cotentin waren ingezet van de overige gedeelten van het leger af te snijden. Maar de Duit sche legerleiding heeft deze troepen ten gepasten tijd op Coutances terug getrokken. Deze maatregel, meent men te Ber lijn, moet het Duitsche leger een ver sterkten weerstand mogelijk maken. FüHRER WENSCHT DEN DUC GE- TUK TER GELEGENHEID VAN ZIJN VERJAARDAG. Hoofdkwartier van den Führer, 28 Juli. De Führer heeft den Duce op zijn verjaardag het volgende gelukwenschte- legram gezonden „Duce. Ter gelegenheid van uw ver jaardag feliciteer ik u mede namens het Duitsche volk in oude trouwe ka meraadschap van ganscher harte. Ik knoop hieraan mijn innigste ^venschen vast voor uw persoonlijk welzijn als mede voor een gelukkige toekomst van het Italiaansche volk, dat na zoo zware slagen van het lot thans bereid is in deze historische beslissende uren schou der aan schouder met de Duitsche sol daten weer te strijden voor het eigen vaderland." J FLORENCE OPEN STAD. Berlijn, 1 Aug. (D.N.B.). Zooals bekend is, heeft het Duitsche opperbevel in Italië al lang geleden Florence tot een open stad verklaard en steeds als zoodanig behandeld. In de stad bevinden zich geenerlei Duit sche troepen, staven of commandopos ten van welken aard ook. De stad Flo rence en haar installaties worden door de Duitsche troepen op geenerlei wijze militair gebruikt.- Desondanks hebben de Anglo-Amerikanen den laatsten tijd meer dan eens bomaanvallen bij voorkeur pp de binnenstad van Florence gericht en de stad en haar onvervangbare cul tuurwaarden uiterst zware, nooit weer te herstellen schade toegebracht. Bo vendien heeft de geallieerde opperbe velhebber in Italië, generaal Alexander in een oproep tot de bevolking van Florence deze uitgenoodigd er zorg voor te dragen, dat alle installaties der stad, zooals openbare bouwwerken, en brug gen, telefoon en telegraaf, water-, gas- en electrisdhe centrales, stations, spoor weginstallaties en trams, zonder schade %i handen vallen van de Anglo-Ameri kanen, opdat deze ze tersjond zullen kunnen gebruiken. Terwijl de Duitschers dus bewust hebben afgezien van 't mi litaire gebruik van alle installaties en inrichtingen der stad Florence willen de Anglo-Amerikanen deze installaties zonder verwijl gebruiken in den strijd tegen de Duitscherk. Het geallieerde opperbevel neemt daardoor, evenals in dertijd in Rome de verantwoordelijkheid er voor op zich, wanneer de stad Flo rence en haar cultuurschatten worden blootgesteld aan de vernielingen door bombardementen en straatgevechten. TANTALIUM VONDSTEN IN JAPAN. Een hoogleeraar van de universiteit te Tokio heeft in Japan groote hoeveel heden tantalium aangetroffen. Tantaliurrt is „het scheikundige element met atoom gewicht 181.5, dat in 1802 door Eke- berg als een nieuw metaal werd ont dekt in het tantaliet van Kimito in Fin land. Het vrije, zuivere metaal, dat men eerst sinds 1904 kent, kan tot het dunste blik worden uitgewalst en uitgetrokken tot draad van 0.03 mm en is moeilijk aantastbaar door zuren. Het is een zeld zaam voorkomend materiaal, dat voor den bouw van radiotoestellen en van raket-wapens onontbeerlijk is. Deze vondst is bij de huidige ont wikkeling der Japansche oorlogsindustrie derhalve van groote beteekenis. Het Duitsche Obergericht in het be zette Nederlandsche gebied heeft als Sondergericht den Nederlander Jan Post- ma ter dood veroordeeld. Postma was een der leidende figu ren van de C.P.N. en heeft op een vooraanstaande plaats gedurende de ja ren 1942 en 1943 als leidende functiona ris der illegale C.P.N. en als uitgever van een communistisch opruiend ge schrift geijverd. Het vonnis is na onderzoek van de mogelijkheid van gratie voltrokken. De Nederlanders 1. Albert Huisman, kolenhandelaar te Zaandam, 2. Joseph us Swolfs, laborant te Zaandam, 3. Willem van den Burgh, politie beambte te Amsterdam, zijn bij vonnis van het Duitsche Ober- gericht als Sondergericht ter dood ver oordeeld. De veroordeelden zijn op illegale wijze werkzaam geweest in dienst van DE „SUMATRA" AAN DEN GROND. 'Berlijn, 31 Juli (Interinf.) Aangespoelde scheepspapieren en scheepsacten, zooals deze gewoonlijk in reddingsbooten worden meegevoerd, vormden eenigen tijd geleden de eerste aanknoopangspunten, die leidden tot de conclusie, dat een kruiser van de Java- klasse beschadigd was. De Nederland sche kruiser „Sumatra" werd reeds bij het begin van de invasie voor de kust van Normandië gesignaleerd. Naar het Interinf. thans uit den „Führungsstab des Marinegruppenkommandos" ver neemt, zit de kruiser „Sumatra" in het gebied van de monding van de Orne bewegingloos aan den grond. Klaar blijkelijk zrijn de beschadigingen en de daardoor ontstane vermindering van de drijfkracht dus zoo groot geweest, dat tegenstander geen andere keuze bleef dan het schip op het strand te zetten. HOUTSCHAARSCHTE IN U.S.A. De toenemende houtschaarschte in de Ver. Staten noodzaakt tot sterke beper king van het houtverbruik. Men heeft een lijst opgesteld van 26 artikelen, waarvan de vervaardiging voorshands geheel verboden wordt. Daaronder treft men aan landbouwwerktuigen, booten, meubels, muziekinstrumenten, ladders en houten huizen, welke laatste tot op he den door bepaalde fabrieken zoodanig worden vervaardigd, dat men ze ter plaatse alleen had te monteeren. JODEN TREKKEN NAAR ROME. Bij het begin van den oorlog had Rome 12.000 joodsche inwoners, welk getal bij den intocht der geallieerden tot 4000 geslonken was,. Intusschen is het reeds weer tot 7000 gestegen. CONFERENTIE VAN VIER OP 12 AUGUSTUS. Londen, 30 Juli (Reuter). De eerstvolgende conferentie van ver tegenwoordigers van de Ver. Staten, Groot-Brittannië,. de Sovjet-Unie en Tsjoeng-King China zal op 12 Augustus te Washington beginnen. Naar men ver klaart zou dit aldus beslist zijn op voorstel van de Amerikaansche regee ring. PLANNEN VAN FORD, Henry Ford heeft medegedeeld, dat de Ford-fabrieken na den oorlog een se rie particuliere auto's zullen produoee- rén voor een verkoopprijs van 500 dol lar. In deskundige Amerikaansche krin gen trekt men het ten sterkste in twij fel, of deze prijs met het oog op de na-oorlogsche loonsverhoogingen en prijsstijgingen zal kunnen worden ge handhaafd. SNEEUW IN NOORD-ZWEDEN. In Noord-Zweden is reeds de eerste sneeuw gevallen. Na een korte hittegolf in het begin van Juli schijnt de zomer reeds nu Zweden den rug te gaan toe- keeren. DAGELIJKS 13.5 MILLIOEN POND. Naar de kanselier van de Britsche schatkist Sir John Anderson, in het Lagerhuis verklaarde, bedragen de da- gelijksche -oor logs uitga ven van Enge land 13.5 mill. pond. BRITSCHE HULPTROEPEN. Naar de Egyptische pers meldt, heb ben de Britsche militaire autoriteiten het voornemen, een aantal Koerden, Irakkeezen. Iraneezen en Syriërs in te lijven bij de Britsche troepen in het Nabije Oosten. Volgens de Egyptische bladen zouden dezie troepen in het bijzonder, op het gebruik van dolk en sabel worden afgericht. TAAIE TEGENSTAND DER FINNEN Helsinki, 31 Juli (D.N.B.). Het Finsche weermachtbericht luidt: Op de Karelische landengtewerden bij Ihantala, Vuosalmi en aan de Vuoksen vijandelijke aanvallen afgeslagen. Onze zware wapenen beschoten met succes vijandelijke groepeeringen. Van dep Zuidelijken sector van ons front Noordoostelijk van het Ladoga- meer niets te melden. Zuidoostelijk van Loimolanjaervi werd een vijandelijke tank vernield. Zuidoostelijk van de Tol- vajacrvi werden vijandelijke aanvallen afgeslagen. Noordelijk daarvan werd de taaie verdedigingsstrijd tegen den aan houdenden vijandelijken druk, die door sterke luchtstrijdkrachten gesteund wordt voortgezet. Bij Romaejactvi en Noorde lijk van de Ilajanjacrvi geen resultaat. Twee vijandelijke tanks werden vernie tigd. Zuidelijk van de Ilanjanjaervi werd een doorbraakpoging van een vijandelijk bataljon dat reeds in onze stellingen was binnengedrongen, door een' tegen aanval tot staan gebracht. In de richting van Rukajaervi niets bijzonders te melden. In de zee-engte der Koiviste-eilanden werd een vijande lijk wachtvaartuig vernield, door onze jagers en luchtdoelgeschut werden elf vliegtuigen neergeschoten. BRANDSTOFFENREGELING VOOR HET STOOKSEIZOEN 1944-45 De hoofden van gezinnen, welker woonkamers uitsluitend door middel van een eentrale verwarminginstallatie kun nen worden verwarmd, zullen binnen kort in de gelegenheid worden gesteld met gebruikmaking van het formulier MD 39303 een toeslag vaste brand stoffen op de reeds verstrekte brand- stoffenkaart T 405 aan te vragen. Het aanvraagformulier MD 39303 zal op door den distributiedienst nader bekend te maken tijdstippen verkrijgbaar wor den gesteld en moet na invulling weer bij dezen dienst worden ingeleverd. De voorwaarden, welke moeten wor den vervuld, wanneer men voor dezen toeslag in aanmerking wenscht te kó men, zijn dezelfde als die, welke voor de sfcookseizoenen 1942-43 en 1943-44 hebben gegolden. Men onthoude zich dus Van het indienen van een aanvraag, wanneer hierop voor hetzelfde pand reeds vroeger afwijzend werd beschikt. Met het aanvraagformulier MD 393-03 kunnen tevens vaste brandstoffen wor den aangevraagd ten behoeve van ruim ten voor bijzondere doeleinden, gelegen in een perceel of perceelsgedeelte, waar voor reeds een brandstof fenkaart T 405 is verstrekt. Dit geldt alleen voor die gevallen, waarin de' voor de uitoefening van beroep, bedrijf of dienst bestemde ruimte kleiner is dan de totale voor gezinsgebruik bestemde woonruimte. De formulieren MD 393--03 zullen ook voor de hier bedoelde categorie van ver bruikers na plaatselijke bekendmaking door den distributiedienst worden ver krijgbaar gesteld. Voor pensionbedrijven err kamerver huurders zal, zooals reeds eerder is be kend gemaakt, een afzonderlijke regeling worden getroffen, waarover te zijner tijd bijzonderheden zullen worden ge publiceerd. AARDAPPELRANTSOEN TWEE KG. In verband met verschillende omstan digheden is het aardappelrantsoen t. en m. morgen 5 Aug. gesteld op 1 kg per bon en verkrijgbaar op de bonnen 32. De bonnen toeslag 32 geven recht op' het koopen van een halve kg aard appelen per bon. Van 30 Juli af zal op bon Algemeen 190 een extra-rantsoen van 250 gram peulvruchten worden verstrekt. Het pu bliek dient genoegen te nemen met de soort peulvruchten, welke in den win kel voorradig is. BONNEN VOOR MOTORBRANDSTOF Van 1 tot en met 31 Aug. 1944 geeft elk der bonnen „Generator-anthraciet twee en dertigste periode" recht op het koopen van 1 hl. (max. 75 kg) anthra- c iet nootjes IV of V gedurende hetzelfde tijdvak geeft elk der bonnen „Genera- terturf twee en dertigste periode'-' recht op het koopen van 50 stuks baggerturf. Van 1 tot en met 31 Aug. 1944 geeft elk der met 50ste periode gemerkte bonnen voor motorbrandstof, zoowel de A- als B-bonnen, recht ope het koopen van de pp de bonnen vermelde hoeveel heid motorbrandstof. Van 1 Augustus 1944 af tot nader order reiken de distributiediensten 2l2lh houders v an door de Rijksverkeersin spectie uitgegeven machtigingen, nieuwe generatortut fcokesbonnen uit, die paars gekleurd zijn en voorzien van drie strookjes, waarop de afmeting vermeld staat, n.l. 1/5,. 5/20, 20/40. Deze bonnen geven recht op 10 kg turfcokes van de op de strook ie* aangegeven afmeting, voorzoover deS u?° f■I,ri€t zlJ'n doorgestreept met inkt of anihnepotlood. Op deze bonnen uer\erKoopers van de vier groote hen ke^De ^J'en dC tu r* coLesT betrek -

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1944 | | pagina 1