A. VERSCHUUR-B A ERT Turkije breekt met Berlijn Botermarkt 0 84, Tel. 72, Heusden BONNENLIJST Gevonden en verloren voorwerpen Officieële Berichten Officiëele Landbouw mededeelingen Plaatselijk Nieuws LET OPI1 Ook gij behoort bij ons! Uit de geschiedenis van Zaltbommel. DROGISTERIJ roor de Provincie Noord-Brabant De voeding van onze konijnen Let op den Coloradokever Wie krijgt een jachtacte? Oogstloonen voor de provincie Noord Brabant REDE VAN CHURCHILL. HEUSDEN. AALBURG. ALMKERK. EETHEN. MEEUWEN. NEDERHEMERT. SLEEUWIJK. VEEN. Bonnen welke vervallen Europa is in oorlog! Diverse artikelen Toelichting op den bonnenlijst. (Wordt vervolgd). Drogerijen Chemicaliën Ziekenverplegingsartikelen Toiletartikelen Veegeneesmiddelen Borstelwerk VRAAGT VOORTAAN HET NIEUWE KINDERVOEDSEL DAT TIJDELIJK MOLENAAR S KINDERMEEL VERVANGT. VERKRIJGBAAR OP DE RUSTBON ES OP DE BESCHUITBONNEN. Onze ruim 50-jarige erva ring op het gebied van Kindervoeding staat U borg voor de uitstekende kwaliteit van dit nieuwe Molenaar's Kindervoedsel. RUNDVET VOOR KINDEREN. Van 20 Aug. tot en met 30 September a.s. zal op den aanvullingsbon voor kinderen inplaats van boter rundvet beschikbaar worden gesteld. Om voor dit rundvet in aanmerking te komen moet men den bon Boter 36A voor -of op 12 Aug. a.s. bij den slager inleveren. De aflevering van het vet mag van 20 Augustus a.s. af geschieden. Per bon ontvangt men 100 gram rundvet. Zij, die bon Boter 36A niet of niet tijdig bij een slager inleveren ontvan gen geen rundvet. Boter wordt op dezen bon niet verkrijgbaar gesteld. MELKBONNEN OP VRIJDAG OF ZATERDAG INLEVEREN. Zooals bekend, kan met ingang van de distributie periode, die op 6 Aug. begint, het publiek eerst des Maandags op de nieuwe melkbonnen melk betrek ken in plaats van, zooals tot nu toe, reeds des Vrijdags en Zaterdags. Indien men des Maandags en vol gende dagen melk wenscht te betrekken, dient men op den daaraan voorafgaan- den Vrijdag of Zaterdag de bonnen bij den melkhandelaar in te leveren. nen aangevraagde hoeveelheid afge trokken worden van de te verstrekken hoeveelheid zaaizaad voor het komen de seizoen. De wnd. Voedselcommissaris voor Noordbrabant. OPHEFFING ROOIVERBOD LATE AARDAPPELEN. Ingaande 24 Juli 1944 is het rooi- verbod voor alle late aardappelen opge heven. Voor afname via de V.B.N.A. zullen voorloopig alleen de rassen Bintje en Eigenheimer in aanmerking komen. VRIJSTELLING KOOLZAADVER PLICHTING OP ZANDGROND. Aan de bedrijven op zandgrond in de provincie Noordbrabant wordt vrij stelling verleend, van de verplichting 5 pCt. van hun bouwland met koolzaad te betelen. Zij die van deze vrijstelling gebruik maken, zijn verplicht in 1945 hun aardappelteelt ten opzichte van '43 met een gelijke oppen-lakte (dus even eens 5 pCt. van het bouwland) uit te breiden. Niemand behoeft echter meer dan 25 pCt. van zijn bouwland met aardappelen te betelen. Ongeacht het bovenstaande blijft de mogelijkheid be staan dat aan bepaalde bedrijven ook op zandgrond een verplichte koolzaad - teelt wordt opgelegd, waarvoor dan ech ter voor ieder geval een schriftelijke lastgeving zal worden verstrekt. Dit gebeurt o.a. voor een beperkt aantal hectaren te scheuren grasland en andere daarvoor geschikte gronden. Uit den aard der zaak wordt voorts ver wacht, dat de zandboeren, die over goede grond beschikken, vrijwillig kool zaad zullen telen. De koolzaadverplich ting voor klei- en zandgronden blijft onverminderd van kracht. BRANDSTOFFEN VOOR KOOKDOEL.- EINDEN. Van 1 Augustus tot en met 30 Sep tember 1944 geeft bon 24 KF van de kookkaart U 405 recht op het koopen van één eenheid vaste brandstoffen met uitzondering van fabriëksturf. De ver bruikers zullen met de op dezen bon aan te schaffen brandstoffen een maand moeten toekomen, daar het in de bedoe ling ligt op 1 Sept. a.s. een vijfden bon van de kaart U 405 aan te wijzen. Snel afdorschen van trwe en rogge. Teneinde de broodgraanvoorziening te verzekeren is het noodzakelijk, dat er zoo snel mogelijk graan gedorscht en ingeleverd wordt. Om dit te be reiken zal aan zelfdorschers eendorseh- plicht worden opgelegd tot een hoe veelheid van minstens 300 kg. per ha. rogge en tarwe te leveren vóór 1 September 1944. tedere zelfdorschfer dient dezen dorsehplicht stipt na te komen. Bovendien wordt om zoo spoe dig mogelijk broodgraan te hebben,; ter bevordering van een snelle inleve-. ring een premie gegeven. Voor tarwe, rogge en gerst van oogst 1944, die vóór 20 Augustus in het pakhuis is ingeleverd, wordt een premie gege-t ven van f 2.50 per 100 kg., vóór 27 Augustus f 2.per 100 kg., vóór 3 September fl.50 per 100 kg.,vóór 10 September f 1.per 100 kg., vóór 17 September f0.50 per 100 kg. Vervoer aardappelen voor volks tuinders. Het vervoer van aardappelen uit volks tuin is vrij, indien aan de volgende voorwaarden voldaan is: a. De tuin moet overeenkomstig de „Bodemproductiebeschikking '42 Volks tuinen zijn geregistreerd. b. Het registratiebewijs moet ten al len tijde kunnen worden getoond. c. Het huisadres van persoonbiewijs en registratiebewijs moet eensluidend zijn. d. Het vervoer moet plaats vinden: 1langs den kortsten weg van tuin naar huisadres van den eigenaar. 2. op een werkdag (dus niet op Zondag). 3. Van Maandag tot en met Vrijdag tusschen 17.30 uur en een half uur na Zonsondergang, op Zaterdag tus schen 13 uur en een half uur na Zons ondergang. 4. tusschen 24 Juli en 18 Nov. '44. e. Per keer mag maximaal 25 kg vervoerd worden. f. Voor bijzondere omstandigheden kan bij den Pbh. een vervoerbewijs wor den aangevraagd. Bestelbonnen voor gerst en ha ver voor groenvoeder. Zaaizaadhandelaren mogen na 1 Au gustus 1944 geen bestelbonnen voor haver en gerst voor groenvoeder meer honoreeren, doch dienen deze aan den teler terug te zenden. Telers moeten deze teruggezonden, alsmede de nog in hun bezit zijnde niet gehonoreerde bestelbonnen voor haver en gerst voor groenvoeder bij de P.bh.'s inleveren. Bij niet inlevering zal de op deze bon- ELECTRICITEITSRANTSOENEERING De rantsoeneeringspercentages van de navolgende bedrijven zijn met ingang van de eerste meteropneming na 1 Juli 1944 als volgt vastgesteld: kappersbe- drijven: ,50 pCt.winkels en waren- zen: 30 pCt. en hotels, café's en restau rants: 40 pCt. Reeds meermalen is gewezen op de beteekenis van onkruiden als voedsel voor de konijnen. Behalve onkruiden zijn er nog vele andere gewassen, die men aan zijn dieren kan geven. Zij, die de aanwijzingen van den Rijksvoor lichtingsdienst voor de Pluimveeteelt hebben opgevolgd en op verloren stuk jes grond gewassen, zooals aardpeer, zonnebloem, mergkool, boerenkool en selderij hebben verbouwd, kunnen daar van thans reeds profiteeren. De aardpeer kan men evenals de zonnebloem in- haar geheel -dus sten gel en blad opvoeren. De aardpeer, die veel overeenkomst vertoont met de zonnebloem, vormt knollen, die een uit stékend konijnenvcer opleveren. Degroo- te knollen kan men oogsten, doch daar zij gemakkelijk rotten zijn zij in groote hoeveelheden moeilijk te bewaren men kan ze daarom beter in den grond laten zitten en al naar behoefte oogst|e|n. De zonnebloem levert een flinke hoe veelheid groenvoer; daar de zonnebloem pitten veel olie bevatten, vormen zij een bijzonder goed krachtvoer, dat bij uit stek geschikt is voor jonge dieren en zoogende voedsters. Zij kunnen daarom beter tot het voorjaar worden bewaard. Van de mergkool kunnen de over langs doorgensneden stengels, nadat de bladeren zijn opgevoerd, eveneens aan de konijnen worden gegeven. De konij nen eten dteze planten graag. Daar zij echter niet winterhard zijn, moeten zij voor het intreden van den vorst zijn op gevoerd. Boerenkool daarentegen kan men rustig laten staan en tenzij er zeer strenge vorst intreedt Jen ge- heelen winter door voeren. Met wat overleg kan men dus ook in den win ter behalve het kruidenhooi altijd ook nog wel wat groenvoer geven. Wanneer men het nog niet heeft ge daan, dan mag men nu niet langer meer wachten met op elk beschikbaar stukje grond boe re nkoolpla n ten uit te zetten. Selderij kan men meer als een artsenij middel beschouwen. Zoodra men be merkt dat er ook maar iets aan de spijsvertering van het dier hapert kan men door het voeren van selderij mis schien grooter onheil voorkomen. Onze konijnen behoeven dus ook in den winter geen gebrek te lijden, doch het aantal konijnen dat men wil aanhou den moet men aanpassen aan de hoe veelheid voedsel, dat voor de dieren beschikbaar is. Men moet dus straks met niet meer konijnen den winter ingaan dan men zal kunnen voeren. Dit jaar zijn tot in de provincie Utrecht en zelfs in meer noord-oostelijke richting, hetgeen tot nu toe niet het geval was, vele coloradokevers gevon den. Ook thans kan het gelukken de vestiging van dezen kever onmogelijk te maken, als alle plaatsen, waar de kevers zijn terecht gekomen en zich hebben voortgeplant, worden ontdekt. Iedere verbouwer van aardappelen ook hij, die slechts voor eigen gebruik teelt dient er regelmatig op te letten of kevers op zijn gewas dan wel vreterij van larven aan het gewas te bespeu ren zijn. De kevers zijn ruim 1 cm grooot, geel tot bruingeel van kleur met over- langsche zwarte strepen op den rug de larven zijn kenbaar aan een dik ge zwollen lichaam van roode kleur met zwarte stippen op de zijden. Van elke vondst stelle men onmidde.lijk de po litie in kennis, nadat men de vindplaats met een stok of tak duidelijk heeft gemerkt. De toeneming van schadelijk ge dierte bij het rijpen van den oogst doet het belang van het bekomen eener jacht acte weer naar voren komen. Vele scha delijke vogels hebben ailéén respect! voor den klank van het geweer. Groote jachtacten geldig van 1 Juli 194430 Juni 1945 mogen volgens het Nat. Dagbl. worden afgegeven aan le. Ambtenaren van 't Staatsbosch- beheer 2e. personen, die de functie van jachtopziener als hoofdberoep uitoefe nen, tevens onbezoldigd rijks- of ge meenteveldwachter zijn en in het vorig jachtseizoen houder eener groote jacht akte, geldig voor dat seizoen, zijn ge weest. Deze personen moeten bovendien in het bezit zijn eener: „Verklaring vin geen bezwaar", afgegeven door den comm.-generaal der Openbare Vei ligheid 3e. kooikers. Op de aan hen af te geven groote jachtacte moet vermeld staan, dat de acte niet de bevoegdheid inhoudt tot het gebruik van een jacht geweer 4e. de overige personen, die in het vorig jachtseizoen houder waren van een groote jachtacte en die in het bezit zijn eener verklaring van geen bezwaar bovengenoemd. Van deze -acte mag door de laatst genoemde groep alléén gebruik ge maakt worden in de provincies Drenthe, Overijssel, Gelderland, Utrecht, Noord- Brabant en Limburg. Dit laatste wordt op de jachtacte aangeteekend. Van deze aanteekening zijn de ove rige genoemde groepen vrijgestebld, als mede de functionarissen der Ned. Ja- gersvereeniging, ambtenaren van het Staatsboschbeheer en jachtopzieners als mede functionarissen der Ned. Jagers- vereeniging mogen in de 5 overige provincies slechts van de acte gebruik maken binnen hun ambtsgebied of het terrein, waarvoor zij zijn aangesteld. Het afgeven van kleine jachtacten tot het vangen van waterwild met net ten is niet toegestaan. De Gemachtigde voor den Arbefd heeft de navolgende tariefloonen voor het oogsten van bepaalde akkerbouw producten voor het jaar 1944 voor de provincie Noordbrabant vastgesteld: Het loon bedraagt voor vlastrekken naar gelang van plaatselijk gebruik: op bandmaat 50 cm 5 Handvol per 100 schranken f 1.25 tot fl.40 of per ha f 60 tot f 75voor binden en op- hokken naar gelang van plaatselijk ge bruik; per 100 schranken f 0.30 tot f 0.40 of per ha f 17.50 tot f 22.50; voor zichten, binden en ophökken op zandgrond van tarwe, gerst en haver f 35 iper havan rogge f 33 per ha; voor zichten, binden en ophokken op klei grond van tarwe, gerst, haver en rogge f 35 tot f 45 per havoor ophokken achter den zelfbinder van rogge f 4 tot f 6 per ha., mits het aantal losse schoo- ven niet meer dan 100 per ha be draagt; voor zichten van erwten f 18 tot f 24 per havoor plukken vroege erw ten f 0.035 per kg, voor plukken late erwten f 0.03 per kg. De loonen voor de verschillende oogstwerkzaamheden zijn voor elke pro vincie afzonderlijk bepaald. Ook voor Limburg zijn thans loonen vastgesteld. Voor de provincies Groningen en Fries land worden de loonen bovendien on derscheiden naar gelang van de streek, waarin de bedrijven gelegen zijn. Ove rigens is de tekst der beschikking na genoeg gelijkluidend aan die van 1943. De regeling trad in werking op 24 Juli 1944. Het besluit door het parlement aangenomen Ankara 2 Aug. (D.N.B.). De Turk- sche Nationale Vergadering heeft, naai de zender Ankara meldt, het voorstel der regeering tot verbleking der eco nomische en politieke betrekkingen met Duitschland aangenomen. De Turksche premier, Saradzjogloe, had gisteren voor de parlementsfractie der republikeinsche volkspartij een re de gehouden, waarin hij zeide, dat! Turkije altijd heeft getracht de belan gen van het land te behartigen en buiten het conflict te blijven. Hij gaf daarna een kort overzicht van de ge schiedenis van dezen oorlog, van de aansluiting van Oostenrijk tot aan de capitulatie van Frankrijk. De vriend schap, die Turkije met Engeland ver bindt, zoo zeide hij, is voor het land aanleiding, het door Amerika gesteun de voorstel van Engeland tot verbre king der economische en politieke be trekkingen met Duitschland aan de na tionale vergadering voor te leggen en haar besluit af te wachten. van het vliegend personeel de verliezen der luchtvloot die der andere weer- machtsdeelen verre zouden overtreffen. Ook de verliezen der Amerikaansche luchtmacht zijn buitengewoon zwaar. Stockholm, (D.N.B.). In zijn Woensdag in het Lagerhuis uitgesproken rede heeft Churchill zich bijna geheel bezig gehouden met het geven van een uiteenzetting van den oorlogstoestand. De quintessence van zijn uiteenzetting was, dat de Gealli eerden op het oogenblik in de lucht,j ter zee en onder water de meerderheid hebben. De verliezen door het optre den der vijandelijke duikbooten sedert het begin van 1944 noemde hij, verge leken met die van de vorige jaren zon der beteekenis. Hij wees er echter op, dat te allen tijde de mogelijkheid be staat, dat het probleem van den duik bootoorlog weer accuut wordt. Vojorts noemde hij het „te allen tijde moge lijk", dat de Duitschers een relatief voordeel met hun luchtwapen kunnen behalen. Engeland mag derhalve in zijn inspanningen voor zijn luchtwapen niet „onbehoorlijk verslappen", om zijn krach- tenpotentieel in andere kanalen te lei den. Wij moeten, zoo verklaarde Chur chill, ten aanzien van de mogelijkheid van onverwachte en onzekere dingen, die in de toekomst kunnen opduiken* zeer waakzaam zijn. Voorts herinnerde hij nogmaals aan de in Januari 1942 in Washington afgelegde verklaring, dat Duitschland beschouwd moet worden als de voornaamste vijand en dat slechts een minimum der noodzakelijke krachten voor de operaties tegen Japan moest worden uitgetrokken. In dit verband bracht Churchill groote hulde aan de Amerikaansche inspanning in Oost-Azië. Wat den veldtocht in Birma betreft verklaarde hij slechts, dat die in bij zonderheden moeilijk te volgen is; In- üië is wederom een jaar met succes te gen een invasie verdedigd. Betreffende de gevechten in Europa verklaarde Churchill o.m. dat men een heel boekdeel vol zou moeten schrijven om de geschiedenis, van den overtocht over het Kanaal en de landing op Franschen bodem na te vertellen. Churchill heeft verklaard, dat tot dus ver tengevolge van het vuur der Duit- sche V 1 4735 dooden en ruim 14.000 zwaar gewonden zijn gevallen. Boven dien zijn een groot aantal personen lich ter verwond. 17.000 huizen zijn ver woest en 800.000 beschadigd. Bijna een millioen menschen hebben bij de evacu atie van Londen steun gekregen. Belangwekkend waren de uitlatingen Van Churchill ten opzichte van de ver liezen der Engelsche luchtvloot. Zoo zeide hij, dat in verhouding tot het aantal in den strijd geworpen mannen Woensdag 9 Aug.a.s. 's avonds om 7.30 uur zal in de Ned. Herv. Kerk een bijzondere dienst worden gehou den, waarin gesproken wordt over het geen thans in de Kerk gaande is inzake de ontwerp-regeling voor een Generale Synode -Mej. J. v. Bommel te Hedikhui- zen slaagde bij het te Eindhoven ge houden examen als verpleegster. Den lSden Augustus a.s. is het 25 jaar geleden, dat de heer J. Mein- ders, eertijds in onze gemeente, thans woonachtig in Waalwijk, als ambtenaar in dienst trad bij den Raad van Ar beid. Al deze jaren heeft hij in het Land van Heusden en Altena en de Langstraat, de belangen van de Rijks- verzekeringswetten behartigd is daar door in deze streek algemeen bekend en heeft er vele vrienden verworven. Het zal den heer Meinders dien dag dan ook niet aan belangstelling ontbreken. Aan de dam-simultaanseanee, welke Zondag te Vlijmen in „Het Nieu we Centrum", door A. de Graag al hier werd gegeven, namen 34 spelers deel. Door den simultanist werden 32 partijen gewonnen, één partij ging ver loren aan A. van Eggelen te Vlijmen en één partij eindigde in remise tegen T. van Oord te Nieuwkuik. Gezien de sterke en talrijke deelname een mooi .resultaat. Piintenverhouding 653; percenta ge 96; duur per partij plm. 7i/g min. Zaterdag 5 Aug. is er des avtonds van half 8 tot 9 uur (torent.) in de consistorie der HervL Kerk alhier gelegenheid tot het betalen van zit- plaatsengelden over 1944. Gistermiddag brak brand uit in de schuur bij H. de Waal. De brand weer uit Genderen, die was gewaar schuwd was spoedig ter plaatse en wist uitbreiding te voorkomen, zoodat het woonhuis, bewoond door 2 gezinnen, dat in de onmiddellijke nabijheid gtaat, behouden kon blijven. De schuur brand de geheel uit. De spuit uit Wijk, d.e iets later arriveerde nam de nablusschihg over. Dezer dagen slaagde te Til burg voor het examen vakbekwaamheid schilder de heer G. Verhoeven alhier. Hij genoot zijn opleiding bij1 den heer A. J. Mens te Tiiburg. De plaatselijke voor-keuringen van geiten zullen dit jaar worden ge houden als volgt: Op Donderdag 10 Aug. 1944 11 u. te Meeuwen bij A. D. v. Buuren; 2 uur te Bab.-Broek in de nabijheid van het brandspuithuisje4 uiur te Gende ren bij E. v. d. Beek. Vrijdag 11 Aug. 10 u. te Heesbeen bij C. H. v. E verdingen; 11.30 u. te Eethen bij A. J. Bell en 2.30 u. te Drongelen op „den Assem". De kringkeuring te Eethen zal wor den gehouden op Donderdag 17 Aug. des nam. 2 u. op het terrein achter de school te Eethen. De aangegeven uren zijn wettelijke tijd. Onze geachte predikant, Ds. Boezer, maakte Zondag j.l. bekend, dat hij voor het beroep naar Eist (U.) had bedankt. A.s. Donderdag 10 Aug., des nam. half vier en 's avonds half acht, hoopt voor de Ger. Gemeente op te treden, Ds. Lamain uit Rijssen.- Op Dinsdag 8 Aug. a.s. zal door de Afdeeling Land van Heusden en Altena der Nederlandsche Pomologische Vereen, te Meeuwen, onder leiding van den WelEd, Heer Gerritsen, Rijkstuin bouwconsulent te Geidermalsen, een extyjrsiedag worden gehouden naar ver schillende fruitteeltbedrijven in deze streek. Achtereenvolgens zullen bezocht wor den de bedrijven van de heeren C. van Everdingen te Heesbeen, J. C. Wink te Wijk, H. Kleinloog te Genderen, B. Spuibroek te Drongelen, D. van Buu ren en Jac. de Haan te Meeuwen. (Eiland). Op 11 Aug. a.s. hoopt het echtpaar G. de Weerd-Dammers haar 40-jarige echtvereniging te her denken. Voor het examen ULO slaag den te Dordrecht de heeren P. v. d. Bend, W. Geenen en J. Verhoeven. In de Herv. Kerk alhier werd in de collecte voor de kerk een gift van 10 gulden aangetroffen. In de maand Juli werd op het postkantoor alhier ten gunste van de Rijkspostspaarbank ingelegd f 8107,73 en terugbetaald f 100. Ingaande 25 Juli j.l. is de dienstregeling van de veerdienst Go- rinchemSleeuwijk gewijzigd als volgt: Werkdagen: Vertrek van Gorinchem 6.15, 6.45 en 7.15 en verder om het half uur tot en met 19.15 en vervol gens om 20.15, 21.15 en 21.45 uur. Vertrek van Sleeuwijk: 6.30, 7. 7.30 en verder om het half uur tot en met 19.30 uur en vervolgens om 20.30, 21.30 en 22.uur. Zondagen: Vertrek van Gorinchem 7.45, 8.45 en verder om het uur tot en met den dienst van 18.45 uur en vervolgens om 19.15, 20.15, 21.15 en 21.45 uur. Vertrek van Sleeuwijk 8.9. en verder om het uur tot en met den dienst van 19.uur en vervolgens om 19.20.30, 21.30 en 22.uur. Dinsdag 8 Aug. nam. 3 uur en 'savjbnds 7 uur (wett. t.) zal D.V. al hier voor de Geref. Gem. optreden Ds. Lamain van Rijssen. De dames Corry en Ina Jis- koot slaagden op 29 Juli 1944 te Tilburg voor het diploma kantoor-ste nografie „Systeem Groote" in de Ne derlandsche Taal, snelheid 130 letter grepen per minuut. Zij genoten hun opleiding bij de Eerw. Zusters te Besoijen, op Zaterdag 5 Aug. 31-32 Brood. 31-32 Beschuit. 182-183 Brood, bloem of gebak. 184 Gort. 185 Gemengd meel. D 60 Reserve, Gort. E 60 Reserve, Kindermeel of Voedings suiker. 31 A en B Boter. 186 Kaas. 31-32 Melk en Taptemelk. 31-32 Vleesch. 32 Aardappelen en Toeslag aardappelen. 187 Suiker. 188 Jam. 189 Vervangingsmiddelen. C61, D64, E 61 Reserve Kinder - drankpoeder. 31 Versnaperingen. 31-32 Tabak. 179 Eenheidstoiletzeep. 180 Waschpoeder of Eenh.toiletzeep. C 58, D 58, 58 Res., Waschpoeder of Eenheidstoiletzeep. 59 Res., Toiletzeep. 153 Alg., C 50, D 50, E 50 Reserve. Waschpoeder. voor de 9e periode 1944 (1e helft) 6 AUGUSTUS tot en met 19 AUGUSTUS PEK BON 33-34A Brood of gebak 4 rants. 33-34B Brood of gebak 1 rants. 33-34 Beschuit 1 rants. 201-202 Alg., Brood, bloem of gebak 1 rants. 200 Alg., Peulvruchten 250 gram 199 Alg., Roggevlokken of Havermout 250 gram 200 Alg, Peulvr. en 199 Alg. Roggevl. of Havermout geldig t.m. 2 Sept D 65 Reserve, Gort 250 gram E 65 Reserve, Kindermeel of Voedingssuiker 250 gram 198 Alg., Vermicelli 100 gram 33 A Boter, Boter 125 gram 33 B Boter, Boter 125 gram 32 A Boter, Boter (geldig t.m. 19 Aug.) 125 gram 197 Alg., 20 pl. of magere Kaas 100 gram 33-34 Melk 33-34 Taptemelk 33-34 A Vleesch 33-34 B Vleesch De beveiliging van de kusten en de bestrijding van den vijand vergen de hoogste inspanning van den soldaat en den arbeider. Het front heeft wapens,, munitie en voedsel noodig. iederen dag weer. Het luchtwapen van de Duitsche weermacht is een groote afnemer. Te dien einde is er een speciale transport organisatie geschapen, welke alles, wat het luchtwapen noodig heeft, aanvoert. Deze organisatie draagt den naam van NSKK-gruppe Luftwaffe. Reeds honderdduizenden kilometers hebben de groote NSKK-vrachtauto's, waarop nu eens bommen van 2000 kilo, dan weer mudzakken aardappelen of andere levensmiddelen, door geheel Eu ropa afgelegd. Het grootste aandeel in deze organisatie hebben de Nederlan ders. Duizenden vrijwilligers staan in de NSKK-regimenten Nederland, waar van het grootste deel van het kader eveneens uit Nederlanders bestaat. Deze mannen hebben zich door hun schit terende prestaties als chauffeur. ,maar niet minder als soldaat, reeds in enkele jaren een uitstekenden naam bij de hoog- s'te leiding van het NSKK verworven. Iedere gezonde Nederlander tusschen 17 en 45 jaar of hij al dan met kan autorijden, doet niet ter zake kan zich melden voor het regiment Ne derland der NSKK-gruppe Luftwaffe. Het spreekt vanzelf, dat er behalve aan chauffeurs ook behoefte is aan koks, verplegend en administratief personeel, enz. Na een korte oefening in het ge bruik der wapens en een opleiding tot chauffeur:* of» monteur op een motor- school van het NSKK kunnen de man nen hun plaats in de kolonnes inne men. Over zijn achtergebleven gezin kan Üe NSKK-vrijwilliger geheel onbezorgd zijn. Voor hem en zijn gezin gelden n.l. in alle opzichten dezelfde regelingen als voor de Duitsche soldaten. Er wor den ex tra-levensmiddelen en -kolenbon- nen verstrekt, etc. Vrouw en kinderen kunnen zoo noodig in mooie rusthui zen gedurende eenigen tijd worden op- nomen, terwijl bij voorkomende moei lijk heden een speciaal daarvoor aange stelde verbindingsstaf hulp verleent. De NSKK-gruppe Luftwaffe zal nu de laatste phase van den strijd, naar het zich laat aanzien, weldra zal aan breken, op volle toeren moeten draai en. Daarom is het zaak, de gelederen tijdig zoo hecht mogelijk te maken. Meldt U bij het werfkantoor der NSKK-gruppe Luchtwaffen, Lange Vij verberg 10, -Den Haag, want: OOK GIJ BEHOORT BIJ ONS! GEVONDEN: een actetasch. Terug te bekomen bij den fostcom- mandant te Wijk. GEVONDEN: een parapluie. Terug te bekomen bij den Postcom- mandant te Wijk. GEVONDENtusschen Waalwijk en het Drongelsche Veer, een dames Wind- jackTerug te bekomen bij A. Ro- mijn D 46, Almkerk. VERLOREN: Een bruine Demi-re genjas aan de Spieringsluis. Tegen f 10 belooning terug te bezorgen bij R. Erlings Wijnstraat 101, Dordrecht. VERLORENEen beige ceintuur. P. de Rover, Sleeuwijkschendijk, Werken dam. VERLOREN: Een gele ceintuur van een mantel. Wed. G. Duizer, Uitbrei ding 10, Werkendam. I8/* liter I8/* liter 100 gram 25 gram 500 gram 250 gram 150 gram 196 Alg., Suiker 195 Alg., Jam 33 Versnaperingen 33-34 Tabak, Sigaren, Tabak of Cigaretten 1 rants. 194 Alg., Eenheidstoiletzeep 1 rants. C 66,.Di66, E 66 Res., Waschpoeder 1 rants. E 67 Rès., Toiletzeep 1 rants. Zeep en Waschpoeder geldig tot 2 Sept. Bijzondere Rantsoenen B 68, C 68, D 68, E 68 Reserve, Boter 125 gram Op deze bonnen mag reeds op 4 Aug. van des middags 12 uur af worden gekocht, uitgezonderd vleesch, aardappelen, melken taptemelk. Alle bonnen zijn geldig tot en met 19 Aug., behalve voor zoover hierboven een andere datum is vermeld. Geldig t.m. R05 Tabak, Scheerzeep 45 gr. Petroleum 29, bonkaart U 403 1 liter per bon 60 bonk. S 121 en 70 bonk. S 221, 300 gram kaarsen Brandstoffen 29, 30, 31 en 32 BV 1 eenheid 23 KF (kookdoeleinden) 1 eenh. 24 KF (kookdoeleinden) 1 eenh. „Brandstoffen" 1e-4e periode 1 eenh. met uitz. v. fabriëksturf 2 Sept. 14 Aug. wordt nader bekend gemaakt 30 Nov. 31 Aug. 30 Sept. 30 April 1945 Niet alleen bonnen, maar ook geld hebben onze huismoeders noodig om eten te kunnen koopenoffert voor haar aan Winterhulp. Giro 5553. Van 6 Aug. tot en met 2 September, derhalve gedurende een tijdvak van 4 weken, geeft bon Algemeen 200 recht op 250 gram peulvruchten. Bon Alge meen 199 geeft gedurende dit tijdvak recht op 250 gram roggevlokken of voor zoover voorradig havermout e.d. Bon 193 Algemeen wordt niet aan gewezen en kan derhalve worden ver nietigd. VII. De Jezuiet Carel Scribanius breidde de woorden uit. Vertaald luiden ze: „Ik zit vast en bedenk mij 'tusschen Melk en Bloed Wat vreugde meerder is, der Zijd' of Borsten Vloed. Zie ik de Borsten aan, zoo spreek ik: Heil'ge Moeder! Verleen mij toch de vreugd van, uwer Borstenvoeder. Zie ik de Wonden aan, zoo spreek ik Heilig Kind! Tot Uwer Wonden vreugd ben Ik veel meer gezind. Ik weet wat ik zal doen (is 't anders toegelaten) Met mijne regterhand 4vil ik de Borsten vaten. Krijg ik dan nog verlof, zoo grijp' ik ook daar bij, Met mijne slinkerhand, de Wonden van de Zij Ik \yil de Moeders Melk en 't Bloed des Zoons vermengen Geen beter Medicijn kan iemand mij toebrengen". Ook Lambertus Barlaeus of Van Baar- le was een Bommelaar. Als predikant van het gezantschap met den Baron van Langerak, ging hij naar Frankrijk. La ter werd hij rector der Scholen van Amsterdam, daarna professor in de Grieksche taal te Leiden. Een andere Barlaeus stierf als rector te Bommel. Thomas Lineus, die liever Buschius of Van den Bosch genoemd werd, „om dat .jjommel het Burgundisch Juks des tijdes hadde afgeworpen," verwierf den titel van rechtsgeleerde. Sommigen plaatsen ook Martin Schoock, geboren 1 April 1614 op de lijst van Bommelaars. Hij beoefende met groote voorliefde de theologische we tenschap. Zijn familie had hem bestemd voor den rechtsgeleerden stand. Boe ken, die hem voor studie weiden ge zonden, verruilde hij voor theologische werken. Zeer jong nog wordt hij pro fessor te Utrecht. Latter doceert hij Logica en Physica te Groningen. Te Frankfort a. d. Oder beroepen, werd hij professor en keurvorstelijik historie schrijver en Raad. Hij heeft „kragtig veel geschreven", b.v. een verhandeling over „de Turf, over het Bier, o\jer de afkeerigheid tegen de Kaas, eene over het Eij en het Kuiken en. diergelijke." In de maand Februari 1608 werd te Bommel geboren Andreas Essenuis, die later professor iit" de theologie is ge worden. Vergeten moet niet worden, Willem Cup, gesproten uit een aanzienlijk ge slacht, later afgevaardigde bij den vre deshandel tusschen de hertogen Karei en Willem van Kleef, waarbij Gelder land kwam aan het huis van Bour- gondië. Nog dienen vermeld te worden de ge leerde predikanten Johan Leo, predikant te Bommel en Johannes Fontanus. „Gelijk de Maan onder de mindere Ligten," munt uit onder de krijgslieden „de Marschalk Marten van Rossem (Ros- sum of Rosschem). Sommigen hebben, gedacht, dat de Heer „van Rossum en Poederojen..." „zyne naem zoude hebben van eenen Cajus Roscius die met Julius Caesar gekomen zoude zijn... en een Romeinsch Legioen gecomman,deert hebben en dat die in de Nederlanden gelegen hebben de, aldaar was blijven wonen, en een Huis gebouwt en dat Huis na zijnen naam Rosschum genaamd hadde zoo veel aanduidende, als het Heins of Hues van Roscuis;.. dog dit is een gissinge zerkerder is dat het Geslagt van Ros sum zeer oud en aanzienlijk is, en daar van Geboorte voor handen en al beroemd sedert Anno 1280 tot den Jare van 1595... Hij zag 's-Werelds Ligt binnen Bommel in den Jare 1478". De keizer stelde hem aan tot „Generaal over de Nederlandse Heirmagten." Een puntdicht werpt wel eenig licht op zijn bekwaamheid „Amersfoort was een kamp vol Stieren, Keizer nog Koning kon haer Reyeren. Maar toen Marien van Rossum quam, Die maakte van ieder Stier een Lam". Hij werd begraven in „het Kerkske van zijne Hatelijkheid Rossem in de Bommelerweerd." Ten tijde van Mendoza werd zijn graf door een Spanjaard ge opend (waarschijnlijk, omdat die dacht, dat jie overledene tijdens zijn leven een groot ketter was geweest), het lichaam werd uit de kist gehaald, „dog op het verwyt van een ander Spanjaard, voort weder in zijn plaats gezet, daar men aan beide zijne zijden twee Busko gels vond, zoo dat hij zelfs na zijn Dood vuur en vlam scheen te blazen: gelijk ook zijne Huizinge tot Arnhem bij hem getimmerd en bewoond, als nog eenige Nikkers en Veldduivelen met Horens op de Kop, gewapende Krijgslui den en andere vrezelijke dingen vat* buiten is vertonende".

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1944 | | pagina 2