Vrijdag 25 Aug. 1944 voor het Land van Heusden en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard No. 6409 Beëediging van Landstormers. Buitenlandsch Overzicht Officiëele Landbouwmededeelingen Land- en Tuinbouw Ook gij behoort bij ons! UITGAVE: FIRMA IJ. VEERMAN, HEUSDEN INT. TEL. 19, POSTREK. 61525 Nationaal Socialisten laten het hoofd niet hangen. DOODVONNISSEN. WORSTELING OM DEN TIJD. Hebt U alle voorzorgsmaatregelen op het gebied van de zelfbescherming in uw huis getroffen? voor de Provincie Noord-Brabant Buitenland Denkt aan „MOEDER EN KIND" huis-aan-huis-collectie 23 t/m 30 Aug. DOK GIJ BEHOORT BIJ ONS! Dit blad verschijnt Vrijdagmiddag Algemeen Redacteur: J. H. ROZA - HEUSDEN NIEUWSBLAD und VAN ALTEHA Abonnementsprijs per 3 maanden franco per post beschikt f 1 >30 bij vooruitbetaling Afzonderlijke nummers 11 cent Advertentiën24 m.M. f 132; elke m.M. meer 51/* cent Advertentiën worden tot Vrijdag morgen 9 uur ingewacht De snelle Amerikaansche tangbewe ging, die zich uit de doorbraak bij Avranches ontwikkeld had, en in gealli eerde leidende krngen zulke hooge ver wachtingen had gewekt, men meende reeds een aanzienlijk deel der Duitsche pantserdivisies machteloos te hebben ge maakt -moest tusschen Falaise en Argenton worden gesloten. De Canadee- sche stoottroepen, die daartoe uit het Noorden aanvielen, werden echter door zware Duitsche tegenaanvallen in oos telijke richting weggedrukt, en ook de uit het zuiden opstuwende Amerikanen slaagden er niet in, den omsingelings- ring af te ronden. Daardoor hebben de Duitsche troepen kans gezien om ze'lfs ook nog een deel van hun zware wapens die men practisch reeds had afgeschre ven, mee te nemen. Intusschen blijft het feit, dat d(S' Amerikaansche stoottroepen vorderin gen maken in twee richtingen, namelijk naar den middenloop van de Seine en naar de middenloop van de Loire. Vermoedelijk zullen de Amerikanen er alles op zetten, om aan generaal- veldmaarschalk bommels troepen te ver hinderen, zich op nieuwe en gunstiger stellingen terug te trekken. Het schijnt in hun voornemen te liggen, zich over de Seine te verplaatsen teneinde te ko men tot een beslissenden slag, die hun den weg naar Noord-Frankrijk en Bel gië zou openen. Het opperbevel van de Duitsche .Weermacht maakte 22 Aug. bekend: In Normandië worden nog meer on- derdeelen van onze uit het gebied ten .Noorden van Argentan doorgebroken gevechtsgroepen achter onze linies op genomen. Bij Lisieux en ten Zuiden van Evreux viel de vijand met sterke infanterie- en pantserstrijdkrachten aan. Na harde gevechten slaagde hij er in om in het gebied ten Westen van Lisieux een pe netratie in ons afweerfront tot stand te brengen,, waartegen tegenaanvallen worden ondernomen. Ten Westen en Noorden van Dreux kon de vijand pas na verbitterde gevechten in Noordelijke richting enkele kilometers terrein win nen. De bij Nantes op den Noordelijken oever van de Seine overgebrachte vijand werd dojpr onze tegenaanvallen tot staan gebracht. Vijandelijke strijdkrachten, die in den sector van de Seine ten Zuiden van Parijs het terrein verkenden, wer den door onze beveiligingsstrijdkrach ten in dfe vooruitgeschoven stellingen afgeslagen. Tengevolge van hun groote meerder heid ter zee en in de lucht konden de .geallieerden in Zuid-Frankrijk reeds op den eersten dag van hun landingen vier diyfetes aan land werpen. In tegenstelling met het karakter van den strijd in Normandië kon ditmaal niet van een intensen Duitschen weerstand worden gesproken. Men vermoedt dat de Duitsche opperbevelhebber, kolonel- generaal Blaskowitz, hier een andere tactiek wil volgen. Tenminste, reeds aan stonds werden de militaire installaties van eenige havens, n.l. van Cannes, Nice en St. Tropez opgeblazen, hetgeen er op schijnt te duiden, dat de werkelijke Duitsche tegenstand verder landinwaarts zal worden geboden, waar men behalve het terreinvoordeel nog bovendien het nut heeft van minder aan het zware1 scheepsgeschut van de aanvallers bloot te staan. Aan weerszijden van de rivier Ar- gens oprukkende, vielen de geallieereden over een breed front tusschen Hyénes en de Verdon, een zijrivier van de Durance, aan. Om verschillende plaatsen in dit bergland wordt zwaar gestreden. Aan het oostelijk front hebben nieu we groote sovjet-ondernemingen tot zware afweergevechten geveerd, in het bijzonder in den noordelijken sector en in het gebied van den Weichsel. Zij werden bloedig afgewezen en ten deele, tengevolge van de Duitsche te genaanvallen naar hun uitgangsposities teruggevvorpen. De versterkte Duitsche tegenstand heeft de Sovjet-Russische mi litaire leiding vermoedelijk onaangenaam verrast. Tengevolge daarvan, of althans in verband daarmede hebben zij her nieuwde pogingen ondernomen, om in het zuidelijk deel van het front suc cessen te bereiken, die hun elders ont houden bleven. Zij ontketenden een mas- sale'if stormloop, die zich in hoofdzaak concentreerde op de gebieden van Tiras pol, Tighina en aan weerszijden van Jassu. Deze aanvallen, die in de rich ting noord-zuid liepen, werden ingeleid door de roode infanterie, welke ech ter voor het geconcentreerde Duitsche vuur ineenstortte. Vervolgens versche nen zware Sovjet pantserformaties, die er in slaagden een penetratie te bewerk stelligen, "welke sterke Duitsche tegen aanvallen ontketende. Dank zij den held- haftigen tegenstand der Roemenen kon een doorbraak tijdig verhinderd worden. Een krachtige poging van het vijfde garde-pantserlegers der Sovjets, om naar Oost-Pruisen door te stoeten, heeft nabij Raseinen tot een pantserslag geleid, waarbij twee Sovjet-pantsercorpsen al hun zware materiaal hebben ingeboet. Indien niet alle voorteekenerf bedrie gen staat er in het gebied van Hengjang een Chineesch tegenoffensief .te wach ten. Tsjang Kai Sjek heeft zich naar Kweilin begeven om krijgsraad te hou den met zijn opperbevelhebbers. Men is doende om de verdedigingskrachten van het Hoenanfront te versterken, waar toe uit vele deelen van het land reser- s vetrcepen worden gerecuteerd. Er schijnt zelfs sprake van 'te zijn, dat daarheen ook Chineesche troepen van het Birmafront zullen worden over gebracht. Volgens Japansche schattingen zou de sterkte der Tsjoengking-Chineesche torepenmacht in Hoenan op ongeveer twintig divisies moeten worden gesteld, waartoe ook 30.000 Amerikaansche sol daten zouden behooren. De Amerikaan sche troepen, die voor het grootstte deel door de lucht zouden zijn aange voerd, moeten voornamelijk bestaan uit parachutisten en artiKlerie. De Ameri kaansche soldaten zouden zijn gecon centreerd bij Koenming en Kweilin, 2 plaatsen die voortdurend worden ge noemd in verband met het Amerikaan sche luchtwapen in China. t In het Valkenburgsche Openluchtthe ater is de Limburgsche Volksdag van de N.S.B. gehouden, waarop de leider van het Arbeidsfront de heer Wouden berg, de heer Vlekke, adviseur van den Leider en Mussert het woord heb ben gevoerd. De Leider zeide o.m.: Europa moet het cultuurcentrum van de wereld blijven. Wij nationaal-socia- listen laten het hoofd niet hangen. Twee jaar geleden hebben de tegenstanders gezegd: En toch wint Engeland. Nu, nu het niet meer zoo goed gaat, zeggen wij: en toch wint Hitier! Zouden wij minder moed en minder geloof hebben dan onze tegenstanders? Onze beginselen zijn juist en na het behalen van de zege praal zal het nieuwe Europa groeien en bestaan uit vrije volken, die in sterke gebondenheid, kameraadschap, vriend schap, trouw en eer zullen samenwerken. Dan zullen wij trotsch kunnen zijn, dat wij in dezen tijd, vaak nog onbegrepen door de groote massa, hebben meege streden voor het bereiken van dit ideaal. Er zal dan een gelukkig Nederland in een gelukkig «Europa zijn. Daarvoor te -strijden is onze taak en onze roeping Daarvoor hebben wij elkaar gevonden en daarvoor blijven wij elkaar trouw. Daarorr^ zullen wij ook gezamenlijk de overwinning beleven. VERB Ü1STEREN. Van 20 tot 26 Aug. Begin 20.45 uur Einde 6.30 uur Van 27 Aug. tot 2 Sept. Begin 20.30 uur Einde 6.45 uur Het bureau van den Wehrmachtbe fehlshaber in den Niederlanden deelt mede Door het Kriegsgericht zijn ter dood veroordeeld 1. wegens poging tot oprichting en bewr pening van een illegale verzetor- organisatie Gerrit van den B o o g e r d, cand. notaris, geboren 22 Augustus 1906 en Antonius Fredericus Slot, smid, geboren 11 September 1918; 2. wegens het maanden lang verber gen van neergeschoten vijandelijke pilo ten en poging dezen bij de vlucht te helpen Martinus Le li velt, timmerman, geboren 18 Januari 1896; 3. wegens spionnage Gustav Karei Fikkert, kantoorbediende, geb. 18 Ja nuari 1906; Eduard K o r r i x, kantoorbediende, geb. 24 September 1908, Franziskus Jacobus Ludwig Tempel, musicjus, ge boren 20 Maart 1898, Friedricht Fritz W i 11 e m s e n, kantoorbediende, geb. 30 Mei 1921. De beklaagde Willem sen heeft in het bijzonder het in hem door de Duitsche weermacht, die hem als kan toorbediende in dienst had genomen, gestelde vertrouwen op grove wijze mis bruikt. Alle doodvonnissen zijn na onderzoek van de mogelijkheid van gratie voltrok ken. In het verleden Ligt het heden In 't nu wat ivorden zal. Bilderdijk. Cornelis Tromp 9.9.1629/29.5.1691. Zoon van M. H Tromp. Kapitein in 1650. Schout bij-nacht in' 1653, na den slag bij Livorno. Later luitenant-admiraal van Hollanden West- Friesland. O/H P. m. Ook thans weer strijden Nederlanders voor Euro pa's vrijheid ter zee, ia trouwe verbondenheid met hun Duitsche kame raden. O/H P. m. Goed voorgaan doet goed volgen! Zet ook Gij U derhalve in voor de toekomst van Uw volk en meldt U als vrijwilliger bij de Kriegsmarine. Aanmelding staat open voor iederen Nederlander van 17-45 jaar en kan geschieden bij de Marine Annahmestelle West, Zweigstelle Niederlande te Utrecht, de aanmeldingsbureaux voor Marine-vrijwilligers te Amsterdam, Kalverstraat 143, en Rotterdam, Nieuwe Binnenweg 98-100, bij alle Hafen-en Ortskommandanturen en bij de Nebenstellen der Waffert SS. Alle gewenschte inlichtingen, zoowel voor dienstname bij de Marine als bij de Waffen SS, worden aan bovengenoemda adressen verstrekt. Rede van Ir. Mussert. Zondagochtend heeft op een groot sportveld in het centrum des lands een indrukwekkende militaire plechtigheid plaats gehad, tijdens welke eenige hon derden leden van den Nederlandschen Landstorm den eed van trouw aan den Führer hebben afgelegd. v Ir. Mussert heeft den eed afgenomen in tegenwoordigheid van SS Obergrup- penführer Rauter den kommandeur van de Landstorm Nederland, SS Standarten- führer Kohlrooser, tal van hooge auto- ritüeiten van staat, partij en weermacht, benevens tallooze familieleden van de jeugdige Landstormers. Nadac de Leider en SS-Obergruppen- fiihrer Rauter de troepen hadden ge schouwd, betrad laatstgenoemde liet spreekgestoelte en bracht o.m. naar vo ren, dat reeds meer dan 20.000 Neder- landsche mannen de thans beëedigdle Landstormers zijn voorgegaan. Met dank baarheid gewaagde SS Obergruppen- führer Rauter van de heldhaftige vastbe radenheid der Nederlandsche vrijwilli gers aan het Oostfront. Hierna nam de Leider het woord. Er zijn in ons vaderland honderdduizen den volksgenooten, die ons min of meer beklagen, minstens ons belachelijk vin den. Over veertien dagen is het immers afgeloopen. Waarom staan wij dan hier vroeg de Leider. Omdat wij innerlijk weten, welk een weg ons volk gaan moet om uit zfjn grooten nood van het heden te worden verlost. Duizenden zijn u reeds voorgegaan, en dat is goed, Het Nederlandsche volk, zal het kunnen leven, moet ook soldaten hebben, die berejd zijn het vaderlandsche erfgoed te verdedigen. De Nederlandsche soldaat van heden en morgen is ètüiter soldaat van de Germaansche weermacht; dat is de zin van het nieuwe Europa, want al leen in Europeesch verband kan een sterk en gelukkig Nederlandsch volk groeien en bloeien. Natuurlijk zouden wij gaar ne zien dat alle Nederlandsche jonge mannen tden Germaanschen wapenrok droegen. Zoover is het helaas nog niet. Gij mijn kameraden, verricht pioniers werk. Zoo ge hier staat, zijt gij niet voor het Oosten bestemd, maar ter ver dediging van den eigen vaderlandschen bodem. Dit uur kan spoedig slaan. Eu ropa's vijanden staan voor de poorten van Parijs. Daarmede naderen zij de ri vier, die in den wereldoorlog een be grip werd van onzegbaren heldenmoed, de Somme, d.w.z. het voorveld der Ne derlanden. Gij zult uw plicht doen, zoo als uw kameraden in Cherkassy, Stalin grad, het Narwafront en overal elders hun plicht mannelijk trouw hebben ge daan. Wij hebben een onverwoestbaar vertrouwen in Adolf Hitler, die door God .geroepen is Europa voor den chaos te bewaren. De mislukte aanslag op zijn leven heeft ons geloof in zijn Eurcpeesche zending nog versterkt. Zoo zij de eed dien gij op hem aflegt, U heilig. Gedenkt uw roeping voor eigen land en volk, voor Germanje, voor heel het avondland. Hierop volgde de plechtige beëedi ging- De strijd tegen de afschietplaatsen van de V I. Aan een beschouwing van den corres pondent over den militairen toestand in Noord-West Frankrijk ontkenen wij het volgende Ook in het geallieerde kamp twijfelt men er op het oogenblik niet langer aan, of van Duitsche zijde wordt hard gewerkt aan nieuwe geheime wapenen die binnen afzienbarentijd in actie zullen treden. Amerikaansche bladen hebben reeds het sensationeel© bericht gebracht, dat zoowel de Engelsche als de Amerikaansche inlichtingendienst hun agenten een maand geleden opdracht hebben gegeven, om zich volledig te concentreeren op de Duitsche geheime wapenen, nl het algemeen gaat men bij ■fijn beschouwingen over de komende Duitsche wapenen van de veronderstel ling uit, dat dezen een beduidend groo teren actieradius hebben dan de VI, zoodat Duitschland, ook in het geval, dat de huidige startbanen van de vlie gende bommen verloren zouden gaan en de V 1 dus volgens Engelsche bere kening onbruikbaar zou worden zijn vergelding tegen Groot-Brittannië zou kunnen voortzetten. Deze overwegingen nu hebben er toe geleid, dat Engeland het als een abso lute noodzaak beschouwt binnen den kortst mogelijken tijd zooveel gebied in Noordwest-Europa te bezetten, dat het geheel of althans zoo goed als geheel buiten de reikwijdte der Duitsche geheime wapenen komt te liggen. Op deze wijze verklaart men te Ber lijn dan ook den herhaaldelijk uitgespro ken eisch van leidende Engelsche per soonlijkheden, dat Noord-Frankrijk, Bel gië en Nederland nog in den loop van dezen zomer moeten worden bezet. Intusschen staat de Duitsche leger leiding voor het feit, dat zij, in afwach ting van de nieuwe wapenen, waarvan door bevoegde sprekers is gezegd dat zij den oorlog een ander aanzien zullen geven, tijd moet winnen. De hoofdinspectie voor de luchtbescherming vraagt MESTCONTRACTEN. De houders van een toewijzing voor een of meer zeugen en de geregistreer- den met een bedrijf van 10-ha. of meer, moeten er nota van nemen, dat zij ver plicht zijn voor 1 Sept. het voor hun bedrijf vereischte aantal mestcontracten af te sluiten. Wanneer zij nalatig blijven om mestcontracten af te sluiten, zullen zij geen hüisslachtingsvergunningen krij gen. Degenen, die verplicht zijn tot het afstuiten van een of meer mestcon tracten en die voor 1 November a.s. geen biggen van eigen aanfok op hun bedrijf hebben, moeten zorgen, dat zij zoo spoedig mogelijk, in elk geval voor 1 Sept. ook de noodige varkens voor mestcontract aankoopen. Na 1 September zal er geen gelegenheid meer zijn tot het aankoopen van varkens, bestemd voor huisslachting of mestcontract. Alle var kens, die na 1 September op de bedrij ven zonder vergunning worden aange houden, zullen zonder pardon inbeslag genomen worden. Aankoopvergunningen voor biggen, bestemd voor huis slachting. Voor burgers, die in 1943 een speci ale toewijzing voor een varken hebben gehad, bestaat de mogelijkheid een aan vrage om een aanlcoopvergunning in te dienen bij den plaatselijk bureauhouder. De termijn tot het indienen van een aanvrage is opengesteld tot 29Aug. a.s. Voorwaarden tot het verleenen van een aankoopvergunning zijn, dat de be trokken persoon minstens 10 are cul tuurgrond heeft, die ook bij de inven-, tarisatie in Mei is opgegevendat het varken op eigen bedrijf kan worden gestald en gemest, terwijl het gezi:n grooter moet zijn dan vier personen. Gezinnen met 4 of minder personen mogen niet slachten, tenzij in combina tie met een ander gezin van 4 of minder •peiaonen, dat eveneens in een der jaren 1934 t.rn. 1943 in het bezit is geweest van een gewone of speciale toewijzing voor een of meer varkens. De burgers dienen er rekening mede te houden, dat zij moet zorgen, dat op de hun verstrek te aankoopvergunningen binnen een week de biggen zijn gekocht en naar eigen be drijf vervoerd. In het algemeen zullen na 1 Sept. geen aankoopvergunningen meer worden verstrekt. Afloop-Melasse voor inkui- lingsdoeleinden. Degenen, die afloop-melasse wen- schen te betrekken voor inkuiling van eiwitrijke groenvoeders, moeten een ver zoek daartoe rechtstreeksch richten aan het bureau van den Prov. Voedselcomm. Afd.: Veevoeder, Spoorlaan 50 te Til burg. Aangezien het beschikbare kwan tum afloop-melasse voor inkuilingsdoel- einden zeer gering is, zullen slechts aanvragen in behandeling worden geno men, totdat het beschikbare kwantum is verdeeld. Opgemerkt zij, dat het sui kergehalte van afloop-melasse geringer is dan van de iu vorige jaren beschik baar gestelde gedenatureerde melasse, zoodat hiervan plm. 25 pCt. meer dient te worden gebruikt. Belanghebbenden wordt aangeraden hun aanvrage ten spoedigste aan bovenvermeld adres in te zenden. Vervoer van telersproducten van teler naar innamepakhuis. De Onderafdeeling vervoer Noordbra bant van het Rijksbureau Voedselvoor ziening brengt hiermede ter kennis van telers van granen, zaden en peulvruch ten, dat het uit oogpunt van economisch vervoer verboden is telerspartijen per vrachtauto naar de innamepakhuizen te doen vervoeren. Het aantal voor leve ring ingeschakelde pakhuizen is zooda nig gekozen, dat practisch in iedere gemeente gelegenheid tot levering be staat, zoodat het vervoer van teler naar innamepakhuis geheel met eigen ver voermiddelen der telers moet plaats heb ben. Vrijstelling scheurplicht 1944- '45 hoogwaardige stamboek- fokbedrijven. Aan een klein aantal hoogwaardige fokbedrijven kan geheele of gedeeltelij ke vrijstelling van scheurplicht 1944-45 worden verleend. Aanvragen hiertoe moeten worden ingediend bij den Rijks- veeteeltconsulent te Ginneken voor 10 September 1944 onder vermelding van de v olgende punten 1. Hoe groot is de uw opgelegde scheurplicht 1944-'45? 2. Hoeveel weiland hebt U thans nog? 3. Hoeveel stuks melkkoeien en jong vee hebt U en zijn deze allen bij het Stamboek geregistreerd? 4. Is uw stal t.b.c.-vrij? 5. Hoeveel jaren zijn uw koeien on der melkcontrole geweest? 6. Hoeveef melk werd door U van 1 Juli '431 Juli 1944 afgeleverd? Hierbij ook te vermelden hoe groot het aantal melkkoeien in die periode was, voor hoeveel personen melk voor eigen gebruik is afgehouden en hoeveel vaars- en stierkalveren in die periode zijn opgefokt. De aanvraagformulieren voor deze vrijstelling worden bij de P.bh's verkrijgbaar gesteld. Niet houdbare aardappelen. 1 Aardappelen, welke wegens ziekte niet langer houdbaar zijn, moeten bij den plaatselijk bureauhouder worden opge geven. Deze aardappelen zullen zooveel mogelijk met voorrang verladen worden. Misgewas aardappelen. Iedere teler van aardappelen is ver plicht, zoodra hij weet, of redelijker wijze moet duchten, dat de opbrengst van den door hem met aardappelen be- teelden grond geringer zal zijn, dan in normale omstandigheden en bij een ge zond gewas kan worden, hiervan opgave te doen bij den plaatselijk bureauhouder waaronder hij ressorteert. De wnd. Voedselcomm. v. N.Br. SCHUIMAARDE- Waar mij van verschillende zijden naar de werking van schuimaarde is gevraagd, meende ik goed te doen, even hierover een artikeltje te schrijven. We weten allen wel dat het een afval productie is van de beetwortelsui kerfabrieken. Het bietensap wordt ge zuiverd door daaraan- kalkmelk *(dat'. is gebluschte kalk met water) toe te voegen. Daarna wordt er koolzuurgas doorheen geleid. Zoo wordt er kool zure kalk gevormd, die met de veront reinigingen neerslaat. Die massa wordt door filtreeren van het zuivere sap ge scheiden. Wat in de filterpersen achter blijft noemt men schuimaarde. Waaraan ontleent deze meststof Hl ar waarde? In de eerste plaats is zij van groot belang voor den landbouw, door haar gehalte aan koolzure kalk, zooals men die b.v. rechtstreeks geeft melj mergel (Dolomiet-mergel, Emkal). Gemiddeld draagt dat gehalte 35 pCt. wat overeenkomt met plm. 20 pCt. on- gebluschte kalk. Een groot voordeel van schuimaar de is, dat de structuur van zware klei gronden er zeer doo 1; verbeterd wordt; dit weten alle gebruikers wel bij erva ring. Maar bovendien bevat ze naast kalk ook nog de andere nopdige voe dende bestanddeelen voor de plarft, n.l. stikstof, fosforzuur en kali. Gemiddeld zit er jn: 0.2 0.4 pCt. N (stikstof), 0.5 1 pCt. P., O- (fosforzuur) en 0.1 pCt. K90 (kali). Als we letten op de respectabele hoeveelheden schuimaarde, die in het Land van Heusden en Altena soms aan gewend worden (vroeger vaak 20 iast per ha.), dan begrijpt ieder, dat de bodem niet onaanzienlijk verrijkt wordt met stikstof en fosforzuur, minder met kali. Een eenvoudig rekensommetje kan ons dat duidelijk maken. Laten we b.v. ver onderstellen, dat 10 last20.000 kg per bunder aangewend wordt. Dan geeft men behalve 7000 kg koolzure kalk 4000 kg ongebluschte kalk bovendien nog (we zullen nu maar het laagste gehalte nemen) 40 kg N, 100kgP90P en 20 kg K9Ó. Dat is dus net zoo goed, of men een extra bemesting ver strekt van 2 zakken ka 1 kamrnoris'dpeter 5 zakken superfosfaat van 20 pCt. en 1 zak kalizout van 20 pCt. Bezit de schuimaarde het hoogere gehalte dan worden de getallen roor N en P9 Of. verdubbeld, Oeen wonder dus, dat men over het algemeen gunsti ge resultaten ziet, als men schuimaarde heeft aangewend. Behalve dat dus de zware stugge kleigronden zich veel be ter laten bewerken, wordt de zuurgraad van den grond aanmerkelijk verbeterd en de hoeveelheid plantenvoedsel in den bodem aanzienlijk verrijkt. Alle boeren weten bij ervaring, dat land, waar geen bieten wilden groeien, of erwten teleurstelden, na een schuim- aardeTvemesting schitterende resultaten werden bereikt. Er zou hierover nog veel meer te zeggen zijn, maar dan wordt het artikel te lang. Dat schuimaarde zich gemakkelijker over het land laat verdeelen, als door inwerking van vorst en droogte dfc taaie massa meer poreus is geworden, is een algemeen bekend feit. Daarom is net als bij andere meststoffen aanwen ding in den herfst het meest aan te bevelen. Nu we het toch over kalk hebben wil ik er ook hier nog eens op wijzen, dat kalk vaak verkeerd wordt gebruikt. We zeggen altijd tegen de jongens van de landbouwschool„Droge kalk bij droog weer op drooge grond." Wie kalk* in voorraad heeft en die moet gebruiken op kalkarm land, hij mag nu gerust de meststof uitstrooien over de leeggekomen akkers en ze te- tegelijk met het stoppelploegen onder brengen. Tenslotte nog een vraag: Waarom maakt men nog altijd fouten in den practischen landbouw, die men niet had behoeven te maken? Landbouwkundige voorlichting i# op velerlei wijze te ver krijgen en... kost geen cent. Dat kan men tegenwoordig van weinig dingen zeggen! W. BRONKHORST, Andel. GEEN COMPROMIS MET ENGELAND De bevolking van Bengalen heeft pro testbijeenkomsten gehouden tegen de po ging van Gopalagari om de kloof tus schen de Indische congres-partij en En geland door middel van een compromis te overbruggen. BANKAUTO OVERVALLEN. Maandagnamiddag reed een auto van de „Bank van Brussel" welke geld ver voerde, door de Potterijstraat te Kort- rijk. De „Bank van Brussel" welke door het jongste bombardement op Kortrijk werd vernield, is voorloopdg onderge bracht in de Molenstraat „en regelmatig worden de gelden naar veilige kelders overgebracht. Met dit vervoer werden vier bedienden belast. Plotseling ver- siperden gewapende mannen den auto den weg. De inzittenden werden onder be dreiging der wapens tot uitstappen ver plicht, waarna enkele kerels de banden met messen doorkerfden. Andere man nen roofden ondertusschen het geld. De bende ging aan den haal met een gezamelijken buit welke circa 4 mil-* lioen francs zou bedragen. DE ZON MET EEN KRING. De zon met een kring een schouw spel dat zelden voorkomt werd te Peking gezien. Om 12 uur 10 min. om gaven drie kringen met de kleuren van den regenboog, de zon. In 50 minuten tijds verdwenen deze kringen de eene na de andere. Het observatorium van Noord-China verklaart-dat dit verschijn sel veroorzaakt werd door de abnormale hitte. De Chineezen zien dit verschijnsel aan den hemel als een slecht voorteeken. Toen deze zon met een kring gezien werd tijdens het 20e jaar van de regee- ring van keizer Tsjing Sjin Hoeang Ti, die den bouw van de Chineesche muur begon werd een aanslag op hem ge pleegd. AMERIKA VERZAMELT KUNST SCHATTEN. Naar het D.N.B. meldt, is het foe- roemSfe wandtapijt van Bayeux dooreen Amerikaanschen kunsthandelaar naar Amerika overgebracht. Dit gobelin, dat als het kostbaarste van de wereld be schouwd wordt stelt in 72 scènes de verovering van Engeland, door Willem den Veroveraar voor, die zich .in 1066 tot koning van Engeland liet kronen. BRUSSEL EN GENT GEBOM BARDEERD. Naar het Interimf. van zijn lucht- machtoorrespondent verneemt hebben Anglo-Amerik. bommewerpers de steden Brussel. Rijssel en Gent aangevallen. De vliegtuigen wierpen lukraak hun bommen in dichtbebouwde stadswijken. Ook op het stadspark van Brussel, in de nabijheid waarvan zich geenerlei mi litaire doelen bevinden, werden bom men geworpen. In' het druk bezette "park werden 50 personen, onder wie 32 kin deren, onmiddellijk gedood. Bovendien werden 30 personen, van wie 20 zwaar gewonden, naar de 7iekenhuizen ge bracht. Ook talrijke woonhuizen werden beschadigd. ZWEEDSCHE KROONPRINSES IN ONDERZEEëR. Voor de eerste maal in de geschie denis der Zweedsche marine heeft een vrouw aan een duikvaart van een on derzeeër deel genomen, namelijk de Zweedsche kroonprinses Luise. Enropa is ia oorlog! De beveiliging van d© kusten en de bestrijding van den vijand vergen de hoogste inspanning van den. soldaat en den arbeider. Het front heeft wapens, munitie en voedsel noodig. iederen dag weer. Het luchtwapen van de Duitsche weermacht is een groote afnemer. Te dien einde is er een speciale transport organisatie geschapen, welke alles, wat het luchtwapen noodig heeft, aanvoert. Deze organisatie draagt den naam van NSKK-gruppe Luftwaffe. Reeds honderdduizenden kilometers hebben de groote NSKK-vrachtauto's, waarop nu eens bommen van 2000 kilo, dan weer mudzakken aardappelen of andere levensmiddelen, door geheel Eu ropa afgelegd. Het grootste aandeel in deze organisatie hebben de Nederlan ders. Duizenden vrijwilligers staan in de NSKK-regimen ten Nederland, waar van het grootste deel van het kader eveneens uit Nederlanders bestaat. Deze mannen hebben zich door hun schit terende prestaties als chauffeur, maar niet minder als soldaat, reeds in enkele jaren een uitstekenden naam bij de hoog ste leiding van het NSKK verworven. Iedere gezonde Nederlander tusschen 17 en 45 jaar of hij al dan niet kan autorijden, doet niet ter zake kan zich melden voor het regiment Ne derland der NSKK-gruppe Luftwaffe. Het spreekt vanzelf, dat er behalve aan chauffeurs ook behoefte is aan koks* verplegend en administratief personeel, enz. Na een korte oefening in het ge bruik der wapens en een opleiding tot chauffeur of monteur op een motor- school van het NSKK kunnen de man nen hun plaats in* de kolonnes inne men. Over zijn achtergebleven gezin kan de NSKK-vrijwilliger geheel onbezorgd zijn. V-oor hem en zijn gezin gelden n.l. in alle opzichten dezelfde regelingen als voor de Duitsche soldaten. Er wor den extra-levensmiddelen en -kolenbon- nen verstrekt, etc. Vrouw en kinderen kunnen zoo noodig in mooie rusthui zen gedurende eenigen tijd worden op- nomen, terwijl bij voorkomende moei lijkheden een speciaal daarvoor aange stelde verbindingsstaf hulp verleent. De NSKK-gruppe Luftwaffe zal nu de laatste phase van den strijd, naar het zich laat aanzien, weldra zal aan breken, op volle toeren moeten draai en. Daarom is het zaak, de gelederen tijdig zoo hecht mogelijk te maken. Meldt U bij het werfkantoor der NSKK-gruppe Luchtwaffen, Lange Vij verberg 10, Den Haag, want:

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1944 | | pagina 1