A. VERSCHUUR-BAERT Botermarkt 084, Tel. 72, Heusden Bevonden bh verloren voorwerpen BONNENLIJST »RENOVATUM« Distributie mededeelingen Plaatselijk Nieuws Voetbalsport Burgerlijke Stand DROGISTERIJ OORLOGSSCHADE STORMSCHADE Lekkere Pannekoeken met PANKO Weenen aangevallen Amerikaansche bommenwerpers vlo gen Dinsdagochtend van het Zuiden uit naar het Duitsche Rijksgebied. Ter wijl een der vijandelijke formaties ver schillende plaatsen in het gebied van Weenen aanviel, drongen andere tot boven het gebied van Opper-Silezië door. De vijandelijke formaties werden op hun geheele tocht boven het rijks gebied door Duitsche luchtverdedi gingsstrijdkrachten voortdurend be stookt. Reeds in het gebied ten Noor den van het Platten-meer ontstonden hevige luchtgevechten, in het verloop waarvan de vijand verliezen leed. Ook in het gebied ten Zuiden van Moravi- schostrau ontstonden nog eens verbit terde luchtgevechten, waarbij verschei dene viermotorige bommenwerpers werden neergeschoten. Uitwisseling van gewonden met Engeland. Naar Exchange Telegraph meldt, zou een nieuwe uitwisseling van Duitsche en Britsche zwaargewonden, door art sen en verplegend personeel worden voorbereid. Deze zou met toestem ming van de Zweedsche regeering den 8sten September te Ootenbnrg geschie den. Het vervoer der gewonden zal met het stoomschip „Gripsholm" plaats vinden. Namen verwoest. De stad Namen is door Engelsch- Amerikaansche terreurvliegers zwaar gebombardeerd. Het centrum van de stad is bijna geheel verwoest. Blijft stad Parijs gespaard? Met betrekking tot de berichten over het uitbreken van partisanengevechten te Parijs wordt van Duitsche zijde ver klaard, dat de volksrechterlijke situatie tijdens deze onverantwoordelijke po gingen reeds vroeger afdoende opge helderd is. De strijdende troepen zul len geen opstanden in hun rug dulden. Voorts wordt er in de Wilhelmstrasse aan herinnerd, dat Duitschland steeds gestreefd heeft naar het behoud van de mooie stad Parijs. Ook in de hui dige situatie handhaaft Duitschland dit standpunt. Maar, aldus wordt nader verklaard, wanneer de Parijsche bevol king het oorlogsrecht wil handhaven, zal zij er zich naar moeten gedragen. De bevolking draagt zelf de verant woordelijkheid wanneer, als gevolg van haar gedrag, oorlogssituaties geschapen worden. IIEUSDEN. Flor Peeters komt niet. AALBURG. SPRANG-CAPELLE. SPRANG. WELL. WERKENDAM. De regeling voor amateurstabak oogst 1944. culaire ontvangt, waarin vermeld la, hoe CAPELLE. WIJK EN AALBURG WISSELAARS. HEUSDEN. Verslag der voorkeuringen van de Vereeniging tot verbetering van het geitenras „Verbetering is ons doei" te Eethen. Diverse artikelen Drogerijen Chemicaliën Ziekenverplegingsartikekn Toiletartikelen Veegeneesmiddelen Borstelwerk ■ka Renovatnrn"verzekert Uw bezK'tegen BRANDSCHADE Practlsche voorwaarden Billijke- tarieven Inlichtingen bij onze ^correspondenten Algemeen Onderling Waarborg'Genootschep Leidscheplein 29 Amsterdam-C. mrrrr*"* emjl REGEERING UIT VICHY VER TROKKEN. Op een desbetreffende vraag werd in Berlijn verklaard, dat de meeste le den van de Fransche regeering zich in een plaats in Oost-Frankrijk bevinden. E>e Duitsche ambassadeur Abets is even eens daar aanwezig, terwijl het diploma tieke corps in een andere plaats in Oost-Frankrijk is. ONWRIKBAAR VERZET. Berlijn, 21 Aug. (D.N.B.). In het gebied van Trun was het verzet van de Duitsche troepen ook op 20 Augustus zoo verbeten, dat de vij and niet verder kon oprukken. Tusschen Trun en de hoogten van Chambois als mede aan den NoordOostelijken rand van het bosch van Gouffer golfden de ge vechten den geheelen dag heen en weer. Hoewel de vijand probeert zich daar te versterken, baanden de Duitsche for maties zich al strijdende een weg en brachten zij de verbinding tot stand met een haar tegemoetkomende pantserfor matie. Vijandelijke aanvallen op de ten Westen van de Dives nog aanwezige bocht in het front, mislukten als ge volg van het onwrikbare verzet van de Duitsche achterhoede, die slechts stap voor stap wijkend de aanvallen der hoofdtroepen beveiligden. IN BULGARIJE.! .N.B.). BEWOGEN DAGEN Sofia, 21 Aug. (D.N.B.) Op den derden dag van de zitting van het Bulgaarsche Sobranje heeft o.m. de vroegere minister-president Zankoff het woord gevoerd. „Waarom, zoo zeide hij o.m., is Bulgarije innerlijk verval len? Omdat het volk zondof- politieke leiding en opvoeding is gebleven." Hij, spreker, heeft ten aanzien van de buitenlandsche politiek steeds achter den koning gestaan. Met diepe ontstel tenis vernemen dan ook de nationale kringen des lands, dat men over de nieuwe regeering en haar minister-pre sident reeds spreekt als over den Bul- gaarschen Badoglio. Verscheidene spre kers, zoo ging Zankoff voort hebben Duitschland het verwijt gedaan, (spre ker bedoelde daarmede o.m. den afge vaardigde Petko Stainoff), dat Duitsch land geen belangstelling heeft gehad voor Bulgarije. Dat is geenszins in overeenstemming met de werkelijke fei ten. Duitschland heeft Bulgarije, Thrarië teruggegeven, ofschoon Bulgarije geen deel wilde nemen aan den oorlog. Gij allen, zoo richtte Zankoff zich tot de vergadering, hebt toentertijd met groo- ten bijval deze geschenken toegejuicht en gij waart verrast, toen later Mace donië daar nog bij kwam. Hebben wij reden om de betrekkingen met Duitsch land te verbreken? Ik zeg van neen, want wij geven daarmede de eenige troef uit handen. De Duitsche soldaat zal n.l. den oorlog nooit verliezen, hij zal nooit capituleeren. En wanneer Duitschland den oorlog verliest, is ook Europa verloren. SCHEEPVAART-VERKEER PORTU- GAL-BRAZILIE. Het scheepvaartverkeer tusschen Por tugal en Brazilië, dat door het deelne men van Brazilië aan den oorlog aanvan kelijk werd onderbroken, zal naar uit Rio de Janeiro wordt vernomen, bin nenkort weer worden hersteld. BEVOORRADING JAPANSCHE GROOTE STEDEN. Tokio en andere groote Japansche steden, die in het kader van de oorlog voering van belang zijn, zullen bijzon dere rantsoenen levensmiddelen verkrij gen, zulks met het oog op de veilig stelling van de voedselpositie der bur gerbevolking in geval van vijandelijke luchtaanvallen. NEGERINNEN BIJ HET* AMERIKAANSCHE ROODE KRUIS. In Engeland zijn de eerste zwarte Roode-Kruis verpleegsters aangekomen, die dienst zullen doen bij de Ameri kaansche troepen. Zij werden door den Ajjkerikaanschen neger-generaal Benjamin Davis ontvahgen. NA 2 SEPTEMBER WEER WASCH- POEDER. Zooals reeds bekend is gemaakt, is voor de periode van6 Augustus tot en met 2 September a.s. slechts één bon voor zeep aangewezen, n.l. bon 194 Algemeen, welke recht geeft op het koopen van één rantsoen eenheidstoilet zeep. Voor deze periode is dus geen bon Algemeen voor Waschpoeder aangewe zen. Thans kan worden medegedeeld, dat het hier slechts een tijdelijken maat regel betreft. Er is n.l. toe besloten na 2 September a.s. eventueel om de andere vierweeksche periode zoowel op de algemeene als op de reservebonnen weer waschpoeder beschikbaar te stel len. Het ligt tevens in de bedoeling ook zeepvervangende waschmiddelen in distributie te brengen. TABAKSRANTSOEN VERLAAGD. Het is noodzakelijk gebleken met in gang van 20 Augustus a.s. het tabaks rantsoen te verlagen. In den vervolge krijgt men de beschikking over twee derde gedeelte van de hoeveelheid ta bak, sigaren, cigarillo's of sigaretten, welke men tot dusverre ontving. De bonaanwijzing voor tabak en ta baksproducten zal daarom voortaan als volgt geschieden; gedurende een tijd vak van zes weken zullen telkenmale voor de eerste veertien dagen twee bon nen worden aangewezen, voor de tweede veertien dagen één bon en voor de laatste veertien dagen wederom één bon. INWISSELEN OUDE WISSELBON NEN 1/4 KAAS. De distributiediensten ziullen van 19 Aug. tot en met 16 Sept. a.s. alsnog oude wisselbonnen 1/4 kaas inwisselen tegen nieuwe. WEER MARGARINE OP BOTERBON. Te beginnen met de maand Septem ber zal wederom op een deel der bo terbonnen margarine verkrijgbaar zijn. Om de handelaren in de gelegenheid te stellen zich met margarine te be voorraden moet men den boterbon 34B voor 26 Augustus a.s. bij zijn margarine leverancier inleveren. Teneinde het den handelaren mogelijk te maken zich van boter te voorzien moet men bon boter 34 A voor 26 Augustus a.s. bij zijn bo- terleverancier inleveren. -Daar aan den organist Flor Pee ters uit Mechelen, een visum voor ons land geweigerd is, zal hij verhinderd zijn Vrijdagavond a.s. in de Groote Kerk alhier op te treden. Zijn programma zal thans worden uitgevoerd door den jongen Haarlem- schen organist Albert *tie Klerk. Op het consultatiebureau voor zuigelingen alhier, werden op 22 Aug. 37 zuigelingen ter onderzoek aangebo den, waarvan uit Heusden 15, Eethen 3, Genderen 2, Drongelen 1, Herpt 6, Hedikhuizen '2, Wijk 5, Meeuwen 1, Drunen 1, Oudheusden 1. Zondag a.s. v.m. 10 uur, hoopt in de Evang. Luth. Kerk alhier op te treden Ds. C. Lindeyer van Rotterdam. Donderdag 31 Aug. hoopt de heer Wijting uit Amersfoort des avonds om half acht (t.t.) voor de Ger. Gem. alhier op te treden. CAPELUB. Mej. J. Foudraine te Voorburg *(Z.H.) heeft haar benoeming tot on derwijzeres aan de O. L. school in de Kom aangenomen en is deze week in functie getreden. Mej. H. C. Brenkman, eertijds on derwijzeres bij het O. L. onderwijs te dezer plaatse, thans te Giessendam, is in gelijke betrekking te Heukelum be noemd. Vorige week in den nacht van Donderdag op Vrijdag brak door onbe kende oorzaak brand uit in de woning, bewoond door de gezinnen Plugers en Verduijn aan de Nieuwevaart. Niettegenstaande de brandweer spoe dig ter plaatse was, konden de woning en daarachter staande schuur niet be houden worden. Van het huisraad kon een gedeelte worden gered. De in de Ned. Herv. Kerk al hier gehouden collecte ten bate van de Inwendige Zending heeft ruim f184 opgebracht. Doordat de Ned. Herv. Gem. te voormalig Besoijen Zondag 3 Sept. a.s. in Ds. L. v. d. Peut weer een eigen herder en leeraar krijgt, zullen alsdan in den Ring 's-Grevelduin-Capelle van Ned. Herv. gemeenten geen vacante plaatsen meer zijn. Begunstigd door heerlijk zo merweer maakten de Ned. Herv. Meis jesver. en Jongemeisjesver. j.l. Dins dag met een drietal wagens een uitstap je naar de Warande te Oosterhout. In opgewekte stemming werd de dag doorgebracht. Tot burgemeester dezer gemeen te is benoetmd de heer D. Berkhout uit Dinteloord. De heer Berkhout is in 1906 te Delft geboren en kwam in'1934 naar Dintel oord waar hij in 1943 tot wethouder benoemd werd. De 11-jarige A. de J. had het ongeluk uit het raam te vallen, waar bij hij zlijn arm ''brak. De Roestelberg en Loonsche duinen werden in de maand Augustus weer druk bezocht. Dagelijks passeer den vele wagens met kinderen beladen om zich hier een dagje te verpoozen. Ook het sportpark met speeltuin te Kaatsheuvel werd druk bezocht. Vanuit Sprang werd door de school jeugd en anderen een uitstapje gemaakt naar de „Waranda" te Oosterhout. De vorige week Wpensdag in de rivier de Maas alhier verdronken 22-jarige P. Karspel uit Den Bosch is dezer dagen door veerman S. Witjes en schipper v. Tiel nabij het veer op gehaald. Candt. A. C. v. d. Bosch hoopt 10 Sept. a.s. zijn intrede te Well en Ammerzoden te doen, na bevestigd te zijn door Ds. J. Schoneveld, Den Haag. De Chr. Knapenvereen. „Ben jamin" alhier, heeft Donderdag j.l. een reisje met 2 wagens naar de speeltuin te Oosterhout gemaakt, onder leiding van zijn 2 leiders D. P. Rijkers en J. van den Heuvel, 's Morgens om 7 uur zouden ze vertrekken, maar door om standigheden was het 9 uur geworden. Begunstigd door mooi zomerweer" werd de reis aangevangen. Onderiveg werd aangelegd om de noodige verfris- schingen te gebruiken. Bij het natuur bad „De Warande" werd genoten van speeltuin, canosport, roeien, zwemmen, enz. Behoudens enkele kleine ongeluk jes bereikten ze 's avonds allen zeer te vreden weder ons dorp. Door de marechaussée alhier werden ter zake van diefstal van tarwe, gerst, koolzaad, blauwmaanzaad aard appelen enz. gearresteerd P. S. en D. S., beiden wonende te De Werken. Zij zijn voor den Officier van Justi tie te 's-Bosch geleid en in het Huis van Bewaring aldaar ingesloten. Voor 31 Aug. a.s. moet iedere ama teur, die zijn tabak wil laten fermen teeren en verder bewerken, zich schrif telijk aanmelden. Is hij op dien datum niet ingeschreven, dan wordt zijn tabak van "dezen oogst onder geen beding meer in bewerking genomen. Wenscht men shag-, rook- of pruim tabak terug te ontvangen, dan melde men zich aan bij: het Bureau voor de Kerftabakindustrie, Afd. Amateurstabak Rokin 93, Amsterdam. Wenscht men evenwel sigaretten terug te ontvangen, dan melde men zich aan bij: de Vakgroep Sigarettenindustrie, Jo hannes Vermeerstraat 29, Amsterdam. De aanmelding kan door middel van een briefkaart geschieden en moet in houden: naam, voorletters, adres en woonplaats van den amateur en den naam van den fermenteur-kerver dl fer- menteur-sigarettenfabrikant, waaraan de amateur de voorkeur geeft. Indien een amateur zoowel kerftabak als sigaretten wenscht terug te ontvan gen, moet hij zich voor beide bewer kingen aanmelden. Als fermenteur-kerver en/of fermen- teur-sigarettenfabrikant dient de amateur diengene te kiezen, welke het dichts bij zijn woonplaats is gevestigd, ten einde het risico bij het vervoer te be perken. Met de gedane keuze zal zoo veel mogelijk rekening worden gehou den. Hieronder laten wij eenige adressen volgen van de aangewezen fermenteurs- kervers, die voor onze omgeving van belang zijn Fa. P. J. Albers, Druten, fermenteur, en Fa. P. D. v. Maaren, Zaltbommel, kerver. Sigarenfabriek „De Postduif". G. Pa pen, Oosterhout, fermenteur en N.V. Canton v.h. S. Fick, Oosterhout, ker ver. Van Liempt's Sigarenfabriek en Ta- bakskerverij, Elshout, fermenteur, en N.V. Canton v.h. S. Fick, Oosterhout, kerver. De adressen ven de aangewezen fer- men teurs-sigarettenf abri kanten zijn N.V. Holl. Sigarettenmaatschappij Ed. Laurens „Le Khédive", 's-Gravenhage. fermenteur en sigarettenfabrikant. N.V. tot fabricatie van tabak en si garetten Crescent Cie, Eindhoven, fer menteur en sigarettenfabrikant. Men geve zijn keuze uitsluitend op bij de aanmelding en trede niet in cor respondentie met fermenteurs of siga- rettenfabrikanten voordat men een cir men dient te handelen bij het opzenden van de tabak. De .inzending van de tabak mag in drie gedeelten geschieden, doch de laat ste dient voor 31 Januari 1945 te zijn ingezonden. Elk der zendingen mag niet lichter zijn dan 1 kg. terwijl het ver schuldigde registratiegeld moet zijn vol daan voor men de tabak inzendt. Het gezamenlijk inzenden van tabak kan alleen geschieden, indien de tabak van iederen amateur afzonderlijk is ver pakt en voorzien van zijn naam en adres. Deze maatregel moest worden genomen, omdat in het afgeloopen jaar vele onregelmatigheden op dit gebied zijn geconstateerd. Om dezelfde reden is ook bepaald, dat personen, die den amateur behulpzaam zijn bij het inzenden van de tabak, in geenerlei vorm méér in rekening mogen brengen dan de werkelijk betaalde vrachtkosten, tot een maximum van de wettelijk toegestane lasten. Thans is ook de mogelijkheid geopend van amateurtabak sigaretten te laten vervaardigen. De adres^n dezer siga- rettenfabrikanten zijn hierboven reeds vermeld. De tabak wordt indien men sigaretten wenscht te ontvangen bij de fabriek gefermenteerd. Men ontvangt de tabak naar ge lang van zijn keuze gekorven of in den vorm van sigaretten terug, onder rembours, tegen berekening van de vast gestelde kosten, welke binnenkort zul len worden bekend gemaakt. Aan shag- en rooktabak ontvangt men 72 pCt., aan pruimtabak 80 pCt. terug van het gewicht van de ingezonden ta bak, zooals dit bij ontvangst door den fermenteur-kerver werd geconstateerd. Van 1 \g tabak zullen 650 sigaretten worden geleverd. Tabak verliest aan gewicht bij het fermenteeren en kervendaardoor ont vangt men minder terug dan men heeft ingeleverd. Bij de fabricatie van siga retten wordt een grooter deel niet te ruggeleverd. Deze niet-teruggeleverde| tabak wordt ter beschikking gesteld van de Nederlandsehe tabaksindustrie. Het verschil in gewicht wordt, omgerekend tegen den vastgestelden prijs voor in- landsche tabak, in mindering- gebracht Van de fabricagekosten der sigaretten. De geheele regeling is er op bere kend het belang van den amateurteler zoo goed mogelijk te dienen. Door des kundige bewerking van de met zorg ge teelde tabak wordt een goed rookbaar product verkregen, terwijl zelf fermen teeren in vrijwel alle gevallen leidt tot grondig verknoeien van de tabak. He't fermenteeren komt in hooge mate de kwaliteit van de tabak ten goede. Niet alleen dient het fermenteeren goed te geschieden in het belang van de kwaliteit van de tabak, doch vooral de gezondheid is er mede gediend. In den laatsten tijd is het maar al te vee! voorgekomen, dat vaak ernstige ziekte verschijnselen optraden, waarvan de oor zaak kon worden gezocht in het rooken van ongefermenteerde of slecht gefer menteerde tabak. De Tuinbouwvoorlichtingsdienst geeft den aangewezen fermenteurs de noodige voorlichting en aanwijzingen en houdt steeds toezicht op het verloop van het fermentageproces. Dit is voor den ama teur de garantie, dat zijn product op <He juiste wijze wordt behandeld en dat hem tabak van goede kwaliteit wordt terug geleverd. Abonné's worden er attent op gemaakt, dat men verplicht is van gevonden voorwerpen opgaaf ee verstrekken aan het Hoofd der ge meente of de politie. Anders stelt men zich bloot aan strafvervolging. voor de 9e periode 1944 (2e helft) 20 AUGUSTUS tot en met 2 SEPTEMBER PEK BON 35-38A Brood of gebak 4 rants. 35-36B Brood of gebak 1 rants. 35-36 Beschuit 1 rants. 209-210 Alg., Brood, bloem of gebak 1 rants. GEVONDEN: een portemonnaie met jgg Afg., Roggevlokken of inhoud, in de autobus „De Onderne ming", gaande van Wijk naar 's-Bosch. Terug te bekomen bij G. v. Helden* Heistraat A 196, Wijk en Aalburg. VERLOREN: een zweep, op den weg Wijkschepoort-Drietrompetterstraat te Heusden. Tegen belooning terug te bezorgen aan het bureau van dit blad. GEVONDEN: een zakmes en een zg. staande* mes. Terug te bekomen bij den Postoom- mandant der Marechaussée te Wijk en Aalburg. GEVONDEN: een zwarte portemon naie met inhoud. -- C. Hoogendoorn, Sasdijk 109, Werkendam. VERLOREN: een witte ceintuur van zwambroek. Lotje Oversteeg, Kruis straat, Werkendam. VERLORENeen knip-portemonnaie met inhoud. H. Groeneveld, De Werken 248, Werkendam. VERLOREN: een zilveren armband met de 12 provincie-wapens. Terug te bezorgen bij v. d. Heuvel, Kruis straat, Werkendam. VERLOREN: een gouden broche. Slikstraat 71, Werkendam. VERLOREN: 'n huissleutel. Sleeu- wijkschendijk 39, De Werken. VERLOREN: op den dijk van boven eind tot Steenenpalen, een kindervestje, d.bl., wit geborduurd, met zw. kn. Tegen belooning terug te bezorgen bij M. Timmermans, Wielstraat 95, Veen. VERLOREN: te Wijk en Aalburg, een bos sleutels (3 stuks). Tegen belooning terug te bezorgen bij T. Wijgers, C 18, Aalburg. GEVONDEN: een platte huissleutel (lipsmodel). Terug te bekomen Pqjitie Heusden. VERLOREN, bij de zwemgelegeuheid aan de Haven te Heusden, een gevlochten Ceintuur. Terug Je bezorgen bij P. de Graag, Zui dersingel Z 20, Heusden. De v.v. „Wit-Zwart" speelde op de te Raamsdonk door de voetbalver. „Vic toria" georganiseerde seriewedstrljd te gen W.V.O. uit Oosterhout welke wed strijd in een gelijk spel 11, eindigde, Met penalty's geven wist „Wit-Zwart" zich in de halve finale te plaatsen, waar in zij moet spelen tegen Waspik I. De v.v. Aalburg alhier speelde de volgende wedstrijden: Aalburg 1Heus den 1 14; Aalburg 2-Marechaussée 22; Aalburg 2- Achilles 2 31. Te Waalwijk: W.S.C. 1 en 2 gecomb. tegen Aalburg 1 24. a.s. Maandag: Aalburg 3NOAD 3. Een pastoor klom op den preekstoel met een brood in de hand. Een medewerker van „De Telegraaf" schrijft: Als je het gelooven mag, zijn wij al lemaal patriotten. „Het gaat best", zegt de kippenboer, die je een ei voor f 1.50 verkoopt. Natuurlijk gaat het best, in ieder geval voor hem. De zwarte handelaren vertellen ons, dat zij hun waren aan de Duitschers onthouden. Dat zou een standpunt zijn, wanneer ze hun waren dan ook zelf hiel den, of ze tegen een fatsoenlijke winst aan Nederlanders verkóchten. Doch de boer in den omtrek die zijn producten tegen te hoogen prijs verkoopt aan den kleinen stedeling, die geen voedsel ge noeg in huis heeft, onthoudt niets aan de Duitsche weermacht en spekt alleen zijn zak. De landbouwer of de bollenkweeker, die tabak teelt, laat fermenteeren en snijden en ze vervolgens thuiskrijgt net jes verpakt met het opschrift: „niet ver handelbaar" doet toch niets onpatriottisch wanneer hij die tabak voor f 80 per pond verkoopt? Want wederom onthoudt hij niets aan de Duitsche weermacht, die zulken rommel niet rookt. Koopen de Duitschers soms al sigarettenvloeitjes a f 1;,de 100 stuks? Neen, geachte vaderlanders, wij kijken elkander in den nek waar we maar kunnen en de eene edele patriot neemt den anderen edelen patriot te grazen, de goede zeldzame uitzonderingen daargelaten van men- schen, die elkander helpen, zonder hoop op gewin* althans zonder hoop op stof felijk gewin. Wij gebruiken de Duitschers als scherm om daarachter onze onbehoor lijke praktijken te doen en als je den smerigsten zwarten handelaar hoort zou je gelooven, dat in hem de edele toe komst van het vaderland is belichaamd. En ook, dat hij eigenlijk de tactiek van de verschroeide aarde toepast wij niets en de vijand niets! Morgen bren gen! Hij zou naar vroeger voorbeeld wel met zijn waren naar de hel willen zeilen, op conditie dat hij zijn zeilen niet verschroeide. Zie hier, wat een vriend uit het Zui den mij schrijft: „Een pastoor hier is de vorige week op den preekstoel ge klommen met een witbrood in de hand: aan dat brood ontbrak een schijf. Hij zei: „Dit brood wordt bij een boer, die op het oogenblik in de kerk zit, voor f 8.50 verkocht. Deze week was er een vrouw uit het dorp bij hem, die een brood noodig had, doch maar f 8 bezat. Toen heeft de boer een mes genomen en een stuk van het brood afgenomen. Nu was het een brood van f8. En als die boer nu niet direct maakt dat hij de kerk uitkomt, dan gooi ik hem er zelf uit." Dat was een herder! Doch het moet gezegd worden, dat hij naar een oud en schokkend exempel handelde. Want zeker hebben zich onder de wisselaars, die voor bijna twintig eeuwen uit den Tempel geranseld werden, een aantal van net zulke patriotten bevonden als waarover ik schreef. Ondertrouwd: Marinus Brouwers 57 j. en Johanna de Gouw 53 j. Havermout 250 gram 200 Alg., Peulvruchten 250 gram D 71 Reserve, Gort 250 gram E 71 Reserve, Kindermeel of Voedingssuiker 250 gram 35 A Boter, Boter 125 gram 35 B Boter, Boter 125 gram 208 Alg., 20 pl. of magere Kaas 100 gram 35-36 Melk 35-36 Taptemelk 35-36 A Vleesch 35-36 B Vleesch 35 Aardappelen 35 Toeslag, Aardappelen ls/4 liter ls/4 liter 100 gram 25 gram l1/» kg. 1 kg. Aardappelbonnen geldig t.m. 26 Aug. 207 Alg., Suiker 500 gram 206 Alg., Jam 250 gram 205 Alg., Vervangingsmiddelen 1 rants. 204 Alg., Koffiesurrogaat 250 gram 35 Versnaperingen 150 gram 35-36 Tabak, Sigaren, Tabak of Cigaretten 1 rants. 194 Alg., Eenheidstoiletzeep 1 rants. C 66, D 66, E 68 Res., Waschpoeder 1 rants. E 67 Res., Toiletzeep 1 rants. Op deze bonnen mag reeds op 18 Aug. van des middags 12 uur af worden gekocht, uitgezonderd vleesch, melk en taptemelk. Alle bonnen zijn geldig tot en met 2 Sept., behalve voor zoover hierboven een andere datum is vermeld. Reeds aangewezen bonnen, welke nog geldig zijn C 50, D 50, E 50, Reserve (voor wasch poeder) 11 Juni-2 September. C 58, D 58, E 58, Reserve (voor wasch poeder) 9 Juli-2 September. Geldig t.m. R05 Tabak, Scheerzeep 45 gr. Petroleum 30, bonkaart U 403 1 liter per bon 60 bonk. S 121 en 70 bonk. S 221, 300 gram kaarsen Brandstoffen 29, 30, 31 en 32 BV 1 eenheid 23 KF (kookdoeleinden) 1 eenh. 24 KF (kookdoeleinden) 1 eenh. „Brandstoffen" Ie-4e periode 1 eenh. met uitz. v. fabrieksturf 2 Sept. 2 Sept. wordt nader bekend gemaakt 30 Nov. 31 Aug. 30 Sept. 30 April 1945 Niet alleen bonnen, maar ook geld hebben onze huismoeders noodig om eten te kunnen koopenoffert voor haar aan Winterhulp. Giro 5553. Fik van J. v. Hoven, 2 Adri v. Brin- der van A. Groenenberg, 3 Joke van C. M. Schelle. Lammeren: Een 8-tal goede lamme ren, ook hier soms aanmerking op de beenen en sommige wat te weinig uit gelokt, twee beste geitjes vooraan. 1 Corrie v. Robur van D. Colijn, lb Nelly v. Robur van A. Groenenberg, 2a Emma v. Mart van W. J. Heijmans, 2b Leentje van J. W. Heijmans, 3a Corrie van W. O. v. d. Beek, 3b Annie v.* Robur van B. v. d. Beek, 3c van E. v. d. Beek. Hier werden ook nog 2 gehoornde lammeren aangeboden, waarbii vooral één zeer goed lam. 1van M. Heij mans, 3evan J. Pellicaan. Te GENDEREN was het aantal op vallend klein. Verleden jaar 35 oude ren #n 40 lammeren. Nu 18 oudere en 12 lammeren. Hier was men over het algemeen zeer ongelukkig met den aan- fok. Ook mag niet uit het oog verloren worden dat blijkbaar iets minder op handel werd gefokt. Een eigenaar die vorig jaar een 16-tal aanbood, had nu Slechts één exemplaar. Verder ontbrak de aanvoer uit Wijk bijna geheel. De De voorkeuringen van de Ver. tot verbetering van het geitenras „Verbe tering is ons doel" hebben op 10 en 11 Aug. j.l. plaats gehad. De aanvoer/ [«aimen om cie zaak in Wijk zelfstandig was in alle dorpen minder dan vorige' aan 't rollen te brengen zijn nog niet jaren. Vooral van lammeren was het aanbod kleiner. Wat pech met de fok kerij en de voedselschaarschte zijn hier aan zeker schuldig. Bovendien was het tijdstip van de keuring bepaald ongun stig in verband met de zeer drukke oogstwerkzaamheden. De heer Ir. Tromp moest* den avond te vpren telegrafisch mededefefeln, daij hij en zijn assistent verhinderd waren. Nu moest op uiterst korten termijn naar plaatsvervangers worden uitgezien. Ge lukkig bleken de heeren Walraven te Genderen en v. Loon, bestuurslid van den Bond van Fokv. in Gelderland be reid dit werk te doen, terwijl later de heer Brouwers uit Zaltbommel mede werking kwam verleenen. Te MEEUWEN verscheen een goed groepje oudere geiten, alle oude beken den behalve één die te Almkerk werd aangekocht. la Mina van P. W. Treffers, lb Mina van S. Wildervanck, 2a Susanna van Brander van T. H. Kramer, 2b Teuntje v. Brinder van M. B. Treffers, 2c Heiltje v. Brinder van Wed. Joh. van Tilburg. 2-jarige geiten: Kleine zeer goede groep, la Corrie v. Brinder van W Quirijns, 2a Corry v. Fik van dezelfde, 2b Nelly v. Fik van Wed. A. Burg hout. 1-jarigen. Wat uiteenloopende kwali teit met extra exemplaar aan den kop. la Margriet v. Alphons van W. Quirijns, lb Mina van dezelfde, 3a Leentje v. Jaap van Wed. A. Burghout, 3b Angela v. Jaap van W. Quirijns, 3c Elza van Jaap van dezelfde, 3d Anna van Wed D. v. Dijk te Dussen. Lammeren: Kleine groep goede geit jes. Soms lieten de beenstanden te wen schen over: la Elly v. Mart van E yv. d. Assem, lb Hanny v. Robur van J. v. Tilburg, 2a Ncdy v- Robur van J. de Raad, 2b Cornelia v. Mart van Wed. A. Burghout, 3a Corrie v. Mart van P. W. Treffers, 3b Marietje Mart van D. de Graaff te Dussen, 3c Goverdina v. Mart van Wed. D. van Dijk te Dussen. BAB.-BROEK. Ook hier beperkt aan bod maar hetgeen er was over 't alge meen ze^; bevredigend. Oudere geiten: Goed viertal, la de 10-jarige Betje van C. in 't Veld lb Sjana v. Alphons van Adr. de Rooij 2a Evalien v. Alphons van A. Groenen berg, 3 Sonja van M. Heijmans 2-jarigen. 2 goede gebruiksgeiten. 1 Adri v. Fik van Adr. de Rooij en Rietje v. Jaap van B. de Booij. 1-jarigen. Voldeden minder. Het kop nummer was van goed type, maar laat het in uiervorm wat zitten1 Lena v. gelukt. Oudere geiten: Een viertal prima dieren, een lust voor het oog. Alle le prijzen waardig gekeurd, pracht uiers, la Marie v. H. Krop te Aalburg, lb ennie van B. A. Versteeg, 1c Drika van J. v. d. Mooren, ld Betje van AU phons van dezelfde. goed. De kampioene van Eethen van Ook een 5-tal 2-jarigen was heel het 'vorige jaar aan het hoofd. De laagst geplaatste indertijd een prima 'am moest een hoogere plaatsing derven om haar wat afwijkend uier. la Wilhel- mina v. Fik van K. J. Walraven, 2a Laura v. Fik van A. Bouman, 2b Bea trix v. Brindor van dezelfde, 3a Loes van K. J. Walraven, 3b Teuntje van G. Tamerus te Wijk. De 1-jarigen waren gemiddeld aan merkelijk minder den de 2 oudere groe pen. Jammer, wij hopen op beter in de toekomst. 2a Alida van J. v. d. Heuvel, 2b Laura II v. Fik van A. Bouman, 2c Alida v. Brinder van C. v. Rijswijk, 3a Sita v. Alphons van A. Meiresonne, 3b Corry v. Alphons van J. v. d. Wete ring te Wijk, 3c Nellie v. Fik van Kleinloog, 3d Adri van K. J. Walraven. Slot in 't volgend nummer.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1944 | | pagina 2