.Vrijdag 8 Sept. 1944 No, 6411 Finland breekt met Duitschland. Positie der krijgsgevangenen. Uitzonderingstoestand. voor het Land van Heusden en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard VERD ÜISTEREN Acht uur binnen. gij behoort bij ons! Distributie mededeelingen Dit blad verschijnt Vrijdagmiddag VAN AITÉNA UITGAVE: FIRMA L. J. VEERMAN, HEUSDEN INT. TEL. 19, POSTREK. 61525 Buitenland Berlijn, 4 Sept. (S.P.T.). In een van de dichtstbevolkte gebieden Ier we te ld, het Fransch- Belgische industriegebied, hebben zich Zaterdagavond en Zondag on gekend verbitterde gevechten af gespeeld. Voornamelijk om mijnschachten fabrieken, kanalen en wegkruisin- gen wordt gevochten! Voor de Duitsche troepen be stond de moeilijkheid, dat in de ze gebieden nog diverse voor de geallieerde belangrijke militaire objecten moesten worden opge blazen. Door de zwenking van de ge allieerde voorhoeden naar de Fransch-Bclgische grens was de bedreiging voor de Duitsche mari nebases aan de monding van de Somme en in den „Pas de talais" toegenomen, zoodal de Duitsche legerleiding heeft besloten, de zee- strijdkrachten, die zich in dit ge bied bevonden, naar elder.s over te brengen. Bij deze overbrenging, die door voortdurende aanvallen van sterke eskaders geallieerde bommenwerpers voortdurend werd gestoord, is slechts een enkel Duitsch vaartuig verloren gegaan, wordt van officiecle Duitsche zij de gemeld. Twee andere schepen, die waren beschadigd, bereikten met de overige vaartuigen hun ha vens van bestemming. De Duitsche troepen, die zich uit Zuid-Frankrijk dislancieeren, hebben,-na 'tpasseeren van het Rhönedal en van de stad Lyon, nu den benedenloop van de Saone bereikt. Sovjetaanval bij Wysskoï. Berlijn, 4 Sept. (Interinf. Het Interinf. meldt over de ge vechten in den oentralen sector van het Oostelijke front: Zooals verwacht, zijn de bolsje wisten op 3 Sept. ten Noordoosten van AVysskof over een breed front tot den grooten aanval overge gaan. Ondanks krachtig -Sovjet- Russisch artillerie en pantseraf- weervuur en gelijktijdige lucht aanvallen hebben de Duitsche troe pen den sloot overal opgevangen. Betrekkelijk kleine penetraties in de diep geëchelonneerde verdedi- gingsgebieden zijn zonder belang *en hecht afgegrendeld. Een nieuw type Duitsch vliegtuig en „Eierschaalschepen". Amerikaansdie verliezen. Navolgers van Moskou. Oniler druk van Engeland en Amerika. Helsinki, 3 Sept. (D.N.B.). Naar uit regeeringskringen ver luidt, heeft de Finsche regeering onder Engelschen en Amerikaan- .schen druk, besloten de betrek kingen met Duitschland te verbre ken en de door de Sovjet-Unie gestelde voorwaarden aan te ne men. Minister-Pres. Hackzeil heeftin een rede het besluit der regeering, de betrekkingen met Duitschland te verbreken, gepoogd te motivee- ren. Hij Meelde mede, dat het Fin sche parlement Zaterdagavond een zitting met gesloten deuren heeft gehouden, om de kwestie van het herstel der vreedzame betrekkin gen tusschen Finland en de Sovjet- Unie te bespreken. Daar de mili taire en politieke toestand den laatsten lijd een aanzienlijke ver andering heeft ondergaan, heeft de regeering zich na zorgvuldige voorbereiding op 25 Aug. lot liet Sovjelgezantschap in Stockholm gericht met de vraag, of de Sovjet- Unie bereid zou z^ij n, een Finsche delegatie te ontvangen voor wa penstilstands- resp. vredesonder handelingen. Op 29 Aug. is het antwoord van de Sovjet-Unie ont vangen, dat na ruggespraak tus schen de Sovjet-Unie en Groot- Brittannië en met goedkeuring van de Ver. Staten aldus luidde, dat Finland de betrekkingen met Duitschland diende te verbreken en verlangen moest, dat Duitsch land binnen twee weken tijds zijn troepen uil Finland zou terugtrek ken. Zoodra deze „voorloopige voorwaarden" vervuld zouden zijn, zou de Sovjet-Unie bereid zijn, een Finsche delegatie in Moskou te ontvangen, om over wapenstil stand resp. vrede of over heide te onderhandelen. De Finsche regeering is tot de overtuiging gekomen, dat maatre gelen dienden genomen te worden om zich met de Sovjet-Unie te verstaan. De Rijksdag heeft dit besluit goedgekeurd en zijn ver trouwen in de regeering uitgespro ken. De kwestie van de Duitsch- Duilsch-Finsche betrekkingen, zoo als die door het besluit van de vorige Finsche regeering in dien zin was geregeld, dat Finland geen afzonderlijken vrede zou sluiten, meende minister-president Hack zeil als door de gebeurtenissen achterhaald, te kunnen voorstellen Hij beweerde bovendien, dat dit besluit door den vroegeren Pre sident der Republiek in zijn eigen naam was genomen. Het desbe treffende verdrag is niet aan het Parlement voorgelegd en voldoet derhalve niet aan de formeele ei- schen, die de Grondwet aan ver dragen stelt. Om die reden is hel Duitsch-Finsche verdrag na de Presidentswisseling voor 't staats hoofd niet meer bindend geweest. In het verloop van zijn uiteen zettingen moest de minister-pre sident toegeven, dat de op grond van dit verdrag door Duitschland verleende onverwijlde hulp met de wapens voor Finland „van groote waarde" is geweest omdat daar door het front kon worden gesta biliseerd. BEKENDMAKING. Het bureau van den AVehrmacht- befehlshaber in Nederland maakt bekend Uit aan den AVehrmachtbefehls- haber in Nederland gerichte vra gen blijkt, dat leden van het voor malige Nederlandsche leger het er niet over eens zijn, of zij, op grond van het feit, dat zij bij het voormalige Nederlandsche leger hebben gediend, verplicht zijn of er toe verplicht kunnen worden, de wapens tegen Duitschland op te nemen, indien het tot oorlogs handelingen in Nederland zou ko men. De Wehrmachtbefehlshaber ver klaart te dien aanzien: in vrijheid gestelde, in Nederland levende le den van het vroegere Nederland sche leger, om het even, of zij zich op grond van de decreten be treffende het terugvoeren in krijgs gevangenschap hebben aangemeld of niet, schenden het volkenrecht en worden volgens par. 159 van het Duitsche militaire wetboek van Strafrecht met den dood gestraft, indien zij in dezen oorlog tegen het Duitsche Rijk of zijn bondge- nooten vrijwillig of op bevel krijgsdiensten verrichten en op nieuw in krijgsgevangenschap ge raken. Het Duitsche Rijk heeft ervan afgezien, de leden van het voormalige Nederlandsche leger in kampen tender te brengen, daar het vanzelfsprekend van de ver onderstelling is uitgegaan, dat zij niet aan krijgsverrichtingen tegen Duitschland of zijn bondgenooten zouden deelnemen. Hij, die gelooft, deze verplich tingen in de toekomst niet te kun nen nakomen, moet zich in den tijd van 6 September 1944 t.in. 8 September 1944 in Amersfoort, AA'aterlookazerne melden en wordt naar een krijgsgevangenkamp over gebracht. Ieder ander wordt ook wanneer hij niet speciaal zijn woord van eer heeft gegeven, vol gens bovenstaande strafbepalingen behandeld. Hebt U in Uw trappenhuis of bij de trap, brandbluschmiddelen (water, zand, een laddertje, oi een trapje, een vuurzweep, een hark of een schop en zoo mogelijk een emmerpomp) klaar staan Overeenkomstig mijn decreet in zake de afkondiging van den uit zonderingstoestand (nr. 15-44) kon dig ik voor het bezette Nederland sche gebied den af. uitzonderingstoestand De bevolking moet orde en rust bewaren. Een ieder moet in zijn beroep, zijn ambt of zijn bedrijf op de gewone wijze zijn arbeid verrichten en de op hem ruslende taak vervullen. Het vluchten, ook uit door strijd bedreigde gebie den, is verboden. Alle bevelen van militaire in stanties en van civiele bureaux der bezettende macht moeten zeer nauwkeurig worden opgevolgd. Eigenmachtig handelen brengt eigen leven in gevaar. Elk verzet tegen de bezettende macht wordt overeenkomstig de aan de troepen gegeven bevelen onmiddellijk en op energieke wijze met gewekt van wapenen gebro ken. Elke poging zich met den vijand in te laten of de kracht van het Groot-Duitsche Rijk en zijn bond genooten te bcnadeelcn of de uit voering van een militaire opdracht te verhinderen, ieder verzet, ie dere verstoring van de openbare orde, iedere benadeeling van het arbeidsproces en ieder optreden, dat de voorziening in gevaar brengt, wordt gestraft met den dood of zware vrijheidsstraffen. Den Haag, 4 Sept. 1944. De Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche jzebierl DOODA ONNI5SEN. 's-Gravenhage, 4 Sept. De Dienststelle der AVehrmacht- befehlshabgrs in den Niederlanden maakt bekend: Jacobus Jeremias van den Boo- gert, geboren 21 Januari 1906, gemeente-ambtenaar te Epe, is door een AVehrmachtsgericht ter dood veroordeeld. Boogert, die reeds JKji 1941 illegaal werkzaam was geweest, heeft in den laten zomer van 1943 een Engelschen agent verborgen en hem gesteund bij zijn spionnagewerk. Voorts was hij in het bezit van een pistool. Het vonnis is na onderzoek der graliekwestie voltrokken. De Dienststelle des AVehrmacht- befehlshaber in den Niederlanden maakt bekend: De Nederlanders Joan Gelder man, geboren 18 November 1918, Tijmen Hoekstra, geboren 3 Jan. 1898. Johannes Hendrik Cieraad geboren 20 Juli 1903, «Hendrikus Limbeek, geboren 8 Januari 1919, zijn wegens spionnage, begunsti ging van den vijand, bezit van wa pens en verspreiding van oprui ende geschriften door een krijgs raad ter dood veroordeeld. De straf is na onderzoek van de gratiekwestie voltrokken. „Dapper zijn, nog even je tanden op elkaar." Op grond van <Ten op 4 Sept. 1914 door den Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied in overeenstemming met den Wehrmachtbefehlshaber Nie derlande afgekondigden uitzonde ringstoestand wordt met onmid dellijke inwerkingtreding de tijd, waarin men zich niet in de open lucht mag bevinden, voor den duur van den uitzonderingstoestand vastgesteld van 20 tot 4 uur. Samenscholingen van allerlei aard, in het bijzonder die, welke een demonstratief karakter dra gen, waarbij meer dan vijf perso nen bij elkaar staan, worden door weermacht, SS en politie bescho ten. Weermacht, SS en politie schieten verder op ieder, die in den verboden tijd niet direct op den eersten aanroep blijft staan, 's-Gravenhage, 4 Sept. 1944. De Höhere SS- und Polizeiführer Nordwest (get.) RAUTEKR, SS-Obergruppenführer und Ge neral der Polizei. Petroleum voor kookdoeleinden. Van 3 tot en met 30 September 1944 geeft elk der bonnen 31 van de bonkaart U 409 voor kookdoel- einden recht op het koopen van 1 liter petroleum. De verbruikers dienen er rekening mede te hou den, dat zeer waarschijnlijk na 30 September 1944 jjeen petroleum voor kookdoeleinden meer zal kun nen worden verstrekt. Getracht zal worden dengenen, die in het zit zijn van een petroleumkaart U 409, per begin "October een hoe veelheid kolen voor kookdoelein den ter beschikking te stellen. Dienaangaande zal eventueel een nadere publicatie volgen. Bewaren le distributiestamkaart. Hoewel bij de ingebruikneming van de tweede distributiestamkaart de eerste distributiestamkaart oo- genschijnlijk zijn waarde grooten- deeLs heeft verloren, moet laatstge noemde stamkaart toch zorgvuldig worden bewaard om bij 'tindie nen van nagenoeg alle aanvragen bij den distributiedienst te wor den getoond. Ontbreekt deze stamkaart, dan kan zulks in velerlei gevallen uit stel in de behandeling of zelfs af wijzing van de aanvraag tot ge volg hebben. Men zij dus gewaarschuwd! Uitreiking van nieuwe bonkaarten. Voor twee perioden tegelijk. De plaatselijke dislributiediens- ten reiken van 4 tot en met 30 Sept. a.,s. tegen overlegging van de tweede distributiestamkaart met daarbij behoorend inlegvel de hierna genoemde bonkaarten uit. Zij, op wier eerste distributiestam- kaart het woord Hoofd voorkoml, dienen deze eerste distributiestam kaart eveneens over le leggen. Aan houders van een inlegvel GA 401 worden uitgereikt de bonkaar ten KA 411—412, aan houders van een inlegvel GB 401 de bonkaar ten KB 411412, aan houders van een inlegvel GC 401 de bon kaarten KC 411412, aan houders van een inlegvel GD 401 de bon kaarten KD 411—412, aan houders van een inlegvel GE 401 de bon kaarten KE 411412. Voorts reiken de distributie- diensten uit aan hen, die in het bezit zijn van een bonkaart L 408 de toeslagkaar ten L 111 van de elfde, twaalfde en dertiende peri ode. Tenslotte worden uitgereikt uitsluitend in de kringen, waar klantenbinding voor groente geldt de groentenkaarlen N 411 voor de dertiende periode 1944 en voor de eerste en tweede periode 1945. Men kan zijn bonkaarten uitslui tend afhalen bij den distributie- dienst, welks kringnummer ver meld staat op de tweede distribu tiestamkaart en bijbehoorend in legvel. Zij, die niet in de gelegenheid zijn hun distributiebescheiden af te halen of te doen afhalen, die nen hun tweede distributiestam kaart met inlegvel aangeteekend op te zenden aan den distributie- dienst van de gemeente, welke de L we ede distributiestamkaart heeft afgegeven. Slechts schippers en hun gezinsleden, die in het Cen traal Bevolkingsregister zijn opge nomen en een tweede distributie- stamkaart met inlegvel, voorzien van de letter D, hebben, kunnen hun bonkaarten bij een distributie- dienst naar keuze afhalen. Bij de uitreiking der bonkaarten voe dingsmiddelen worden respectieve lijk de bonnen A 411 tot en met E 411 der inlegvellen ingehouden, benevens bij de uitreiking van de bonkaart L 411 de bon toeslag 09. Tevens wordt in het vakje 411a van de tweede distributie stamkaart een diagonaal kruisje geplaatst. Bij het in ontvangst nemen der kaarten dient men terstond na te gaan, of men alle bescheiden, waarop men aanspraak kan ma ken, heeft ontvangen. Latere recla mes worden niet in behandeling genomen. Regeling' voor zelf verzorgers. De distributiediensten houden bij de uitreiking van levensmidde lenbonkaarten voor de 11e en 12e periode 1944 de daarvoor in aan merking komende bonkaartdeelen van zelfverzorgers in. Aangezien het zelfverzorgingsseizoen 1943-'44 met het einde der 11e periode af loopt, zal de 12de distributieperi ode 1944 de eerste periode zijn van het zelfverzorgingsseizoen 1944 -1945. Het is echter niet mogelijk voor 3 Sept. a.s. de zegelkaarten van alle zelfverzoi'gers voor het komende seizoen gereed te heb ben; daarom zal de uitreiking van de bonkaarten 411-412 ten aanzien van de zelfverzorging op de vol gende wijze geschieden: De plaatselijke bureauhouders van den Provincialen Voed-selcom missaris zullen op de oude zegel- kaarten van personen, die de zelf verzorging van een artikel in het komend seizoen niet zullen voort zetten, de aanteekening „eindigt 28 October 1944" plaatsen. Zelf verzorgers met deze aanteekening op hun zegelkaart zullen derhalve de bedoelde bonkaartdeelen voor de 12de periode 1944 mogen be- hpuden. Zelfverzorgers, op wier zegelkaart de plaatselijke bureau houder, bovengenoemde aanteeke ning niet geplaatst heeft, worden verondersteld gedurende de ko mende periode de zelfverzorging voort te zetten. Van deze perso nen worden daarom de bedoelde bonkaartdeelen ingehouden. Bij de uitreiking zullen de distributie- diensten de zegelkaarten in bewa ring nemen. De betrokken zelfver zorgers zulten de nieuwe zegel kaarten en omslagen te zijner tijd bij de uitreiking der levensmidde lenkaarten der 13de periode (die loopt van 26 Nov. tot en met 23 Dec. 1944) ontvangen. Op deze ze gelkaarten zullen dan de inleve ringszegels voor de 12e periode geplakt zijn. Vijftiende Noord-Brabantsche Schapenfokdag, gehouden te 's-Hertogenbosch op 23 Aug. j.l| Vervolg en Slot. Stamvader Y610, nu eigendom van E. v. d. Beek te Genderen, voorheen van AV. A. Maas-Slegh te Aalst. Y 670 van N. v. Rheen te Bruchem. Y 680, nu van Nelemans J. A. te Zevenbergen, voordien van H. Brouwers te Bruchem. Bij de enkelingramlammeren kwamen af stammelingen van Ram Y610 weer goed naar voren, alsmede van Ram Y589 van A. D. H. de Geus te Gameren, welke ram inmiddels verkocht is naar Zuilichem. In deze klassen ramlammeren teveel groepen ingezonden, waardoor het werk van de Jury werd verzwaard en werkelijk goede groepen, als die van Jac. Borstlap te 's-Gra- 1 venmoer, buiten de prijzen vielen. Bij de ooilammeren waren het vooral de stamvaders: V915 van J. ten Hagen te Poederoijen Y610 van AV. A. Maas te Aalst en Y888 van J. Branderhorst te Ee- then, welke van zich deden spre ken. Deze laatste ram ging in eigendom over aan AV. Klijn te Etshout. Ook Y898 van Maas te Aalst en Gebr. Remmende te Ne- derhemert toonde beste ooilam meren, evenals Y839 van L. Voge laar te Zwingelspaan. In de klasse ooien met lamme ren eerste prijzen voor: J. v. d. Ven te Poederoijen, N. van Rheen te Bruchem en als bijzonderheid J. v. d. Graaf te Veghel. Deze kleine fokker van het zand, in Midden-Brabant, oogstte wel ©en zeer bijzonder succes met afstam melingen van den ram Y557 (eige naar Gijsb. Opsteen, Schaapsher der te Mariaheide, bij Veghel), Bedoelde de Graaf kocht nu weer een best ramlam aan en wel: 320, bij Sneep te Oudemolen, afstam mend van Ram Y841, met 9 kg g. I. wol als 1-jarige. Groepen ooien: Eerste prijzen voor: A. v. d. Kolk te Eethen, AV. A. Maas te Aalst, A. D. H. de Geus te Gameren. Van verkoopprijzen van oudere ooien hoorden we niet. De Ramlammeren deden onge veer 200250 gulden, de ooilam- meren f 200f 300. Breda, 28-8-M4 TROMP. Algemeen Redacteur: J. H. ROZA - HEUSDEN NIEUWSBLAD Abonnementsprijs per 3 'maanden franco per post beschikt f 1.30 bij vooruitbetaling Afzonderlijke nummers 11 cent Advertentiën24 m.M. f 132; elke m.M. meer 51/» cent Advertentiën worden tot Vrijdag morgen 9 uur ingewacht Strijd in het Fransch-Belgische Industriegebied. De „Volkischer Beobadhter" 'publi ceert een foto van een ^Eierschaal- schip". Naar het onderschrift bij deze foto verklaart, zijn op een werf van de O. T. schepen van 1000 ton uit gewa pend beton vervaardigd voor de trans porteenheden van Speer. Het schip is meer waterdicht dan andere schepen, behoeft niet geverfd te worden, kan roesten noch verteren, en voor den bouw kan gebruik gemaakt worden van (ongeschoolde arbeidskrachten. Het schip wordt gebouwd met de kiel naar boven. De buitenwand wordt met electrische machines glad gesle pen. Met de kiel naar boven wordt het schip te water gelaten en dan pas gekeerd. Voorts publiceert hetzelfde blad een foto van een Duitsch vliegtuig van een nieuw type tijdens .een verkennings vlucht. Naar uit .het onderschrift blijkt, betreft het hier een nieuw toestel, dat voor verschillende doeleinden kan die nen, de Me 210, die bij de gevechten aan alle fronten den laatsten tijd uitste kend is gebleken en een nieuw, kracht dadig strijdmiddel van het Duitsche luchtwapen vormt. De groote snelhéid en de sterke bewapening, aldus het on derschrift, geven een waarborg voor de succesvolle uitvoering der opdrachten Ook onder moeilijke omstandigheden. Volgens 'n Reuterbericht uit Washing ton heeft Stimson op de persconferentie verklaard, dat de verliezen van het leger aan gesneuvelden, gewonden, ver misten en krijgsgevangenen tot 6 Aug. tezamen bedragen 261.589 man. De Amerikaansche verliezen in Zuid- Frankrijk zoo wordt verder mede gedeeld bedragen volgens hetvoor- loopige rapport van 20 Augustus 1.221 dooden en vermisten en 1.754 gewon den. De Amerikaansche verliezen van het leger aan grond- en luchtstrijdkrach ten in het Middel landsche zeegebied bedragen sedert de eerste landing op het Italiaansche vasteland tot 7 Aug. aan gesneuvelden, gewonden en ver misten 91.823 man. In navolging van Moskou hebben ook vier emigrantenregeeringen het verlan gen kenbaar gemaakt, dat in het wapen stilstandsverdrag Duitschland verplicht moet worden, te hunnen behoeve ar- beidsbataljons en goedkoope werkkrach ten voor den opbouw beschikbaar te stellen. De eisch van deze emigranten gaat gezamenlijk over 500.000 man. Van 3 tot 9 Sept. Begin 20.15 uur Einde 7.00 uur Van 10 tot 16 Sept. Begin 20.00 uur Einde .7.00 uur De hoofdinspectie voor de luchtbescherming vraagt Die woorden, in je eigen landstaal tot je gesproken, duizenden kilometers van je geboortegrond, terwijl je daar ergens in een veldlazaret ligt, die woorden halen je er bovenop. Die woorden doen je beseffen, dat er naast de vele en goede kameraden,, die met je zijn opgetrokken tegen het bolsjewistische gevaar voor een veilig Europa, ook meegekomen zijn: dappere jonge meisjes uit je eigen land. Wil je een der zulken zijn, zoo meld je dan voor de opleiding tot pleegzuster bij het SS-Ersatzkommando Niederlande, Den Haag, Korte Vijverberg 5, of bij de navolgende Nebenstelten Alkmaar, Langestraat 56; Heerlen, Saroleastraat 25; Groningen, Heeren straat 46; Enschede, Hengeloschestraat 30; Utrecht, Vredenburg 19, Europa is in oorlog! De beveiliging van de kusten en de bestrijding van den vijand vergen de hoogste inspanning van den soldaat en denarbeider. Het front heeft wapens, munitie en voedsel noodig. iederen dag weer. Het luchtwapen van de Duitsche weermacht is een groote afnemer. Te dien einde is er een speciale transport organisatie geschapen, welke alles, wat het luchtwapen noodig heeft, aanvoert. Deze organisatie draagt den naam van NSKK-gruppe Luftwaffe. Reeds honderdduizenden kilometers hebben de groote NSKK-vrachtauto's, waarop nu eens bommen van 2000 kilo, dan weer mudzakken aardappelen of andere levensmiddelen, door geheel Eu ropa afgelegd. Het grootste aandeel in deze organisatie hebben de Nederlan ders. Duizenden vrijwilligers staan in de NSKK-regimenten Nederland, waar van het grootste deel van het kader eveneens uit Nederlanders bestaat,. Deze .mannen hebben zich door hun schit terende prestaties als chauffeur, maar niet minder als soldaat, reeds in enkele jaren een uitstékenden naam bij de hoog ste leiding van het NSKK verworven. Iedere gezonde Nederlander tusschen 17 en 45 jaar of hij al dan niet kan autorijden, doet niet ter zake kan zich melden voor het regiment Ne derland der NSKK-gruppe Luftwaffe. Het spreekt vanzelf, dat er behalve aan chauffeurs ook behoefte is aan koks, verplegend en administratief personeel, enz. Na een korte oefening in het ge bruik der wapens en een opleiding tot chauffeur of monteur op een motor- school van het NSKK kunnen de man nen hun plaats in de kolonnes inne men. Over zijn achtergebleven gezin kan de NSKK-vrijwilliger geheel onbezorgd zijn. Voor hem en zijn gezin gelden n.l. in alle opzichten dezelfde regelingen als voor de Duitsche soldaten. Er wor den extra-levensmiddelen en -kolenbon- nen verstrekt, etc. Vrouw en kinderen kunnen zoo noodig in mooie rusthui zen gedurende eenigen tijd worden op genomen, terwijl bij voorkomende moei lijkheden een speciaal daarVoor aange stelde verbindingsstaf hulp verleent. De NSKK-gruppe Luftwaffe zal nu de laatste phase van den strijd, naar het zich laat aanzien, weldra zal aan breken, op volle toeren moeten draai en. Daarom is net zaak, de gelederen tijdig zoo hecht mogelijk te maken. Meldt U bij het werfkantoor der NSKK-gruppe Luchtwaffen, Lange Vij verberg 10, Den Haag, want: OOK GIJ BEHOORT BIJ ONS! De éénjarige rammen een 30 stuks (dienen in 1945 wederomeven als in 1943 in twee leeftijdsklas sen te worden gesplitst) waren van min der kwaliteit als klasse. Voorop de ram van D. Sneep te Oudemoien, een Geldersch Fokproduct en een Kampioen, wat betreft de Wolproductie, nl. 9 kg g. I. als éénjarige. De 2e prijs: Y 811 van Wed. J. Slegh te Kerkwijk, ging over naar Mevr. Douarière Baronesse van Hardenforoek te Nuienen, terwijl de 2b prijs Y 830 voor 700 gulden overging naar P. Romme Azn. Prin sen hoef te Beek bij Breda. Laten we thans eerst melding maken van de kampioene en reservekampioene 1944. Kampioene dan werd: Y 570 van H. Brouwers te Bruchem en Reserve werd: Y 449, een 6-jarige ooi van N. van Rheen te Bruchem. Deze ooi gaf in 5 keer 9 lammeren en kreeg met 2 lammeren van Vader Y 674 een eerste b.prijiS. Laten we ons nu vender beperken tot het vermelden van enkele stamvaders, waarvan de lammeren met een eersten prijs werden bekroond, alsmede van en kele kopnummers uit de overige klassen. .1 C.1-

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1944 | | pagina 1