Gemeenteraadsverslagen TWEEDE BLAD NIEUWSBLAD voor het Land van Heusden en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard VOLKSREBRUIKEN IN HET SCHRIKKELJAAR behorende bij het No. 6529 MAANDAO 5 JANUARI 1948 In een schrikkeljaar wordt aan de ntaand Februari een dag! toe gevoegd, zoals thans in 1948. Is een jaartal deelbaar door vier, dan is het jaar waarvan dit jaar tal is, een schrikkeljaar, uitgezon derd de eeuwjaren, als het cijfer niet door vier gedeeld kan wor den. 1 De Egypte naren hadden het j aar verdeeld in 12 maanden van 30 daglen én voegden hier dan nog vijf extra-dagen aan toe. Julius Caesar stelde het jaar op 365 dagen en 'bepaalde, dat elk vierde jaar 366 dagen zou .tellen en een schrikkeljaar zou, zijn. Zo doende telt een jaar gemiddeld 3651/4 dag, in werkelijkheid ech ter '365,2422 dagen. Paus 'Grègorius XIII voerde in de 16e eeuw een nieuwe tijdreke ning! in, volglens welke' het jaar slechts zeer weinig met het wer kelijke jaar verschilde. In de R.K. landen werd dezie aanstonds aan vaard, in de overige langzaam aan. Rusland aanvaardde deze tijd rekening pas in 1917. In ons land is het jn gewone; ja ren usance, dat de jongemannen om een meisje te knjigjen de eer ste stappen doet. Doch in een schrikkeljaar ziegt men, mbglen de rollen omgekeerd worden en mag' de eerste actie ,uitg|aan van het meisje. Toch kom!t dit ten onzent in de practijik maar weinig .voor. Maar in Luxemburg schijnt dit meer het gjeval te zlijn. Daar nodiglt op schrikkeldag, het meisje de jongeman harer keuze uit op pen soupeetje, bij' welke g|el!eiglenbeicl zij dan de belangrijke vraag doet. 'Soms, als b.v. in Engeland, ver biedt de gewoonte die jongeman neen te Zéggen, ook al yoelt gij' niets voor het meisje, dat hem heeft gevraagd. Biedt hij1 haar daarop een cadeau aan, dan weet de teleurgestelde schone, dat Amor's pijl geen doel getroffen heeft. Vergadering van de raad der ge meente NEDERHEMERT op 29 Dec. des n.m. 4 uur. Voorzitter: Ed.Achtb. Heer C. W. v. Ommeren. Secretaris: WelEd. Heer v. d. Kolk. Aanwezig alle leden. De Voorzitter opent met het formuliergebed. De Secretaris leest de notulen die worden vastgesteld. Ingekomen stukken: Verzoek van het Bestuur der Handelsschool Deventer en Om streken, om een subsidie voor een leerling ujjt Nederhemert, die de school gedurende 4 maanden heeft bezocht. Op voorstel van B. en W. wordt afwijzend beschikt. Schrijven van J. v. d. Werken, en Th Heurter, bewoners van de nieuwe woningen, met verzeek om de weg naar hun woning en het erf rondom hun woningen te ver harden. Bovendien wijzen adres santen er op, dat hun woningen lekkage vertonen en vragen hier in Je willen voorzien. Besloten wordt, zodra de pol der grint aankrijgt, een gedeelte over te nemen voor verharding van het gevraagde gedeelte. De architecten v. Brakel en Kuinders- ma zal nogmaals verzocht worden om de lekkage te doen herstellen. De Voorzitter deelt mede ,dat hij dit verzoek reeds eerder heeft gedaan. Schrijven van het Hoofd van het Streekbureau te Tiel, waarin wordt aangedrongen om uiteinde lijk tot een oplossing te komen betreffende de herstelling en ver- houwing van het schoolhuis aan de Zuidzijde. De kosten hebben in totaal bedragen f 11,191,60, waar in de verbouwing tot 3 woningen is Jiegrepen. Voorgesteld zal worden dat de Wederopbouw f30010 voor zijn re kening, de rest zal ten laste van de gemeente moeten komien. In verband met djt schrijven leest de Voorzitter nog een 2-tal brieven voor van de Commissaris sen voor de Wederopbouw in den Haag van 4 Jan. en van 15 Maart 1947, waaruit blijkt dat in het be gin van-het jaar de exploitatie rekening is opgemaakt, waarbij de kosten voor de gemeente zouden komen op 15 a f 1600 en de rest ten laste van de Wederopbouw. De Voorz. zegt dat men deze exploi tatie berekening in Tiel blijkbaar niet heeft doorgezonden naar den Haag en men nu niet dit voorstel komt. B. en Wi. zouden zich vast willen houden aan de exploitatie rekening en dit aan Tiel berichten. De heer de Gaaij zou niet wil len toegeven en zo nodig een rechtsgeleerde in de arm willen nemen. De Voorzitter zou voorlopig vast willen houden aan de exploitatie rekening. De raad gaat hiermede accoord. Voorlopige vaststelling gemeen terekening i946. 1 De Voorzitter zegt dat de reke ning onderzocht is door een amb tenaar' van liet Verificatiebureau en dat dit onderzoek tot geen op- of aanmerkingen aanleiding heeft gegeven. De rekening wordt hier op voorlopig vastgesteld met een ontvangst van f45306,73 en een uitgaaf van f39226,66 alzo meteen voordelig saldo van f 6080,07, voor de kapitaal dienst met een ont vangst van f 103003,23 en een uit gaaf van f 105122,48. Alzo met een nadelig slot Van f2119,25. Van de Min. van Binnenl. Zaken is een circulaire ontvangen betref fende de hondenbelasting, waarin wordt aangegeven dat het wense lijk is in de verordening een be paling op te nemen, dat honden die zijn aangegeven voor de Land bouw of bewaking niet op straat mogen loslopen en tevens dat de belasting op vastliggende honden kan worden bepaald op f 10. B. en W. stellen voor eerstge noemde bepaling op te nemen en de belasting voor vastliggende hon den te bepalen op f 8, De heer de Gaaij vindt het ver schil tussen het bedrag van vast liggende en loslopende honden te gering en zou dit willen stellem op f 3,of f 4,Anders zall men niet bereiken,, wat meiii berei ken wil. Met alg. stemmen wordt de be lasting hierop bepaald op f 3, en besloten de genoemde bepaling in de verordening op te riemen. 'De heer v. Kooten is van mea ning dat,.0111 doeltreffend te zijn), als loslopend aangegeven hon den voorzien behoren te zijn van een penning, eerst dan *kan de politie met succes optreden. i Besloten wordt de bepaling op: te nemen dat loslopende honden van een penning moeten zijn voor< zien. i De heer Wolfers zou de bode alle honden willen doen opnemen- De Voorzitter zegt dat dit elki jaar gebeurt. Vaststelling verordening begra fenisrechten. j De Voorzitter leest de betreffen- fende verordening, die op aan drang van Ged. tS. is ontworpen, voor. De rechten die tot nu toe f-8,f6,en f 4,bedroegen worden in de nieuwe verorde ning verhoogd tot f20,—. f 12,— en j 6,Voor kinderen geldt de helft; voor kinderen beneden één jaar een kwart van. dit tarief. 'Voor het gebruik van de lijk wagen zal .voor niet-ingezetenen een tarief gelden van f 10.De verordening wordt vastgesteld. Vervolgens worden regelen vast gesteld ingevolge de woonruimte- wet. 1 Aankoop bouwgrond. 1 De Voorzitter is van oordeel dat het er piet naar uitziet, dat de Minister voor 1948 bouwvolu me zal vaststellen, niettemin acht ten B. en, W. het gewenst naar grond uit te zien, zowel aan de Zuid- als de Noordzijde. De heer v. Kooten zou eerst po gingen willen doen aan de Zuid zijde. De Voorzitter zegt dat dit ook de bedoeling is. 1 De lieer Wolfers is daartegen de grootste behoefte ppn wonin gen bestaat aan de Noordzijde, daar zitten de werkgevers, dat aan de Zuidzijde een paar wonin-» gen zullen worden gebouwd acht hij best, doch meer voorlopig niet. De lieer v. Kootten jjierkt op,, dat aan de Zuidzijde 12 wonin gen door het oorlogsgeweld zijn vernield, hij acht het billijk:, dat daarvoor iets terugkomt. De heer Slegh meent dat ook de Rietschoof voor de bouw van; woningen in aanmerking komt,, daar zitten juist de grootste indu striëlen. 'De heer v. Kooten meent da li deze zelf wel voor woningen voori hun personeel kunnen zorgen. 1 De Voorzitter zegt dat particu lieren niet gemakkelijk aan bouw grond kunnen komen, voor deze is liet ook gewenst, dat de gemeente over bouwterrein beschikt. B. en W. worden gemachtigd pogingen te doen voor aankoop van bouwterrein. SCHUIMAARDE. (Slot.) Het is bekend, dat de landbou wers1 in het Noorden op de kalk ar me Groningse klei- en zavel- gprondén schuimaarde altijd bui tengewoon giewaardeerd hebben, vooral als kalk'méststóf op bouw land. In Groningen worden soms zelfs giften van 50.000 kig| schuim aarde op zware kleigronden ge geven. Vroeg!er ging er veel schuimaar de van de fabrieken uit het Zuiden des lands naar Groningen per schip, zelfs uit Zeeuws-Vlaanderen. Ook in de Bommelerwaard stond bij vele boeren de schuimaarde hoog aangeschreven. Ik weet er hele verhalen van, dat op bepaalde percelen de bieten absoluut niet wilden gïroeien, totdat men een z'ware bemesting! met schuimaar de toepaste. Dan was het resul taat verbluffend. Natuurlijk had de gebruiker er geen weet van, dat niet alleen de zuurgiraad van de grond daardoor zeer gunstig be ïnvloed werd, maar dat hij dan meteen, behalve veel kalk, ook flinke hoeveelheden stikstof, kali en fösforzuur in de grond bracht. En omdat het gebruik van kunst mest toen nog helemaal in de kin derschoenen stond, konden de bie ten ook niet groeien, want ze le den honger en wortelden in zurje grond. - In het Land van Heusden en Altena heeft de schuimaarde ook een goede naam. Toen ik hier in de zomer van 1927 mijn werk begon, hoorde ik il van giften van, 2o last per ha, ook in boom- g'aarden. en op grasland. Niemand heeft mij ooit verteld, dat hij zich in het gebruik van schuimaarde zag teleurgiesteld' en geen wonder. Vooral op de zeer moeilijk te be werken gronden heeft het afval product een zodanige structuur- Rattenbestrijding. De Voorzitter deelt mede, dat de Plantenziektenkundigen Dienst een algemene rattenbestrij ding in de streek wil houden.» ,De kosten voor de gemeente zuD len f100 bedragen. B. en W. zijn van mening dat bestrijding alleen nut heeft als het merendeel der ingezetenen daaraan deelneemt, daarom zijn briefjes rondgebracht' om te weten te komen wie er aan deel willen nemen. Dhr. Oomen meent, als er 50 a 60 pCt. deelneemt, dat dan de gemeente moet besluiten piee te doen. B. en W. worden hiertoe gemachtigd. i. De Voorzitter deelt méde, dab 4 leden van dee Commissie inge volge de woonruinitewet, voor hun lidmaatschap hebben bedankt. De heer v. Kooten meent dat deze -ontslagname een gevolg is van de tegenwerking van B. en W. Weth. v. d. Werken kan het geen tegenwerking noemen. Het ging over de vordering van woon ruimte bij de Waal aah de Zuid zijde. Twee van de commissiele den hadden de toestand opgeno men en daarop adviseerde de com missie tot vordering over te gaan. Spr. is toen zelf ook: wezen kij ken en was van mening dat hier niet gevorderd behoefde te wor den. Was het advies gebaseerd geweest op alle 5 commissieleden, dan zou het wat anders geweest zijn. j De heer de Gaaij merkt op, dat de commissie slechts' bestoi\d uit 4 leden, 3 er van hebben de wo ning opgenomen, waarvan één als deskundig beschouwd mag wor den. 1 De heer v. d. Werken zegt dat dat de derde pas is wezen kijken' op aandrang van B. en Wl De beer v. Kooten acht het moeilijk voor de commissie, als liet eerste geval dat zij Je behan delen krijgt, door B. en jW. af- verb:eterende waarde, dat de ploe- giër na het glebruik dankbaar ge stemd moet zijn en, wat nog meer zegt, dat de 00gisten vieel beter worden. Hier heeft de ervaring' voldoen de ge sproken. We kunnen dan ook de landbouwers zonder be zwaar adviserenKoop gerust schuimaarde. Als we berekenen, wat de planten voedende bestand delen, die er in zitten, waard zijn, is de werkzame 'kalk, vergeltéken met andere kal'k'meststoffen, beslist gloedkoop. En wanneer men de schuimaarde, een jaar op een hoop laat zitten en dan door omschep pen bloot stelt aan de jnwerking! van droogte en vorst, krijgt .men een kruimelig!, gioed strooibaar product. In Zeeland en West-Brabant heeft de practijk altijd weinig' pf geen interesse glehad voor schuim aarde. Komt dit, omdat in Gro ningen b.v. Veel meer kalkbehoef- tige klei- en zavelgronden aange troffen worden dan in het Zuiden? Ik heb wel eensgelezen, dat de totale productie van schuimaarde maar voor een deel als kalkmest- stof gebruikt wordt en dat onge veer een derde van de geprodu ceerde schuimaarde' geen afzet vindt. De situatie biji.de g!rote sui kerfabrieken b.v. te Dinteloord en Sas van Gent is thans zo, dat men jaarlijks de schuimaarde eenvou- jdig' wegspoelt, vermengd met het bieten-waswater. Zo glaan jam mer genoeg1 duizenden tonnen schuimaarde, die ongetwijfeld in de landbouw nuttig gebruikt kon den worden, jaarlijks verloren Gezien de eigenschappen en sa menstelling van schuimaarde en de werking, speciaal op oudere klei gronden, aarzel ik niet, het de al lerbeste kalkmeststof te noemen. Het is zeker in hoge jnate te 'betreuren, dat deze niet voor de volle 100 pet. aan onze cultuur grond ten goede *4comt. W. B. te A. O c*

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1948 | | pagina 5