Plaatselijk Nieuws Gemeenteraadsverslagen TWEEDE BLAD NIEUWSBLAD voor het Land van Heosden en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard De Voorzitter deelt inede; dat behorende bij het No. 6530 DONDERDAG 8 JANUARI 1948 HEUSDEN. -Bij de damclub wenden Maandag J.l. voor de onderlinge oompetitie slechts 2 partijen ge speeld. In de 2e groep won C. Bax van Joh. de Graajg; in groep 3 won T. te Vruchte van G. Jon ker. Maandag a.s. voortzetting om 7 uur. Het lid A. Nieuwkoop snel de een simultaan-seance tegen vijf spel er,si en won all e partijen. BHAKEL. Door de hoge waterstand zijn de buitenpolders geheel on der water gelopen. Verschillende mensen ondervinden hierdoor veel last. Vooral de dijkbewoners heb ben met moeilijk héden te kampen. Verschillende schuurtjes, hokjes en dergelijke moesten geruimd worden'. Enkele gezinnen kregen het water zelfs in de woonkamer en moesten bij familieleden een onderdak zoeken of op zolder gaan wonen. Behalve voor het autover voer wordt de veerdienst alhier op normale wijze onderhouden. Be watermachine draait dag en nacht door om de binnenpolder van het overtollige water te ont lasten. Doordat het water in de binnenpolder hierdoor op een niet al te hoog peil komt hebben de z.g. Hovend be w onersweinig of geen last van het water. Miet ver langen wordt dan ook uitgezien naar de val van de waterstand. Een 'dijkwacht moest reeds wor den aangesteld. De openbare lagere school al hier moest tot nader bericht wor den gesloten, in verband met het hoge water, waardoor de lokali teiten niet verwarmd kunnen wor den. I i DUSSEN. In een zeer drukbezochte zaal werd Zondagavond door het Hankse Cabaret opgevoerd de Ca baret-revue „Lachvitamine'Die- ze revue, welke grotendeels door de spelers zelf ontworpen was, viel bijzonder in de smaak, ook het stuk „Hollands Welvaren" trok bijzondere aandacht. GIESSEN. Met ingang van 1 Jan. j.l. is de nieuwe legesverordening van kracht geworden. De leges voor bouwvergunningen werden ge bracht van f2,50 op f7 p. flÖOO. bouwkosten. De rechten voor het voltrekken van een huwelijk wer den vastgesteld als volgt: Maan dag f5; Woensdag en Donderdag f25; Vrijdag f10. Voorheen be droeg hét recht f2,50, ongeacht de dag van huwelijksvoltrekking. Door het gem.-bestuur zijn stap pen gedaan om de sloot ten N.W. van de Groenstraat te verbeteren in het belang van de Volksgezond heid. Tevens werd besloten met de Bank v. Ned. Gem. een reke ning-courant overeenkomst aan te gaan tot een bedrag van f 518,000. De vier noodwoningen in deze ge meente zijn door het bestuur over genomen van het rijk. Tot plaatsvervangende le den van de Commissie van Advies ingevolge art. '8 der woonruimte- wet 1047 zijn door de Raad de zer gemeente benoemd de heren: J. J. Kerkwijk, Ant. v. Her wijnen, W. Hak Gzn. en J. Straver. In de plaats van W. de Zeeuw, die bedankte voor zijn benoeming tot lid, werd benoemd G. 't Hooft. Tot secretaris der commissie werd aan gewezen de gemeente-secretaris. Voor het bijwonen der verga deringen van de commissie ont vangen de leden f2,50 per verga dering. v In Februari zal in deze ge meente onder auspiciën van de Plantenziektenkundigen Dienst te Wageningeii een rattenbestrijdings- actie gehouden worden. Het voornemen beslaat om in de O. L. school alhier inplaats van ^le bestaande W.G.'s water- terclosets te plaatsen met een sep- lielank.v Dit zal plaats vindln wan neer de school wordt aangesloten pp de waterleiding. ZUILICIIEM. In een overvolle kerk nam Ds. Willemsen, Zondag in de na- middagdienst afscheid van de Ned. Herv. Gem. van Zuilichem. De scheidende leraar had als tekst gekozen Joh. 14:27 (ged.) „Vrede laat ik U, mijne vrede geef ik U, doch niet gelijkerwijs de wereld hem geeft, geef ik hem U." Aan het einde van zijn pre dikatie sprak Ds. Willemse nog de kerkeraad toe, in het bijzon der ouderling van Herp verder Ds. v. Galen, Ned. Herv. Pred te Brakel, welke het consulent schap zal waarnemen, Ds. v. Hoek Geref. Pred. alhier, de leden der kerkvoogdij, alsmede de notabe len, de Gem.-Secretaris als verte genwoordiger der B u rgerl ij ke ge- meenten, Burgem. Pos van Brakel, kosters, hulpkosters en organist en wenste hen allen Gods Zegen toe. Hierna werd Z.Eerw. nog toe gesproken door Ds. v. Galen, na mens de classis en de gemeenten, waarvan deze consulent is, door Ds. van Hoek en tenslotte door ouderling van Herp namens de kerkeraad, welke de gemeente ver zocht Ds. Willemsen staande toe te zingen Ps. 1212 en 4. Vergadering van de raad der ge meente WIJK EN AALBURG op 30 Dec. 1947, des voorm. om 10.30 uur. Voorzitter: Ed.Achtb. Heer C. B. J. Landweer. Secretaris: WelEd. Heer W. Bouman. Afwezig wegens ziekte de le den R. J. v. Suilichem en Ant. Michaël. De Voorzitter opent de verga dering met het lezen van het for muliergebed. De notulen der vo rige vergadering worden na lezing onveranderd vastgesteld. Ingekomen stukkenv Verzoek van de Wed. G. de' Bruiijn te Wijk om haar, op grond van art. 13 der Lager-onderwijs- wet 1920, te willen vergoeden de vervoerkosten ten bedrage van f 11 per maand, vanaf 2 Sept. j.l. voor het bezoeken van de Chr. MULO- school te 's-Bosch door haar zoontje. Op voorstel van B. en W. wordt met alg. stemmen besloten de gevraagde tegenjoetkoming te verlenen tot het tijdstip, waarop de leerplichtigheid van deze scho lier een einde neemt. Verzoek van het bestuur der Chr. Lagere Landbouwschool te Andel om een subsidie te willen verlenen van 'f 5,voor iedere leerling, die uit deze gemeente ge noemde school bezoekt. Medege deeld wordt dat dit momenteel 10 leerlingen zijn. Op voorstel van B. en W. wordt besloten een sub sidie toe te kennen van f50 voor het jaar 1947. i Verzoek van het bestuur van de te Gorinchem opgerichte Chr. Landbouwwinterschool om toe kenning van een jaarlijkse subsi die van minimum f 50, teneinde de instandhouding dezer school mo gelijk te maken. De Voorzitter deelt mede, dat,f ofschoon de financiële middelen der gemeente beperkt zijn en al- lerwege aanvragen om steun wor den ingediend, B. en W. voorstel len f 10 subsidie te verlenen als blijk van instemming met de op richting dezer school. De heer Bouman kan hiermede niet accoord gaan. Geen enkele leerling üit deze gemeente bezoekt de school, was dit wel het geval dan zou men subsidie-verlening in overweging kunnen nemen. De Voorzitter antwoordt, dat uit dien hoofde het voorgestelde sub sidiebedrag laag is gehouden. Het gaat hier meer om zijn sympa thie te betuigen met de totstand koming dezer school. Met op één na alg. stemmen wordt het voorstel van B. en W. f aangenomen. De heer Bouman stemt tegen. j Adres van de Commissie van Beheer van het Consultatiebureau tot bestrijding van de tuberculose te Almkêrk, om toekenning van een bedrag van. Ylxk cent per in woner in de exploitatiekosten van dit bureau. i De Voorzitter deelt mede, dat deze bijdrage in hoofdzaak ge vraagd wordt met het oog op de vervoerkosten van patiënten, waar voor naar hij meent een bus zal worden ingeschakeld. Men moet het waarderen, dat dit bureau er echter komt. i De lieer Bouman stelt de vraag of belanghebbenden deze reiskos ten niet van de Ziekenfondsver enigingen vergoed krijgen. Besloten wordt ter zake een na der onderzoek in te stellen en het schrijven tot een volgende ver gadering aan te houden. De Voorzitter deelt mede, dat binnenkort in deze streek overge gaan zal worden tot rattenbestrij ding, een onderwerp alom bekend. Voor deze gemeente zullen 8000 pakjes vergif beschikbaar worden gesteld, waarmede een bedrag van f192 is gemoeid. Het is nu de be doeling, dat plaatselijke land bouworganisaties bij de actie wor den ingeschakeld, die hun instruc ties krijgen. Ook het provinciaal bestuur verleent hierin zijn me dewerking door het verlenen van machtiging tot het doen van uit gaven voor de rattenbestrijding, ook dan wanneer de gemeente noodlijdend is. Nadat een paar leden over dit onderwerp het woord voeren en als hun mening te kennen geven, dat fyet slagen dezer actie afhan kelijk is van de medewerking der bevolking, wordt met alg. st. voor het beoogde doel een crediet van f 192,verleend. Hierna komt aan de orde het. in een vorige vergadering aange houden schrijven inzake Sociale Gezinszorg, uitgaande van de Ned. Herv. Kerk. In verband hiermede wordt voorgelezen een schrijven van Ged. Staten van Noordbrabant, betref fende subsidiëring door de over heid van de Sociale Gezinszorg, volgens welk schrijven het Rijks- en gemeentelijk subsidie elk f 1,50 per verpleegdag en per gezinsver zorgster zal bedragen. B. en W. stellen voor, 'voor 1 jaar hiervoor f450 te voteren, waarvoor dan 1 gezins verzorgster gedurende 300 verpleegdagen in dienst kan wor den genomen. f De heer Bouman zegt dat over deze aangelegenheid reeds vroe ger is gesproken. Hij zou het wen selijk vinden een aparte afdeling b.v. Wijk-Aalburg en Veen in het leven te roepen. Bovendien zou hij aan de subsidieverlening de be- oaling willen verbinden, da.t ie dereen zonder onderscheid van godsdienstige gezindte in voorko- mende gevallen geholpen moet worden. i De Voorzitter antwoordt dat hij over deze zaak met Ds. Harke- ma heeft gesproken. Wanneer men een crediet van f450 verleent kan voor Wijk en Aalburg één gezins verzorgster gedurende 1 jaar in dienst worden genomen. Verder bevestigt hij de reeds vroeger ge dane mededeling, dat een ieder, onverschillig tot weik kerkgenoot schap men behoort, van de ge zinsverzorgster in noodzakelijke gevallen gebruik zai kunnen ma ken. v Na enige verdere gedachtenwis- seling, waarbij nog andere bezwa ren naar voren komen als b.v. het inroepen van de hulp van de gezins verz orgs ter door meerdere personen tegelijk, besluit de raad voor het jaar 1948 voor het be oogde doel oen bedrag van f450 beschikbaar te stellen, onder voor waarde van hulpverlening zonder onder scheid van godsdienstige ge zindheid als door het lid Bou man aangegeven. Hierna komt aan die orde het onLw erp-gemeenschappelij ke rege- ling tussen de diverse gemeenten in liet Land van Heusden en Al tena, betreffende de oprichting en instandhouding van een Centrale Technische Dienst in liet Land van Heusden en Altena. De Voorzitter licht deze rege ling in korte trekken toe. Zij is in hoofdzaak gelijk aan de geldende regeling, hier en daar zijn enige wijzigingen aangebracht, o.a. is de naam van de Dienst „Bouw- en Woningtoezicht" veranderd in „Centrale Technische Dienst". Hij vraagt of de raad zich met de vaststelling dezer nieuwe regeiing accoord kan verklaren. N Wethouder v. Wijk zegt, dat hij zijn bezwaren reeds in het College van B. en W. kenbaar heeft ge maakt. Er zijn bezwaren genoeg en hij zal dan ook niet aan de vaststelling dezer regeling mede werken. Wethouder Roza vraagt wat er gaat gebeuren, voor het geval deze regeling niet door de raad wordt geaccepteerd. i De Voorzitter antwoordt, dat de ze regeling dan ongetwijfeld van hogerhand zal worden opgelegd. Wanneer de Voorzitter de vaststel ling dezer nieuwe regeling in stem ming brengt, blijkt, dat de heren v. Alphen en Roza zich voorver- klaren, de heren v. Wijk en v. Helden tegen, terwijl het lid Bou man zich van stemming onthoudt zodat dit punt in de eerstvolgen de vergadering opnieuw aan de orde zal komen. Voorlopige vaststelling van het bedrag der uitgaven enz. voor het openbaar lager onderwijs over'46. Het totaal bedrag der kosten voor het openbaar lager onderwijs wordt vastgesteld op f 1220,91, het beschikbaar gestelde bedrag op f 1162,63. Voor het bijzonder lager onder wijs vindt vaststelling der vergoe ding plaats over 1946 en wel tot een bedrag van f2598,82, terwijl het bedrag der voor vergoeding in aanmerking komende uitgaven bepaald wordt op f3055,29. De verordening op de heffing van een honden belasting wordt in dier voege gewijzigd, dat voorple- zierhonden f 10 en voor bedrijfs- honden f5 belasting zal zijn ver schuldigd. Vestiging servituut terzake van recht van uitweg op een perceeb gemeentegrond aan de Veldstraat. Een ter tafel gebracht ontwerp besluit wordt met alg. stemmen men vastgesteld. Eveneens wordt met algemene stemmen vastgesteld een verorde ning op de heffing van een straat- belasting in de gemeente. Deze be lasting moet op aanwijzing van de regering worden ingevoerd, op grond van de noodlijdendheid der gemeente. Voor de gebouwde ei gendommen zal de belasting be dragen 6 pCt. van de belastbare opbrengst, voor de ongebouwde eigendommen 3 pCt. Vaststelling verordening op de heffing van een vermakelijkheids belasting.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1948 | | pagina 5