Plaatselijk Nieuws Binnenland TWEEDE BLAD Vermogensaanwasbelasting. NIEUWSBLAD voor het Land van Heusden en Altena, de Langstraat en de Bommeierwaard behorende bij het No. 6532 DONDERDAG 15 JANUARI 1948 ALMKEltK. -Loop der bevolking. In hel jaar 1,947 zijn in deze gemeente 120 kinderen geboren, 63 van het manlijk- en 57 van het vrouwl. geslacht. Overleden 29 m. en 118 vr., totaal 47. Ingekomen 66 m. en 87 vr. Vertrokken: 72 m. en 72 vr. Op 31 Dec. 1'947 be droeg liet aantal inwoners dezer gemeente 4231, BABILONIëNBROEK. J.l. Vrijdag had de jonge heer C. v. d. Beek alhier, loen liij zich per fiets naar de ambachts school le Gorinchem wilde bege ven, ter hoogte van de Uppelsedijk het ongeluk te vallen, ep wel zo danig, dat hij met een hersen schudding werd opgenomen. Dr. v. Vu ure uit Dussen verleende ge neeskundige hulp. In de namiddag mocht hij naar huis vervoerd worden. DUSSEN. Onze sportfavoriet Anl. Ver hoeven, ontving dezer dagen van het bestuur der ElfsledentoeliLver- eniging de kleine gouden medaille. Deze medaille werd hem toege kend als 2e prijs en tevens als ver diende beloning voor betoonde sportiviteit van de zware Elfste dentocht, welke op 8 Februari 1947 gehouden is. Tevens ontving hij een zilveren herinnerings- medailte voor deelname aan de Elf stedentocht 1947. Zaterdagavond speelde de schaakclub „Het Kasteel van Dus sen" een vriendschappelijke wed strijd tegen schaakclub „Alm kerk" waarbij eerstgenoemde de over winning behaalde met 9,5—3,5. LAND v. IIEUSDEN EN ALTENA Door het Streekbureau voor de Wederopbouw „Land van Ileus*- den en Altena" te Almkerk zijn in het jaar 1947 opdrachten voor betaling van oorlogsschaden uit gegeven voor een bedrag van f958700,45. Over 1946 was dit be drag totaal f 652861,49, zodat se dert de aanvang van deze beta lingen is verrekend een bedrag van totaal f 1611551,04. In het jaar '47 werd dus gemiddeld per maand betaald f79891,71. Deze bedra gen hebben uitsluitend betrekking pp herstel van oorlogsschade. NIEUWENDIJK. Aan belanghebbenden wordt bericht dat bet Consultatiebureau voor zuigelingen niet meer op Dinsdag, maar vanaf 21 Jan. a.s. voortaan op Woensdagmorgen ge houden zal worden. Naar we vernemen hebben voor het te houden concours op 15 en 17 Mei (2e Pinksterdag)) uit gaande van het fanfarecorps „Overwinning na Strijd", reeds verschillende verenigingen inge schreven. WAARDHUIZEN. Mej. Willv v. Her wijnen slaagde voor hel diploma apothe keres. WIJK EN AALBURG. Op Zaterdag 10 Januari j.l. gaf onze toneelvereniging „Kunst en Genoegen" in de toneelzaal van café Maaszicht een voorstelling van het zo bekende Indisch blij spel „De Suikerfreule" van Henri van Wermeskerke, wel stuk on ze gedachten weer terugvoert naar wijten de actrice Mevrouw de Boer v. Rijk, die de rol van Betje honderden male met zo buitenge woon succes vertolkte. Het stuk speelt in de voorgale rij van de woning van de 2e ma chinist op de suikerfabriek ,,Toe- gc- II ij woont daar met zijn vriend Schuit. Hoewel v. d. Kooi reeds 15 jaar getrouwd is met Betje is ileze laatste steeds in Holland bleven. Bij liet begin van zij onverwachts naar men. Zij is nog altijd d am se K at tenb u rgse hel spel is Indië geko- een A nis ter en kan zich niet verplaatsen in het Indisch Jeven. Allerlei verwikkelingen ont staan, vooral doordat blijkt dat v. d. Kooi een lieftallige 19-jarige dochter heeft, wat Betje niet weet. Zeer geestig is dit alles door v. Wermeskerke behandeld. Er is gelachten en wel zoo, dat dikwijls vele geestige gezegden ver loren gingen. Het stuk speelt in de driehoek Betje-van Kooij- Schuit, met een omlijsting van de dochter T.rude, de administrateur van Wiel and, de Eabrickscbef Nil- tel en de Indische huisjongen Des sin. Het zo moeilijk, veeleisende stuk werd meesterlijk vertolkt. De aankleding en décor van het In disch toneel, was uitstekend ver zorgd. De verschillende personen afzonderlijk te beschrijven, zou te ver voeren, ze waren allen goed, alleen willen we een uitzondering maken voor Betje, die haar rol zo volkomen beheerste. Voor al haar rolvastbeid (een der eerste vereiste voor een goede vertolking) viel te loven. De regie was in han den van de heer IJ. Wittebol. Met genoegen kan hij op dit, zijn eerste werk als.zodanig te rugzien. De vereniging heeft weer eens ge too ik l wat door goede stu die en veel liefde voor het toneel kan worden be reik t Donderdag 8 Jan. werd in dp Openbare school te Veen door de Tuinbouw vereniging „Veen en Wijk en Aalburg" een 30 urencur- sus groententeelt voor volwasse nen geopend. Aanwezig waren de Inspecteur van het tuinbouw on derwijs, het bestuur der Tuin- bouwvereniging, de lesgever van de cursus de WelEd. Ileer Noor de rmeer en 18 deelnemers. Eerst werd een kort openings woord gesproken door de secre taris der Tuinb.vereen., waarna de Inspect, van het tuinbouwon- derwijs liet woord kreeg. Deze gaf een uiteenzetting van wat het tuinbon wonder wijs voor de tuin-, bouw betekende en dat het zo noodzakelijk was, dat iedere tuin der ook theoretische kennis van zijn vak had, om te trachten zijn bedrijf economisch te leiden en zijn teelten zo hoog mogelijk op te voeren. Hierna gaf de onderwij zer van de cursus een inleidend woord, waarna hij overging tot het geven van de eerste les: de indeling van onze grondsoorten, samenstelling en geschiktheid voor onze groententeelt. Er werd besloten de lessen in het vervolg op Dinsdagavond te houden en, mochten er nog meer liefhebbers zijn, die deze cursus willen volgen, dan kunnen deze nog l o egel a ten worden. alge- ougeveer Joeng Baroe" met uitzicht op het fraaie Indische landschap. De vermogens aqnwasbelasting. ,een zuster van de destijds gehe ven ooriogs winstbelasting heeft reeds vele personen om niet le spreken van gemoederen in beweging gebracht. Over.het meen weet men wiel waaro ver deze belas ling geheven wordt, over de vooruitgang gedu rende de laatste oorlogsjaren, maar menigeen beklemt de vraag, hoe deze vooruitgang door de fis cus wordt berekend en als deze vooruitgang nu eenmaal vaststaat naar welk percentage. Immers er wordt gefluisterd „als zwarte piet" er bii te .pas komt, worden we helegaar in de zak gestopt en wie zal ons zeggen, wanneer en hoe we er dan weer uitkomen. Zo ongeveer spookt het toch in veler hoofd althans voor diegene die weten hiermede in aanraking te zullen komen. Laat ik aan de hand van enkele artikelen, met U eens een kijkje nemen in de win kel van Zijne Excellentie Lieftinck en zo eens zien wat hij te koop heeft. U heeft dan de gelegenheid le zien wat Uwe aandacht trekt. Laat" ik daartoe beginnen bij het begin dus hij 1 Mei 1940, de eerste peildatum, de datum waarop in eersten aanleg het ver mogen wordt gepeild. Op 1 Mei 1940 peilt dus de fis cus het vermogen van iedere be lastingplichtige, d.i. iedere natuur lijke persoon die tussen 9 Mei 1940 en liet einde van het belasting tijdvak hier te lande woonde. Een omvangrijk werk dus. Hoe doet de fiscus dat? Op ver schillende wijze. Voor die belas tingplichtigen die voor het belas tingjaar 1940/41 een aangiftebiljet' vermogensbelasting thuisgezonden kregen, is de zaak vrij eenvoudig. Immers zij waren in de gelegen heid specifiek op te geven waaruit hun vermogen bestond en wat hiervan de waarde was. Laat ik mij voorlopig met deze groep belastingplichtigen bezig houden, omreden de moeilijkhe den van de categorie die 1 Mei '40 geen biljet in te vullen hadden in vele gévallen parallel lopen met de moeilijkheden van hen, die er wel een ontvingen. Het kan immers voorkomen, dat een belastingplichtige zijn aangif tebiljet niet juist invulde, hetzij ten voordele of ten nadele van be lastingplichtige. In het eerste ge val heeft hii dan een lager ver mogen aangegeven dan hij in wer kelijkheid bezat. Belastingplichtige A b.v. had per 1 Mei 1940 het volgende vermogen: 1. een boerderij met 10 haland (bouw- en weiland) waaraan hij een waarde toekende van f 18,00P 2. een veestapel van f 30(11 3. Hvpotecaire vorderingen f 6000. 1 4. Spaar bank vorderingen f8000. maar deze heeft hij niet aangege ven; 5. contanten f2500,, deze heeft hii evenmin aangegeven. 6. heeft hij schulden aangege ven tot een bedrag vpi f 1800, wel ke niet bestonden. De fiscus was uit deze aangifte dus hekend een vermogen 'v an f 27000 f 1800 is f25,200 en als alles voor be lastingplichtige toen naar wens is verlopen dan heeft hii toen een aanslag gekregen naar een vermo gen van f25000. Per 1 Januari 1946 treft de fis cus een vergelijking niet het eind- vermogen van mijnheer A en laten we nu even aannemen dat niets is veranderd in de bestanddelen en dat mijnheer A zijn buitengewoon aangiftebiljet en zovelen als er nadien nog gevolgd zijn, juist heeft ingevuld. De aangifte ziet er dan als volgt uit: 1. onroerende goedern f18000. 2. Veestapel f 3OÜ0. 3. hvpothecaire vorderingen f6000. 4. Spaarbankvorderingen f-8000 plus f2500 (geldsanering) f10500. Totaal f 37500. De conclusie ligt voor de hand. Mijnheer A is vooruitgegaan f 37500 f25200 is f12300. U kunt begrijpen dat belasting plichtige tegen deze conclusie van de fiscus zal protesteren. Hij is immers in feite dezelfde gebleven, alleen zijn onjuiste aangifte van 1 Mei 1940 heeft de fiscus tot de ze verkeerde conclusie gebracht. Is hieraan nog wat te doen, vraagt mijnheer A. Ja, kan liet korte gntwoord, zijn. Hamer en spijker komen hierbij te pas en het ver mogen per 1 Mei 1940 dat wankel stond kan worden „bijgespijkerd". Belanghebbende* zal de fiscus dan moeten tonen, dat hii per 1 Mei 1940 meer vermogen had. Met de spaargelden die op de bank geplaatst werden is dit vrij ge makkelijk. Het hoekje tonen of is het intussen door eèn nieuw ver vangen, een verklaring der betref fende bank voor de Rijkspost spaarbank moet U zich dan wen den tot de Directeur dier bank' te Amsterdam en de fiscus kan zien dat U inderdaad een vorde ring had van f8000. Maar die contanten, ja dat is' moeilijker en hangt geheel af van de omstandigheden. Mogelijk dat het afkomstig was van transacties verricht kort voor 1 Mei 1940 b.v. verkoop vee niet gevolgd door aan koop; voor 1 Mei '40 aflossing ener vordering; opname van gel den van. de spaarbankhet aanwe zig zijn van een kasboek, waaruit blijkt dat een dergelijk bedrag aan wezig was; aankoop van goederen kort na 1 Mei 1940, zonder dat gelden van de bank gehaald wer den. Dft alles kan de fiscus aan nemelijk maken dat een dergcliik bedrag aan contanten aanwezig moest zijn. i De gefingeerde schuld wordt een moeilijker geval en wanneer geen opzet in hel spel is geweest kan een dergelijke vergissing opgehelderd worden door b.v. te laten zien dat men 4 maanden vóór 1 Mei 1940 een schuld had aan X en dat deze betaald werd, betaald, terwijl de aangifte was ontleend aan cijfers per 1' Jan. 1940. Is er wel opzet in het spel dan zal Ijjet vrijwel onmoge lijk zijn aannemelijk te maken dat ze nooit heeft bestaan. 1 In vorenstaand geval zal het belastingplichtige gelukken aan te tonen dat hij in ieder geval meer had aan vermogen f 8000 en'naar alle waarschijnlijkheid ook f2500 contanten d.i. dus f 10.500. Is belastingplichtige zover dan' po leert de fiscus dus geen aanwas' vanf 12300 maar slechts f 1800: Evenwel is hij dan nog niet klaar hij de fiscus. Immers nie- mand timmert tegenwoordig voor niets ook de fiscus niet. Over dat bedrag van f 10.500 zal de betref fende inspecteur van 's Rijksbelas tingen nu gewelensgeld heffen. 1 Een bedrag belangrijk minder dan volgens het tarief vermogens- aanwas schuldig zou zijn. Immers zonder dat de Inspec teur het bijspijkeren toestaat is in het vorenstaande geval ik laat correcties op de waarde on roerend goed en vee huiten be schouwing schuldig f 12300 f500,0 is f7300 .x 50 pfCt. of f3650. Staat de inspecteur liet Hijs pij - keren toe dan bepaalt deze het be drag wat niet van een tarief is af le lezen naar ik meen - maar 4 2000 kon hij wel eens ih rekening brengen. Een dure tim-> nierman, zult U zeggen, maar toch voordeliger dan f36oO. f Dit was één der perikelen in zake het begin-verin ogen, het wa ren niet de enige die met dit on-' der werp verband houden, maar daarover een volgende maal. DE TOLLENAAR. '47. de De tuchtrechtspraak voor de voedselvoorziening in Nov. In November 1947 deden Tuchtrechters voor de Voedsel voorziening in totaal 4090 uitspra ken, waarbij voor een totaal be drag van f 479,332,aan boeten werd opgelegd. In 2756 gevallen werden schikkingen getroffen tot een totaal bedrag van f146,480, terwijl in 79 gevallen een waar- 0

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1948 | | pagina 5