voor FOTO'S: VISSER ZN. - WERKENDAM Ons tandbouwhoekje. TH. M. VAN HOOFF Alle soorten Zaaizaad J. M. VAN DER POL H.H. Landbouwers en Tuinders FA E. gekeurde POOTAARDAPPELEN Naaimachine defect? „COHO" vatspuit Rijwielhandel en Reparatie-inrichting Levert U nieuwe Rijwielen en Banden op bon Erkend Naaimachinehandelaar en Reparateur W. TIMMERMANS Zn. Witboomstraat 195 - Telef. 14 - VEEN (N.-Br.) verkoopt LI EVENS alles H.H. FRUITTELERS! W. P. VAN DER ZALM, Bergstraat, WIJK HEUSDEN. Schadeboekjes, Consumenten Crediet en Contant Qeld aan U tot zijn eigen schoenen toe borgsom wend geëist lot een to taal bedrag vim t' 17,500.-*-. Voorts werden 59 bedrijven, waarvan 54 voorwaardelijk, geslo ten. In 49 gevallen, waarvan 30 voorwaardelijk, werd de vergun ning ingetrokken, terwijl 71 per sonen, van wie 26 voorwaardelijk, uitgesloten werden van een toe wijzing. Het Centraal College deed in genoemde maand 180 uitspraken in hoger beroep, waarbii .in totaal voor i' 100,619,aan boeten w erd opgelegd. In 11 gevallen werden waarborgsommen geëist tot een t o laai bed rag van f 15,1<X\, 20 bedrijven werden onvoor waardelijk gesloten en van 9 be drijven, waarvan 3 voorwaarde lijk, werd de vergunning ingetrok ken. Tenslotte werden 8 perso nen, van wie 7 voorwaardelijk, uit- gesloten van een toewijzing. Nicuwje maximum-prijs voor bananen. De maximumverkooppriis van bananen is vastgesteld op f 1,38 per kg. Dit betekent een kleine prijsverhoging, de oude prijs was 1'1,32 per kg., welke haar oorzaak vindt in de overeenkomst, die Se Benelux-landen hebben gesloten tenx aanzien van de invoertariev- ven, die per 1 Jan. van kracht zijn geworden. Geachte Redactie, Vriendelijk verzoek ik plaatsing van liet onderstaande in uw veel gelezen blad. Bij voorbaat dank. Het Prot. Clir. Thuisfront te Duss:en ontving de afgelopen da gen verschillende dankbetuigingen van de j ongens uit Indië. Op spon tane wijze brengen zij dank aan liet comité voor liet grote werk dat zij hebben gepresteerd bij liet verzenden van Kerstpakketten en onderhouden van correspondentie. Vele dingen komen daar goed van dienst. Ja, ook de band die ge legd is tussen liet thuisfront en de jongens in Indië, wordt steeds hechter, en de vriendschapsban den worden steeds nauwer aange haald. Daardoor beseffen er des fe meer hoe in D,ussen meegeleefd wordt, niet alleen door het thuis front maar ook door lien dip het werk steunen. Wij kunnen een bui tens laander geen denkbeeld geven hoe intiem de correspondentie is, zowel op stoffelijk als op geeste lijk gebied. Ongetwijfeld wordt daardoor hun taak, die hun is opgelegd en het leven ver van huis, hierdoor verlicht. U kunt wel begrijpen, hoeveel werk er door het thuisfront ge-, daan moet worden, als men weet, dal niet minder dan 20 jongens uit ónze gemeente weggegaan zijn om onze bezittingen te verdedigen. Denkt U even in, hoeveel corres- p ouden lie daarbij gevoerd moet worden en hoeveel werk men heeft bij het verzenden der pakketten. Maar niet minder hoeveel geld er voor nodig is. Daarom is liet thuis front voornemens om in de week van 2025 Januari een collecte langs de huizen te houden. Het comité beveelt die collecte bij U ten zeerste aan. De voorzit ter van liet thuisfront maakt in het bijzonder die gezinnen attent op hun christenplicht, die geen jongens in Indië hebben. Maar niet minder zi}, wier jongens vrij stelling kregen van militairen dienst. Verstaat gij meer dan an deren uw christenplicht tegen over de jongens in Indië, want begrijp wel dat een ander voor uw jongen in Indië op de bres staat, die misschien nog slechter gemist kan world en dan de uwe. Verstaat gij daarom uw christen plicht in dubbele mate en toont door uw gave de dank, dat uw zoon niet onttrokken is geworden aan de huiselijke kring, ja, niet bloot is ges te ld, in de verre tropen aan het moordend lood van de vijand. En daarom wanneer straks «dé collectanten#van thuisfront hij u aankloppen, laat hen niet te vergeefs komen. Wij steunen als één man liet grote werk, en „le ven mee mei de jongens over zee". Het Comité. I)ussen, 10 Jan. 1948. Er is in onze Nederlandse Taal een spreekwoord, dat luidt: „Al- loos op hetzelfde aambeeld siaan". We weten wel dat dit betekent: „Steeds op dezelfde zaak terugko men." Daaraan dacht ik, toen ik' laatst 'in hel Zeeuws-Noordbra bants Landbouwblad een artikel aantrof van onze waarnemende Rijkslandbouwconsulent voor Wes telijk Noordbrahant Ir. J. M.Schij- en over het z.g.n. regionaal grond onderzoek. Het trok direct mijn aandacht, omdat ik zelf juist ook iets had geschreven over grondon derzoek. Om zijn grote betekenis voor deze streek laai ik liet hier, in zijn geheel volgen. W. B. te A. „Nog altijd bestaat bij de praoti- sche boer geen goed inzicht in hel doel van het regionale grond onderzoek en betekenis ervan voor zijn bedrijf. Dit lijkt mij er de oorzaak van te zijn. dat dit regionale ondier- zoek zich nog niet verheugt in die belangstelling, die het om zijn practisch nut voor liet bedrijf ver dient. Waar het hierbij om gaat is het regelmatig herhaald grondon derzoek van het gehele bedrijf op in de bodem aanwezige* pi,an ten- voedende stoffen. Het regionale, het streeksgewijze onderzoek is bijzaak. Het heeft voor de boer voordelen een dergelijk onderzoek is bijzaak. Het heeft voor de boer voordelen een dergelijk onderzoek le samen met zijn collega's in zyn streek aan te pakken, omdat door het grote aantal monsters dekos-. ten gedrukt kunnen worden. Waartoe dient nu het gehele, bedrijf, dus ieder perceel regel matig onderzocht te worden. Ik zal trachten U dat in on derstaande duidelijk te maken. De gewassen halen stoffen uit «de grond, opgelost in water, waar mee ze hun plantenlichaam op bouwen en hun vruchten vormen. Deze stoffen worden met de oogst van het land gehaald en zijn dus aan de grond onttrokken. W|ii trachten deze stoffen zo goed mogelijk aan te vullen met behulp van kunstmeststoffen. Het grondonderzoek heeft nu en in het verleden bewezen, dat die meslstofgiften, die de praktijk ge wend is te geven, lang niet altijd kloppen met de behoefte. Nu eens wordt er te veel gegeven dus geld weggegooid dan weer te weinig, dus minder opbrengst dan mogelijk is. I)it vindt zijn oorzaak hierin, dat de voedingstoestand per perceel sterk verschillen kan. Haalt het gewas meer voedings stoffen uit de bodem dan men in de vorm van mest geeft, dan ver mindert de bodemvoorraad van de voedingsstoffen. Haalt het gewas er minder uit, dan vermeerdert die voorraad. De bodemvoorraaid, het resultaat van het grondonderzoek geeft ons dus 'n duidelijek aanwij zing, hoe onze bemesting in de af gelopen jaren is geweest en hoe zij in de toekomst dient te zijn. Dp deze wijze benaderen wij een zo juist mogelijke basis voor een eco nomise h hemes tingsad vi es Hoe vaak dient een dergelijk on derzoek te gebeuren? Eenmaal in de vijf jaar is vol doende gebleken. In die vijf jaar is ongeveer een vruchtwisselings- periode achter de rug, zodat we kunnen zeggen, dat in iedere pe riode van vijf jaar ongeveer de zelfde eisen aan de bodem worden gesteld, hetgeen men van een kor tere periode niet zeggen kan in verband met de verschillende ei sen van ieder gewas afzonderlijk. Hoe staat het met de kosten? Een volledig onderzoek op klei grond kost plm. f8,Is de gra- nulaire samenstelling eenmaal be paald dan is dat in het vervolg niet nodig en dalen tot plm. f5, Per jaar en per perceel bedraagt dat dus f 1,60 resp. f 1,Bij re gionaal onderzoek zijn deze prij zen nog lager. Voor het zaad zijn de kosten voor volledig onderzoek plm. f5 (zonder kali f3,25) dat betekent «dus een bedrag van fl resp. f0,7(> per jaar per perceel. Vergelijken we dat met de be- mestingskosten, dan mogen der gelijke bedragen niet meetellen: zij brengen meer dan hun rente op in de vorm van een meer ra tionele bemesting." i Tarwe, Gerst, Haver, Lijnzaad, Blauwmaanzaad, Erwten en Boonen. Zendt Uw bon in aan VAN HOOFF en die zorgt, dat het zaad half Maart bij U aan huis is f"*EI r\ f800.- 5 pCt. Zonder bor- V7GI.L/ gen v00r eik doel. Vrijbl. voorw. SCHRIJFT ALLEN. Spaarcred Inst. Mathen weg 110, R'dam-W. Wij verleen den reeds plm. f200 000 in contanten Oudheusdensestraat W 2 HEUSDEN Naaimachine defect? Stuur mij bericht en ik kom direct Vanaf heden verkrijgbaar: van de beste FRIESCHE en ZEEUWSCHE Selectiebedrijven. Bestellingen worden met 26 de meeste zorg uitgevoerd door Ameublementen, Eiken en Oldfinish Uitschuif- en Klaptafels 1-en 2-persoons Ledikanten Nieuwe Bedstellen Haardkachels Vul- en Fornuiskachels Textiel zonder punten afijn, van alles wat Uw hartje belieft Komt zien en overtuigt U van onze prachtgoederen. I I iCX/PKIQ OOSTERHOUT Bredaseweg 118 TELEF. 245 geen bezwaar, stuur deze onmiddellijk naar Woudrichem, binnen ééR week sturen wij U de machine weer als nieuw terug Billijke prijzen. Erkend Naaimachinehandelaar 20 en Reparateur B. VI VEEN Hoogstraat, 44 Woudrichem. Hebt U een SPROEIWERKTUIG voor Uw fruittuin nodig Bij ondergetekende kunt U een solide bekijken proberen en kopen Tel. 21 Tel. 21 46 Voor luxe-autoverhuur met moderne'wagens is en blijft GARAGE BLEIJENBERG TE WIJK het adres!! P.S. Wij rijden ook regelmatig naar Deurne. Beleefd aanbevelend. MET 13

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1948 | | pagina 6