voor het Land van Heusden en Altena, de Langstraat en de Boxnmelerwaard Plaatselijk Nieuws Huldiging der Heusdense Oorlogsvrijwilligers. Het is plicht dat iedere Nederlander.... Dit blad verschijnt MAANDAG en DONDERDAG. Abonnementsprijs: f 1,95 per 3 maanden per week 15 ct.losse nummers 10 cent. UITGAVE: FIRMA L. J. VEERMAN, HEUSDEN Int. Telefoon No. 19 Postrekening No. 61525 Algemeen Redacteur: J. H. ROZA, Heusden No. 6533 MAANDAG 19 JANUAR11948 Advertentiën 20 cent per regel. Advertentiën en berichten worden ingewacht: Voor het Maandagnummer tot Zaterdagmorgen uiterlijk 10 uur; voor het Donderdagnummer tot Woensdag middag uiterlijk 2 uur. De zaal van liet „Wapen van Amsterdam" was Woensdagavond geheel bezet, toen de vijf oorlogs vrijwilligers, die Zaterdag uit In- dië in Heusden waren terugge keerd. door de voorzitter van het NIWIN -comité, dokter Schim mel de zaal werden binnengeleid. De Heusdense fanfare, die achter in de zaal een plaatsje gevonden had, speelde „De Lang zullen zij leven"-mars. De militairen werden naar de voorste rij geleid, waar ook Burge meester v. Delft, Pastoor Mom mens, Kapelaan Bar ten en Ds, An ker waren gezeten. Achter deze rij hadden de ouders en familie leden der militairen een plaats gekregen en daarachter ouders en familieleden van Heusdense mili tairen, die nog in Indië vertoe ven, daarachter de verdere belang stellenden, wier toeloop zo groot was, dat tal van personen zich met een plaats in de zijzaal tevre den moesten stellen. De heer de Wit opende met een kort woord, waarin hij mededeel de dat hij gaarne aan de uitnodi ging om lieden avond als confe rencier op te treden had gevolg f gegeven, evenwel met een zekere weemoed in het hart, omdat de heer A. Verschuur, die steeds bij soortgelijke gebeurtenissen dezie taak vervulde, door ernstige ziekte verhinderd was. Hij sprak de hoop ujt op een spoedig en algeheel herstel en verzocht vervolgens Burgemeester v. Delft, de bijeen komst te willen openen. De Burgemeester heette de aan wezigen welkom, in het bijzonder de 5 militairen met hun familie leden en wenste lien geluk met hun behouden terugkomst in het vaderland en Heusden. Hij bracht de militairen dank voor alles wat zij voor Koningin en Vaderland hadden gepresteerd, sprak de hoop uit, dat ieder van hen een pas sende werkkring zouden mogen vinden en gaf de verzekering dat zijn persoon en het gemeentebe stuur, zover als dat mogelijk is, hun volle medewerking zullen ver lenen en tevens dat in Indië spoe dig normale omstandigheden mo gen terugkeren en de thans aldaar nog vertoevende militairen even eens in goeden welstand mogen terugkeren. De fanfare speelde hierop een mars, waarna het woord werd verleend aan de voorzitter van het NIWIN-comité. Dr. Schim mel wenste de soldaten en hun familieleden eveneens geluk. Hij keerde zich tegen hen, die deze jongens als avonturiers betitelen. Waren een Jan Pieterszoon Coen, een Michiel Adriaansz. de Buy ter en vele anderen dan ook avontu riers? Niemand die dit zal bewe ren. Evenmin zijn deze jongens avonturiers. Door zich geheel vrii- willig te melden, voor de bevrij ding van ons land en Indië, jheb- ben zij .zich van hun beste zijde doen kennen en als alle Neder- landers de hoedanigheden bezaten, waarvan deze jongens hebben blijk gegeven, dan zou het er van daag in £>ns vaderland heel wat ^nders uit zien, dan thans het geval is. Na deze toespraak kondigde de conf erencier het op treden aan van de Hawayen Girls, de gezusters Zonneveld, die met begeleiding op de piano door de heer Groen, eni ge liederen zongen. Zang en njrp- ziek, door de fanfare, en op de piano door de dames Adema en Kamerman, De Cowboys, de da mes Adema en van Bergen en Timmermans, aardige Cowboylie deren brachten, wisselden elkaar af. Mijnheer v. Steen, Jac. v. Rave- stein, oogstte met zijn derde been en aardige toepasselijke lied jes een uitbundig succes. Tussen het op treden van de verschillende groe pen werd nog het woord gevoerd door Kapelaan Barten, als voorzit ter van het Katholiek Thuisfront en Ds. Anker namens het Prote stantse Thuisfront. In de pauze werd een Ameri kaanse verloting gehouden tot dekking der kosten. Na de pauze werden de militai ren door de heer Groen gein ter - vieuwd, waarbij zij vertelden van hun vertrek uit Nederland aan komst en verblijf in Engeland en vervolgens in Amerika. Ilun reis £n verblijf in Indië, hun terugreis aankomst in Amsterdam en behou den thuiskomst in Heusden. Aan het slot dankte de ser geant-majoor S. Barghoorn, de sprekers, het NIWIN-comité, de Thuisfronten en allen die hen op zo'n buitengewone wijze hadden verwelkomd en deze mooie avond li add e n b ezor gd Dokter Schimmel sprak het slot woord. Het geheel was een avond, waar in Heusden zich wederom van zijn beste zijde heeft doen kennen, een avond, waarin blijk werd gegeven van veel saamhorigheidsgevoel en eensgezindheid. Moge dit in de to ek om s t s te ed s z o bes tendigd b] ii - ven, dan kan het niet anders of dit moet Heusden ten goede ko men. Het is de plicht van iedere Ne derlander, dat hij zich schaart ach ter de actie van de Nationale Mo numenten Commissie, welke ac- <tie 1 Eebr. a.s. afloopt. Iedere Ne derlander mag eenvoudig de vijf zware oorlogsjaren van 1940-'45 niet vergeten. Die jaren liggen nog te vers in ons geheugen. Honder den prachtige vaderlanders ziin door de Duitsers tegen de muur gezet. Duizenden zijn in de con centratiekampen om liet leven ge komen. Het zijn barre jaren -ge weest. Wij hebben dat stuk voor stuk al te duidelijk ondervonden. Er zijn diepe wonden in ons volk geslagen en aan de heling kunnen wij allemaal meedoen. Vergeten is menselijk en begrijpelijk. On menselijk en onbegrijpelijk zou het echter zijn, wanneer wij hen zouden vergeten die zich spontaan en zonder bedenken voor Neder land. voor ons dus, gaven. "Zij haalden de kastanjes der vrijheid uit het Duitse vuur. Zij, jonge en oudere vrouwen en mannen hebben nabestaanden achtergela ten, die voor de toekomst op hen hadden gerekend. Zij mogen niet onverzorgd worden achtergelaten, Dat zou een schande voor het gehele Nederlandse volk zijn en hun offer, een offer, waardoor wij nu weer vrij' kunnen ademen, zougeheel tevergeefs zijn ge bracht. De Nat. Monumenten Commis sie heeft een grote landelijke ac tie opgezet, want door het gehele land zijn er slachtoffers gevallen. Elke stad, elk dorp of gehucht heeft meegewerkt om Nederland weer Nederland te doen ziin, een vrij land wars van vreemde ide- ologiën. Daarom moet de actie van de genoemde commissie sla gen. De gemeente Amsterdam heeft in de strijd een grote rol ge speeld. Het bestuur van onze hoofdstad heeft het Damplantsoen ter beschikking van de Nationale Monumenten Commissie gestelden dit Damplantsoen, dat uit twaalf millioen vierkante centimeters be staat, wordt aan het gehele Ne derlandse volk op symbolische wijze verkocht. Het kleinste kind en de oudste man of vrouw kan voor vijftig ets., een certificaat kopen voor één' van die vierkante centimeters. Honderdduizenden hebben dit reeds gedaan. Een industriële onderneming te Amsterdam heeft alleen reeds voor f 100,000 aan vierkante centimeters gekocht. Meerdere bijdragen van1 deze omvang en groter zijn toege-' zegd. Het is dus prachtig dat klein en groot, ieder naar draagkracht,' meewerken. 1 Familie van een bij een bom-1 bardement aan de overkant van het IJ omgekomen zoon heeft door hem gespaarde koperen centen in certificaten omgezet. Te zijner na gedachtenis. Er zijn moeders, die certificaten hebben gekocht voor kinderen, die binnenkort eerst het levenslicht zullen zien en er zijn 700 ouden van dagen in Amster dam, waaronder bijna 100-jarigen die dubbeltjes en stuivers bij el kaar hebben gebracht om voor een bedrag van f225 aan certifi caten te kunnen kopen. Zo'zijn er honderden voorbeelden. Het ziin ontroerende voorbeelden, die na volging'erdienen Nederland moet zijn dollen eren door de nabe staanden van zorgen te vrijwaren. Dit is geen liefdadigheid noch een dure plicht. Het is de plicht van iedere Nederlander... IIEUSDEN. Op de Dindsdagavond in hotel „Central" gehouden maan delijkse vergadering van het Scherpschuttersgilde „St. Blasius" werd besloten aan de Hengelsport vereniging een bedrag van f 15 aan te bieden voor een zilveren me daille voor het te houden Iiengel- concours op 21 Maart a.s. De voorzitter der Hengelsport- vereen., de heer S. v. Eeuwijk, tevens onder-hoofdman van het gilde, dankte de leden hartelijk voor dit geschenk en sprak de wens uit, dat deze eerste sympa- lieke geste bij de Heusdense ver enigingen navolging zou moge vin den. Door de hoofdman, de heer Ant. v. Blad el en verschillende leden werd alsnog een persoonlijke prijs beschikbaar gesteld. De Jaarvergadering tevens feest- vergadering werd bepaald op Dins dag 3 Febr. a.s. St. Blasiusdag. Vrijdagavond gaf de Heus dense fanfare in de zaal van het „Wapen van Amsterdam" haar eerste uitvoering na de bevrijding voor hare donateurs. De vereni ging die zeer gehandicapt is ge weest al haar instrumenten waren zo wat verloren gegaan heeft eindelijk de beschikking over enige instrumenten gekregen, zo dat ze, hoewel nog zeer incom pleet, haar repetities weer heeft kunnen aanvangen. De heer Bax, voorzitter der fan fare, die met een welkomstwoord opende, deelde mede, dat er goe de hoop bestond, dat binnenkort nog enige instrumenten verwacht worden en men dus weer op de goede weg is. De fanfare voerde hierna een 7-tal nummers uit onder leiding van de heer v. Berkel uit Ammer- zoden, waarop een duo voor pi stons werd gegeven door de he ren Teethuis en Timmermans, De muziek viel te loven; in het bijzonder de vioolsolo's, die door Mej. v. d. Sluijs niet pianobege leiding van de heer Groen wer den gegeven. Mej. v. d. Sluijs, die de Serenata van Enrico Tos- selli en Melodie in F van Rubin stein uitvoerde, gaf blijk haar in strument volkomen meester te zijn. Na het muzikale gedeelte werd door de Heusdense Toneelvereni ging opgevoerd„Een ideale vrouw", blijspel in 3 bedrijven van A. J. Liepmann. De vreselijk jaloerse echtgenote van Karei Berg declamator-letterkundige, gaf aan leiding tot verschillende tragi komische verwikkelingen, die nog niet eens met een werkelijk slot eindigden. De verschillende rollen werden weer goed vertolkt en de toneel vereniging kweet zich. zoals ge woonlijk weer uitstekend van haar taak. i burgemeester v. Delft bracht de fanfare, Mej. v. d. Sluiis de heer Groen, en de toneelvereni ging namens de aanwezigen dank voor hetgeen was geboden en wek te de talrijke aanwezigen op de fanfare te blijven steunen. De Voorzitter, de heer A. Bax sloot hierop met een kort woord. Zaterdagavond werd deze uit voering herhaald. De heer Joh. de Roo aThier, slaagde voor het diploma boek houden van de Associatie. ANDEL. De remmingwerken in de Wilhelminasluis werden bij het ruwe weer der afgelopen week zodanig beschadigd, dat schepen met een grote tonnage niet meer geschut konden worden, dan bij stil weer. Dinsdag 20 Jan. zal de M.V. op G. G. „Onderzoekt de Schrif ten", haar jaarvergadering houden in de Geref. Kerk. Aanvang 7 u. Toont allen U medeleven, door

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1948 | | pagina 1