HET WQHDERLIJHE LEVEÏT H. E. FRANKENA gemeente bedragen 20 ets. per wo ning en fljper boerderij, wat neerkomt op een bedrag van f 150. De plaatselijke Landbouwvereni ging heeft li aar medewerking bii deze bestrijding toegezegd en zal personen leveren, die behulpzaam zullen zijn. Met algemene stem men* wordt op voorstel van B. en W. besloten het bedrag van f150 beschikbaar te stellen. Verzoek van het bestuur der Chr. Landbouwwinterschool teGo- rinchem om haar een subsidie van f50 te willen verlenen. De Voorzitter zegt dat en W. overtuigd zijn van het nut dezer inrichting, ze wordt door een leer ling uit de gemeente bezocht. B. en W. tsellen voor de subsidie te bepalen op f 40, waarmede de raad accoord gaat. Verzoek van een aantal ingeze tenen, bewoners van „De Kwel" op Andelse Steeg en „De Onder weg" bij Noorloos, om aldaar een bestrating te doen aanbrengen. De Voorzitter zegt dat B. en W. zich over dit bezoek hebben be raden, het lijkt het college ech ter gewenst te wachten tot de wo ningbouw achter de rug is en het adres daarna eerst onder het oog te zien. bestuur te wenden. Op voorstel van B. en W. wor den de gevraagde bedragen be schikbaar mesteld. Voorlopige vaststelling gem.re kening 1946. De heer de Fijter brengt na mens de commissie van onderzoek rapport uit en zegt dat de rekening aanving met een batig saldo groot f 7997,82 voor de dienst 1944, ter wijl het batig saldo thans f4820,22 bedraagt, zodat de gemeente f3000 is teruggegaan. Op- of aanmerkin gen heeft de commissie niet en ze stelt dan ook voor de rekening voorlopig vast te stellen,, voorde gewone dienst met een ontvangst van f'67054,55 en een uitgaaf van f 62234,33. De kapitaaldienst met een ontvangst en uitgaaf tot een gelijk bedrag van f5827,67. Over eenkomstig dit voorstel wordt be sloten. De rekening van het GEB waarover dezelfde rapporteur ver slag uitbrengt, wordt in ontvangst en uitgaaf vastgesteld op hetzelfde bedrag van f 10166,71 voor de ge wone dienst en voor de kapitaal- dienst op f 44,39, het verlies be droeg over "1946 f526,43» De Voorzitter dankt de commis sie en de rapporteur voor hun be moeiingen en uitgebracht verslag. POOR DE WONDERLIJKE LEIDING IN HET LEVEN VAN EEN FRIES DORPSMEISJE De grote strijd van huis naar .het grote leven" in de stad en dandoor moeders ziekte naar dat leven van vroeger, dat zij ontgroeit was, doch uiteindelijk de bestemming moest zijn Een fris meisjesboek naar het leven, dat vlot weggaat en slechts f 2.75 kost Verkrijgbaar in den Boekhandel Firma L. J. VEERMAN Heusden De Voorzitter meent dat dit zal afhangen van de behoefte. Spr. ge looft dat voorlopig, zolang er slechts 2 gezinsverzorgsters zijn, de hulp wel alleen beperkt zal blijven bij voorkoming van ziekte gevallen in een gezin. De heer Verwijs acht een be drag van f200 wel wat aan de ïage kant en hij zou dit hoger wil len stellen. De Voorzitter merkt op, dat dit bedrag is berekend op 75 dagen, voor de twee gezinsverzorgsters. Als werkelijk zou blijken dat dit te laag is geraamd, kan verho ging nog altijd onder de ogen wor den gezien. r. De heer Vogelaar zegt dat B. en W. van het standpunt zijn uit gegaan, dat iedere gemeente, even veel dagen van de gezinsverzor- ster zullen gebruik maken. De heer Verwijs is van mening, dat de vereniging minstens over 6 verzorgsters zal moeten beschik ken. De Voorzitter is van oordeel dat, als het zoover is, men de zaak opnieuw kan bezien. Het voorstel van B. en W. wordt hierop met alg. stemmen aange nomen. Schrijven van de heer L'. W. v. Andel die terugkomt op zijn ver zoek van 2 Juli om hem 1000 M3 grond ter beschikking te willen stellen voor de bouw van een werkplaats. Een uitvoerige me morie van toelichting is bijgevoegd tevens een verklaring van de In- specctie van "het ar beids toezicht waarin de bestaande werkplaats .als hoogst onvoldoende wordt be stempeld. Volgens een accoun tantsrapport dat eveneens is bij gevoegd, wordt gezegd dat v. "An del over i947 voor f 15,000 aan lonen heeft uitbetaald. Adressant verzoekt de raad op de afwiizeilde beschikking,.op zijn eerste verzoek le willen terugkomen en hem thans het gevraagde ter beschikking le steVcn zo nodig wil hij met een klei r ere op per vl ak te genoegen ne - men De Voorzitter zegt dat B. en W. adressant gaarne willen helpen en indien de mogelijkheid er voor was, ziK vplkomcn aan zijn ver zoek zouden willen voldoen. De gemeente heeft echter nog geen beschikking over grond, zodat in williging ;op dit ogenblik dan ook nog niet mogelijk is. De heer v. Duist, meent, dat, als zo straks de aankoop van de grond aan de v. d. Scahsstraat is lieslist, adressant geholpen zou kunnen worden. De Voorzitter zegt dat zulks dan nog niet mogelijk is, omdat de nodige ruimte dan nog niet be schikbaar is. De heer Naaijen vindt het jam mer dat er geen terrein beschik baar is, een nieuwe werkplaats is voor adressant dringend nodig. De Voorzitter merkt op dat er geen terrein beschikbaar is, voor aleer het uitbreidingsplan i,s goed gekeurd. Hij heeft hoop dat goed keuring van dit plan niet lang meer op zich zal doen wachten. B. en W. zullen alles doen om dit te bespoedigen. De heer Naaijen zegt dat er voor de Burgemeesterswoning geen bezwaren bes tonden, is tegenover de heer v. d. Schans geen terrein Je krijgen. v' De Voorzitter verklaart dit te hebben geprobeerd, doch men wil de er niets van weten. Het adres wordt hierop nogmaals aangehou den. \V ijziging gemeenschappelijke regeling voor de „Centrale Tech nische Dienst" in liet Land van Heusden en Altena. Conform het voorstel van B. en W. Rattenbestrijding. De Voorzitter licht toe dat in het laatst van Januari in liet Land van Heusden en Altena een alge mene rattenbestrijding zal plaats vinden uitgaande van de Planten- ziektenkundigen Dienst te Wage- ningen. De kosten zullen voor de De heer v. Duist acht liet met B. en W. beter, dat met bestrating gewacht wordt tot de woningen zijn gebouwd. De heer de Fijter zou thans wel een besluit willen nemen, doch wachten met uitvoering totdat de woningen gereed zijn. Bestrating van de onderweg acht spr. niet nodig. De Voorzitter wijst er op dat het thans een zeer onvoordelige tijd is, om uitgaven te doen, die niet strikt noodzakelijk zijn. De heer de Fijter zegt, dat be strating iets noodzakelijks is. De heer v. Houwelingen acht het wenselijker alvorens te be sluiten. eerst de bouw der wonin gen gereed te doen zijn. Misschien dat in die tussentijd de stenen ook goedkoper worden. De heer v. d. Kley vraagt of het niet mogelijk is de weg te verhar den met asfalt. De Voorzitter zegt voor deze streek niets voor asfalt te voelen, de ondervinding heeft bewezen, dat dit niet geschikt is. De heer Vogelaar meent, dat als er een besluit wordt genomen, dan toch over cijfers beschikt dient te worden, daarom acht spr. het beter het verzoek aan te houden. De heer Naayen vraagt of B. en W. niet een begroting kunnen la ten maken. t De Voorzitter zal trachten op redelijke termijn de benodigde cij fers te verkrijgen. Het adres wordt hierop aangehouden. Verzoek van het bestuur van de School niet de Bijbel om be schikbaarstelling van gelden voor aanschaffing van leermiddelen tot 'n bedrag van 'f 1080 en f 92 en voor 10 schoolbanken, waarmede een bedrag van f500 zal zijn gemoeid. Waar het hier over door de oorlog geleden schade gaat, heeft Jiet bestuur zich eerst tot de Mi nister gewend, die heeft geadvi seerd in afwachting van de afwik keling van de schadevergoeding zich voorlopig tot het gemeente Vasts tel ling gem.-begroting 1948. Alvorens hiertoe over te gaan stelt de Voorzitter namens B. en W. voor nog een kleine wijziging aan le brengen in verband met hun voorstel om het presentiegeld voor de raadsleden van f2,50 op f3,50 per lid per vergadering te brengen. De raad hecht hieraan zijn goed keuring. De heer v. d. Kley brengt na mens de commissie van onderzoek rapport uit en verklaart dat ofck hierover geen op- of aanmerkingen zijn te maken, zodat wordt voorge steld de begroting in ontvangst en uitgaaf voorlopig vast te stellen op het bedrag van f67632,89 voor de gewone dienst en de kapitaaldienst op f53000. De begroting van het GEB op f9500,89 voor de gewone dienst en de kapitaaldienst op f 1090. Met alg. stemmen, behoudens die der wethouders, wordt aldus besloten. Vaststelling bedrag voor het Bijz. Lager onderwijs. Wordt be paald* op f 10 per leerling voor het gewoon en op fll voor het voortgezet lager onderwijs. Besloten wordt vervolgens de lopende Rekening-Courant over eenkomst met de Bank van de Ver. van Nederl. Gem. tot een bedrag van f80,000 voor het jaar 1948 te verlengen. Vastgesteld wordt verder een re geling voor de commissie, in het Jeven geroepen ingevolge de woon- ruimtewet. Als plaatsvervangende leden voor deze commissie worden aan gewezen de heren G. Vos, G. Schouten Jz., W. Versteeg en H. Noorloos. Eveneens wordt vastgesteld een verordening volgens art. 1 der woonruimte wet. Aankoop perceeltje grond van de heer Millenaar zal in besloten vergadering worden behandeld. Vastgesteld wordt een nieuwe legesverordening. Hierin wordt bepaald dat voortaan ook Dins dag, zonder betaling van rechten in het huwelijk getreden zal kun nen worden, bij de oude veror dening was dit alleen op Zaterdag. Trouwen op Maandag kost voort aan f5; op Woensdag en Don derdag Ï25 en bp Vrijdag f10. Volgens de oude verordening be droegen de kosten slechts f2,50. Rondvraag. De heer v. Duist informeert of er ook al aanvragen zijn binnen gekomen voor bouwen volgens de financieringsregeling. De Voorzitter antwoordt ont kennend. De heer v. Duist informeert of ér nog een verb and trommel aan wezig is voor de plaatselijke af deling der EHBO. 1 De Voorzitter zegt dat de trom mel wel aanwezig is^ doch ze is ledig. De heer v. Duist betoogt de wenselijkheid voor liet doen aan brengen van een lichtpunt bij de smid.» De heer Verwijs voor een aan de Onderweg. De Voorzitter zegt dat B. en W. een en ander zullen bekijken. De heer v. d. Kley heeft klach ten over de monteur van het GEB. het komt voor dat ingezetenen 2 tot 3 dagen zonder licht zitten. Dit is zelfs voorgekomen bit dp L andbo u wsch o ol De Voorzitter zegt dat B. en W. hierover ook reeds herhaaldelijk hebben gesproken. Bouman is al le woningen af geweest en heeft een rapport gemaakt van alle fou ten. Het is de bedoeling deze al le te doen herstellen, doch de ma teriaalpositie is nog slecht. Er is reeds heel wat hersteld aan het net, doch niet alles. De heer Verwijs vestigt de aan dacht op de verlichting in de Ju- lianastraat, waar meerdere lich ten niet branden. De Voorzitter zegt dat B. en W. hieraan zullen doen wat mogelijk is. De heer v. Duist informeert hoe het staat met de bouw van de brug in de Steeg. De Voorzitter meent te weten, dat deze door het „Pompveld" is aanbesteed. De heer Vogelaar, bestuurslid van dit waterschap zegt, dat zo dra als men in Eethen en de Steeg: klaar is, dan hier met de bouw zal worden begonnen. De heer v. Duist vraagt hoe of het staat met de woningbouw. De Voorzitter antwoordt dat de bouw in andere handen is over gegaan. n.l. in die van de firma v. d. Broek. Spr. heeft vertrouwen dat weer spoedig met de bouw zal worden begonnen, zodra het weer zulks toelaat. De heer Verwijs vraagt of de gemeente nog nadelige gevolgen der stagnatie ondervindt. De Voorzitter antwoordt van geen enkel. De heer Naaijen vraagt of ook een termijn is gesteld wanneer de woningen gereeS moeten zijn. De Voorzitter zegt dat zulks zeer zeker is gebeurd. De heer de Fijter zegt dat in de vorige vergadering is gespro ken over een telefoon aan het „Boveneind". Komt daar iets van? Deze is daar hard nodig. De Voorzitter zegt dat deze er komt als de Wed. Kalis daarin toestemt. De heer "Naaijen vraagt of het niet wenselijk is in de v. d. Schans- straat een brandput te doen aan brengen. De Voorzitter zegt dat B. en W. dit hebben bekeken, waai- de brandweer echter over een 'flinke lengte slangen beschikt, kan de Burgemeester v. d. Schansstraat worden geholpen uit de bestaande brandput of uit de Maas. De openbare vergadering wordt hierop gesloten, de raad gaat over in geheime zitting.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1948 | | pagina 4