voor het Land van Heusden en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard Binnenland Plaatselijk Nieuws w ^1 ■ft 1 «1 j WR M-TE#* Dit blad verschijnt MAANDAG en DONDERDAG. Abonnementsprijs: f 1,95 per 3 maanden per week 15 ct.losse nummers 10 cent. UITGAVE: FIRMA L. J. VEERMAN, HEUSDEN Int. Telefoon No. 19 Postrekening No. 61525 Algemeen Redacteur: J. H. ROZA, Heusden No. 6534 DONDERDAG 22 JANUAR11948 Advertentiën 20 cent per regel. Advertentiën en berichten worden ingewacht: Voor het Maandagnummer tot Zaterdagmorgen uiterlijk 10 uur; voor het Donderdagnummer tot Woensdag middag uiterlijk 2 uur. WAPENSTILSTAND IN INDONESIË GETEKEND. Zaterdag 17 Jan. om 8,25 Ne derlandse tijd is het wapenstil standsverdrag tussen de Neder lands-Indische regering en de In dische republiek getekend. Zaterdag kwamen de autoritei- ten aan boord van de „Renville" bijeen en opende het Australische lid Kirby de bijeenkomst en kon digde als eerste punt aan de on dertekening van het bestand/wel ke uit 10 punten bestaat waar aan als aanhangsel drie punten zijn. toegevoegd.. De overeenkomst bevatte o.a.: „I>e gelijkluidende order zal ge lijktijdig worden uitgegeven door de Nederlandse en de Republi keinse autoriteiten aan hun on dergeschikten en commandanten en via deze aan hun troepen." Deze order luidt: „Heden, 17 Januari 1'948, is een w apens ti 1 stand so vereenk om s t ge - sloten tussen de Republiek en Ne derland. Dit betekent, dat zo spoe dig mogelijk alle maatregelen zul len worden genomen om op de meest effectieve wijze een einde te maken aan de vij andelijkheden lil afwachting van gedetailleerde orders en instructies wordt be volen 1. Vermijdt alle provocaties in welke vorm ook; 2. gaat door met uw taak tot handhaving van rust en orde in de gebieden, die u zijn toebedeeld; 3. verdedigt u, indien u wordt aangevallen 4. vermijdt alle incidenten; beseft, dat u verantwoordelijk blijft voor de veiligheid van le ven en goed. i De autoriteit verwacht, dat u deze voorlopige orders zult uit voeren in de geest, waarin deze wapenstilstandsovereenkomst is ge tekend. Deze bepalingen en de wapen stilstandsovereenkomst worden voor beide partijen op 31 Janu ari om 24 uur Java-tijd van kracht. De ondertekening van het wa pens til stands verdrag maakt een einde aan het conflict dat bijna 2Va jaar geduurd heeft. HEUSDEN. Maandagavond hield Dr. P. H. Ritter in hoteel „Concordia" alhier voor het Dep. Heusden vaij de Mij. Tot Nut van 't Algemeen, een lezing over: „.Ervaringen van een radiospreker". Dr. Ritter is door zijn boekbe-» sprekingen voor zeer velen een goede bekende, al kennen tallozen onder hen, hem slechts van voor de radio. Thans konden wij hem van aangezicht tot aangezicht aan horen wat toch weer heel wat anders is. In zijn inleiding gaf de spreker een uiteenzetting over de vele moeilijkheden, die directie technici eit'verder personeel van de om roep moet overwinnen om een radioprogramma, dat weken, zelfs maanden van te voren moet wor den samengesteld, in elkaar te zetten. Verder sprak hij over de kunst om voor de radio te spreken, iets wat zeer eenvoudig lijkt, doch dit in werkelijkheid niet is, zoals' spr. met voorbeelden aantoonde. Het geheel was een avond, die ons een betere kijk deed krij gen op de radio en alles wat daaraan vast zit. Tot op heden niet opgehel derde oorzaak reed een autobus van de N.V. A.L.A.D. v.n. met arbeiders geladen, even voor de Herptsestraat van de weg en kwam in de Stadsgracht terecht, waarbij de bus kantelde. De inzit tenden moesten door stukslaan der ruiten uit hun benarde positie worden verlost. Sommigen van hen hadden lichte verwondingen, terwijl allen een nat pak hadden opgelopen. Ze werden onderge bracht in café P. Leijten. Gelukkig dat de gracht daar niet diep is en de bus op de rietgorzen bleef hangen. Het is een wonder dat alles zo betrekkelijk goed is afgelopen. Des avonds werd de bus weer op de weg gebracht en naar de garage te Aalburg.^ge sleept. AALBURG. Dinsdag 27 Jan. des avonds om 7 uur, hoopt Ds. v. Dam uit Werkendam voor de Ger. Gem. alhier op te treden. BABILONIëNBROEK. Maandag 12 Jan. werd on ze dorpsgenoot de heer D. v. d. Brugge, in het kamp Loosdrecht bij Hilversum, beëdigd tot Officier ter Zee. EETIIEN. A.s. Vrijdag 23 Jan. des avonds om 7 uur zal in het ge meentehuis een bespreking plaats vinden van een cursus in motor- kennis. Degenen, die zich reeds opgegeven hebben of nog wensen op te geven, worden verzocht alle aanwezig te zijn. GENDEREN. A.s. Zaterdag 24 Jan. hoopt de muziekvereniging „Excelsior" haar eerste winteruitvoering in ca fé v. Wijk alhier te geven. Medewerking zal verlenen de „Heusdense Toneelvereniging". Zie advertentie in dit blad. Blijkens een advertentie in dit blad, zal bij goede weersge steldheid bij de heer J. C. v. d. Beek morgen een demonstratie ge geven worden over drainage, een methode van de z.g.n. mol-drai- nage wat uiteraard zeer belangrijk is voor de landbouwers. Maandagnacht moesten de schapen van de landbouwers E. v. d. Beek en L. Branderhorst het ontgelden, doordat onbeken de hpnden jacht op d^ze dieren 1 radden gemaakt. Van eerstgenoemde vond men 9 schapen te "water, waarvan één verdronken, terwijl van laatstge noemde 7 te water zaten, waar van er 3 verdronken waren. In de gehouden ledenverga dering yan de Ned. Chr. Landar beider sbond, afd. Genderen, wer den als bestuursleden herkozen M. Splinters, J. Thur en A. Saa- kes, resp. 1. voorz., 2e voorz., en penningmeester. GIESSEN. De Gem. Zangver. „Excel sior" alhier is voornemens om op Woensdag 28 en Zaterdag 31 J.an. een uitvoering te geven. (Zie advertentie in het volgend nummer). 's-GRAVENMOER. Ds. de Bruijn, Ned. IJerv. Pred. te Veenendaal, waarop de Ned. Herv. Kerk alhier toezeg ging van beroep had uitgebracht, heeft thans het beroep van de Ned. Herv. Kerk te Barneveld aangenomen, waardoor het be roep van 's-Gravenmoer komt te vervallen. S Onze dorpsgenoot A. van Eersel, welke gedurende bijna 3 jaren op de vloot in de Indische wateren heeft gediend is thans in ons dorp teruggekeerd. §nuifen wrijf Uw verkoudheid van neus, keel of borst weg met Zangvereen. Zondagavond nam Ds. Tb- Oostra alhier in de dienst des Woords afscheid van de Geref. Kerk alhier, welke hij 3l/2 jaar als predikant heeft gediend. De Ned. Herv. Kerk, waarin ook de Geref. Kerk thans" haar kerkdiensten houdt, was tot in alle uithoeken gevukl. Tot tekst had de scheidende herder en leeraar gekozen 1 Pelr. 4:8: „Maar vooral hebt vurige liefde tot elk- kander, want de liefde zal menigte van zonden bedekken." Na de pre dikatie werd Ds. Oostra toege sproken door burgemeester de Raadt, namens de burgerlijke ge meente 's-Gravenmoer. Door Ds. de Vries namens de classis 's-TIer- togenbosch, door Ds. de Kruyk als toekomstig consulent van de gemeente 's-Gravenmoer en als vertegenwoordiger van de kerken van Sprang en Capelle, door ou derling M. Hoefnagel namens de Geref. Kerk van 's-Gravenmoer. Hierna richtte Ds. Oostra het woord tot het college van B. en W., de Kerkvoogdij en Kerkeraad der Ned. Herv. Kerk alhier, Ds. de Vries, Ds. de Kruyk, tot het hoofd der Chr. School alhier de heer van Efferink, tot zijn cate chisanten en diegenen die gedu rende zijn ambtsperiode belijde nis des geloofs hebben afgelegd, tot de organisten, de koster en kosterin. de voorzitter der bouw commissie, tot de kerkeraad en tenslotte tot zijn gemeente in haar geheel. Van de gelegenheid om Ds. en Mevr. Oostra nog een hand te drukken werd door velen gebruik gemaakt. HERPT. Zondag 25 Jan. des avonds om half acht, zal de gemengde toneelvereniging uit Nieuwkuik, in de zaal van de heer Jan Verhoe ven, het toneelstuk opvoeren: „De Pastoor van Eikendonk". Daar de ze toneelvereniging bekend staat om haar prachtig werk, belooft dit een succesvolle avond te wor den. MEEUWEN. 28 Jan. a.s. zal dhr. v. d. Plasse te Bennekom, in café Kore- vaar alhier een lezing houden over „Het bewaren van fruit en de bouw van koelhuizen". NEDERIIEMERT. Heden Donderdag 22 Jan hoopt de heer Gebraad van Leer- sum en Woensdag 28 Jan. de Wel- Eerw. Heer Dorsman van Schel- luinen ten huize van D. Oomen voor te gaan. Beide diensten van gen om 7 uur aan. De Vrouwenvereen. „Mar tha" heeft in de Chr. School een gezellige bijeenkomst gehouden, daartoe o.a. in staat gesteld door de leden, die hiervoor een bijdrage schonken. De vereniging telt mo- pienteel plm. 20 leden, doch meer deren zijn van harte welkom. Zaterdagavond gaf de Gem. De Vervulde Wens haar eerste uitvoering sinds de bevrijding, voor een geheel uit verkochte zaal in de Naaischool. De V.öorzitter opende met alleff een hartelijk welkom toe te roe pen en wees op de grote moeilijk heden, die zich de laatste tijd heb ben voorgedaan. i Na de ujtvoering der zangnum mers werd opgevoerd het toneel stuk „Gas", een mijnwerk er sspel in één bedrijf. Het geheel werd vlot gespeeld en viel zeer in de smaak bij het publiek. In de pauze werd een tweetal1 taarten verloot ten bate van de kas der vereniging, hetwelk een succes genoemd mag worden. Na de pauze werd eerst weer, gezongen, waarna werd opge voerd „Mijnheer Pumps in de huis houding", welk stuk de lachspie ren danig in beweging bracht. Ook werd nog gespeeld het vro lijke stuk in één bedrijf „Kinderaf trek. De zangvereniging kan met genoegen op deze goed geslaagde avond terugzien en het publiek Jieeft dan ook ten volle genoten. Het totaal bedrag voor het Bouwfonds bracht in de maand November f244,88 op. Door de hoge waterstand van de Maas, waardoor de waar den onder water gelopen zijn, is het grondsporen op de Steenfa briek „De Rijswaard" tot nader order stopgezet. r Maandag werd bii de politie alhier aangifte gedaan van de vondst van een plastic-zak, bevat tende twee linnen vliegkaarten en Hollands en Belgisch geld, in het z.g.n. „Zwin", wat vermoedelijk afkomstig is van een der ver ongelukte piloten in de zomer van 1944. Verondersteld wordt, dat het lijk van één der vliegeniers nog op de bodem rust. Een nader onder zoek zal worden ingesteld. Tot arbeider in vasten dienst bij de polder Nederhemert, benoorden de Maas ingaande 1 Februari a.s. is aangesteld D, de Kuyper alhier. VEEN. Maandagavond werd door Ds. Harkema van Wijk in de Ned. Herv. Kerk een propaganda- rede uitgesproken om tot stich ting te komen van een school met de Bijbel. Van de gelegenheid om hiermede instemming te betuigen werd door bijna alle aanwezigen voldaan. De gehouden collecte voor onze jongens in Indië heeft de prachtige som van f612^20 opge bracht.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1948 | | pagina 1